Σμηγματοειδη δερματιτιδα

giocap

Member
Σε εμενα η σ.δ ειχε αρχισει ταυτοχρονα με την αραιωση το 2009 και ενοειται οτι προκαλει τριχοπτωση κ αναλογος το ποσο σοβαρης μορφης ειναι και αν την αφησεις ανεξελεγκτη χανεις κ μαλλια!!εμενα με τις πλακες δυστυχως εφυγαν κ μαλλια πανω σε αυτες!!οταν για 2μιση χρονια δεν ειχα καθολου σ.δ ειχα κ 0 τριχοπτωση εβαζα τοτε και ελαια αλλα με την σ.δ απ εξω κ με καθαρο κ υγιες δερμα ολα μου πηγαιναν πολυ καλυτερα!!!παντος μετα απο 6 χρονια απο την εμφανιση της σ.δ δεν εχει φυγει!!εχω καθαρο δερμα με καθημερινο λουσιμο με h and s κατα της ξηροδερμιας αλλα αμα το αφησω θα επιστρεψει!!τωρα περιμενω να δω αν θα εχω αποτελεσματα μεσω διατροφης που κανω μηνες τωρα και αν επιρεαζει αυτο!!πχ candida τοξινες κ.τ.λ!!!πιστευω τοπικα το emu oil καλης ποιοτητας απο αναφορες θα βοηθησει!!αυτο που δεν ξερω για το emu oil επηδει ειναι απο ζωο μηπως περνανε στο λαδι βακτηρια και διαφοροι μικροοργανισμοι απ το ζωο!!

Κι εμενα μου εφυγαν μαλλια γι αυτο το λενε πλακες νομιζω :) Στο σημειο που μου εφυγαν ομως μου ειπε ο γιατρος οτι θα ξαναβγουν υγειη μαλλια απο κατω.Εσενα οι πλακες εφυγαν η εμειναν ετσι?Εχεις παει σε γιατρο,εχεις παρει καποια θεραπεια,το προλαβες στην αρχη η οχι? Η αραιωση που ειχες οφειλοταν σ αυτο δλδ η εχεις ΑΑ η κατι αλλο κ απλα η ΣΔ στο επειδηνωσε?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giocap

Member
Επισης θελω να ρωτησω κατι αλλο για οποιον ξερει.Η ΣΔ επειδινωνεται πιο πολυ το χειμωνα η το καλοκαιρι ?Γιατι φανταζομαι οτι θα υπαρχουν περιδοι που θα ειναι σε εξαρση και σε υφεση. Ο ιδρωτας?Επυβαρυνει την κατασταση?
 

mike29

Active Member
Κι εμενα μου εφυγαν μαλλια γι αυτο το λενε πλακες νομιζω :) Στο σημειο που μου εφυγαν ομως μου ειπε ο γιατρος οτι θα ξαναβγουν υγειη μαλλια απο κατω.Εσενα οι πλακες εφυγαν η εμειναν ετσι?Εχεις παει σε γιατρο,εχεις παρει καποια θεραπεια,το προλαβες στην αρχη η οχι? Η αραιωση που ειχες οφειλοταν σ αυτο δλδ η εχεις ΑΑ η κατι αλλο κ απλα η ΣΔ στο επειδηνωσε?
Οι πλακες εφυγαν με σαμπουαν zinc pyrithione h&s!!ειχα παει σε 2 δερματολογους ο 2ος διαφωνησε με την θεραπεια του πρωτου!!εγω τους εγραψα και με ενα σαμπουαν h&s ειμαι ενταξει!!ας ειναι καλα ο kapa που μου το ειχε πρωτεινει τοτε!!δεν το ειχα προλαβει στη αρχη και για χρονια νομιζα οτι ηταν καποιος ερεθισμος απλη ξηροδερμια αλλα αμα δεν το εχεις ψαξει δεν ξερεις!!εχω Α.Α δεν ειμαι καραφλος και ελπιζω να μην γινω ποτε!!αλλα η σ.δ και απο μονη της ειναι σκετη καταστροφη για το μαλλι!!!!τωρα με το καθημερινο λουσιμο στις αρχες με το h&s και εγω αυτο νομιζα με τιποτα καθε μερα!!μερα παρα μερα τουλαχιστον αλλα τελικα καλυτερα για την σ.δ ειναι καθε μερα!!τωρα 2-3 φορες την εβδομαδα βαζω σε βρεγμενα μαλλια ενα ποτηρι νερο με ενα κουταλι μαγειρικη σοδα αφηνω κανα 2λεπτο δεν ξεπλενω και μετα ριχνω μηλοξηδο το αφηνω 1 λεπτο και μετα κανονικα h&s το αφηνω κανα 5λεπτο και ξεπλενω!!μου φαινεται μεχρι στιγμης σαν να δινει εξτρα δυναμη στο σαμπουαν για ξηροδερμια κ σ.δ!!τωρα αν σε βαθος χρονου θα σινεχιζει να κανει καλο δεν ξερω σινεχιζω ετσι κ αν δω κατι αρνιτικο σινεχιζω σκετο σαμπουαν!!και παλι οκ ειναι!!2-3 φορες την εβδομαδα βαζω κ λαδι καρυδας εδω κ ενα μηνα κατι νομιζω κανει!!βαζω γιατι επι 2μιση χρονια που εβαζα συνεχεια λαδι καρυδας με αλλα ελαια δεν ειχα ουτε μια μερα ιχνος απο σ.δ και λουσιμο χωρις σαμπουαν μονο με μαγειρικη σοδα και μηλοξηδο!!οταν ειχα βγαλει το λαδι καρυδας μετα απο εναμιση μηνα αρχισαν σιγα σιγα τα συμπτωματα!!οποτε το ξαναεβαλα και βλεπουμε!!
 

