Platanos, dr Jose Lorenzo, FUE, 1451g, 16/10/2021

vlafo

Well-Known Member
Αν καποιος με τετοιο μαλλι στον (αναντιρρητα) σπουδαιο Λορεντζο, δεν κατορθωνει να αποκτησει μια εικονα "μπετον", τοτε σε τι να ελπιζει ενας "κοινος θνητος" με πολυ λιγοτερα μαμα μαλλια, με λογο πολυ μικροτερο, με τριχα πολυ λεπτοτερη και με μεγαλυτερη βαθμιδα NW;

Μηπως η προσδοκια καποιων να αποκτησουν μαλλι που θα "στεκεται" σε οποιεσδηποτε συνθηκες, ειναι ενα απιαστο, απλησιαστο ονειρο; Μηπως δεν αρκουν μονο δυο μεταμοσχευσεις (οπως στην περιπτωση του platanou), αλλα τρεις και τεσσερεις και μαλιστα σε κορυφαιους γιατρους;
Φίλε tol

O προβληματισμός σου έχει βάση αλλά και πολλά κενά.

Το αποτέλεσμα που θα πάρεις,οι προσδοκίες του ασθενούς,αλλά πάνω από όλα αυτό που μπορεί να σου δώσει μια μμ αλλά και ένας γιατρός αντίστοιχος με δυνατότητες, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως ήδη γνωρίζεις.

Όταν γνωρίζεις ακριβώς που είσαι και που μπορείς να πας,όταν έχεις πλήρη γνώση και έχεις αναλύσει την κάθε λεπτομέρεια ενδελεχώς,όταν γνωρίζεις πάνω από όλα την αγορά παγκοσμίως που βρίσκεται και πως κινείται,όταν γνωρίζεις επαρκώς τη δουλειά του κάθε γιατρού και τι μπορεί να σου προσφέρει,μόνο και μόνο τότε θα πάρεις το τέλειο-μέγιστο αποτέλεσμα matcharismeno επάνω σου.

Συμβαίνει αυτό?
Φυσικά.
Το κάνουν αυτό πολλοί?
Ελάχιστοι.
Άπιαστο όνειρο είναι?
Σε καμία των περιπτώσεων (υπό προυποθέσεις)

Όλα μπορείς να τα πετύχεις ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΙΑΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ αλλά αυτά δυστυχώς δεν είναι για πολλούς γιατί δεν πληρούνται όλες οι προαναφερθείς προυποθέσεις.

Εάν κάποιος τα συνδυάσει όλα τα παραπάνω το άπιαστο όνειρο γίνεται χειροπιαστό πλέον.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Έχετε μπει σε ένα rabbit hole και δεν είναι καλό καθόλου.
Εγώ τον είδα το φίλο από κοντά ( καναμε και μια συζήτηση περί κλεισιματος/πλαινων που του είχε φτιαξει η HDC……. …. …… )
Η χαιρλινε του ήταν όντως πολύ καλή, πιο πίσω ήταν το θέμα.
Νομίζω θα δει βελτιώσει ίσως και τον 9ο μήνα γιατί έχει χοντρή τρίχα.
Αν θέλει να το μπαζωσει στο 12μηνο τα g θα είναι λίγα. Θα θέλει όμως ;
Εύχομαι να είναι τούμπανο το παλικάρι και να μην χρειαστεί ούτε 1g!
Φίλε Aldo

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου.
Tι σημαίνει rabbit hole?
Που το είδες αυτό?

Επειδή δηλαδή γράφουμε κάποια πράγματα και αναλύουμε ενδελεχώς την κάθε λεπτομέρεια αυτό είναι το μεμπτό?
Επειδή δεν συμφωνούμε αυτό είναι παράλογο ή μας στιγματίζει?

Oκ κατάλαβα.
Άλλωστε δεν έχει και πολύ νόημα να γράφω και να σχολιάζω γιατί ο καθένας τελικά βγάζει δικά του συμπεράσματα και τα ερμηνεύει όπως θέλει.

Σίγουρα εγώ που φαίνομαι πάντα ο κακός τα βλέπω εντελώς διαφορετικά.

Όπως και να έχει χάρηκα που τα είπαμε.
 

Aldo

Well-Known Member
Φίλε Aldo

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου.
Tι σημαίνει rabbit hole?
Που το είδες αυτό?

