Platanos, dr Jose Lorenzo, FUE, 1451g, 16/10/2021

Gianney

Well-Known Member
Εμένα αυτό που μου έρχεται σαν σκέψη είναι αν ο φίλος ήξερε τ θα πάρει από την μμ αυτή των 1500 grafts ,Μήπως ήθελε να ρισκάρει ο ίδιος και να τελειώνει με τις μμ μια και καλή;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aldo

Well-Known Member
Διαβάζοντας την αρχική ανάλυση είδα τα λόγια του CVIAL που ανέφερε "Το πραγματικό CV είναι = 0.056μ χ 59g x 2.4 (θεωρώντας ότι τα νέα g είναι με 2.71 και τα παλιά με 2.10) = 7.9, ενα πολύ υψηλό νούμερο. Μαζί με το σπαστό μαλλί πραγματικά αν έχει υψηλή φύτρωση, θα μιλάμε για ένα αποτέλεσμα καλύτερο από το δικό μου με παρόμοιο μαλλί αλλά σαφώς πολύ χειρότερο λόγο."

Είπε δηλαδή οτι έχει πολύ υψηλό CV και αν έχει υψηλή φύτρωση θα πρέπει να αναμένουμε ένα αποτέλεσμα καλύτερα από του CVIAL, και τελικά αυτό που περιμέναμε δεν το βλέπουμε αλλά βλέπουμε ότι υπάρχουν εμφανή κενά πίσω από την hairline, γι'αυτό και διάφοροι είπαν ότι δεν έχει πιάσει καλό ποσοστό φύτρωσης. Η hairline του ήταν ήδη καλή πάντως και από την πρώτη επέμβαση. Δηλαδή αρχικά όταν έγινε η επέμβαση δεν είπε κανένας οτι δεν φτάνουν τα grafts για να τελειώσει οριστικά ο platanos, αλλά το αντίθετο στην αρχικές αναλύσεις με βάσει αυτά που γράφτηκαν θεωρούνταν ότι θα κλείσει η επιφάνεια με πολύ καλό αποτέλεσμα καλύτερο και από του CVIAL.
Φίλε με τις φωτό που είδα εγώ τις αρχικές δεν είχε hairline ο πλάτανος (εκτός κ αν έχω μπερδευτεί) .
Η hairline του είναι μπομπα το μαλλι του είναι πολύ κοντό. Βασικά όπως το έχει το μήκος του πάει , ούτε κάλυψη απόκρυψη ούτε τίποτα. αυτό έχουμε μ αυτό πορευόμαστε και για εμένα ειναι οκ . Ας του δώσουμε λίγο χρόνο και το βλέπουμε.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί ο μηχανισμός. Όταν θες να βάλεις ας πούμε 60g υπάρχουν 2 τρόποι. 60g με μία και 40g + 20g μετά από 1χρόνο. Στην πρώτη περίπτωση με τα 60g θα δημιουργήσεις αιμάτωμα λόγω των πολλών εμφυτεύσεων (κάθε εμφύτευση/τρύπα κόβει αιμοφόρα αγγεία) που θα οδηγήσει σε μερική ή ολική απώλεια των μοσχευμάτων. Στο 40+20g δεν θα έχεις ούτε στην μία ούτε στην άλλη περίπτωση αιμάτωμα αφού και στις 2 περιπτώσεις δεν πληγώνεις πολύ το δέρμα (για να το πω λαικά). Άρα δεν ρισκάρεις. Προφανώς και μπορεί να βάλει και άλλα ο Platanos σε touchup. Μαζεμένα με την μια είναι το θέμα, αυτό συζητάμε.
Άρα στην δεύτερη θα μπει με ένα 1.2 και δεν θα υπάρξει πρόβλημα για τις γύρω περιοχές;
 

