Platanos, dr Jose Lorenzo, FUE, 1451g, 16/10/2021

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Φίλε Platane
Προσωπικά δεν θα ήμουν ικανοποιημένος.
Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα σου θα έπρεπε να είναι διαφήμιση κυριολεκτικά αλλά δεν το βλέπουμε.Είχες τα τέλεια κυριολεκτικά χαρακτηριστικά.
Εκτός ότι αρχικά ήθελες λίγα παραπάνω g τώρα πάλι με ένα εύκολο touch up δεν βλέπουμε την επιθυμητή εικόνα.
Εκτιμώ ότι η φύτρωση κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα όχι παραπάνω από 60% και θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε γιατί συνέβει αυτό.
Πάντως έχεις ακόμα 1 μήνα που μπορεί λίγο ακόμα να βελτιωθει.
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Platane μου sorry λίγο άκομψο βέβαια, αλλά εγώ πουρναρότοπο βλέπω!
Το μικρό ξέφωτο πιστεύω θα περιοριστεί μέχρι το τέλος!
 

Didier11

Active Member
Πλάτανε όντως κι εγώ περίμενα κάτι καλύτερο βάσει των χαρακτηριστικών σου, αλλά προς το παρόν δεν το βλέπουμε. Να περιμένουμε κι εδώ 1-2 μήνες ακόμα, αλλά κάτι μου λέει ότι δεν έχεις πιάσει υψηλό ποσοστό φύτρωσης. Μήπως επειδή στην περιοχή είχε γίνει ήδη παλαιότερα μεταμόσχευση? Έκανε κάτι λάθος ο γιατρός? Εικασίες κάνω, μακάρι σε 1-2 μήνες να τρίβουμε τα μάτια μας!
 

platanos

Well-Known Member
Και 2 ακόμα με κουρεμένο μαλλί στον 1,5 πόντο
 

Συνημμένα

  • 284196550_1115420232336901_6860560100630202083_n.jpg
    284196550_1115420232336901_6860560100630202083_n.jpg
    378.5 KB · Προβολές: 164
  • 284132136_1338780393275961_7629358549248282655_n.jpg
    284132136_1338780393275961_7629358549248282655_n.jpg
    193.3 KB · Προβολές: 149

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ευτυχώς που υπάρχουν φώτο και στοιχεία. Για να τα δούμε.

Φώτο πριν με μαλλί 15cm, φώτο μετά με μαλλί 4.5cm (κατά δήλωση του). Η διαφορά τεράστια. Για μας που τον είδαμε κοντά και τον Μάρτιο (aeratos28, κλπ) με στεγνό μαλλί είναι τούμπανο.

platanos1.png


Για να δούμε με βρεγμένο

platanos2.png


Και εδώ στις 2 φώτο πάνω με μαλλί 15cm προ μμ. Η διαφορά με την τωρινή με το 1/3 του μαλλιού είναι επίσης χαοτική. Επαναλαμβάνω ότι συγκρίνουμε φώτο με 15cm πριν και 4.5cm μετά. Αν είχαμε φώτο με το ίδιο μήκος πριν δεν θα χρειαζόταν να γράψω τίποτα άλλο. Η δεξιά πλευρά και με αυτό το μήκος έχει σχεδόν κλείσει οριστικά ενώ η αριστερή που είχε πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα έχει βελτιωθεί αρκετά αλλά δεν έχει κλείσει. Προφανώς ήθελε και άλλα g κάτι που το έχω πει από την τελευταία φορά και το είπε και ο Λορένζο όταν τον είδε το Μάρτιο. Τα περί χαμηλής φύτρωσης (60%) είναι λάθος. Τα g που μπήκαν είναι 1500 σε μια επιφάνεια 91cm2 δηλαδή 26g με λόγο 2,6. Αυτό σου δίνει αρκετές τρίχες μαζί με τις μαμίσιες που είχε για να πάρεις ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα σε στεγνό με το κατάλληλο μήκος αλλά το να αρχίσουμε να έχουμε απαιτήσεις σε βρεγμένο και με μικρό μήκος με αυτά τα g είναι υπερβολή.

