Gggali, dr Jose Lorenzo, FUE, 3901g, 14-15/10/2021

Disco

Well-Known Member
Ναι αλλά όταν πόσταρα τις φωτογραφίες που σου έλειπαν για να εχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα όπως ζητούσες, δεν είδα πουθενα την άποψή σου για το αποτέλεσμα, είχες κολλήσει να απαντάς γιατί τις ζήτησες.
Δεν μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις αλλα θα μπορούσες απο την αρχή να πεις ότι έκανες λάθος διατύπωση και να τελειώσει το θέμα. Εσυ επέμενες να μας λες για άλλο σχόλιο σου που ζήταγες πανοραμική.

Οπως και να έχει ευχαριστώ για τα σχόλιά σου, καλή συνέχεια και σε εσένα.
Είχα κάνει από την αρχή σχόλιο ότι απλά λείπει μια πανοραμική και επειδή δεν είδα κάποια απάντηση το ξαναέγραψα προσθέτοντας το καθαρές που δεν το είχα γράψει πριν γιατί εννοείται εντάξει.. Δεν σχολίασα όταν ανεβασες τις νέες, γιατί δεν μ άρεσε ο τρόπος που αναφέρθηκες σε μένα στο συγκεκριμένο ποστ. Τώρα το πως μεταφράζει ο καθένας το σχόλιο μου αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ ήμουν ξεκάθαρος ότι απλά ηθελα να ανέβει και μια πανοραμική όπως έγραψα αρχικά και το εξήγησα εκτενώς μετά ώστε να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Δεν χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε και να γεμίζουμε το νήμα νομίζω. Καλή συνέχεια και πάλι και να χαίρεσαι τη νέα σου εικόνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Disco

Well-Known Member
Αν δεν είχε βάλει τις πλάγιες θα συμφωνούσα. Για αυτό και είπα χρειάζεται εμπειρία.
Όταν έχει ψηλές γέφυρες κάποιος δεν φαίνεται τι έχει γίνει από πάνω από τις πλαϊνές χωρις πανοραμική, γιατί κρύβουν το εσωτερικό. Οπότε είναι απαραίτητη. Δεν είναι θέμα εμπειρίας αλλά λογικής. Και πράγματι αυτό φαίνεται σε πολλές περιπτώσεις αλλιώς φαίνεται από τις πλαινές αλλιώς με πανοραμική το αποτέλεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φυσικά και μπορείς να καταλάβεις, από το πόσο see through φαίνεται από πλάγια. Αν δεν έχει "ψαχνο" στην μέση, στο forelock, οι πλάγιες το προδίδουν αμέσως. Είναι οι πιο δυσμενείς λήψεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Γενικά μιλάς ή με παροτρύνεις να δέχομαι αμέσως κάποια πράγματα? Συγγνώμη δεν κατάλαβα τι εννοείς
Γενικά μιλάω.
Δεν εννοώ να δέχεσαι κάτι που διαφωνείς αλλά κάποια πράγματα που λέγονται ακόμα και να διαφωνεί κάποιος,πρέπει να παρατίθενται χωρίς να σημαίνει ότι υπάρχει σκοπιμότητα από αυτόν που κάνει το σχόλιο.
 

Didier11

Active Member
Ρε παιδιά θα το πω λίγο ωμά, μην ξεσκίζετε τις παρουσιάσεις των μελών. Κουράζεται κάποιος να διαβάζει 15 σελίδες εκ των οποίων στις 3-4 υπάρχει νόημα. Λίγο μέτρο με τα επαναλαμβανόμενα σχόλια.
 

oreo

Well-Known Member
-Συνεργάζονται αστυνομικοί με ναζί ?
-Ναι Γιάγκο
-Θες να πεις οτι η αστυνομία συνεργάζεται με τους ναζί?
-Ναι Γιάγκο
-Εννοείς δηλαδή οτι η αστυνομία και οι ναζί βρίσκονται σε συνεργασία ?
-Ναι Γιάγκο, αυτό εννοώ!!!
-Τι θες να πείς Βίρνα ? Μίλα ξεκάθαρα!!!
Εμένα η φάση κάτι τεοιο μου θύμισε :p :p :p
-
 

kampanakideandean

Active Member
Συγχαρητηρια φιλε μου μακαρι να σου πανε ολα καλα και στη 2η ΜΜ και να το ζησεις μετα οπως ειχες ονειρευτει εξαρχης.
Σε αλλα νεα εχω την εντυπωση οτι ο Λορεντζο απολαμβανει μια ασυλια εδω στο φορουμ, τονισαν ορισμενοι αντικειμενικα ενα λαθος του γιατρου και πεσατε να τους φατε γεγονος που αμφιβαλω οτι θα γινοταν για αλλους γιατρους.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καμμία ασυλία δεν απολαμβάνει. Τα λάθη πρέπει να επισημαίνονται αλλά χωρίς υπερβολές. Τις υπερβολικές αντιδράσεις καυτηριάζουμε και αυτό έπρεπε να συμβαίνει γενικότερα σε όλες τις παρουσιάσεις. Μην ξεχνάς ότι πρώτος εγώ επισήμανα το λάθος, δεν το έκρυψα ούτε πήγα να το κουκούλωσω.
 

