Troufas, Dr Jose Lorenzo, fue 2401 grafts, 2.26 ratio, 27-10-2022

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα ήθελα να σταθώ σε 2 σημεία.
Το ύψος της χερλάιν συγκεκριμένα στα 6.5 δεν υπάρχει κάποιο πρόσωπο που δεν του πηγαίνει.
Ανεξαρτήτως χαρακτηριστικών και ακόμα και αν το φυσικό ύψος κάποιου είναι πιο ψηλά.
Δεν συζητάμε για 5εκ η 5.5(που και εκεί θέλει πολύ συζήτηση) αλλά για μια φυσιολογική χερλάιν.
Δεν ξέρω πως έχει επικρατήσει αυτό αλλά είναι λάθος.
Στα 7.5 είναι ψηλά και εκεί ενδείκνυται μόνο αν υπάρχουν περιορισμοί.

Και αν σε ένα πρόσωπο ο μετωπιαίος μυς είναι στα 6.8cm πως θα βάλεις την hairline στα 6.5cm? Θα γελας και θα κουνιέται. Υπάρχουν αρκετά τέτοια πρόσωπα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πόσους έχεις δει στα 6,8cm?
Δε νομίζω πολλούς.
Όσοι έχουν μεγάλο μέτωπο και κλίση προς τα πίσω τείνουν να έχουν μεγέθη ακόμα και παραπάνω από αυτό. Αυτό δεν το ορίζεις εσύ αλλά η φύση και ως εκ τούτου δεν μπορεί να πας κόντρα. Ακόμα όμως και 6.5cm να ήταν η native, τις περισσότερες φορές είναι λάθος να πας εκεί όταν είσαι πάνω από NW3. Σε κάποιους το 5.5cm φαίνεται μια χαρά, σε κάποιους επίσης το 7.5cm φαίνεται μια χαρά. Είναι πολυπαραγοντικό και έχει σχέση με όλη την γεωμετρία του προσώπου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλή επιτυχία Τρούφα!
προσωπικά θα έβαζα πάνω από 3000grafts, σε δυο ημέρες και θα κατέβαζα στα 6,5cm τη hairline.

Τα g ήταν δεδομένα από την αρχή για 2600 και δεν έχουν σχέση με το TDC (total donor capacity) αλλά TDA (total donor area).
 

vlafo

Well-Known Member
Όσοι έχουν μεγάλο μέτωπο και κλίση προς τα πίσω τείνουν να έχουν μεγέθη ακόμα και παραπάνω από αυτό. Αυτό δεν το ορίζεις εσύ αλλά η φύση και ως εκ τούτου δεν μπορεί να πας κόντρα. Ακόμα όμως και 6.5cm να ήταν η native, τις περισσότερες φορές είναι λάθος να πας εκεί όταν είσαι πάνω από NW3. Σε κάποιους το 5.5cm φαίνεται μια χαρά, σε κάποιους επίσης το 7.5cm φαίνεται μια χαρά. Είναι πολυπαραγοντικό και έχει σχέση με όλη την γεωμετρία του προσώπου.
Όταν βγαίνουν τα κουκιά γιατί είναι λάθος να πας στα 6,5?
Αυτός που είναι nw5 και την είχε τη φυσική του(πολλοί) πάντα στα 6cm ή στα 6,5cm γιατί να μην την επαναφέρει?
Που δημιουργεί εκεί στρέβλωση?
Πουθενά.
Το ότι φαίνονται μια χαρά είτε στα 5,5 είτε στα 7,5 (που σαφώς και συμβαίνει),δεν αναιρεί το γεγονός της πλήρης επαναφοράς της φυσικής.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Troufas

Εστιάζω στο μεγάλο φάουλ που έγινε εδώ,όπου στον πρώτο σχεδιασμό ήταν αυτό που ήθελες,και μέσα στην πίεση και το άγχος από τη λάθος μέτρηση πήρες μια απόφαση που δεν ήταν σύμφωνα με τα αρχικά σου θέλω και τελικά κατέληξες στο 2ο σχεδιασμό που σου άρεσε τελικά ενώ δεν ήταν η πρώτη σου επιλογή.
Στα νούμερα όταν γίνει ένα λάθος αλλοιώνει όλη την εικόνα την τελική και όλο το σχεδιασμό.

