Platanos, dr Jose Lorenzo, FUE, 1451g, 16/10/2021

platanos

Well-Known Member
Καλησπέρα και από μένα,

Ύστερα από μια αρκετά ικανοποιητική μεταμόσχευση που έκανα το 2016 στην Κύπρο, αποφάσισα για το κάτι παραπάνω (εχθρός του καλού άλλωστε είναι το καλύτερο) και πραγματοποίησα μια δεύτερη επέμβαση πύκνωσης - touch up με τον "θρύλο" :)
Πήγαν όλα εξαιρετικά καλά, η επέμβαση κράτησε περίπου 8 ώρες, ο γιατρός, οι κοπέλες (και ιδιαίτερα η Grace) άψογοι επαγγελματίες. Μπήκαμε με σκοπό να βγάλουμε 1500g, βγήκαν ελάχιστα λιγότερα, αλλά κατά τη διάρκεια του χειρουργείου ο γιατρός έψαχνε απεγνωσμένα μονότριχα και τα έβγαλε ο ιδιος ενώ είμασταν στη φάση της εισαγωγής, οπότε ο ακριβής αριθμός είναι λίγο προς τα πάνω (μπορεί να μας διαφωτίσει και ο CVIAL καθώς νομίζω οτι αυτά δεν έχουν συμπεριληφθεί στον αριθμό που αναγράφεται στον τίτλο).
Οι συνολικές εντυπώσεις μου άριστες, είχα αρκετά λιγότερο πρήξιμο από την πρώτη φορά που είχα βάλει 2700 (λογικό), είμαι ήδη στην 5η μέρα και ακολουθω πιστά τις οδηγείες.
Θέλω και γω με τη σειρά μου να πω ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ευχαριστώ στο CVIAL, για ότι έχει προσφέρει στο φορουμ με τις γνώσεις και το μεράκι του να φτάσουμε σε ένα άλλο επίπεδο κυνηγώντας την τελειότητα (η οποία δεν έχει όρια :)) τονίζοντας ότι τα περί μεταμόσχευσης δεν είναι τπτ άλλο παρά ένα παιχίδι αριθμών που δεν κάνουν ποτέ λάθος, σωστού πλάνου, ταλέντου, με μια μικρή (ή και μεγάλη) δόση καλλιτεχνίας από την πλευρά του γιατρού και της σωστά συντονισμένης ομάδας του.
Και φυσικά χωρίς την προσπαθειά του το εγχείρημα αυτό για πολλούς από μας να κάνουμε μια μεταμοσχευση στον Lorenzo δε θα είχε επιτευχθεί.
Αυτά από μένα, θα προσπαθήσω να είμαι συνεπής με την παρουσίαση και να ενημερώνω ανά τακτά χρονικά διαστήματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
O Platanos ήταν η προσθήκη της τελευταίας στιγμης όταν ένα άλλο μέλος για λόγους υγείας ακύρωσε την μμ του. Εδώ έχουμε την αντίθετη περίπτωση σε σχέση με τον gggali. Τρίχα θηρίο 60μ (περίπου σαν την δικιά μου), μια προηγούμενη μμ που πήγε σχετικά καλά (αλλά όχι όπως έπρεπε κατά την αποψή μου λόγω υψηλού λόγου μαμά και πάχους τρίχας) και με μακρύ μαλλί έδινε κάλυψη αλλά έπασχε στο κοντό. Ο Platanos είχε μια διαρκή επιθυμίανα την τελειοποιήσει και μου απάντησε αμέσως όταν ανακοίνωσα ότι ψάχνω κάποιον για μέχρι 1500g.

Η εικόνα πριν.
1IS16.10.21S1.JPG


2IS16.10.21S2.jpg


Στην προηγούμενη μμ έβαλε 2700g και είχε μια σχετικά ικανοποιητική εικόνα όταν το μαλλί το πήγαινε προς τα πίσω. Αυτό όμως οφειλόταν κατά κύριο λόγο στο layering και στην καλή φύτρωση στην hairline και όχι τόσο στις πίσω ζώνες. Με βάση τα στατιστικά του και την εικόνα του αυτό οφείλεται μαλλον σε μειωμένη επιβίωση των πολυτρίχων τα οποία μετασχηματίστηκαν σε μονότριχα/διτριχα είτε βγήκαν σαν τέτοια λόγω partial transection, αφού ο μαμίσιος του λόγος είναι πολύ υψηλός και ο λόγος που μετρήθηκε στις πέριοχές του forelock πολύ μικρότερος. Πρακτικά πίσω από την hairline υπήρχε firewall.

received_413430956876476.jpeg

received_2897864603808693.jpeg

1IS16.10.21P1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οριοθέτηση της περιοχής για πύκνωση (49cm2- μπροστινή γραμμή). Τελικά έγινε πύκνωση και πιο πισω και η περιοχή έφτασε τα 70cm2 απλά στα τελευταία 20cm2 μπήκαν ελάχιστα, η συντριπτική πλειοψηφία μπήκε στα πρώτα 49cm2.

