Troufas, Dr Jose Lorenzo, fue 2401 grafts, 2.26 ratio, 27-10-2022

vlafo

Well-Known Member
Ενδεικτικά αναφέρω: καλή υποστήριξη από τις πίσω ζώνες, πολύ υψηλό ποσοστό φύτρωσης, υψηλός λόγος εξαγωγής και τουλάχιστον κανονική διάμετρο
Έχεις φουλ υποστήριξη,κανονικό λόγο και κανονική τρίχα.
Αν συνδυαστεί με υψηλή φύτρωση θα είναι σε συνδυασμό με όλα αυτά ένα πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά δεν θα συμβαδίζει με τα high expectations που έχεις.
Επειδή φαίνεσαι συνειδητοποιημένος,με 1900grafts δεν φτάνεις εκεί που θα ήθελες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Φίλε troufas,καλή επιτυχία και από εδώ ..με τα αρνητικά που αναφέρεις συμφωνώ και εγώ απόλυτα και τοποθετήθηκες ωραία και με λεπτομέρεια πάνω σε αυτά..προς συμμόρφωση για τα επόμενα χειρουργεία όλα αυτά..η ιδιαιτερότητα των χειρουργείων εδώ στην Ελλάδα για τον Λορέντζο,είναι ότι χειρουργεί σχεδόν αποκλειστικά μέλη ενός φορουμ..οι απαιτήσεις ,προφανώς και είναι στο μέγιστο,πως θα γινόταν αλλιώς άλλωστε,όταν ο γιατρός είναι τέτοιου επιπεδου..ΟΛΟΙ,περιμένουμε να δούμε μετά το πέρας της-των επεμβάσεων ,το γτ κάναμε σε αυτόν τον γιατρό την επέμβαση και να συμβαδίζει οπτικά το αποτέλεσμα με το όνομα του ..από εκεί και πέρα,ταλαιπωρήθηκες παρά πολύ μετεγχειρητικά και ελπίζω να πάρεις σαν αποτέλεσμα αυτό που έχεις στο μυαλό σου..καλή συνέχεια να έχεις.
Για το ύψος της hairline ,επειδή τον είδα από κοντά τον troufa ,πιστεύω πως είναι ακριβώς εκεί που έπρεπε να είναι η hairline.ουτε πιο κάτω ούτε πιο πάνω .δεν υπάρχει σημείο που να πέφτει το μάτι σου και να δείχνει κάπως..λες και δεν έχει κάνει επέμβαση είναι..αν δεν είχε την ερυθρότητα θα έλεγα ότι ήταν μαμά μαλλιά ,πραγματικά το λεω
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
η ιδιαιτερότητα των χειρουργείων εδώ στην Ελλάδα για τον Λορέντζο,είναι ότι χειρουργεί σχεδόν αποκλειστικά μέλη ενός φορουμ..οι απαιτήσεις ,προφανώς και είναι στο μέγιστο,πως θα γινόταν αλλιώς άλλωστε,όταν ο γιατρός είναι τέτοιου επιπεδου..

Αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια. Επίσης είναι γεγονός ότι τέτοιου είδους αλληλεπίδραση με τον γιατρό δεν είναι συνηθισμένη. Είναι κάτι πρωτόγνωρο αλλά θεωρώ ότι είναι προς το συμφέρον των μελών του φόρουμ.
 