Προσωπικά αυτό το θεωρώ μέγιστο φάουλ και αν γινόταν σε εμένα εκτός ότι θα με άλλαζε οπτικά και θα ήμουν τελείως διαφορετικός,θα μου δημιουργούσε πάντα την αίσθηση μετά την επέμβαση what if.
Και για εμένα αυτό θα ήταν ασυγχώρητο.
But that's me.

Επειδή ήμουν μπροστά και στην επέμβαση αλλά και στα cons, δεν νομίζω ότι ο troufas πήρε μια απόφαση που δεν ήταν σύμφωνα με τα αρχικά θέλω του. Αυτό που μέτρησε κατά κύριο λόγο στο ελαφρώς συντηρητικότερο σχεδιασμό ήταν ο χαμηλός λόγος πράγμα που σήμαινε ότι ήθελε καλύτερη πυκνότητα για να πετύχει το συνολικό νούμερο τριχών που είχε εξαρχής στο μυαλό του άρα μικρότερη επιφάνεια εμφύτευσης. Εξάλλου το 7.5cm ήθελε από την αρχή. Το θέμα του TDC είχε διευκρινιστεί από την πρώτη στιγμή που το είδε ο γιατρός στον πίνακα ότι ήταν λάθος, του το είπα εξάλλου και εγώ και ο γιατρός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

JimKan1

Well-Known Member
Προφανως ενας απτους περιορισμους του υψους της hairline ειναι ο μετωπιαιος μυς και οι ρυτιδες, εκει αναγκαστικα πας πιο πανω. Θεωρω πως το υψος της hairline ειναι συναρτηση 3 μεταβλητων , 1) αποθεμα δοτριας , 2) μελλοντικη εξελικη της αα, 3) οριο μετωπιαιου μυ. Επισης κατα την δικη μου υποκειμενικη αποψη δεν πρεπει να ειναι μικροτερο απο το 1/3 του προσωπου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όταν βγαίνουν τα κουκιά γιατί είναι λάθος να πας στα 6,5?
Αυτός που είναι nw5 και την είχε τη φυσική του(πολλοί) πάντα στα 6cm ή στα 6,5cm γιατί να μην την επαναφέρει?
Που δημιουργεί εκεί στρέβλωση?
Πουθενά.
Το ότι φαίνονται μια χαρά είτε στα 5,5 είτε στα 7,5 (που σαφώς και συμβαίνει),δεν αναιρεί το γεγονός της πλήρης επαναφοράς της φυσικής.
Όταν είσαι NW5 δύσκολα βγαίνουν τα κουκιά για να επαναφέρεις την φυσική σου hairline. Κάποιες φορές μπορεί να είσαι τυχερός αλλά η εξαίρεση δεν κάνει τον κανόνα. Αυτό λέει η εμπειρία και η σωστή τακτική. Οριοθετώντας χαμηλά την hairline έχεις πλέον ορίσεις την περιοχή για μπάζωμα και δεν μπορείς να την μικρύνεις αν κάτι πάει στραβά. Το ανάποδο όμως είναι και πιο εύκολο και πιο ασφαλές.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανως ενας απτους περιορισμους του υψους της hairline ειναι ο μετωπιαιος μυς και οι ρυτιδες, εκει αναγκαστικα πας πιο πανω. Θεωρω πως το υψος της hairline ειναι συναρτηση 3 μεταβλητων , 1) αποθεμα δοτριας , 2) μεαλλοντικη εξελικη της αα, 3) οριο μετωπιαιου μυ. Επισης κατα την δικη μου υποκειμενικη αποψη δεν πρεπει να ειναι μικροτερο απο το 1/3 του προσωπου.
Εννοείται, απλά έφερα το παράδειγμα του μετωπιαίου μυ για να αναδείξω το σφάλμα του να μιλάμε με γενικούς κανόνες για το ύψος της hairline.
 

