Gorgi, ASMED Clinic, FUE, 4500 grafts, 15-16/11/2021

Kostas97

Well-Known Member
Προστέθηκαν επιπλέον πληροφορίες στο αρχικό ποστ καθώς και φωτογραφίες μια εβδομάδα μετά.
Πόνος στη δότρια έχει μειωθεί αρκετά, η φαγούρα έχει επίσης μειωθεί αλλά θέλει κιάλλο. Ίσως βοήθησε και η aloe vera, ευχαριστώ @alex7 για την συμβουλή.
Το πρήξιμο στο προσωπο έχει σχεδόν εξαφανιστεί και μένει μια ωχρή απόχρωση στο πρόσωπο η οποία επίσης υποχωρεί σιγά σιγά.

Χθες και σήμερα κατά την διάρκεια του λουσίματος είδα κάποιες τρίχες να πέφτουν (τρίχες όχι grafts!). Είναι νορμάλ αυτό?
Εξαιρετικες Φωτο εξαιρετικη παρουσιαση.
Ευχαριστουμε για αυτο που κανεις. :D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gorgi

Active Member
Περιοχη καλυψης γραφεις 46cm2 μηπως είναι λάθος? Είναι σιγουρα πολυ μεγαλυτερη. Ευχαριστουμε για την ωραια σου παρουσιαση.

Νομίζω μιλάει για κροτάφους και hairline, οπως λέει και ο φίλος @Gianney .

Περιοχή κάλυψης 46 cm2 εννοεί προφανώς μόνο α ζώνη και πιο πολυ κροτάφους μάλλον έτσι;Επίσης 1306 μόνοτριχα είναι πάρα μα πάρα πολλά.

Αν κρίνω από τον χαμηλό μου λόγο, μάλλον είναι στην φύση μου να έχω πολλά μονότριχα. Ευτυχώς που έχω χοντρή τρίχα...
Επίσης φαντάζομαι πως χρησιμοποίησε τόσα μονότριχα όχι μόνο στη hairline αλλά δεδομένου και του χαμηλού λόγου και στα πλαινά των κροτάφων όπου μπήκε αρκετό πράγμα. Γιατί αν είναι να μπήκαν κάπου τα διπλά και τριπλά φαντάζομαι είναι στο crown. Λέω τώρα εγώ...
 

gorgi

Active Member
Εξαιρετικες Φωτο εξαιρετικη παρουσιαση.
Ευχαριστουμε για αυτο που κανεις. :D

Να είσαι καλά @Kostas97 , προσπαθώ να συνεισφέρω κι εγώ με τη σειρά μου, το συγκεκριμένο Forum με βοήθησε να μάθω πολλά πράγματα.
 

oreo

Well-Known Member
Νομίζω μιλάει για κροτάφους και hairline, οπως λέει και ο φίλος @Gianney .



Αν κρίνω από τον χαμηλό μου λόγο, μάλλον είναι στην φύση μου να έχω πολλά μονότριχα. Ευτυχώς που έχω χοντρή τρίχα...
Επίσης φαντάζομαι πως χρησιμοποίησε τόσα μονότριχα όχι μόνο στη hairline αλλά δεδομένου και του χαμηλού λόγου και στα πλαινά των κροτάφων όπου μπήκε αρκετό πράγμα. Γιατί αν είναι να μπήκαν κάπου τα διπλά και τριπλά φαντάζομαι είναι στο crown. Λέω τώρα εγώ...
Με τέτοια δότρια, απίθανο είναι να είναι η φύση σου τα μονότριχα, εκτός και αν έχεις 240 hair/graft μονότριχα στην δότρια, αλλά μάλλον τότε θα ήσουν χαλί περσίας :p . Το 1306 θεωρώ οτι είναι το αποτέλεσμα του splitting και του partial transection. Στην αποκατάσταση των temporals θες μονότριχα όπως και στην hairline στην ζώνη μετάβασής, μετά αυξάνεις το coverage με τα πολύτριχα , για να δέσει οπτικά το αποτέλεσμα με τα υπόλοιπα μαλλιά που έχεις και να μην κλωτσάει ως παράτερο.
Κρίμα να έχεις διάθεση να κάνεις μια ωραία παρουσίαση και να μην έχεις τις ακριβείς μετρήσεις. Δικαιολογίες για το KEbot και work in progress και μαλακίες τούμπανα που λένε.... Αφου δεν σου είπαν οτι θα γίνει σύνδεση του ΚΕbot με Skynet στο καινούργιο Terminator πάλι καλά.
 

