5th WorldFUE Κω/πολη

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ως προς το θέμα των Βούλγαρο/Ρουμάνο/Σλοβάκο/ουγγαρογιατρων να πω και τη δική μου γνώμη έχοντας δουλέψει σε νοσοκομείο με γιατρούς και από "εξωτερικό" και από ελληνικά πανεπιστήμια (αν και biased γιατί εγώ τελείωσα Ελλάδα), δεν τίθεται καν σύγκριση. Στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων οι γιατροί από το εξωτερικό στερούνται άπειρα σε γνώσεις και ικανότητα, όχι πιστεύω λόγω της σχολής αυτής καθαυτής αλλά από το γεγονός ότι τα άτομα που περνάν στην Ελλάδα εκ των πραγμάτων πρέπει να γράψουν παρά πολύ καλά και άρα είναι κατά βάση εργατικοί, ενώ έξω μπαίνουν συνήθως παιδιά γιατρών που δεν θα είχαν καμία πιθανότητα να μπουν με τον παραδοσιακό τρόπο στις ελληνικές σχολές. Οι μόνες περιπτώσεις που έχω δει να υπάρχει σύγκριση είναι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων που εισήχθησαν λόγω αθλημάτων, ασθενειών και λοιπών κοινωνικών κριτηρίων.
Παρόλο που η ανωτέρω ανάλυση αντικατοπτρίζει ένα μεγάλο μέρος της πραγματικότητας δεν είναι πλήρης. Ξεχνάμε ότι με το σύστημα των Πανελλαδικών/Πανελληνίων όντως μπαίνουν πχ στις Ιατρικές οι εργατικοί και αυτοί που γράφουν πολύ καλά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κάποιος που δεν μπήκε και έγραψε 18 αντί για 19 αυτόματα είναι Β' διαλογής και μη εργατικός άρα ακατάλληλος. Αν κινηθεί λόγω του συστήματος να πάει στο εξωτερικό και επιλέξει σπουδές σε ένα αγγλόφωνο τμήμα (σε αυτό συμφωνώ απόλυτα με την θέση του vagosx πιο πάνω περί γλώσσας διδασκαλίας) ενός καλού πανεπιστημιού πχ. στην Τσεχία ή Ουγγαρία (λόγω κόστους) αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνει καλός γιατρός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vagosx

Well-Known Member
Επίσης ταπεινή μου άποψη είναι ότι για τα δεινά και την κατάντια της Ελλάδας, τουλάχιστον από τη μεταπολίτευση και μετά αποκλειστικά υπεύθυνος είναι ο δημόσιος τομέας σε όλες τις εκφάνσεις του.

Μάλιστα για να προλάβω κάποιους είναι υπεύθυνος τόσο για τις πράξεις του (διαπλοκή, ρεμούλα, μίζα, τεμπελιά, κλπ.), όσο και για τις παραλείψεις του (αδιαφορια ελέγχου και επιβολης κανόνων όταν επικρατεί ασυδοσία η αθέμιτος ανταγωνισμός στον ιδιωτικό τομέα).
 

Georgie

Well-Known Member
Με εντυπωσιάζει πάντα αυτή η αναφορά στο " Από τη μεταπολίτευση και μετά"
Ως συνήθως είναι το σημείο αναφοράς της καταστροφής!!!!
Λες και πριν σε αυτή τη χώρα τα πάντα κυλούσαν ομαλά .
Με τα 2/3 της χώρας ξυπόλυτους
Τους μισούς στην εξορία .
 

