Troufas, Dr Jose Lorenzo, fue 2401 grafts, 2.26 ratio, 27-10-2022

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vagosx

Well-Known Member
Καλή επιτυχία Τρούφα!
Προσωπικά ομως θεωρω ότι ο χρόνος σχεδιασμού και επέμβασης ήταν σχετικά περιορισμένος, επίσης θεωρω φάουλ την μεγάλη απόκλιση στον υπολογισμό της total donor capacity, ενώ δεδομένου του σχετικού μικρού προβλήματος και της σταθεροποιημένης κατάστασης (ο γιατρός δε συνέστησε φιναστεριδη) προσωπικά θα έβαζα πάνω από 3000grafts, σε δυο ημέρες και θα κατέβαζα στα 6,5cm τη hairline.
 

Troufas

Active Member
Καλή επιτυχία Τρούφα!
Προσωπικά ομως θεωρω ότι ο χρόνος σχεδιασμού και επέμβασης ήταν σχετικά περιορισμένος, επίσης θεωρω φάουλ την μεγάλη απόκλιση στον υπολογισμό της total donor capacity, ενώ δεδομένου του σχετικού μικρού προβλήματος και της σταθεροποιημένης κατάστασης (ο γιατρός δε συνέστησε φιναστεριδη) προσωπικά θα έβαζα πάνω από 3000grafts, σε δυο ημέρες και θα κατέβαζα στα 6,5cm τη hairline.

Σε ευχαριστώ @vagosx
Σε πρώτη φάση δε θα κατέβαζα ποτέ τόσο χαμηλά τη hairline, γιατί θα ήταν κάτω από τη φυσική μου.
Επίσης συνυπολογίστηκε και η αναλογία του προσώπου μου. Εγώ έχω 7-7,5cm αποσταση από το πηγούνι μέχρι το κάτω μέρος της μύτης και άλλο τόσο από τη μύτη μεχρι τα φρύδια. Δε θα μου πήγαινε τόσο χαμηλά η hairline, θα "κλώτσαγε" στο ματι πρώτα σε εμένα.
 

Συνημμένα

  • Simplified-Macro-Male-Hairline-Design.jpg
    Simplified-Macro-Male-Hairline-Design.jpg
    24.3 KB · Προβολές: 73

Troufas

Active Member
Επίσης είναι πιο safe το πλάνο για 2400grafts, και εάν χρειαστεί επανέρχεσαι με αριθμό που λες, αλλά έχοντας και το πλεονέκτημα του να διορθώσεις ατέλειες που πιθανότατα θα προκύψουν σε 2η φάση.
 

Troufas

Active Member
Επίσης για να γίνει καλύτερα αντιληπτή η σημασία του σωστού μήκους μαλλιών, αλλά και της σωστής επιλογής προϊόντων που δίνουν όγκο σε μια σχετικά λεπτή τρίχα (talk & αλατόνερο), παραθέτω μια φωτογραφία από τον 02/2022 (8 μήνες πριν την επέμβαση) με μαλλί μεσαίου μήκους.
Σε όσους έλεγα ότι θα κάνω επέμβαση στο μαλλί γελούσαν και με έλεγαν υπερβολικό.
Το κοντό μαλλί όμως ανέδειξε την ξεγυμνωτική αλήθεια.
long hair.jpg
 

Harris_G

Well-Known Member
Δεν αναδείχθηκε πολύ όμως, καθώς από το 2017 μάκρυνα τα μαλλιά μου από κοντό σε ένα μέσο μήκος για να εκμεταλλευτώ το layering, και παράλληλα με τη χρήση salt spray και talk, δινόταν η εντύπωση ενός πολύ πιο πλούσιου μαλλιού από αυτό που είχα, κρύβοντας παράλληλα και τους ανοιχτούς κροτάφους.
Φιλε μου καλη επιτυχια που θα την εχεις απο safe χερια περασες, Σχεδιασμο βλεπω πολυ ωραιο.αλλα επετρεψε μου να κραξω το λουκ που περιγραφεις ησουν σα κασκαντερ ηθοποιου που παιζει το Νταρτανιαν.Καλη η αποκρυψη καραφλας αλλα ας διαλεγουμε και κανα hairstyle της προκοπης.Για σενα βεβαια ειναι πλεον παρελθον, σε οσους την παλευουμε ακομα ετσι απευθυνομαι.
 

vagosx

Well-Known Member
Παιδιά επειδή βλέπω να το γράφουν πολλοί κατά καιρούς ότι το 6,5cm είναι χαμηλή hairline και ότι δεν θα τους ταίριαζε, νομίζω ότι εφόσον τα κουκιά φθάνουν, προσωπικά θεωρω ότι ειναι απείρως καλύτερη από τα 7,5 σε όλα ανεξαιρέτως τα πρόσωπα.
 