vlafo

Well-Known Member
4500 συνολικά,τα 300 τα φάγανε τα temporals,συνεπώς τα υπόλοιπα 4200 φύγανε στο υπόλοιπο κεφάλι.
Με 1300 μονότριχα σαν απόρροια του splitting θα υπάρχει τουλάχιστον φυσικότητα.
Το καλό της υπόθεσης είναι δεδομένης και της κατάστασης του παιδιού,ότι με τα υπόλοιπα 2900 που μπήκανε στις άλλες ζώνες,θα έχει πολύ καλή και δυνατή κάλυψη,εάν και εφόσον επιτευχθεί υψηλή φύτρωση και αποφυγή σόκλος.
Το μεγάλο αρνητικό ότι πλήρωσε αρκετά παραπάνω σαν απόρροια του splitting.
 
Πραγματικά πολύ καλή παρουσίαση και με μεγάλη αγωνία θα περιμένω το αποτέλεσμα καθώς είχες άπειρα μαμά μαλλιά και μπήκε ανάμεσα πράγμα που με ενδιαφέρει και εμένα πολύ μιας που θα ήθελα και εγώ έτσι να κινηθώ στην περίπτωση μου…πραγματικά εύχομαι μα πάρεις το καλύτερο δυνατό και σε ευχαριστώ για την παρουσίαση…καλά αποτελέσματα εύχομαι !
 

Gianney

Well-Known Member
Σωστός.Μονοτριχα μπροστά και temporal,ξέχασα ότι έχεις μπει και εκεί.Καλα θα ήταν βέβαια να είχαμε αναλυτικά πόσα grafts , πυκνοτητες κτλ
Νομίζω μιλάει για κροτάφους και hairline, οπως λέει και ο φίλος @Gianney .



Αν κρίνω από τον χαμηλό μου λόγο, μάλλον είναι στην φύση μου να έχω πολλά μονότριχα. Ευτυχώς που έχω χοντρή τρίχα...
Επίσης φαντάζομαι πως χρησιμοποίησε τόσα μονότριχα όχι μόνο στη hairline αλλά δεδομένου και του χαμηλού λόγου και στα πλαινά των κροτάφων όπου μπήκε αρκετό πράγμα. Γιατί αν είναι να μπήκαν κάπου τα διπλά και τριπλά φαντάζομαι είναι στο crown. Λέω τώρα εγώ...
 

Gianney

Well-Known Member
Εσύ ρε φίλε με τοπική φίνα του Αναστασακη έγινες βούρτσα.
Πραγματικά πολύ καλή παρουσίαση και με μεγάλη αγωνία θα περιμένω το αποτέλεσμα καθώς είχες άπειρα μαμά μαλλιά και μπήκε ανάμεσα πράγμα που με ενδιαφέρει και εμένα πολύ μιας που θα ήθελα και εγώ έτσι να κινηθώ στην περίπτωση μου…πραγματικά εύχομαι μα πάρεις το καλύτερο δυνατό και σε ευχαριστώ για την παρουσίαση…καλά αποτελέσματα εύχομαι !
 