Όπως και να έχει και επειδή μου αρέσει να τεκμηριώνω και με μετρήσεις αυτά που λέω ο Πλάτανος θα έρθει τον Ιούνιο για να τον δει ο Λορένζο και να μετρήσουμε τις πυκνότητες κλπ. Όλα τα αποτελέσματα, όποια και να είναι, θα ανακοινωθούν.
 

giannis1991

Well-Known Member
Αυτό με το μαλλί ισχύει ...Αν δεις και εμένα στις πριν μμ φωτό έχω ένα μαλλί ακουρευτι αρκετά και φαίνεται σαν να μην έχω πρόβλημα...Ακόμα θυμήθηκα όταν με κούρεψε ο γιατρός να με ρωτάς"Γιάννη 3 ή 7 μγ φίνα την εβδομάδα παίρνεις?" γιατί είδες να φεγγιζει όλο με φουλ μινιατούρα...εκεί μου έκοψες λίγο τα πόδια!!!!
 

vlafo

Well-Known Member
Περιπτώσεις σαν του Platanou το μήκος μαλλιού δεν παίζει κανένα ρόλο.
Αν θεωρήσουμε ότι το ελάχιστο μήκος πρέπει να είναι τουλάχιστον 3εκ για να υποστηρίξεις τη μμ όσο καλός και να είσαι από πριν,θα έπρεπε να είσαι κλειστός από παντού και σε όλες τις συνθήκες.
Ξεκάθαρα.
Η πραγματική φύτευση στην πλειονότητα του αφορούσε καθαρά 49cm τα υπόλοιπα μπήκαν πίσω και στα peaks.
Οι φωτογραφίες είναι αποκαλυπτικές και έχουν ανοίξει για να τονίζουν το πρόβλημα στο μέγιστο βαθμό.
Η εικόνα του και πριν ήταν πολύ καλή απλά έκανε κάλυψη.Παραθέτω φώτο του.
Να θυμίσω πως στη δική μου περίπτωση έχω μετρημένο μ.ο 51g και δεν περνάει τίποτα.
Και σε βρεγμένα μαλλιά.
Με τρίχα κανονική προς λεπτή 52 και καμιά σχέση με του platanou και ο λόγος που έβγαλα και η τρίχα μου.
Για του λόγου το αληθές επειδή ήμουν στην ίδια κατάσταση και είχα και εγώ ίδιο σχεδόν forlock,η εικόνα μου και εμένα δεν ήταν καθόλου καλή και έχω ποστάρει σχετική φώτο από την Hdc που μου τα είχε σηκώσει όλα.
Εκεί φάνηκε και το πραγματικό πρόβλημα.
Συνεπώς οι φώτο προς την διάθεση των μελών για τις απαραίτητες συγκρίσεις.
Και με βρεγμένα στο ίδιο μήκος 4.5-5 στον 7ο μήνα.
Καμία φορά λέει ο λαός μια εικόνα χίλιες λέξεις.

Συνεπώς συνοψίζοντας;
Το περιστατικό εύκολο.
Τα χαρακτηριστικά όλα τέλεια.
Η στρατηγική με τόσα λίγα g ενώ χρειαζόντουσαν πολύ περισσότερα λάθος.
Η φύτρωση προφανώς και δεν είναι η αναμενόμενη και η χερλάιν από τη μια πλευρά όπως τονίστηκε δεν θα κλείσει.
Από πίσω πάλι δεν έχει κλείσει όσο και να έχει βελτιωθεί.
Χερλάιν φύτευση 59g είχε σε αντίθεση με μένα στα 45 και με τα μαμά στα 51-52.
Αν και έχει λίγο ακόμα,θεωρώ δεν θα αλλάξει δραματικά κάτι και ένα εύκολο περιστατικό δεν είχε το αναμενόμενο αποτέλεσμα και πρέπει πάλι ο ασθενής να ξαναμπεί.
 

