Gorgi, ASMED Clinic, FUE, 4500 grafts, 15-16/11/2021

jersey

Well-Known Member
Δεν εξισώνουμε το χειρουργείο ζωής - θανάτου με την μετ, αλλά το ψυχολογικό αντίκτυπο που θα έχει πάνω σου μάλλον θα κλείνει την ψαλίδα προς την μελαγχολία. Σακατεμένες δότριες και λήπτριες, τελικές εικόνες που παραπέμπουν σε κεφάλι με όψη άρρωστου και όταν δεν υπάρχει καβάτζα graft , τότε game over. Η ουσιαστική επιπλοκή είναι το aftermath και θα κάνεις deal με αυτό καθημερινά. Για ρωτήστε τα παιδιά που έχουν ανεβάσει κατα καιρούς τους προβληματισμούς τους στο φόρουμ και μιλάω για τα πρόσφατα παραδείγματα , πόσο "αναίμακτα¨" και μη "μελό" το περνάνε...
Ας μη πηγαίνουμε στα άκρα. Προφανώς δεν θα πας σε κανένα σφάχτη για μεταμόσχεση να σε σακατέψει. Απλά αναφέραμε τη σοβαρότητα άλλων είδους επεμβάσεων που κρίνεται η ζωή σου ή κινητικότητα σου ή αν θα έχεις κάποια αναπηρία. Για ρώτα αυτούς τους ανθρώπους που δεν μπορούν να εργαστούν και προφανώς να επιβιώσουν ή να κάνουν απλά καθημερινά πράγματα επειδή απέτυχε η επέμβαση τους και απέκτησαν κάποιου είδους αναπηρία ή κάτι σχετικό, και ρώτα τι θα έβαζαν προτεραιότητα στη ζωή τους τα μαλλιά ή αυτα τα βασικά πράγματα που χρειάζονται για την επιβίωση ή το να ζουν μια φυσιολογική ζωή...Τελικά ποιο θα ειχε μεγαλύτερο αντίκτυπο στην ψυχολογία σου από τα 2; Όταν τα θεωρείς δεδομένα αυτά τα πράγματα δεν καταλαβαίνεις την αξία τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Oreo
Αυτή είναι η σωστή σύγκριση που αναφέρει ο jersey μην εξισώσεις καταστάσεις γιατί είναι κωμικοτραγικό.
Και μην πάμε στα άκρα,αυτά που αναφέρεις είναι πως πήγαμε στο σφάχτη να κόψει ένα κιλό κρέας.
Είπαμε χαλαρά.
Το πολύ πολύ να μην έχεις μαλλιά big deal.
Και δε στο λέω με τη σιγουριά ότι τα έχω.
Ακόμα.:):)
 

Gianney

Well-Known Member
Θυμασαι πόσο σου πε ο Λορέντζο ;δηλ για το διαφορά μιλάμε
Το προσωπικό ψάξιμο και η έρευνα ισχύει στα πάντα και σε κάνει να αποφεύγεις κακοτοπιές.
Ο σοβαρός γιατρός και ένας τέτοιος είναι ο Τιρκαλάς,θα δίνει πάντα το καλύτερο αποτέλεσμα στον ασθενή του γιατί αυτή είναι η φιλοσοφία του και αυτό θέλει να πετυχαίνει.
Και το έχω δει αυτό ζωντανά σε πολλούς.
Αυτό είναι το ζητούμενο σε πρώτη φάση.
Μετά έρχεται το πάντρεμα των θέλω σου με το σωστό ιατρικώς άρτιο αποτέλεσμα.
Εκεί έρχεται η γνώση που έχει ο καθένας για να προσδιορίσει επακριβώς τα θέλω του με κάθε λεπτομέρεια στο γιατρό.
Αλλά ο σωστός και ηθικός γιατρός δε σε πάει εκεί που θέλει αυτός,όπως κάνουν οι περισσότεροι αλλά εκεί που πρέπει και είναι το σωστό.
Αλλά αυτό πλέον είναι μεγάλη κουβέντα και όλοι ξέρουμε που οδηγεί.
Θυμάμαι ο Lorenzo το 2018 μου είχε πει ένα νούμερο μπροστά που δεν με ικανοποιούσε και ούτε μου έβγαινε σαν εξίσωση.
Όταν με ειδε σκεπτικό και μου λέει τι ζητάς θα στο δώσω αυτό που θέλεις,του είπα άλλο νούμερο g να τοποθετήσει.
Και το δέχτηκε,απλά μου ανέφερε πως εγώ σου είπα το σωστό νούμερο που πρέπει να μπει,εσύ βάλε και παραπάνω αν θέλεις.
Μικρά πράγματα μεγάλες διαφορές σε άλλα.
 

