Gorgi, ASMED Clinic, FUE, 4500 grafts, 15-16/11/2021

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κάπου εδώ δει αλλά δεν θυμάμαι,και ο stripar το χε πει ότι με το splitting ο ερντο παίρνει ενα 15 % η και παραπάνω από την δοτρια,δηλ φτάνει στο 65%κοντα

πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό είναι ολίγον παραμύθι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
εχω κάνει αρκετή ανάλυση σε πραγματικά περιστατικά σε σχετικό νήμα. Έχει όμως μεγάλη σημασία να το δεις ανα περίπτωση. Άλλο να έχεις μαμισιο λόγο 2.8 και άλλο 2.4.
Ναι το έχω δει το νήμα όπου εκεί βέβαια γίνεται πιο πολύ κουβέντα για την επίπτωση στην τιμή.
 

Harris_G

Well-Known Member
Ομογενοποίηση της δότριας ΟΚ να το δεχτω, αλλα τα μεγαλα (για FUE) sessions που κάνουν, είναι τελείως αντιφατική τακτική.
 

Gianney

Well-Known Member
Ομογενοποίηση της δότριας ΟΚ να το δεχτω, αλλα τα μεγαλα (για FUE) sessions που κάνουν, είναι τελείως αντιφατική τακτική.
Αυτός στο μυαλό του πιστεύω το έχει ως αντιστάθμιση.Δηλ 5000 οκ μεγάλη καταπόνηση αλλά λόγω splitting μειώνω την ζημιά κάπως έτσι.
 

bobby

Well-Known Member
Κάπου εδώ δει αλλά δεν θυμάμαι,και ο stripar το χε πει ότι με το splitting ο ερντο παίρνει ενα 15 % η και παραπάνω από την δοτρια,δηλ φτάνει στο 65%κοντα
Μπορεί να είναι έτσι, αλλά για φυσικότητα (στην hairline πάντα) θέλεις 500-600 μονότριχα το πολύ από εκεί και πέρα για κάλυψη θέλεις ψηλό λόγο, δηλαδή πολύτριχα αρα splitting να κάνεις μόνο αν δεν βρεις μονότριχα.

Βάλε και τα partial transected που που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, τότε η ανάγκη splitting σχεδόν μηδενίζεται. Χώρια που με το splitting νομίζω κινδυνεύεις να κάνεις ζημιά (total transection ή shock loss) σε πολύτριχα graft για να πάρεις ενα μονότριχα ή δίτριχο που δεν σου δίνει σοβαρή κάλυψη.

Μ@λ@κες είναι οι Ισπανοί που παίζουν ψηλούς λόγους;

Δεν είμαι ενάντια του splitting για όλες τις περιπτώσεις αλλά στην πλειονότητα είναι αχρείαστο (και επικίνδυνο επίσης).

Επίσης μην κολλάς στο ποσοστό 65% vs 50%, τον αριθμό τριχών πρέπει να δεις. Αυτός δίνει την κάλυψη όχι το ποσά graft βάζεις.

Τι να το κάνω το 65% όταν το 30% αυτού είναι μονότριχα και το άλλο 30-40% διτριχα;
 

aeratos28

Just aeratos
To σπλιταρισμα επικίνδυνο είναι σε χέρια κάποιων άλλων..όχι στα χέρια του Ερντογάν..με την τακτική αυτή δουλεύει όσα χρόνια τον ξέρουμε και έχει φτάσει στο σημείο που είναι σήμερα το όνομα του .πολύ δυνατός γιατρός και αυτό που κάνει με τοση επιτυχία άλλοι δεν μπορούν να το κάνουν καν σε μικρό αριθμό grafts με ασφάλεια..ο λόγος που το κάνει είναι ξεκάθαρα οικονομικός..σε ένα χειρουργείο σαν αυτό εδώ έκανε 3200-3500 το πολύ εξαγωγές και πληρώθηκε για 4500.το τελικό αποτέλεσμα στον φίλο εδώ θα είναι εντυπωσιακό και όλοι θα λέμε τι δουλειά του έκανε και μπλα μπλα μπλα..όπως σχεδόν πάντα..μην λέτε ανακρίβειες για επικινδυνότητες κτλ για το συγκεκριμένο κομμάτι(σπλιταρισμα) και τον συγκεκριμένο γιατρό..δεν υπάρχει κίνδυνος σε αυτό όταν γίνεται από αυτόν..
 