Επειδή δηλαδή γράφουμε κάποια πράγματα και αναλύουμε ενδελεχώς την κάθε λεπτομέρεια αυτό είναι το μεμπτό?
Επειδή δεν συμφωνούμε αυτό είναι παράλογο ή μας στιγματίζει?

Oκ κατάλαβα.
Άλλωστε δεν έχει και πολύ νόημα να γράφω και να σχολιάζω γιατί ο καθένας τελικά βγάζει δικά του συμπεράσματα και τα ερμηνεύει όπως θέλει.

Σίγουρα εγώ που φαίνομαι πάντα ο κακός τα βλέπω εντελώς διαφορετικά.

Όπως και να έχει χάρηκα που τα είπαμε.
Καλημέρα φίλε .

Μα γιατί να φανούμε κακοί ή δε ξέρω κ εγώ τι .
Ο λόγος που το είπα είναι γιατί έχω δει τον πλάτανο κάτσαμε κανα 3 ωρο μαζί.
Ο άνθρωπος έχει απελπιστικά κοντό μαλλι, κοντο τελείως σαν του Πάνος1234.

Για αυτό ανέφερα το rabbit hole , γιατί μιλούσαμε χωρίς δεδομένα (δεν πήγαινε σε εσένα, πήγαινε σε όλη τη συζητήση εδώ ) πριν καν κλείσει 10 μηνο σε άνθρωπο ξανά μεταμοσχευμενο. Που ζήτημα να τον είδαν δυο τρεις.


Δεν είχε κάποιο θέμα στη hairline ήταν μπομπα φυσικότητα τέτοια δεν έχω ξαναδεί. Πίσω ήταν το θέμα γιατί δεν υπήρχε αυτό το δάσος που ήταν μπροστά . Βέβαια κάτι άλλο που παρατήρησα και μάλλον θα δείτε και εσείς ότι το μαλλι του είναι σαν αδύναμο πιο πίσω, σαν να μην είχε παχύνει ή δεν
Είχε το ίδιο texture με τα αλλά του πλήρως ανεπτυγμένα μαλλιά.

Το μαλλι του μάλλον αναπτύσσεται τώρα και θα πάρει χρόνο να φτάσει εκεί που πρέπει μπορεί και μέχρι 12μηνο.

Η διαφωνία μας είναι στο αν θα έπρεπε σήμερα ο πλάτανος να είναι εντελώς μπετόν και εγώ θα το ήθελα όμως με αυτά που είδα θεωρώ ότι θα γίνει τους επόμενους μήνες, όχι ότι δε θα γίνει καθόλου.
 

aeratos28

Just aeratos
Εξήγησα τις περιπτώσεις στις οποίες εγώ το θεωρώ αποδεκτό ένα touch up των 200-300. Αν πας για το τέλειο ναι.δεν το θεωρώ μη αποδεκτό
Φίλε aerate το τι είναι αποδεκτό για τον καθένα και τι όχι είναι μεγάλη κουβέντα.
 

oreo

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι πως δεν το άφησα το μαλλί πάνω από 3 πόντους....διότι ποτέ δεν είχα τέτοιο μαλλί.
Το αφήνω ήδη μακρύ πλέον διότι και με τον civial και με το vlafo όταν βρεθήκαμε ήταν το πρώτο πράγμα που αναφέρθηκε.
Ποια θεωρείτε ιδανική πύκνωση μμ ώστε να μπορείς να έχεις μαλλιά μέχρι 3 πόντους??
65+
 