Troufas

Active Member
Φιλε μου καλη επιτυχια που θα την εχεις απο safe χερια περασες, Σχεδιασμο βλεπω πολυ ωραιο.αλλα επετρεψε μου να κραξω το λουκ που περιγραφεις ησουν σα κασκαντερ ηθοποιου που παιζει το Νταρτανιαν.Καλη η αποκρυψη καραφλας αλλα ας διαλεγουμε και κανα hairstyle της προκοπης.Για σενα βεβαια ειναι πλεον παρελθον, σε οσους την παλευουμε ακομα ετσι απευθυνομαι.
EtKz7x_XIAIJryz.jpg

:p
 

JimKan1

Well-Known Member
Παιδιά επειδή βλέπω να το γράφουν πολλοί κατά καιρούς ότι το 6,5cm είναι χαμηλή hairline και ότι δεν θα τους ταίριαζε, νομίζω ότι εφόσον τα κουκιά φθάνουν, προσωπικά θεωρω ότι ειναι απείρως καλύτερη από τα 7,5 σε όλα ανεξαιρέτως τα πρόσωπα.
Εχει να κανει με τις υπολοιπες αναλογιες του προσωπου οπως ειπε ο τρουφας. Γενικα καλο ειναι να τηρειται το rule of thirds. Βεβαια αυτο ειναι και υποκειμενικο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλή επιτυχία @Troufas και σε ευχαριστώ που κάνεις παρουσίαση, ο αντικειμενικός και μεστός λόγος σου έχουν μόνο να προσφέρουν στην κοινότητα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ότι ειναι απείρως καλύτερη από τα 7,5 σε όλα ανεξαιρέτως τα πρόσωπα.

Η ΠΑΓΙΔΑ ΤΩΝ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Δεξιά η τέλεια συμμετρία
troufas.jpg


To "τέλειο" πρόσωπο βασισμένο σε τέλεια επιμέρους χαρακτηριστικά (που όμως μοιάζει με κούκλα και τον μακαρίτη Michael)
troufas2.jpg


Η ΑΝΑΛΥΣΗ
Asymmetrical faces are easier to remember and more likely to be remembered.

A professor of psychology at the University of Bamberg, Claus-Christian Carbon, reported, "If you have a very symmetric, very easy-to-process face, then you have one problem: You won’t be remembered so well…This is because we recall faces by their differences, by what makes them distinct from one another”.

This claim is backed up by evidence conducted in 1996 that found people with asymmetrical faces were considered more attractive than those with symmetrical faces. The authors of the study believed this may be because every person has slight asymmetrical facial features and the participants may have been more attracted to the “normal” faces with more asymmetry. To further prove that asymmetrical faces are easier to remember, sites like Echoism allow you to upload pictures of yourself and discover that the vast majority of the time, your “imperfections” that cause asymmetry are the traits that make you beautiful.


ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.

Trust the mirror.
 

Marios1982

Well-Known Member
Καλή επιτυχία! Με άγχωσες με το donor area και τον πόνο. Τελικά πόσο donor area έχεις;; 4.000 μου ακούγεται σαν ταινία τρόμου! Ένας nw 4 όπως εγώ τα 4.000 τα χρειάζεται για καλημέρα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μην αγχώνεσαι. Ο @Troufas είναι μια σπάνια περίπτωση που η δοτρια του είχε μια εντελώς διαφορετική εικόνα ως προς το πάνω και κάτω μέρος της (retro?). Με το μακρύ μαλλί από πάνω κάλυπτε το κάτω και όντως δεν έγινε αντιληπτό παρά μόνο όταν βγήκαν τα στατιστικά. Ο γιατρός όταν το επισημάνα όταν μπήκε μου είπε ότι είναι λάθος και αργότερα είδαμε και το γιατί όπως ανέλυσα πιο πάνω.
 