bobby

Well-Known Member
To σπλιταρισμα επικίνδυνο είναι σε χέρια κάποιων άλλων..όχι στα χέρια του Ερντογάν..με την τακτική αυτή δουλεύει όσα χρόνια τον ξέρουμε και έχει φτάσει στο σημείο που είναι σήμερα το όνομα του .πολύ δυνατός γιατρός και αυτό που κάνει με τοση επιτυχία άλλοι δεν μπορούν να το κάνουν καν σε μικρό αριθμό grafts με ασφάλεια..ο λόγος που το κάνει είναι ξεκάθαρα οικονομικός..σε ένα χειρουργείο σαν αυτό εδώ έκανε 3200-3500 το πολύ εξαγωγές και πληρώθηκε για 4500.το τελικό αποτέλεσμα στον φίλο εδώ θα είναι εντυπωσιακό και όλοι θα λέμε τι δουλειά του έκανε και μπλα μπλα μπλα..όπως σχεδόν πάντα..μην λέτε ανακρίβειες για επικινδυνότητες κτλ για το συγκεκριμένο κομμάτι(σπλιταρισμα) και τον συγκεκριμένο γιατρό..δεν υπάρχει κίνδυνος σε αυτό όταν γίνεται από αυτόν..
Αεράτε δηλαδή αν του φίλου έβαζε 3200-3500 graft με καλό λόγο (δηλαδή ίδιες τρίχες περίπου με τα 4500 που του έβαλε) δεν θα έπαιρνε ενυπωσιακό αποτέλεσμα? Έπρεπε να splitάρει και να φτάσει 4500 για να πάρει?

Δεν λέω ότι δεν είναι από τους κορυφαίους ο τούρκος, ούτε ότι ο φίλος δεν θα πάρει εξαιρετικό αποτέλεσμα, απλά λέω ότι σαν τακτική, η οποία εφαρμόζεται σε ΟΛΟΥΣ από τον συγκεκριμένο γιατρό, είναι λάθος. Για πολύ λίγες περιπτώσεις χρειάζεται όχι για όλους. Είναι ξεκάθαρα θέμα χρημάτων.

Εσύ αν είχες δύο γιατρούς που θα σου έδιναν ίδιο αποτέλεσμα ποιον θα προτιμούσες αυτόν που splitαρει "τα Πάντα Όλα" ή αυτόν που θα splitαρει μόνο αν απαιτηθεί?
 

aeratos28

Just aeratos
Χιλιοειπομενες κουβέντες ,μην κάνουμε αναμασηματα ρε παιδιά..τα ίδια συζητούσαμε και πριν 5 χρόνια++ για τον Τούρκο..είναι διαφορετικές σχολές εντελώς ο Τούρκος με τους Ισπανούς..πιστεύεις ότι η φυσικότητα που θα έχει εδώ ο φίλος με τα 1300 μονοτριχα ,θα την επαιρνε σε αλλον?μιλάμε για το συγκεκριμένο περιστατικό ,το οποίο χτίζει hairline και temples με αυτά τα μονοτριχα..δεν πάει να πετύχει κάλυψη για να παίξει με μεγάλο λόγο που λες..οπότε για μένα ήταν ιδανικός Ερντογάν για αυτόν.
Αεράτε δηλαδή αν του φίλου έβαζε 3200-3500 graft με καλό λόγο (δηλαδή ίδιες τρίχες περίπου με τα 4500 που του έβαλε) δεν θα έπαιρνε ενυπωσιακό αποτέλεσμα? Έπρεπε να splitάρει και να φτάσει 4500 για να πάρει?

