5th WorldFUE Κω/πολη

DoctorWho

Well-Known Member
Παρόλο που η ανωτέρω ανάλυση αντικατοπτρίζει ένα μεγάλο μέρος της πραγματικότητας δεν είναι πλήρης. Ξεχνάμε ότι με το σύστημα των Πανελλαδικών/Πανελληνίων όντως μπαίνουν πχ στις Ιατρικές οι εργατικοί και αυτοί που γράφουν πολύ καλά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κάποιος που δεν μπήκε και έγραψε 18 αντί για 19 αυτόματα είναι Β' διαλογής και μη εργατικός άρα ακατάλληλος. Αν κινηθεί λόγω του συστήματος να πάει στο εξωτερικό και επιλέξει σπουδές σε ένα αγγλόφωνο τμήμα (σε αυτό συμφωνώ απόλυτα με την θέση του vagosx πιο πάνω περί γλώσσας διδασκαλίας) ενός καλού πανεπιστημιού πχ. στην Τσεχία ή Ουγγαρία (λόγω κόστους) αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνει καλός γιατρός.
Επί της αρχής δεν έχεις άδικο και έχω μάλιστα πολύ καλό μου φίλο που πέρασε στην Ελλάδα φαρμακευτική χάνοντας την τελευταία ιατρική για λίγες εκατοντάδες μόρια, έχοντας ωστόσο 18.000+ και κατέληξε στη Βουλγαρία ιατρική. Πιστεύω ότι θα βγει αξιοτατος και ικανότατος συνάδελφος. Κι εγώ πριν μπω σε νοσοκομείο είχα την ίδια αντίληψη γιατί αυτό βγαίνει βάση λογικής: δεν είναι ότι στην ιατρική ΕΚΠΑ/ΑΠΘ κλπ υπάρχει κάποια ειδική εκπαίδευση. Η πραγματικότητα όμως είναι ότι τα άτομα που πάνε έξω δεν είναι αυτοί που παραλίγο χάσανε την ιατρική (αυτοί συνήθως ξαναδινουν- Η μισή ιατρική ΑΠΘ αποτελείται από άτομα που δώσανε 2 και 3 φορές για να μπουν.) Το 99% των Ελλήνων στις ιατρικές του εξωτερικού είναι δυστυχώς μαθητές του 12 και του 13. Και οι όποιες εξαιρέσεις απλώς επιβεβαιώνουν -δυστυχως- τον κανόνα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Εκείνο το καταπληκτικό κόλπο που προτάσσεται το χέρι, αριστοτεχνικά γραπώνει το "πεσκέσι" και το εξαφανίζει στην λευκή ποδιά, μαζί με το εξωτερικό γραφείο για επιπλέον παροχή εξειδικευμένης βοήθειας χωρίς απόδειξη, είναι κοινό μάθημα εντός και εκτός Ελλάδος προπτυχιακό ή μεταφέρουν την γνώση οι εμπειρότεροι ταχυδακτυλουργοί, συγγνώμη εννοώ γιατροί, στο περιβάλλον εργασίας?
 

george_hatzi

Well-Known Member
Στην Ιατρική και στην Παιδεία ο ελεύθερος ανταγωνισμός δεν μπορεί να λειτουργήσει γιατί ο πελάτης (άρρωστος, μαθητής) εχει εξ'ορισμου αγνοια. Για αυτό άλλωστε πηγαίνει στο νοσοκομείο και στο πανεπιστήμιο, για να μάθει. Και ο ανταγωνισμος δουλεύει μόνο όταν υπαρχει ενημέρωση των καταναλωτών. Τάδε Έφη -o πατέρας της ελεύθερης αγορας- Adam Smith.
 

le2der

Active Member
Ως προς το θέμα των Βούλγαρο/Ρουμάνο/Σλοβάκο/ουγγαρογιατρων να πω και τη δική μου γνώμη έχοντας δουλέψει σε νοσοκομείο με γιατρούς και από "εξωτερικό" και από ελληνικά πανεπιστήμια (αν και biased γιατί εγώ τελείωσα Ελλάδα), δεν τίθεται καν σύγκριση. Στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων οι γιατροί από το εξωτερικό στερούνται άπειρα σε γνώσεις και ικανότητα, όχι πιστεύω λόγω της σχολής αυτής καθαυτής αλλά από το γεγονός ότι τα άτομα που περνάν στην Ελλάδα εκ των πραγμάτων πρέπει να γράψουν παρά πολύ καλά και άρα είναι κατά βάση εργατικοί, ενώ έξω μπαίνουν συνήθως παιδιά γιατρών που δεν θα είχαν καμία πιθανότητα να μπουν με τον παραδοσιακό τρόπο στις ελληνικές σχολές. Οι μόνες περιπτώσεις που έχω δει να υπάρχει σύγκριση είναι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων που εισήχθησαν λόγω αθλημάτων, ασθενειών και λοιπών κοινωνικών κριτηρίων.
Εδώ πιστεύω είσαι αρκετά λάθος γιατί οι περισσότεροι ιατροί του εξωτερικού επιστρέφουν για αγροτικό και ειδικότητα Ελλάδα …. Εννοώντας ότι εσείς οι ιατροί κερδίζετε κυρίως σε ικανότητα σε αυτά τα χρόνια , περισσότερο από ότι σε όλα τα φοιτητικά χρονια . Μετά στην ειδικότητα ο καθένας εξειδικεύει τις γνωσεις στον τομέα που θέλει να ακολουθήσει (αν βρει σειρά προτεραιότητας στον τομέα που θέλει ). Στην τελική όλοι στα ελληνικά νοσοκομεία στην ουσία μαθαίνεται μέσα από τις περιπτώσεις
 