oreo

Well-Known Member
Εν αναμονή της εξέλιξης στον φίλο πλάτανο που εύχομαι να είναι μέγιστη, θέλω να αναφερθώ σε κάτι που με τρώει απο τις πρώτη μετ στην hdc και αυτό είναι ο σχεδιασμός της hairline με αποκορύφωμα το κλείσιμο των κροτάφων στο σημείο ένωσης με την parietal. Να σημειώσω οτι με ένα μήκος 5-6 cm στο μαλλί δεν θα είναι εμφανές αλλά διατηρώντας το τόσο κοντό κλωτσάει στο μάτι (προφανώς των μελών του φορουμ).
Παρατηρώ πολύ συχνά απο διαφορετικούς γιατρούς μια προσπάθεια δημιουργίας μιας αφύσικης καμπύλης που διατρέχει τον κρόταφο και καταλήγει στην ένωση της parietal. Κάτι σαν τα σχέδια που κάναμε πιτσιρίκια, με τα γλαροπούλια να χάνονται στο ηλιοβασίλεμα. Αυτό είναι πέρα για πέρα λάθος. Αντιλαμβάνομαι οτι όποιος έχει χάσει την α ζώνη δεν μπορεί να θυμάται πως είναι αυτή η ένωση, παρ αυτα εκεί ουσιαστικά δημιουργείται επι των φυσικών συνθηκών "γωνία".
Θεωρώ οτι είναι μια πολύ σημαντική λεπτομέρεια , που αλλάζει εντελώς το καδράρισμα του προσώπου. Στην περίπτωση του πλάτανου , όπως βλέπω ο γιατρός πάτησε στο ήδη υπάρχον σχεδιασμό αυξάνοντας πυκνότητα και δίνοντας φυσικότητα στην εικόνα όμως έπρεπε να αφαιρεθούν τα προαναφερθέντα graft και να αναδιανεμηθούν δεξια κ αριστερά του tip της hairline.
Φυσικά αυτό προυποθέτει ο ίδιος ο πελάτης να θέλει να επέμβει στο σχέδιο εαν και εφόσον δεν τον ικανοποιεί.
 

Aldo

Well-Known Member
Με Αυτό ακριβώς δαγκωνόμουν όταν είδα το πλάτανο (παιδιά το βρίσκω γελοίο να αναφέρομαι σε κάποιον με το ψευδωνύμο ενώ τον έχω γνωρίσει anyway :) ).

Θεωρώ ότι η προσέγγιση της Hdc στο κλείσιμο ήταν λάθος /αφύσικη και χτυπάει.
Καλό είναι να το δουλέψουν λίγο στη κλινική γιατί είναι κρίμα .


Ενδεχομένως να μπορεί να επέμβει ο Λορέντσο και να τα στρώσει λίγο αν θέλει κ ο πλάτανος δε νομίζω ότι είναι μεγάλη υπόθεση.
 

aeratos28

Just aeratos
Μπισκότε,έτσι και ξανά πεις τα temporal ,parietal,δεν το γλυτώνεις το μπάνιο ,στο ποτήρι με το ζαχαρουχο γάλα....:cool:
Τώρα σε όλα τα άλλα,συμφωνώ απόλυτα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
@CVIAL ,πες του ισπανουλη,παραδίδω μαθήματα σχεδιασμού hairline με ενώσεις + temporals..την επόμενη φορά που θα έρθει όμως γτ τώρα είμαι πολύ busy και δεν προλαβαίνω..
Μεταξύ σοβαρού και αστείου,στο καλλιτεχνικό κομμάτι έχει θέματα και αυτός..θέλει άλλη προσέγγιση στις hairline..τριγωνιζει φουλ ,με σχεδόν απόλυτες γραμμές σχεδιασμού,ανάποδες τοξοτές θα τις έλεγα με εστίαση προς το κέντρο,στη μύτη της hairline ..στο 90% των περιστατικών .όχι σε όλα..μικρος είναι ακόμα,θα μεγαλώσει και θα μάθει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με Αυτό ακριβώς δαγκωνόμουν όταν είδα το πλάτανο (παιδιά το βρίσκω γελοίο να αναφέρομαι σε κάποιον με το ψευδωνύμο ενώ τον έχω γνωρίσει anyway :) ).

Θεωρώ ότι η προσέγγιση της Hdc στο κλείσιμο ήταν λάθος /αφύσικη και χτυπάει.
Καλό είναι να το δουλέψουν λίγο στη κλινική γιατί είναι κρίμα .


Ενδεχομένως να μπορεί να επέμβει ο Λορέντσο και να τα στρώσει λίγο αν θέλει κ ο πλάτανος δε νομίζω ότι είναι μεγάλη υπόθεση.

Συμφωνώ το είχαμε συζητήσει αρκετά τότε και μπροστά στον Platano, είναι όμως καθαρά θέμα του Platanos αν θέλει rebuild του κλεισίματος
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@CVIAL ,πες του ισπανουλη,παραδίδω μαθήματα σχεδιασμού hairline με ενώσεις + temporals..την επόμενη φορά που θα έρθει όμως γτ τώρα είμαι πολύ busy και δεν προλαβαίνω..
Μεταξύ σοβαρού και αστείου,στο καλλιτεχνικό κομμάτι έχει θέματα και αυτός..θέλει άλλη προσέγγιση στις hairline..τριγωνιζει φουλ ,με σχεδόν απόλυτες γραμμές σχεδιασμού,ανάποδες τοξοτές θα τις έλεγα με εστίαση προς το κέντρο,στη μύτη της hairline ..στο 90% των περιστατικών .όχι σε όλα..μικρος είναι ακόμα,θα μεγαλώσει και θα μάθει.

