Platanos, dr Jose Lorenzo, FUE, 1451g, 16/10/2021

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Didier11

Active Member
Όλη μέρα σήμερα στο γραφείο για μάζεμα δουλειών της προηγούμενης εβδομάδας και είπα στον Platano το απογευματάκι να περάσει να του ρίξω μια ματιά. Εμφανίστηκε με μαλλί 1.5cm! Σε αυτό το μήκος το μαλλί συμπεριφέρεται σαν ίσιο, τα χτένισμα και τον έβγαλα με το iphone 12pro max κάτω από ισχυρό φως γραφείου (όσοι έχουν έρθει ξέρουν). Τον πήρα μάλιστα και από την "αδύναμη" πλευρά. Τα συμπεράσματα δικά σας.
Προβολή συνημμένου 49719

Πήρα και κάποιες φώτο με μικροσκόπιο έτσι ώστε να έχω ένα reference για τον επόμενο μήνα που θα τον δει ο Λορενζο. Δεν θέλω να κάνω δηλώσεις για φυτρώσεις κλπ, θα τα πούμε αναλυτικά σε ένα μήνα. Θα σταθώ σε μια μόνο φώτο που είναι ενδεικτική.

Στον κίτρινο κύκλο βλέπουμε ένα 4τριχο που μόνο η μια του τρίχα είναι αναπτυγμένη, οι υπόλοιπες 3 είναι μικρές και τώρα ξεκινάνε να αναπτύσσονται (αν είναι βέβαια από αυτή την μμ και δεν είναι ένα 4τριχο που στην 1η μμ σακατεύτηκε και δεν έδωσε πλήρως αναπτυγμένες τις υπόλοιπες τρίχες), στον κόκκινο κύκλο ομοίως ένα 4τριχο που 2 τρίχες είναι αναπτυγμένες και οι υπόλοιπες 2 πλήρως αναπτυγμένες σε μήκος αλλά πολύ λεπτές και σίγουρα τους επόμενους μήνες θα παχύνουν προσφέροντας κάλυψη, στον άσπρο κύκλο ένα 2τριχο με 1 τρίχα πλήρως αναπτυγμένη και 1 τρίχα που αναπτύσσεται σε μήκος και πάχος.

Γενικά όλο το κεφάλι του έχει μια παρόμοια εικόνα. Θεωρώ λοιπόν ότι και τους επόμενους μήνες θα δει βελτίωση λόγω αυτού του φαινομένου. Ένα 20% ακόμα είναι πολύ πιθανό. Τα υπόλοιπα τέλος Ιουνίου.

Προβολή συνημμένου 49720

Παιδιά μετά από αυτό το ποστ, νομίζω στο 94’ (δηλαδή σε περίπου 2 μήνες) θα έχουμε τεράστια ανατροπή! :p
 

Gianney

Well-Known Member
Φίλε Gianney υπάρχουν τα νούμερα αναλυτικά και εξ αυτών το συμπέρασμα που βγαίνει. Για να συμφωνήσει κάποιος με αυτό που λες χρειάζεται μια απόδειξη αριθμητικής ανάλυσης, πέρα αυτών που έχουν ειπωθεί βέβαια.
Η φώτο του Cvial δείχνει μια αρκετά θετική έκβαση μελλοντικά για τον πλατανο κ χαίρομαι που την βλέπω.
Η φώτο σίγουρα δείχνει θετική έκβαση και το ελπίζω να γίνει έτσι.
 

Gianney

Well-Known Member
Παιδιά μετά από αυτό το ποστ, νομίζω στο 94’ (δηλαδή σε περίπου 2 μήνες) θα έχουμε τεράστια ανατροπή! :p
Το θέμα είναι αν δεν γίνει τι γινεται.Το να χάσει ένα φαβορί το κύπελλο ..ξες ότι είναι μεγάλος ντόρος ...ακόμα και αν ακόμα και τα φαβορί χάνουν,πολλοί δεν το καταλαβαίνουν αυτό.
 

aeratos28

Just aeratos
Cvial,την επόμενη φορά που θα δεις τον φίλο πλάτανο,κάνε και ένα χτένισμα προς τα πάνω την α ζώνη να δούμε και ακριβώς πίσω από hairline.
 

