5th WorldFUE Κω/πολη

Kostas97

Well-Known Member
Προσωπικά πιστεύω ότι η απάντηση στην ποιότητα σπουδών έχει γκρι απόχρωση. Σίγουρα υπάρχουν καλά δημόσια, σίγουρα υπάρχουν και καλά ιδιωτικά. Τώρα αναφορικά με αυτό που διατύπωσε ο Cvial παραπάνω αν κάποιος γράψει 18 αντί για 19, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Βέβαια στην Ελλάδα ένα μεγάλο μέρος υποψηφίων πάνε για κανονικό τουρισμό στις πανελλαδικές και μετά φεύγουν για τα καλύτερα ιδιωτικά είτε Αμερική είτε Ευρώπη.
Σε πολλες σχολες το δυσκολο ειναι να μπεις...
Οι πανελληνιες θελουν και τυχη και συγκεκριμενο πνευμα που δεν μπορουν ολοι να ακολουθησουν. Οχι επειδη ειναι κακοι μαθητες ή μη ικανοι Οπως τα λεει ο Cvial ειναι ακριβως. Αν 2 ιδιους με διαφορα βαθμων 17 18 π.χ. τους βαλεις μια αλλη χρονια μπορει οι ρολοι λογω θεματων να αντισταφουν.
Για εμενα αν καποιος θελει να πετυχει ενα στοχο και ειναι μονοδρομος οι πανελληνιες να δωσει και 2 και 3 φορες και να μην απογοητευτει στην 1η.

Το να μπεις σε υψηλοβαθμη σχολη εξαρταται απο πολλους παραγοντες και απο πολλα μαθηματα. Μπορει να πας πολυ καλα σε ολα και να σε κοψει η εκθεση. Ή να εισαι τελειος σε βιολογια χημεια και μετριος στα μαθηματικα.
Μπορει εσυ να μη καταφερεις να μπεις ιατρικη. Και αντικειμενικοτατα τα μαθηματικα του λυκειου να μη τα ξαναδεις στη σχολη πουθενα :D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Didier11

Active Member
Για εμενα αν καποιος θελει να πετυχει ενα στοχο και ειναι μονοδρομος οι πανελληνιες να δωσει και 2 και 3 φορες και να μην απογοητευτει στην 1η.

Ξέρεις όμως ότι συνήθως ο χρόνος είναι καλύτερος κι από το χρήμα…
 

Pan77

Active Member
Δειξτε μου ενα καλο ιδιωτικο πανεπιστημιο της Ευρωπης....
Δεν υπάρχει. Γενικά υπάρχουν ελάχιστα ιδιωτικά πανεπιστήμια στις περισσότερες ευρωπαικές χώρες και αυτά αφορούν συγκεκριμένες ειδικότητες. Στο εξωτερικό και κυρίως στην Ευρώπη δεν είναι ιδιωτικά γιατί δεν υπάρχει λόγος να είναι. Οι συνθήκες είναι άριστες και απολύτως κατάλληλες για κάποιον που θέλει να σπουδάσει αυτό που επιθυμεί. Φαινόμενα που ταλαιπωρούν την δικιά μας εκπαίδευση δεν υπάρχουν ούτε κατά διάννοια εκεί. Στην Αμερική και στην Ασία όμως που έχουν τα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα υπάρχουν πολλά ιδιωτικά και κάποια είναι μάλιστα στην κορυφή των ranking, όπου εκεί το rank όντως έχει αξία.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Όταν μου έρχεται το κομμάτι αυτό στο αυτί μου θέλω να αυτοπυρποληθω φτάνει με αυτούς τους ταπερ πιο πολλοί και από τις δημοτικούς σύμβουλους εγινανε.
 

aeratos28

Just aeratos
Μεγάλωσε με Μότσαρτ...ο Γιάννης Γιάννης..άσε ρε τζοναρε...μπουμερ..
Χαχαχαχαχαχαχα
Όταν μου έρχεται το κομμάτι αυτό στο αυτί μου θέλω να αυτοπυρποληθω φτάνει με αυτούς τους ταπερ πιο πολλοί και από τις δημοτικούς σύμβουλους εγινανε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μεγάλωσε με Μότσαρτ...ο Γιάννης Γιάννης..άσε ρε τζοναρε...μπουμερ..
Χαχαχαχαχαχαχα

ε δεν μπορω να βλεπω 55 αρες στο ΤikTok να το βαζουν και να το χορευουν κιολας. Αλητες ψαχνουν τετχιους.
 