giocap

Member
Κι εγω για χρονια ειχα εντονο σμηγμα οχι μονο στο κεφαλι,που μου επεφτε νεκρο δερμα σαν πυτιριδα,αλλα οχι ακριβως πιτυριδα,ηταν οπως το λεω σαν κομματια απο νεκρο δερμα.Αλλα και στο προσωπο.Οταν ετριβα το μετωπο μου εβγαζα κομματια σαν λιπαροτητα,σαν νεκρο δερμα,το ιδιο και πανω απο τα φρυδια,το ιδιο και πισω απο τα αυτια! Ελεγα οπως κ εσυ πως δεν ειναι τπτ,απλα νεκρο δερμα που φευγει η ξηροδερμια και δε το δινα σημασια,δε το προλαβα ουτε εγω στις αρχες δυστηχως.Οταν λες οτι οι πλακες εφυγαν με το σαμπουαν εννοεις πως εβγαλες ξανα μαλλια σ αυτα τα σημεια ετσι?
Θελω παντως να μου εξηγησει καποιος σε τι υπερτερει το h&s?Το ultrex που χρησιμοποιω εγω για το σμηγμα,εχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο συστατικο μεσα zinc pyrithione,οποτε σε τι υπερτερει η συγκεκριμενη μαρκα?Χωρις φυσικα να αμφισβητω οτι κανει δουλεια,για να λετε οτι βοηθαει τοσο πολυ ετσι θα ναι,αλλα προκειτε για ιδια συστατικα,αλλη μαρκα,οποτε ποια η διαφορα?
Παντως παιδια δε ξερω..ισως το καθημερινο λουσιμο σε κεφαλια που δεν εχουν εντονη τριχοπτωση να βοηθαει οντως.Προσωπικα δε μπορω να λουζω καθε μερα τα μαλλια μου και να βλεπω 50-60 τριχες να μου φευγουν στα χερια,δεν ειναι και λιγες..
 

giocap

Member
Εγω ειχα βαρια σ.δ εκανα στην αρχη μερα παρα μερα λουσιμο τα μαλλια με σαμπουαν zinc pyrithione αλλα τελικα ΜΟΝΟ το καθημερινο λουσιμο μου κανει καλο στην σ.δ....!!
ειχα παρει στις αρχες κ γω συμπληρωμα ψευδαργυρου με κατι βιταμινες για κανα τριμηνο αλλα δεν ειχα δει καποια βελτιωση απ αυτα!!!

Τα συμπληρωματα διατροφης γενικα μου εχει πει φαρμακοποιος αρχιζουν και κανουν δραση απο τους 3 μηνες και μετα..
 

mike29

Active Member
.Οταν λες οτι οι πλακες εφυγαν με το σαμπουαν εννοεις πως εβγαλες ξανα μαλλια σ αυτα τα σημεια ετσι?
Θελω παντως να μου εξηγησει καποιος σε τι υπερτερει το h&s?Το ultrex που χρησιμοποιω εγω για το σμηγμα,εχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο συστατικο μεσα zinc pyrithione,οποτε σε τι υπερτερει η συγκεκριμενη μαρκα?Χωρις φυσικα να αμφισβητω οτι κανει δουλεια,για να λετε οτι βοηθαει τοσο πολυ ετσι θα ναι,αλλα προκειτε για ιδια συστατικα,αλλη μαρκα,οποτε ποια η διαφορα?
Παντως παιδια δε ξερω..ισως το καθημερινο λουσιμο σε κεφαλια που δεν εχουν εντονη τριχοπτωση να βοηθαει οντως.Προσωπικα δε μπορω να λουζω καθε μερα τα μαλλια μου και να βλεπω 50-60 τριχες να μου φευγουν στα χερια,δεν ειναι και λιγες..
Στα σημεια που εφυγαν οι πλακες μου ξαναβγηκαν αλλα οχι 100% ακομα!!!ισως φταιει και η Α.Α η η φλεγμονη στο θυλακα της τριχας δεν εχει μειωθει αρκετα η μπορει να εχει υπσστει καποια σοβαρη βλαβη απο την σ.δ!!υποθεσεις κανω..παντος 3 χρονια που εχεις με μινοξ αμα ειχε και propylene glygol που απο πολλες αναφορες χειροτερευει την σ.δ και αφου την σταματας δεις βελτιωση και απ αυτο!!!και το ultrex που πηρες αν εχει zinc pyrithione και αισθανεσαι κομπλε χωρις ερεθισμους μια χαρα πιστευω θα ειναι!!λουσεις δεν λουσεις τα μαλια οι τριχες που ειναι να φυγουν θα φυγουν!!το θεμα ειναι να φυγει η σ.δ...εγω οταν την ειχα σε εξαρση εχανα και εγω αρκετες δεκαδες τριχες πανω απο στο λουσιμο τωρα που ειναι οκ max να δω 5-10!!
 