Kostas97

Well-Known Member
Για να ειμαστε αντικειμενικοι ενας μαθητης του 13 14 ειναι σχεδον απιθανο να καταφερει να βγαλει Ιατρικη Αγγλοφωνη, ειδικα σε αυτες τις χωρες που τουλαχιστον στο παρελθον, ειχαν semifinals κλπ.
Προφανως αυτα ισχυουν στην περιπτωση που το οτι πληρωνεις δεν συνεπαγεται οτι περνας τα μαθηματα, οπως και να εχει.
 

Kostas97

Well-Known Member
Στην Ιατρική και στην Παιδεία ο ελεύθερος ανταγωνισμός δεν μπορεί να λειτουργήσει γιατί ο πελάτης (άρρωστος, μαθητής) εχει εξ'ορισμου αγνοια. Για αυτό άλλωστε πηγαίνει στο νοσοκομείο και στο πανεπιστήμιο, για να μάθει. Και ο ανταγωνισμος δουλεύει μόνο όταν υπαρχει ενημέρωση των καταναλωτών. Τάδε Έφη -o πατέρας της ελεύθερης αγορας- Adam Smith.
Αυτο λειπει στην Ελλαδα!!! Κ αυτος ο καταναλωτης ειναι απο τον οποιο ορισμενοι, "κρινονται καθημερινα".
Η γιαγια μου ειχε χαλασμενη κουζινα και καλεσε τρεις φορες τον μαστορα να την επισκευασει. Μετα απο τρεις προσπαθειες τα καταφερε.(την πρωτη εφερε λαθος ανταλακτικο, τη δευτερη δεν ειχε κατσαβιδι)
Στην ερωτηση γιατι δεν τον αλλαζες ;; "Κριμα μωρε ειναι το παιδι της ταδε."

Αν ο γειτονας εχει καφετερια και κανει χαλια καφε, πας εκει γιατι ειναι γειτονας και δεν πρεπει να κοψεις "την καλημερα" παιρνοντας απο αλλου.
Αληθεια στη Γερμανια ή σε καποια αντιστοιχη χωρα υπαρχει αυτο ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
To προβλημα σας οσον αφορα την Ελλαδα ειναι η εισαγωγη στα πανεπιστημια ή οτι μετα σε καλες δουλειες παει ο αλλος με πτυχιο δυο μεταπτυχιακα και παιρνουν τη γκομενα που εχει απλα πρωτο πτυχιο;
 

Kostas97

Well-Known Member
To προβλημα σας οσον αφορα την Ελλαδα ειναι η εισαγωγη στα πανεπιστημια ή οτι μετα σε καλες δουλειες παει ο αλλος με πτυχιο δυο μεταπτυχιακα και παιρνουν τη γκομενα που εχει απλα πρωτο πτυχιο;
Πρωτο πτυχιο και ωραια οπισθια. Τι να πιασουν τα μεταπτυχιακα...
 

DoctorWho

Well-Known Member
Εδώ πιστεύω είσαι αρκετά λάθος γιατί οι περισσότεροι ιατροί του εξωτερικού επιστρέφουν για αγροτικό και ειδικότητα Ελλάδα …. Εννοώντας ότι εσείς οι ιατροί κερδίζετε κυρίως σε ικανότητα σε αυτά τα χρόνια , περισσότερο από ότι σε όλα τα φοιτητικά χρονια . Μετά στην ειδικότητα ο καθένας εξειδικεύει τις γνωσεις στον τομέα που θέλει να ακολουθήσει (αν βρει σειρά προτεραιότητας στον τομέα που θέλει ). Στην τελική όλοι στα ελληνικά νοσοκομεία στην ουσία μαθαίνεται μέσα από τις περιπτώσεις
Ξαναλέω δεν έχει να κάνει με τις γνώσεις σαν γνώσεις αλλά με το ότι τα άτομα που κατεξοχήν επιλέγουν πτυχίο από Βουλγαρία είναι άτομα που και σε επόμενα βήματα της καριέρας τους δεν καταβάλλουν την ανάλογη προσπάθεια και δεν εμφανίζουν αντίστοιχες ικανότητες με τον μέσο όρο αυτών που επιλέγουν ελληνικό πτυχίο. Αυτό είναι το anecdotal συμπέρασμα που έχω εγώ και οι περισσότεροι γνωστοί μου από την εμπειρία μας (μικρή ή μεγάλη) σε ελληνικά νοσοκομεία. Ο καθένας έχει την άποψή του φυσικά, απλώς εγώ στηρίζω αυτήν στην προσωπική μου εμπειρία..
 

george_hatzi

Well-Known Member
Πρωτο πτυχιο και ωραια οπισθια. Τι να πιασουν τα μεταπτυχιακα...
Δεν μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις αλλά δεν μπορώ και τις χοντραδες. Η Ελλάδα ειναι πρώτη αναμεσα στις χώρες της ΕΕ στις εισοδηματικές ανισότητες ανάμεσα στα δύο φύλα. Και ένας από τους λόγους ειναι ότι συνεχίζουν να υπάρχουν τέτοιες απόψεις.
 

