Σμηγματοειδη δερματιτιδα

giocap

Member
Καλησπερα και παλι στην ομαδα.Μετα απο 3 χρονια αγωγης με μινοξ,επισκεφτηκα εναν νεο δερματολογο ο οποιος μου ειπε πως ολα οσα μου εχουν πει οι προηγουμενοι γιατροι ειναι ακυρα.Γυρεωδης αλωπεκια ο ενας, ΑΑ ο αλλος μετα απο 2λεπτη εξεταση απλα κατω απο τη λαμπα..
Το προβλημα μου,μου ειπε πως ειναι η σμηγματοροικη δερματιτιδα.Δεν εχω γυρεωδη γιατι δεν κανω μπαλωματα,δεν εχω ΑΑ γιατι χανω μαλλια απο ολο το κεφαλι κ οχι μονο απο πανω.Μου ειπε οτι το προβλημα ειναι θεραπευσιμο και μου αρχισε αγωγη με την ΜAX HAIR lotion, και συμπληρωματα διατροφης της Ducray με αμινοξεα,σιδηρο και βιταμινες,καθως και ψευδαργυρο σε καψουλες.Μου ειπε πως αμινοξεα και ψευδαργυρο χρειαζεται το κεφαλι μου για να καθαρισει απο το σμηγμα και την λιπαροτητα.Τοσα χρονια κανενας αλλος γιατρος δεν ειχε προσεξει οτι εχω θεμα με το σμηγμα τι να πω? Η μινοξ μου εδινε μεν μαλλια,αλλα τα μαλλια που εβγαιναν ηταν σε αρρωστο δερμα και ηταν και οι τριχες αρρωστες,με αποτελεσμα να συνεχιζουν να πεφτουν..
Εντομεταξυ πριν απο κανα 3μηνο ειχα βγαλει ενα βιζουνι στο κεφαλι,μπροστα στη χωριστρα μου κοντα το οπιο επιασε και ασπρη κρουστα και με το καιρο μου εριξε τα μαλλια σ εκεινο το σημειο και τωρα εχω κανει πλακα. Δε το δωσα σημασια και το αφησα,αλλα ο γιατρος μου ειπε πως επρεπε να πεσει το μαλλι σ εκεινο το σημειο γτ ηταν νεκρο και θα μου ξαναβγουν τα υγειη μαλλια απο κατω με την αγωγη που μου αρχισε. Σε 2 χρονια μου πε θα χω ξεμπερδεψει με το θεμα μαλλιων και αφου φτιαξει το δερμα,οπου υπαρχουν ζωντανοι θυλακες ακομα θα μου ξαναβγουν νεα μαλλια. Τη μινοξ μου ειπε να την κοψω σταδιακα,για να μη μου πεσουν ολα με τη μια και οτι δε χρειαζεται να τη χρησιμοποιω εφ ορου,εφοσον το προβλημα μου δεν ειναι ΑΑ.
Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν καποια μελη απο δω αντιμετωπιζουν το διο προβλημα με ΣΔ,αν εχουν κανει πλακες η αν εχουν χασει γενικα πολυ μαλλι?τι αγωγη περνετε και κατα ποσο το προβλημα ειναι οντως θεραπευσιμο.
Σκεφτομαι οτι αφου εχει να κανει με το σμηγμα το θεμα της δικης μου τριχωπτωσης,μετα απο το περας της θεραπειας,δε θα χρειαστει να περνω κατι για να ρυθμιζω το σμηγμα,ωστε να μην ξαναρχισω να χανω μαλλια και να αραιωνω?
Παντως μου εδωσε ελπιδα,μιας και ολο αυτο το καιρο ειχα απογοητευτει τελειως με οσα ακουγα απο αλλους και πιστευα οτι δεν λυνεται το προβλημα μου.Ολοι οι γιατροι μου μιλουσαν για μινοξ εφ ορου κ οτι δεν υπαρχει τπτ αλλο που μπορω να παρω η να κανω κτλ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giocap

