Gggali, dr Jose Lorenzo, FUE, 3901g, 14-15/10/2021

Didier11

Active Member
Ρε παιδιά διαβάζω ένα σωρό κατεβατά για τα grafts που δεν φύτρωσαν στην μεταμόσχευση του φίλου. Ο ίδιος ο Λορέντζο που το αποδίδει αυτό? Έκανε κάτι λάθος ο ίδιος? Έκανε κάτι λάθος ο φίλος μετεγχειρητικά? Φταίει ο ίδιος ο οργανισμός του που σε εκείνο το σημείο ειδικά δεν φύτρωσαν? Ό,τι και να είναι πάντως σίγουρα καταλήγουμε όλοι ότι η μεταμόσχευση δεν είναι τόσο απλή διαδικασία όσο νομίζουμε, οπότε καλό είναι να έχουμε στο νου μας ότι ίσως πάει και κάτι στραβά ακόμα και στους κορυφαίους. Πάντως χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τον γιατρό, εμένα δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι της λογικής «μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται», οπότε και αυτό είναι σημαντικό γιατί έχουμε δει νήματα με πλήρη αστοχία και ο γιατρός να κάνει τον κινέζο!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Disco

Well-Known Member
Αν είναι να πληρώνεις ακριβά και να μην αναγνωρίζονταν κιόλας και οι αστοχίες μετά ε εντάξει πάει πολύ μετά... Νομίζω οταν πληρώνεις κάτι πολύ ακριβά απαιτείς να τα έχεις όλα στην εντέλεια με την παραμικρή λεπτομέρεια όπως αναφέρθηκε και από άλλους πριν, πλάνο, σχεδιασμός hairline, φύτρωση, φυσικότητα, δότρια κτλπ...Η δωρεάν διόρθωση των αστοχιών νομίζω είναι το λιγότερο που πρέπει να κάνει ένας ακριβοπληρωμένος γιατρός, χωρίς να σημαίνει οτι γίνεται από όλους...Στην ουσία με τόσα λεφτά που πληρώνεις το έχεις πληρώσει και αυτό από πριν...
 

alex7

Well-Known Member
Ο γιατρός είναι τρομερά λεπτομερής και τελειομανής .Το είδαμε όσοι κάναμε σε αυτόν .Βέβαια πάντα κάτι μπορεί να μην πάει αριστα στο αποτέλεσμα
 

Didier11

Active Member
Αν είναι να πληρώνεις ακριβά και να μην αναγνωρίζονταν κιόλας και οι αστοχίες μετά ε εντάξει πάει πολύ μετά... Νομίζω οταν πληρώνεις κάτι πολύ ακριβά απαιτείς να τα έχεις όλα στην εντέλεια με την παραμικρή λεπτομέρεια όπως αναφέρθηκε και από άλλους πριν, πλάνο, σχεδιασμός hairline, φύτρωση, φυσικότητα, δότρια κτλπ...Η δωρεάν διόρθωση των αστοχιών νομίζω είναι το λιγότερο που πρέπει να κάνει ένας ακριβοπληρωμένος γιατρός, χωρίς να σημαίνει οτι γίνεται από όλους...Στην ουσία με τόσα λεφτά που πληρώνεις το έχεις πληρώσει και αυτό από πριν...
Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο ότι το ηθικά σωστό είναι να αναγνωρίζονται οι όποιες αστοχίες και να διορθώνονται δωρεάν. Θα σου πω όμως ένα παράδειγμα το οποίο αντικατοπτρίζει συνήθως πλήρως την πραγματικότητα. Έστω ότι εσύ είσαι επιχειρηματίας και έχεις παραγγείλει ένα αμάξι των 100k και τις 2-3 ημέρες που βρίσκεται στο σημείο του εκτελωνισμού εννοείται σε ανοιχτό χώρο, τυγχάνει να πιάνει χαλάζι και να προκαλούνται τρομερές φθορές εξωτερικά. Νομίζεις ότι θα σε ενημερώσουν για το τί έγινε και θα σου προτείνουν λύσεις όπως μείωση τιμής ή εκ νέου παραγγελία καινούριου, ή θα στο επισκευάσουν στα κρυφά και θα σου το παραδώσουν χωρίς να καταλάβεις τίποτα αφού δεν είσαι φανοποιός? Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι όσο κι αν μας φαίνεται παράλογο, έχει σημασία το aftercare service γιατί ως επί το πλείστον σε βλέπουν σαν €.
 