aeratos28

Just aeratos
Είναι περίεργο όντως και πρωτόγνωρο για τον γιατρό ειδικά..έχει συνηθίσει εντελώς διαφορετικά,πάει ο πελάτης ,κάθεται ,τον σχεδιάζει ο Λορέντζο,δεν του λέει τπτ του πελάτη ,κάνει τα σχέδια του τις μετρήσεις του ,του κάνει το χειρουργείο ,παίρνει σαν αποτέλεσμα μια φύτρωση 90%++++ και είναι χαρούμενος ο πελάτης..
Εδώ ,δεν είναι έτσι όμως..το σύνολο σχεδόν των μελών που πήγαμε και κάναμε την επέμβαση (και έχουμε και άλλες) είμαστε πειραγμενοι..θέλουμε να έχουμε λόγο στην πυκνότητα ,στον σχεδιασμό ,στο ύψος της hairline κτλ κτλ κτλ...θα έπρεπε να ήταν υποψιασμένος ο Ισπανός με αυτό εξαρχής..
Υ.γ
ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΙΣΠΑΝΟΥ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗ ΟΥΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ..
Απλά θεωρώ πως έχουμε τις γνωσεις και μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη ειδικά για το δικό μας κεφάλι στο τι θέλει να μπει που και πως ..αυτό είναι όλο.
 

dlazaros

Well-Known Member
Εχει να κανει με τις υπολοιπες αναλογιες του προσωπου οπως ειπε ο τρουφας. Γενικα καλο ειναι να τηρειται το rule of thirds. Βεβαια αυτο ειναι και υποκειμενικο.
Μην ακούς, και εγω έτσι τα κάνω τα μαλλιά και μου πάνε μια χαρά (Avodart γαρ..) και ας έχω 7,5cm κούτελο απο ανέκαθεν. Αναλογίες να έχεις (έτσι φαίνεται) και μια χαρά σε βρίσκω. Τώρα χρόνο θέλεις να πέσουν να ξαναβγούν.. να ξαναπέσουν και να ξαναβγούν και μετά 10 μήνες με 1 χρόνο για να γίνουν πάλι 15 πόντους τα μπροστά. Θα σου φανεί γολγοθάς αλλά μια φορά θα το κάνεις.

PXL_20221024.jpg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι περίεργο όντως και πρωτόγνωρο για τον γιατρό ειδικά..έχει συνηθίσει εντελώς διαφορετικά,πάει ο πελάτης ,κάθεται ,τον σχεδιάζει ο Λορέντζο,δεν του λέει τπτ του πελάτη ,κάνει τα σχέδια του τις μετρήσεις του ,του κάνει το χειρουργείο ,παίρνει σαν αποτέλεσμα μια φύτρωση 90%++++ και είναι χαρούμενος ο πελάτης..
Εδώ ,δεν είναι έτσι όμως..το σύνολο σχεδόν των μελών που πήγαμε και κάναμε την επέμβαση (και έχουμε και άλλες) είμαστε πειραγμενοι..θέλουμε να έχουμε λόγο στην πυκνότητα ,στον σχεδιασμό ,στο ύψος της hairline κτλ κτλ κτλ...θα έπρεπε να ήταν υποψιασμένος ο Ισπανός με αυτό εξαρχής..
Υ.γ
ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΙΣΠΑΝΟΥ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗ ΟΥΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ..
Απλά θεωρώ πως έχουμε τις γνωσεις και μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη ειδικά για το δικό μας κεφάλι στο τι θέλει να μπει που και πως ..αυτό είναι όλο.
Πολύ σωστά, για αυτό και έχω αναλάβει ρόλο συντονισμού και παρουσίας στα χειρουργέια για να μπορέσει το όλο εγχείρημα να κυλήσει όσο πιο ομαλά γίνεται. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνουν και λάθη, απλά δεν πρέπει να είναι σημαντικά. Μέχρι στιγμής πάντως έχουμε πάει καλά.
 

