Σμηγματοειδη δερματιτιδα

Δημητρης38

Active Member
εγω ειχα τσεκαρει σε σημεια που ειχαν ξεκολησει θυμαμαι μερικα με 40+περιπου τριχες..σκετη φρικη!!αυτα πριν 1 χρονο περιπου αλλα σε αυτα τα μικρα σημεια μπορει και να μου επαθε καποια βλαβη ο θυλακας και σε μερικα δεν εχουν επανερθει ακομα βγηκαν λιγες αλλα οχι ολες!!για να δουμε..τουλαχιστον στα υπολοιπα μαλλια που εμειναν στην θεση τους ειμαι καλυτερα και εχουν φουντωσει λιγο!!αν δεν ειχα κανει κατι πιστευω θα μου ειχε καταστρεψει ολα τα μαλλια η σ.δ

Eαν παθει βλαβη ο θυλακας φανταζομαι οτι θα το καταλαβεις.
Η επιφανεια Αιμορραγεί , κοκινιζει εντονα και ποναει ... γενικα οταν παρουσιαζεται δειχνει ενδειξεις οτι εχει παρουσιαστει βλαβη στον θυλακα. Εσυ ειχες καταλαβει κατι τετοιο ? Συνηθως το συγκεκριμενιο φαινομενο εμφανιζεται σε βαριας μορφης Σ.Δ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mike29

Active Member
Ακριβως ειχα πονο μαζι με εντονα κοκκινα σημαδια λες και ειχα παθει πολυ σοβαρο εγκαυμα!!μονο που δεν αιμοραγουσα.και σε αλλα σημεια ηταν σαν κορες απο αιμα με πονο!!μετα στα κοκκινα σημαδια εγιναν παχιες πλακες και εφυγαν και τα μαλλια μαζι.
 

Δημητρης38

Active Member
Ακριβως ειχα πονο μαζι με εντονα κοκκινα σημαδια λες και ειχα παθει πολυ σοβαρο εγκαυμα!!μονο που δεν αιμοραγουσα.και σε αλλα σημεια ηταν σαν κορες απο αιμα με πονο!!μετα στα κοκκινα σημαδια εγιναν παχιες πλακες και εφυγαν και τα μαλλια μαζι.

ωχ ... εκει χρειαζεται κατευθειαν δερματολογο.
Πως το αντιμετωπισες ?

Συνηθως γινεται το αντιθετο... οι παχιες πλακες αν προχωρησει η φλεγμονη γινεται ολο το υπολοιπο που επαθες.
Αφου σου επεστρεψε μεγαλο ποσοστο απο τα μαλλια σου ... τοτε παλι καλα να λες !!!
 

giocap

Member
Εμενα ρε παιδια ο δερματολογος που με παρακολουθει τωρα,που μου ειπε οτι εχω Σ.Δ. μου ειπε οτι αυτη η παθηση μπορει να προκαλεσει ολικη αλωπεκια. Μου ειπε οτι αν το αφηνα και προχωρουσε σε ποιο βαριας μορφης θα παθαινα ολικη,κουρουμπα τελειως δλδ με μια τριχα εδω και μια στου διαολου τη μανα,ποιος ξερει να μου πει αν ισχυει κατι τετιο??
 

Δημητρης38

Active Member
Εμενα ρε παιδια ο δερματολογος που με παρακολουθει τωρα,που μου ειπε οτι εχω Σ.Δ. μου ειπε οτι αυτη η παθηση μπορει να προκαλεσει ολικη αλωπεκια. Μου ειπε οτι αν το αφηνα και προχωρουσε σε ποιο βαριας μορφης θα παθαινα ολικη,κουρουμπα τελειως δλδ με μια τριχα εδω και μια στου διαολου τη μανα,ποιος ξερει να μου πει αν ισχυει κατι τετιο??

Ποιο βαριας μορφης ... τι εννοουσε δηλαδη ?
 

giocap

Member
Eγω το λεω το πιο βαριας μορφης,εγω το υποθετω.Ο ιδιος μου ειπε οτι αν το αφηνα και συνεχιζα με μινοξ θα μου πεφταν εντελως.πραμα το οποιο δε ξερω κατα ποσο ευσταθει αν εχεις σ.δ. Πιο βαριας μορφης ναι,δεν ξεκιναει το κακο αμεσως με βαρια συμπτωματα. Εγω ας πουμε ουτε πονο εχω,ουτε κοκκκινιλες,ουτε πιτυριδα κτλ. μονο εντονη λιπαροτητα,μια φολιδα απο την οποια μου ξεκολισε μαλλι και λιπαροτιτα.
 