vagosx

Well-Known Member
Με εντυπωσιάζει πάντα αυτή η αναφορά στο " Από τη μεταπολίτευση και μετά"
Ως συνήθως είναι το σημείο αναφοράς της καταστροφής!!!!
Λες και πριν σε αυτή τη χώρα τα πάντα κυλούσαν ομαλά .
Με τα 2/3 της χώρας ξυπόλυτους
Τους μισούς στην εξορία .
Αγαπητέ George προφανώς και από υπάρξεως καταγεγραμμένης ιστορίας πάντα υπήρχαν αδυναμίες του συστήματος (διαφθορά, κλπ.) αλλά νομίζω ότι στην Ελλάδα τονίζουμε τη μεταπολίτευση διότι από αυτή και μετα διαλύθηκε το πανεπιστήμιο ( από τόπος εκπαίδευσης πανεπιστημιακών αντικειμένων έγινε τόπος εκπαίδευσης παραεμπορίου, βίας, βρωμιας, και ασυδοσίας), γιγαντώθηκε ο δημόσιος τομέας (εξαπλασιάστηκε σε σχέση με πριν), έκλεισαν για πολιτικούς λόγους και κρατικοποιήθηκαν στιβαρές ιδιωτικές εταιρείες, καταργήθηκε κάθε αξιολόγηση του Δημοσίου τομέα (όλοι αξιολογούνταν με 10), οι συνδικαλιστες γιναν αφεντικά των επιχειρήσεων (δημοσίων και ιδιωτικών) δαιμονοποιήθηκε ο ιδιωτικός τομέας και κυρίως το κέρδος και η συναλλαγή μεταξύ δημοσίου και διαπλοκής (μικρής και μεγάλης) νομίζω ότι χτύπησε κόκκινο.
 

Georgie

Well-Known Member
Αγαπητέ George προφανώς και από υπάρξεως καταγεγραμμένης ιστορίας πάντα υπήρχαν αδυναμίες του συστήματος (διαφθορά, κλπ.) αλλά νομίζω ότι στην Ελλάδα τονίζουμε τη μεταπολίτευση διότι από αυτή και μετα διαλύθηκε το πανεπιστήμιο ( από τόπος εκπαίδευσης πανεπιστημιακών αντικειμένων έγινε τόπος εκπαίδευσης παραεμπορίου, βίας, βρωμιας, και ασυδοσίας), γιγαντώθηκε ο δημόσιος τομέας (εξαπλασιάστηκε σε σχέση με πριν), έκλεισαν για πολιτικούς λόγους και κρατικοποιήθηκαν στιβαρές ιδιωτικές εταιρείες, καταργήθηκε κάθε αξιολόγηση του Δημοσίου τομέα (όλοι αξιολογούνταν με 10), οι συνδικαλιστες γιναν αφεντικά των επιχειρήσεων (δημοσίων και ιδιωτικών) δαιμονοποιήθηκε ο ιδιωτικός τομέας και κυρίως το κέρδος και η συναλλαγή μεταξύ δημοσίου και διαπλοκής (μικρής και μεγάλης) νομίζω ότι χτύπησε κόκκινο.
Σε αυτά που αναφέρεις δεν έχεις άδικο , και άλλα τόσα θα σου έβαζα εγώ!

Το πριν τη μεταπολίτευση δεν ήταν μια απλή διαφθορά όμως αγαπητέ φίλε.
Ηταν κάτι πολύ παραπάνω που δυστυχώς δε το λύσαμε ποτέ σαν ώριμο κράτος .

Κατάλαβα το αρχικό σου σχόλιο και δεν απάντησα επειδη διαφωνούμε στην ουσία.
Κάθε άλλο!
Αλλά.σα.σημειο αναφοράς η μεταπολίτευση έχει κουράσει, λες και η Ελλάδα πριν ήταν κάποιο σοβαρό κράτος .
Ίδιοι κοτσαμπάσηδες ήταν και τότε , ίδιοι και μετά, ίδιοι και σήμερα.
Η σημαία μόνο άλλαζε που ήξεραν να υψώνουν καλά!
 

vagosx

Well-Known Member
Σε αυτά που αναφέρεις δεν έχεις άδικο , και άλλα τόσα θα σου έβαζα εγώ!

Το πριν τη μεταπολίτευση δεν ήταν μια απλή διαφθορά όμως αγαπητέ φίλε.
Ηταν κάτι πολύ παραπάνω που δυστυχώς δε το λύσαμε ποτέ σαν ώριμο κράτος .