Didier11

Active Member
Παιδιά όλα όσα αναφέρουμε μεταξύ δημοσίων και ιδιωτικών πανεπιστημίων δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα αν δεν λύσουμε ένα βασικό πρόβλημα. Μα προφανώς να απομακρύνουμε τους γνωστούς-άγνωστους κουκουλοφόρους που έχουν κάνει τα πανεπιστήμια σπίτι τους. Ελπίζω αυτή τη φορά όντως να υπάρξει ουσιαστική παρέμβαση…
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

george_hatzi

Well-Known Member
Παιδιά όλα όσα αναφέρουμε μεταξύ δημοσίων και ιδιωτικών πανεπιστημίων δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα αν δεν λύσουμε ένα βασικό πρόβλημα. Μα προφανώς να απομακρύνουμε τους γνωστούς-άγνωστους κουκουλοφόρους που έχουν κάνει τα πανεπιστήμια σπίτι τους. Ελπίζω αυτή τη φορά όντως να υπάρξει ουσιαστική παρέμβαση…
Ειλικρινά αυτό πιστεύεις ότι είναι το βασικό προβλημα των πανεπιστημίων σήμερα;
 

Didier11

Active Member
Ειλικρινά αυτό πιστεύεις ότι είναι το βασικό προβλημα των πανεπιστημίων σήμερα;
Δηλαδή δεν είναι? Φίλε μου δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά αυτό το «φαινόμενο» ΜΟΝΟ στην Ελλάδα διατηρείται εδώ και δεκαετίες ολόκληρες! Επίσης τοξικομανείς και άλλοι «περίεργοι» τύποι, ΜΟΝΟ στην Ελλάδα υπάρχουν γύρω από τα πανεπιστήμια!
 

Kostas97

Well-Known Member
Δεν μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις αλλά δεν μπορώ και τις χοντραδες. Η Ελλάδα ειναι πρώτη αναμεσα στις χώρες της ΕΕ στις εισοδηματικές ανισότητες ανάμεσα στα δύο φύλα. Και ένας από τους λόγους ειναι ότι συνεχίζουν να υπάρχουν τέτοιες απόψεις.
Το σχολιο ηταν ειρωνικο αλλα ενταξει...
Ειναι καλο να υπαρχουν αντανακλαστικα :D
 

george_hatzi

Well-Known Member
Ρε παιδιά έκανα μια απλή ερώτηση. Αν θεωρείτε ότι το βασικο προβλημα είναι αυτό. Απλά ελληνικά μιλάμε. Δεν είπα ότι δεν είναι προβλημα. Αν το θεωρείτε το βασικό προβλημα, συγνώμη αλλά η εικόνα που έχετε για τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι μόνο από το ΣΚΑΪ.
 

aeratos28

Just aeratos
Καλά άστο..
Ρε παιδιά έκανα μια απλή ερώτηση. Αν θεωρείτε ότι το βασικο προβλημα είναι αυτό. Απλά ελληνικά μιλάμε. Δεν είπα ότι δεν είναι προβλημα. Αν το θεωρείτε το βασικό προβλημα, συγνώμη αλλά η εικόνα που έχετε για τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι μόνο από το ΣΚΑΪ.
 

Didier11

Active Member
Όχι εγώ δεν χρειάζομαι κανέναν ΣΚΑΙ για να μου πει τί γίνεται. Δηλαδή όταν στο ΑΠΘ γίνεται κατάληψη τμήματος του Βιολογικού επί 20 χρόνια τί να συζητήσω? Βρήκαν μέσα αυτοσχέδια όπλα κι ένα σωρό πράγματα. Απίθανα ελληνικά «φαινόμενα»…
 

george_hatzi

Well-Known Member
Didier δεν είπα ότι δεν είναι προβλημα. Αλλά έχουμε ενα υποχρηματοδοτουμενο πανεπιστήμιο που το μισό διοικητικό και ερευνητικό προσωπικό εργάζεται με συνθήκες γαλέρας και χαρτζιλικια από μπλοκακια. Αν λοιπόν εστιάζεις στις καταλήψεις (που συμφωνώ ότι είναι πρόβλημα) είναι επειδή έχεις εικόνα για τα πανεπιστήμια από τα ΜΜΕ. Άλλα είναι τα βασικά προβλήματα για τα πανεπιστήμια και εχουν γίνει πλέον ζητήματα επιβίωσης.
 
Μπλουζα