Kostas97

Well-Known Member
Δεν υπάρχει. Γενικά υπάρχουν ελάχιστα ιδιωτικά πανεπιστήμια στις περισσότερες ευρωπαικές χώρες και αυτά αφορούν συγκεκριμένες ειδικότητες. Στο εξωτερικό και κυρίως στην Ευρώπη δεν είναι ιδιωτικά γιατί δεν υπάρχει λόγος να είναι. Οι συνθήκες είναι άριστες και απολύτως κατάλληλες για κάποιον που θέλει να σπουδάσει αυτό που επιθυμεί. Φαινόμενα που ταλαιπωρούν την δικιά μας εκπαίδευση δεν υπάρχουν ούτε κατά διάννοια εκεί. Στην Αμερική και στην Ασία όμως που έχουν τα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα υπάρχουν πολλά ιδιωτικά και κάποια είναι μάλιστα στην κορυφή των ranking, όπου εκεί το rank όντως έχει αξία.
Φιλε Pan θεωρω εγινα πολυ κουραστικος παραπανω. Τα πανεπιστημια στις πολιτισμενες χωρες ειναι Ιδιωτικα(κερδοσκοπικα δλδ) , Κρατικα και μη κρατικα μη κερδοσκοπικα.
Αυτα που αναφερεις παραπανω ως ιδιωτικα σου λεω οτι δεν ειναι ιδιωτικα.
Ειναι μη Κρατικα μη κερδοσκοπικα. Δηλαδη τα εσοδα τους γυρνανε πισω στα ιδια, δεν τα βαζει καποιος στην τσεπη του.

1655057551299.png

Το γιατι στην Ελλαδα συμβαινουν οσα συμβαινουν στα πανεπιστημια και γιατι τοσα χρονια δεν εχει επιλυθει δεν το γνωριζω. Προσωπικα παντως θεωρω οτι η λυση θα ερθει απο εξω προς τα μεσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vagosx

Well-Known Member
Φιλε Pan θεωρω εγινα πολυ κουραστικος παραπανω. Τα πανεπιστημια στις πολιτισμενες χωρες ειναι Ιδιωτικα(κερδοσκοπικα δλδ), Κρατικα και μη κρατικα μη κερδοσκοπικα.
Αυτα που αναφερεις παραπανω ως ιδιωτικα σου λεω οτι δεν ειναι ιδιωτικα.
Ειναι μη Κρατικα μη κερδοσκοπικα. Δηλαδη τα εσοδα τους γυρνανε πισω στα ιδια, δεν τα βαζει καποιος στην τσεπη του.

Προβολή συνημμένου 50169
Το Cmbridge είναι τυπικά κρατικό, αλλά έχει δίδακτρα 40.000 με 50.000 ευρώ το χρόνο, εσυ που το κατατασεις;
 

Kostas97

Well-Known Member
Το Cmbridge είναι τυπικά κρατικό, αλλά έχει δίδακτρα 40.000 με 50.000 ευρώ το χρόνο, εσυ που το κατατασεις;
Τα χρηματα αυτα δεν τα παιρνει ομως ο επιχειρηματιας ταδε. Γυρνανε στο ιδιο το πανεπιστημιο για ερευνα ή ο,τιδηποτε αλλο.
Στην Ελλαδα οσα πανεπιστημια γινονται ή προκεται να γινουν και παρουσιαζονται ως Ιδιωτικα, τα διδακτρα τα παιρνουν οι μετοχοι.
 

vagosx

Well-Known Member
Τα χρηματα αυτα δεν τα παιρνει ομως ο επιχειρηματιας ταδε. Γυρνανε στο ιδιο το πανεπιστημιο για ερευνα ή ο,τιδηποτε αλλο.
Στην Ελλαδα οσα πανεπιστημια γινονται ή προκεται να γινουν και παρουσιαζονται ως Ιδιωτικα, τα διδακτρα τα παιρνουν οι μετοχοι.
Μην πιανεστε με τις λέξεις, μπείτε στην ουσία του πραγματος
 

Kostas97

Well-Known Member
Μην πιανεστε με τις λέξεις, μπείτε στην ουσία του πραγματος
Σωστα.
Η ουσια ειναι πως αν κατι μπορεσει και βελτιωσει το επιπεδο ακαδημαικα της χωρας δε θα ειναι καποιο ιδιωτικο πανεπιστημιο αλλα η βελτιωση συνθηκων στα κρατικα.
Καλως η κακως το ιδιωτης δεν ειναι παντου η λυση.
 

vagosx

Well-Known Member
Τα χρηματα αυτα δεν τα παιρνει ομως ο επιχειρηματιας ταδε. Γυρνανε στο ιδιο το πανεπιστημιο για ερευνα ή ο,τιδηποτε αλλο.
Στην Ελλαδα οσα πανεπιστημια γινονται ή προκεται να γινουν και παρουσιαζονται ως Ιδιωτικα, τα διδακτρα τα παιρνουν οι μετοχοι.
Για να το πω πιο απλά τα τρία καλύτερα κατά τη γνώμη μου σχολεία στην Ελλάδα, το Αμερικανικό Κολλέγιο στην Αθήνα, το κολλέγιο Αθηνών και το Αμερικανικό κολλέγιο Θεσσαλονίκης είναι ακριβώς αυτό που λες μη κερδοσκοπικά ιδρύματα
 

Kostas97

Well-Known Member
Σου μιλαω ειλικρινα καποια ιδιωτικα λυκεια της πολης μου προσεφεραν με ενα κοστος δυνατοτητα να σου βαζουν παρουσιες στην τριτη λυκειου χωρις να εισαι παρων. Απλα πηγαινες καποιες ωρες τυπικα μη γινει ελεγχος.


@vagosx Μακαρι να δουμε και αλλα κολλεγια του τυπου αυτου. Θα ειναι μεγαλη υποθεση.
 
Μπλουζα