Κατάλαβα το αρχικό σου σχόλιο και δεν απάντησα επειδη διαφωνούμε στην ουσία.
Κάθε άλλο!
Αλλά.σα.σημειο αναφοράς η μεταπολίτευση έχει κουράσει, λες και η Ελλάδα πριν ήταν κάποιο σοβαρό κράτος .
Ίδιοι κοτσαμπάσηδες ήταν και τότε , ίδιοι και μετά, ίδιοι και σήμερα.
Η σημαία μόνο άλλαζε που ήξεραν να υψώνουν καλά!
George για να είμαστε όμως δίκαιοι θα πρέπει να κρίνουμε κάθε εποχή μέσα στο ιστορικό της πλαίσιο.
Δηλαδή άλλες απαιτήσεις έχεις από το σύστημα όταν υπάρχει π.χ βαλκανικός πόλεμος η παγκόσμιος πόλεμος η εμφύλιος πόλεμος και άλλη όταν έχουν τελειώσει οι πόλεμοι, έχεις μπει στην ΕΟΚ, μετά ΕΕ, τρέχουν αντί για σφαίρες χρηματοδοτούμενα προγράμματα, επιδοτήσεις και ο κόσμος αναπτύσσεται.
Προφανώς στο τελευταίο ιστορικό πλαίσιο έχεις πολύ περισσότερες απαιτήσεις ως προς την ανάπτυξη, ισονομία και σωστή λειτουργία μιας κοινωνίας.
 

Pan77

Active Member
Αγαπητέ George προφανώς και από υπάρξεως καταγεγραμμένης ιστορίας πάντα υπήρχαν αδυναμίες του συστήματος (διαφθορά, κλπ.) αλλά νομίζω ότι στην Ελλάδα τονίζουμε τη μεταπολίτευση διότι από αυτή και μετα διαλύθηκε το πανεπιστήμιο ( από τόπος εκπαίδευσης πανεπιστημιακών αντικειμένων έγινε τόπος εκπαίδευσης παραεμπορίου, βίας, βρωμιας, και ασυδοσίας), γιγαντώθηκε ο δημόσιος τομέας (εξαπλασιάστηκε σε σχέση με πριν), έκλεισαν για πολιτικούς λόγους και κρατικοποιήθηκαν στιβαρές ιδιωτικές εταιρείες, καταργήθηκε κάθε αξιολόγηση του Δημοσίου τομέα (όλοι αξιολογούνταν με 10), οι συνδικαλιστες γιναν αφεντικά των επιχειρήσεων (δημοσίων και ιδιωτικών) δαιμονοποιήθηκε ο ιδιωτικός τομέας και κυρίως το κέρδος και η συναλλαγή μεταξύ δημοσίου και διαπλοκής (μικρής και μεγάλης) νομίζω ότι χτύπησε κόκκινο.
Αυτό είναι η μία όψη. Από την άλλη, την μεγαλύτερη ευθύνη την έχει ο Έλληνας ο οποίος στην πλειοψηφία του διακρίνεται για την έλλειψη μόρφωσης και παιδείας του. Δεν μας φταίει κανείς όταν πολιτικοί που πουλάνε κυραλοιφές και επιστολές του Ιησού μπαίνουν στην Βουλή και τους ακολουθούν 50 άτομα από πίσω λες και είναι μεσσίες, ούτε όταν εκλέγονται και επανεκλέγονται άνθρωποι οι οποίοι σε προηγούμενες θητείες δεν έχουν παρουσιάσει ΤΙΠΟΤΑ. Και μην μου πει κάνεις ''αυτούς έχουμε, ποιον να ψηφίσουμε...''. Έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν. Δεν μας φταίει κάνεις όταν ΕΠΡΕΠΕ να πάρεις διακοποδάνεια, κάθε μέλος της οικογένειας ΕΠΡΕΠΕ να έχει από ένα αμάξι και κάθε οικογένεια ΕΠΡΕΠΕ να πάρει στεγαστικό για να έχει 3 σπίτια (ένα στην πόλη, ένα στο χωριό και ένα στην εξοχή). Μιλάω για τα άτομα που οικονομικά δεν μπορούσαν να τα στηρίξουν όλα αυτα αλλά έπρεπε να τα πάρουν γιατί ''ο άλλος έχει, εγώ να μην έχω?'', και όχι για ανθρώπους που η τσέπη τους μπορούσε να τα καλύψει. Εγώ όταν βλέπω την τιμή της βενζίνης να ανεβαίνει, την ΔΕΗ, αέριο, ΕΝΦΙΑ, εφορία κλπ., δεν βρίζω τους πολιτικούς, βρίζω εκείνους που τόσα χρόνια ήταν μέρος αυτής της κοινωνίας και συνέβαλαν στο να δημιουργηθεί αυτή η κατάσταση σήμερα.
 

