Gorgi, ASMED Clinic, FUE, 4500 grafts, 15-16/11/2021

aeratos28

Just aeratos
Άπειροι με την έννοια των πολλών και με την έννοια της πείρας ,την πατάνε σε κάτι ανάλογο όπως εδώ ο gorgi..εννοώ ίδια περίπτωση ..που δεν έχουν πλάνο ..ο έχων πλάνο,σε τέτοια κομμάτια δεν την πατάει πιστεύω ..έχει την γνώση να επιλέξει τα δυνατά στοιχεία εκείνου του γιατρού που λειτουργεί με το ίδιο πλάνο που χρειάζεται ώστε να πάρει το μέγιστο .από εκεί και πέρα ,υπάρχουν πολλά και διάφορα τα οποία μπορεί να γίνει το φάγωμα..υποθέσεις δεν είναι,τουλάχιστον για εμένα γτ θυμάμαι την συζήτηση που γινόταν τότε και για ποιο λόγο έγινε η επιλογή του Λορέντζο..
Κάθε μέρα την πατάνε άπειροι, για αυτό και με το πλάνο και τις μετρήσεις "σώζεται" η προσπάθεια. Τώρα για τον cvial , γνώμη μου είναι οτι μια χαρά θα τον έκανε ο erdogan, μην ξεχνάμε οτι πρώτος εξέλιξε τις μετρήσεις που έχουμε ως αφετηρία σήμερα. Δεν ξέρω αν ο Τούρκος θα ασχολούνταν σε τέτοιο βαθμό με την δημιουργία πλάνου σε ένα διαβασμένο ασθενή ή απλά θα έλεγε next patient και όλα καλά. Νομίζω οτι ο Λορενζο ήταν πιο κοντά στα πρότυπα συνεννόησης και συνεργασίας του cvial.
Τώρα αυτά είναι υποθέσεις και καλύτερα να τα απαντήσει ο cvial.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gorgi

Active Member
Το πλάνο είναι καλά οργανωμένο, πας λοιπόν στον Χ-Ψ γιατρό γεμάτος χαρά, όνειρα και ελπίδες για την πολυπόθητη νέα εικόνα.
Σου λέει 3000g για να γίνεις φιγουρίνι, να σε δει η γκόμενα απο την εφηβεία σου και να της πέσει το σαγόνι. Τελειώνει η επέμβαση, σου λένε ήσουν τυχερός καταφέραμε να εξαγουμε άλλα 200 - 250 g, πας για σουπερ αποτέλεσμα. Φεύγεις καταχαρούμενος, συνεπαρμένος απο την επιλογή ζωής και γιατρού που έκανες, χωρίς να μάθεις ποτέ οτι χρειαζόσουν τελικά 2300 g και τόσα μπήκανε αν είσαι τυχερός. And so the story goes on.

Αυτό είναι στανταράκι σε όλες τις ειδικότητες φίλε @oreo . Η κοπέλα μου που είναι μαία μου έχει πει ότι πάρα μα πάρα πολλοί Ελληνες γιατροί από μπροστά λένε στις μαμάδες "ναι θα επιδιώξουμε τοκετό φυσικό" κτλ και απο πίσω πάνε εν αγνοία της μητέρας και χορηγούνε φάρμακα με τον ορό είτε με την προγεννητική κολπική εξέταση για να προκαλέσουν μια επικίνδυνη κατάσταση και να "αναγκαστούν" να κανουν χειρουργείο. Το διανοείστε αυτό? Ούτε ενημέρωση του ασθενους ουτε συγκατάθεση ουτε τπτ. Και αυτό στην Ελλάδα! Και η μάνα μετά εκθειάζει κιόλας τον γιατρό που "παρολο που μας ετυχε εκτακτο ήταν εξαιρετικος και όλα πηγαν καλά".
Δεν είμαι κοσμάρα, μου είναι απόλυτα σαφές ότι ο Erdo στην περίπτωσή μου το τράβηξε για να βγάλει περισσότερα. Το υποψιαζόμουν και εξαρχής. Αυτό που με νοιάζει ωστόσο πιο πολύ είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Εγώ από πλευράς μου μπορώ να κάνω κάτι για να βοηθήσω σε αυτο? Διαβαζω διαφορα για βηταμίνες κτλ. έχετε να προτείνετε κάτι που μπορεί να αποτρέψει π.χ. το shock loss που είναι και αυτό που φοβάμαι περισσοτερο?
 