Συνημμένα

  • received_413430956876476.jpeg.jpg
    received_413430956876476.jpeg.jpg
    112.9 KB · Προβολές: 135
  • 20220528_201212.jpg
    20220528_201212.jpg
    819 KB · Προβολές: 132
  • 20220528_201245.jpg
    20220528_201245.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 129
  • 20220528_201324.jpg
    20220528_201324.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 147

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Περιπτώσεις σαν του Platanou το μήκος μαλλιού δεν παίζει κανένα ρόλο.

Προφανώς και παίζει με βρεγμένο μαλλί και ειδικά όταν στα 90cm2 έχεις πολύ λίγο.

Αν θεωρήσουμε ότι το ελάχιστο μήκος πρέπει να είναι τουλάχιστον 3εκ για να υποστηρίξεις τη μμ όσο καλός και να είσαι από πριν,θα έπρεπε να είσαι κλειστός από παντού και σε όλες τις συνθήκες.
Ξεκάθαρα.

3cm για να υποστηρίξεις μια μμ είναι πολύ μικρό μήκος για κάποιον που έχει άδεια περιοχή. Αν όπως

Η πραγματική φύτευση στην πλειονότητα του αφορούσε καθαρά 49cm τα υπόλοιπα μπήκαν πίσω και στα peaks.
Οι φωτογραφίες είναι αποκαλυπτικές και έχουν ανοίξει για να τονίζουν το πρόβλημα στο μέγιστο βαθμό.
Η εικόνα του και πριν ήταν πολύ καλή απλά έκανε κάλυψη.Παραθέτω φώτο του.



Να θυμίσω πως στη δική μου περίπτωση έχω μετρημένο μ.ο 51g και δεν περνάει τίποτα.
Και σε βρεγμένα μαλλιά.
Με τρίχα κανονική προς λεπτή 52 και καμιά σχέση με του platanou και ο λόγος που έβγαλα και η τρίχα μου.

Θα παρακαλούσα για πολλούς λόγους να αφήσεις έξω την δική σου περίπτωση .

Για του λόγου το αληθές επειδή ήμουν στην ίδια κατάσταση και είχα και εγώ ίδιο σχεδόν forlock,η εικόνα μου και εμένα δεν ήταν καθόλου καλή και έχω ποστάρει σχετική φώτο από την Hdc που μου τα είχε σηκώσει όλα.

Πλάκα κάνεις. Ήσουν στην ίδια κατάσταση με τον Πλάτανο? Σας έχω δει και τους δύο από κοντά. Μέρα με την νύχτα. Αυτός ήταν τρύπιος όπως φαίνεται και από τις φώτο με wet μέχρι πίσω. Εσύ μερικά εκατοστά, δεξιά και αριστερά και λιγότερο στο κέντρο.

Η στρατηγική με τόσα λίγα g ενώ χρειαζόντουσαν πολύ περισσότερα λάθος.

Πιθανώς δεν θυμάσαι ότι στον Πλάτανο δεν μπορούσαν να μπουν άλλα g με ασφάλεια, το έχουμε αναφέρει πιο πίσω αρκετές φορές και έχουμε είπαμε και τον λόγο. Εξάλλου μπήκε έκτακτα σαν αλλάγή άλλου για μέχρι 1500g.

Η φύτρωση προφανώς και δεν είναι η αναμενόμενη και η χερλάιν από τη μια πλευρά όπως τονίστηκε δεν θα κλείσει.