montecristo

Well-Known Member
Φίλε με τις φωτό που είδα εγώ τις αρχικές δεν είχε hairline ο πλάτανος (εκτός κ αν έχω μπερδευτεί) .
Η hairline του είναι μπομπα το μαλλι του είναι πολύ κοντό. Βασικά όπως το έχει το μήκος του πάει , ούτε κάλυψη απόκρυψη ούτε τίποτα. αυτό έχουμε μ αυτό πορευόμαστε και για εμένα ειναι οκ . Ας του δώσουμε λίγο χρόνο και το βλέπουμε.
Εγώ από οτι κατάλαβα είχε σχετικά καλή hairline από πριν ο platanos, ενώ το κύριο του πρόβλημα ήταν πίσω από την hairline, με το χτένισμα όμως προς τα πίσω το έκρυβε. Δες τις φωτογραφίες του platanou με στεγνό μαλλί πριν την επέμβαση, που αν δεις είχε ήδη καλή Hairline από πριν, οπότε ήταν αναμενόμενο να είναι καλή και μετά την επέμβαση, εμφανώς βελτιωμένη βέβαια, ενώ το πρόβλημα που ειχε πίσω από την hairline παραμένει ακόμα.

Βάζω 2 φωτογραφίες του Πριν την επέμβαση με στεγνό μαλλί να δεις πως ηταν η hairline πριν.

received_413430956876476.jpeg

received_2897864603808693.jpeg
 

Didier11

Active Member
Να τα επαναλάβω άλλη μια φορά:

1. O Platanos δεν ήταν προγραμματισμένος για μμ. Μετά από μια ακύρωση τελευταίας στιγμής δημιουργήθηκε μια θέση για μέχρι 1500g. O Platanos έκλεισε χωρίς προηγούμενο cons με Λορένζο παρά μόνο με φώτο. Παρόλαυτα τον είδε από κοντά 1 μέρα πριν την μμ. Αξιολογήθηκε ότι 1500g ήταν ένα καλό νούμερο.
2. Κατά την διάρκεια της επέμβασης θα μπορούσαν να μπουν παραπάνω g (200-300) από πλευράς χρόνου αφού ήταν το μικρότερο χειρουργείο εκείνη την ημέρα και παρότι είχε προγραμματιστεί για 1500g. Κατά την εμφύτευση όμως των πολυτρίχων πίσω από την hairline διαπιστώθηκε ότι λόγω πάχους, το σύνηθες implanter 1.0mm δεν ήταν αρκετό και επιστρατεύτηκε το 1.2mm το οποίο χρησιμοποιείται σπανίως. Ο Λορενζο μου είπε ότι δεν το χρησιμοποιεί πάνω από 5-10 φορές τον χρόνο. Το 1.2 σε σχέση με το 1.0 προκαλεί περίπου 50% μεγαλύτερο πλήγμα. Σε εμφύτευση ανάμεσα σε υπάρχοντα μαλλιά (αδιάφορο αν είναι μαμα ή μμ) θέλει μεγάλη προσοχή για να μην προκληθούν εκτεταμένα αιματώματα και ειδικά όταν η εμφύτευση δεν αφορά μια μικρή περιοχή αλλά μια εκτεταμένη περιοχή διάχυτης αραίωσης όπως του Platanos. H μμ έγινε πολύ σιγά και ο Λορενζο χαρακτηριστικά είπε (ήμουν εκεί): δεν χωράνε άλλα με ασφάλεια. Εννοείται και μπορούν να μπουν αλλά ρισκάρεις αιμάτωμα/νέκρωση.