Δημητρης38

Active Member
Η Μινοξ γενικα προκαλει εξαρση της φλεγμονης.
Το να σου πεσουν ολα το θεωρω αρκετα δυσκολο ... βέβαια ο δερματολογος σου ειχε εικονα της καταστασης σου οποτε κατι παραπανω θα ξερει.
Το θεμα ειναι εαν αυτα που πεφτουν..ξαναφυτρωνουν !!
Η Σ.Δ. προκαλει εντονη τριχοπτωση...ειδικα εαν απολεπίζεται το δερμα.
 

erevos

Active Member
Σαν ουσία εννοείς Δημήτρη ή λόγω της προπυλενογλυκόλης που περιέχεται στο τοπικό?
 

Δημητρης38

Active Member
Σαν ουσία εννοείς Δημήτρη ή λόγω της προπυλενογλυκόλης που περιέχεται στο τοπικό?

Δεν ξερω εαν η προπυλενογλυκολη σαν συστατικο της μινοξιδιλης ευθυνεται για την εξαρση της φλεγμονης κατα την διαρκεια χρησης... ξερω σιγουρα ομως οτι οποιος ταλαιπωρειται απο την συγκεκριμενη δερματοπαθεια καλο ειναι να αποφευγει την χρηση μινοξιδιλης σαν τοπικο boostαρισμα επανεκφυσης. Ζημια κανει, καλο δεν κανει !!!
 

erevos

Active Member
Εδώ https://www.baldtruthtalk.com/threa...-Alopecia-Pathway-Update-and-Finding-The-Cure αναφέρει:
Minoxidil: It is a PGH1 synthase activator. This means more prostaglandins production. It will cause an onset of inflammation due PGE2 causing enhanced function of IgE on mast cells and increase IL-6 in those cells. Also, don’t forget PGD2 and other products from cox2 that cause inflammation. Hence, the initial shed using minoxidil and it can cause thinning of existing hair (inflammation,pgd2 increase). However, due to its ability to create capillaries in dermal papilla and E2 increase, it causes regrowth of hairs and minoxidil dependent growth of hair by being a canonical wnt pathway weak agonist.
Αν ισχύουν αυτά, τότε υπάρχει σύνδεση minox-φλεγμονής. Βέβαια όλα αυτά που αναφέρονται εκεί είναι άξια σχολιασμού (από πιο ψαγμένους προφανώς).
 

mike29

Active Member
ωχ ... εκει χρειαζεται κατευθειαν δερματολογο.
Πως το αντιμετωπισες ?

Συνηθως γινεται το αντιθετο... οι παχιες πλακες αν προχωρησει η φλεγμονη γινεται ολο το υπολοιπο που επαθες.
Αφου σου επεστρεψε μεγαλο ποσοστο απο τα μαλλια σου ... τοτε παλι καλα να λες !!!
Ναι οπως ΑΚΡΙΒΩΣ τα λεω εγιναν!!πηγα σε δυο δερματολογους ειδα οτι εχω βαρια σ.δ..το θεμα ειναι οταν πηγα και στον δευτερο δερματολογο μου ειπε οτι διαφωνει εντελως με την θεραπεια του πρωτου και μετα λεω αν βλεπει λαθος την θεραπεια του αλλου εγω ποιον να πιστεψω??το αφησα λιγο μετα μπας και υποχωρισει μονο του αλλα αρκετη βελτιωση αρχισα να βλεπω με h&s που μου ειχε πει ο kapa οταν ειχα ζητησει βοηθεια στο φορουμ..μετα ευτυχως ειδα φως και γλιτωσα απ αυτη την κατασταση και τουλαχιστον βλεπω καποια κινηση στο μαλλι τωρα..οποτε παλι καλα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giocap

Member
Η Μινοξ γενικα προκαλει εξαρση της φλεγμονης.
Το να σου πεσουν ολα το θεωρω αρκετα δυσκολο ... βέβαια ο δερματολογος σου ειχε εικονα της καταστασης σου οποτε κατι παραπανω θα ξερει.
Το θεμα ειναι εαν αυτα που πεφτουν..ξαναφυτρωνουν !!
Η Σ.Δ. προκαλει εντονη τριχοπτωση...ειδικα εαν απολεπίζεται το δερμα.