aeratos28

Just aeratos
Για αυτό σου είπε πάρε φίνα ..βιταμίνες κτλ κτλ δεν κάνουν τπτ..σε κλείδωσε με τη φίνα και όλα κομπλέ
Αυτό είναι στανταράκι σε όλες τις ειδικότητες φίλε @oreo . Η κοπέλα μου που είναι μαία μου έχει πει ότι πάρα μα πάρα πολλοί Ελληνες γιατροί από μπροστά λένε στις μαμάδες "ναι θα επιδιώξουμε τοκετό φυσικό" κτλ και απο πίσω πάνε εν αγνοία της μητέρας και χορηγούνε φάρμακα με τον ορό είτε με την προγεννητική κολπική εξέταση για να προκαλέσουν μια επικίνδυνη κατάσταση και να "αναγκαστούν" να κανουν χειρουργείο. Το διανοείστε αυτό? Ούτε ενημέρωση του ασθενους ουτε συγκατάθεση ουτε τπτ. Και αυτό στην Ελλάδα! Και η μάνα μετά εκθειάζει κιόλας τον γιατρό που "παρολο που μας ετυχε εκτακτο ήταν εξαιρετικος και όλα πηγαν καλά".
Δεν είμαι κοσμάρα, μου είναι απόλυτα σαφές ότι ο Erdo στην περίπτωσή μου το τράβηξε για να βγάλει περισσότερα. Το υποψιαζόμουν και εξαρχής. Αυτό που με νοιάζει ωστόσο πιο πολύ είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Εγώ από πλευράς μου μπορώ να κάνω κάτι για να βοηθήσω σε αυτο? Διαβαζω διαφορα για βηταμίνες κτλ. έχετε να προτείνετε κάτι που μπορεί να αποτρέψει π.χ. το shock loss που είναι και αυτό που φοβάμαι περισσοτερο?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κάθε μέρα την πατάνε άπειροι, για αυτό και με το πλάνο και τις μετρήσεις "σώζεται" η προσπάθεια. Τώρα για τον cvial , γνώμη μου είναι οτι μια χαρά θα τον έκανε ο erdogan, μην ξεχνάμε οτι πρώτος εξέλιξε τις μετρήσεις που έχουμε ως αφετηρία σήμερα. Δεν ξέρω αν ο Τούρκος θα ασχολούνταν σε τέτοιο βαθμό με την δημιουργία πλάνου σε ένα διαβασμένο ασθενή ή απλά θα έλεγε next patient και όλα καλά. Νομίζω οτι ο Λορενζο ήταν πιο κοντά στα πρότυπα συνεννόησης και συνεργασίας του cvial.
Τώρα αυτά είναι υποθέσεις και καλύτερα να τα απαντήσει ο cvial.

Θα συμφωνησω απολύτως. Ισα ισα που ήμουν ο τέλειος ασθενής για τον Erdo γιατί ήθελα υψηλές πυκνότητες και δεν μπορούσε να γίνει και splitting αφού είχα έτσι και αλλιώς χαμηλό λόγο. Ήμουν κακή περίπτωση για Λορένζο γιατί οι Ισπανοί είναι συνηθισμένοι να δίνουν εντυπωσιακά αποτελέσματα σε ασθενείς με υψηλούς λόγους. Απλά θεωρούσα (και θεωρώ) καλύτερο γιατρό τον Λορενζο (σαν χειρούργο) και πιο έντιμο/καθαρό στην αντιμετώπιση που είχα στo cons. Επίσης έπαιξε ρόλο το implanter. Τότε ο Erdo δεν χρησιμοποιούσε keep.
 

vlafo

Well-Known Member
απο την επιλογή ζωής και γιατρού που έκανες
Αγαπημένε φίλε oreo
Χαλάρωσε το λίγο γιατί έχω πεθάνει στα γέλια.
Άκου επιλογή ζωής.
Δεν είναι ρε φίλε τραγικά τα πράγματα όσο και να γουστάρουμε τα μαλλιά.
Μακάρι να ήταν αυτές οι επιλογές ζωής μας.
Φιλιά στη μούρη.
 