vagosx

Well-Known Member
Αυτό είναι η μία όψη. Από την άλλη, την μεγαλύτερη ευθύνη την έχει ο Έλληνας ο οποίος στην πλειοψηφία του διακρίνεται για την έλλειψη μόρφωσης και παιδείας του. Δεν μας φταίει κανείς όταν πολιτικοί που πουλάνε κυραλοιφές και επιστολές του Ιησού μπαίνουν στην Βουλή και τους ακολουθούν 50 άτομα από πίσω λες και είναι μεσσίες, ούτε όταν εκλέγονται και επανεκλέγονται άνθρωποι οι οποίοι σε προηγούμενες θητείες δεν έχουν παρουσιάσει ΤΙΠΟΤΑ. Και μην μου πει κάνεις ''αυτούς έχουμε, ποιον να ψηφίσουμε...''. Έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν. Δεν μας φταίει κάνεις όταν ΕΠΡΕΠΕ να πάρεις διακοποδάνεια, κάθε μέλος της οικογένειας ΕΠΡΕΠΕ να έχει από ένα αμάξι και κάθε οικογένεια ΕΠΡΕΠΕ να πάρει στεγαστικό για να έχει 3 σπίτια (ένα στην πόλη, ένα στο χωριό και ένα στην εξοχή). Μιλάω για τα άτομα που οικονομικά δεν μπορούσαν να τα στηρίξουν όλα αυτα αλλά έπρεπε να τα πάρουν γιατί ''ο άλλος έχει, εγώ να μην έχω?'', και όχι για ανθρώπους που η τσέπη τους μπορούσε να τα καλύψει. Εγώ όταν βλέπω την τιμή της βενζίνης να ανεβαίνει, την ΔΕΗ, αέριο, ΕΝΦΙΑ, εφορία κλπ., δεν βρίζω τους πολιτικούς, βρίζω εκείνους που τόσα χρόνια ήταν μέρος αυτής της κοινωνίας και συνέβαλαν στο να δημιουργηθεί αυτή η κατάσταση σήμερα.
Αγαπητέ Pan δε διαφωνώ σε τίποτα απολύτως από όσα αναφέρεις, όμως πρέπει να σου αυμπληρωσω το εξής.
Τα τελευταία 30 χρόνια που βρίσκομαι στο επιχειρείν, πίστεψε με για όλα τα προβλήματα που συνάντησα, τουλάχιστον για το 95% ποτέ μπροστά μου δε βρήκα κανένα πολιτικό, υπουργό η πρωθυπουργό.
Στο δημόσιο νοσοκομείο έβρισκα ένα γιατρό της διπλανής πόρτας που ήθελε φακελάκι, στο δημόσιο σχολείο ένα δάσκαλο της διπλανής πόρτας που είχε δει τη δουλειά όχι ως λειτούργημα, αλλά ως Χριστούγεννα- Πάσχα- καλοκαίρι, στα υπουργεία οι υπάλληλοι που με δυσκόλευαν (και τα έπαιρναν) ήταν άνθρωποι της διπλανής πόρτας, στην εφορία δε μου έκανε τη ζωή δύσκολη κανένας υπουργός αλλά εφοριακοί που μέναν στον απέναντι δρόμο από μένα και γενικώς πίστεψε με σε όλες τις εκφάνσεις του Δημοσίου το βίο αβίωτο μου τον έκανε πάντοτε κάποιος από εμάς και όχι απαραίτητα το πολιτικό σύστημα που λες.
Θέλω να πω ότι το δημόσιο δεν είναι κάτι αόριστο οπως θελουμε να το παρουσιάζουμε, αλλά εμείς οι ίδιοι.
 