oreo

Well-Known Member
Ας μη πηγαίνουμε στα άκρα. Προφανώς δεν θα πας σε κανένα σφάχτη για μεταμόσχεση να σε σακατέψει. Απλά αναφέραμε τη σοβαρότητα άλλων είδους επεμβάσεων που κρίνεται η ζωή σου ή κινητικότητα σου ή αν θα έχεις κάποια αναπηρία. Για ρώτα αυτούς τους ανθρώπους που δεν μπορούν να εργαστούν και προφανώς να επιβιώσουν ή να κάνουν απλά καθημερινά πράγματα επειδή απέτυχε η επέμβαση τους και απέκτησαν κάποιου είδους αναπηρία ή κάτι σχετικό, και ρώτα τι θα έβαζαν προτεραιότητα στη ζωή τους τα μαλλιά ή αυτα τα βασικά πράγματα που χρειάζονται για την επιβίωση ή το να ζουν μια φυσιολογική ζωή...Τελικά ποιο θα ειχε μεγαλύτερο αντίκτυπο στην ψυχολογία σου από τα 2; Όταν τα θεωρείς δεδομένα αυτά τα πράγματα δεν καταλαβαίνεις την αξία τους.
Εξηγώ το ότι ενώ δεν έχει το ίδιο βάρος σαν επέμβαση, έχει πολύ σημαντικές επιπτώσεις στην ψυχολογία του ασθενή και δεν πρέπει να λαμβάνετε με ελαφρά την καρδία, εντάξει θα το διορθώσω γιατί δεν έγινε τίποτα. Αν καείς απο τον χυλό θα φυσάς και το γιαούρτι. Δεν πάμε να εξισώσουμε ούτε τις επεμβάσεις ούτε τα προβλήματα. Και προφανώς έχεις άδικο όταν λες για την επιλογή , γιατί πολλοί δεν πήγαν σε σφάχτη αλλα τελικά σφάχτηκαν. Δεν θα πάρουμε σβάρνα την κάθε είδους επέμβαση για την σοβαροτητά της ώστε να αποδείξουμε τα αυτονόητα.
 

oreo

Well-Known Member
Oreo
Αυτή είναι η σωστή σύγκριση που αναφέρει ο jersey μην εξισώσεις καταστάσεις γιατί είναι κωμικοτραγικό.
Και μην πάμε στα άκρα,αυτά που αναφέρεις είναι πως πήγαμε στο σφάχτη να κόψει ένα κιλό κρέας.
Είπαμε χαλαρά.
Το πολύ πολύ να μην έχεις μαλλιά big deal.
Και δε στο λέω με τη σιγουριά ότι τα έχω.
Ακόμα.:):)
Φίλε μου τώρα κάνεις φράτζες, αν αναγκαζόσουν να φόραγες καπέλο( μετά το ψάξιμο που έκανες) ή παντρευόσουν το toppik ή φυτρώναν τόσο αραιά οι τρίχες και έμοιαζες με τον ανθό απ το κολοκυθάκι, αλλιώς θα τα έλεγες. Δεν σε κράζω , αλλά όντως μιλάς εκ του ασφαλούς με πετυχημένη μετ ;) .
 