Δεν λέω ότι δεν είναι από τους κορυφαίους ο τούρκος, ούτε ότι ο φίλος δεν θα πάρει εξαιρετικό αποτέλεσμα, απλά λέω ότι σαν τακτική, η οποία εφαρμόζεται σε ΟΛΟΥΣ από τον συγκεκριμένο γιατρό, είναι λάθος. Για πολύ λίγες περιπτώσεις χρειάζεται όχι για όλους. Είναι ξεκάθαρα θέμα χρημάτων.

Εσύ αν είχες δύο γιατρούς που θα σου έδιναν ίδιο αποτέλεσμα ποιον θα προτιμούσες αυτόν που splitαρει "τα Πάντα Όλα" ή αυτόν που θα splitαρει μόνο αν απαιτηθεί?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
To σπλιταρισμα επικίνδυνο είναι σε χέρια κάποιων άλλων..όχι στα χέρια του Ερντογάν..με την τακτική αυτή δουλεύει όσα χρόνια τον ξέρουμε και έχει φτάσει στο σημείο που είναι σήμερα το όνομα του .πολύ δυνατός γιατρός και αυτό που κάνει με τοση επιτυχία άλλοι δεν μπορούν να το κάνουν καν σε μικρό αριθμό grafts με ασφάλεια..ο λόγος που το κάνει είναι ξεκάθαρα οικονομικός..σε ένα χειρουργείο σαν αυτό εδώ έκανε 3200-3500 το πολύ εξαγωγές και πληρώθηκε για 4500.το τελικό αποτέλεσμα στον φίλο εδώ θα είναι εντυπωσιακό και όλοι θα λέμε τι δουλειά του έκανε και μπλα μπλα μπλα..όπως σχεδόν πάντα..μην λέτε ανακρίβειες για επικινδυνότητες κτλ για το συγκεκριμένο κομμάτι(σπλιταρισμα) και τον συγκεκριμένο γιατρό..δεν υπάρχει κίνδυνος σε αυτό όταν γίνεται από αυτόν..

Είναι σωστό αυτό. Το splitting δεν είναι επικίνδυνο αν ξέρεις να το κάνεις και σίγουρα ο Erdo ξέρει να το κάνει. Το πρόβλημα είναι η κάλυψη. Τα μονότριχα ΔΕΝ δίνουν κάλυψη και η τρύπα είναι τρύπα. Εκεί που θα μπορούσες να βάλεις ένα 3τριχο βάζεις ένα μονότριχο. Άρα είναι αδύνατον να έχεις καλή κάλυψη. Αναγκαστικά πρέπει να αυξήσεις πυκνότητα και εκεί αρχίζει να γίνεται πλέον επικίνδυνο το σενάριο και το κυριότερο ΑΣΤΑΘΕΣ. Για αυτό έχουμε δει και αρκετές αποτυχίες από Erdo (και ειδικά από τότε που άνοιξε την νέα κλινική). Ο σίγουρος τρόπος είναι νορμαλ πυκνότητες/υψηλοί λόγοι. Το μεγάλες πυκνότητες/χαμηλοί λόγοι (λόγω splitting) σε 1μμ εγκυμονεί κινδύνους.

Τα περί φυσικότητας είναι απλά για να δικαιολογηθεί το splitting. Γιατί o Cuto και ο Freitas έχουν θέμα φυσικότητας που δεν χρησιμοποιούν πάνω από 300-400 μονότριχα στην hairline?
 