Pan77

Active Member
Αγαπητέ Pan δε διαφωνώ σε τίποτα απολύτως από όσα αναφέρεις, όμως πρέπει να σου αυμπληρωσω το εξής.
Τα τελευταία 30 χρόνια που βρίσκομαι στο επιχειρείν, πίστεψε με για όλα τα προβλήματα που συνάντησα, τουλάχιστον για το 95% ποτέ μπροστά μου δε βρήκα κανένα πολιτικό, υπουργό η πρωθυπουργό.
Στο δημόσιο νοσοκομείο έβρισκα ένα γιατρό της διπλανής πόρτας που ήθελε φακελάκι, στο δημόσιο σχολείο ένα δάσκαλο της διπλανής πόρτας που είχε δει τη δουλειά όχι ως λειτούργημα, αλλά ως Χριστούγεννα- Πάσχα- καλοκαίρι, στα υπουργεία οι υπάλληλοι που με δυσκόλευαν (και τα έπαιρναν) ήταν άνθρωποι της διπλανής πόρτας, στην εφορία δε μου έκανε τη ζωή δύσκολη κανένας υπουργός αλλά εφοριακοί που μέναν στον απέναντι δρόμο από μένα και γενικώς πίστεψε με σε όλες τις εκφάνσεις του Δημοσίου το βίο αβίωτο μου τον έκανε πάντοτε κάποιος από εμάς και όχι απαραίτητα το πολιτικό σύστημα που λες.
Θέλω να πω ότι το δημόσιο δεν είναι κάτι αόριστο οπως θελουμε να το παρουσιάζουμε, αλλά εμείς οι ίδιοι.
Και εγώ συμφωνώ με αυτά που γράφεις. Ίσως να μην έγινα κατανοητός, αλλά και εγώ πρωτίστως θεωρώ ''αρχή του κακού'' την νοοτροπία που έχουμε και μόλις ανέφερες (γιατρό της διπλανής πόρτας που ήθελε φακελάκι, στο δημόσιο σχολείο ένα δάσκαλο της διπλανής πόρτας που είχε δει τη δουλειά όχι ως λειτούργημα) απλά εγώ την συνέδεσα με τον διοικητικό τομέα (που αυτός παίρνει τις αποφάσεις) και εσύ με τον κοινωνικό. Ωστόσο, την κοινωνία την διέπουν οι κανόνες που θέτει η διοίκηση, οπότε... :rolleyes:
 

Pan77

Active Member
Σε αυτά που αναφέρεις δεν έχεις άδικο , και άλλα τόσα θα σου έβαζα εγώ!

Το πριν τη μεταπολίτευση δεν ήταν μια απλή διαφθορά όμως αγαπητέ φίλε.
Ηταν κάτι πολύ παραπάνω που δυστυχώς δε το λύσαμε ποτέ σαν ώριμο κράτος .

Κατάλαβα το αρχικό σου σχόλιο και δεν απάντησα επειδη διαφωνούμε στην ουσία.
Κάθε άλλο!
Αλλά.σα.σημειο αναφοράς η μεταπολίτευση έχει κουράσει, λες και η Ελλάδα πριν ήταν κάποιο σοβαρό κράτος .
Ίδιοι κοτσαμπάσηδες ήταν και τότε , ίδιοι και μετά, ίδιοι και σήμερα.
Η σημαία μόνο άλλαζε που ήξεραν να υψώνουν καλά!

Ισχύει. Μετά την μεταπολίτευση ήρθαν η ανάπτυξη, τα λεφτά, οι επενδύσεις κλπ., πριν όμως υπήρχε φτώχια χωρίς πάτο και άλλα εσωτερικά προβλήματα που είχαμε (έχουμε?) σαν λαός. Αρκεί να ρωτήσετε κάποιον παλιό (80+) ή να δείτε καποια ελληνική ταινία του 45-50 για να πάρετε μια ιδέα. Φυσικά με την ανάπτυξη ήρθαν και άλλα προβλήματα, αλλά αν σκεφτείται κάποια κράτη στα οποία η ανάπτυξη πήγε μετά το 2000 (Ρουμανία, Μολδαβία κλπ.), και δείτε ότι εκτός της πρωτεύουσας και περιφεριακά δεν έχουν καν δρόμους, τότε κάποιος θα πει ότι ήταν αναγκαίο κακό ο εξευρωπαϊσμός της Ελλάδας...
 