vlafo

Well-Known Member
και πιο έντιμο/καθαρό στην αντιμετώπιση που είχα στo cons. Επίσης έπαιξε ρόλο το implanter. Τότε ο Erdo δεν χρησιμοποιούσε keep.
Δεδομένο είναι αυτό δεν είναι δική σου εκτίμηση.
Ο Τούρκος μου θυμίζει τον υπουργό εξωτερικών τον Νταβούσογλου,ίδιες φάτσες αν και αυτοί όλοι ίδιοι είναι.
Τότε πήγαινε η λαβίδα σύννεφο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό είναι στανταράκι σε όλες τις ειδικότητες φίλε @oreo . Η κοπέλα μου που είναι μαία μου έχει πει ότι πάρα μα πάρα πολλοί Ελληνες γιατροί από μπροστά λένε στις μαμάδες "ναι θα επιδιώξουμε τοκετό φυσικό" κτλ και απο πίσω πάνε εν αγνοία της μητέρας και χορηγούνε φάρμακα με τον ορό είτε με την προγεννητική κολπική εξέταση για να προκαλέσουν μια επικίνδυνη κατάσταση και να "αναγκαστούν" να κανουν χειρουργείο. Το διανοείστε αυτό? Ούτε ενημέρωση του ασθενους ουτε συγκατάθεση ουτε τπτ. Και αυτό στην Ελλάδα! Και η μάνα μετά εκθειάζει κιόλας τον γιατρό που "παρολο που μας ετυχε εκτακτο ήταν εξαιρετικος και όλα πηγαν καλά".
Δεν είμαι κοσμάρα, μου είναι απόλυτα σαφές ότι ο Erdo στην περίπτωσή μου το τράβηξε για να βγάλει περισσότερα. Το υποψιαζόμουν και εξαρχής. Αυτό που με νοιάζει ωστόσο πιο πολύ είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Εγώ από πλευράς μου μπορώ να κάνω κάτι για να βοηθήσω σε αυτο? Διαβαζω διαφορα για βηταμίνες κτλ. έχετε να προτείνετε κάτι που μπορεί να αποτρέψει π.χ. το shock loss που είναι και αυτό που φοβάμαι περισσοτερο?

Να μην ανησυχείς γιατί είσαι καλή περίπτωση. Έχεις καλό ισοζύγιο δότριας/ληπτριας. Η ΑSMED είναι καλή κλινική. Άρα το αποτελεσμά σου θα είναι πολύ καλό αφού έχεις μικρό πρόβλημα και μπήκαν 9000 τρίχες. Πιθανότατα στο μέλλον θα χρειαστείς "μπάζωμα" στο middle. Μέχρι τότε θα είσαι μια χαρά. Το shockloss στην λήπτρια έχει την ρίζα του στην επέμβαση. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι τώρα. Πάντως ξεκίνα βιταμίνες, καλό θα σου κάνουν.
 