aeratos28

Just aeratos
Λάθη στη συνεννόηση η σε άλλα απλά πράγματα οκ,λογικό είναι..μεγάλη σημασια έχει η παρουσία σου στις επεμβάσεις και από ότι βλέπω θα πρέπει να κανονίζεις τις δουλειές σου όταν θα γίνονται οι επεμβάσεις να είσαι εκεί στανταρ..ειδικά για ανθρώπους που δεν έχουν την αγγλική γλώσσα άνετα ,είσαι αναγκαίος..όντως καλά έχει πάει μέχρι στιγμής .προσωπικά για μένα θα μιλήσω,θεωρώ πως έγινε ότι καλύτερο έπαιρνε σε αυτή την επέμβαση,ο σχεδιασμός πήγε καλά,αναμένω το αποτέλεσμα...όπως και για όλα τα παιδιά που έκανα
Πολύ σωστά, για αυτό και έχω αναλάβει ρόλο συντονισμού και παρουσίας στα χειρουργέια για να μπορέσει το όλο εγχείρημα να κυλήσει όσο πιο ομαλά γίνεται. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνουν και λάθη, απλά δεν πρέπει να είναι σημαντικά. Μέχρι στιγμής πάντως έχουμε πάει καλά.

επέμβαση
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μην ακούς, και εγω έτσι τα κάνω τα μαλλιά και μου πάνε μια χαρά (Avodart γαρ..) και ας έχω 7,5cm κούτελο απο ανέκαθεν. Αναλογίες να έχεις (έτσι φαίνεται) και μια χαρά σε βρίσκω. Τώρα χρόνο θέλεις να πέσουν να ξαναβγούν.. να ξαναπέσουν και να ξαναβγούν και μετά 10 μήνες με 1 χρόνο για να γίνουν πάλι 15 πόντους τα μπροστά. Θα σου φανεί γολγοθάς αλλά μια φορά θα το κάνεις.

Προβολή συνημμένου 55326
Ωραία φώτο και δόκιμη για την συζήτηση. Κλασσικό παράδειγμα που τα 7.5cm δένουν άψογα με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του κεφαλιού (και πιθανά δείχνουν καλύτερα από τα 6-6.5cm).
 

dlazaros

Well-Known Member
Ωραία φώτο και δόκιμη για την συζήτηση. Κλασσικό παράδειγμα που τα 7.5cm δένουν άψογα με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του κεφαλιού (και πιθανά δείχνουν καλύτερα από τα 6-6.5cm).
Έτσι είναι, βέβαια έχω αυτό που έλεγες, κούτελο με οστό στα φρύδια που εξέχει και κλίση προς τα πίσω που ενω υπάρχει το μήκος δεν έχει μεγάλο "βάθος" απο μπροστά ή καλύτερα "κλέβει" οπτικά. Οπότε καταλαβαίνω απόλυτα το 3d της υπόθεσης και την επιλογή του γιατρού που βλέπει live ενα κεφάλι.

b22102019l.jpg
 

Troufas

Active Member
Έχεις φουλ υποστήριξη,κανονικό λόγο και κανονική τρίχα.
Αν συνδυαστεί με υψηλή φύτρωση θα είναι σε συνδυασμό με όλα αυτά ένα πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά δεν θα συμβαδίζει με τα high expectations που έχεις.
Επειδή φαίνεσαι συνειδητοποιημένος,με 1900grafts δεν φτάνεις εκεί που θα ήθελες.
Αυτό φοβάμαι και εγώ, αν και το ξέρω από την αρχή.
Το θέμα είναι το αποτέλεσμα της 1ης να είναι είναι ένα πολύ καλό stand alone undetectable αποτέλεσμα. Αυτό επικοινώνησα στο γιατρό και αυτός είναι ο στόχος μου.
Το αν θα θέλω εγώ μετά να το φέρω και με μια 2η επέμβαση κοντά σε μαμά πυκνότητες, είναι άλλη απόφαση, την οποία θέλω να την παρω με ηρεμία και όχι υπό την πίεση ενός μέτριου αποτελέσματος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Troufas