gorgi

Active Member
Παιδιά για το splitting που λέτε, δεν ξέρω αν είναι πάγια τακτική του Ερντογάν, δεν ξέρω σε τι ποσοστό το κάνει γενικά και σε τί ποσοστό το έκανε και μαζί μου, αλλά αυτό που ξέρω γιατί ήμουν εκεί και εβλεπα live για κανα 10λεπτο τα snapshots και τις καταμετρήσεις του KEbot (έχει οθόνη για τον χρήστη με live stats και το τελευταίο snapshot taken) είναι ότι ο λόγος μου είναι πραγματικά από την φύση μου μικρός.
Όπως είπα και πιο πάνω είμαι λόγω σπουδών και επαγγέλματος σχετικός με computer vision και καταλάβαινα πολύ καλά τί γινόταν και έλεγχα και τις αξιολογήσεις του image processing software του KEbot συνεχώς, έβλεπα μπροστά μου τα θυλάκια και τα τετραγωνάκια γύρω τους με το αντίστοιχο χρώμα. Η καταμέτρηση έδειχνε ξεκάθαρα πάρα μα πάρα πολλά μονότριχα και έναν λόγο ίσα που έφτανε πάνω από το 2. Υπήρχαν μάλιστα και περιοχές που ήταν στο 1.9κάτι.
Δεν αμφιβάλλω ότι ο τύπος είναι φραγκοkiller, και ότι ζυγίζει τις επιλογές του προς τα εκεί που θα πάρει περισσότερα χρήματα. Ειδικά αφού του ζήτησα το υλικό των μετρήσεων και δεν μου το έδωσε, αυτό για μένα είναι red flag. Και για να το λέτε και εσείς μάλλον θα έπαιξε και περιττό splitting, αλλά προσωπικά δεν πιστεύω πως το έκανε σε τόσο ακραίο βαθμό, δεν θα του έμενε πολύτριχο για πολύτριχο μετά.

Επίσης θα ξαναρωτήσω γιατί με απασχολεί και δεν πήρα απάντηση, στα λουσίματα του πρώτου δεκαήμερου είναι φυσιολόγικο να βλέπω τρίχες να πέφτουν? Χθες και προχθές κοίταξα κάτω στην μπανιέρα και είχαν πέσει τρίχες, γύρω στις 10-20 κάθε φορά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η μόνη λύση για να κρίνεις είναι να πάρεις ανεξάρτητα περιστατικά και εκ των υστέρων να κάνεις τις συγκρίσεις. Το έχω κάνει σε ανεξάρτητο νήμα και έχω ποσοτικοποιήσει με αναλυτικό τρόπο το splitting. Είναι μεγάλο και είναι μόνιμο σε όλους. Για το ΚΕbot δεν είμαι σίγουρος πόσο reliable είναι. Όχι σαν τεχνολογία αλλά σαν μεθοδολογία καταγραφής. Ποιός μου λέει ότι θα μετράει αντικειμενικά ένα 3τριχο σαν 3τριχο αλλά θα το μετράει σπλιταρισμένο ψηφιακά σαν ένα 2τριχο και ένα 1τριχο για να εξυπηρετεί και τις επιδιώξεις του Erdo. Η συνολική δότρια σε τρίχες θα είναι σωστή ο μαμίσιος λόγος όμως όχι. Από την στιγμή που δεν το έχει δώσει σε άλλους γιατρούς για να τεσταριστεί ο τρόπος καταγραφής και να γίνει αντιπαραβολή με την κλασσική μέθοδο ουδείς ξέρει.
 

gorgi

Active Member
Η μόνη λύση για να κρίνεις είναι να πάρεις ανεξάρτητα περιστατικά και εκ των υστέρων να κάνεις τις συγκρίσεις. Το έχω κάνει σε ανεξάρτητο νήμα και έχω ποσοτικοποιήσει με αναλυτικό τρόπο το splitting. Είναι μεγάλο και είναι μόνιμο σε όλους. Για το ΚΕbot δεν είμαι σίγουρος πόσο reliable είναι. Όχι σαν τεχνολογία αλλά σαν μεθοδολογία καταγραφής. Ποιός μου λέει ότι θα μετράει αντικειμενικά ένα 3τριχο σαν 3τριχο αλλά θα το μετράει σπλιταρισμένο ψηφιακά σαν ένα 2τριχο και ένα 1τριχο για να εξυπηρετεί και τις επιδιώξεις του Erdo. Η συνολική δότρια σε τρίχες θα είναι σωστή ο μαμίσιος λόγος όμως όχι. Από την στιγμή που δεν το έχει δώσει σε άλλους γιατρούς για να τεσταριστεί ο τρόπος καταγραφής και να γίνει αντιπαραβολή με την κλασσική μέθοδο ουδείς ξέρει.