Αν δεν εχει νεκρωθει ο τριχοθυλακας ξαναβγαινουν,αυτο μου ειπε τουλαχιστον ο γιατρος που με εξεταζει τωρα.Και απο τοτε που μου δημιουργηθηκε η πλακα και μου ξεκολησε το μαλλι σε εκεινο το σημειο,μετα απο ενα μηνα με τη νεα θεραπεια που μου εδωσε βλεπω οτι αρχισαν να βγαινουν νεα μαλλια απο κατω και αρχισε να πυκνωνει η περιοχη.
Οσο αφορα τη μινοξ ναι. Αχρηστο φαρμακο για σ.δ. αυτο μου ειπε ο γιατρος,αυτο βλεπω κ εγω στα 2μιση χρονια που την βαζω.Μου εχει δωσει πολυ καλα αποτελεσματα ΜΟΝΟ μπροστα στη χωριστρα και στη κορυφη που ειχα εντονη αραιωση,ολο το υπολοιπο κεφαλι ομως αδειαζει.
 

Sandy

Active Member
Ναι οπως ΑΚΡΙΒΩΣ τα λεω εγιναν!!πηγα σε δυο δερματολογους ειδα οτι εχω βαρια σ.δ..το θεμα ειναι οταν πηγα και στον δευτερο δερματολογο μου ειπε οτι διαφωνει εντελως με την θεραπεια του πρωτου και μετα λεω αν βλεπει λαθος την θεραπεια του αλλου εγω ποιον να πιστεψω??το αφησα λιγο μετα μπας και υποχωρισει μονο του αλλα αρκετη βελτιωση αρχισα να βλεπω με h&s που μου ειχε πει ο kapa οταν ειχα ζητησει βοηθεια στο φορουμ..μετα ευτυχως ειδα φως και γλιτωσα απ αυτη την κατασταση και τουλαχιστον βλεπω καποια κινηση στο μαλλι τωρα..οποτε παλι καλα

Να σε ρωτησω όταν βάζεις μηλοξιδο λοσιόν μου είπες ότι σε τσούζει τρομερά ειναι καλο αυτο; Δηλαδή σκοτώνονται οι μύκητες ; Μην κάνω χειρότερα το τριχωτό κ τους θύλακες γτ εγω χρησιμοποιώ κ ρολλερ !
Η λαδίλα σου εχει ελαττωθεί απο αυτήν την λοσιόν ;
Παιδιά για την μινοξ να προτιμάται την αξελαν που δεν λαδώνει οπως οι άλλες!
Το θέμα ειναι να αντιμετωπισεται την σ.δ αλλά να εχεται κ επανεκφυση κ αυτο θέλει μινοξ με μέτρο !
 

mike29

Active Member
Να σε ρωτησω όταν βάζεις μηλοξιδο λοσιόν μου είπες ότι σε τσούζει τρομερά ειναι καλο αυτο; Δηλαδή σκοτώνονται οι μύκητες ; Μην κάνω χειρότερα το τριχωτό κ τους θύλακες γτ εγω χρησιμοποιώ κ ρολλερ !
Η λαδίλα σου εχει ελαττωθεί απο αυτήν την λοσιόν ;
Παιδιά για την μινοξ να προτιμάται την αξελαν που δεν λαδώνει οπως οι άλλες!
Το θέμα ειναι να αντιμετωπισεται την σ.δ αλλά να εχεται κ επανεκφυση κ αυτο θέλει μινοξ με μέτρο !
Ναι σκοτωνει μυκητες και βακτηρια και στην πρωτη εφαρμογη τσουζει το δερμα σε μενα τουλαχιστον και εννοειται μετα στις περιοχες που ετσουξε μεσα σε 1-3 μερες βλεπω να γινεται δραματικα καλυτερα οπως και στο προσωπο βαζω συνεχεια μηλοξιδο και μου κραταει το δερμα τελειο..παλια θυμαμαι ειχα εμφανισει 2 μικρες κοκκινιλες στο προσωπο ισως σ.δ και οταν εβαλα μηλοξιδο με ταραξε στο τσουξιμο αλλα ομως μετα εξαφανιστηκαν τελειως και οταν εβαζα δεν ετσουζε καθολου!!και στο κεφαλι μετα απο 1-2 εφαρμογες δεν τσουζει καθολου...ρολλερ δεν χρησιμοποιω,ρωτησε τα παιδια να εισαι σιγουρη...παντος τωρα μου εβαλες ιδεες να περασω με ρολλερ και μετα μηλοξιδο μηπως σκοτωσει και πιο βαθια τους μυκητες αλλα πιστευω θα μου αλαξει τα φωτα στο τσουξιμο..το μηλοξιδο οντως με βοηθαει πολυ στην λιπαροτητα..γενικα τωρα που σ.δ εχει ηρεμησει εχει περιοριστει παρα πολυ...
 