Active Member
Φίλε troufas,καλή επιτυχία και από εδώ ..με τα αρνητικά που αναφέρεις συμφωνώ και εγώ απόλυτα και τοποθετήθηκες ωραία και με λεπτομέρεια πάνω σε αυτά..προς συμμόρφωση για τα επόμενα χειρουργεία όλα αυτά..η ιδιαιτερότητα των χειρουργείων εδώ στην Ελλάδα για τον Λορέντζο,είναι ότι χειρουργεί σχεδόν αποκλειστικά μέλη ενός φορουμ..οι απαιτήσεις ,προφανώς και είναι στο μέγιστο,πως θα γινόταν αλλιώς άλλωστε,όταν ο γιατρός είναι τέτοιου επιπεδου..ΟΛΟΙ,περιμένουμε να δούμε μετά το πέρας της-των επεμβάσεων ,το γτ κάναμε σε αυτόν τον γιατρό την επέμβαση και να συμβαδίζει οπτικά το αποτέλεσμα με το όνομα του ..από εκεί και πέρα,ταλαιπωρήθηκες παρά πολύ μετεγχειρητικά και ελπίζω να πάρεις σαν αποτέλεσμα αυτό που έχεις στο μυαλό σου..καλή συνέχεια να έχεις.
Για το ύψος της hairline ,επειδή τον είδα από κοντά τον troufa ,πιστεύω πως είναι ακριβώς εκεί που έπρεπε να είναι η hairline.ουτε πιο κάτω ούτε πιο πάνω .δεν υπάρχει σημείο που να πέφτει το μάτι σου και να δείχνει κάπως..λες και δεν έχει κάνει επέμβαση είναι..αν δεν είχε την ερυθρότητα θα έλεγα ότι ήταν μαμά μαλλιά ,πραγματικά το λεω
Σε ευχαριστώ @aeratos28.
Eύχομα ό,τι μονότριχο σου έβαλε ο Jose, να βγει 3τριχο (εκτός από hairline...)
 

Troufas

Active Member
Μην ακούς, και εγω έτσι τα κάνω τα μαλλιά και μου πάνε μια χαρά (Avodart γαρ..) και ας έχω 7,5cm κούτελο απο ανέκαθεν. Αναλογίες να έχεις (έτσι φαίνεται) και μια χαρά σε βρίσκω. Τώρα χρόνο θέλεις να πέσουν να ξαναβγούν.. να ξαναπέσουν και να ξαναβγούν και μετά 10 μήνες με 1 χρόνο για να γίνουν πάλι 15 πόντους τα μπροστά. Θα σου φανεί γολγοθάς αλλά μια φορά θα το κάνεις.

Προβολή συνημμένου 55326
@dlazaros είναι λογικό άτομα που δε σε έχουν δει από κοντά να μη μπορούν να κρίνουν σωστά το κεφάλι σου και τι σου ταιριάζει.
Επίσης το hairstyle που ταιριάζει στον καθένα, εχει να κανει και με το στυλ του.
Προσωπικά με το μαλλί αυτό ήμουν 3 χρόνια και όχι απλώς δεν το μετανιώνω, αλλα μόλις με το καλό φυτρώσουν θα τα μακρύνω το ίδιο.

YΓ: πριν την επέμβαση δεν άφησα καθρέφτη σε ασανσέρ, για να έχω υλικό να συγκρίνω.
 

Συνημμένα

  • 20220203_204859.jpg
    20220203_204859.jpg
    547.4 KB · Προβολές: 173

Marios1982

Well-Known Member
Καλή φύτρωση Troufas!

Παιδιά αυτά για 8 και 10 χιλιάδες grafts δεν ξέρω πώς προκύπτουν, η safe zone είναι κατά πολύ μικρότερη, εκτός εάν κάποιος παίρνει φίνα/ντούτα ή είναι απολύτως σίγουρος ότι δε θα φτάσει NW 6/7.
Και πως να υπολογίσεις τι nw θα φτάσεις ; Υπάρχει κάποιος τρόπος έστω κατά προσέγγιση;
 

Georgie

Well-Known Member
@dlazaros είναι λογικό άτομα που δε σε έχουν δει από κοντά να μη μπορούν να κρίνουν σωστά το κεφάλι σου και τι σου ταιριάζει.
Επίσης το hairstyle που ταιριάζει στον καθένα, εχει να κανει και με το στυλ του.
Προσωπικά με το μαλλί αυτό ήμουν 3 χρόνια και όχι απλώς δεν το μετανιώνω, αλλα μόλις με το καλό φυτρώσουν θα τα μακρύνω το ίδιο.

