Gorgi, ASMED Clinic, FUE, 4500 grafts, 15-16/11/2021

gorgi

Active Member
Καλημέρα στο Φόρουμ,

αφού σε άλλο μου νήμα είχα μοιραστεί μαζί σας το πρόβλημά μου και ύστερα απο επικοινωνία με αρκετούς γιατρούς και κλινικές του εξωτερικού και ζυγίζοντας οικονομικό και διάφορους άλλους παράγοντες αποφάσισα κι εγώ να προχωρίσω με την ΜΜ στην ASMED Clinic στην Κωνσταντινούπολη. Επέλεξα για οικονομικούς λόγους την "μεσαία" επιλογή, δηλαδή να κάνει μόνο μέρος των incisions ο ίδιος ο Erdo και τις υπολοιπες άλλος γιατρος από το έμπειρο team του. Σε αυτό το νήμα θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου αυτή και να παρακολουθήσουμε μαζί την όποια εξέλιξη έχω.

Η ΜΜ πραγματοποιήθηκε σε διάστημα 2 ημερών στις 15-16 Νοεμβρίου 2021 με την μέθοδο FUE, με σύνολο 4543 grafts.

Όλα συνέβησαν πολύ γρήγορα καθώς ενώ αρχικά μιλούσαμε για ραντεβού κατά τον Μάρτιο του 2022, κάποιος άλλος ασθενής προγραμματισμένος για Νοέμβριο ακύρωσε και η coordinator της ASMED που με είχε αναλάβει με ενημέρωσε και αμέσως απάντησα θετικά θέλοντας να μην χάσω τα μπανάκια του καλοκαιριού :).
Λόγω προβλημάτων με την τράπεζα δεν πρόλαβα καν να στείλω με διαθνές έμβασμα το deposit που ζητούσαν από την ASMED, αλλά δεν υπηρξε κάποιο θέμα, μου δόθηκε η επιλογή να πληρώσω όλο το ποσό μονομιάς όταν θα πήγαινα, έδειξαν και αυτοί κατανόηση με το πόσο γρήγορα έγιναν όλα. Εδω αξιζει να σημειωθεί πως η ASMED δέχεται μόνο μέρος του ποσού (στην περίπτωση μου έως 3500€) να πληρωθεί με έμβασμα ή κάρτα, το υπόλοιπο το δέχονται μόνο σε cash, με όποιες συνέπειες επιφέρει αυτό (ενδεχόμενο declaration σε αεροδρόμια κτλ.). Επίσης μου δόθηκε η επιλογή να διανυκτερεύσω σε δωμάτιο της κλινικής αντί για ξενοδοχείο το οποίο το συνιστώ ανεπιφύλακτα τα δωμάτια είναι σούπερ μοντέρνα με όλες τις ανέσεις και ειδικά διαρρυθμισμένα για τις μετεγχειριτικές ανάγκες (μοντέρνες ρυθμιζόμενες ηλεκτρικές ιατρικές κλίνες, ανέπαφες αντλιες σαπουνιών και βρύσες κτλ.) και δεν χρειάζεται μετά το χειρουργείο να μπαίνεις σε αυτοκίνητα και να κάνεις διαδρομές.



ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ:

ΓΕΝΙΚΑ

Ηλικία40 ετών
ΑγωγήΚαμία ως τώρα, έναρξη φίνας την πρώτη μέρα της εγχείρησης μετά από προτροπή του ιατρού.
Στόχοι/ΠροσδοκίεςΓέμισμα κροτάφων πλάγια και επάνω, ελαφρύ κατέβασμα hairline, πυκνωση hairline, πυκνωση crown
Μέσο πάχος τρίχας60 microns
Δύναμη δότριας8600 grafts
Πυκνότητα46 grafts/cm² (Αφορά την μετωπική/κροταφική περιοχή και όχι την υπόλοιπη λήπτρια)
Έκταση60cm² (Αφορά την μετωπική/κροταφική περιοχή και όχι την υπόλοιπη λήπτρια)

Τα δεδομένα αυτά μου δόθηκαν κατά την διάρκεια του consultation και στην μετέπειτα επικοινωνία μου με την ASMED.