Gianney

Well-Known Member
Πάντως με αυτά που βλέπω ίσως αν είχαμε μια φωτό μετά την μμ και μια στο τέλος στο 12 πχ ίσως να γλιτωναμε πολλά σεντόνια και πολλές διαμάχες αλλά θα χάναμε και την συζήτηση τύπου καφενείου από την αλλη
 

aeratos28

Just aeratos
Το ότι μπορεί να μην είναι ικανοποιημένος έχει πολλές παραμέτρους..ότι μπορεί να ήθελε περισσότερα grafts,μπορεί να το δεχτώ..το θέμα είναι να δούμε στο τέλος,αν έχει πάει άψογα η φυτρωση..
Εγώ νομίζω ότι αν δεν γίνει κάποια βελτίωση ο φίλος δεν θα ναι ικανοποιημένος.
 

tol

Well-Known Member
Τον πήρα μάλιστα και από την "αδύναμη" πλευρά. Τα συμπεράσματα δικά σας.


Η φώτο που μόλις έβαλα στο προηγούμενο ποστ


Screenshot_20220529-212342~2.png


Φιλε CVIAL, δεν αμφιβαλλω οτι η συγκεκριμενη σημερινη φωτογραφια ειναι με πολυ καλο φωτισμο και κοντο μαλλι.

Ομως...

Επειδη μας ενδιαφερει η αντικειμενικη προσεγγιση...και, ισως, επειδη τυχαινει καποιοι να ειναι λιγο περισσοτερο παρατηρητικοι, ισως και λιγο πιο εμπειροι απο νεαρα μελη του forum, θελω να κανω μια σημαντικη παρατηρηση...

Οι φωτογραφιες που ανεβασε προχθες ο φιλος platanos και αναδεινυουν καποια αδυναμα στοιχεια πισω απο τη hairline, ειναι υπο διαφορετικες παραμετρους σε συγκριση με αυτη...

Τι εννοω;

Το χτενισμα ειναι τελειως διαφορετικο.

Μεχρι τωρα ολες οι φωτογραφιες που ανεβαζει ο platanos, ειναι με το μαλλι χτενισμενο προς τα πανω και προς τα πισω.

Στην τελευταια που εβγαλες εσυ, το μαλλι ειναι ολο χτενισμενο προς τα μπροστα.

Ταπεινη αποψη...αν εχεις τραβηξει τετοια φωτογραφια (οπως αναφερω παρακατω), φιλε CVIAL, ανεβασε τη, για να διαψευστω...

Αν τα μαλλια ηταν χτενισμενα προς τα πανω και προς τα πισω και αν η φωτογραφια ηταν κατα μετωπο και πανοραμικη (και οχι απο πλαγια, οπως αυτη), τοτε θεωρω/προβλεπω οτι η εικονα θα ηταν διαφορετικη (προς το χειροτερο).

Τελος παντων, σταματω εδω τις παρατηρησεις μου. Ετσι κι αλλιως δεν εχει ολοκληρωθει το αποτελεσμα ακομα.

Ελπιζω και ευχομαι ολοθερμα να υπαρξει περαιτερω βελτιωση και ο φιλος platanos να εχει στο τελος το ποθουμενο αποτελεσμα.
 

