Gggali, dr Jose Lorenzo, FUE, 3901g, 14-15/10/2021

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ το επισημαίνω σε όλους όσους θέλουν να κάνουν μμ. Το να κάνει κάποιος ένα touch up 200-300g όταν θες να πάρεις εξαιρετικό αποτέλεσμα είναι μέσα στο πρόγραμμα. Παραπάνω είναι όντως θέμα. Για αυτο και σε όλους όσους κάνουν μμ σε 2step τους επισημαίνω να ξεκινάνε από μπροστά έτσι ώστε στην δεύτερη να κάνουν και ότι touch up χρειάζεται. Για τις δότριες θα διαφωνήσω. Δεν υπάρχει μαδημένη δότρια από Λορένζο. Για να καταλάβεις μια δότρια πρέπει να δεις εικόνα πριν, εικόνα μετά με το ίδιο μήκος μαλλιού και τον ίδιο φωτισμό. Οι περισσότεροι απλά στέκονται σε μια εικόνα χωρίς να την συγκρίνουν επαρκώς με το πριν αφού τις περισσότερες φορές δεν υπάρχουν καν φώτο. Μόνο όταν μιλάμε για χοντρό "μάδημα" μπορείς να εκφέρεις άποψη χωρίς συγκριτικές φώτο. Έχω δει όλες τις δότριες από κοντά και καμμία δεν έχει θέμα. Τουναντίον.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

seeker

Verified MM member
Μια χαρα ειναι οι δοτριες του Λορεντζο, μην το παμε στο αλλο ακρο.

Εφοσον ο γιατρός το αναγνώρισε και θα κανει αυτο που πρεπει στην επόμενη ΜΜ και ο φίλος είναι ευχαριστημένος, όλα οκ. Μόνο αυτά έχουν σημασία.
 

Gianney

Well-Known Member
Μια χαρα ειναι οι δοτριες του Λορεντζο, μην το παμε στο αλλο ακρο.

Εφοσον ο γιατρός το αναγνώρισε και θα κανει αυτο που πρεπει στην επόμενη ΜΜ και ο φίλος είναι ευχαριστημένος, όλα οκ. Μόνο αυτά έχουν σημασία.
Αν ένα πράγμα σου έρχεται στο μυαλό με το που ακούς Λορέντζο νομίζω είναι το οργανώμενο πλάνο και η μέγιστη φροντίδα της δοτριας πάντως άσχετα αν υπάρχουν κάπου κάπου και κάποια λιγότερο άψογα περιστατικά σε άποψη δοτριας
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση σε αυτήν την μεταμόσχευση είναι η δότρια, η οποία δείχνει καλύτερη (σχεδόν) από αυτή που είχες πριν.
Το δεύτερο ήταν κοιτώντας αυτήν την φωτογραφία σου, ένιωθα πως η μεταμόσχευση στην περιοχή αυτή γέρνει!

Screenshot_2022-05-15-19-07-20-535_com.android.chrome.jpg


Διαβάζοντας από τους φίλους εδώ είδα ότι ο γιατρός έχει αναγνωρίσει την αστοχία αυτή και θα προβεί σε επανατοποθέτηση των απαραίτητων μοσχευμάτων για την αναγκαία κάλυψη. Η αναγνώριση τυχόν λάθους για εμένα είναι ίσως σημαντικότερο από την ίδια την μεταμόσχευση της οποίας η επιτυχία θεωρείται δεδομένη (και στην περίπτωσή σου είναι) σε έναν τοπ γιατρό. Ιδίως όταν πρόκειται για γιατρό άλλης χώρας και γλώσσας.
Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν δεν υπήρχε η περίπτωση 2ης μετ/σης, ο γιατρός θα αναλάμβανε τη διόρθωση αυτή; Επίσης, γενικότερα, διερωτώμαι πως είναι δυνατόν να μην φυτρώσουν συνολικά σε μία περιοχή μοσχεύματα. Το να μεταφερθεί κάποιο μισό, το να πέσει το ένα στο άλλο, το να φυτρώσει μέρος του μοσχεύματος το καταλαβαίνω, το μην φυτρώσει κανένα μου δημιουργεί απορία.
 

