Troufas, Dr Jose Lorenzo, fue 2401 grafts, 2.26 ratio, 27-10-2022

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Μην ακούς, και εγω έτσι τα κάνω τα μαλλιά και μου πάνε μια χαρά (Avodart γαρ..) και ας έχω 7,5cm κούτελο απο ανέκαθεν. Αναλογίες να έχεις (έτσι φαίνεται) και μια χαρά σε βρίσκω. Τώρα χρόνο θέλεις να πέσουν να ξαναβγούν.. να ξαναπέσουν και να ξαναβγούν και μετά 10 μήνες με 1 χρόνο για να γίνουν πάλι 15 πόντους τα μπροστά. Θα σου φανεί γολγοθάς αλλά μια φορά θα το κάνεις.

Προβολή συνημμένου 55326
Πολύ μου αρέσει το μαλλάκι σου λάζαρε!
Δεν μου αρέσουν τα κοντά μαλλιά, αν κατάφερα λίγη πυκνότητα παραπάνω κάπως έτσι θα τ' άφηνα.
Οοονειρα!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Σωστά, γιατί είναι πρησμένο το μέτωπο από την αναισθησία και μεγαλώνει σε επιφάνεια.

Ωραία.

Σε ευχαριστώ @tamaliamoupiso
Μην ξεχνάς ότι η τελευταία φωτογραφία είναι με πολύ πρήξιμο που μεγαλώνει το κουτελο και όλο το κεφάλι. Δεν είναι αντιπροσωπευτική η εικόνα.

Ναι, με ενημέρωσε σχετικά ο CVIAL, ευχαριστώ.
 

Troufas

Active Member
όλα καλά θα πάνε φίλε, μην σε παίρνει από κάτω γιατί ο πρώτος μήνας σε πήγε άσχημα
Όχι ρε, μια χαρά είμαι!
Τώρα που δεν πονάω και μπορώ να κανω το πρόγραμμα μου κανονικά, το έχω ξεχάσει κιόλας.
Την άλλη εβδομάδα συμπληρώνονται 2 μήνες (θα ανεβάσω και τις σχετικές φώτο) και σε κανα μήνα ακόμα θα είμαστε εν αναμονή της πρώτης φύτρωσης ;)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όπως υποσχέθηκα στον @Troufas ποστάρω τις μετρήσεις που κάναμε στο γραφείο μου την 15 μέρα.

L1 - Μέτρηση 1: 46g με λόγο 2,75
L2 - Μέτρηση 2: 61g με λόγο 2,00 (εδώ υπάρχουν και μαμά τα περισσότερα μονότριχα)
C - Μέτρηση 3: 77g με λόγο 1,90 (εδώ υπάρχουν πολλά μαμα τα περισσότερα μονότριχα και λεπτά)
R1- Μέτρηση 4: 65g με λόγο 1,94 (εδώ υπάρχουν και μαμα τα περισσότερα μονότριχα)

Μέσος όρος: 62g με λόγο 2,15 δηλαδή 133 τρίχες. Από αυτές 22 είναι μονότριχα, άρα μαμα (τα περισσότερα), οπότε μεταμοσχευμένες είναι οι 111+.


troufas1.jpg
troufas2.jpg
troufas3.jpg
troufas4.jpg
 

Troufas

Active Member
Ευχαριστώ πολύ @CVIAL για τις μετρήσεις και τα δεδομένα.

Τα μάζεψα λίγο στον παρακάτω πίνακα:

1.PNG

Στην τελευταία γραμμή είναι υπολογισμένοι οι μέσοι όροι.
Επίσης έχουν υπολογιστεί 2 σενάρια για το CV, ένα με 90% survival rate και ένα με 95%. Θυμίζω ότι το CV θέλουμε να είναι >5.4 που είναι το minimum baseline για κάλυψη με layering σε στεγνό μαλλί.

Θεωρώ ότι θα είμαι πιο κοντά στο 90%, καθώς:
- όπως φάνηκε στις φωτογραφίες, το 17% των συνολικών τριχών είναι υπάρχοντα μονότριχα και ήδη σε φάση miniaturization, οπότε τα περισσότερα μάλλον θα με χαιρετίσουν.
- ο γιατρός κινήθηκε σε υψηλές πυκνότητες και όταν ανεβαίνεις, συνήθως χαμηλώνει το survival rate και
- δεν κάνω χρήση φιναστερίδης.

Το καλό είναι ότι ακόμα και στο σενάριο του 90% survival rate, το CV παραμένει σχετικά υψηλό (6.33>5.40).

Επίσης σε αυτή τη φάση μετρήθηκαν 130 τρίχες. Θυμίζω ότι >120 ήταν και ο αρχικός στόχος της επέμβασης. Ακόμα και με 90% survival rate, ο τελικός αριθμός τους υπολογίζεται σε 117, πολύ κοντά στο στόχο.

Με βάση τα παραπάνω, και εφόσον επιτευχθεί φύτρωση >90%, αναμένεται ένα καλό αποτέλεσμα τουλάχιστον ως προς την κάλυψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tolis7

New Member
*Updated 02/01/2023

Φωτογραφίες 2ου μήνα (27/11/2022).

