Gggali, dr Jose Lorenzo, FUE, 3901g, 14-15/10/2021

Didier11

Active Member
Δεν μου αρέσει να προσπαθώ να εφευρίσκω δικαιολογίες, αλλά αφού το ζήτησες θα το αναφέρω. Φυσικά δεν είναι σίγουρο ότι αυτό είναι η αιτία. Ο @gggali δεν άρχισε να παίρνει αμέσως την κορτιζόνη (1η μέρα) αλλά από την δεύτερη. Δεν θυμάμαι ποιός ήταν ο λόγος. Αυτό φάνηκε γιατί την δεύτερη μέρα στο λούσιμο το δέρμα του είχε μια υπεραντίδραση και swelling (είναι ένα παχύρευστο υγρό που το απομακρύνεις με το ψέκασμα). Όλα τα άλλα (διαδικασία, κλπ) ήταν νορμαλ.
Δεκτό, είναι μια εκδοχή. Πάντως μου φαίνεται περίεργο ο γιατρός να έκανε επί 100+g λάθος στο implantation. Ένας λόγος που μπορώ να φανταστώ είναι να μην έχει γίνει σωστή συντήρηση των συγκεκριμένων μοσχευμάτων και να ήταν στο «όριο της επιβίωσης».
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι και αυτό μια λογική ανάποδη αν είναι από το ίδιο δισκίο (συνήθως είναι για τέτοιες εκτάσεις).
 

Kostas97

Well-Known Member
Διαφωνω στο γεγονος οτι αν πληρωσεις κατι πιο ακριβο εχεις μεγαλυτερες απαιτησεις.
Δεδομενου οτι ο καθενας εχει μια οικονομικη δυνατοτητα, για δυο διαφορετικα ατομα ποσοστιαια μπορει τα 1000 να ναι ιδια με τα 10000. Αρα το προβλημα και στους δυο ειναι το ιδιο...

Οπου και να πας οσα και να πληρωσεις, απαιτεις το τοπ των δυνατοτητων. Θα δεχομουν λογικη αντιθετη, αν μιλουσαμε λ.χ. για αυτοκινητα. Στην περιπτωση ομως που μιλαμε για τους εαυτους μας, δεν μπορω να φανταστω οτι καποιος πηγαινει με τη λογικη, "αν δωσω λιγοτερα" αποδεχομαι και τα αντιστοιχα λαθη.
 

vlafo

Well-Known Member
Διαφωνω στο γεγονος οτι αν πληρωσεις κατι πιο ακριβο εχεις μεγαλυτερες απαιτησεις.
Δεδομενου οτι ο καθενας εχει μια οικονομικη δυνατοτητα, για δυο διαφορετικα ατομα ποσοστιαια μπορει τα 1000 να ναι ιδια με τα 10000. Αρα το προβλημα και στους δυο ειναι το ιδιο...

Οπου και να πας οσα και να πληρωσεις, απαιτεις το τοπ των δυνατοτητων. Θα δεχομουν λογικη αντιθετη, αν μιλουσαμε λ.χ. για αυτοκινητα. Στην περιπτωση ομως που μιλαμε για τους εαυτους μας, δεν μπορω να φανταστω οτι καποιος πηγαινει με τη λογικη, "αν δωσω λιγοτερα" αποδεχομαι και τα αντιστοιχα λαθη.
Διαφωνώ στη συνολική προσέγγιση που το βλέπεις.
Διεκδικείς πάντα το τοπ-μέγιστο αυτή είναι και η θεμιτή επιδίωξη,αλλά το φθηνό και καλό είναι Ελληνική Πατέντα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει τύχει αρκετές φορές να είναι τελικά πολύ καλύτερο από το ακριβό.
Το φθηνό πολλές φορές έχει να κάνει και με την Ελληνική Αγορά που δεν είναι σε καμία περίπτωση ανταγωνιστική σε όρους αγοράς-οικονομικούς με τις ξένες.Αυτό δε σημαίνει όμως ότι σε πολλά πράγματα δεν είμαστε καλύτεροι (βλέπε γιατρούς-μηχανικούς).
Είναι η εξαίρεση όμως όχι κανόνας.
Το ακριβό σχετικά με την επέμβαση τη συγκεκριμένη,όταν πας σε έναν από τους κορυφαίους,εγώ τουλάχιστον έχω την απαίτηση όλα να γίνουνε τέλεια χωρίς να είμαι ελαστικός παρόλο που γνωρίζω ότι πιθανόν λάθη είναι μέσα στο πρόγραμμα.
Στον φθηνό (αναλύοντας και προσπαθώντας να βρείς τους λόγους που είναι φθηνός),μπορώ να δείξω μια μεγαλύτερη ανοχή υπολογίζοντας και σταθμίζοντας όλα τα δεδομένα από πριν χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και σε αυτόν δεν θα απαιτείς το καλύτερο.
Σαφέστατα υπάρχει προς αξιολόγηση το ρίσκο-όφελος.