Disco

Well-Known Member
Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο ότι το ηθικά σωστό είναι να αναγνωρίζονται οι όποιες αστοχίες και να διορθώνονται δωρεάν. Θα σου πω όμως ένα παράδειγμα το οποίο αντικατοπτρίζει συνήθως πλήρως την πραγματικότητα. Έστω ότι εσύ είσαι επιχειρηματίας και έχεις παραγγείλει ένα αμάξι των 100k και τις 2-3 ημέρες που βρίσκεται στο σημείο του εκτελωνισμού εννοείται σε ανοιχτό χώρο, τυγχάνει να πιάνει χαλάζι και να προκαλούνται τρομερές φθορές εξωτερικά. Νομίζεις ότι θα σε ενημερώσουν για το τί έγινε και θα σου προτείνουν λύσεις όπως μείωση τιμής ή εκ νέου παραγγελία καινούριου, ή θα στο επισκευάσουν στα κρυφά και θα σου το παραδώσουν χωρίς να καταλάβεις τίποτα αφού δεν είσαι φανοποιός? Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι όσο κι αν μας φαίνεται παράλογο, έχει σημασία το aftercare service γιατί ως επί το πλείστον σε βλέπουν σαν €.
εννοείται ότι έχει σημασία το aftercare service, απλά αυτό που είπα εγώ είναι οτι ηθικά πρέπει να διορθώνει ο καθε γιατρός τις αστοχίες, ειδικά αν τον ακριβοπληρώνεις κιόλας θα έπρεπε να ήταν δεδομένο και να μη συζητείται καν το ενδεχόμενο το αν θα το κάνει, που εκεί έχεις και πιο υψηλές απαιτήσεις να έπαιρνες το εξαιρετικό αποτέλεσμα και όλα να είναι στην εντέλεια που θα έκανε τη διαφορά με την άλλη κλινική και τα βάζεις κάτω μετά και συγκρίνεις....Και αν δεν το κάνουν το δωρεάν θίγεται ακόμα περισσότερο η φήμη τους, οπότε θα χάσουν περισσότερα μετά...
 

Gianney

Well-Known Member
Με αυτη τη λογικη ολοι ειναι τοπ. Ειδαμε ας πουμε touch-up απο HDC; Παντα αποθεωνουμε ή ισοπεδώνουμε μετα απο την πρωτη.
Παίζει δηλ λόγω ονόματος να πηγαίνουμε κάπως με κλειστά μάτια και να λέμε ότι είναι σούπερ ;δεν το σκέφτηκα όντως αυτό.Η αλήθεια είναι ότι είναι και ξεγυμνώτικα τα περιστατικά,αν και άλλα που θεωρούνται τοπ εδώ ήταν έτσι ..ίσως δεν θα λέγαμε τοπ
 

Didier11

Active Member
εννοείται ότι έχει σημασία το aftercare service, απλά αυτό που είπα εγώ είναι οτι ηθικά πρέπει να διορθώνει ο καθε γιατρός τις αστοχίες, ειδικά αν τον ακριβοπληρώνεις κιόλας θα έπρεπε να ήταν δεδομένο και να μη συζητείται καν το ενδεχόμενο το αν θα το κάνει, που εκεί έχεις και πιο υψηλές απαιτήσεις να έπαιρνες το εξαιρετικό αποτέλεσμα και όλα στην εντέλεια που θα έκανε τη διαφορά με την άλλη κλινική....Και αν δεν το κάνουν θίγεται ακόμα περισσότερο η φήμη τους, οπότε θα χάσουν περισσότερα μετά...
Έχεις εν μέρει δίκιο, αλλά εδώ μπαίνει ο παράγοντας άνθρωπος. Ουδείς αλάνθαστος!
 