Didier11

Active Member
Το θέμα είναι αν δεν γίνει τι γινεται.Το να χάσει ένα φαβορί το κύπελλο ..ξες ότι είναι μεγάλος ντόρος ...ακόμα και αν ακόμα και τα φαβορί χάνουν,πολλοί δεν το καταλαβαίνουν αυτό.
Πιστεύω στη χειρότερη να θέλει άλλη μία μμ με 300-500g, μπορεί να λέω και πολλά. Σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση αφού πολλές τρίχες δεν έχουν πάρει ακόμα την τελική τους μορφή, δεν τίθεται θέμα. Πολύ πιθανόν με το χτένισμα κιόλας που έκανε προ μμ ο φίλος να βαριέται να μπει στην διαδικασία ενός touch up, οπότε να είναι ικανοποιημένος με την συνολική του εικόνα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Tol το θέμα δεν είναι αν είναι χειρότερη ή καλύτερη με άλλο χτένισμα, το θέμα είναι να συγκρίνουμε 2 φωτό με το ίδιο μήκος μαλλιού και το ίδιο χτένισμα και να δούμε τις διάφορες πριν και μετά την μμ. Έχουμε μια πριν την μμ και μια τώρα στους 7 μήνες. Η διαφορά όπως καταλαβαίνεις είναι χαότικη. Τα περί 60% φυτρωση είναι λάθος. Το να ήθελε περισσότερα g για wet look πιθανόν.

Το μαλλί σε αυτό το μήκος δεν χτενίζεται προς τα πάνω, μόνο προς τα κάτω. Θα ψάξω να βρω αν τον έχω πάρει και με καλύτερη γωνία λήψης γιατί πρέπει να τα βρω από το στικάκι.
 

aeratos28

Just aeratos
Που μπορεί να τα χρειαζόταν από την αρχή κιόλας..δλδ να βάλει 2000 μοσχεύματα και όχι 1500..το ζητούμενο για μένα είναι να δούμε στις μετρήσεις,αν αυτά τα 1500 βγήκαν..αν βγήκαν(εγώ πιστεύω θα είναι οκ) τότε μιλάμε για επιτυχημένη επέμβαση..ύστερα,θα μιλήσουμε για το αν η όχι έπρεπε να μπουν αυτά τα +500
Πιστεύω στη χειρότερη να θέλει άλλη μία μμ με 300-500g, μπορεί να λέω και πολλά. Σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση αφού πολλές τρίχες δεν έχουν πάρει ακόμα την τελική τους μορφή, δεν τίθεται θέμα. Πολύ πιθανόν με το χτένισμα κιόλας που έκανε προ μμ ο φίλος να βαριέται να μπει στην διαδικασία ενός touch up, οπότε να είναι ικανοποιημένος με την συνολική του εικόνα.
 

panos1234

Well-Known Member
Όπως επίσης μεγάλη αλλαγή θα έχει και ο @panos1234 αν αφήσει λίγο τα μαλλί του πιο μακρύ...Είναι μεγάλες οι διαφορές που κάνει το μήκος και το πώς θέλει να το παρουσιάσει ο καθένας (βρεγμένο,φως,αχτενιστο κτλπ)
Μην κοιτάτε το παράδειγμα του panos1982 που είναι ο μοναδικός που έχω δει φωτό ακόμα και με μαλλί 2-3 πόντων που μπορεί να σταθεί...Μιλάμε για 65 micron 8000 μοσχεύματα πάνω φυτρωση στο θεό και με προϋπάρχουσα βάση που ακόμα και στους προβολείς kebot στέκεται και δείχνει ωραία στεγνό...
Παρόλα αυτά επιμένω και περιμένω μια βελτίωση του Πλατάνου...

Η αλήθεια είναι πως δεν το άφησα το μαλλί πάνω από 3 πόντους....διότι ποτέ δεν είχα τέτοιο μαλλί.
Το αφήνω ήδη μακρύ πλέον διότι και με τον civial και με το vlafo όταν βρεθήκαμε ήταν το πρώτο πράγμα που αναφέρθηκε.
Ποια θεωρείτε ιδανική πύκνωση μμ ώστε να μπορείς να έχεις μαλλιά μέχρι 3 πόντους??
 

kampanakideandean

Active Member
Γιατι θεωρειται αποδεκτο το touch up οταν πηγαινεις σε εναν απο τους καλυτερους και πληρωνεις αδρα? Δεν εχω κανει αλλα φανταζομαι οτι δεν ειναι και πολυ ευχαριστη διαδικασια μια ΜΜ.
 