Member
kapa o γιατρος μου ειπε μπανιο μεχρι 3 φορες τη βδομαδα,οχι καθε μερα,δε κανει γιατι ταλαιπωρειτε το μαλλι.Επισης μου συνεστησε το ultrex για λιπαρες επιδερμιδες,το δοκιμασα και φενεται οντως καλο,αλλα και το head and shoylders φανταζομαι την ιδια δουλεια θα κανει. Υπαρχει καπιος αλλος που να εχει χασει μαλλια απο ΣΔ? περα απο το σαμπουν,που ετσι κ αλλιως μαλλια δε δινει,υπαρχει καποιος-α που να ακολουθει θεραπεια και τι αποτελεσματα εχει δλδ κτλ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
τελικα οι εχθροι του μαλλιου μας ειναι οι γιατροι.
το καθημερινο μπανιο με σαμπουαν ψευδαργυρου βελτιωνει την ΣΔ.
και οταν δεν κανουμε καθε μερα επιδεινώνεται;)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ισως δε ξερω ρε συ,αλλα φοβαμαι να το ρισκαρω :( Εσυ εχεις ΣΔ?και κανεις μπανιο καθε μερα?
εχω ελαφριας μορφης.
οταν εχουμε κατι που πολεμαει κατι αλλο,οσο πιο συχνα το χρησιμοποιουμε τοσο πιο αποδοτικο ειναι.
δεν εχεις να ρισκαρεις κατι.
 

giocap

Member
Παντως και το ultrex που μου εδωσε τωρα που κοιταω τα συστατικα του εχει κ αυτο ψευδαργυρο μεσα.Καποια αλλα συμπτωματα που να δινει η ΣΔ? Εγω για χρονια παρατηρουσα οτι εβγαζα κατι σαν νεκρο δερμα οταν ετριβα το μετωπο μου,το ιδιο πανω απο τα φρυδια μου,το ιδιο και πισω απο τα αυτια και το πρωσοπο μου ειναι λιπαρο και επισης μου επεφτε κατι σαν πιτυριδα απο το τριχωτο που ομως εμοιαζε πιο πολυ με νεκρο δερμα..Αυτα ολα πρεπει να ειναι απο την ΣΔ ετσι?Απλα δε το δινα σημασια,δεν ηξερα.
 

giocap

Member
Επισης μου ειπε κομμενο το πολυ καυτο πιστολακι,μονο με χλιαρο αερα και μονο απο αποσταση.Κομμενα ολα τα προιοντα styling εκτος απο λιγη λακ αν θελω να βαζω(που δε χρησιμοποιω λακ). Χαλια φενεται το μαλλι,αν δε το χτενισω λιγο με αφρο και με πιστολακι για να το τιθασευσω,(και χρησιμοποιω φυτικο αφρο και μια πολυ μικρη ποσοτητα) αλλα μου πε οτι ο αφρος δε κανει και τον βαζω μονο στις ακρες,δε ψεκαζω τπτ στις ριζες η στο δερμα του κεφαλιου..Παρολα αυτα την λακ που καθεται και στις ριζες πανω μου την επετρεψε..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Παντως και το ultrex που μου εδωσε τωρα που κοιταω τα συστατικα του εχει κ αυτο ψευδαργυρο μεσα.Καποια αλλα συμπτωματα που να δινει η ΣΔ? Εγω για χρονια παρατηρουσα οτι εβγαζα κατι σαν νεκρο δερμα οταν ετριβα το μετωπο μου,το ιδιο πανω απο τα φρυδια μου,το ιδιο και πισω απο τα αυτια και το πρωσοπο μου ειναι λιπαρο και επισης μου επεφτε κατι σαν πιτυριδα απο το τριχωτο που ομως εμοιαζε πιο πολυ με νεκρο δερμα..Αυτα ολα πρεπει να ειναι απο την ΣΔ ετσι?Απλα δε το δινα σημασια,δεν ηξερα.
Επισης μου ειπε κομμενο το πολυ καυτο πιστολακι,μονο με χλιαρο αερα και μονο απο αποσταση.Κομμενα ολα τα προιοντα styling εκτος απο λιγη λακ αν θελω να βαζω(που δε χρησιμοποιω λακ). Χαλια φενεται το μαλλι,αν δε το χτενισω λιγο με αφρο και με πιστολακι για να το τιθασευσω,(και χρησιμοποιω φυτικο αφρο και μια πολυ μικρη ποσοτητα) αλλα μου πε οτι ο αφρος δε κανει και τον βαζω μονο στις ακρες,δε ψεκαζω τπτ στις ριζες η στο δερμα του κεφαλιου..Παρολα αυτα την λακ που καθεται και στις ριζες πανω μου την επετρεψε..
απο την εβηβεια μου και μετα που ειχα αρκετη ακμη το δερμα μου ειχε ασταθειες,παρα πολυ ξηροδερμια σε μαλλι και φρυδια,δοκιμασα καποια πραγματακια μεσα σε αυτα ηταν ελαιολαδο στα μαλλια που δεν εκανε τιποτα.
ξεκινησα το ultrex και περασα μια 8ετια χωρις δερματικα θεματα,απο την τριτη μερα ειχα βελτιωση.
τωρα ειμαι εδω και 2,5 χρονια με head and shoulders.
μην διστασεις να δοκιμασεις το head and shoulders καθημερινα,θα με θυμηθεις;)
 