Όταν μεταγενέστερα προσπάθησα να ζητήσω από την ASMED υλικό μετρήσεων πιο αναλυτικό σαν αυτό που είδα σε άλλα threads εδώ μέσα, μου είπαν πως οι ακριβείς μετρήσεις γίνονται πλέον με το KEbot και επειδή είναι work in progress δεν μπορούν να μου τα στείλουν.
Συνιστώ στον οποιοδήποτε ενδιαφερθεί για επέμβαση στην ASMED να το ξεκαθαρίσει αυτό εκ των προτέρων αν το υλικό των αναλυτικών μετρήσεων πριν την επέμβαση είναι σημαντικό για τον ίδιο!



ΜΕΤΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΟ REPORT

KONSTANTINOS TAPTAS BLURRED.jpg




ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ

ΜΕΡΑ "Pre"

17:30 Προσγείωση στην Κωνσταντινούπολη (SAW)
18:00 Συνάντηση με τον οδηγό στην έξοδο του αεροδρομίου (κρατούσε tablet με το όνομά μου)
18:45 Άφηξη με το van στην ASMED
19:00 Ιατρικά τεστ (EKG, PCR test για COVID-19 και αιμοληψία για έλεγχο για άλλες ασθένειες)
19:15 Άφηξη/Εγκατάσταση στο δωμάτιο
20:00 Σερβίρισμα δείπνου (ψάρι ψητό με πουρέ) στο δωμάτιο σε δίσκο
21:00 Μάζεμα δίσκου από το δωμάτιο
21:10 Λήψη pre-op φωτογραφιών στο ειδικά διαμορφωμένο στούντιο.
21:20 Επιστροφή στο δωμάτιο και υπνος

ΜΕΡΑ "1"
06:30 Ξύπνημα
06:50 Μίνι πρωινό (ένα πολύ μικρό κρουασάν και ένας μικρός χυμός)
07:00 Παραλαβή από την coordinator και επίσκεψη στο φουαγιέ όπου υπο τους ήχους live piano συμπληρώθηκαν τα τελευταία ερωτηματολόγια
07:20 Πρώτο consultation και μετρήσεις με τον Erdo (πυκνότητα, διαμετρος τρίχας, εκτίμηση δότριας, συζήτηση expectations, πρώτος σχεδιασμός της hairline κτλ.)
07:40 Φωτογραφίες με την πρώημη hairline και μαλλιά
07:45 Κούρεμα
07:50 360° scan με το KEbot
08:00 Φωτογραφίες χωρίς μαλλιά
08:05 Μικροαλλαγές και οριστικοποίηση της τελικής hairline
08:15 Δευτερο scan με το KEbot, αλλά αυτή την φορά πιο σύντομο
08:40 Πληρωμή
08:30 Σύντομη επιστροφή στο δωμάτιο.
09:00 1ο χειρουργείο - Extraction (Gizem & Team)
12:00 Διάλειμμα
12:30 2ο χειρουργείο - Incisions ( hairline-temples, από τον Koray Erdogan)
13:30 3ο χειρουργείο - Insertion (Gizem & Team)
16:30 Επιστροφή στο δωμάτιο
16:45 Έλεγχος του αποτελέσματος από τον Erdo στο δωμάτιο
18:30 Δείπνο (Hünkâr beğendi για τους γνωστες της τουρκικής κουζίνας) στο δωμάτιο

ΜΕΡΑ "2"
06:50 Ξύπνημα
07:10 Μίνι πρωινό (ένα πολύ μικρό κρουασάν και ένας μικρός χυμός)
07:15 Παραλαβή από την coordinator, ξανά κουρεμα της λήπτριας και πολύ απαλό πλυσιμο λήπτριας/δότριας
07:30 1ο χειρουργείο - Extraction (Gizem & Team)
10:00 Σύντομο διάλειμμα
10:15 2ο χειρουργείο - Incisions (crown, από τον Alp Bayramoglu)
11:00 3ο χειρουργείο - Insertion (Gizem & Team)
13:45 Επιστροφή στο δωμάτιο
14:30 Τελικός έλεγχος του αποτελέσματος από τον Erdo στο δωμάτιο
16:00 Γεύμα (πένες με σάλτσα) στο δωμάτιο
19:30 Δείπνο (σολομός με πουρέ) στο δωμάτιο