Troufas

Active Member
Καλή επιτυχία! Με άγχωσες με το donor area και τον πόνο. Τελικά πόσο donor area έχεις;; 4.000 μου ακούγεται σαν ταινία τρόμου! Ένας nw 4 όπως εγώ τα 4.000 τα χρειάζεται για καλημέρα.
Κάθε οργανισμός ανταποκρίνεται διαφορετικά στον πόνο, καθώς και τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά.
Υπήρχαν συνοδοιπόροι στο ίδιο session που δεν αντιμετώπισαν την ένταση και τη διάρκεια του πόνου που είχα εγώ. Κυρίως οφείλεται στο πόσο μαλακό είναι το δέρμα σου.
Εξάλλου τι είναι 1 μήνας ταλαιπωρία μπροστά στο να λύσεις το θέμα της ΑΑ, τουλάχιστον σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο?

Σχετικά με την έκταση του TDC μου, αν διαβάσεις προσεκτικά το αρχικό μου post είναι τελικά υπολογισμένο στα 8000+ grafts.
Αν είχα στα 40 μου 4000 TDC, μαλλον θα έκλαιγα ακόμα καπου σε εμβριακή σταση και σίγουρα θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά πριν μπω σε διαδικασία μεταμόσχευσης.
 

vlafo

Well-Known Member
Troufas

Πολύ ωραία και αναλυτική παρουσίαση.
Θα σου ευχηθώ καλή επιτυχία που τη θεωρώ σχεδόν σίγουρη.
Ο σχεδιασμός της χερλάιν πολύ καλός και τα δεσίματα επίσης.
Τα grafts τα χρειαζόσουνα ανεξαρτήτως πως φαινόταν η εικόνα σε ένα κεφάλι σαν το δικό σου.Άλλωστε λίγο πολύ σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό αυτοί που είναι nw3 αυτό κάνουν σαν κάλυψη.
Συνεπώς έκανες πολύ καλά που τα έβαλες ανεξαρτήτως αν εγώ θα έβαζα ακόμα παραπάνω.
Το αποτέλεσμα που θα προκύψει σε συνδυασμό με την πρότερη εικόνα σου όταν θα δέσουν όλα μαζί θα είναι πάρα πολύ καλό.

Θα ήθελα να σταθώ σε 2 σημεία.
Το ύψος της χερλάιν συγκεκριμένα στα 6.5 δεν υπάρχει κάποιο πρόσωπο που δεν του πηγαίνει.
Ανεξαρτήτως χαρακτηριστικών και ακόμα και αν το φυσικό ύψος κάποιου είναι πιο ψηλά.
Δεν συζητάμε για 5εκ η 5.5(που και εκεί θέλει πολύ συζήτηση) αλλά για μια φυσιολογική χερλάιν.
Δεν ξέρω πως έχει επικρατήσει αυτό αλλά είναι λάθος.
Στα 7.5 είναι ψηλά και εκεί ενδείκνυται μόνο αν υπάρχουν περιορισμοί.

Εστιάζω στο μεγάλο φάουλ που έγινε εδώ,όπου στον πρώτο σχεδιασμό ήταν αυτό που ήθελες,και μέσα στην πίεση και το άγχος από τη λάθος μέτρηση πήρες μια απόφαση που δεν ήταν σύμφωνα με τα αρχικά σου θέλω και τελικά κατέληξες στο 2ο σχεδιασμό που σου άρεσε τελικά ενώ δεν ήταν η πρώτη σου επιλογή.
Στα νούμερα όταν γίνει ένα λάθος αλλοιώνει όλη την εικόνα την τελική και όλο το σχεδιασμό.

Προσωπικά αυτό το θεωρώ μέγιστο φάουλ και αν γινόταν σε εμένα εκτός ότι θα με άλλαζε οπτικά και θα ήμουν τελείως διαφορετικός,θα μου δημιουργούσε πάντα την αίσθηση μετά την επέμβαση what if.
Και για εμένα αυτό θα ήταν ασυγχώρητο.
But that's me.
 
Μπλουζα