mike29

Active Member
τελικα οι εχθροι του μαλλιου μας ειναι οι γιατροι.
το καθημερινο μπανιο με σαμπουαν ψευδαργυρου βελτιωνει την ΣΔ.
και οταν δεν κανουμε καθε μερα επιδεινώνεται;)
Εγω ειχα βαρια σ.δ εκανα στην αρχη μερα παρα μερα λουσιμο τα μαλλια με σαμπουαν zinc pyrithione αλλα τελικα ΜΟΝΟ το καθημερινο λουσιμο μου κανει καλο στην σ.δ....!!
Μου ειπε πως αμινοξεα και ψευδαργυρο χρειαζεται το κεφαλι μου για να καθαρισει απο το σμηγμα και την λιπαροτητα.
ειχα παρει στις αρχες κ γω συμπληρωμα ψευδαργυρου με κατι βιταμινες για κανα τριμηνο αλλα δεν ειχα δει καποια βελτιωση απ αυτα!!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εγω ειχα βαρια σ.δ εκανα στην αρχη μερα παρα μερα λουσιμο τα μαλλια με σαμπουαν zinc pyrithione αλλα τελικα ΜΟΝΟ το καθημερινο λουσιμο μου κανει καλο στην σ.δ....!!
ετσι ειναι,σαμπουαν ψευδαργυρου καθημερινα,εγω εχω και πολυ λιπαρο δερμα αλλα τωρα εχει ερθει στα κανονικα.
τις λιγες φορες που αντικατεστησα το head and shoulders,το δερμα μου εγινε χαλια.
τωρα και στις διακοπες το κουβαλαω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giocap

Member
ρε παιδια ενταξει με τα σαμπουαν..αλλα περα απ αυτο με τα σαμπουαν μαλλια δε βγαζεις.Εμενα μου εχει δωσει και λοσιον περα απο τις βιταμνες και τον ψευδαργυρο κτλ. Τριχοπτωση,αραιωση λογο της ΣΔ εχετε?Εγω εχω χασει τα μισα μου μαλλια σε 3 χρονια! αυτο δε το κανει η ΑΑ απ οσο γνωριζω σωστα?σε 3 χρονια? ο γιατρος μου ειπε οτι φταιει το σμηγμα και τωρα εκανα και πλακα :( το καλυπτω οπως μπορω και ελπιζω να μου ξαναβγουν μαλλια στο σημειο..Ειναι χρονια παθηση? Θεραπευεται τελικα η θα πρεπει παντα κατι να χρησιμοποιουμε στο κεφαλι σαν αγωγη για να μην επανεμφανιστει?Δε γνωριζω καλα το θεμα της ΣΔ γι αυτο ρωταω
 