Υ.Γ:Όταν πας για εγχείριση καρδιάς ζητάς τον Γιακούμπ να σε σώσει αλλιώς αν δεν έχεις τα λεφτά ψοφάς και αφήνεσαι στον κάθε γιατρό που δεν έχει καμία εμπειρία.
Το λέω ωμά όπως είναι και το ξέρεις πως έτσι είναι η σκληρή πραγματικότητα.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Ειμαι βέβαιος ότι θα αναλάμβανε την διόρθωση ασχετα με το αν θα γινόταν 2η ΜΜ.

Ευχαριστώ.

Ωραία η παραλλή γραμμή που τράβηξες σε σχέση με το μπλε κουτάκι. Δεν ξέρεις όμως αν το μπλε κουτάκι είναι παράλληλο με τα φρύδια του ή αν το κεφάλι του είναι εντελώς κάθετο. Είναι fundamental λάθος αυτό που κάνεις για να ελέγξεις την συμμετρία (ηυ οποία όπως έχω γράφει πολλές φορές στα κεφάλια χωρίς ΑΑ δεν υπάρχει).

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.*
Ο τρόπος που τραβήχτηκε η καμπύλη φαίνεται λαθεμένος .Γέρνει δεξια .Η hairline όμως υστερεί εμφανώς δεξιά στη φυτρωση .Δριχνει έλλειψη

Ναι, αυτό ήθελα να αναδείξω, το αναλύει παρακάτω ο CVIAL.

Κάνεις λάθος συνάδελφε. Επειδή έχω την φώτο χωρίς το κουτί, την ποστάρω με κάποιες επιπλέον γραμμές. Η γραμμή που ορίζει την συμμετρία είναι αυτή που ξεκινάει από το κέντρο του πηγουνιού και περνάει από το κέντρο των φρυδιών (η κατακόρυφη κόκκινη). Αν σχεδιάσουμε μια ακριβώς κάθετη σε αυτή (οριζόντια κόκκινη) βλέπουμε τους βασικούς άξονες συμμετρίας. Όπως λοιπόν διαπιστώνεις, η σωστή οριζόντια γραμμή είναι διαφορετική από αυτή που σχεδιάσε στα τυφλά το @tamaliamoupiso αφού δεν μπορεί να ξέρει την σωστή κατακόρυφη. Η ασυμμετρια είναι ελάχιστη όπως σε κάθε ανθρώπινο πρόσωπο. Το να σχεδιάζουμε παράλληλες γραμμές με το κουτί ΄(που εκ των σχεδιαστικών προγραμμάτων είναι πάντα παράλληλο με το κάδρο της φώτο) και όχι με την κάθετη κοκκινή γραμμή είναι λάθος.


IMG_3285r.jpg


* Προεκτείνοντας τώρα τη γραμμή που έφτιαξες μέχρι εκεί που την είχα τοποθετήσει εγώ, δεν βλέπω κάποια εμφανή διαφορά στον προσδιορισμό του σημείου που πάσχει.
 

aeratos28

Just aeratos
Για να καταλάβω ρε παιδιά. Θεωρείται ότι αυτή η επέμβαση,δεν έχει πάει καλά και έχει κάποια προβλήματα?τι θα ήταν το ιδανικό για να καταλάβω?
 