oreo

Well-Known Member
Ρε παιδιά διαβάζω ένα σωρό κατεβατά για τα grafts που δεν φύτρωσαν στην μεταμόσχευση του φίλου. Ο ίδιος ο Λορέντζο που το αποδίδει αυτό? Έκανε κάτι λάθος ο ίδιος? Έκανε κάτι λάθος ο φίλος μετεγχειρητικά? Φταίει ο ίδιος ο οργανισμός του που σε εκείνο το σημείο ειδικά δεν φύτρωσαν? Ό,τι και να είναι πάντως σίγουρα καταλήγουμε όλοι ότι η μεταμόσχευση δεν είναι τόσο απλή διαδικασία όσο νομίζουμε, οπότε καλό είναι να έχουμε στο νου μας ότι ίσως πάει και κάτι στραβά ακόμα και στους κορυφαίους. Πάντως χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τον γιατρό, εμένα δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι της λογικής «μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται», οπότε και αυτό είναι σημαντικό γιατί έχουμε δει νήματα με πλήρη αστοχία και ο γιατρός να κάνει τον κινέζο!
Ακριβώς οι ερωτήσεις πρέπει να εστιάζουν στο γιατί δεν φύτρωσε, τι πήγε λάθος, ποια η πιθανότητα να μην πάει καλά στην δεύτερη φορά που θα περαστεί ένα μη παρθένο έδαφος κτλ κτλ. γιατί ουσιαστικά στην δεύτερη πρέπει να μπουν τα g που χάθηκαν + αυτά που πρέπει για δέσει η εικόνα.
 

vlafo

Well-Known Member
Κανείς δεν είναι αλάνθαστος και κανένας δεν μπαίνει στον κεάδα.
Όποιος δουλεύει κάνει λάθη,η ουσία είναι να γίνονται πάντα όμοιες συγκρίσεις με τις ίδιες προϋποθέσεις που δεν γίνεται.
Ο γιατρός αυτός έχει το δικό του μοντέλο και έτσι το λειτουργεί,θα πρέπει αντίστοιχα να συγκριθεί με το ίδιο μοτίβο δουλειάς ενός άλλου γιατρού.
Πορτοκάλια με πορτοκάλια και λεμόνια με λεμόνια αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα ακριβείς.
Η εμπειρία μου λέει μετά από 2μμ,πως για να σου πάει 100% επιτυχία αν είσαι υψηλών απαιτήσεων όπως εγώ,είναι εξαιρετικά απίθανο.
 

oreo

Well-Known Member
εννοείται ότι έχει σημασία το aftercare service, απλά αυτό που είπα εγώ είναι οτι ηθικά πρέπει να διορθώνει ο καθε γιατρός τις αστοχίες, ειδικά αν τον ακριβοπληρώνεις κιόλας θα έπρεπε να ήταν δεδομένο και να μη συζητείται καν το ενδεχόμενο το αν θα το κάνει, που εκεί έχεις και πιο υψηλές απαιτήσεις να έπαιρνες το εξαιρετικό αποτέλεσμα και όλα να είναι στην εντέλεια που θα έκανε τη διαφορά με την άλλη κλινική και τα βάζεις κάτω μετά και συγκρίνεις....Και αν δεν το κάνουν το δωρεάν θίγεται ακόμα περισσότερο η φήμη τους, οπότε θα χάσουν περισσότερα μετά...
Σε οποιονδήποτε γιατρό πας και χάσεις γκραφτ πληρωμένα τα έχεις, είτε κόστιζαν 0.50 cents είτε 18 ευρώ
 