dimitris50423

Well-Known Member
τωρα το φθινοπωρο με την αλλαγη του καιρο αρχισα να εμφανιζω νιφαδες και σε καποια σημεια πισω απο τα μεταμοσχευμενα πλακες που με το μπανιο μαλακωναν και στο χτενισμα αρχισαν να φευγουν μαζι με 6-7-8 τριχες..
Ενω ειχα αγορασει 2 σαμπουαν ενα της frezyderm και ενα του κορρε με κυστινη ευτυχως τυχαια δοκιμασα το h&s και καθαρισα τα αλλα σαμπουαν τα εχω αφησει στην ακρη.. καθημερινο λουσιμο και τριψιμο στην περιοχη που εμφανιζεται τις πλακες..
αν το αφησετε φουντωνει. οταν καθαρισει μια φορα για να ειναι σε καλα επιπεδα και να μην κανει πλακες λουσιμο και τριψιμο καθημερινο με h&s.
Kapa με βοηθησες σε αυτο το θεμα.. νομιζω το ειχα διαβασει και ξεκινησα.. τωρα ειμαι καθαρος ευτυχως..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
τωρα το φθινοπωρο με την αλλαγη του καιρο αρχισα να εμφανιζω νιφαδες και σε καποια σημεια πισω απο τα μεταμοσχευμενα πλακες που με το μπανιο μαλακωναν και στο χτενισμα αρχισαν να φευγουν μαζι με 6-7-8 τριχες..
Ενω ειχα αγορασει 2 σαμπουαν ενα της frezyderm και ενα του κορρε με κυστινη ευτυχως τυχαια δοκιμασα το h&s και καθαρισα τα αλλα σαμπουαν τα εχω αφησει στην ακρη.. καθημερινο λουσιμο και τριψιμο στην περιοχη που εμφανιζεται τις πλακες..
αν το αφησετε φουντωνει. οταν καθαρισει μια φορα για να ειναι σε καλα επιπεδα και να μην κανει πλακες λουσιμο και τριψιμο καθημερινο με h&s.
Kapa με βοηθησες σε αυτο το θεμα.. νομιζω το ειχα διαβασει και ξεκινησα.. τωρα ειμαι καθαρος ευτυχως..
νομιζω ολοι θα βρουν την λυση στο προβλημα με το head and shoulders,υπαρχουν και τεχνασματα για να ειναι πιο αποδοτικο,περισσοτερη ωρα στο μαλλι η 2 φορες ξεπλυμα
 

dimitris50423

Well-Known Member
το αφηνω κανα 2 λεπτα στο μαλλι.. ειναι καλο αυτο? προτεινεις διπλο λουσιμο? εγω κανω 1 φορα και το αφηνω κανα 2-3 λεπτα και μετα καλο ξεβγαλμα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
το αφηνω κανα 2 λεπτα στο μαλλι.. ειναι καλο αυτο? προτεινεις διπλο λουσιμο? εγω κανω 1 φορα και το αφηνω κανα 2-3 λεπτα και μετα καλο ξεβγαλμα
αυτο εχει να κανει με το ποσο εντονο προβλημα εχει ο καθε ενας,οσο περισσοτερο τριψιμο τοσο πιο αποδοτικο.
μπορεις να δοκιμασεις και τα δυο.
εχω δεν εχω εντονο προβλημα και βολευομαι με ενα απλο ξεπλυμα των 10 δεπτερολεπτων
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ρε παιδια ενταξει με τα σαμπουαν..αλλα περα απ αυτο με τα σαμπουαν μαλλια δε βγαζεις.Εμενα μου εχει δωσει και λοσιον περα απο τις βιταμνες και τον ψευδαργυρο κτλ. Τριχοπτωση,αραιωση λογο της ΣΔ εχετε?Εγω εχω χασει τα μισα μου μαλλια σε 3 χρονια! αυτο δε το κανει η ΑΑ απ οσο γνωριζω σωστα?σε 3 χρονια? ο γιατρος μου ειπε οτι φταιει το σμηγμα και τωρα εκανα και πλακα :( το καλυπτω οπως μπορω και ελπιζω να μου ξαναβγουν μαλλια στο σημειο..Ειναι χρονια παθηση? Θεραπευεται τελικα η θα πρεπει παντα κατι να χρησιμοποιουμε στο κεφαλι σαν αγωγη για να μην επανεμφανιστει?Δε γνωριζω καλα το θεμα της ΣΔ γι αυτο ρωταω
η ερευνα http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/
δουλευει και σε γυναικες
 