Troufas

Active Member
Troufas

Πολύ ωραία και αναλυτική παρουσίαση.
Θα σου ευχηθώ καλή επιτυχία που τη θεωρώ σχεδόν σίγουρη.
Ο σχεδιασμός της χερλάιν πολύ καλός και τα δεσίματα επίσης.
Τα grafts τα χρειαζόσουνα ανεξαρτήτως πως φαινόταν η εικόνα σε ένα κεφάλι σαν το δικό σου.Άλλωστε λίγο πολύ σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό αυτοί που είναι nw3 αυτό κάνουν σαν κάλυψη.
Συνεπώς έκανες πολύ καλά που τα έβαλες ανεξαρτήτως αν εγώ θα έβαζα ακόμα παραπάνω.
Το αποτέλεσμα που θα προκύψει σε συνδυασμό με την πρότερη εικόνα σου όταν θα δέσουν όλα μαζί θα είναι πάρα πολύ καλό.

Θα ήθελα να σταθώ σε 2 σημεία.
Το ύψος της χερλάιν συγκεκριμένα στα 6.5 δεν υπάρχει κάποιο πρόσωπο που δεν του πηγαίνει.
Ανεξαρτήτως χαρακτηριστικών και ακόμα και αν το φυσικό ύψος κάποιου είναι πιο ψηλά.
Δεν συζητάμε για 5εκ η 5.5(που και εκεί θέλει πολύ συζήτηση) αλλά για μια φυσιολογική χερλάιν.
Δεν ξέρω πως έχει επικρατήσει αυτό αλλά είναι λάθος.
Στα 7.5 είναι ψηλά και εκεί ενδείκνυται μόνο αν υπάρχουν περιορισμοί.

Εστιάζω στο μεγάλο φάουλ που έγινε εδώ,όπου στον πρώτο σχεδιασμό ήταν αυτό που ήθελες,και μέσα στην πίεση και το άγχος από τη λάθος μέτρηση πήρες μια απόφαση που δεν ήταν σύμφωνα με τα αρχικά σου θέλω και τελικά κατέληξες στο 2ο σχεδιασμό που σου άρεσε τελικά ενώ δεν ήταν η πρώτη σου επιλογή.
Στα νούμερα όταν γίνει ένα λάθος αλλοιώνει όλη την εικόνα την τελική και όλο το σχεδιασμό.

Προσωπικά αυτό το θεωρώ μέγιστο φάουλ και αν γινόταν σε εμένα εκτός ότι θα με άλλαζε οπτικά και θα ήμουν τελείως διαφορετικός,θα μου δημιουργούσε πάντα την αίσθηση μετά την επέμβαση what if.
Και για εμένα αυτό θα ήταν ασυγχώρητο.
But that's me.
Ευχαριστώ για το σχόλιο @vlafo.

Σε δύο πράγματα θα σταθώ:

1. Δεν είμαι ακόμα πεπεισμένος για το εάν θα παρω ένα πολύ καλό αποτέλεσμα όπως γράφεις, και θα εξηγήσω γιατί:
Αρχικά εχω very high expectations, για hairline, δεσίματα και temporal peaks. Αυτό που έχω λοιπόν εγώ στο μυαλό μου ως στόχο, σπάνια επιτυγχάνεται με 1 επέμβαση και μόνο υπό προϋποθέσεις, εφόσον καποιος έχει πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
Ενδεικτικά αναφέρω: καλή υποστήριξη από τις πίσω ζώνες, πολύ υψηλό ποσοστό φύτρωσης, υψηλός λόγος εξαγωγής και τουλάχιστον κανονική διάμετρο τρίχας.