aeratos28

Just aeratos
Γενικώς ,έχετε κάνει οι περισσότεροι,λάθος συγκρίσεις ..βάζετε στο ίδιο τσουβαλι,μια μικρή αστοχία σε 3 τετρ εκατοστά τα οποία δεν είχαν την αναμενόμενη φυτρωση,με περιστατικά τραγελαφικά τα οποία και κακοσχεδιασμένα ήταν ,και λιγότερα grafts μπήκαν από ότι θα έπρεπε, και φυτρωση σε αρκετά μεγαλύτερη κλίμακα δεν είχαν..
 

gggali

Member
Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση σε αυτήν την μεταμόσχευση είναι η δότρια, η οποία δείχνει καλύτερη (σχεδόν) από αυτή που είχες πριν.
Το δεύτερο ήταν κοιτώντας αυτήν την φωτογραφία σου, ένιωθα πως η μεταμόσχευση στην περιοχή αυτή γέρνει!


Διαβάζοντας από τους φίλους εδώ είδα ότι ο γιατρός έχει αναγνωρίσει την αστοχία αυτή και θα προβεί σε επανατοποθέτηση των απαραίτητων μοσχευμάτων για την αναγκαία κάλυψη. Η αναγνώριση τυχόν λάθους για εμένα είναι ίσως σημαντικότερο από την ίδια την μεταμόσχευση της οποίας η επιτυχία θεωρείται δεδομένη (και στην περίπτωσή σου είναι) σε έναν τοπ γιατρό. Ιδίως όταν πρόκειται για γιατρό άλλης χώρας και γλώσσας.
Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν δεν υπήρχε η περίπτωση 2ης μετ/σης, ο γιατρός θα αναλάμβανε τη διόρθωση αυτή; Επίσης, γενικότερα, διερωτώμαι πως είναι δυνατόν να μην φυτρώσουν συνολικά σε μία περιοχή μοσχεύματα. Το να μεταφερθεί κάποιο μισό, το να πέσει το ένα στο άλλο, το να φυτρώσει μέρος του μοσχεύματος το καταλαβαίνω, το μην φυτρώσει κανένα μου δημιουργεί απορία.

Ειμαι βέβαιος ότι θα αναλάμβανε την διόρθωση ασχετα με το αν θα γινόταν 2η ΜΜ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση σε αυτήν την μεταμόσχευση είναι η δότρια, η οποία δείχνει καλύτερη (σχεδόν) από αυτή που είχες πριν.
Το δεύτερο ήταν κοιτώντας αυτήν την φωτογραφία σου, ένιωθα πως η μεταμόσχευση στην περιοχή αυτή γέρνει!

Προβολή συνημμένου 49152

Διαβάζοντας από τους φίλους εδώ είδα ότι ο γιατρός έχει αναγνωρίσει την αστοχία αυτή και θα προβεί σε επανατοποθέτηση των απαραίτητων μοσχευμάτων για την αναγκαία κάλυψη. Η αναγνώριση τυχόν λάθους για εμένα είναι ίσως σημαντικότερο από την ίδια την μεταμόσχευση της οποίας η επιτυχία θεωρείται δεδομένη (και στην περίπτωσή σου είναι) σε έναν τοπ γιατρό. Ιδίως όταν πρόκειται για γιατρό άλλης χώρας και γλώσσας.
Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν δεν υπήρχε η περίπτωση 2ης μετ/σης, ο γιατρός θα αναλάμβανε τη διόρθωση αυτή; Επίσης, γενικότερα, διερωτώμαι πως είναι δυνατόν να μην φυτρώσουν συνολικά σε μία περιοχή μοσχεύματα. Το να μεταφερθεί κάποιο μισό, το να πέσει το ένα στο άλλο, το να φυτρώσει μέρος του μοσχεύματος το καταλαβαίνω, το μην φυτρώσει κανένα μου δημιουργεί απορία.
Ωραία η παραλλή γραμμή που τράβηξες σε σχέση με το μπλε κουτάκι. Δεν ξέρεις όμως αν το μπλε κουτάκι είναι παράλληλο με τα φρύδια του ή αν το κεφάλι του είναι εντελώς κάθετο. Είναι fundamental λάθος αυτό που κάνεις για να ελέγξεις την συμμετρία (ηυ οποία όπως έχω γράφει πολλές φορές στα κεφάλια χωρίς ΑΑ δεν υπάρχει).
 

aeratos28

Just aeratos
Ρε αδερφέ,τωρα μιλάμε για 100-200 grafts? Στα 3900? Από μόνος του το είπε κιόλας όπως είπε ο cvial..υπήρχε περίπτωση να κάνει την πάπια ο Ισπανός?
Ειμαι βέβαιος ότι θα αναλάμβανε την διόρθωση ασχετα με το αν θα γινόταν 2η ΜΜ.
 