Disco

Well-Known Member
Πρέπει να βάλει καθαρές kai φωτεινές πανοραμικές φωτογραφίες ο @gggali για να δούμε πως φαίνεται συνολικά το αποτέλεσμα
 

alex7

Well-Known Member
Υπάρχουν οι πανοραμικές αμεσως μετά την επέμβαση.Εκεί φαίνεται μια ασυμμετρία στο σχεδιασμό της τάξης του 1mm .Αυτα συμβαίνουν στις επεμβάσεις.Είναι ελάχιστη
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
O gggali έχει βάλει ίσως τις πιο καθαρές φώτο από όλους όσους έχουν ποστάρει εδώ μέσα. Η λεπτομέρεια είναι τέτοια που μπορείς να δεις την ρίζα στο τέλος της hairline. Σε πόσες άλλες hairline μπορούμε να δούμε καθαρά τι παίζει σε βάθος 1cm. Θα απαντήσω εγώ, σε ελάχιστες. Το να ζητάμε να βάλει καθαρές και φωτεινές φώτο (το είπαν και άλλοι όχι μόνο ο disco) ενώ σε άλλα νήματα μπαίνουν ότι ναναι (και αυτοί που τις ζητάνε εδώ εκεί κάνουν "αβαβα") το θεωρώ κακόβουλο. Αν ο άνθρωπος δεν έχει φρικάρει με αυτά που βλέπει να γράφονται εδώ είμαι σίγουρος ότι θα πράξει τα δέοντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Disco

Well-Known Member
O gggali έχει βάλει ίσως τις πιο καθαρές φώτο από όλους όσους έχουν ποστάρει εδώ μέσα. Η λεπτομέρεια είναι τέτοια που μπορείς να δεις την ρίζα στο τέλος της hairline. Σε πόσες άλλες hairline μπορούμε να δούμε καθαρά τι παίζει σε βάθος 1cm. Θα απαντήσω εγώ, σε ελάχιστες. Το να ζητάμε να βάλει καθαρές και φωτεινές φώτο (το είπαν και άλλοι όχι μόνο ο disco) ενώ σε άλλα νήματα μπαίνουν ότι ναναι (και αυτοί που τις ζητάνε εδώ εκεί κάνουν "αβαβα") το θεωρώ κακόβουλο. Αν ο άνθρωπος δεν έχει φρικάρει με αυτά που βλέπει εδώ να γράφονται εδώ είμαι σίγουρος ότι θα πράξει τα δέοντα.
εγώ απλά ζήτησα να βάλει πανοραμικές, καθώς δεν έχει βάλει. Δεν πρέπει να βάλει δηλαδή ; Επίσης αυτή τη φωτογραφία θα μπορούσε να την ξαναβγάλει γιατί έγινε λάθος στην εστίαση (autofocus) και θολώνει στην hairline. Οι υπόλοιπες είναι οκ.

25358BC8-1349-448D-ACE5-AE7118009DAF.jpeg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν ζήτησες να βάλει πανοραμικές, είπες να βάλει "καθαρές και φωτεινές" πανοραμικές. Έχει διαφορά. Λες και αυτές που βάζει είναι σκοτεινές. Για κάνε βόλτα λοιπόν από τα υπόλοιπα νήματα (μην αρχίσω να κάνω εγώ) και ξεκίνα τα ίδιες παρατηρήσεις και μετά ξαναέλα από εδώ. Δεν μπορείτε να έχετε 2 μέτρα και 2 σταθμά.
 