3. Ο Λορενζο όταν τον είδε τον Μάρτιο είπε (και όπως τον έχω ζήσει δεν έχει πρόβλημα να πει ότι κάτι πήγε λάθος όπως στην περίπτωση του gggali) ότι μια χαρά φύτρωση έχει απλά στην αριστερή περιοχή πίσω από την hairline πρέπει να μπουν και άλλα.
Εκ των υστέρων φαίνεται ότι ήθελε λίγο παραπάνω από 1,500g για να είναι τέλειος και σε φωτογραφίες πανοραμικές αφού στο κοινό μάτι από κοντά δεν έχω καμία αμφιβολία ότι είναι πολύ καλός. Προσωπικά τείνω να πιστέψω ότι περισσότερο λόγω χρόνου δεν μπήκαν τα επιπλέον 300-400g παρά λόγω χώρου, καθώς τα σημεία πίσω από την hairline είναι αρκετά πιο «γυμνά».
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προσωπικά τείνω να πιστέψω ότι περισσότερο λόγω χρόνου δεν μπήκαν τα επιπλέον 300-400g παρά λόγω χώρου, καθώς τα σημεία πίσω από την hairline είναι αρκετά πιο «γυμνά».

Θα σας παρακαλέσω να μην κάνετε τέτοιες υποθέσεις. Κανένα πρόβλημα χρόνου δεν υπήρχε, μπορούσαν να μπουν άνετα άλλα 500 (από πλευράς χρόνου). Ότι γράφω είναι απολύτως αληθές ως προς τα αιματώματα. Το είπε κατά την διάρκεια της επέμβασης ο γιατρός.
 

seeker

Verified MM member
Καλο το αποτελεσμα, οντως ειχε ηδη hairline ο Πλατανος, αλλα πιο πισω επαιζε θεμα (το εχουμε δει κι αλλοι μας απο HDC).

Φανταζομαι Πλατανε οτι ειχες φανταστει κατι λιγο καλυτερο αλλα ηταν και λιγα τα grafts δυστυχως.

Το αν ειναι επιτυχημενη η' οχι η δουλεια θεωρω εξαρταται απο το αν ο Πλατανος νιωθει την αναγκη να ξαναμπει η' οχι. Αν οχι, η δουλεια πετυχε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ από οτι κατάλαβα είχε σχετικά καλή hairline από πριν ο platanos, ενώ το κύριο του πρόβλημα ήταν πίσω από την hairline, με το χτένισμα όμως προς τα πίσω το έκρυβε. Δες τις φωτογραφίες του platanou με στεγνό μαλλί πριν την επέμβαση, που αν δεις είχε ήδη καλή Hairline από πριν, οπότε ήταν αναμενόμενο να είναι καλή και μετά την επέμβαση, εμφανώς βελτιωμένη βέβαια, ενώ το πρόβλημα που ειχε πίσω από την hairline παραμένει ακόμα.

Βάζω 2 φωτογραφίες του Πριν την επέμβαση με στεγνό μαλλί να δεις πως ηταν η hairline πριν.

Προβολή συνημμένου 49698
Προβολή συνημμένου 49699
Αυτές είναι άκρως παραπλανητικές φώτο, σκοτεινές (η δεύτερη ως προς την hairline) και με μαλλί 15cm. Όντως είχε μια καλή hairline η οποία έχει γίνει τσιμέντο (για αυτό υπάρχει και δια ζώσης μαρτυρία) ενώ οι πίσω περιοχές είχαν μεγάλο πρόβλημα που καλυπτόταν με 15cm μαλλί και βελτιώθηκαν σημαντικότατα και χωρίς την βοήθεια του μήκους.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το αν ειναι επιτυχημενη η' οχι η δουλεια θεωρω εξαρταται απο το αν ο Πλατανος νιωθει την αναγκη να ξαναμπει η' οχι. Αν οχι, η δουλεια πετυχε.