Disco

Well-Known Member
Νομίζω μια πανοραμική φωτογραφία λείπει να δούμε πως φαίνεται από πάνω και να φανεί και το midscalp, δεν είδα κάποια τέτοια φωτογραφία σε αυτές του 7ου.
 

vlafo

Well-Known Member
Καλό θα είναι και οι φωτογραφίες με διάχυτο φως ειδικά το απόγευμα που φαίνεται καθαρά η λεπτομέρεια.
 

alex7

Well-Known Member
Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση σε αυτήν την μεταμόσχευση είναι η δότρια, η οποία δείχνει καλύτερη (σχεδόν) από αυτή που είχες πριν.
Το δεύτερο ήταν κοιτώντας αυτήν την φωτογραφία σου, ένιωθα πως η μεταμόσχευση στην περιοχή αυτή γέρνει!

Προβολή συνημμένου 49152

Διαβάζοντας από τους φίλους εδώ είδα ότι ο γιατρός έχει αναγνωρίσει την αστοχία αυτή και θα προβεί σε επανατοποθέτηση των απαραίτητων μοσχευμάτων για την αναγκαία κάλυψη. Η αναγνώριση τυχόν λάθους για εμένα είναι ίσως σημαντικότερο από την ίδια την μεταμόσχευση της οποίας η επιτυχία θεωρείται δεδομένη (και στην περίπτωσή σου είναι) σε έναν τοπ γιατρό. Ιδίως όταν πρόκειται για γιατρό άλλης χώρας και γλώσσας.
Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν δεν υπήρχε η περίπτωση 2ης μετ/σης, ο γιατρός θα αναλάμβανε τη διόρθωση αυτή; Επίσης, γενικότερα, διερωτώμαι πως είναι δυνατόν να μην φυτρώσουν συνολικά σε μία περιοχή μοσχεύματα. Το να μεταφερθεί κάποιο μισό, το να πέσει το ένα στο άλλο, το να φυτρώσει μέρος του μοσχεύματος το καταλαβαίνω, το μην φυτρώσει κανένα μου δημιουργεί απορία.
Ο τρόπος που τραβήχτηκε η καμπύλη φαίνεται λαθεμένος .Γέρνει δεξια .Η hairline όμως υστερεί εμφανώς δεξιά στη φυτρωση .Δριχνει έλλειψη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο τρόπος που τραβήχτηκε η καμπύλη φαίνεται λαθεμένος .Γέρνει δεξια .Η hairline όμως υστερεί εμφανώς δεξιά στη φυτρωση .Δριχνει έλλειψη

Κάνεις λάθος συνάδελφε. Επειδή έχω την φώτο χωρίς το κουτί, την ποστάρω με κάποιες επιπλέον γραμμές. Η γραμμή που ορίζει την συμμετρία είναι αυτή που ξεκινάει από το κέντρο του πηγουνιού και περνάει από το κέντρο των φρυδιών (η κατακόρυφη κόκκινη). Αν σχεδιάσουμε μια ακριβώς κάθετη σε αυτή (οριζόντια κόκκινη) βλέπουμε τους βασικούς άξονες συμμετρίας. Όπως λοιπόν διαπιστώνεις, η σωστή οριζόντια γραμμή είναι διαφορετική από αυτή που σχεδιάσε στα τυφλά το @tamaliamoupiso αφού δεν μπορεί να ξέρει την σωστή κατακόρυφη. Η ασυμμετρια είναι ελάχιστη όπως σε κάθε ανθρώπινο πρόσωπο. Το να σχεδιάζουμε παράλληλες γραμμές με το κουτί ΄(που εκ των σχεδιαστικών προγραμμάτων είναι πάντα παράλληλο με το κάδρο της φώτο) και όχι με την κάθετη κοκκινή γραμμή είναι λάθος.