montecristo

Well-Known Member
Μολις κουρευτηκα, δεν με ελουσαν γιατι βιαζομουν και τα μαλλια μου ειναι σχετικα κολλημενα μεταξυ τους απο το σπρει του κομμωτη. Δεν πειραζει ομως, ανεβαζω φωτογραφιες σε κόντρα ήλιο για τα ματια αυτων που καταλαβαινουν τι σημαινει αυτο σε μια ΜΜ 7 μηνων σε σχεδον καραφλο κεφαλι με 47 τριχα. Ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε κριτικη δίχως ίχνος αντιπαλοτητας αλλα αυτος που κρινει πρεπει να κατανοει τις προυποθεσεις και τα δεδομένα μιας ΜΜ και να μην συγκρινει μηλα με ακτινιδια.
Να χαίρεσαι το αποτέλεσμά σου φίλε, άλλαξε σημαντικά η εικόνα σου σε σχέση με το πριν. Να ρωτήσω, εκτός από τη περιοχή στον δεξιό κρόταφο που επισημάνθηκε οτι είχε πρόβλημα φύτρωσης και θα γίνει retouch, δεν θα έπρεπε να γίνει και ένα πέρασμα ακόμα σε όλη την επιφάνεια ώστε να αυξηθεί η κάλυψη και να μη περνάει το φως προς τα μέσα όπως φαίνεται σε αυτή τη φωτογραφία στον ήλιο που ανέβασε το μέλος ;

78911FB6-D3F9-4431-8678-7FFC2C6E6C90.jpeg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εννοείται και μπορεί να το κάνει στην 2η μμ. Κάθε αποτέλεσμα μπορεί από καλό να γίνει καλύτερο αυξάνοντας την πυκνότητα αν έχεις την δότρια (το μέλος gggali την έχει. Σε τέτοιες συνθήκες με κόντρα ήλιο θέλεις πυκνότητες στην hairline πάνω από 60g που προφανώς μπορείς να πετύχεις με 2μμ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

montecristo

Well-Known Member
Εννοείται και μπορεί να το κάνει στην 2η μμ. Κάθε αποτέλεσμα μπορεί από καλό να γίνει καλύτερο αυξάνοντας την πυκνότητα αν έχεις την δότρια (το μέλος gggali την έχει. Σε τέτοιες συνθήκες με κόντρα ήλιο θέλεις πυκνότητες στην hairline πάνω από 60g που προφανώς μπορείς να πετύχεις με 2μμ.
οκ, κατάλαβα. Μια χαρά τότε . Τώρα τι πυκνότητα έχει στην hairline ; Στις αρχικές αναλύσεις στην 1η σελίδα νομίζω κάπου είδα ότι έχει πυκνότητα τοποθέτησης 56g στην hairline/A ζώνη που αντιστοιχούν σε 146 hairs με λόγο 2.61 ; ισχύει αυτό το νούμερο ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό αφορά στο τέλος της hairline αρχή ζώνης Α, δηλαδή περίπου 1.5-2cm από την αρχή. Το πρόβλημα των πρώτων 1-2 εκατοστών είναι η πολύ μεγάλη πτώση του λόγου λόγω τοποθέτησης όλων των μονοτριχων, δίτριχων (μια πολύ καλή ανάλυση έχει κάνει ο Bobby κάποιες σελίδες πιο πίσω). Εκεί ο λόγος (αλλά και η πυκνότητα) είναι πολύ μικρότερα. Επιπρόσθετα στον δεξι κρόταφο έχει και την αστοχία των 3 cm2 και σε συνδυασμό με το χτένισμα προς την ανάποδη πλευρά δεν εκμεταλλεύεται καθόλου το layering αφήνοντας το πιο εκτεθειμένο.
 

bobby

Well-Known Member
Μην ξεχνάμε την λεπτή τριχα….

Ούτως ή άλλως για CV 5,4
θέλει graft/cm2= 5,4/(0,047x 2,1)=54,71

Και για να προλάβω τα σχόλια…

0,047=Μέσο πάχος τρίχας parietal
& occipital

2,1= Τυπικός λόγος για το πρώτο εκατοστό της hairline (πιο μέσα μπαίνει σαφώς πιο μεγάλος κοντά στο λόγο εξαγωγής 2,61)

Επίσης στον ήλιο και με CV 5,4 θα βλέπεις δέρμα στην hairline…. Άρα το 60 που λέει ο @CVIAL είναι ένα σωστό νούμερο για να μην έχεις φαινόμενο see-through.
 

bobby

Well-Known Member
Και για να το ολοκληρώσω για να καταλάβουμε τι κατάρα είναι η λεπτή τρίχα (για την κάλυψη…. γιατί για την φυσικοτητα είναι τρομερή!).