Άστο δεν είναι καλή περίοδος, ακόμα πανηγυρίζει για το champions league. To Σάββατο που θα τον δω Κων/πολη μαζί με τον Erdo θα τους προτείνω να τους κάνει κάποια διαδικτυακά.
 

oreo

Well-Known Member
Συμφωνώ το είχαμε συζητήσει αρκετά τότε και μπροστά στον Platano, είναι όμως καθαρά θέμα του Platanos αν θέλει rebuild του κλεισίματος
Aυτά δεν είναι προς συζήτηση, τον βάζετε κάτω με το πολυεργαλείο και κοιτάει στο τέλος τον καθρέφτη άλλος άνθρωπος :p
 

aeratos28

Just aeratos
Μόνο να έχω χρόνο ελεύθερο ,αλλιώς δεν έχω πρόβλημα..γτ θα φάμε ώρες..εκείνος ο παπατζας ο Τούρκος είναι στον σχεδιασμό πιο έτοιμος ..του έκανε του gorgi ένα σχεδιασμό λουκούμ που λένε και στην Τουρκία..με το Μαδριλένο θα έχουμε δουλειά..αλλά ναι ότι χρειαστείτε ,μην ντραπεις,μίλα μου..:cool:
Άστο δεν είναι καλή περίοδος, ακόμα πανηγυρίζει για το champions league. To Σάββατο που θα τον δω Κων/πολη μαζί με τον Erdo θα τους προτείνω να τους κάνει κάποια διαδικτυακά.
 

Didier11

Active Member
@CVIAL ,πες του ισπανουλη,παραδίδω μαθήματα σχεδιασμού hairline με ενώσεις + temporals..την επόμενη φορά που θα έρθει όμως γτ τώρα είμαι πολύ busy και δεν προλαβαίνω..
Μεταξύ σοβαρού και αστείου,στο καλλιτεχνικό κομμάτι έχει θέματα και αυτός..θέλει άλλη προσέγγιση στις hairline..τριγωνιζει φουλ ,με σχεδόν απόλυτες γραμμές σχεδιασμού,ανάποδες τοξοτές θα τις έλεγα με εστίαση προς το κέντρο,στη μύτη της hairline ..στο 90% των περιστατικών .όχι σε όλα..μικρος είναι ακόμα,θα μεγαλώσει και θα μάθει.

Νομίζω σε πιο μικρά περιστατικά αλλάζει την προσέγγιση αυτή. Θεωρώ το κάνει για εξοικονόμηση μοσχευμάτων και τίποτα παραπάνω. Π.χ άμα δεις του Γιάννη 1991 του έχει σχεδιάσει αλλιώς hairline με temporal που ως περιστατικό ήθελε μόνο 2,900g, έχοντας τεράστιο απόθεμα δότριας.
 

aeratos28

Just aeratos
Στον Γιάννη,ΔΕΝ έχει σχεδιάσει τεμποραλς ..την hairline με ελαφρώς κλήση προς την ένωση με τεμποραλ έχει σχεδιάσει και φτιαξει
Νομίζω σε πιο μικρά περιστατικά αλλάζει την προσέγγιση αυτή. Θεωρώ το κάνει για εξοικονόμηση μοσχευμάτων και τίποτα παραπάνω. Π.χ άμα δεις του Γιάννη 1991 του έχει σχεδιάσει αλλιώς hairline με temporal που ως περιστατικό ήθελε μόνο 2,900g, έχοντας τεράστιο απόθεμα δότριας.
 

Didier11

Active Member
Στον Γιάννη,ΔΕΝ έχει σχεδιάσει τεμποραλς ..την hairline με ελαφρώς κλήση προς την ένωση με τεμποραλ έχει σχεδιάσει και φτιαξει
Αφού κλείνει ωραία ο κρόταφος και όχι απότομα, έχει ήδη λίγο πιο κάτω το τριγωνάκι που δεν έχει φαγωθεί λόγω ΑΑ όπως σε άλλους.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μην αρχίσετε τα εκτός θέματος. Πιάστε το στου Γιάννη το νήμα.
 
Μπλουζα