Harris_G

Well-Known Member
Παίζει δηλ λόγω ονόματος να πηγαίνουμε κάπως με κλειστά μάτια και να λέμε ότι είναι σούπερ ;δεν το σκέφτηκα όντως αυτό.Η αλήθεια είναι ότι είναι και ξεγυμνώτικα τα περιστατικά,αν και άλλα που θεωρούνται τοπ εδώ ήταν έτσι ..ίσως δεν θα λέγαμε τοπ
Αλλο λεω εγω. Πως οταν δεν παει κατι τοσο καλα με Lorenzo λεμε "το touch-up ειναι στο προγραμμα" ενω στους αλλους "κακη φυτρωση".Ασε που σε κλινικες HDC,Georgiou, Starks, Anastasakis αναθεμα αν παιρνει φινα ο ενας στους 3 οποτε ξεκινανε με την πλατη στον τοιχο. Και δε μιλαω για τα nw6 που αναλαμβανει στα οποια ειναι ο Lorenzo καλυτερος στον κοσμο (με FUE), για τα μικρα μιλαω. Γιατι τον βαζεις τον αλλο μεσα 2 και 3 φορες;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Disco

Well-Known Member
Σε οποιονδήποτε γιατρό πας και χάσεις γκραφτ πληρωμένα τα έχεις, είτε κόστιζαν 0.50 cents είτε 18 ευρώ
πληρωμένα είναι ναι αλλά εσύ όταν πας στον τοπ γιατρό που τον ακριβοπληρώνεις δεν θα έχεις και πιο υψηλές απαιτήσεις από εναν άλλο να γίνουν όλα στην εντέλεια με την παραμικρή λεπτομέρεια ; Χωρίς να σημαίνει οτι και στον άλλο δεν θα έχεις υψηλές απαιτήσεις αλλά φαντάσου και σε αυτόν που πλήρωσες 4x τι θα έχεις για το τελικό αποτέλεσμα.
 

oreo

Well-Known Member
πληρωμένα είναι ναι αλλά εσύ όταν πας στον τοπ γιατρό που τον ακριβοπληρώνεις δεν θα έχεις και πιο υψηλές απαιτήσεις από εναν άλλο να γίνουν όλα στην εντέλεια με την παραμικρή λεπτομέρεια ; Χωρίς να σημαίνει οτι και στον άλλο δεν θα έχεις υψηλές απαιτήσεις αλλά φαντάσου και σε αυτόν που πλήρωσες 4x τι θα έχεις για το τελικό αποτέλεσμα.
Μιας και έχεις τσεκάρει διάφορους τοπ γιατρούς ξέρεις και ο ίδιος οτι η αστοχία είναι μέσα στο πρόγραμμα (αδικαιολόγητη σε εμένα απο οποιονδήποτε)ειδικά όταν είναι στο front row και κάνει μπαμ (Αν ήταν π.χ πίσω απο το φορλοκ δύσκολα θα το έβλεπε κάποιος). Πρόσφατα είδα 1 απο Βιsanga που πλήρωσε 13000 ο άνθρωπος και πήρε μπαρμπούτσαλα. Εννοείται λοιπόν οτι θες το καλύτερο δυνατό όσο αυξάνει το κόστος, αλλά τελικά δεν είναι απόλυτο. Βάση ποσοστών επιτυχία είναι τα 8-9 / 10 να πάνε καλά.
 

Bill 10

Member
Η φυτρωση ειναι πολυ καλη ο φιλος δεν ειχε καθολου μαλλια μπροστα!!Ο σχεδιασμος ειναι καλος!!Αυτο που εμενα με προβληματιζει εντονα κ σ αλλα περιστατικα του lorenzo στο ιντερνετ κ δε μπορω ν καταλαβω την αιτια ειναι καποια στιγματα στις ριζες των τριχων.Ετσι ειναι ολες οι μεταμοσχευσεις κ πρεπει ν το αποδεκτω??Ειναι θεμα πυκνοτητας?Σε αλλα περιστατικα δεν υπαρχουν.Ειναι θεμα τυχης??
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με αυτη τη λογικη ολοι ειναι τοπ. Ειδαμε ας πουμε touch-up απο HDC; Παντα αποθεωνουμε ή ισοπεδώνουμε μετα απο την πρωτη.