Εχώ θεωρούσα ότι τα είχα όλα, λανθασμένα όμως όπως αποδείχθηκε. Αυτό που τελικά χαλάει τη συνταγή είναι ο λόγος εξαγωγής και και σε αυτό δε φταίει ο γιατρός. Το 5% που θα μπορούσε να μου δώσει παραπανω, δεν είναι ταξη μεγέθους που επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα.
Έψαξα πολυ στο κανάλι του Jose στο youtube (είδα πανω από 50 video NW2 & NW3) και βρήκα μόνο μία περίπτωση one-off επέμβασης που πήρε ένα αποτέλεσμα που θεωρώ εγώ πολύ καλό, με τόσο χαμηλό λόγο.
Πολύ φοβάμαι ότι εάν η φύτρωση δεν πιάσει min 95%, θα υπάρχουν περιοχές που θα πρέπει να ξαναμπώ.
Έχω κανει αναλυτικά τα maths και περιμένω και τα δεδομένα του @CVIAL από τα post metrics, πριν τοποθετηθώ για το τι περιμένω ως αποτέλεσμα, καθαρά βαση μετρήσεων.

2. Δε σου κρύβω ότι τις πρώτες μέρες είχα και εγώ ένα μεγάλο "what if" για τη hairline και το εάν μπορούσα να παω λίγο πιο κατω.
Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που ήθελα να περάσει λίγος καιρός πριν κανω την παρουσίαση, για να το αξιολογήσω πιο ψύχραιμα.
Αν διαβάσεις στο #1ο post, το πλανο και το σχέδιό μου όπως επικοινωνήθηκε στο γιατρό preop, περιελάμβανε ένα αποδεκτό εύρος ύψους hairline (7.0-7.5cm), oπότε ψύχραιμα και αντικειμενικά είμαι ακόμα μεσα στο πλάνο μου. Για 6.5cm δεν ήμουν με τίποτα, θα έπρεπε να παει πανω στο μετωπιαίο. Ούτε είμαι 20 χρονών.
Από το feedback που πήρα δια ζώσης, από σύντροφο, φίλους και έμπρειρα ματια (@CVIAL, @aeratos28, και υπόλοιπα παιδιά που είμασταν μαζί στην επέμβαση ή στα postop, το ύψος της hairline είναι πολύ καλό και ταιριάζει με το πρόσωπό μου.
Επίσης, αν κατέβαινα λιγο πιο κατω θα έχανα και τα sentinel, τα οποία προσδίδουν έξτρα φυσικότητα, κατι που είναι Α προτεραιότητα για εμένα.
Οπότε συμπερασματικά: είναι ξεκαθαρα φάουλ ναι, γι'αυτό εξάλλου το αναφέρω αναλυτικά στην παρουσίαση, αλλα για εμένα προσωπικά δεν είναι red flag και μπορώ να ζήσω με αυτό χωρίς να με τρώει. Αρκεί να πανε τα υπόλοιπα καλα (φύτρωση, blending, φυσικότητα).
 

Troufas

Active Member
Πάντως χαίρομαι που ο καθένας διατυπώνει γνώμη του ανοιχτά, με επιχειρήματα και τεκμηρίωση, χωρίς απαραίτητα να συμφωνούμε σε όλα.
Δε χρειάζεται ούτε αποθέωση, ουτε υπερβολές, ούτε κυνήγι μαγισσών.
Οπως ήδη αναφέρθηκε, στόχος είναι μια αντικειμενική το δυνατόν παρουσίαση που να βασίζεται σε metrics.
Α, και ένα πολύ καλό αποτέλεσμα :cool: fingers crossed
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Όταν είσαι NW5 δύσκολα βγαίνουν τα κουκιά για να επαναφέρεις την φυσική σου hairline. Κάποιες φορές μπορεί να είσαι τυχερός αλλά η εξαίρεση δεν κάνει τον κανόνα. Αυτό λέει η εμπειρία και η σωστή τακτική. Οριοθετώντας χαμηλά την hairline έχεις πλέον ορίσεις την περιοχή για μπάζωμα και δεν μπορείς να την μικρύνεις αν κάτι πάει στραβά. Το ανάποδο όμως είναι και πιο εύκολο και πιο ασφαλές.
Mια χαρά βγαίνουν τα κουκιά σε έναν nw5 με μια φυσιολογική δότρια 8k.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
1671543144671.png


1671543191826.png


Τις κοίταγα, τις ξανακοίταγα και μου φαίνεται απίστευτο ότι πρόκειται για το ίδιο κεφάλι.