Τρώγοντας έρχεται η όρεξη. Το να θες να καλυτερεύσεις ένα αποτέλεσμα αυτό δεν το κάνει αποτυχημένο. Και εγώ έκανα το ίδιο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Didier11

Active Member
Θα σας παρακαλέσω να μην κάνετε τέτοιες υποθέσεις. Κανένα πρόβλημα χρόνου δεν υπήρχε, μπορούσαν να μπουν άνετα άλλα 500 (από πλευράς χρόνου). Ότι γράφω είναι απολύτως αληθές ως προς τα αιματώματα. Το είπε κατά την διάρκεια της επέμβασης ο γιατρός.
Μα δεν αντιλέγω ότι όντως το είπε ο γιατρός κατά την επέμβαση, ούτε ότι μεταφέρεις αναληθείς πληροφορίες. Απλά μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση πώς μπόρεσε την hairline να την τουμπανιάσει τόσο πολύ ενώ πιο πίσω που θεωρητικά ήταν πιο γυμνή περιοχή δεν είχε αρκετό χώρο. Μήπως στην hairline χρησιμοποίησε μικρότερο implanter?
 

giannis1991

Well-Known Member
Βλέποντας λίγο καλύτερα έχω να πω ότι ο cvial στην αρχή μίλησε για χοντρή τρίχα η οποία είναι όμως μόνο στην occipital καθώς parietal έχει 57 micron και temporal 50...Άρα να μετριαστεί αυτό...
Μετά βλέποντας αυτές τις εικόνες καταλαβαίνεις ότι το πρόβλημα είναι αρκετά μεγάλο απλά σε παραμυθιαζει η σύγκριση με άλλες φωτό με μακριά μαλλιά καθώς είναι τέτοιο το μαλλί του που αν μεγαλώσει καμουφλάρει τα πάντα...Στην πρώτη τα μαλλιά τραβιουνται προς τα πίσω και αποκαλύπτεται ένα μόνο τουφακι για hairline και στη δεύτερη με βρεγμένα αλλά μακριά μαλλιά είναι πάλι εμφανές το πρόβλημα...
IMG_20220529_155735.jpg




Screenshot_2022-05-29-16-02-13-974_com.miui.gallery.jpg

Αν δείτε δικές μου φωτό στο νήμα μου με στεγνό μαλλί ή και με βρεγμένο ίσως είμαι λίγο καλύτερα στα αντίστοιχα τμήματα με τον Πλάτανο αλλά δείτε πως φαίνεται τώρα με μαλλί 3+ πόντους με ελαφρώς βρεγμένο αλλά σε σκληρές συνθήκες κάτω από φως μπάνιου...
Screenshot_2022-05-29-16-01-43-339_com.miui.gallery.jpg
Screenshot_2022-05-29-16-02-33-421_com.miui.gallery.jpg
 

Συνημμένα

  • IMG_20220529_155735.jpg
    IMG_20220529_155735.jpg
    914.1 KB · Προβολές: 43

Kostas97

Well-Known Member
"Μαχη" μεταξυ Τυρκαλα(vlafo) και Lorenzo(Cvial)και οχι μονο σε αυτο το νημα!!Βγαζει ματι πλεον!
Μια χαρα ειναι ο φιλος πλατανος!ενα μικρο touch up και τελειωσε!αν ηταν και τα πλαινα του κουρεμενα κοντα θα φαινοταν καλυτερα!
Αυτη η συγκριση δεν μπορει να γινει λογω της εμπειριας του ενος και του αλλου.
 