Το βλέπεις μπροστά σου. Π.χ. όταν βλέπεις σε ενα snapshot 10 μονότριχα, 15 διτριχα και 9 τρίτριχα, και βλέπεις τα θυλάκια και όντως αναγνωρίζονται σωστά και έχουν το σωστό χρώμα bounding box και βλέπεις και τα cumulative αθροίσματα να ανεβαίνουν αντιστοιχα σωστά τότε μάλλον η καταμέτρηση γινεται σωστά. Το θέμα είναι ότι με το μάτι δεν μπορείς να τα ελεγξεις όλα 100% γιατί το KEbot είναι μεν αργό αλλά όχι τόσο αργο για να έχεις τον χρόνο να τα κάνεις όλα αυτά. Οπότε ο όποιος έλεγχος έγινε από μερίας μου ήταν ξεκάθαρα δειγματοληπτικός και όχι ενδελεχής. Παρόλαυτά το ότι δεν είδα κάτι εξώφθαλμα λάθος είναι καλό σημάδι.
Φυσικά, αν θέλεις να το ελέγξεις ενδελεχώς μόνο έτσι γίνεται όπως το λές, πρόσβαση και από τρίτους σαν ένα είδος peer review. Η δική μου επιφανειακή επίβλεψη των αποτελεσμάτων "με το μάτι" δεν είναι σοβαρό επιχείρημα.
Το ίδιο ισχύει βέβαια και για το KEEP, ποιός μου λέει εμένα ότι τα studies του Erdo σχετικά με το higher graft survival rate δεν είναι πειραγμένα ή τα αποτελέσματα cherry-picked? Έχουν επιβεβαιωθεί άραγε από τρίτους ανεξάρτητους γιατρούς?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το βλέπεις μπροστά σου. Π.χ. όταν βλέπεις σε ενα snapshot 10 μονότριχα, 15 διτριχα και 9 τρίτριχα, και βλέπεις τα θυλάκια και όντως αναγνωρίζονται σωστά και έχουν το σωστό χρώμα bounding box και βλέπεις και τα cumulative αθροίσματα να ανεβαίνουν αντιστοιχα σωστά τότε μάλλον η καταμέτρηση γινεται σωστά. Το θέμα είναι ότι με το μάτι δεν μπορείς να τα ελεγξεις όλα 100% γιατί το KEbot είναι μεν αργό αλλά όχι τόσο αργο για να έχεις τον χρόνο να τα κάνεις όλα αυτά. Οπότε ο όποιος έλεγχος έγινε από μερίας μου ήταν ξεκάθαρα δειγματοληπτικός και όχι ενδελεχής. Παρόλαυτά το ότι δεν είδα κάτι εξώφθαλμα λάθος είναι καλό σημάδι.
Φυσικά, αν θέλεις να το ελέγξεις ενδελεχώς μόνο έτσι γίνεται όπως το λές, πρόσβαση και από τρίτους σαν ένα είδος peer review. Η δική μου επιφανειακή επίβλεψη των αποτελεσμάτων "με το μάτι" δεν είναι σοβαρό επιχείρημα.
Το ίδιο ισχύει βέβαια και για το KEEP, ποιός μου λέει εμένα ότι τα studies του Erdo σχετικά με το higher graft survival rate δεν είναι πειραγμένα ή τα αποτελέσματα cherry-picked? Έχουν επιβεβαιωθεί άραγε από τρίτους ανεξάρτητους γιατρούς?