vagosx

Well-Known Member
Και εγώ συμφωνώ με αυτά που γράφεις. Ίσως να μην έγινα κατανοητός, αλλά και εγώ πρωτίστως θεωρώ ''αρχή του κακού'' την νοοτροπία που έχουμε και μόλις ανέφερες (γιατρό της διπλανής πόρτας που ήθελε φακελάκι, στο δημόσιο σχολείο ένα δάσκαλο της διπλανής πόρτας που είχε δει τη δουλειά όχι ως λειτούργημα) απλά εγώ την συνέδεσα με τον διοικητικό τομέα (που αυτός παίρνει τις αποφάσεις) και εσύ με τον κοινωνικό. Ωστόσο, την κοινωνία την διέπουν οι κανόνες που θέτει η διοίκηση, οπότε... :rolleyes:
Αγαπητέ Pan για να σε βοηθήσω θα σου πω μια πάγια άποψη μου.
Ποτέ δε θεώρησα ότι αιτία των κακών νόμων, της κακης διοίκησης και των κακών διακυβερνήσεων αυτού του τόπου υπήρξε κάποια κυβέρνηση (πλην μιας εξαιρεσεως). Αντίθετα πάντα θεωρούσα ως αιτια του κακού την εκάστοτε αντιπολίτευση που ο λαϊκισμός για την αλίευση ψηφοφόρων εφθανε μέχρι το διάστημα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Το δημόσιο δεν είμαστε εμείς οι ίδιοι φίλε .
Το δημόσιο είναι η βιτρίνα του κράτους.
Είναι η διοίκηση .

Δε κατάστρεψε την Αθήνα τη δεκαετία του 60 ο μπάρμπα Θύμιος, ούτε ο κυρ Μιχάλης που κατέβηκε στην Αθήνα για να γίνει θυρωρός.
Έχει ονοματεπώνυμο η καταστροφή όπως επίσης και υπογραφή!

Ας αφήσουμε το παραμύθι ότι μετά τη μεταπολίτευση χάλασε το έργο .
Μια χαρά καταστροφή και διαφθορά υπήρχε και πριν , και χωρίς κανόνες, και με πολύ φτώχεια και διαχωρισμό.

Η πιο σοφή απόφαση της μεταπολίτευσης η ένταξη στην Ευρωπαϊκή οικογένεια.
Δε θέλω να ξέρω που θα βρισκόμασταν εάν δεν είχε συμβεί.
 

Kostas97

Well-Known Member
Δειξτε μου ενα καλο ιδιωτικο πανεπιστημιο της Ευρωπης....


Τα μη-κρατικά καλά πανεπιστήμια είναι όλα μη-κερδοσκοπικά (Harvard, Yale, MIT)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Για να σας δωσω να καταλαβαιτε το επιπεδο του ιδιωτικου τομεα στην Ελλαδα σε σχολεια, θα σας πω μονο το εξης.
Εσεις μπορει ως παραδειγματα να δινετε το Κολλεγιο Αθηνων(ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟ), ομως το να πιανεις 1 2 3 σχολεια και να θεωρεις οτι αυτο ειναι το επιπεδο και οσα αλλα δημιουργηθουν θα ακολουθησουν το ιδιο μοντελο ειναι λαθος.

Καταρχας ο ιδιωτης εχει το κερδος ως σκοπο, με ο,τι αυτο συνεπαγεται στο τι επιπεδου καθηγητες θα πληρωσει κλπ.

Παμε τωρα στο παραδειγμα. Στην πολη μου αρκετοι συμμαθητες μου στην τριτη λυκειου, αλλαξαν σχολεια και πηγαν σε ιδιωτικα.
Ο λογος συγκεκριμενος, μπορει να πηγαινες τρεις ωρες στο σχολειο και μετα να εφευγες για σπιτι ή να καθοσουν και να διαβαζες σε αιθουσες εκει. Οσο πλησιαζε ο καιρος πολλοι εμεναν τα πρωινα σπιτι τους και επαιρναν κανονικα παρουσιες.

Αραγε αυτο σε δημοσιο σχολειο θα το εβλεπες ποτε ;;;


Ιδιωτης === Κερδος!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Το κολλεγιο Αθηνων στην σελιδα του αναφερει: Το Κολλέγιο Αθηνών είναι ένας μη κερδοσκοπικός οργανισμός. Όλα τα έσοδα επανεπενδύονται για να υπηρετήσουν το όραμα των ιδρυτών και την αποστολή του.

Οπως επισης τα μεγαλυτερα πανεπιστημια της Αμερικης, τα πρωτα σε καταταξεις παγκοσμιως, ειναι ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ.

