Gorgi, ASMED Clinic, FUE, 4500 grafts, 15-16/11/2021

vlafo

Well-Known Member
υπάρχουν πολλά μυστικά στο επάγγελμα και οι γιατροί που τα κατέχουν -και δεν αναφέρομαι μόνο στον Έρντο- τα φυλάνε σαν κόρη οφθαλμού.
Μυστικά όλοι έχουν και ούτε θα τα μάθουμε ποτέ ακριβώς,αυτό δεν είναι μεμπτό,όταν όμως τα μυστικά τους είναι εις βάρος του ασθενή τότε υπάρχει θέμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gorgi

Active Member
Για να το καταλάβουμε. Και οι 2 κύκλοι περιέχουν 2τριχα. Ο κίτρινός προφανώς καταγράφεται με απόλυτη βεβαιότητα σαν 2τριχο. Η σχετική απόσταση μεταξύ των τριχών είναι μηδενική. Ο κόκκινος όμως εύκολα καταγράφεται σαν 2 μονότριχα ενώ δεν είναι. Η σχετική απόσταση μεταξύ τριχών είναι μεγαλή και το επιτρέπει ξεγελώντας τον άπειρο.

Προβολή συνημμένου 42610

Ευχαριστώ για το παράδειγμα, κατάλαβα τί εννοείς και έχεις απόλυτο δίκιο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα και έμπειρος να είσαι,είναι δυνατόν στο μόνιτορ που λέει το παλικάρι που κατεβάζει όλα τα στοιχεία,να είσαι σε θέση να τα μετρήσεις?
Δεν είναι.
Απλά στην καταγραφή όπως αποδεικνύεται εδώ,άνετα τα ορίζει όπως θέλει.

Αν μπορείς και δεις μια εικόνα όπως την παραπάνω που πόσταρα σε αυτή την μεγένθυνση "παγωμένη" και με χρώματα για το πως έχει χαρακτηρίσει τα graft (3τριχα, κλπ) είναι πολύ εύκολο για έναν έμπειρο. Δεν πιστευω όμως ότι έχεις τέτοια δυνατότητα.
 

aeratos28

Just aeratos
Για την συγκεκριμένη περίπτωση,το τονίζω αυτό,για την συγκεκριμένη,που έχτισε hairline και temples + ενώσεις κτλ,πιστεύω πως είναι ονειρικό το νούμερο των 1300 grafts..πίσω από αυτά άδειος δεν ήταν πουθενά ,εκεί μπήκαν πολυτριχα οπότε θα είναι κομπλέ..τώρα όσο για τους Ισπανούς που λες,βάζουν 300-400 μόνο σε hairline ,αν φτιάξουν εξαρχής και ενώσεις temples κτλ όπως καταλαβαίνεις θα παίξουν και με δίτριχα αναγκαστικά ..μπορούμε να καταλάβουμε τη διαφορά στο μάτι σε temples το ένα με δίτριχα και το άλλο με μονά..δεν μπορούν να έχουν σχεδόν όλοι οι Ισπανοί τέτοια δουλειά λόγω του ότι από σπλιταρισμα δεν το κατέχουν ..έχουν άλλο τρόπο σκέψης στις επεμβάσεις τους .δεν μπορούν να το κάνουν αυτό.
Τα περί φυσικότητας είναι απλά για να δικαιολογηθεί το splitting. Γιατί o Cuto και ο Freitas έχουν θέμα φυσικότητας που δεν χρησιμοποιούν πάνω από 300-400 μονότριχα στην hairline?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
300-400 είναι μόνο για hairline χωρίς τα temples. Επίσης θεωρώ ότι τα temples του δεν είχαν και τόσο θέμα. Από 100-150 μονότριχα σε κάθε temple για να αποκαταστήσει τα peaks. Δηλαδή με 600-700max ήταν κομπλέ. Εδώ δεν φτιάχτηκαν μόνο τα peaks αλλά ενισχύθηκε και η πιο πίσω περιοχή στα temples. Για πoιό λόγο? Προφανώς για να "βολευτούν" τα μονότριχα. Αν παρατηρήσεις όμως από τις πρώτες φώτο εδώ μιλάμε για διαφαινόμενο NW5. Ο φίλος χρειάζεται ενίσχυση με πολύτριχα σε όλες τις ζώνες για να έχει κάλυψη και να μην ρισκάρει shockloss. Αυτό είναι (ήταν) πιο σημαντικό από το να ενισχύσει (όχι να αποκαταστήσει) τα temples.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Πρέπει να κάτσω να δω πάλι τις φωτό..είδα τώρα ότι ανέβασε και τις φωτό από τον Ερντογάν .δεν τις είχα δει αυτές. Είχα δει μόνο το σχεδιασμό που του είχε κάνει με ξυρισμένο το κεφάλι.
 