Disco

Well-Known Member
Δεν ζήτησες να βάλει πανοραμικές, είπες να βάλει "καθαρές και φωτεινές" πανοραμικές. Έχει διαφορά. Λες και αυτές που βάζει είναι σκοτεινές. Για κάνε βόλτα λοιπόν από τα υπόλοιπα νήματα (μην αρχίσω να κάνω εγώ) και ξεκίνα τα ίδιες παρατηρήσεις και μετά ξαναέλα από εδώ. Δεν μπορείτε να έχετε 2 μέτρα και 2 σταθμά.
Δεν σχολίασα καν αν έχει φωτεινές ή οχι. Αυτό που λες θα ίσχυε, αν έβαζε πανοραμικες και του έλεγα να βάλει καθαρές πανοραμικές. Τότε θα υπονοούσα οτι έβαλε σκοτεινές. Εγώ απλά ζήτησα να βάλει καθαρές πανοραμικές γιατί δεν έβαλε καθόλου πανοραμικές. Βλέπεις κάτι παράλογο σε αυτό το να ζητάμε να ανεβάσει κάποιος πανοραμικές;...Ούτε είπα οτι οι υπόλοιπες είναι σκοτεινές, αλλά είναι μια χαρά. Αυτό το έβγαλες από το μυαλό σου τα περι σκοτεινών...
Εγώ προσωπικά αν τύχει και δω σε κάποιο νήμα να μην έχει βάλει πανοραμικές πάλι θα ζητήσω να ανεβάσει όπως έκανα και εδώ. Οπότε πάλι το 2 μετρα και 2 σταθμά είναι στο μυαλό σου.

Επίσης αν δεις το σχόλιο #209 έγραψα κατά λέξη : "Νομίζω μια πανοραμική φωτογραφία λείπει να δούμε πως φαίνεται από πάνω και να φανεί και το midscalp, δεν είδα κάποια τέτοια φωτογραφία σε αυτές του 7ου." χωρίς να πω καν φωτεινές ή οχι. Είδα οτι δεν ανέβασε οπότε το ξανάγραψα και πρόσθενα το καθαρές, που πριν δεν το ειχα γράψει γιατί εντάξει εννοείται αυτό..
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν σχολίασα καν αν έχει φωτεινές ή οχι. Αυτό που λες θα ίσχυε, αν έβαζε πανοραμικες και του έλεγα να βάλει καθαρές πανοραμικές. Τότε θα υπονοούσα οτι έβαλε σκοτεινές. Εγώ απλά ζήτησα να βάλει καθαρές πανοραμικές γιατί δεν έβαλε καθόλου πανοραμικές. Βλέπεις κάτι παράλογο σε αυτό το να ζητάμε να ανεβάσει κάποιος πανοραμικές;...Ούτε είπα οτι οι υπόλοιπες είναι σκοτεινές, αλλά είναι μια χαρά. Αυτό το έβγαλες από το μυαλό σου τα περι σκοτεινών...
Εγώ προσωπικά αν τύχει και δω σε κάποιο νήμα να μην έχει βάλει πανοραμικές πάλι θα ζητήσω να ανεβάσει όπως έκανα και εδώ. Οπότε πάλι το 2 μετρα και 2 σταθμά είναι στο μυαλό σου.

Επίσης αν δεις το σχόλιο #209 έγραψα κατά λέξη : "Νομίζω μια πανοραμική φωτογραφία λείπει να δούμε πως φαίνεται από πάνω και να φανεί και το midscalp, δεν είδα κάποια τέτοια φωτογραφία σε αυτές του 7ου." χωρίς να πω καν φωτεινές ή οχι. Είδα οτι δεν ανέβασε οπότε το ξανάγραψα και πρόσθενα το καθαρές, που πριν δεν το ειχα γράψει γιατί εντάξει εννοείται αυτό..
Πρέπει να βάλει καθαρές kai φωτεινές πανοραμικές φωτογραφίες ο @gggali για να δούμε πως φαίνεται συνολικά το αποτέλεσμα