aeratos28

Just aeratos
Όταν μιλάμε για touch up των 200-300 grafts είναι αποδεκτό..γτ να μην είναι.?
Γιατι θεωρειται αποδεκτο το touch up οταν πηγαινεις σε εναν απο τους καλυτερους και πληρωνεις αδρα? Δεν εχω κανει αλλα φανταζομαι οτι δεν ειναι και πολυ ευχαριστη διαδικασια μια ΜΜ.
 

aeratos28

Just aeratos
Όχι αδερφέ.αν σε μια επιφάνεια 70-80-90 τετραγωνικών βάλεις 2-3-4000 grafts και χρειαστεί να κάνεις ένα touch up με 200-300 grafts είναι απόλυτα φυσιολογικό.αν χρειάζεσαι 700-800-1000 στα ίδια σημεία εκεί υπάρχει θέμα..χαμηλή φυτρωση συνολικη
Δεν ξερω, ειναι συνηθες? Ειχα την εντυπωση οτι ειναι cover up μιας πρωτης οχι τοσο επιτυχημενης ΜΜ ας πουμε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Που μπορεί να τα χρειαζόταν από την αρχή κιόλας..δλδ να βάλει 2000 μοσχεύματα και όχι 1500..το ζητούμενο για μένα είναι να δούμε στις μετρήσεις,αν αυτά τα 1500 βγήκαν..αν βγήκαν(εγώ πιστεύω θα είναι οκ) τότε μιλάμε για επιτυχημένη επέμβαση..ύστερα,θα μιλήσουμε για το αν η όχι έπρεπε να μπουν αυτά τα +500

Για μένα είναι ξεκάθαρο μετά την σημερινή εικόνα με 1.5cm και την αντιπαραβολή της φώτο με αυτή που έβαλε ο Tol ότι μιλάμε για πολύ υψηλή φύτρωση και είμαι σίγουρος από τις μικροφωτογραφίες ότι το αποτέλεσμα έχει να δώσει ακόμα ένα 20% σε κάλυψη. Τουτέστιν με αυτό το μήκος (που αρέσει στον Platanos) και με αυτό το αναγκαστικό χτένισμα (που επίσης αρέσει) θα είναι μια χαρά και πολλοί ούτε καν θα σκέφτονταν για touch up. Φυσικά αν το θελήσει γίνεται. Δεσμεύομαι να ποστάρω σε 1-2 μήνες μια φώτο ακριβώς πανομοιότυπη με αυτή της προ μμ έτσι ώστε να εξαχθούν συμπεράσματα για την φύτρωση.

Συζητώντας με τον Platanos παραδέχτηκε ότι του είχαν δημιουργηθεί μεγαλύτερες προσδοκίες λόγω της εικόνας που είχε για πολλά χρόνια με το μαλλί στους 15cm για κάλυψη. Θεωρούσε δηλαδή ότι έχει μικρότερο πρόβλημα και ότι η μμ θα του έδινε ένα all weather αποτέλεσμα. Μου θύμισε τον γιό μου με μακρύ μαλλί που όταν του είπα ότι είχε ΑΑ δεν το πίστευε (γιατί το μακρύ μήκος κάλυπτε τα πάντα). Επίσης μου είπε ότι δεν το πίστευε όταν τον κούρεψε ο γιατρός σε κοντό μήκος ότι είχε τέτοιο πρόβλημα.
 

vlafo

Well-Known Member
.Αν το παρουσιάζει όπως ο Βλαφο που έχει τη μαλλουρα του και το ευχαριστιεται με φραντζες κτλπ θα το αναδεικνύει...
Eμένα το μαλλί καθόταν από τον 5ο μήνα και μετά στους 5 πόντους από την πρώτη μμ.
Μπορείς να ανατρέξεις στις αντίστοιχες φώτο ή σε αυτές που πόσταρα στο νήμα του platanou και είναι 7ο μήνα.
Στην τωρινή κατάσταση που είμαι ήδη στον τρίτο μήνα και το μαλλί είναι στους 2 πόντους κάθεται άνετα σε όλες τις συνθήκες και αυτός ήταν ο στόχος μου,όχι να έχω μαλλί 10εκ (άλλωστε δεν μου αρέσει και δεν μου πηγαίνει).
 
Μπλουζα