Gggali, dr Jose Lorenzo, FUE, 3901g, 14-15/10/2021

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό είναι το πρώτο από τα τέσσερα μέλη που έκαναν μμ τον Οκτώβρη. Επειδή δεν είναι πολύ ενεργός (όπως και οι άλλοι) θα του ζητήσω να κάνει μια εισαγωγή με τις εντυπώσεις του και μετά θα ποστάρω όλο το υλικό με αναλυτικό τρόπο. Εν συνεχεία πρέπει να μας ενημερώνει συνοπτικά ανά τακτά χρονικά διαστήματα έτσι ώστε να δούμε την εξέλιξη.

Σε αυτό το περιστατικό θα δώσω πάρα πολύ αναλυτικά στοιχεία της επέμβασης (πολλά από τα οποία για πρώτη φορά δημοσιεύονται) έτσι ώστε να αποτελέσει reference και για όποια κλινική θέλει να πάρει στοιχεία έτσι ώστε να εμπλουτίσει το surgery record που κρατάει για τους ασθενείς.

Θα περιμένω το μέλος να κάνει ένα πρώτο σχόλιο για την μμ του και μετά θα ποστάρω όλα τα στοιχείς και της φώτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gggali

Member
Καλησπέρα σε όλους.

Πριν αναφέρω οτιδήποτε για μένα και την επέμβαση μου θα ήθελα να ευχαριστήσω από καρδίας τον CVIAL γιατί είναι ένας πραγματικά μοναδικός άνθρωπος που προσφέρει απλόχερα βοήθεια χωρίς κανένα προσωπικό όφελος. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι άλλο γι’ αυτόν, οι πράξεις του μιλούν από μονές τους.

Είμαι μέλος στον φόρουμ από το 2010, έμπαινα περιστασιακά για να ενημερώνομαι χωρίς όμως να έχω ενεργή συμμετοχή. Έμαθα πολλά και χρήσιμα πράγματα εδώ και η ΡΕΑΛ ΣΤΟ ΟΑΚΑ ήρθε για μένα την κατάλληλη στιγμή. Είχα ως δεδομένο ότι αν είναι να κάνω ΜΜ θα την κάνω μόνο σε τοπ γιατρό γι’ αυτό και σκεφτόμουν σοβαρά να ταξιδέψω προς Ισπανία καθώς στην Ελλάδα δεν είχα βρει κάτι που να με γεμίζει εμπιστοσύνη για το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα με το μικρότερο δυνατό ρίσκο.

Το consultation έγινε και η πρώτη επαφή με τον γιατρό, η εξαιρετικά αναλυτική επεξήγηση της κατάστασης μου, το πλάνο με τις εναλλακτικές που μου έδωσε αλλά και ο ξεκάθαρος τρόπος που με αντιμετώπισε ως προς τις δυνατότητες και το προσδοκώμενο αποτέλεσμα, με έκαναν να αποφασίσω χωρίς δεύτερη σκέψη να προχωρήσω μαζί του.

Μιας και όπως προανέφερα στόχος μου είναι να πάρω το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα, αποφασίσθηκε να πάμε σε στρατηγική δυο επεμβάσεων, η πρώτη για την frontal περιοχή και η δεύτερη για το crown συν όποιο touch up πιθανόν χρειαστεί.

Έτσι λοιπόν πραγματοποιήθηκε η πρώτη διήμερη επέμβαση και οι εντυπώσεις μου από τον γιατρό και την ομάδα του ξεπέρασαν τις προσδοκίες μου. Λειτουργούν με επαγγελματισμό αλλά και σαν μια καλή παρέα ταυτόχρονα, οι συνεργάτες του Dr. Lorenzo μπορεί να του μιλούν στον ενικό αλλά επικρατεί απόλυτος σεβασμός και πειθαρχία, σε κάποιες περιπτώσεις ένα νεύμα του αρκούσε για να γίνει αυτό που ζητούσε. Απίστευτη οργάνωση και χημεία μεταξύ τους.