Αν είχε ο φίλος @gggali φυσιολογική τριχα 55 με όλες τις άλλες παραμέτρους ίδιες (φυτρωση 95% και λόγο δηλαδή..) στην αρχή της hairline θα είχαμε:

CV= 0,055 x 56 x 95% x 1,8=5,2668

Αντι

CV= 0,047 x 56 x 95% x 1,8= 4,5007
Χωρίς να υπολογίσουμε και την μικρή αστοχία δεξιά….

Τεράστια διαφορά…..
 

oreo

Well-Known Member
Μην ξεχνάμε την λεπτή τριχα….

Ούτως ή άλλως για CV 5,4
θέλει graft/cm2= 5,4/(0,047x 2,1)=54,71

Και για να προλάβω τα σχόλια…

0,047=Μέσο πάχος τρίχας parietal
& occipital

2,1= Τυπικός λόγος για το πρώτο εκατοστό της hairline (πιο μέσα μπαίνει σαφώς πιο μεγάλος κοντά στο λόγο εξαγωγής 2,61)

Επίσης στον ήλιο και με CV 5,4 θα βλέπεις δέρμα στην hairline…. Άρα το 60 που λέει ο @CVIAL είναι ένα σωστό νούμερο για να μην έχεις φαινόμενο see-through.
Ουσιαστικά τα μονότριχα(κυρίως) και δίτριχα μπαίνουν στο first row σε ένα βάθος 3mm και μετά παρά το οτι αύξάνεται ο λόγος μειώνεται η φύτευση grafts/cm2 :confused: . Όπως και να έχει ωραία ανάλυση.
 

oreo

Well-Known Member
Και για να το ολοκληρώσω για να καταλάβουμε τι κατάρα είναι η λεπτή τρίχα (για την κάλυψη…. γιατί για την φυσικοτητα είναι τρομερή!).

Αν είχε ο φίλος @gggali φυσιολογική τριχα 55 με όλες τις άλλες παραμέτρους ίδιες (φυτρωση 95% και λόγο δηλαδή..) στην αρχή της hairline θα είχαμε:

CV= 0,055 x 56 x 95% x 1,8=5,2668

Αντι

CV= 0,047 x 56 x 95% x 1,8= 4,5007
Χωρίς να υπολογίσουμε και την μικρή αστοχία δεξιά….

Τεράστια διαφορά…..
Επίσης ωραία ανάλυση και εδώ ιντριγκάρομαι και θα ήθελα να δω ενα περιστατικό με 55 τρίχα σε φύτευση της τάξης 56g/cm2 αλλά δεν νομίζω να υπάρχει εδώ εκτός και αν δεν το έχω προσέξει. Το ποσοστό φύτρωσης ανάλογα τα graft και το εμβαδό κάλυψης θεωρώ οτι δεν μπορεί να υπολογιτεί και οι αποκλίσεις εως 15% αν είναι ειδικά διάσπαρτες δεν μπορούν να γίνουν αντιληπτές στο μάτι. Ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι ξούρα και μέτρημα.
 

bobby

Well-Known Member
Επίσης ωραία ανάλυση και εδώ ιντριγκάρομαι και θα ήθελα να δω ενα περιστατικό με 55 τρίχα σε φύτευση της τάξης 56g/cm2 αλλά δεν νομίζω να υπάρχει εδώ εκτός και αν δεν το έχω προσέξει. Το ποσοστό φύτρωσης ανάλογα τα graft και το εμβαδό κάλυψης θεωρώ οτι δεν μπορεί να υπολογιτεί και οι αποκλίσεις εως 15% αν είναι ειδικά διάσπαρτες δεν μπορούν να γίνουν αντιληπτές στο μάτι. Ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι ξούρα και μέτρημα.
Σε 2η ΜΜ (για πύκνωση) θα δεις αλλά σε μια ΜΜ το θεωρώ δύσκολο να βρεις. Επίσης δεν έχω δει να ποστάρουν τόσο αναλυτικά στατιστικά. Δηλαδή τι πυκνότητα έχουν στη hairline, forelock etc. Εδώ έχουμε ευτυχώς @CVIAL που μέτρησε μετά τι μπήκε. Και υποθέτοντας 95% φυτρωση
(Δεν ξέρω με ποιο τρόπο χωρίς να πέσει ξούρα μπορεί να επιβεβαιωθεί αυτό…) πάει στα 53..
 
Μπλουζα