jersey

Well-Known Member
Εξηγώ το ότι ενώ δεν έχει το ίδιο βάρος σαν επέμβαση, έχει πολύ σημαντικές επιπτώσεις στην ψυχολογία του ασθενή και δεν πρέπει να λαμβάνετε με ελαφρά την καρδία, εντάξει θα το διορθώσω γιατί δεν έγινε τίποτα. Αν καείς απο τον χυλό θα φυσάς και το γιαούρτι. Δεν πάμε να εξισώσουμε ούτε τις επεμβάσεις ούτε τα προβλήματα. Και προφανώς έχεις άδικο όταν λες για την επιλογή , γιατί πολλοί δεν πήγαν σε σφάχτη αλλα τελικά σφάχτηκαν. Δεν θα πάρουμε σβάρνα την κάθε είδους επέμβαση για την σοβαροτητά της ώστε να αποδείξουμε τα αυτονόητα.
Δεν ειπε κανείς οτι δεν έχει και ψυχολογικό αντίκτυπο μια αποτυχημένη επέμβαση μεταμόσχευσης μαλλιών, απλά το ψυχολογικό αντίκτυπο σε αποτυχία από μια άλλη είδους επέμβαση που κρίνεται η υγεία σου ή το αν θα έχεις κάποια αναπηρία κτλπ θα ειναι πολύ μεγαλύτερο όταν δεν θα μπορείς να κάνεις τα απλά καθημερινά πράγματα ή να επιβιώσεις κιόλας. Τα μαλλιά σε αυτή την περίπτωση θα ειναι το λιγότερο που σε νοιάζει, αν θα τα ξυρίσεις ή οχι...
Άμα δεν το έχεις ψάξει καθόλου και πας σε κανένα χασάπη για μεταμόσχευση και σε σφάξει, τότε εισαι υπεύθυνος των πράξεων σου. Σε όλα τα πράγματα ψάχνεις πριν πας δεν πας έτσι, πόσο μαλλον για τα μαλλιά. Ας μη πηγαίνουμε στα άκρα για σφάχτες κτλπ...
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε μου τώρα κάνεις φράτζες, αν αναγκαζόσουν να φόραγες καπέλο( μετά το ψάξιμο που έκανες) ή παντρευόσουν το toppik ή φυτρώναν τόσο αραιά οι τρίχες και έμοιαζες με τον ανθό απ το κολοκυθάκι, αλλιώς θα τα έλεγες. Δεν σε κράζω , αλλά όντως μιλάς εκ του ασφαλούς με πετυχημένη μετ ;) .
Φίλε μου εσύ κάνεις λάθος και μιλάς ενώ δεν θα έπρεπε να το πεις.
Επειδή είμαι τέτοιος σαν χαρακτήρας,προσωπικά δεν είχα ούτε κόμπλεξ ειδικά με αυτά και ούτε θα ένιωθα καμία ανασφάλεια.
Με η χωρίς μαλλιά.
Πάλι ίδιος θα ήμουν και πάλι γαμάτος θα αισθανόμουν και ωραίος.

Τι σημαίνει να φοράω καπέλο?
Δηλαδή τι θα μου είχε κάνει ρε φίλε πάνω στο κεφάλι μου?
Ξύρισμα όλα και όλα καλά.
Τι τόππικ και μαλακίες.
Τιποτα απολύτως δεν θα έβαζα.
Επειδή υπάρχει μια τέτοια νόρμα εδώ και πλασάρεται?
Πλάκα κάνεις?

Όλοι αυτοί που έχουν πρόβλημα με τον εαυτό τους,βρίσκουν απλά ένα θέμα τα μαλλιά και προσπαθούν να το τονώνουν και καλά κάνουν αλλά μην τρελλαθούμε τώρα και μας καθορίζει τη ζωή.