Δεν μίλησα για hairline, πίσω από την hairline είναι η περιοχή που θέλει ενίσχυση αν θέλει να αν δεις την hairline του Πλάτανου από κοντά θα κλάψεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Didier11

Active Member
@CVIAL στις αρχικές τοποθετήσεις σου είχες υπολογίσει ένα CV κοντά στο 7.9 ενώ το δικό σου είναι γύρω στο 6.κάτι, αν θυμάμαι καλά. Λογικά η εικόνα του δεν θα έπρεπε να είναι καλύτερη, εννοώ να μην φαίνονται κενά? Εσένα ακόμα και με βρεγμένο μαλλί, ακόμα και με το κινητό που έχεις που αναδεικνύει το πρόβλημα x3 τουλάχιστον, δεν φαίνεται απολύτως κανένα κενό. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι το αποτέλεσμά του θα έπρεπε τουλάχιστον να μην έχει κενά ακόμα και με βρεγμένο μαλλί στα 4.5cm μήκος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατί έχω μήκος ρε συ Didier11. Ακόμα να το καταλάβεις? Στην hairline έχω 65g, και όσο αφήνω μήκος (8cm) και χτενίζω προς τα πίσω όλα αυτά τα g ενισχύουν τις πίσω ζώνες που έχουν πολύ λιγότερες τρίχες. Αν ήθελα να έχω μήκος 3-4 cm με wet και αχτένιστος έπρεπε να έχω την ίδια φύτευση και πιο πίσω πράγμα αδύνατον.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό του Πλάτανου (όπως στο δικό μου κεφάλι) είναι ότι το σπαστό μαλλί για να στρωθεί καλά και να καλύψει παντού πρέπει να ισιωθεί αλλιώς καλύπτει κάποιες περιοχές και αφήνει κενές άλλες. Τέλος ο Πλάτανος στις βρεγμένες τα κάνει τουφίτσες για να φανούν οι ρίζες. Αν τα χτενίσει και τα απλώσει κανονικά θα μιλάμε για άλλη εικόνα.

Όσοι τον είδαμε από κοντά τον Μάρτιο πάθαμε πλάκα. Ήδη ο Αεράτος έχει εκφέρει άποψη. Τον Πλάτανο τον καταλαβαίνω, ο άνθρωπος (εν αντιθέσει με άλλους) προσπαθεί να εκθέσει με τον χειρότερο τρόπο το μαλλί του γιατί είναι τίμιος και θέλει ένα προγματικά υψηλοτάτο αποτέλεσμα all weather (κοντό-wet-αχτένιστο). Αυτό όμως δεν γίνεται θέλει περισσότερα g.
 

Didier11

Active Member
Γιατί έχω μήκος ρε συ Didier11. Ακόμα να το καταλάβεις? Στην hairline έχω 65g, και όσο αφήνω μήκος (8cm) και χτενίζω προς τα πίσω όλα αυτά τα g ενισχύουν τις πίσω ζώνες που έχουν πολύ λιγότερες τρίχες. Αν ήθελα να έχω μήκος 3-4 cm έπρεπε να έχω την ίδια φύτευση και πιο πίσω πράγματα αδύνατον.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό του Πλάτανου (όπως στο δικό μου κεφάλι) είναι ότι το σπαστό μαλλί για να στρωθεί καλά και να καλύψει παντού πρέπει να ισιωθεί αλλιώς καλύπτει κάποιες περιοχές και αφήνει κενές άλλες.
Δεν νομίζω ότι είσαι σε όλες τις φωτογραφίες 8cm, αλλά και πάλι με CV εσύ 6.κάτι μπροστά, κι ο Πλάτανος με 7.9, στις πανοραμικές βγαίνεις πολύ καλύτερος. Σίγουρα βοηθάει και το χτένισμα αλλά πόσο? Εν πάσει περιπτώσει για να μην ξηλώνουμε το νήμα του φίλου, στεγνό μαλλί δείχνει πολύ καλός και μπορεί σε 1-2 μήνες να δείχνει ακόμα καλύτερος. Αν θα μπει για άλλη μια μεταμόσχευση των 300-400g είναι καθαρά δικό του θέμα, το κοινό μάτι προφανώς και δεν αντιλαμβάνεται τίποτα.
 

vlafo

Well-Known Member
Εννοείται ότι διαφωνώ μαζί σου και δεν χρειάζεται να με πείσεις ούτε να σε πείσω.