Ισχυει αραγε το ιδιο με τα Κολλεγια της Ελλαδας ;;

Ή μηπως ισχυει στα ιδιωτικα Πανεπιστημια της Κυπρου ;;

Ειναι εφικτη η δημιουργια μη κερδοσκοπικων πανεπιστημιων, τα οποια δεν θα ειναι δημοσια, στην Ελλαδα ;;
 

Didier11

Active Member
Απλά πράγματα.
1. Ιδιωτικοποίηση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ώστε να ενταθεί ο ανταγωνισμός μεταξύ των δημοσίων και των ιδιωτικών πανεπιστημίων.
2. Για τα δημόσια πανεπιστήμια να υπάρχει αυστηρότατη αξιολόγηση και ο μισθός να είναι ανάλογος αφενός απο τη θέση του πανεπιστημίου στα rankings και αφετέρου από την ατομική αξιολόγηση του κάθε καθηγητή από μια σειρά παραμέτρων (βαθμολόγηση από τους φοιτητές τους συναδέλφους του και τον Δντη του εργαστηρίου του, από τις δημοσιεύσεις του, τις ετεροαναφορες, απο τις χρηματοδοτησεις που έφερε, κλπ.)
3. Κατάργηση της μονιμότητας των καθηγητών, οποίος για 3 πχ χρόνια ειναι κάτω από μια βαθμολογία που θα οριστεί να απολύετε. Εάν δε του αρέσει η αξιολόγηση να πάει για δουλειά στον ιδιωτικό τομέα που θα κρίνετε 24 ώρες το 24ωρο.

Και αφήστε τον ανταγωνισμό να δουλέψει, το έχει κάνει άλλωστε πολύ καλά στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, όπου σχολεία πανάκριβα όπως το κολλέγιο Αθηνών, το Αμερικανικό Κολλέγιο και τα αλλά μεγάλα σχολεία έχουν κάτι δίδακτρα φωτιά και η λίστα αναμονής για να μπεις στα σχολεία αυτά φθάνει μέχρι τη Θεσσαλονίκη.

Είναι «απλοϊκοί» οι συλλογισμοί που κάνεις στο «2» και «3». Όλα αυτά απαιτούν μεγάλη επεξεργασία. Όπως επίσης δεν μπορείς να κάνεις copy-paste το σύστημα της Αγγλίας π.χ για πολλούς και διάφορους λόγους. Όσο για τον ανταγωνισμό που λες στην τελευταία παράγραφο έχω κάποιες ενστάσεις σχετικά με την ποιότητα των ανωτέρω ιδρυμάτων. Πρέπει να ανεβάσουν κατά πολύ τις υπηρεσίες τους για δικαιολογήσουν τα χρήματα που απαιτούν. Δεν έχουν καμία σχέση με τα αντίστοιχα του εξωτερικού.
 

Kostas97

Well-Known Member
Είναι «απλοϊκοί» οι συλλογισμοί που κάνεις στο «2» και «3». Όλα αυτά απαιτούν μεγάλη επεξεργασία. Όπως επίσης δεν μπορείς να κάνεις copy-paste το σύστημα της Αγγλίας π.χ για πολλούς και διάφορους λόγους. Όσο για τον ανταγωνισμό που λες στην τελευταία παράγραφο έχω κάποιες ενστάσεις σχετικά με την ποιότητα των ανωτέρω ιδρυμάτων. Πρέπει να ανεβάσουν κατά πολύ τις υπηρεσίες τους για δικαιολογήσουν τα χρήματα που απαιτούν. Δεν έχουν καμία σχέση με τα αντίστοιχα του εξωτερικού.
Φιλε μου δεν εχουν καμια σχεση γιατι στο εξωτερικο δεν ειναι ιδιωτικα.
Ειναι μη κρατικα μη κερδοσκοπικα...

Μη συζηταμε κατι σε βασεις που δεν υπαρχουν.

Το καλυτερο ιδιωτικα κερδοσκοπικο, ειναι χειροτερο απο το τελευταιο Ελληνικο κρατικο.

