Kwstakis, fue, λιόσης, 2500 grafts, 17-18/3/2015

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Επειδή νομίζω κανείς δεν είναι οκ με αυτή την εικόνα. Να ρωτησω αν ή διάμετρος των εργαλείων π χρησιμοποιούνται τελευταία διορθωνει την κατάσταση σε μεγάλο βαθμό σε σχέση με την φωτό ή μπα?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Δες το ως εξής, έχεις ένα δάσος με ομοιόμορφη κάλυψη δέντρων και πας επιλεκτικά και ξεριζώνεις μερικά διάσπαρτα. Όταν τα υπόλοιπα δέντρα έχουν μια κάλυψη (α) που είναι ομοιόμορφη το μάτι σου πέφτει στα κενά αμέσως και καταλαβαίνεις οτι κάτι λείπει. Αυτό βέβαια μόνο στην περίπτωση που έχεις ξυρίσει μαλλί αλλιώς δεν φαίνεται κάτι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pankal

Member
Δες το ως εξής, έχεις ένα δάσος με ομοιόμορφη κάλυψη δέντρων και πας επιλεκτικά και ξεριζώνεις μερικά διάσπαρτα. Όταν τα υπόλοιπα δέντρα έχουν μια κάλυψη (α) που είναι ομοιόμορφη το μάτι σου πέφτει στα κενά αμέσως και καταλαβαίνεις οτι κάτι λείπει. Αυτό βέβαια μόνο στην περίπτωση που έχεις ξυρίσει μαλλί αλλιώς δεν φαίνεται κάτι.
Οκ αντιληπτο. Το θέμα είναι όχι στο ξυράφι αλλά στην πολύ μικρή σκάλα για λόγους ανάγκης ξαναλεω. Πχ αποτυχία μτχ, περαιτέρω αραίωση κτλ. Σε αυτή την περίπτωση ή εικόνα είναι ίσως το ίδιο άσχημη με ένα strip.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Οκ αντιληπτο. Το θέμα είναι όχι στο ξυράφι αλλά στην πολύ μικρή σκάλα για λόγους ανάγκης ξαναλεω. Πχ αποτυχία μτχ, περαιτέρω αραίωση κτλ. Σε αυτή την περίπτωση ή εικόνα είναι ίσως το ίδιο άσχημη με ένα strip.
Η πλάκα είναι ότι με το strip δεν έχεις κενά (με αυτό τον τρόπο) γιατί σου αφαιρούν λωρίδα δέρματος. Έχεις όμως την ουλή της τομής που πάνω σε αυτή δεν θα είναι φυτρωμένες τρίχες (εκτός και αν βάλεις).
Η εικόνα που θα έχεις στην δότρια όταν κάνεις FUE εξαρτάται από κάποιους παράγοντες. Ικανότητα γιατρού, αντίδραση οργανισμού, διάμετρος τρίχας, μήκος κουρέματος. Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι ότι και η FUE είναι αφήνει σημάδια και δεν είναι αόρατη.
 

pankal

Member
Η πλάκα είναι ότι με το strip δεν έχεις κενά (με αυτό τον τρόπο) γιατί σου αφαιρούν λωρίδα δέρματος. Έχεις όμως την ουλή της τομής που πάνω σε αυτή δεν θα είναι φυτρωμένες τρίχες (εκτός και αν βάλεις).
Η εικόνα που θα έχεις στην δότρια όταν κάνεις FUE εξαρτάται από κάποιους παράγοντες. Ικανότητα γιατρού, αντίδραση οργανισμού, διάμετρος τρίχας, μήκος κουρέματος. Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι ότι και η FUE είναι αφήνει σημάδια και δεν είναι αόρατη.
Έχεις δίκιο γτ στο "κακο" σενάριο πάλι σημαδεμένος φεύγεις...
 

andy.k

Active member
Δες την πρώτη φώτο και φαντάσου ότι θα είσαι έτσι με αυτό το μήκος μαλλιού. Αν είσαι ΟΚ με αυτό τότε όλα καλά.