Προφανώς και είχε αρκετό μαλλί και μπορούσε άνετα να το υποστηρίξει.
Για αυτό το λόγο πόσταρα και τη φώτο του προ μμ.

Τη δική μου περίπτωση την πόσταρα ακριβώς για να γίνει ακριβέστατη σύγκριση.
Δεν καταλαβαινω έχουμε κατι να κρύψουμε?
Όλα στο φως δεν τα έχω βγάλει?

Μάλλον δεν είχες αντιληφθεί πλήρως την κατάσταση μου και δε θυμάσαι,απλά έκανα τέλεια κάλυψη και δε φαινόταν το πρόβλημα.
Δεν ήμουν καθόλου μερικά εκατοστά άδειος είχα όλη την Α ζώνη άδεια.

Θυμάμαι την περίπτωση του platanou ειδικά άριστα και γνωρίζεις ακριβώς το λόγο.
Ενημερώθηκε ο ασθενής ότι αυτά δε φτάνουν?
Οτι δεν θα του λύσουν το πρόβλημα?
Εκεί είναι η ουσία.
Αν ναι καλώς.
Αν όχι κάκιστα.

Στη χερλάιν αναφερθήκα στη μια πλευρά που δεν θα κλείσει.
Χαίρομαι αν έχει τόσο καλή χερλάιν αμφιβάλλω πολύ αν ο ίδιος αισθάνεται έτσι.

Προσωπικά το case του έπρεπε να ήταν all weather fucking good και δεν είναι.

Ποστάρω και μια τελευταία δική μου και το κλείνω εδώ.
 

Συνημμένα

  • 20220528_212053.jpg
    20220528_212053.jpg
    531.7 KB · Προβολές: 129

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν υπάρχει πιο ισχυρή παράμετρος από το layering. Πρακτικά προσθέτεις 2 πυκνότητες. Την local και αυτή που προσθέτεις με το χτένισμα. Η μαγκία είναι να το κάνεις με ωραίο τρόπο κατά τον σχεδιασμό. Η δικιά μου C ζώνη έχει μόνο 25g. Τσέκαρε τις μμ μου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς και είχε αρκετό μαλλί και μπορούσε άνετα να το υποστηρίξει.
Για αυτό το λόγο πόσταρα και τη φώτο του προ μμ.

Το αρκετό και μπορούσε άνετα να το υποστηρίξει είναι υποκειμενικό.

Τη δική μου περίπτωση την πόσταρα ακριβώς για να γίνει ακριβέστατη σύγκριση.

Δεν καταλαβαινω έχουμε κατι να κρύψουμε?

Δεν θέλω να συζητήσω την περιπτωσή σου. Προσπάθησε να με καταλάβεις.

Όλα στο φως δεν τα έχω βγάλει?

Δεν θέλω να συζητήσω την περιπτωσή σου. Προσπάθησε να με καταλάβεις.

Ενημερώθηκε ο ασθενής ότι αυτά δε φτάνουν?
Οτι δεν θα του λύσουν το πρόβλημα?
Εκεί είναι η ουσία.
Αν ναι καλώς.
Αν όχι κάκιστα.

Δεν συζητήθηκε το wet όπως με κανέναν. Για αυτό μιλάμε τώρα.

Στη χερλάιν αναφερθήκα στη μια πλευρά που δεν θα κλείσει.
Χαίρομαι αν έχει τόσο καλή χερλάιν αμφιβάλλω πολύ αν ο ίδιος αισθάνεται έτσι.

Εμείς που τον είδαμε το αισθανθήκαμε πάντως (μιλώντας για hairline αλλά και πανοραμική με στεγνό, με wet όχι δεν τον είδαμε). Αν τον δεις και εσύ μπορεί να έχεις την ίδια άποψη.