arhs

Member
Eγω το λεω το πιο βαριας μορφης,εγω το υποθετω.Ο ιδιος μου ειπε οτι αν το αφηνα και συνεχιζα με μινοξ θα μου πεφταν εντελως.πραμα το οποιο δε ξερω κατα ποσο ευσταθει αν εχεις σ.δ. Πιο βαριας μορφης ναι,δεν ξεκιναει το κακο αμεσως με βαρια συμπτωματα. Εγω ας πουμε ουτε πονο εχω,ουτε κοκκκινιλες,ουτε πιτυριδα κτλ. μονο εντονη λιπαροτητα,μια φολιδα απο την οποια μου ξεκολισε μαλλι και λιπαροτιτα.
τη σου έδωσε για την σ.δ ?
 

mike29

Active Member
διαβάστε εδώ για το Μηλόξυδο
http://www.queen.gr/well-being/YGEI...enas-thisayros-gia-tin-ygeia-sas-kai-ohi-mono

όντως πρέπει να είναι καλό το ξεκίνησα και εγώ αλλά δεν ξέρω πως το διαλύουμε στο νερό και το έβαλα έτσι στο δέρμα !
Μπορεις να το κανεις στο νερο πολυ αραιωμενο η λιγο πχ μισο μισο η πιο αραιωμενο 1/10 κτλ!!προσωπικα το βαζω σκετο γιατι το βλεπω πιο δραστικο...
 

giocap

Member
τη σου έδωσε για την σ.δ ?

Moυ εδωσε την max hair losion με την οποια ψεκαζω καθε πρωι και βιταμινες της durcay και αlphane zinc με ψευδαργυρο,αμινοξεα κτλ. Ταυτοχρονα με ολα αυτα συνεχιζω να ψεκαζω και με μινοξ καθε βραδυ,αλλα την μινοξ μου ειπε οτι θα την κοψω αλλα σταδιακα.
 

Sandy

Active Member
image.jpeg Παιδιά αυτο ειναι σμηγματοροικη ; Όταν ξύνω το κεφάλι μ βγάζω αυτές τις μικρές μπιλιτσες που κολλάνε στο μαλλί σαν κονιδα κ δεν φεύγουν !!!
 

Nidou

New Member
Στην σ.δ και σε μενα οι δερματολογοι ολο ισως και ισως!!ισως το ενα ισως το αλλο ισως το παραλο και παλι απ την αρχη..θα προτιμουσα το ισως να μου το ελεγαν τραγουδιστα!!ακομα ΔΕΝ ΕΧΕΙ βγει οριστικη θεραπεια και αν θα διαρκεσει χρονια η δεκαετιες ποιος μπορει ξερει??οποτε κλασικα σαμπουαν καποια συμπληρωματα κτλ και σε βαριες περιπτωσεις οπως και σ εμενα μου ειχαν προτεινει κορτιζονη την οποια προσωπικα δεν βαζω για κανενα λογο..τωρα αν εχεις πολυ ελαφρια μορφη μονο τα συμπτωματα αλλα ΟΧΙ η αιτια,φευγουν ευκολα!!εχω ειχα βαριας μορφης,εδω ειναι σκετη καταστροφη για μαλλια και δερμα..
Εντάξει... ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα τα λάβω υπόψη μου όσα είπες.
 
Μπλουζα