Εγώ άλλα διαβάζω. Ζήτησες να βάλει καθαρές ΚΑΙ φωτεινές πανοραμικές. Μην πετάς την μπάλα στην εξέδρα. Ήμουν σαφής. Οταν ο άλλος ποστάρει από την αρχή υποδειγματικές φώτο, μόνο φωτεινές το σαβουαρ βιβρ λέει ότι πρέπει να πεις: "πόσταρε μας και μια πανοραμική". Όταν βάζει κακές από την αρχή μπορεί να προσθέσεις "καθαρές και φωτεινές", τότε διακαιούσαι να το πεις. Θα σε παρακαλούσα λοιπόν στα διάφορα νήματα που αναφέρεσαι, πέραν των πανοραμικών που θα ζητάς (αν δεν υπάρχουν) να προσθέτεις και στις υπόλοιπες το "καθαρές και φωτεινές". Μέχρι τότε όντως στο μυαλό μου θα υπάρχει το 2 μέτρα και 2 σταθμά.
 

Disco

Well-Known Member
Εγώ άλλα διαβάζω. Ζήτησες να βάλει καθαρές ΚΑΙ φωτεινές πανοραμικές. Μην πετάς την μπάλα στην εξέδρα. Ήμουν σαφής. Οταν ο άλλος ποστάρει από την αρχή υποδειγματικές φώτο το σαβουαρ βιβρ λέει: "πόσταρε μας και μια πανοραμική". Όταν βάζει εν γένει κακές από την αρχή μπορεί να προσθέσεις "καθαρές και φωτεινές, διακιούσαι να το πεις. Θα σε παρακαλούσα λοιπόν στα διάφορα νήματα που αναφέρεσαι, πέραν των πανοραμικών που θα ζητάς (αν δεν υπάρχουν) να προσθέτεις και στις υπόλοιπες το "καθαρές και φωτεινές". Μέχρι τότε όντως στο μυαλό μου θα υπάρχει το 2 μέτρα και 2 σταθμά.
Δες το σχόλιο 209 από κάτω. Τι έγραψα. Ζήτησα απλά μια πανοραμική φωτογραφία, ότι μόνο αυτή λείπει. Αμα θεωρούσα οτι οι υπόλοιπες είναι σκοτεινές ή οτι φαντάζεσαι εσύ θα έγραφα, βάλε και γενικά καθαρές φωτογραφίες πέρα από τις πανοραμικές. Μετά είδα δεν ανέβασε πανοραμικές και το έγραψα πάλι, και απλά πρόσθεσα το καθαρές και φωτεινές που δεν το ειχα βάλει πριν γιατι τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται...Σου εξηγώ οτι τις βρίσκω μια χαρά τις υπόλοιπες και απλά έλειπαν οι πανοραμικές και εσύ συνεχίζεις τα δικά σου. Σου εξήγησα οτι και σε άλλα νήματα ζητάω το ίδιο αν δεν δω να βάλει πανοραμικές. Οπότε μη βλέπεις φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν.

Νομίζω μια πανοραμική φωτογραφία λείπει να δούμε πως φαίνεται από πάνω και να φανεί και το midscalp, δεν είδα κάποια τέτοια φωτογραφία σε αυτές του 7ου.
 

gggali

Member
Αγαπητέ @Disco το τι πρεπει να βαλω και τι οχι δεν θα μου το υποδειξει κανεις, πόσο μάλλον εσυ.
Επίσης γραφεις ξεκαθαρα «Πρέπει να βάλει καθαρές kai φωτεινές πανοραμικές φωτογραφίες ο @gggali για να δούμε πως φαίνεται συνολικά το αποτέλεσμα», οποτε για το δυο μετρα και δυο σταθμα που κατηγορεις τον Cvial γελανε και τα καλωδια των servers του φορουμ.

Μολις κουρευτηκα, δεν με ελουσαν γιατι βιαζομουν και τα μαλλια μου ειναι σχετικα κολλημενα μεταξυ τους απο το σπρει του κομμωτη. Δεν πειραζει ομως, ανεβαζω φωτογραφιες σε κόντρα ήλιο για τα ματια αυτων που καταλαβαινουν τι σημαινει αυτο σε μια ΜΜ 7 μηνων σε σχεδον καραφλο κεφαλι με 47 τριχα. Ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε κριτικη δίχως ίχνος αντιπαλοτητας αλλα αυτος που κρινει πρεπει να κατανοει τις προυποθεσεις και τα δεδομένα μιας ΜΜ και να μην συγκρινει μηλα με ακτινιδια.
 