oreo

Well-Known Member
Αυτό είναι στανταράκι σε όλες τις ειδικότητες φίλε @oreo . Η κοπέλα μου που είναι μαία μου έχει πει ότι πάρα μα πάρα πολλοί Ελληνες γιατροί από μπροστά λένε στις μαμάδες "ναι θα επιδιώξουμε τοκετό φυσικό" κτλ και απο πίσω πάνε εν αγνοία της μητέρας και χορηγούνε φάρμακα με τον ορό είτε με την προγεννητική κολπική εξέταση για να προκαλέσουν μια επικίνδυνη κατάσταση και να "αναγκαστούν" να κανουν χειρουργείο. Το διανοείστε αυτό? Ούτε ενημέρωση του ασθενους ουτε συγκατάθεση ουτε τπτ. Και αυτό στην Ελλάδα! Και η μάνα μετά εκθειάζει κιόλας τον γιατρό που "παρολο που μας ετυχε εκτακτο ήταν εξαιρετικος και όλα πηγαν καλά".
Δεν είμαι κοσμάρα, μου είναι απόλυτα σαφές ότι ο Erdo στην περίπτωσή μου το τράβηξε για να βγάλει περισσότερα. Το υποψιαζόμουν και εξαρχής. Αυτό που με νοιάζει ωστόσο πιο πολύ είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Εγώ από πλευράς μου μπορώ να κάνω κάτι για να βοηθήσω σε αυτο? Διαβαζω διαφορα για βηταμίνες κτλ. έχετε να προτείνετε κάτι που μπορεί να αποτρέψει π.χ. το shock loss που είναι και αυτό που φοβάμαι περισσοτερο?
Δυστυχώς έγινε πάγια τακτική να οδηγούνται οι νέες μητέρες στην καισαρική, μιας και για τον γιατρό είναι προγραμματισμένη διαδικασία, που δεν απαιτεί ούτε το 1/10 του χρόνου του φυσικού τοκετού. Επίσης το γεγονός οτι το συντριπτικό ποσοστό γυναικών δεν θηλάζει πλέον τα νεογέννητα γιατί δεν παράγει την απαραίτητη ποσότητα γάλακτος είναι αξιοσημείωτο (πάρτυ εταιριών παραγωγής σκονόγαλου).
Η λέξη κλειδί που είπες είναι η ενημέρωση του ασθενούς. Οι μετρήσεις που επαναλαμβανόμενα λέμε οτι πρέπει να γίνονται είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου στις μετ και άρα το ελάχιστο που πρέπει να γνωρίζουμε για να επιλέξουμε γιατρό. Αν ανεβάσω άρθρα για το τι μπορεί να πάει λάθος στην μεταμόσχευση μαλλιών, σίγουρα θα ήταν αποκαρδιωτικά γιατί τελικά οι παράγοντες που επηρεάζουν την πορεία του αποτελέσματος είναι πάμπολοι και μόνο η σωστή επιλογή γιατρού τις μειώνει η και μηδενίζει. Οι αντιπαραθέσεις που προκύπτουν εν κατακλείδι δεν είναι για να μειώσουν τον ασθενή για την επιλογή του, αλλά για να βγαίνει ένα πόρισμα πως πρέπει να είναι τα βήματα που ακολουθούμε, μέχρι να βάλουμε το κεφάλι μας στον ντορβά. Απο εκεί και πέρα παύει να είναι στα χέρια μας.
Προφανώς δεν θεωρώ οτι είσαι "κώτσος", απλά όταν θέλουμε να πάρουμε ένα αποτέλεσμα, κάνουμε οτι δεν καταλαβαίνουμε γιατί η επιλογή μας καλύπτει τα τικ στα κουτάκια που μας καίνε περισσότερο. Θεωρώ όμως τουλάχιστον ανήθικο να πληρώνουμε χιλιάδες ευρώ παραπάνω για μια "υπηρεσία" που εξ αρχής χρυσοπληρώνουμε (τιμή graft).
Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έχεις ενα πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Μετεγχειρητικές οδηγίες δεν μπορώ να σου δώσω γιατί δεν κατέχω, όμως το σοκλος είναι απόρροια της μαεστρίας του γιατρού και προφανώς υποδόριου τραυματισμού και λειτουργιών που δεν έχω γνώση. Σίγουρα η φίνα βοηθάει στο να μην χαιρετήσουν αμαχητί οι τρίχες που βρίσκονταν σε thinning και θα έπεφταν μελλοντικά.
 

oreo

Well-Known Member
Αγαπημένε φίλε oreo
Χαλάρωσε το λίγο γιατί έχω πεθάνει στα γέλια.
Άκου επιλογή ζωής.
Δεν είναι ρε φίλε τραγικά τα πράγματα όσο και να γουστάρουμε τα μαλλιά.
Μακάρι να ήταν αυτές οι επιλογές ζωής μας.
Φιλιά στη μούρη.
Το τράβηξα λίγο για λόγους έμφασης. Απο την άλλη όμως , όταν πάω στον καθρέφτη και βλέπω κάθε μέρα ενα κακό ή καλό αποτέλεσμα, δεν είναι επιλογή ζωής ?
 

vlafo

Well-Known Member
Το τράβηξα λίγο για λόγους έμφασης. Απο την άλλη όμως , όταν πάω στον καθρέφτη και βλέπω κάθε μέρα ενα κακό ή καλό αποτέλεσμα, δεν είναι επιλογή ζωής ?
Από το να έγινε ένα λάθος πάνω στην επέμβαση καρδιάς,είναι προτιμότερο να βλέπω ένα κακό αποτέλεσμα και να προσπαθώ να συμβιβαστώ με αυτό.
Με το άλλο θα είμαι στον μπάρμπα Πέτρο και θα τα λέμε.Αυτη είναι η σύγκριση για μένα και έτσι πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση.
Βέβαια αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως το οποιοδήποτε λάθος πάνω μας,θα μας τρώει για μια ζωή.
Υπό αυτή την έννοια ναι είναι επιλογή πιο σωστά καλαίσθητης επιλογής ζωής
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Αν όμως υποθέσουμε ότι τελικά έγιναν 3500 τρύπες στην δοτρια και πάω ξανά για cons και δώ από 8600 διαθέσιμη δοτρια 5100 πλέον ενώ έπρεπε να δω 8600-4500 δηλ 4100 και τον πω ,τι φάση;εγώ πλήρωσα αφού 4500 grafts ..Το γίνεται;
 

jersey

Well-Known Member
Από το να έγινε ένα λάθος πάνω στην επέμβαση καρδιάς,είναι προτιμότερο να βλέπω ένα κακό αποτέλεσμα και να προσπαθώ να συμβιβαστώ με αυτό.
Με το άλλο θα είμαι στον μπάρμπα Πέτρο και θα τα λέμε.Αυτη είναι η σύγκριση για μένα και έτσι πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση.
Βέβαια αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως το οποιοδήποτε λάθος πάνω μας,θα μας τρώει για μια ζωή.
Υπό αυτή την έννοια ναι είναι επιλογή πιο σωστά καλαίσθητης επιλογής ζωής
Έτσι όπως το λες είναι vlafo. Άλλη σοβαρότητα έχει ενα χειρουγείο καρδιάς όπου αν δεν πάει καλά θα πεθάνεις, και άλλη σοβαρότητα έχει μια αισθητική επέμβαση που δεν έχει ουσιαστικές επιπλοκές και που απλά δεν θα πάρεις αυτό που προσδοκούσες αν δεν πάει καλά το οποίο πιθανόν να μπορείς να το διορθώσεις κιόλας.. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν πρέπει να γίνεται προσεκτική επιλογή κλινικής, οπου θα νιώθεις μεγαλύτερη σιγουριά για το αποτέλεσμα..
 

vlafo

Well-Known Member
Έτσι όπως το λες είναι vlafo. Άλλη σοβαρότητα έχει ενα χειρουγείο καρδιάς όπου αν δεν πάει καλά θα πεθάνεις, και άλλη σοβαρότητα έχει μια αισθητική επέμβαση που δεν έχει ουσιαστικές επιπλοκές και που απλά δεν θα πάρεις αυτό που προσδοκούσες αν δεν πάει καλά το οποίο πιθανόν να μπορείς να το διορθώσεις κιόλας.. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν πρέπει να γίνεται προσεκτική επιλογή κλινικής, οπου θα νιώθεις μεγαλύτερη σιγουριά για το αποτέλεσμα..
Εγώ εκείνο που έχω να πω,πως πέρα από τη σοβαρότητα της κατάστασης που σε καμία των περιπτώσεων στην αισθητική αυτή επέμβαση δεν υπάρχει,(άλλο αν καμία φορά εδώ μέσα γίνεται λίγο μελό και κωμικοτραγικό και απο τις κλινικές επίσης),πως αυτό που μετράει σε αυτή την όμορφη αλλαγή του εαυτού μας,πέρα από τις πολλές λεπτομέρειες που λίγοι γνωρίζουν,και ελάχιστοι ξέρουν πως θα πάρουν το μέγιστο αποτέλεσμα,το Α και το Ω είναι ο γιατρός,τελεία και παύλα.
Έχοντας δει τους κορυφαίους,και έχοντας συνομιλήσει μαζί τους είτε δια ζώσης είτε online, επικυρώνω πως αυτός και μόνο είναι που καθορίζει και το τελικό αποτέλεσμα.
Τα υπόλοιπα είναι πίτουρα και όρεξη να ασχολούμαστε.
Αν ο γιατρός είναι σοβαρός και όχι καραγκιόζης (και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι),τότε θα πάρεις και το ανάλογο αποτέλεσμα έστω και αν γίνουν πιθανά λάθη στην επέμβαση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συμφωνώ. Αν ο γιατρός είναι καλός και σωστός επαγγελματίας ότι και να τύχει (γιατί ουδείς ασφαλτός) στο τέλος θα πάρεις ένα σωστό αποτέλεσμα.
 

jersey

Well-Known Member
Εγώ εκείνο που έχω να πω,πως πέρα από τη σοβαρότητα της κατάστασης που σε καμία των περιπτώσεων στην αισθητική αυτή επέμβαση δεν υπάρχει,(άλλο αν καμία φορά εδώ μέσα γίνεται λίγο μελό και κωμικοτραγικό και απο τις κλινικές επίσης),πως αυτό που μετράει σε αυτή την όμορφη αλλαγή του εαυτού μας,πέρα από τις πολλές λεπτομέρειες που λίγοι γνωρίζουν,και ελάχιστοι ξέρουν πως θα πάρουν το μέγιστο αποτέλεσμα,το Α και το Ω είναι ο γιατρός,τελεία και παύλα.
Έχοντας δει τους κορυφαίους,και έχοντας συνομιλήσει μαζί τους είτε δια ζώσης είτε online, επικυρώνω πως αυτός και μόνο είναι που καθορίζει και το τελικό αποτέλεσμα.
Τα υπόλοιπα είναι πίτουρα και όρεξη να ασχολούμαστε.
Αν ο γιατρός είναι σοβαρός και όχι καραγκιόζης (και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι),τότε θα πάρεις και το ανάλογο αποτέλεσμα έστω και αν γίνουν πιθανά λάθη στην επέμβαση.
Το οτι υπάρχει μια τάση από μερικούς να φέρνουν την καταστροφή και να τραγικοποιούν καταστάσεις για να στρέφουν αλλού την προσοχή και να σε αποπροσανατολίζουν από τα ουσιώδη είναι όντως γεγονός. Έχουμε και μια ενότητα πάντως στο φόρουμ με πολύ "μελό" :D. Λες και απευθύνεται σε ανίδεους πελάτες και οχι σε μέλη φόρουμ...
Μπορεί το Α και το Ω να ειναι ο γιατρός και να έχει τον καθοριστικό ρόλο στο αποτέλεσμα αλλά σίγουρα θέλει πολύ προσωπικό ψάξιμο για να πάρεις το μέγιστο αποτέλεσμα σε συνδυασμό με τις ικανότητες του γιατρού... Όπως π.χ. να ξέρεις ακριβώς τι χρειάζεσαι, ώστε να μη τύχει να βάλεις λιγότερα από όσα χρειάζεσαι και γίνει μισή δουλειά. Η γνώση ειναι δύναμη. Ας πούμε εσύ το ειχες ψάξει πολύ πριν μπεις και είχες και αλλεπάλληλες συζητήσεις με τον Τυρκαλά. Άλλος δεν το ειχε ψάξει ξερω γω, ούτε ειχε κάνει τόσο καλό πλάνο και να το συζητήσει κλπ. Οι πιθανότητες λένε οτι εσύ θα έπαιρνες καλύτερο αποτέλεσμα. Και επίσης και σε άλλους γιατρούς/κλινικές που εκμεταλλεύονται την άγνοια σου και σου πλασάρουν οτι εξυπηρετεί τα συμφέροντα της κλινικής. Οπότε θέλει πολύ προσωπικό ψάξιμο για να αποφύγεις τέτοιες καταστάσεις.
 

Harris_G

Well-Known Member
Έχοντας δει και περιστατικά του από κοντά, εμένα μου φάνηκε οτι έχει ενα προβληματάκι στη φυσικότητα (κυρίως στα peaks) ιδίως σε αυτούς που εχουν χοντρή τρίχα. Συνεχίζω να πιστευω οτι αυτό οφείλεται κατά ένα 70% στο ότι τα σπλιταρισμένα μονότριχα δε δίνουν τη φυσικότητα των cherry-picked μωροδότριχων και ένα 30% ότι δε κάνει ο ίδιος ο γιατρός το implantation. Αντικείμενικά όμως αν αναλογιστούμε τα συν και τα πλην δεν παύει να είναι μια τοπ επιλογή κλινικής.
 