Ούτε με το μάτι δεν μπορείς να το δεις αν δεν έχεις εντρυφήσει. Όταν και οι 3 τριχες είναι πολύ κοντά κάνει μπαμ ότι είναι 3τριχο και σίγουρα έτσι θα καταγραφεί. Υπάρχουν όμως πάρα πολλά 2τριχα και 3τριχα που υπάρχει σχετική απόσταση μεταξύ των τριχών και τα οποία μπορεί να χαρακτηριστούν σαν 2+1 (3τριχο) ή 1+1 (2τριχο). Σε αυτά γίνεται το splitting και πολλές φορές χρειάζεται έμπειρο μάτι για να τα χαρακτηρίσεις όπως πράγματι είναι. Αν το ΚΕbot έχει πάρει εντολή tracking με ΄"πειραγμενη" την σχετική απόσταση μεταξύ των τριχών τότε θα χαρακτηρίσει ένα 3τριχο σαν ένα 2τριχο και ένα 1τριχο. Είναι τόσο απλό.
 

jersey

Well-Known Member
Παιδιά για το splitting που λέτε, δεν ξέρω αν είναι πάγια τακτική του Ερντογάν, δεν ξέρω σε τι ποσοστό το κάνει γενικά και σε τί ποσοστό το έκανε και μαζί μου, αλλά αυτό που ξέρω γιατί ήμουν εκεί και εβλεπα live για κανα 10λεπτο τα snapshots και τις καταμετρήσεις του KEbot (έχει οθόνη για τον χρήστη με live stats και το τελευταίο snapshot taken) είναι ότι ο λόγος μου είναι πραγματικά από την φύση μου μικρός.
Όπως είπα και πιο πάνω είμαι λόγω σπουδών και επαγγέλματος σχετικός με computer vision και καταλάβαινα πολύ καλά τί γινόταν και έλεγχα και τις αξιολογήσεις του image processing software του KEbot συνεχώς, έβλεπα μπροστά μου τα θυλάκια και τα τετραγωνάκια γύρω τους με το αντίστοιχο χρώμα. Η καταμέτρηση έδειχνε ξεκάθαρα πάρα μα πάρα πολλά μονότριχα και έναν λόγο ίσα που έφτανε πάνω από το 2. Υπήρχαν μάλιστα και περιοχές που ήταν στο 1.9κάτι.
Δεν αμφιβάλλω ότι ο τύπος είναι φραγκοkiller, και ότι ζυγίζει τις επιλογές του προς τα εκεί που θα πάρει περισσότερα χρήματα. Ειδικά αφού του ζήτησα το υλικό των μετρήσεων και δεν μου το έδωσε, αυτό για μένα είναι red flag. Και για να το λέτε και εσείς μάλλον θα έπαιξε και περιττό splitting, αλλά προσωπικά δεν πιστεύω πως το έκανε σε τόσο ακραίο βαθμό, δεν θα του έμενε πολύτριχο για πολύτριχο μετά.

Επίσης θα ξαναρωτήσω γιατί με απασχολεί και δεν πήρα απάντηση, στα λουσίματα του πρώτου δεκαήμερου είναι φυσιολόγικο να βλέπω τρίχες να πέφτουν? Χθες και προχθές κοίταξα κάτω στην μπανιέρα και είχαν πέσει τρίχες, γύρω στις 10-20 κάθε φορά.
Είναι αναλόγως την περίπτωση. Κάποιοι έχουν εκ φύσεως υψηλούς λόγους άλλοι πιο χαμηλούς. Δεν μπορούν όλοι να έχουν τους υψηλούς λόγους που βάζουν οι Ισπανικές κλινικές. Ο δικός σου τελικός λόγος ειναι στο 2.02. Τα μονότριχα προέρχονται από την εξαγωγή και από το partial transection (που ειναι αναπόφευκτο) πέρα από ένα πιθανό splitting, το οποίο ειναι κ αυτό ενα μικρό ποσοστό. Για να ξέρεις τι έκανε ακριβώς πρέπει να εισαι μέσα στο χειρουργείο, όπως και με κάθε κλινική... Ειναι και διαφορετική φιλοσοφία και το πως δουλεύει η κάθε κλινική πέρα από τα φυσικά χαρακτηριστικά.
Είμαι σίγουρος πως θα εισαι πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα σου, αφού πήγες και σε κλινική με πολύ μεγάλη εμπειρία και ο Ερντο ειναι από τους κορυφαίους γιατρούς. Οπότε απλά υπομονή φίλε...
 