Είπαμε να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση.

Σόρρυ αλλά τα είπα.
 

oreo

Well-Known Member
Φίλε μου εσύ κάνεις λάθος και μιλάς ενώ δεν θα έπρεπε να το πεις.
Επειδή είμαι τέτοιος σαν χαρακτήρας,προσωπικά δεν είχα ούτε κόμπλεξ ειδικά με αυτά και ούτε θα ένιωθα καμία ανασφάλεια.
Με η χωρίς μαλλιά.
Πάλι ίδιος θα ήμουν και πάλι γαμάτος θα αισθανόμουν και ωραίος.

Τι σημαίνει να φοράω καπέλο?
Δηλαδή τι θα μου είχε κάνει ρε φίλε πάνω στο κεφάλι μου?
Ξύρισμα όλα και όλα καλά.
Τι τόππικ και μαλακίες.
Τιποτα απολύτως δεν θα έβαζα.
Επειδή υπάρχει μια τέτοια νόρμα εδώ και πλασάρεται?
Πλάκα κάνεις?

Όλοι αυτοί που έχουν πρόβλημα με τον εαυτό τους,βρίσκουν απλά ένα θέμα τα μαλλιά και προσπαθούν να το τονώνουν και καλά κάνουν αλλά μην τρελλαθούμε τώρα και μας καθορίζει τη ζωή.

Είπαμε να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση.

Σόρρυ αλλά τα είπα.
Αν ήταν ξύρισμα και όλα καλά δεν θα υπήρχε η ανάγκη του φόρουμ, ούτε θα χρειαζόταν η οποιαδήποτε κριτική στον εκάστοτε γιατρό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Αν ήταν ξύρισμα και όλα καλά δεν θα υπήρχε η ανάγκη του φόρουμ, ούτε θα χρειαζόταν η οποιαδήποτε κριτική στον εκάστοτε γιατρό.
Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.
Από τη στιγμή που λύνεται κάτι το κάνεις,αν δε λύνεται ξύρισμα και όλα καλά.

Αλλά εγώ είμαι εγώ.
 

gorgi

Active Member
Είστε πάντως ωραίο team ρε μάγκες, boostάρετε ψυχολογίες από φρεσκοεγχειρησθέντες που πρέπει να περιμένουν κάνα 6μηνο για να δουν αν θα είναι "με εμφάνιση αρρώστου" ή αν θα "πέσουν στη μελαγχολία" :p
Πλάκα κάνω προφανώς...

Έχετε ιδέα πότε περίπου σκάει το shock loss? Δεν μιλάω για αυτό των μοσχευμάτων, αλλά για το μαμά μαλλί σε περίπτωση που πάει στραβά το σκηνικό. Επίσης παιζει και shock loss στη δότρια? Και αν ναι μόνιμο ή σαν των μοσχευμάτων?
 

oreo

Well-Known Member
Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.
Από τη στιγμή που λύνεται κάτι το κάνεις,αν δε λύνεται ξύρισμα και όλα καλά.

Αλλά εγώ είμαι εγώ.
Ο καθένας όντως όπως το βλέπει, προσωπικά αν γινόταν στο δικό μου κεφάλι, αντίστοιχα πράγματα απο νήματα θα ήθελα να δέρνω τον γιατρό ως την Δευτέρα Παρουσία.
 

vlafo

Well-Known Member
Είστε πάντως ωραίο team ρε μάγκες, boostάρετε ψυχολογίες από φρεσκοεγχειρησθέντες που πρέπει να περιμένουν κάνα 6μηνο για να δουν αν θα είναι "με εμφάνιση αρρώστου" ή αν θα "πέσουν στη μελαγχολία" :p
Πλάκα κάνω προφανώς...