vlafo

Well-Known Member
Μπορεί το Α και το Ω να ειναι ο γιατρός και να έχει τον καθοριστικό ρόλο στο αποτέλεσμα αλλά σίγουρα θέλει πολύ προσωπικό ψάξιμο για να πάρεις το μέγιστο αποτέλεσμα σε συνδυασμό με τις ικανότητες του γιατρού... Όπως π.χ. να ξέρεις ακριβώς τι χρειάζεσαι, ώστε να μη τύχει να βάλεις λιγότερα από όσα χρειάζεσαι και γίνει μισή δουλειά. Η γνώση ειναι δύναμη. Ας πούμε εσύ το ειχες ψάξει πολύ πριν μπεις και είχες και αλλεπάλληλες συζητήσεις με τον Τυρκαλά. Άλλος δεν το ειχε ψάξει ξερω γω, ούτε ειχε κάνει τόσο καλό πλάνο και να το συζητήσει κλπ. Οι πιθανότητες λένε οτι εσύ θα έπαιρνες καλύτερο αποτέλεσμα. Και επίσης και σε άλλους γιατρούς/κλινικές που εκμεταλλεύονται την άγνοια σου και σου πλασάρουν οτι εξυπηρετεί τα συμφέροντα της κλινικής. Οπότε θέλει πολύ προσωπικό ψάξιμο για να αποφύγεις τέτοιες καταστάσεις.
Το προσωπικό ψάξιμο και η έρευνα ισχύει στα πάντα και σε κάνει να αποφεύγεις κακοτοπιές.
Ο σοβαρός γιατρός και ένας τέτοιος είναι ο Τιρκαλάς,θα δίνει πάντα το καλύτερο αποτέλεσμα στον ασθενή του γιατί αυτή είναι η φιλοσοφία του και αυτό θέλει να πετυχαίνει.
Και το έχω δει αυτό ζωντανά σε πολλούς.
Αυτό είναι το ζητούμενο σε πρώτη φάση.
Μετά έρχεται το πάντρεμα των θέλω σου με το σωστό ιατρικώς άρτιο αποτέλεσμα.
Εκεί έρχεται η γνώση που έχει ο καθένας για να προσδιορίσει επακριβώς τα θέλω του με κάθε λεπτομέρεια στο γιατρό.
Αλλά ο σωστός και ηθικός γιατρός δε σε πάει εκεί που θέλει αυτός,όπως κάνουν οι περισσότεροι αλλά εκεί που πρέπει και είναι το σωστό.
Αλλά αυτό πλέον είναι μεγάλη κουβέντα και όλοι ξέρουμε που οδηγεί.
Θυμάμαι ο Lorenzo το 2018 μου είχε πει ένα νούμερο μπροστά που δεν με ικανοποιούσε και ούτε μου έβγαινε σαν εξίσωση.
Όταν με ειδε σκεπτικό και μου λέει τι ζητάς θα στο δώσω αυτό που θέλεις,του είπα άλλο νούμερο g να τοποθετήσει.
Και το δέχτηκε,απλά μου ανέφερε πως εγώ σου είπα το σωστό νούμερο που πρέπει να μπει,εσύ βάλε και παραπάνω αν θέλεις.
Μικρά πράγματα μεγάλες διαφορές σε άλλα.
 

oreo

Well-Known Member
Έτσι όπως το λες είναι vlafo. Άλλη σοβαρότητα έχει ενα χειρουγείο καρδιάς όπου αν δεν πάει καλά θα πεθάνεις, και άλλη σοβαρότητα έχει μια αισθητική επέμβαση που δεν έχει ουσιαστικές επιπλοκές και που απλά δεν θα πάρεις αυτό που προσδοκούσες αν δεν πάει καλά το οποίο πιθανόν να μπορείς να το διορθώσεις κιόλας.. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν πρέπει να γίνεται προσεκτική επιλογή κλινικής, οπου θα νιώθεις μεγαλύτερη σιγουριά για το αποτέλεσμα..
Δεν εξισώνουμε το χειρουργείο ζωής - θανάτου με την μετ, αλλά το ψυχολογικό αντίκτυπο που θα έχει πάνω σου μάλλον θα κλείνει την ψαλίδα προς την μελαγχολία. Σακατεμένες δότριες και λήπτριες, τελικές εικόνες που παραπέμπουν σε κεφάλι με όψη άρρωστου και όταν δεν υπάρχει καβάτζα graft , τότε game over. Η ουσιαστική επιπλοκή είναι το aftermath και θα κάνεις deal με αυτό καθημερινά. Για ρωτήστε τα παιδιά που έχουν ανεβάσει κατα καιρούς τους προβληματισμούς τους στο φόρουμ και μιλάω για τα πρόσφατα παραδείγματα , πόσο "αναίμακτα¨" και μη "μελό" το περνάνε...
 
Μπλουζα