4IS16.10.21S2.jpg

4IS16.10.21L1.jpg

4IS16.10.21L2.jpg



5IS16.10.21P1.jpg


Ακολουθήθηκε η ίδια hairline αλλά ανασυντάχτηκαν τα temporal peaks.

6IS16.10.21S1.jpg

6IS16.10.21S2.jpg

7IS16.10.21S2.jpg

7IS16.10.21T2.jpg

7IS16.10.21L1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για τον Platanos χρησιμοποιήθηκε το μεγαλύτερο implanter, με nickname "excalibur" από τον Λορένζο γιατί πέραν της χοντρής τρίχας υπήρχαν άπειρα πολύτριχα. Η πύκνωση έφτασε στο ανώτατο όριο, πρακτικά κάποια στιγμη μου είπε ο Λορενζο ότι δεν μπαίνει τίποτε άλλο. Επειδή χρησιμοποιήθηκε αναγκαστικά μεγάλο implanter επιδιώχθηκε ο μέγαλυτερος λόγος έτσι ώστε να μεγιστοποιηθεί ο αριθμός των τριχών στον διαθέσιμο χώρο. Εδώ η πυκνότητα έδωσε την θέση της στον αριθμό των τριχών λόγω υψηλού λόγου έτσι ώστε να γίνει εκμετάλευση του πάχους της τρίχας.

Για ta temples και λίγο για την διόρθωση της hairline ο ίδιος ο Λορενζο έβγαλε στο τέλος από την temporal περιοχή κάποια μονότριχα οπότε το συνολικό νούμερο είναι ελαφρώς πάνω από 1500g.

IMG_3394.jpg


H πύκνωση ήταν σε μια περιοχή 70cm2 (πρακτικά τα 24g μπήκαν στα 50cm2 + 10g στα 20cm2)+ temples (γύρω στα 120g).

IS18.10.21CONTAF1.png


Ο λόγος έπιασε ταβάνι. Αν θεωρήσουμε ότι σχεδόν όλα τα μονότριχα μπήκαν temples τότε ο πραγματικός λόγος που μπήκε στην περιοχή της πύκνωσης είναι το 2,71 και όχι το 2,62 που λέει το report παρακάτω.

extraction.png



Διαθέσιμη δότρια περίπου 8000g με μαμίσιο λόγο 2,45 ενώ αυτός της εξαγωγής 2,62.


report.png


Την επόμενη εβδομάδα μέτρησα τον Platanos στο γραφείο μου για να δούμε το real CV υπολογίζοντας και τις μαμα αφού αυτές είναι όλες σχεδόν από την προηγούμενη μμ. Το τετράγωνo είναι 1,5cm2. Μέτρησα 89g (43 νέα + 46 παλιά), άρα έχει πυκνότητα 59g στο πρώτο εκατοστό.
Αυτό που παρατήρησα επίσης είναι ότι από την προηγούμενη μμ έχει πάρα πολλά μονότριχα/δίτριχα και μάλιστα όχι μόνο μπροστά μπροστά αλλά και πιο πίσω. Από την στιγμή που δεν υπήρχαν μονοτριχα στην δότρια αυτά προέρχονται μάλλον από partial transection της προηγούμενης μμ ή μειωμένη φύτρωση.

Το πραγματικό CV είναι = 0.056μ χ 59g x 2.4 (θεωρώντας ότι τα νέα g είναι με 2.71 και τα παλιά με 2.10) = 7.9, ενα πολύ υψηλό νούμερο. Μαζί με το σπαστό μαλλί πραγματικά αν έχει υψηλή φύτρωση, θα μιλάμε για ένα αποτέλεσμα καλύτερο από το δικό μου με παρόμοιο μαλλί αλλά σαφώς πολύ χειρότερο λόγο.

IMG_3436.jpeg


Τέλος ποστάρω και το surgery report από όπου φαίνεται ότι είχε πολύ μακριά και χοντρά graft (Sebaceous grand: Lg) κάτι που ανάγκασε τον Λορενζο να χρησιμοποιήσει το excalibur :)

0ISHC2.jpg




0ISHC3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Καλή επιτυχία Platane.
Άντε με το καλό να είσαι στα 60g και με τέτοια τρίχα να μην περνάει τίποτα.
Δότρια είχες μεγάλη αρχικά αφού έχεις ακόμα 8k.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα