Σμηγματοειδη δερματιτιδα

paisot

Member
Soralteno, εννοείς ότι αν βάλω daktodor για περίπου 10 μέρες, ρισκάρω με την υγεία μου η ότι απλά δεν χρειάζεται και μόνο με το fungoral θα κάνω τη δουλειά μου? Εγώ τη daktodor, πέρα απ' ότι τη θέλω για να καθαρίσει το κεφάλι μου, τη θέλω και για να "ξυπνήσει" τα τριχοθυλακια. Επίσης, μιας και είσαι έμπειρος, θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα. 1) Γιατί όταν λούζομαι (αυτή τη στιγμή όπως είμαι, με αρκετό μάκρος μαλλιών) δεν βγάζει καθόλου αφρό το κεφάλι μου και είναι σαν να κάνω σκέτο με νερό? Το έχουν όλοι αυτοί που αντιμετωπίζουν δερματικά θέματα? Και 2ον) Πιστεύεις ότι τώρα που θα το ξυρίσω και θα πιάνει το fungoral απευθείας στο δέρμα, θα καθαρίσει το κεφάλι? Και αν ναι, μπορώ αργότερα(σε κάνα 2μηνο που θα τελειώσουν τα φαρμακευτικά σαμπουάν που είναι και ακριβά) να λούζομαι μόνο με το h&s και το fungoral? Συγγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά όταν τις απευθύνω στους δερματολογους, μου λένε "μην ανησυχείς, θα φύγει", "δεν είναι τίποτα" κλπ. Και γενικότερα δεν βγάζω άκρη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Εγώ τη daktodor, πέρα απ' ότι τη θέλω για να καθαρίσει το κεφάλι μου, τη θέλω και για να "ξυπνήσει" τα τριχοθυλακια
και τα δυο που θες γίνονται με fungoral, το daktodor είναι από άχρηστο έως επικίνδυνο
1) Γιατί όταν λούζομαι (αυτή τη στιγμή όπως είμαι, με αρκετό μάκρος μαλλιών) δεν βγάζει καθόλου αφρό το κεφάλι μου και είναι σαν να κάνω σκέτο με νερό? Το έχουν όλοι αυτοί που αντιμετωπίζουν δερματικά θέματα?
Έχεις και γαμω την παραγωγή σμήγματος, από εκεί ξεκινάνε όλα. Δεν έχουν όλοι πρόβλημα με υπερπαραγωγή σμήγματος αλλά έχουν αρκετοί.

Πιστεύεις ότι τώρα που θα το ξυρίσω και θα πιάνει το fungoral απευθείας στο δέρμα, θα καθαρίσει το κεφάλι? Και αν ναι, μπορώ αργότερα(σε κάνα 2μηνο που θα τελειώσουν τα φαρμακευτικά σαμπουάν που είναι και ακριβά) να λούζομαι μόνο με το h&s και το fungoral
Με μια λέξη, όχι. Γενικά το fungoral δεν είναι για χόρταση, πρέπει να το κόψεις μετά από 1 μπουκάλι. Ο @kapa έχει καλά αποτελέσματα με το Head & Shoulders μπορείς να πειραματιστείς.
 

paisot

Member
Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου, με καλυψες απολυτα. Μονο τη τριτη απαντηση δεν καταλαβα. Με το "Με μια λεξη, οχι", τι εννοεις, που πηγαινε αυτη η απαντηση? Μηπως εκει που ρωτησα αν θα καθαρισει το κεφαλι με το fungoral, λογω οτι θα το ξυρισω και θα πιανει απευθειας στο δερμα? Και αν ναι, τοτε ποιος ο λογος να ξυρισω το κεφαλι μου, αν δεν καθαρισει ουτε ετσι? Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου, με καλυψες απολυτα. Μονο τη τριτη απαντηση δεν καταλαβα. Με το "Με μια λεξη, οχι", τι εννοεις, που πηγαινε αυτη η απαντηση? Μηπως εκει που ρωτησα αν θα καθαρισει το κεφαλι με το fungoral, λογω οτι θα το ξυρισω και θα πιανει απευθειας στο δερμα? Και αν ναι, τοτε ποιος ο λογος να ξυρισω το κεφαλι μου, αν δεν καθαρισει ουτε ετσι? Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.
Δεν θα έχεις μεγάλη διαφορά στο καθάρισμα, απλά θα είναι ευκολότερη η θεραπεία. Τώρα που θα ρίξεις ξούρα, μετά το σαμπουάν που και που βάλε και λίγο χυμό λεμόνι για το σμήγμα.
 

paisot

Member
Έγινε φίλε, σ` ευχαριστώ πάρα πολύ. Άντε να έρθει η μέρα να το ξυρίσω(αν και διστάζω πάρα πολύ, αλλά μαλλιά είναι, θα ξαναβγούν). Εννοείται ότι θα ενημερώνω για την εξέλιξη.
 

paisot

Member
Γεια σας παιδια. Λοιπον, ξυρισα τελικα το κεφαλι μου και εχω να πω το εξης. Καταρχην, το δερμα απο πανω ηταν γεματο με σπυρια(βουναλακια, δεν ξερω πως να το πω) με σμηγμα, τα οποια ηταν πολυ ξερα. Τωρα καταλαβα γιατι ειχα φαγουρα και τριχοπτωση. Αφου το ξυρισα, αργοτερα το ελουσα με fungoral και μετα εβαλα καμποσο χυμο απο λεμονι(για ενα τεταρτο ετσουζε παρα πολυ, αλλα πιστευω οτι ειναι καλο αυτο). Το θετικο ειναι οτι αυτη τη στιγμη δεν εχω καθολου φαγουρα και γενικα νιωθω πολυ καλυτερα το κεφαλι μου. Επισης, κατι ασχετο, μου παει παρα πολυ το κοντο μαλλι και με τα λιγα γενια που εχω, ειμαι σαν τον Γκουαρντιολα. :Ρ Το αρνητικο ειναι οτι ακομα δεν εβγαλα αφρο οταν λουστηκα, λογικα ειναι πολυ νωρις ακομα. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. Αυτα τα σπυρια η βουναλακια με σμηγμα, να τα αφησω μηπως φυγουν μονα τουε με τη θεραπεια που ακολουθω, η να τα σκαλισω με τα δαχτυλα(η χτενα) πολυ χαλαρα για να φυγουν? Το δευτερο φοβαμαι να το κανω, μηπως και κανω ζημια στα τρυχοθυλακια. Να τονισω επισης, οτι τα σπυρια-πλακες σμηγματος μετα το λουσιμο ειναι μαλακα. Τι λετε, θα φυγουν μονα τους αυτα η να βαλω χερακι?
 

Briner

Active Member
Εγώ όταν έκοψα πολύ κοντά τα μαλλιά μου και μπόρεσα να δω την περιοχή που έκανε εγκατάσταση η ΣΔ έβαλα για 2-3 ημέρες Fucicort και καθάρισε. Εγώ δεν είχα σπυριά, αλλά κάτι σαν λέπι, όπως γίνεται ανάμεσα στα φρύδια και στα πλάγια της μύτης, όταν κάνει την εμφάνισή της η ΣΔ. Κι εκεί Fucicort βάζω για 2-3 ημέρες και καθαρίζει. Ηρεμεί για 10-15 ημέρες και μετά ξανά το ίδιο. Κοντολογίς, χρειάζεται να βάζω 2-3 φορές τον μήνα για 2-3 ημέρες κάθε φορά.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Γεια σας παιδια. Λοιπον, ξυρισα τελικα το κεφαλι μου και εχω να πω το εξης. Καταρχην, το δερμα απο πανω ηταν γεματο με σπυρια(βουναλακια, δεν ξερω πως να το πω) με σμηγμα, τα οποια ηταν πολυ ξερα. Τωρα καταλαβα γιατι ειχα φαγουρα και τριχοπτωση. Αφου το ξυρισα, αργοτερα το ελουσα με fungoral και μετα εβαλα καμποσο χυμο απο λεμονι(για ενα τεταρτο ετσουζε παρα πολυ, αλλα πιστευω οτι ειναι καλο αυτο). Το θετικο ειναι οτι αυτη τη στιγμη δεν εχω καθολου φαγουρα και γενικα νιωθω πολυ καλυτερα το κεφαλι μου. Επισης, κατι ασχετο, μου παει παρα πολυ το κοντο μαλλι και με τα λιγα γενια που εχω, ειμαι σαν τον Γκουαρντιολα. :Ρ Το αρνητικο ειναι οτι ακομα δεν εβγαλα αφρο οταν λουστηκα, λογικα ειναι πολυ νωρις ακομα. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. Αυτα τα σπυρια η βουναλακια με σμηγμα, να τα αφησω μηπως φυγουν μονα τουε με τη θεραπεια που ακολουθω, η να τα σκαλισω με τα δαχτυλα(η χτενα) πολυ χαλαρα για να φυγουν? Το δευτερο φοβαμαι να το κανω, μηπως και κανω ζημια στα τρυχοθυλακια. Να τονισω επισης, οτι τα σπυρια-πλακες σμηγματος μετα το λουσιμο ειναι μαλακα. Τι λετε, θα φυγουν μονα τους αυτα η να βαλω χερακι?
a) βγάλε κοντινές καθαρές φώτο για να ξέρουμε για τι μιλάμε, β) ρε man, δε σου το διευκρίνισα και εγώ, όχι σκέτο λεμόνι, είναι πολύ δυνατό, αραίωσε το με νερό.

Υ/Γ:
μετα το λουσιμο ειναι μαλακα.
ποιόν είπες μαλακα ρε;;; :D:D:D:D
 

paisot

Member
Update: Σημερα το πρωι που ξυπνησα, εχουν μειωθει παρα πολυ τα σπυρια με σμηγμα και οι πλακες. Εχουν διαλυθει και εχουν γινει σκονη, το οποια εχουν ξεκολλησει απο το δερμα, και λογικα θα φυγουν με το λουσιμο που θα κανω το απογευμα. Καλα, την φαγουρα και τον κνησμο τα εχω ξεχασει. Soralteno, φωτογραφική μηχανη δεν εχω και το κινητο μου δεν βγαζει φωτο καλης ποιοτητας, αλλα θα προσπαθησω. Για το λεμονι, το φανταστηκα οτι θα εννοουσες να το βαζω με λιγο νερο, αλλα προτιμησα να το βαλω σκετο. Νταξει, δεν κραταει πολυ ωρα το καψιμο, κανα τεταρτο κρατάει και μετά αφήνει μια αίσθηση δροσιάς και νιώθω τέλεια. Χαχα, "μαλακά" εννοούσα ρε συ! Briner, επειδή είχα και στο πρόσωπο τέτοιο θέμα, εγώ έβαζα daktodor και μια άλλη συντηρητική(uriage ?, αν δεν κάνω λάθος) και καθάριζα. Μετά έκανα χημικό πηλινγκ και τώρα γυαλίζει το πρόσωπο μου. Βέβαια βάζω ακόμα τη συντηρητική για να μην επανέλθει. Άντε να δω τι θα κάνω με το κεφάλι, γιατί αρκετά ταλαιπωρήθηκα φέτος.
 

paisot

Member
Briner, να σε ρωτησω κατι, γιατι ξεχασα να το κανω πριν. Αυτα τα λεπια που λες πως ειχες, φευγουν μονα τους με τη θεραπεια που κανουμε, η εσυ τα σκαλίζεις με τα δαχτυλα(η τη χτενα) χαλαρα για να φυγουν? Επισης, οταν ειχες θεμα με ΣΔ, οταν λουζοσουν εβγαζε αφρο το κεφαλι σου? Γιατι εγω δεν βγαζω καθολου, γι αυτο ρωταω. Και λεω μηπως ειναι επειδη ειναι καλυμμενο με σμηγμα το κεφαλι μου και περιμενω να καθαρισει για να δω αφρο(αν βγαλει).
 

Briner

Active Member
Ναι, φεύγουν μόνα τους. Αν εννοείς το σαμπουάν για το αφρό, όχι δεν έχω τέτοιο θέμα. Κάποια φαρμακευτικά βέβαια, λόγω στατιστικών δεν κάνουν πολύ αφρό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Δημητρης38

Active Member
Τις τελευταιες εβδομαδες εβλεπα ενα λεπι τεραστιο που εκατσε πανω στο δερμα στο σκαλπ μου.
Σημερα μετα το λουσιμο που μαλακωσε με την ακρη της χτενας το ξεκολλησα και ειδα οτι ηταν γεματο τριχες μεσα κολλημενες.
Κατω απο το λεπι που ξεκόλλησε το δερμα μου αραιωσε παρα πολυ

Θα ξαναπυκνωσει η επιφανεια (θα ξαναβγουνε τα μαλλια δηλαδη που εχασα απο την Σ.Δ.) ή θα μεινει οριστικα οπως το βλεπω τωρα?
 

dimitris50423

Well-Known Member
Δημητρη δυσκολο να κρατηθεις να μη το βγαλεις οταν το βλεπεις μαλακο μετα το μπανιο.. σκαλωνει καμια χτενα και μετα το βγαζεις.. αλλα το θεμα ειναι οτι παθαινεις σοκ οταν βλεπεις τι τριχες εχει μεσα.. σε καταλαβαινω.. θα περιμενω να μου πεις αν ξαναφυτρωσε αυτη η περιοχη γιατι το φοβαμαι πολυ.. εγω στο σημειο που εκανα τη μμ καποια στιγμη ειχα παθει ΣΔ βαριας μορφης. φευγανε πλακες μαζι με τριχες. δεν ξερω αν αυτο επαιξε ρολο και αδειασα μπροστα.
σε εμενα παει να ξεκινησει αλλα το ελεγχω με σαμπουαν οπως σου εχω πει.
 

Δημητρης38

Active Member
Ετσι ακριβως Δημητρη.
Το εβλεπα αρκετες ημερες εκει και δεν το πειραζα.
Και πριν λιγο πηγα τα χτενισα, μαγκωσε η χτενα και ξεφλουδισε το μισο... με εκνευρισε και σιγα σιγα το ξεφλουδισα ολο.
Οταν ειδα οτι ηταν γεματο τριχες κολημμενες μεσα επαθα σοκ.
Το δερμα απο κατω εχει αραιωσει...

Πως αραιωνει ετσι η επιφανεια και τραβαει ολες τις τριχες ?
Λογω της πιεσης αποκολλιέται η τριχα απο τον θυλακα ή τις ξεριζωνει και τις παιρνει μαζι του ?

Εαν ειναι το δευτερο λογικα δεν θα ξαναβγουνε.
Με ενα search που εκανα ομως διαβασα οτι το φαινομενο ειναι περιοδικο και σε βαθος χρονου ο θυλακας θα ξαναβγαλει τις τριχες που εξαφανιστηκαν... δεν ξερω τι να πω.
Εαν υπαρχει καποιος που γνωριζει ας μας απαντησει.
 

paisot

Member
Και εγω το εχω απορια, δηλ αν θα ξαναβγουν οι τριχες που εφυγαν με τις πλακες. Και εγω εχω βγαλει με τη χτενα πολλες πλακες μαζι με τριχες και παθαινα σοκ. Αλλα το εκανα πολυ χαλαρα παντως, δεν το εγδαρα το δερμα. Αυτη τη στιγμη παρατηρω καποια κενακια απο δω και απο κει, πιστευω οτι ειναι λογω που εφυγαν οι πλακες μαζι με τις τριχες. Πιστευω οτι απο τη στιγμη που δεν γδαρουμε το δερμα και αφαιρουμε πολυ χαλαρα τις πλακες, θα ξαναβγουν οι τριχες. Αλλα πρεπει να ειναι υγιης το δερμα για να ξαναβγουν. Εγω τις αφαιρω πολυ χαλαρα με τη χτενα τις πλακες, γιατι αν και ειναι πολυ μαλακες, δεν βλεπω να φευγουν με το λουσιμο, ουτε με fungoral. Παρολο που ειναι παρα πολυ μαλακο το σμηγμα, τι να πω. Το θεμα ειναι αφου αφαιρεσουμε οπως αφαιρεσουμε τις πλακες, να προσπαθουμε να μην ξαναβγαινουν. Και αυτο πιστευω γινεται μονο αν λουζομαστε καθημερινα με το καταλληλο σαμπουαν.
 

Δημητρης38

Active Member
Και εγω το εχω απορια, δηλ αν θα ξαναβγουν οι τριχες που εφυγαν με τις πλακες. Και εγω εχω βγαλει με τη χτενα πολλες πλακες μαζι με τριχες και παθαινα σοκ. Αλλα το εκανα πολυ χαλαρα παντως, δεν το εγδαρα το δερμα. Αυτη τη στιγμη παρατηρω καποια κενακια απο δω και απο κει, πιστευω οτι ειναι λογω που εφυγαν οι πλακες μαζι με τις τριχες. Πιστευω οτι απο τη στιγμη που δεν γδαρουμε το δερμα και αφαιρουμε πολυ χαλαρα τις πλακες, θα ξαναβγουν οι τριχες. Αλλα πρεπει να ειναι υγιης το δερμα για να ξαναβγουν. Εγω τις αφαιρω πολυ χαλαρα με τη χτενα τις πλακες, γιατι αν και ειναι πολυ μαλακες, δεν βλεπω να φευγουν με το λουσιμο, ουτε με fungoral. Παρολο που ειναι παρα πολυ μαλακο το σμηγμα, τι να πω. Το θεμα ειναι αφου αφαιρεσουμε οπως αφαιρεσουμε τις πλακες, να προσπαθουμε να μην ξαναβγαινουν. Και αυτο πιστευω γινεται μονο αν λουζομαστε καθημερινα με το καταλληλο σαμπουαν.

Αρα οπως το γραφεις δεν θα ξαναβγουν γιατι η Σ.Δ. ειναι φλεγμονη του δερματος.
Πως θα ειναι υγιης το δερμα εφοσον εχει κολλησει Σ.Δ. ?

Προσωπικα πιστευω οτι ξαναβγαινουν αρκει να μην παθει ζημια ο θυλακας (να τον ξεριζωσε η απολεπιση ή λογω της Σ.Δ. να εμφανιστει και θυλακιτιδα). Τουλαχιστον αυτο διαβασα με ενα γρηγορο search που εκανα σημερα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
εγω απορω γιατι νεκρωνει ολες τις τριχες απο κατω οσο μαλακα και να το βγαλεις οι τριχες ειναι ηδη αδυναμες και φευγουν μαζι.. σιγουρα κανει ζημια και εσωτερικα στην τριχα.. αλλιως δεν θα εφαυγαν ολες κατω απο το λεπι. εγω καποια στιγμη τελευταια εβγαλα 2-3 λεπια στα δικα μ μαλλια οχι τα μεταμοσχευμενα. με τριχες μαζι.. το καθαρισα με εντονο τριψιμο με h&s και απο εκει και περα λουσιμο καθημερινο ελεγχω κεφαλι και μερα παρα μερα χρησιμοποιω το h&s που με κραταει καθαρο..
ουτε διαφημιση να εκανα.
παντως ανα 2 μερες ξεκιναει παλι κατι παει να εμφανιστει και καθαριζει με το h&S
 

Δημητρης38

Active Member
εγω απορω γιατι νεκρωνει ολες τις τριχες απο κατω οσο μαλακα και να το βγαλεις οι τριχες ειναι ηδη αδυναμες και φευγουν μαζι.. σιγουρα κανει ζημια και εσωτερικα στην τριχα.. αλλιως δεν θα εφαυγαν ολες κατω απο το λεπι. εγω καποια στιγμη τελευταια εβγαλα 2-3 λεπια στα δικα μ μαλλια οχι τα μεταμοσχευμενα. με τριχες μαζι.. το καθαρισα με εντονο τριψιμο με h&s και απο εκει και περα λουσιμο καθημερινο ελεγχω κεφαλι και μερα παρα μερα χρησιμοποιω το h&s που με κραταει καθαρο..
ουτε διαφημιση να εκανα.
παντως ανα 2 μερες ξεκιναει παλι κατι παει να εμφανιστει και καθαριζει με το h&S

Σωστος !!!
Την ιδια ακριβως απορια εχω και εγω.
 

paisot

Member
Λογικα για να μαθουμε αν θα ξαναβγουν οι τριχες, πρεπει να παμε στο δερματολογο να μας κανει τριχοσκοπηση. Μονο ετσι θα μαθουμε. Την επομενη φορα που θα παω σε δερματολογο, θα του ζητησω να μου κανει. Παντως, να πω οτι καθομαστε και ασχολουμαστε ποτε θα βγει η θεραπεια για ΑΑ κλπ. Ρε παιδια, εδω δεν εχουν βρει θεραπεια για το πως θα απαλαγουμε απο ΣΔ, λιπαροτητα, ξηροδερμια κλπ, για ΑΑ θα βρουν? Μακαρι να βρεθει συντομα θεραπεια!
 

mike29

Active Member
Σε μενα στα σημεια που υπαρχει α.α εκει χτυπαει και η σ.δ στα υπολοιπα που το μαλλι ειναι πυκνο δεν πιανει με τπτ σ.δ!!
Λογικα για να μαθουμε αν θα ξαναβγουν οι τριχες, πρεπει να παμε στο δερματολογο να μας κανει τριχοσκοπηση.
χλωμο το βλεπω να γινεται κατι τετοιο αλλα δεν χανεις τπτ να τον ρωτησεις!!
Ρε παιδια, εδω δεν εχουν βρει θεραπεια για το πως θα απαλαγουμε απο ΣΔ, λιπαροτητα, ξηροδερμια κλπ, για ΑΑ θα βρουν?
σε 100 χρονια πιστευω θα ειμαστε ακομα πιο κοντα σε αυτες τις λυσεις!!
 
Μπλουζα