ΜΕΡΑ "Post"
09:00 Ξύπνημα
09:15 Πρωινό κανονικό αυτή την φορά
09:45 Παραλαβή από την coordinator και επίσκεψη στο κουρείο για πλυσιμο λήπτριας/δότριας, οδηγίες, φάρμακα, επεξηγήσεις κτλ
10:00 Φωτογραφίες
10:05 Ξανά 360° scan με το KEbot
10:20 Παραλαβή report και επιστροφή στο δωμάτιο, προετοιμασία για αποχώρηση
10:40 Αποχώρηση απο ASMED για αεροδρόμιο (SAW)
14:40 Πτήση επιστροφής

Όλα αυτά μπορεί για πολλούς να μην έχουν καμία σημασία, αλλά εγώ προσωπικά πριν το ζήσω ο ίδιος είχα όλα αυτά τα διαδικαστικά θολά στο μυαλό μου και αποφάσισα να τα γράψω διεξοδικά μήπως και βοηθήσω κάποιον μελλοντικό αναγνώστη.


OI ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Θα ήθελα να ποστάρω όλες τις φωτογραφίες που μου έστειλε η κλινική σε αυτό το ποστ αλλά δυστυχώς δεν επιτρέπεται να ανεβάσω πάνω απο 10 φωτογραφίες, επομένως θα αρκεστώ σε αυτές που έχω ακόμη μαλλιά για να φανεί η αρχική κατάσταση. Τις υπολοιπες της κλινικής καθώς και τις δικές μου θα τις ανεβασω σε ξεχωριστά ποστ.

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΕΓΝΑ
0_1.JPG 0_2.JPG 0_3.JPG 0_4.JPG

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΒΡΕΓΜΕΝΑ
1_1.JPG 1_2.JPG 1_3.JPG 1_4.JPG 1_5.JPG


Θα προσπαθήσω να ανεβάζω ανά διαστήματα καλής ποιότητας φωτογραφίες στο ποστς αμέσως πιο κάτω ώστε να μπορεί να γίνεται η σύγκρηση εύκολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gorgi

Active Member
Έτοιμα τα placeholders για τις φωτογραφίες και μόλις ανέβασα και τις φωτογραφίες του 4ήμερου!
Το πρήξιμο έχει αρχίσει να υποχωρεί αλλά το πιο ενοχλητικό είναι η φαγούρα.
Ρώτησα την coordinator μου στην ASMED για να χρησιμοποιήσω φυσιολογικό ορό όπως διάβασα εδώ στο forum αλλά μου είπε να μην το κάνω. Οπότε προς το παρόν υποφέρω... :(
 

alex7

Well-Known Member
Πολύ «επαγγελματική» η παρουσίαση .Σχεδόν αψεγάδιαστη .Δε συμφωνώ σε 2 θέματα .Αν έκανες τον Μάρτιο προλάβαινες τα μπάνια σου καθώς 1 μήνα με προφύλαξη και αποφυγή του ηλίου είναι αρκετός .Εννοείται φυσικά ότι πρέπει έτσι και αλλιώς να αποφύγεις το έγκαυμα .Το άλλο που διαφωνώ είναι ο φυσιολογικός όρος .Είναι αυτό που κρατά την υγρασία στη λήπτρια .Ενυδατώνει και ανακουφίζει
 

alex7

Well-Known Member
Έτοιμα τα placeholders για τις φωτογραφίες και μόλις ανέβασα και τις φωτογραφίες του 4ήμερου!
Το πρήξιμο έχει αρχίσει να υποχωρεί αλλά το πιο ενοχλητικό είναι η φαγούρα.
Ρώτησα την coordinator μου στην ASMED για να χρησιμοποιήσω φυσιολογικό ορό όπως διάβασα εδώ στο forum αλλά μου είπε να μην το κάνω. Οπότε προς το παρόν υποφέρω... :(
Όσον αφορά τη φαγούρα στη δότρια χρησιμοποίησε αλόη Βερα σε gel 100%
 
Μπλουζα