Επίσης εδώ μου δείχνει ψηλά τα ξεκίνημα του τριχωτού, σαν εικόνα πάντα. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αναμένουμε το τελικό αποτέλεσμα για να εκφέρουμε ασφαλή άποψη.

1671543305723.png



Σου εύχομαι καλή επιτυχία.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστώ για το σχόλιο @vlafo.

Σε δύο πράγματα θα σταθώ:

1. Δεν είμαι ακόμα πεπεισμένος για το εάν θα παρω ένα πολύ καλό αποτέλεσμα όπως γράφεις, και θα εξηγήσω γιατί:
Αρχικά εχω very high expectations, για hairline, δεσίματα και temporal peaks. Αυτό που έχω λοιπόν εγώ στο μυαλό μου ως στόχο, σπάνια επιτυγχάνεται με 1 επέμβαση και μόνο υπό προϋποθέσεις, εφόσον καποιος έχει πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
Ενδεικτικά αναφέρω: καλή υποστήριξη από τις πίσω ζώνες, πολύ υψηλό ποσοστό φύτρωσης, υψηλός λόγος εξαγωγής και τουλάχιστον κανονική διάμετρο τρίχας.

Εχώ θεωρούσα ότι τα είχα όλα, λανθασμένα όμως όπως αποδείχθηκε. Αυτό που τελικά χαλάει τη συνταγή είναι ο λόγος εξαγωγής και και σε αυτό δε φταίει ο γιατρός. Το 5% που θα μπορούσε να μου δώσει παραπανω, δεν είναι ταξη μεγέθους που επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα.
Έψαξα πολυ στο κανάλι του Jose στο youtube (είδα πανω από 50 video NW2 & NW3) και βρήκα μόνο μία περίπτωση one-off επέμβασης που πήρε ένα αποτέλεσμα που θεωρώ εγώ πολύ καλό, με τόσο χαμηλό λόγο.
Πολύ φοβάμαι ότι εάν η φύτρωση δεν πιάσει min 95%, θα υπάρχουν περιοχές που θα πρέπει να ξαναμπώ.
Έχω κανει αναλυτικά τα maths και περιμένω και τα δεδομένα του @CVIAL από τα post metrics, πριν τοποθετηθώ για το τι περιμένω ως αποτέλεσμα, καθαρά βαση μετρήσεων.