Όχι δεν είναι στο μενταλιτε τους γιατί έτσι και αλλιώς ακολουθεί 1step strategy. Πολλά θα έχριζαν touchup.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ρε παιδιά διαβάζω ένα σωρό κατεβατά για τα grafts που δεν φύτρωσαν στην μεταμόσχευση του φίλου. Ο ίδιος ο Λορέντζο που το αποδίδει αυτό? Έκανε κάτι λάθος ο ίδιος? Έκανε κάτι λάθος ο φίλος μετεγχειρητικά? Φταίει ο ίδιος ο οργανισμός του που σε εκείνο το σημείο ειδικά δεν φύτρωσαν? Ό,τι και να είναι πάντως σίγουρα καταλήγουμε όλοι ότι η μεταμόσχευση δεν είναι τόσο απλή διαδικασία όσο νομίζουμε, οπότε καλό είναι να έχουμε στο νου μας ότι ίσως πάει και κάτι στραβά ακόμα και στους κορυφαίους. Πάντως χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τον γιατρό, εμένα δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι της λογικής «μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται», οπότε και αυτό είναι σημαντικό γιατί έχουμε δει νήματα με πλήρη αστοχία και ο γιατρός να κάνει τον κινέζο!

Υπάρχει μια εξήγηση που συζητήθηκε όταν τον είδε τον Μάρτιο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αλλο λεω εγω. Πως οταν δεν παει κατι τοσο καλα με Lorenzo λεμε "το touch-up ειναι στο προγραμμα" ενω στους αλλους "κακη φυτρωση".Ασε που σε κλινικες HDC,Georgiou, Starks, Anastasakis αναθεμα αν παιρνει φινα ο ενας στους 3 οποτε ξεκινανε με την πλατη στον τοιχο. Και δε μιλαω για τα nw6 που αναλαμβανει στα οποια ειναι ο Lorenzo καλυτερος στον κοσμο (με FUE), για τα μικρα μιλαω. Γιατι τον βαζεις τον αλλο μεσα 2 και 3 φορες;

@Harris_G μην γενικεύεις. Εδώ μιλάμε για μια στοχευμένη περιοχή 3cm2 και 100g. H υπόλοιπη περιοχή είναι άριστη. Αλλίμονο αν παρόμοια αποτελέσματα άλλων κλινικών από μια τέτοια αστοχία τα μηδενίζουμε στο συνολό τους. Το "touch-up είναι στο πρόγραμμα" το λέω για όλους, όχι μόνο για αυτούς που πάνε Λορενζο. Μάλλον δεν το κατάλαβες καλά και δεν το εννοώ σαν αστοχία φύτρωσης αλλά για να μεγιστοποιήσεις την πυκνότητα και να έχεις ένα δυνατό αποτέλεσμα. Άλλο το ένα άλλο το άλλο
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προσωπικά, όπως και τα υπόλοιπα μέλη θεωρώ θα θέλαμε να την ακούσουμε αν δεν έχει πρόβλημα ο @gggali.

Δεν μου αρέσει να προσπαθώ να εφευρίσκω δικαιολογίες, αλλά αφού το ζήτησες θα το αναφέρω. Φυσικά δεν είναι σίγουρο ότι αυτό είναι η αιτία. Ο @gggali δεν άρχισε να παίρνει αμέσως την κορτιζόνη (1η μέρα) αλλά από την δεύτερη. Δεν θυμάμαι ποιός ήταν ο λόγος. Αυτό φάνηκε γιατί την δεύτερη μέρα στο λούσιμο το δέρμα του είχε μια υπεραντίδραση και swelling (είναι ένα παχύρευστο υγρό που το απομακρύνεις με το ψέκασμα). Όλα τα άλλα (διαδικασία, κλπ) ήταν νορμαλ.
 
Μπλουζα