Συνημμένα

  • 78911FB6-D3F9-4431-8678-7FFC2C6E6C90.jpeg
    78911FB6-D3F9-4431-8678-7FFC2C6E6C90.jpeg
    462.4 KB · Προβολές: 173
  • E3FB4BB6-E19F-4088-8B71-BF963BFBC24E.jpeg
    E3FB4BB6-E19F-4088-8B71-BF963BFBC24E.jpeg
    886 KB · Προβολές: 166
  • 6ABA04C1-ADE3-4B5D-8299-B80FF3410596.jpeg
    6ABA04C1-ADE3-4B5D-8299-B80FF3410596.jpeg
    2.4 MB · Προβολές: 166

Disco

Well-Known Member
Αγαπητέ @Disco το τι πρεπει να βαλω και τι οχι δεν θα μου το υποδειξει κανεις, πόσο μάλλον εσυ.
Επίσης γραφεις ξεκαθαρα «Πρέπει να βάλει καθαρές kai φωτεινές πανοραμικές φωτογραφίες ο @gggali για να δούμε πως φαίνεται συνολικά το αποτέλεσμα», οποτε για το δυο μετρα και δυο σταθμα που κατηγορεις τον Cvial γελανε και τα καλωδια των servers του φορουμ.
Σου εξήγησα οτι ειναι μια χαρά οι φωτογραφίες σου. Δες το σχόλιο #209 τι έγραψα, δεν ειχα βάλει καν το καθαρές και φωτεινές. Αυτό το σχόλιο το είδες ; Και πάλι εξηγώ οτι δεν υπονοώ οτι οι υπόλοιπες φωτογραφίες σου δεν είναι καλές. Θα το υπονοούσα αν είχες βάλει πανοραμικές και έλεγα βάλε καθαρές πανοραμικές, αλλά εσύ δεν ειχες βάλει καν πανοραμική από πάνω, οπότε απλά το ανέφερα στο επόμενο σχόλιο κάτι που δεν είχα πει πριν, χωρίς να υπονοώ κάτι. Αυτά.
Νομίζω μια πανοραμική φωτογραφία λείπει να δούμε πως φαίνεται από πάνω και να φανεί και το midscalp, δεν είδα κάποια τέτοια φωτογραφία σε αυτές του 7ου.
 

Bigk

Well-Known Member
Νομίζω πως κάποιοι, βάζω και τον εαυτό μου, μπερδεύουμε την έννοια " πολύ καλός γιατρός " με το " μάγος "... Εδώ ο ggali έκανε μια επέμβαση 3900 grafts ,άφησε μια δοτρια σχεδόν ανέγγιχτη και άλλαξε την εικονα του τελείως... Συμφωνώ δεν φύτρωσε ένα μικρό ποσοστό. (Προσωπικά εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω από μια φώτο.. όσα μέλη μετράνε με το ματι όλα τα grafts τους αξίζει ένα μπράβο) Συμφωνώ επίσης ότι το κόστος είναι υπερδιπλάσιο από άλλες κλινικές, όμως αυτό είναι κάτι το οποίο γνωριζει ο ασθενης εκ των προτέρων.. Όμως ο ασθενης είναι υπέρ ευχαριστημένος με την εικονα του , η δοτρια του είναι πέραν του δέοντος αρκετή για 2η μμ και η τσέπη του ανθρώπου προφανώς το αντέχει. Άρα γιατί το ψάχνουμε παραπάνω? Ειδικά αφού ο ιδιος ο γιατρός επισήμανε πρώτος την αστοχία και θα το καλύψει ο ιδιος, πρακτικά έχουμε μια επιτυχημένη (πολύ για τα δικά μου μάτια, λιγότερο για άλλους ) επέμβαση. Gggali ΝΑ ΤΟ ΧΑΊΡΕΣΑΙ...
 
Μπλουζα