IMG_3285r.jpg
 

Harris_G

Well-Known Member
Τα 9 στα 10 περιστατικα του Λορεντζο ειναι ειναι με touch-up. Δε καταλαβαινω γιατι τρωγεστε. It is what it is.
Αν θες να τελειωνεις με την πρωτη (για μπετον αρμε Hairline παντα) ειναι μετρια επιλογη.
Αν εχεις ορεξη για πιο μακροσκελη προσεγγιση και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οτι ολα γιναν σωστα (σχεδιασμοι,δοτριες κλπ) ειναι αχαστος.
Ο καθενας διαλεγει και παιρνει.
 

alex7

Well-Known Member
Κάνεις λάθος συνάδελφε. Επειδή έχω την φώτο χωρίς το κουτί, την ποστάρω με κάποιες επιπλέον γραμμές. Η γραμμή που ορίζει την συμμετρία είναι αυτή που ξεκινάει από το κέντρο του πηγουνιού και περνάει από το κέντρο των φρυδιών (η κατακόρυφη κόκκινη). Αν σχεδιάσουμε μια ακριβώς κάθετη σε αυτή (οριζόντια κόκκινη) βλέπουμε τους βασικούς άξονες συμμετρίας. Όπως λοιπόν διαπιστώνεις, η σωστή οριζόντια γραμμή είναι διαφορετική από αυτή που σχεδιάσε στα τυφλά το @tamaliamoupiso αφού δεν μπορεί να ξέρει την σωστή κατακόρυφη. Η ασυμμετρια είναι ελάχιστη όπως σε κάθε ανθρώπινο πρόσωπο. Το να σχεδιάζουμε παράλληλες γραμμές με το κουτί ΄(που εκ των σχεδιαστικών προγραμμάτων είναι πάντα παράλληλο με το κάδρο της φώτο) και όχι με την κάθετη κοκκινή γραμμή είναι λάθος.

Προβολή συνημμένου 49175
Με παρεξήγησες.Είπα ότι είναι λάθος η καμπύλη που σχεδίασε ο tamaliamoupiso .Η μια πλευρά λέω όμως (δεξιά όπως φαίνεται )φαίνεται λιγότερη φυτρωση
 

alex7

Well-Known Member
Με παρεξήγησες.Είπα ότι είναι λάθος η καμπύλη που σχεδίασε ο tamaliamoupiso .Η μια πλευρά λέω όμως (δεξιά όπως φαίνεται )φαίνεται λιγότερη φυτρωση
Έχει και ασυμμετρία .Έχει όμως και μια τρίχα που απέχει πάνω από 1εκ από την υπόλοιπη hairline
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με παρεξήγησες.Είπα ότι είναι λάθος η καμπύλη που σχεδίασε ο tamaliamoupiso .Η μια πλευρά λέω όμως (δεξιά όπως φαίνεται )φαίνεται λιγότερη φυτρωση
Δεν σχεδίασε καμπύλη αλλά ευθεία για αυτο σε έχασα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν θες να τελειωνεις με την πρωτη (για μπετον αρμε Hairline παντα) ειναι μετρια επιλογη.

Πες μας και τους πιστοποιημένους με πραγματικά ανεξάρτητα περιστατικά που με την μια δίνουν μπετόν αρμέ hairline (χωρίς να λαμβάνουν υπόψιν τα επιμέρους χαρακτηριστικά) 9 στις 10.
 

aeratos28

Just aeratos
Kαι αυτός ο σχεδιασμός ,γέρνει ..πάλι δεν είναι σωστός cvial..η γραμμή από το κέντρο στα φρύδια μέχρι τη hairline δεν είναι ευθεία αλλά αριστερά δεξιά δες πόση διαφορά στο ύψος έχει το ένα με το άλλο ακρο
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
2-3mm για την ακρίβεια γιατί συγκρίνεις μια ευθεία γραμμη με την προβολή 2 καμπυλών που είναι διαφορετικές.
 

Harris_G

Well-Known Member
Πες μας και τους πιστοποιημένους με πραγματικά ανεξάρτητα περιστατικά που με την μια δίνουν μπετόν αρμέ hairline (χωρίς να λαμβάνουν υπόψιν τα επιμέρους χαρακτηριστικά) 9 στις 10.
Με αυτη τη λογικη ολοι ειναι τοπ. Ειδαμε ας πουμε touch-up απο HDC; Παντα αποθεωνουμε ή ισοπεδώνουμε μετα απο την πρωτη.
 
Μπλουζα