aeratos28

Just aeratos
Τις είδα..δεν ξέρω ,εμένα μου φαίνεται πως έκανε το ιδανικότερο σενάριο στο κεφάλι του. Αναφέρθηκε πουθενά τι πυκνότητα έχει δουλευτεί η α ζώνη μαζί με temples?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ θεωρώ ότι ξεκίνησε με το σκεπτικό (όπως πάντα), πρέπει να βάλω 4500g. Δηλαδή όπως μου είπε και ένας "ταληροφονιάς" παπάς όταν ήθελα να τελέσω ένα μυστήριο: "δώσε ότι θες όχι κάτω από 100€". Με βάση αυτό το σκεπτικό έγινε και η επέμβαση. Εδώ ήθελε 2500g max με έναν καλό λόγο (αν φυσικά μπορούσε να το υποστηρίξει η δότρια).
 

aeratos28

Just aeratos
Χαχαχα ρε τον παπά..χαχααχαχ,καλά κοίτα σίγουρα το τράβηξε φουλ,ώστε να φτάσει σε αυτό το νούμερο grafts για να πληρωθεί αυτά που θέλει για κάθε χειρουργείο..δεδομένο αυτό .τώρα για τα 2500 που λες ,νομίζω πως όχι..μου φαίνονται λίγα για το χτίσιμο αυτό..θα έλεγα περίπου στα 3200-3300 θα ήταν κομπλέ..συγκρίνω με εμένα,εγώ με χειρότερη α ζώνη και temples που θέλω από ότι πιστεύω περί τα 3800 προς 4κ για ένα ίδιο χειρουργείο με τον φίλο μου τον gorgi
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Ο Τούρκος εμένα μου έλεγε 5000 και θα μπει παντού σε όλες τις ζώνες.
Η ουσία είναι ότι αυτό εμένα δε με χάλαγε,θα τελείωνα μια και καλή,αλλά ακόμα και να μου τα έβαζε όλα,δεν με είχε εμπνεύσει-κερδίσει πως δεν θα μου έκανε ζημιά στα μαμά μαλλιά.
Εκεί με απέτρεψε.
Αυτό είναι ένα άλλο μυστικό που δε μπορείς ποτέ να το ξεδιαλύνεις αν βάλεις τόσα πολλά και τι ζημιά σου έκανε στα μαμά.
 

aeratos28

Just aeratos
Αυτό ισχύει,δεν λέω ..πάντως αυτό που βλέπω για εδώ τον φίλο,είναι πολύ όμορφο,πιστεύω αν όλα πάνε καλά(μακάρι δλδ) θα χάσει τη μπάλα ο φίλος..θα είναι αγνώριστος.
Ο Τούρκος εμένα μου έλεγε 5000 και θα μπει παντού σε όλες τις ζώνες.
Η ουσία είναι ότι αυτό εμένα δε με χάλαγε,θα τελείωνα μια και καλή,αλλά ακόμα και να μου τα έβαζε όλα,δεν με είχε εμπνεύσει-κερδίσει πως δεν θα μου έκανε ζημιά στα μαμά μαλλιά.
Εκεί με απέτρεψε.
Αυτό είναι ένα άλλο μυστικό που δε μπορείς ποτέ να το ξεδιαλύνεις αν βάλεις τόσα πολλά και τι ζημιά σου έκανε στα μαμά.
 

vlafo

Well-Known Member
Ο φίλος εδώ πρέπει να πάρει εντυπωσιακό αποτέλεσμα,δεν το συζητάμε,δεν θα το πιστεύει αυτό που θα δει.
Μπράβο του για την ωραία παρουσίαση που πλέον είναι σταγόνα στον ωκεανό.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Χαχαχα ρε τον παπά..χαχααχαχ,καλά κοίτα σίγουρα το τράβηξε φουλ,ώστε να φτάσει σε αυτό το νούμερο grafts για να πληρωθεί αυτά που θέλει για κάθε χειρουργείο..δεδομένο αυτό .τώρα για τα 2500 που λες ,νομίζω πως όχι..μου φαίνονται λίγα για το χτίσιμο αυτό..θα έλεγα περίπου στα 3200-3300 θα ήταν κομπλέ..συγκρίνω με εμένα,εγώ με χειρότερη α ζώνη και temples που θέλω από ότι πιστεύω περί τα 3800 προς 4κ για ένα ίδιο χειρουργείο με τον φίλο μου τον gorgi

Μα το θέμα είναι ότι δεν χρειαζόταν τέτοιο χτίσιμο στα temples. Για να το δούμε αναλυτικά.