Υπάρχει ακόμα ερυθρότητα στη λήπτρια περιοχή, σαφώς ορατή από κοντινή απόσταση, αλλά μειωμένη σε σχέση με τον 1ο μήνα.
Τα μεταμοσχευμένα έχουν πέσει σχεδόν όλα. Όσα δεν έπεσαν έχουν τραβηχτεί με τσιμπιδάκι φρυδιών (φεύγουν εύκολα χωρίς αντίσταση).
Έχει μακρύνει το μαλλί και η δότρια φαίνεται σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Έχω βάλει επίτηδες και μια φωτογραφία με έντονο κόντρα ήλιο που είναι τελείως "ξεγυμνωτική" και δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που φαίνεται από κοντά.
Εν αναμονή του 3ου μήνα που λογικά θα ξεκινήσει σιγά σιγά ή φύτρωση.
Καλησπέρα, γιατί έβγαλες τις τρίχες που δεν έπεσαν με τσιμπιδακι; Αν τις άφηνες θα δημιουργούσαν κάποιο πρόβλημα στο τελικό αποτέλεσμα της μμ;
 

Troufas

Active Member
Καλησπέρα, γιατί έβγαλες τις τρίχες που δεν έπεσαν με τσιμπιδακι; Αν τις άφηνες θα δημιουργούσαν κάποιο πρόβλημα στο τελικό αποτέλεσμα της μμ;
Εφόσον δεν αφαιρεθούν οι τρίχες αυτές (που δε συγκρατούνται μηχανικά από το τριχοθηλάκιο) και ξεκινήσει η φύτρωση με την νέα τρίχα από κάτω, υπάρχει περίπτωση να γίνει φλεγμονή με πύον.
 

tolis7

New Member
Κατάλαβα, πάντως πύον μπορεί ούτως ή άλλος να προκληθεί είτε υπάρχει από πάνω τρίχα είτε όχι. Όσον αφορά την ερυθρότητα, δείχνει κάτι; Ανάλογα με το αν είναι αρκετά ερυθρό ή όχι;
 

Troufas

Active Member
Κατάλαβα, πάντως πύον μπορεί ούτως ή άλλος να προκληθεί είτε υπάρχει από πάνω τρίχα είτε όχι. Όσον αφορά την ερυθρότητα, δείχνει κάτι; Ανάλογα με το αν είναι αρκετά ερυθρό ή όχι;
Η ερυθρότητα είναι ένδειξη ότι αναπτύσσεται αιματολογικό δίκτυο από τα νέα τριχοθηλάκια που εμφυτεύθηκαν. Τη θέλουμε γενικά.
 

Troufas

Active Member
Καλησπέρα στο forum.

Η αλήθεια είναι ότι αμέλησα να ανανεώσω το νήμα και με συγχωρείτε γι'αυτό.
Έβαλα μαζεμένα φωτογραφίες από 3ο, 5ο, 7ο, και 11ο μήνα που θεωρείται το τελικό αποτέλεσμα.

Όπως θα δείτε και εσείς, η φύτρωση πήγε αρκετά αργά, παρόλο το ότι εφάρμοζα regain (1 φορά την ημέρα).
Η φυσικότητα είναι σε υψηλότατο επίπεδο. Από κοντά είναι πάρα πολύ δύσκολο να καταλάβει κάποιος ότι έχει γίνει επέμβαση, ακόμα και ένα έμπειρο μάτι. Όταν "στρώσουν" και τα temporal από τις πιο άγριες τρίχες (συνήθως μετά το 12μηνο), θα είναι εξαιρετικά φυσικό.
Tα temporals, ειδικά το δεξί, είναι εξαιρετικό. Το αριστερό θα το ήθελα πιο έντονο, παρόμοιο με το δεξί.

Υπάρχει ένα μικρό θέμα φύτρωσης στους κροτάφους (ειδικά στον δεξιό), το οποίο καλύπτεται αφενός από την καλή βάση που έχω στην Α' ζώνη και αφετέρου με comb over του χτενίσματος. Οι φωτογραφίες ίσως δεν το αναδεικνύουν, αλλά μπορώ να επανέλθω.
Kατά την τελευταία επίσκεψη του γιατρού αρχές Ιουλίου που με είχε δει, είχε αναγνωρίσει την υστέρηση στη φύτρωση, μίλησε χαρακτηριστικά για "mistake" και μου πρότεινε μόνος του να κάνουμε ένα touch up και στους 2, για να κλείσουν όπως πρέπει. Από τη στιγμή που θα μπω για το touch up, ίσως πυκνώσω λίγο και το hairline μπροστά, να έρθει πιο κοντά στη μαμά πυκνότητα.

Όπως καταλαβαίνετε, είμαι Overall happy με το αποτέλεσμα. Δείχνω και νιώθω νεότερος πράγμα που δεν αποτιμάται με χρήματα :)
Oπότε παρόλη την ταλαιπωρία, θα το ξαναέκανα.

Κάθε σχολιασμός για το αποτέλεσμα, ευπρόσδεκτος.

ΥΓ: Θα επανέλθω με ένα τελικό σχόλιο με τη βαθμολογία σε σχέση με το αποτέλεσμα και τους επιμέρους στόχους όπως ακριβώς τέθηκαν στο γιατρό και περιγράφονται στο 1ο post του νήματος.
 
Μπλουζα