Γενικότερα η εμπειρία μου ήταν άκρως θετική από όλες τις απόψεις, τώρα πλέον κρατάω χαμηλά την μπάλα ώστε όλα να πάνε καλά, να έχω την αναμενόμενη φύτρωση, και στη συνέχεια να προχωρήσω με την δεύτερη επέμβαση.

Τέλος να πω ότι η κλινική του Δρ. Αναστασάκη είναι εξαιρετική όπως και το προσωπικό του που είναι ευγενέστατο και πρόθυμο να βοηθήσει. Τους ευχαριστώ για την φιλοξενία.

Θα ενημερώνω ανά τακτά χρονικά διαστήματα για την εξέλιξη της ΜΜ μου και θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όσες ερωτήσεις οι απορίες πιθανόν να έχετε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
O gggali είναι η κλασσική περίπτωση του "τα φαινόμενα απατούν". Η πρώτη φώτο που μου έστειλε ήταν η κάτωθι. Αμέσως του είπα ότι έχει λεπτή τρίχα (έπεσα μέσα) και η πυκνοτητά του δεν μου φαίνεται καλή (έπεσα έξω) λόγω των κενών που είναι εμφανή. Όταν μου είπε ότι τις φώτο τις τράβηξε με iphone 12 pro max αναθεώρησα τις απόψεις μου και του είπα ότι θα τα πούμε στο cons.

DA905F5E-5CEC-4278-A9B6-0CE4431BD412.jpeg


Εκεί πλέον αποδείχτηκε με τον πλέον εμφατικό τρόπο ότι αν δεν δεις κάποιον από κοντά και δεν βάλεις κάμερα, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Ο Λορένζο βάζοντας κάμερα του είπε ότι έχει δότρια μαμουθ (14Κ) και λεπτή τρίχα (46μ). Προτάθηκαν 2 λύσεις: H πρώτη με μικρότερη πυκνότητα έτσι ώστε να καλυφθεί όλο το κεφάλι και η δεύτερη (που τελικά επελέγει κατόπιν και δικής μου προτροπής) για 2step επέμβαση, περίπου 4Κg για το μπροστινό κομμάτι (περίπου 80cm2) στο οποίο είχε και λίγο μαλλί και σε δεύτερο χρόνο το crown (περίπου 60cm2) με touchup μπροστά αν χρειαστεί.

Frontal area & crown
1GK14.10.21S4.jpg

3GK14.10.21C1.jpg


Στην πρώτη λοιπόν μμ καλύφθηκε το μπροστινό κομμάτι μέχρι την γραμμή που διαχωρίζει το 83 από το 60 με 3900g.

4GK14.10.21P1.jpg


5GK14.10.21F2 rev.jpg
5GK14.10.21S1.jpg


H επέμβαση επεκτάθηκε σε 2 μέρες (2Κg + 2Kg) και το τελικό αποτέλεσμα είναι το κάτωθι. Φτιάχτηκε όλη η frontal περιοχή και έγινε και μια ενίχυση στα temporal peaks:


7GK16.10.21S3.jpg

7GK16.10.21L2.jpg

7GK16.10.21L4.jpg


temples.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πανοραμική λήπτριας τέλος της 2ης μέρας.

6GK15.10.21S2.jpg


Πανοραμική λήπτριας την 5η μέρα.

8GK18.10.21S1.jpg


Δότρια 1 μέρα από την επέμβαση

7GK16.10.21P1 rev.jpg


Δότρια 4 μέρες μετά την επέμβαση

8GK18.10.21P1.jpg


Δότρια 5 μέρες μετά την επέμβαση

dotria 5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ΤΟ ΠΛΑΝΟ. Από την στιγμή που ο gggali πήγε σε 2step πλάνο με επιδίωξη το μέγιστο αποτέλεσμα και με το σκεπτικό ότι είχε λεπτή τρίχα επιδιώχθηκε η μέγιστη δυνατή πυκνότητα. Έτσι η μέγιστη πυκνότητα φύτευσης ήταν 56g στην hairline/ζώνη Α/forelock όπως φαίνεται και από τις παρακάτω φώτο (hairline).