Οκ ή πρώτη φωτό είναι μηχανή χωρίς σκάλα νομίζω, ένα στάδιο πριν το ξυραφακι...στις επόμενες που έχει πιάσει 5-6 mm ή τρίχα εννοουσα πως δεν είναι ευδιάκριτο...τρόπος για να φύγουν αυτά δεν υπάρχει? Είναι το κενό που αφήνουν τα grafts ,ή είναι κάποια αντίδραση του δέρματος? Δε γίνεται καλύτερα αυτό με τον καιρό?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κοντό μπορείς, ξυρισμένο δεν μπορείς. Νομίζω πάνω από 2εκ είναι οκ

στάλθηκε από το Vertu μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν νομίζω ότι είναι απόλυτο αυτό. Εξαρτάται πόσο εξαντλημένη είναι η δότρια, δηλαδή πόσα graft έχουν εξαχθεί από τα συνολικά διαθέσιμα όπως και το pattern της εξαγωγής, τι punch έχει χρησιμοποιηθεί, το εύρος της περιοχής από την οποία έχουν εξαχθεί και φυσικά ο τύπος και το χρώμα του δέρματος. Σίγουρα το εντελώς ξυρισμένο είναι πολύ αποκαλυπτικό αλλά ένα κεφάλι 15 ημερών (με τρίχα δηλαδή 5μμ) με μέτρια ευνοικές προυποθέσεις δεν θα κάνει μπαμ. Τέλος θα τονίσω και το προφανές ότι όλα τα παραπάνω έχουν να κάνουν και με την πείρα και τις ικανότητες του γιατρού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Δεν νομίζω ότι είναι απόλυτο αυτό. Εξαρτάται πόσο εξαντλημένη είναι η δότρια, δηλαδή πόσα graft έχουν εξαχθεί από τα συνολικά διαθέσιμα όπως και το pattern της εξαγωγής, τι punch έχει χρησιμοποιηθεί, το εύρος της περιοχής από την οποία έχουν εξαχθεί και φυσικά ο τύπος και το χρώμα του δέρματος. Σίγουρα το εντελώς ξυρισμένο είναι πολύ αποκαλυπτικό αλλά ένα κεφάλι 15 ημερών (με τρίχα δηλαδή 5μμ) με μέτρια ευνοικές προυποθέσεις δεν θα κάνει μπαμ. Τέλος θα τονίσω και το προφανές ότι όλα τα παραπάνω έχουν να κάνουν και με την πείρα και τις ικανότητες του γιατρού.
τα 2εκ εννοείς; Όχι, δεν είναι απόλυτο.
Η πείρα και οι ικανότητες του γιατρού only takes you so far. Αν εσύ κάνεις ουλή/ινωση για πλάκα δεν μπορεί να το σώσει ο γιατρός, απλά στην καλύτερη μπορεί να το ελαχιστοποιησει.
Άλλο μεγάλο κεφάλαιο η ουλή...
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Είναι το κενό που αφήνουν τα grafts ,ή είναι κάποια αντίδραση του δέρματος? Δε γίνεται καλύτερα αυτό με τον καιρό?
Είναι το κενό που δημιουργείται (σε μια κατά τα αλλά πυκνή περιοχή) και η ουλή του μικροτραυματισμου, που όντως μπορεί να γίνει καλύτερη με το χρόνο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η ικανότητα των καλών γιατρών στην FUE και ιδιαιτερα των extractor με χρήση των μικρότερων δυνατών punch επηρεάζει πολύ την εικόνα της δοτριας