vlafo

Well-Known Member
Το splitting είναι πάγια τακτική του Ερντογάν και το κάνει σε μεγάλο βαθμό.
Έχει αναλυθεί εκτενώς από ανεξάρτητα περιστατικά,περίπου σε ένα 25-30%.
Εδώ δηλαδή μπήκανε 3500g.
Το κόστος είναι το ένα αρνητικό.
Το δεύτερο είναι πως τόσα μονότριχα είναι άχρηστα.
Και στερούν την κάλυψη από αλλού και η πυκνότητα θα παραμείνει χαμηλή και ο λόγος θα πέσει,και αν είναι ήδη χαμηλός θα πέσει και άλλο.
Εγώ σε λίγες περιπτώσεις έχω δει επιτυχημένα αποτελέσματα με τόσο μεγάλο βαθμό splitting που είναι πλέον η νόρμα του.
Τώρα για το kebot αυτό που λέει ο Cvial είναι σωστό,αν του δώσεις τις παραμέτρους καταγραφής που θέλεις,τότε το αποτέλεσμα καταγραφής αμέσως αλλάζει.
Τα στατιστικά σου δίνουν την πλήρη εικόνα,αρκεί να ανταποκρίνονται σε πραγματική απεικόνιση της κατάστασης,ειδάλλως έχεις άλλη εικόνα.
Γενικά ο Τούρκος σε αυτά έχει μια πολύ ομιχλώδη εικόνα και θεωρώ πως είναι σκόπιμο.
 

alex7

Well-Known Member
υπάρχουν πολλά μυστικά στο επάγγελμα και οι γιατροί που τα κατέχουν -και δεν αναφέρομαι μόνο στον Έρντο- τα φυλάνε σαν κόρη οφθαλμού.
 

vlafo

Well-Known Member
Το partial transection είναι αναπόφευκτο αρκεί να μην το ξεσκίσουμε όπως έχουμε δει εδώ μέσα σε περιστατικά.Και αυτό είναι λάθος.
Το splitting σαν μεθοδολογία έχει εφαρμογή σε πολύ λίγους.
Γιατί να το κάνει σε μένα όταν ο λόγος μου άνετα έβγαζε 2.5?
Για να τον ρίξει,να βγάλει πολλά άχρηστα μονότριχα,κάλυψη να μην έχω,και να χρειαστώ και δεύτερη όταν θα είχα κλείσει με την πρώτη?
Δεν είναι τακτική αυτή και μεθοδολογία,απλά είναι σκόπιμη τακτική από πλευράς του καθαρά για οικονομικούς λόγους.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για να το καταλάβουμε. Και οι 2 κύκλοι περιέχουν 2τριχα. Ο κίτρινός προφανώς καταγράφεται με απόλυτη βεβαιότητα σαν 2τριχο. Η σχετική απόσταση μεταξύ των τριχών είναι μηδενική. Ο κόκκινος όμως εύκολα καταγράφεται σαν 2 μονότριχα ενώ δεν είναι. Η σχετική απόσταση μεταξύ τριχών είναι μεγαλή και το επιτρέπει ξεγελώντας τον άπειρο.

hair_graftsr.jpg
 

vlafo

Well-Known Member
Μα και έμπειρος να είσαι,είναι δυνατόν στο μόνιτορ που λέει το παλικάρι που κατεβάζει όλα τα στοιχεία,να είσαι σε θέση να τα μετρήσεις?
Δεν είναι.
Απλά στην καταγραφή όπως αποδεικνύεται εδώ,άνετα τα ορίζει όπως θέλει.
 
Μπλουζα