giannis1991

Well-Known Member
Όπως επίσης μεγάλη αλλαγή θα έχει και ο @panos1234 αν αφήσει λίγο τα μαλλί του πιο μακρύ...Είναι μεγάλες οι διαφορές που κάνει το μήκος και το πώς θέλει να το παρουσιάσει ο καθένας (βρεγμένο,φως,αχτενιστο κτλπ)
Μην κοιτάτε το παράδειγμα του panos1982 που είναι ο μοναδικός που έχω δει φωτό ακόμα και με μαλλί 2-3 πόντων που μπορεί να σταθεί...Μιλάμε για 65 micron 8000 μοσχεύματα πάνω φυτρωση στο θεό και με προϋπάρχουσα βάση που ακόμα και στους προβολείς kebot στέκεται και δείχνει ωραία στεγνό...
Παρόλα αυτά επιμένω και περιμένω μια βελτίωση του Πλατάνου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Όπως επίσης μεγάλη αλλαγή θα έχει και ο @panos1234 αν αφήσει λίγο τα μαλλί του πιο μακρύ...Είναι μεγάλες οι διαφορές που κάνει το μήκος και το πώς θέλει να το παρουσιάσει ο καθένας (βρεγμένο,φως,αχτενιστο κτλπ)
Μην κοιτάτε το παράδειγμα του Πάνου που είναι ο μοναδικός που έχω δει φωτό ακόμα και με μαλλί 2-3 πόντων που μπορεί να σταθεί...Μιλάμε για 65 micron 8000 μοσχεύματα πάνω φυτρωση στο θεό και με προϋπάρχουσα βάση που ακόμα και στους προβολείς kebot στέκεται και δείχνει ωραία στεγνό...
Παρόλα αυτά επιμένω και περιμένω μια βελτίωση του Πλατάνου...
Panos1982?
 

giannis1991

Well-Known Member
Για να κλείσω και συγνώμη αν κουράζω καμιά φορά μπορεί να εξυψωνουμε π.χ τον Λορέντζο και να μειώνουμε τον Τιρκάλα και το αντίστροφο λόγω της παρουσίασης του μέλους...Παράδειγμα ο Λορέντζο πολύ σωστά παίρνει φωτό με μακρύ μαλλί ,με κοντό βρεγμένο κτλπ...Για να φαίνονται οι διαφορές που προκύπτουν...Αν όμως μετέπειτα κάποιος μας παρουσιάζει το μαλλί του μόνο κοντό επειδή έτσι γουστάρει και δεν το αφήνει να μεγαλωσει όπως ο @panos1234 Ε τότε αναγκαστικα θα "σαμποτάρει" έμμεσα το αποτέλεσμα ...Αν το παρουσιάζει όπως ο Βλαφο που έχει τη μαλλουρα του και το ευχαριστιεται με φραντζες κτλπ θα το αναδεικνύει...
Εκτός και αν είσαι ο @Giorgos-3 και του αλλάζεις τον αδοξαστο και βγαίνεις με φωτό μετά από κούρεμα και μπάνιο στη θάλασσα...!!
Το πιο σωστό κατ εμε ειναι να παρουσιάζεται το αποτέλεσμα πριν και μετά το κούρεμα,σε όλες τις συνθήκες καιρού,ατημέλητο και φτιαγμένο και ένα βιντεάκι σαν του Πάνου να παίζεις με το μαλλί στεγνό και βρεγμένο...Αυτή είναι η επιτομή της σωστής παρουσίασης...Πολύ δύσκολο μεν αλλά κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου όταν ολοκληρωθεί η δική μου παρουσίαση...
Γράφω πολλά γιατί τους επόμενους μήνες έχω υποχρεώσεις και θα λείψω για κάμποσο...Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα δεν αντιλέγω ότι όντως το είπε ο γιατρός κατά την επέμβαση, ούτε ότι μεταφέρεις αναληθείς πληροφορίες. Απλά μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση πώς μπόρεσε την hairline να την τουμπανιάσει τόσο πολύ ενώ πιο πίσω που θεωρητικά ήταν πιο γυμνή περιοχή δεν είχε αρκετό χώρο. Μήπως στην hairline χρησιμοποίησε μικρότερο implanter?

Το έγραψα, απλά δεν το έπιασες. Στην hairline που μπαίνουν 1τριχα, 2τριχα δουλεύτηκε με 1.0. Πιο πίσω με 3τριχα+ με 1.2. Επίσης η hairline του είχε περισσότερο μαλλί από πίσω. Άρα είναι λογικό να έχει και μεγαλύτερη πυκνότητα. Στις φώτο πριν πρακτικά κάλυπτε τις πίσω ζώνες με ότι μαλλί είχε από hairline.
 
Μπλουζα