mike29

Active Member
Σε εμενα η σ.δ ειχε αρχισει ταυτοχρονα με την αραιωση το 2009 και ενοειται οτι προκαλει τριχοπτωση κ αναλογος το ποσο σοβαρης μορφης ειναι και αν την αφησεις ανεξελεγκτη χανεις κ μαλλια!!εμενα με τις πλακες δυστυχως εφυγαν κ μαλλια πανω σε αυτες!!οταν για 2μιση χρονια δεν ειχα καθολου σ.δ ειχα κ 0 τριχοπτωση εβαζα τοτε και ελαια αλλα με την σ.δ απ εξω κ με καθαρο κ υγιες δερμα ολα μου πηγαιναν πολυ καλυτερα!!!παντος μετα απο 6 χρονια απο την εμφανιση της σ.δ δεν εχει φυγει!!εχω καθαρο δερμα με καθημερινο λουσιμο με h and s κατα της ξηροδερμιας αλλα αμα το αφησω θα επιστρεψει!!τωρα περιμενω να δω αν θα εχω αποτελεσματα μεσω διατροφης που κανω μηνες τωρα και αν επιρεαζει αυτο!!πχ candida τοξινες κ.τ.λ!!!πιστευω τοπικα το emu oil καλης ποιοτητας απο αναφορες θα βοηθησει!!αυτο που δεν ξερω για το emu oil επηδει ειναι απο ζωο μηπως περνανε στο λαδι βακτηρια και διαφοροι μικροοργανισμοι απ το ζωο!!
 

giocap

Member
Αρα κατι χρειαζεσαι εφο ορου,μετα την οποιαδηποτε θεραπεια που θα παρεις απο γιατρο, για να μην επανεμφανιστει λετε? Ενα καλο σαμπουαν κατα της λιπαροτητας και του σμηγματος και αυτο ειναι αρκετο?Εγω δε κολλαω σε μαρκες παιδια τις μερες που χρησιμοποιω το ultrex για λιπαρα μαλλια εχω ηδη δει διαφορα και εννοειτε πως αν με βοηθησει θα το συνεχισω,εξαλλου ψευδαργυρο εχει κ αυτο μεσα,ιδια συστατικα.Εμενα ο γιατρος μου πε να τα λουζω να τα αφηνω για 5 λεπτα για να αποροφησσει το δερμα τις ουσιες του και μετα ξεβγαλμα,ενα χερι ακομα και τελος.Ειναι καλο να το αφηνεις πανω στα μαλλια να δρασει,να προλαβει να αποροφησει το δερμα οσα χρειαζεται. Παντως συγνωμη που θα διαφωνησω μαζι σας παιδες,αλλα δε πιστευω πως το καθημερινο λουσιμο και τριψιμο με τις ωρες βοηθαει.. δε ξερω αλλα οταν το τριχωτο υποφερει κ οταν βγαζεις 50-100 τριχες στο καθε λουσιμο,φοβασαι να τα λουζεις και καθε μερα και να βλεπεις τις τριχες να σου μενουν στα χερια,δεν ειμαι καθολου σιγουρη αν κανει καλο..
Κι εγω σαμπουαν της freezederm κατα της τριχοπτωσης χρησιμοποιουσα 2 χρονια τωρα dimitri.. μουφα τπτ δεν εκανε και μου πε κ ο γιατρος να τα πεταξω.
 
Μπλουζα