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kwsTakis

Active Member
Δεν υπαρχει συγκριση καν. Στο στριπ αν ο γιατροςδεν ειναι εμπειρος κ καλος κ δεν κανει καλη συραφη μπορει να εχεις το χαμογελο της τζοκοντα για μια ζωη. Καμια σχεση με το fue δλδ που απλα φαινονται καποια μικρα σημαδακια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Δεν υπαρχει συγκριση καν. Στο στριπ αν ο γιατροςδεν ειναι εμπειρος κ καλος κ δεν κανει καλη συραφη μπορει να εχεις το χαμογελο της τζοκοντα για μια ζωη. Καμια σχεση με το fue δλδ που απλα φαινονται καποια μικρα σημαδακια
Είτε με το ένα είτε με τι αλλο, τα μόνιμα εμφανη σημάδια με μικρο μηκος μαλλιου θα τα κουβαλάς. Από εκεί και πέρα είναι θέμα προτίμησης, κάθε μέθοδος έχει τα + και τα -, δεν υπάρχει ανώτερη και κατώτερη. Για παράδειγμα το yield που έχει το strip ούτε που το φαντάζεται η FUE.

στάλθηκε από το Vertu μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είτε με το ένα είτε με τι αλλο, τα μόνιμα εμφανη σημάδια με μικρο μηκος μαλλιου θα τα κουβαλάς. Από εκεί και πέρα είναι θέμα προτίμησης, κάθε μέθοδος έχει τα + και τα -, δεν υπάρχει ανώτερη και κατώτερη. Για παράδειγμα το yield που έχει το strip ούτε που το φαντάζεται η FUE.

στάλθηκε από το Vertu μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και αυτό πάλι δεν ειναι απόλυτο, στην αρχή της FUE ναι, το strip υπερτερούσε στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, τωρα εχει γκριζάρει το θεμα και η FUE δίνει εξαιρετικά yield επίσης, εξάλλου μην ξεχνάς και κάτι ουσιώδες, στο FUT καταστρέφεις a priori όλα τα εν υπνώσει graft του strip (~10-15%) ενώ στην FUE κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Απλα η FUE θέλει οργανωμένες κλινικές γιατι στα χέρια άσχετων (και μάλιστα μη γιατρών) μπορει να εχει τραγικά αποτελέσματα κάτι που στο FUT ειναι δύσκολο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kwsTakis

Active Member
σε μια εβδομαδα κλεινω 11 μηνες απο την μμ στην α κ β ζωνη,,σας παραθετω καποιες φωτο τωρινες(+μια πριν την μμ)
 

kwsTakis

Active Member
12696194_1670711186531163_119651950_n.jpg
12696194_1670711186531163_119651950_n.jpg

πριν την μμ
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εχεις μαυρισει για τα καλα κωστακη.με το κρουυν αν γινει θα εισαι καλυτερος αλλα νομιζω πρεπει να βρεις καλυτερο κουρεματακι.
 

kwsTakis

Active Member
ευχαριστω τζον,,ναι λεω να τα κουρεψω λιγο καποια στιγμη ειδικα στο πλαι,,,στην μια φωτο φαινεται κ το crown,,εχουν μεινει καποια μοσχευματα απο την μμ,,αλλα ειναι πολυ νωρις να πουμε κατι,,ειδικα οταν εχει να κανει με το crown
 
Τελευταία επεξεργασία:

poseidonas77

Well-Known Member
Κωστακη μολις μαυρισει και το κραουν θα ειναι πολυ ποιο ομοιομορφο το αποτελεσμα σου..
κοιτα στο μελον μηπως καταφερεις να φτιαξεις λιγο περισοτερο τη hairline ..
αλαξε η εικονα σου προς το καλυτερο...ειχες πολυ μεγαλο προβλημα..
 

kwsTakis

Active Member
σευχαριστω ποσειδωνα,,η αληθεια ειναι πως οντως το αποτελεσμα θα ναι πολυ πιο καλο οταν μαυρισει κ πισω,,οσο για την hairline προσδιορισε λιγο τι εννοεις να την βελτιωσω?κατεβασμα η καλυτερος προσδιορισμος,?,γιατι πρεπει να εχω στην ακρη του μυαλου μ πως μετα απο 2 μμ(δεν εχω κ την καλυτερη δοτρια περιοχη) πρεπει να κρατησω ως back up καποια μοσχευματα για το μελλον μιας κ ειμαι 36 ακομη,,
 
Μπλουζα