YΓ: πριν την επέμβαση δεν άφησα καθρέφτη σε ασανσέρ, για να έχω υλικό να συγκρίνω.
Μια χαρά ήσουν
Ωραίο στυλακι
 

vlafo

Well-Known Member
Αυτό φοβάμαι και εγώ, αν και το ξέρω από την αρχή.
Το θέμα είναι το αποτέλεσμα της 1ης να είναι είναι ένα πολύ καλό stand alone undetectable αποτέλεσμα. Αυτό επικοινώνησα στο γιατρό και αυτός είναι ο στόχος μου.
Το αν θα θέλω εγώ μετά να το φέρω και με μια 2η επέμβαση κοντά σε μαμά πυκνότητες, είναι άλλη απόφαση, την οποία θέλω να την παρω με ηρεμία και όχι υπό την πίεση ενός μέτριου αποτελέσματος.
Από τη στιγμή που τα γνωρίζεις εξ αρχής τότε δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο πέρα από φύτρωση.
Το πρόβλημα το έχεις όταν δεν γνωρίζεις και προπάντων δε σου λένε.
 

kollaps

Member
Και πως να υπολογίσεις τι nw θα φτάσεις ; Υπάρχει κάποιος τρόπος έστω κατά προσέγγιση;
Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι, κάνεις όμως ένα καλό guess. Εγώ είδα τον πατέρα μου που είναι NW7 και συνειδητοποίησα ότι έχω miniaturisation στα lateral humps και ότι το μπιφτέκι έχει την τάση να κατέβει χαμηλά. Αυτό μάνι-μάνι μου κόβει αρκετά από τη safe zone, γιατί ακόμα και φίνα που παίρνω το φοβάσαι να πάρεις grafts από κει.

Η ΑΓΑ είναι απρόβλεπτη και τα Norwood/Hamilton patterns είναι απλώς ενδεικτικά. Βέβαια αυτό έχει και τα τυχερά του, π.χ. εγώ με διάχυτη και προδιάθεση για μελλοντικό NW7 δεν έχω retrograde και τα temporal peaks μου είναι σχεδόν ανέπαφα, ενώ βλέπω παιδιά με μικρά Norwood και δυνατό μαμά μαλλί αλλά τα peaks τους είναι φαγωμένα. Το σημαντικό είναι να το ψάξεις όσο μπορείς.
 

Kostas97

Well-Known Member
Εδω μιλαμε για αναλυση με μικροσκοπιο, εαν το παρακολουθεις καποια στιγμη βαζεις φιναστεριδη και καθαρισες. Τωρα εαν το αφησεις στην τυχη προφανως ολα παιζουν.
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Καλή επιτυχία grand Troufas!
Άργησες αλλά εντυπωσίασες.
Πολύ ωραία και αναλυτική παρουσίαση και σε συγχέρω για αυτό και όχι μόνο για αυτό!
Αν και συμφωνώ με το Vlafo για τις hairline, ωστόσο εδώ θα συμφωνήσω με τον Αεράτο και τον Cvial και τα παιδιά που σε έχουν δει από κοντά τέλος πάντων.(Εσύ δεν πιάνεσαι)
Στη φευγαλέα συνάντησή μας διέκρινα μία αρμονία στο πρόσωπό σου σε σχέση με το ύψος της hairline και το σχεδιασμό γενικότερα.
Ίσως η ερυθρότητα να κλέβει κάνα χιλιοστό άλλα όταν θα μεγαλώσουν τα μαλλιά θα τα πάρουν πίσω.
Γνώμη μου; Θα πας και για δεύτερη και ας πόνεσες.
Καλή συνέχεια!
 
Μπλουζα