GK19.10.21CONTAF1.png


GK16.10.21POSTF1rev.jpg



Στο ίδιο πλαίσιο έγινε μεγιστοποίηση και του λόγου εξαγωγής στο 2.61 από το μαμίσιο 2.44. Πρακτικά έπεσε λίγο λόγω temporal όπου βγήκαν τα απαραίτητα μονότριχα για hairline και temples.

extraction report.jpg


Αυτή είναι ίσως και η πιο πυκνή τοποθέτηση που έγινε στα 8 μέλη στις φετινές επεμβάσεις και ο λόγος ήταν το πλάνο για max αποτέλεσμα και η λεπτή τρίχα.

final report.jpg


Διαθέσιμη δότρια 14.179g, πάχος τρίχας 46μ. Το CV στο μέσα μέρος της hairline αρχή ζώνη Α, forelock είναι:

CV = 0.046 x 56 x 2.61 = 6.77 > 5.4.

Αυτό το νούμερο αν η φυτρωσή του κυμανθεί σε υψηλά επίπεδα θα του δώσει ένα πολύ δυνατό αποτέλεσμα μπροστά. Πρακτικά έβαλε σε κρίσιμες περιοχές 56g x 2.61h/g = 146hairs/cm2!!! Ότι μιλάμε για πολύ υψηλή πυκνότητα φαίνεται και από την παρακάτω ζουμ φώτο μετά την τοποθέτηση.

IMG_1848.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τέλος δινω και το surgical report (πρώτη φορά δημοσιεύω τέτοιο) που φαίνεται η αναλυτικότατη καταγραφή των πάντων κατά την μμ. Πλήρης ακτινογραφία έτσι ώστε να χρησιμοποιηθεί για τις επόμενες μμ.

0GKHC1.JPG


0GKHC2.JPG
 

aeratos28

Just aeratos
Ισπανικά τουμπανιασματα ..gg καλή επιτυχία φίλε..μαμούθ δοτρια ,θα σου κάνει ένα κεφάλι ο Ισπανός βούρτσα..4κ grafts πρώτη επέμβαση σε αυτή την επιφάνεια,πας για φοβερό αποτέλεσμα.αντε,με το καλό.!!
 

giorgosv

Active Member
Καλή φυτρωση φίλε. Πολύ δυνατός αριθμός graft για την έκταση που τοποθετήθηκαν. Τυχερός που έχεις τόσο πλούσια δοτρια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bill 10

Member
Καλησπερα επειδη εχω δει πολλα βιντεακια του lorenzo πιστευω οτι οταν γινει κ η δευτερη μμ το αποτελεσμα θα ειναι εκπληκτικο!!Θα εχει πυκνοτητα σιγουρα κ φυσικοτητα λογω λεπτης τριχας κ χρωματος μαλλιων κ δερματος!!Ειλικρινα φιλε καλη επιτυχια!!Αν καταλαβα καλα 14.000 grafts διαθεσιμα ειναι απιστευτο νουμερο!!Γενικα τι λογο ειχες??Επισης να πω οτι υπαρχουν αποτελεσματα του lorenzo που εμενα δε μου πολυαρεσουν γουστα ειναι αυτα.Εδω ομως πιστευω οτι θα γυρισεις πολλα χρονια πισω.Ολικη επαναφορα!!καλη επιτυχια κ παλι!!
 

vlafo

Well-Known Member
Ένα από τα πολύ δυνατά αποτελέσματα προβλέπεται το συγκεκριμένο.
Μεγάλος λόγος εξαγωγής και άριστα κινήθηκε για να αντισταθμίσει τις απώλειες της λεπτής τρίχας,όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του ήταν πάρα πολύ δυνατά.
Μου αρέσει πολύ η δότρια μετά την εξαγωγή 4000g,είναι σε άριστη κατάσταση.
Η συγκεκριμένη είναι δότρια μαμούθ και αυτός είναι από τις περιπτώσεις που μπορεί άνετα να πιάσει μαμά πυκνότητες εάν και εφόσον το θελήσει.Φυσικά ή δεύτερη που θα κάνει θα το απογειώσει το αποτέλεσμα.
Η τοποθέτηση είναι πυκνή αλλά δεν θα είναι σε όλη την έκταση η πυκνότητα 56g αλλά μπροστά,φαίνεται άλλωστε,λογικό σε μια έκταση 119cm.
Όταν λέμε μέγιστη αυτό εννοούμε σε σημεία τοπικά θα την πιάνει.