Έχετε ιδέα πότε περίπου σκάει το shock loss? Δεν μιλάω για αυτό των μοσχευμάτων, αλλά για το μαμά μαλλί σε περίπτωση που πάει στραβά το σκηνικό. Επίσης παιζει και shock loss στη δότρια? Και αν ναι μόνιμο ή σαν των μοσχευμάτων?
Για μπες στο δικό μου νήμα να δεις τον πόλεμο που γινότανε και θα καταλάβεις.
Χιροσίμα σκέτη.

Αυτό θα το καταλάβεις μόλις μεγαλώνουν αλλά δεν είναι και πολύ εύκολο να το καταλάβεις,μάλλον σχεδόν αδύνατον.
Μόνο εμπειρικά και αν είναι μεγάλο και σε μεγάλη έκταση.
Το έγραψα άλλωστε ένα από τα μυστικά των μμ που δεν ξεδιαλύνεται ποτέ.
Και εγώ το είχα αυτό σαν απορία να το πω κάπως έτσι ειδικά στο crown.
Δότρια επίσης παίζει σοκ λος.
Συνήθως επανέρχεται αλλά και μόνιμο είναι πιθανό.
 

oreo

Well-Known Member
Είστε πάντως ωραίο team ρε μάγκες, boostάρετε ψυχολογίες από φρεσκοεγχειρησθέντες που πρέπει να περιμένουν κάνα 6μηνο για να δουν αν θα είναι "με εμφάνιση αρρώστου" ή αν θα "πέσουν στη μελαγχολία" :p
Πλάκα κάνω προφανώς...

Έχετε ιδέα πότε περίπου σκάει το shock loss? Δεν μιλάω για αυτό των μοσχευμάτων, αλλά για το μαμά μαλλί σε περίπτωση που πάει στραβά το σκηνικό. Επίσης παιζει και shock loss στη δότρια? Και αν ναι μόνιμο ή σαν των μοσχευμάτων?
Όλα καλά δεν λέμε για σένα φίλε gorgi :D
 

vlafo

Well-Known Member
Ο καθένας όντως όπως το βλέπει, προσωπικά αν γινόταν στο δικό μου κεφάλι, αντίστοιχα πράγματα απο νήματα θα ήθελα να δέρνω τον γιατρό ως την Δευτέρα Παρουσία.
Ρε μαζί σου και εγώ θα του έκλεινα την κλινική αλλά νομίζω καταλαβαινόμαστε για το τι λέμε.
 

gorgi

Active Member
Άρα παιδια αυτό που καταλαβαίνω εγώ τώρα είναι οτι πρέπει να συνεχίσω την (low dose) φίνα μου, αντε να πάρω και καμια βιταμίνη που πρότεινε ο @CVIAL και να κάνω υπομονή. Ό,τι έγινε έγινε σαν να λέμε και τώρα περιμένουμε αποτελέσματα...

Απο βιταμίνες έχει κανείς να προτείνει κάτι δοκιμασμένο?
 

Gianney

Well-Known Member
Μα το θέμα είναι ότι δεν χρειαζόταν τέτοιο χτίσιμο στα temples. Για να το δούμε αναλυτικά.

Οι κροταφοι. Επιφάνεια που δεν ξεπερνάει τα 35-40cm2. Με μια πυκνότητα 45g και έναν λόγο 2,5 (λόγω των 300μονότριχων) θα είχε 112τρίχες θα ξόδευε 1800g (έχουμε δει και παρόμοιο περιστατικό από Cuto). Στα peaks 300-400 και άλλα 500 φουλ πολυτριχα πιο πίσω για πύκνωση χωρίς να ρισκάρει. Σύνολον 2700g, άντε 3000g τραβηγμένο από τα αυτιά αν μπορούσε να τα χωρέσει με ασφάλεια.
Προβολή συνημμένου 42613
Ίδια έκταση με aldo περίπου δηλ,ο οποίος είχε κροτάφους γύρω στο 50.και temporal 15 cm 2 μαζί.
 
Μπλουζα