Ισχύει ότι είμαι σε πολύ καλή κατάσταση και σκέφτομαι μα αρχίσω και 3 mg την εβδομάδα…αλλά σίγουρα θα εξελιχθεί κάποια στιγμή και σίγουρα θα μπω ανάμεσα σε μαμά μαλλιά και δεν θα περιμένω να αδειάσω…
 

Gianney

Well-Known Member
Το συμπέρασμα είναι φτιάξτε temporals ,έτσι θα εκμεταλλεύτειτε τα μονοτριχα της partial :cool: ;)
Με τέτοια δότρια, απίθανο είναι να είναι η φύση σου τα μονότριχα, εκτός και αν έχεις 240 hair/graft μονότριχα στην δότρια, αλλά μάλλον τότε θα ήσουν χαλί περσίας :p . Το 1306 θεωρώ οτι είναι το αποτέλεσμα του splitting και του partial transection. Στην αποκατάσταση των temporals θες μονότριχα όπως και στην hairline στην ζώνη μετάβασής, μετά αυξάνεις το coverage με τα πολύτριχα , για να δέσει οπτικά το αποτέλεσμα με τα υπόλοιπα μαλλιά που έχεις και να μην κλωτσάει ως παράτερο.
Κρίμα να έχεις διάθεση να κάνεις μια ωραία παρουσίαση και να μην έχεις τις ακριβείς μετρήσεις. Δικαιολογίες για το KEbot και work in progress και μαλακίες τούμπανα που λένε.... Αφου δεν σου είπαν οτι θα γίνει σύνδεση του ΚΕbot με Skynet στο καινούργιο Terminator πάλι καλά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Ισχύει ότι είμαι σε πολύ καλή κατάσταση και σκέφτομαι μα αρχίσω και 3 mg την εβδομάδα…αλλά σίγουρα θα εξελιχθεί κάποια στιγμή και σίγουρα θα μπω ανάμεσα σε μαμά μαλλιά και δεν θα περιμένω να αδειάσω…
Άντε με το καλό!
Σιγά σιγά βλέπω το μισό φόρουμ να πηγαίνει τουλάχιστο σε low dose φίνα.
Έχει ο καιρός γυρίσματα..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς έπεσε αρκετό splitting. 1300 1τριχα. Χωρίς όμως τις μετρήσεις της δολτριας preop δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο.
 

bobby

Well-Known Member
Το splitting είναι τελείως λάθος τακτική και καλό μόνο για την τσέπη του Τούρκου. Έχει νόημα μόνο σε περιπτώσεις που δεν μπορείς να βρεις 500-600 μονότριχα. Τι ποσοστό ανθρώπων που κάνουν ΜΜ δεν έχουν αυτά τα μονότριχα; Λιγότερο από 1% σίγουρα…. Τα περί ομογενοποίησης δότριας είναι δικαιολογίες του κ..λου.
 

Gianney

Well-Known Member
Το splitting είναι τελείως λάθος τακτική και καλό μόνο για την τσέπη του Τούρκου. Έχει νόημα μόνο σε περιπτώσεις που δεν μπορείς να βρεις 500-600 μονότριχα. Τι ποσοστό ανθρώπων που κάνουν ΜΜ δεν έχουν αυτά τα μονότριχα; Λιγότερο από 1% σίγουρα…. Τα περί ομογενοποίησης δότριας είναι δικαιολογίες του κ..λου.
Κάπου εδώ δει αλλά δεν θυμάμαι,και ο stripar το χε πει ότι με το splitting ο ερντο παίρνει ενα 15 % η και παραπάνω από την δοτρια,δηλ φτάνει στο 65%κοντα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συνήθως ένα 20 -30 % είναι ,από όσα έχω δεί

εχω κάνει αρκετή ανάλυση σε πραγματικά περιστατικά σε σχετικό νήμα. Έχει όμως μεγάλη σημασία να το δεις ανα περίπτωση. Άλλο να έχεις μαμισιο λόγο 2.8 και άλλο 2.4.
 
Μπλουζα