Επίσης εδώ βλέπουμε και τα peaks που είναι πολύ ωραία σχεδιασμένα.

Εύχομαι στο φίλο καλή φύτρωση.
 

Harris_G

Well-Known Member
Καλή επιτυχία εύχομαι στο φίλο που θα την έχει σίγουρα. Μπορουμε να εχουμε περισσοτερο info για την αποδοχή του περιστατικού χωρίς θεραπεία;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ένα από τα πολύ δυνατά αποτελέσματα προβλέπεται το συγκεκριμένο.
Μεγάλος λόγος εξαγωγής και άριστα κινήθηκε για να αντισταθμίσει τις απώλειες της λεπτής τρίχας,όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του ήταν πάρα πολύ δυνατά.
Μου αρέσει πολύ η δότρια μετά την εξαγωγή 4000g,είναι σε άριστη κατάσταση.
Η συγκεκριμένη είναι δότρια μαμούθ και αυτός είναι από τις περιπτώσεις που μπορεί άνετα να πιάσει μαμά πυκνότητες εάν και εφόσον το θελήσει.Φυσικά ή δεύτερη που θα κάνει θα το απογειώσει το αποτέλεσμα.
Η τοποθέτηση είναι πυκνή αλλά δεν θα είναι σε όλη την έκταση η πυκνότητα 56g αλλά μπροστά,φαίνεται άλλωστε,λογικό σε μια έκταση 119cm.
Όταν λέμε μέγιστη αυτό εννοούμε σε σημεία τοπικά θα την πιάνει.

Επίσης εδώ βλέπουμε και τα peaks που είναι πολύ ωραία σχεδιασμένα.

Εύχομαι στο φίλο καλή φύτρωση.

H πραγματική έκταση δεν είναι 119cm2 αλλά περίπου 85cm2 (φαίνεται στο σχηματάκι παρακάτω). Στα 119 μετράνε και όλα τα temples και τις περιοχές μέχρι τα temples. Το σωστό είναι 3800g (περίπου 100-130 μπήκαν temples)/85 ~ 45g.

recipient.jpg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλή επιτυχία εύχομαι στο φίλο που θα την έχει σίγουρα. Μπορουμε να εχουμε περισσοτερο info για την αποδοχή του περιστατικού χωρίς θεραπεία;

Ηλικία, είδος αραίωσης, δότρια μαμουθ (σπουδαιότερο).
 

gggali

Member
Ένα από τα πολύ δυνατά αποτελέσματα προβλέπεται το συγκεκριμένο.
Μεγάλος λόγος εξαγωγής και άριστα κινήθηκε για να αντισταθμίσει τις απώλειες της λεπτής τρίχας,όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του ήταν πάρα πολύ δυνατά.
Μου αρέσει πολύ η δότρια μετά την εξαγωγή 4000g,είναι σε άριστη κατάσταση.
Η συγκεκριμένη είναι δότρια μαμούθ και αυτός είναι από τις περιπτώσεις που μπορεί άνετα να πιάσει μαμά πυκνότητες εάν και εφόσον το θελήσει.Φυσικά ή δεύτερη που θα κάνει θα το απογειώσει το αποτέλεσμα.
Η τοποθέτηση είναι πυκνή αλλά δεν θα είναι σε όλη την έκταση η πυκνότητα 56g αλλά μπροστά,φαίνεται άλλωστε,λογικό σε μια έκταση 119cm.
Όταν λέμε μέγιστη αυτό εννοούμε σε σημεία τοπικά θα την πιάνει.

Επίσης εδώ βλέπουμε και τα peaks που είναι πολύ ωραία σχεδιασμένα.

Εύχομαι στο φίλο καλή φύτρωση.


Ευχαριστώ, να σημειώσω ότι η ουσιαστική έκταση που καλύφθηκε είναι 83cm2, τα 119cm2 αφορούν την εκταση μαζί με τα temples στα οποία όμως δεν μπηκαν πανω απο 120-130g στο καθενα.
 
Μπλουζα