Και επειδη εχει παραγινει το κακο να ακουμε ιδιωτικα και ιδιωτικα και να μην κατανοουμε τι σημαινει, προτεινω σε ολους, μιας και ειναι θεμα παιδειας και ειναι σημαντικο, να το ψαξουν περισσοτερο. Ωστε να μην ακουμε τον καθε πολιτικο να λεει ερχονται τα ιδιωτικα και εντυπωσιαζομαστε.

Στην Ελλαδα χρονια υπαρχουν ιδιωτικα πανεπιστημια(κολεγια) και δεν μπορουν να φτασουν το τελευταιο Ελληνικο κρατικο στα ranks. Δηλαδη τι συζηταμε τωρα...
Να χαμε να λεγαμε!!!

Οσο για την Κυπρο, μεγαλη πλειοψηφια οσων δεν μπορεσαν να γινουν καθηγητες στα Ελληνικα πανεπιστημια, πηγαν στα Κυπριακα Ιδιωτικα.
 

Didier11

Active Member
Κώστα κι αυτό με τα rankings είναι και λίγο εφέ ως ένα βαθμό. Όταν εγώ έχω φίλους που αμέσως μετά την φοίτηση σε πολυτεχνεία στην Ελλάδα, φεύγουν κατευθείαν για δουλειά στη Γερμανία σε πολυεθνικές (ξέρουν όμως πολύ καλά γερμανικά) δεν μου λένε πολλά τα rankings. Πιστεύεις ότι μπορεί να δουλέψει Έλληνας στην Γερμανία «ξεγελώντας» το σύστημα? Ούτε κατά διάνοια…
 

Kostas97

Well-Known Member
Κώστα κι αυτό με τα rankings είναι και λίγο εφέ ως ένα βαθμό. Όταν εγώ έχω φίλους που αμέσως μετά την φοίτηση σε πολυτεχνεία στην Ελλάδα, φεύγουν κατευθείαν για δουλειά στη Γερμανία σε πολυεθνικές (ξέρουν όμως πολύ καλά γερμανικά) δεν μου λένε πολλά τα rankings. Πιστεύεις ότι μπορεί να δουλέψει Έλληνας στην Γερμανία «ξεγελώντας» το σύστημα? Ούτε κατά διάνοια…
Σιγουρα σε πολλες δουλειες μπορει το που τελειωσες και το τι βαθμο εβγαλες στο πτυχιο να μη παιξει και ουσιαστικο ρολο. Παντως να το πουμε και πιο απλα στον πολιτισμενο κοσμο τα ιδιωτικα πανεπιστημια κλεινουν ή ειναι λιγοστα και στην Ελλαδα νομιζουμε οτι θα ανταγωνιστουν τα δημοσια και ειναι σωτηρια.

Δε φταιμε εμεις ομως, γιατι μπορει ως business για καποιους να ναι εξαιρετικο, αρα προφανως και θα διαφημιστουν Αλλα καπου ελεος... το να παιρνουν και τη διαφημιση απο την κεντρικη εξουσια με ξεπερνα...

Δε θελω να βαλω βιντεακι τι ελεγε ο αγαπημενος του @oreo σε ομιλια σε ενα απο τα κολλεγια... γιατι θα ναι πολιτικο σχολιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Didier11

Active Member
Σιγουρα σε πολλες δουλειες μπορει το που τελειωσες και το τι βαθμο εβγαλες στο πτυχιο να μη παιξει και ουσιαστικο ρολο. Παντως να το πουμε και πιο απλα στον πολιτισμενο κοσμο τα ιδιωτικα πανεπιστημια κλεινουν ή ειναι λιγοστα και στην Ελλαδα νομιζουμε οτι θα ανταγωνιστουν τα δημοσια. :D

Προσωπικά πιστεύω ότι η απάντηση στην ποιότητα σπουδών έχει γκρι απόχρωση. Σίγουρα υπάρχουν καλά δημόσια, σίγουρα υπάρχουν και καλά ιδιωτικά. Τώρα αναφορικά με αυτό που διατύπωσε ο Cvial παραπάνω αν κάποιος γράψει 18 αντί για 19, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Βέβαια στην Ελλάδα ένα μεγάλο μέρος υποψηφίων πάνε για κανονικό τουρισμό στις πανελλαδικές και μετά φεύγουν για τα καλύτερα ιδιωτικά είτε Αμερική είτε Ευρώπη.
 
Μπλουζα