Οι κροταφοι. Επιφάνεια που δεν ξεπερνάει τα 35-40cm2. Με μια πυκνότητα 45g και έναν λόγο 2,5 (λόγω των 300μονότριχων) θα είχε 112τρίχες θα ξόδευε 1800g (έχουμε δει και παρόμοιο περιστατικό από Cuto). Στα peaks 300-400 και άλλα 500 φουλ πολυτριχα πιο πίσω για πύκνωση χωρίς να ρισκάρει. Σύνολον 2700g, άντε 3000g τραβηγμένο από τα αυτιά αν μπορούσε να τα χωρέσει με ασφάλεια.
2_5r.jpg
 

oreo

Well-Known Member
Το πλάνο είναι καλά οργανωμένο, πας λοιπόν στον Χ-Ψ γιατρό γεμάτος χαρά, όνειρα και ελπίδες για την πολυπόθητη νέα εικόνα.
Σου λέει 3000g για να γίνεις φιγουρίνι, να σε δει η γκόμενα απο την εφηβεία σου και να της πέσει το σαγόνι. Τελειώνει η επέμβαση, σου λένε ήσουν τυχερός καταφέραμε να εξαγουμε άλλα 200 - 250 g, πας για σουπερ αποτέλεσμα. Φεύγεις καταχαρούμενος, συνεπαρμένος απο την επιλογή ζωής και γιατρού που έκανες, χωρίς να μάθεις ποτέ οτι χρειαζόσουν τελικά 2300 g και τόσα μπήκανε αν είσαι τυχερός. And so the story goes on.
 

aeratos28

Just aeratos
Όλα αυτά σωστά,με διαφορετικό γιατρό βέβαια..
Μα το θέμα είναι ότι δεν χρειαζόταν τέτοιο χτίσιμο στα temples. Για να το δούμε αναλυτικά.

Οι κροταφοι. Επιφάνεια που δεν ξεπερνάει τα 35-40cm2. Με μια πυκνότητα 45g και έναν λόγο 2,5 (λόγω των 300μονότριχων) θα είχε 112τρίχες θα ξόδευε 1800g (έχουμε δει και παρόμοιο περιστατικό από Cuto). Στα peaks 300-400 και άλλα 500 φουλ πολυτριχα πιο πίσω για πύκνωση χωρίς να ρισκάρει. Σύνολον 2700g, άντε 3000g τραβηγμένο από τα αυτιά αν μπορούσε να τα χωρέσει με ασφάλεια.
Προβολή συνημμένου 42613
 

aeratos28

Just aeratos
Όταν έχεις πλάνο,δεν την πατάς με αυτό τον τρόπο ορεο..με οποιονδήποτε άλλο,ναι.ας πούμε ο cvial ,λόγω του ότι ήξερε την δοτρια του,επέλεξε να μην πάει στον Τούρκο γτ γνώριζε εξαρχής ότι θα γίνει αυτό..και ήθελε το εντελώς αντίθετο από την σχολή του τούρκου .ήθελε να αξιοποιήσει όσο το δυνατόν καλύτερα τον προβληματικό λόγο που είχε η δοτρια.
Το πλάνο είναι καλά οργανωμένο, πας λοιπόν στον Χ-Ψ γιατρό γεμάτος χαρά, όνειρα και ελπίδες για την πολυπόθητη νέα εικόνα.
Σου λέει 3000g για να γίνεις φιγουρίνι, να σε δει η γκόμενα απο την εφηβεία σου και να της πέσει το σαγόνι. Τελειώνει η επέμβαση, σου λένε ήσουν τυχερός καταφέραμε να εξαγουμε άλλα 200 - 250 g, πας για σουπερ αποτέλεσμα. Φεύγεις καταχαρούμενος, συνεπαρμένος απο την επιλογή ζωής και γιατρού που έκανες, χωρίς να μάθεις ποτέ οτι χρειαζόσουν τελικά 2300 g και τόσα μπήκανε αν είσαι τυχερός. And so the story goes on.
 

oreo

Well-Known Member
Όταν έχεις πλάνο,δεν την πατάς με αυτό τον τρόπο ορεο..με οποιονδήποτε άλλο,ναι.ας πούμε ο cvial ,λόγω του ότι ήξερε την δοτρια του,επέλεξε να μην πάει στον Τούρκο γτ γνώριζε εξαρχής ότι θα γίνει αυτό..και ήθελε το εντελώς αντίθετο από την σχολή του τούρκου .ήθελε να αξιοποιήσει όσο το δυνατόν καλύτερα τον προβληματικό λόγο που είχε η δοτρια.
Κάθε μέρα την πατάνε άπειροι, για αυτό και με το πλάνο και τις μετρήσεις "σώζεται" η προσπάθεια. Τώρα για τον cvial , γνώμη μου είναι οτι μια χαρά θα τον έκανε ο erdogan, μην ξεχνάμε οτι πρώτος εξέλιξε τις μετρήσεις που έχουμε ως αφετηρία σήμερα. Δεν ξέρω αν ο Τούρκος θα ασχολούνταν σε τέτοιο βαθμό με την δημιουργία πλάνου σε ένα διαβασμένο ασθενή ή απλά θα έλεγε next patient και όλα καλά. Νομίζω οτι ο Λορενζο ήταν πιο κοντά στα πρότυπα συνεννόησης και συνεργασίας του cvial.
Τώρα αυτά είναι υποθέσεις και καλύτερα να τα απαντήσει ο cvial.
 
Μπλουζα