Προσωπικά το case του έπρεπε να ήταν all weather fucking good και δεν είναι.
Αυτά τα τσιτάτα πρέπει και να ποσοτικοποιούνται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldo

Well-Known Member
Έχετε μπει σε ένα rabbit hole και δεν είναι καλό καθόλου.
Εγώ τον είδα το φίλο από κοντά ( καναμε και μια συζήτηση περί κλεισιματος/πλαινων που του είχε φτιαξει η HDC……. …. …… )
Η χαιρλινε του ήταν όντως πολύ καλή, πιο πίσω ήταν το θέμα.
Νομίζω θα δει βελτιώσει ίσως και τον 9ο μήνα γιατί έχει χοντρή τρίχα.
Αν θέλει να το μπαζωσει στο 12μηνο τα g θα είναι λίγα. Θα θέλει όμως ;
Εύχομαι να είναι τούμπανο το παλικάρι και να μην χρειαστεί ούτε 1g!
 

bobby

Well-Known Member
Για να δούμε και τα νούμερα εδώ.

Σύμφωνα με τα στοιχεία που παρέθεσε ο @CVIAL, η πύκνωση ήταν σε μια περιοχή 70cm2

24 graft/cm2 μπήκαν στα 50cm2 24 x 50= 1200, δηλαδή με φύτρωση 95% 22,8 graft/cm2

10 graft/cm2 στα 20cm2 10 x 20 = 200, δηλαδή με φύτρωση 95% 9,5 graft/cm2

120 graft στα temples, δηλαδή με φύτρωση 95% 114 grafts

Σύνολο 1520graft


Το σταθμισμένο πάχος τρίχας είναι (βάζω τα έξτρα 69 στα temporal όπως λέει και ο @CVIAL)

[(0,050 x 369) + (0,057 x 451) + (0,060 x 700)]/1520 = (18,45 + 25,707 + 42)/1520 ≈ 0,0567

Για να έχει CV 5,4 θα έπρεπε να έχει 5,4 /(0,0567 x 2,62) = 36,35 graft/cm2

Άρα λοιπόν το ερώτημα είναι το εξής:

Είχε στις περιοχές που (θεωρητικά) φύτρωσαν 22,8 graft/cm2 άλλα (36,35-22,8=13,55) 13-14 graft/cm2 ?

Προσωπική μου άποψη μάλλον όχι
… αλλά χωρίς μετρήσεις πριν σίγουρος δεν μπορώ να είμαι, απλά βλέποντας την πανοραμική εικόνα (φωτο) πριν την ΜΜ στην περιοχή ενδιαφέροντος δεν μου φαίνεται να έχει (13 ή 14 x 70) 910 ή 980 grafts αυτή η περιοχή…..

Η hairline του είναι δυνατή είναι όμως δύο περιοχές (φωτο) που μου φαίνονται προβληματικές. Πιστεύω θα δώσει και άλλο μέχρι τον 12ο αλλά μάλλον θα χρειαστεί ένα touchup.

Σε κάθε περίπτωση και εγώ πιστεύω ότι τα 1520 δεν ήταν αρκετά για να τελειώσει με την μία. Ήθελε μερικά παραπάνω.
 

Συνημμένα

  • πλατανος1.jpg
    πλατανος1.jpg
    1 MB · Προβολές: 114
  • πλατανος2.jpg
    πλατανος2.jpg
    331.2 KB · Προβολές: 115

Ponhros1981

Active Member
"Μαχη" μεταξυ Τυρκαλα(vlafo) και Lorenzo(Cvial)και οχι μονο σε αυτο το νημα!!Βγαζει ματι πλεον!
Μια χαρα ειναι ο φιλος πλατανος!ενα μικρο touch up και τελειωσε!αν ηταν και τα πλαινα του κουρεμενα κοντα θα φαινοταν καλυτερα!
 
Μπλουζα