2. Δε σου κρύβω ότι τις πρώτες μέρες είχα και εγώ ένα μεγάλο "what if" για τη hairline και το εάν μπορούσα να παω λίγο πιο κατω.
Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που ήθελα να περάσει λίγος καιρός πριν κανω την παρουσίαση, για να το αξιολογήσω πιο ψύχραιμα.
Αν διαβάσεις στο #1ο post, το πλανο και το σχέδιό μου όπως επικοινωνήθηκε στο γιατρό preop, περιελάμβανε ένα αποδεκτό εύρος ύψους hairline (7.0-7.5cm), oπότε ψύχραιμα και αντικειμενικά είμαι ακόμα μεσα στο πλάνο μου. Για 6.5cm δεν ήμουν με τίποτα, θα έπρεπε να παει πανω στο μετωπιαίο. Ούτε είμαι 20 χρονών.
Από το feedback που πήρα δια ζώσης, από σύντροφο, φίλους και έμπρειρα ματια (@CVIAL, @aeratos28, και υπόλοιπα παιδιά που είμασταν μαζί στην επέμβαση ή στα postop, το ύψος της hairline είναι πολύ καλό και ταιριάζει με το πρόσωπό μου.
Επίσης, αν κατέβαινα λιγο πιο κατω θα έχανα και τα sentinel, τα οποία προσδίδουν έξτρα φυσικότητα, κατι που είναι Α προτεραιότητα για εμένα.
Οπότε συμπερασματικά: είναι ξεκαθαρα φάουλ ναι, γι'αυτό εξάλλου το αναφέρω αναλυτικά στην παρουσίαση, αλλα για εμένα προσωπικά δεν είναι red flag και μπορώ να ζήσω με αυτό χωρίς να με τρώει. Αρκεί να πανε τα υπόλοιπα καλα (φύτρωση, blending, φυσικότητα).
Red flag θα ήταν για όλους (και για μένα προφανώς) αν αυτά που έγραφε ο @vlafo ίσχυαν, δηλαδή έπαιρνες μια λάθος απόφαση βασισμένος σε λάθος δεδομένα. Δεν συνέβει κάτι τέτοιο (ούτε μπορούσε εξάλλου, ήταν προφανές ότι ήταν λάθος αρκεί να το έβλεπες) αλλά φυσικά το λάθος είναι λάθος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Mια χαρά βγαίνουν τα κουκιά σε έναν nw5 με μια φυσιολογική δότρια 8k.
Το NW5 και φυσιολογική δότρια 8Κ δεν είναι δεδομένο. Από 150+ cons μέχρι στιγμής αυτό το matching το συνάντησα περίπου στο 40-50% των περιπτώσεων και μιλάμε για ανθρώπους που είναι κουμπωμένοι με φίνα για αρκετά χρόνια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επίσης εδώ μου δείχνει ψηλά τα ξεκίνημα του τριχωτού, σαν εικόνα πάντα. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αναμένουμε το τελικό αποτέλεσμα για να εκφέρουμε ασφαλή άποψη.

Προβολή συνημμένου 55320
Σωστά, γιατί είναι πρησμένο το μέτωπο από την αναισθησία και μεγαλώνει σε επιφάνεια.
 

Troufas

Active Member
Προβολή συνημμένου 55318

Προβολή συνημμένου 55319

Τις κοίταγα, τις ξανακοίταγα και μου φαίνεται απίστευτο ότι πρόκειται για το ίδιο κεφάλι.

Επίσης εδώ μου δείχνει ψηλά τα ξεκίνημα του τριχωτού, σαν εικόνα πάντα. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αναμένουμε το τελικό αποτέλεσμα για να εκφέρουμε ασφαλή άποψη.

Προβολή συνημμένου 55320


Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Σε ευχαριστώ @tamaliamoupiso
Μην ξεχνάς ότι η τελευταία φωτογραφία είναι με πολύ πρήξιμο που μεγαλώνει το κουτελο και όλο το κεφάλι. Δεν είναι αντιπροσωπευτική η εικόνα.
 

Marios1982

Well-Known Member
Όταν είσαι NW5 δύσκολα βγαίνουν τα κουκιά για να επαναφέρεις την φυσική σου hairline. Κάποιες φορές μπορεί να είσαι τυχερός αλλά η εξαίρεση δεν κάνει τον κανόνα. Αυτό λέει η εμπειρία και η σωστή τακτική. Οριοθετώντας χαμηλά την hairline έχεις πλέον ορίσεις την περιοχή για μπάζωμα και δεν μπορείς να την μικρύνεις αν κάτι πάει στραβά. Το ανάποδο όμως είναι και πιο εύκολο και πιο ασφαλές.
Touch up?
 

kollaps

Member
Καλή φύτρωση Troufas!

Παιδιά αυτά για 8 και 10 χιλιάδες grafts δεν ξέρω πώς προκύπτουν, η safe zone είναι κατά πολύ μικρότερη, εκτός εάν κάποιος παίρνει φίνα/ντούτα ή είναι απολύτως σίγουρος ότι δε θα φτάσει NW 6/7.
 
Μπλουζα