giocap

Member
Eχω αλλαξει 3 μαρκες μινοξ στα χρονια που την χρησιμοποιω.Η τελευταια που χρησιοποιω πανω απο χρονο εχει μεσα propylene glygol.Αληθεια χειροτερευει το σμηγμα αυτη η ουσια?Δε το ξερα.Παντως ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να την κοψω αργα και σταδιακα για να μη πεσει το μαλλι.Και φυσικα ψεκαζω οπου εχω θεμα και στο σημειο που εκανα την πλακα με μινοξ.Δε κανει λες?Ετσι μου πε ο γιατρος,μεχρι να την κοψω σταδιακα.Λες να μη μου ξαναβγει μαλλι σ αυτο το σημειο επειδη ψεκαζω με μινοξ που περιεχει αυτη την ουσια μεσα??..τρομαζω τωρα..
Οσο αφορα το λουσιμο σκεφτομαι να αρχισω να τα λουζω μερα παρα μερα..το καθημερινο ακομα το φοβαμαι.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Eχω αλλαξει 3 μαρκες μινοξ στα χρονια που την χρησιμοποιω.Η τελευταια που χρησιοποιω πανω απο χρονο εχει μεσα propylene glygol.Αληθεια χειροτερευει το σμηγμα αυτη η ουσια?Δε το ξερα.Παντως ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να την κοψω αργα και σταδιακα για να μη πεσει το μαλλι.Και φυσικα ψεκαζω οπου εχω θεμα και στο σημειο που εκανα την πλακα με μινοξ.Δε κανει λες?Ετσι μου πε ο γιατρος,μεχρι να την κοψω σταδιακα.Λες να μη μου ξαναβγει μαλλι σ αυτο το σημειο επειδη ψεκαζω με μινοξ που περιεχει αυτη την ουσια μεσα??..τρομαζω τωρα..
Οσο αφορα το λουσιμο σκεφτομαι να αρχισω να τα λουζω μερα παρα μερα..το καθημερινο ακομα το φοβαμαι.
ξεχασα να το αναφερω...
μονο μινοξ με γλυκερινη οσοι εχουν σμηγμα,η προπυλαινογλυκολη χειροτερευει την κατασταση
 

giocap

Member
Δλδ πως την χειροτερευει?Δε σου ξαναβγαινουν μαλλια?..Εγω εχω κατασταλαξει στην μαρκα που χρησιμοποιω γτ καμια αλλη δε με βολεψε.Ολες οι αλλες μου εκαναν το μαλλι ΤΟΣΟ λαδερο που δε μπορουσα να κυκλοφωρησω,το regain μου εβγαλε του π...η της παρενεργειες γι αυτο και το κοψα πανω στον εναν μηνα. Ποιος το λεει οτι χειροτερευει ρε παιδια για να καταλαβω?Καταρχας αν χειροτερευε το σμηγμα,τοτε τοσο καιρο που χρησιμοποιω την συγκεκριμενη μαρκα με την συγκεκριμενη ουσια δε θα βλεπα να μου φυτρωνουν μαλλια σωστα?Εμενα μου βγηκαν ποσες φυτρες.
Και ποιες ειναι οι μαρκες που περιεχουν γλυκερινη και δεν χειροτερευουν την κατασταση?
 

giocap

Member
ξεχασα να το αναφερω...
μονο μινοξ με γλυκερινη οσοι εχουν σμηγμα,η προπυλαινογλυκολη χειροτερευει την κατασταση

Διαβαζω οτι ο αφρος μονοξιδιλης δηλαδη το regain ειναι αυτο που περιεχει γλυκερινη αντι για προπυλαινογλυκολη,ισχυει?? ..Αν ειναι ετσι να μου λειπει το βυσσινο. Δεν ξαναβαζω αυτο το πραμα ποτε ξανα στο κεφαλι μου.Μου φτανει που ενα μηνα που το εβαζα το κεφαλι μου πονουσε διαρκως και τα ματια μου ετρεχαν, ειχαν σακουλιασει και ειχαν κανει τοσο εντονους μαυρους κυκλους που ηταν λες και επερνα πρεζα :)
 

giocap

Member
Παιδια ας μου απαντησει καποιος γτ εχω ανχωθει παρα πολυ μ αυτο που μου πατε,kapa? Ειναι αληθεια οπως διαβαζω οτι το regain foam μονο εχει μεσα γλυκερινη?Δε γινεται να το ξαναρχισω το regain με οσα μου βγαλε,με τιποτα ομως. Διαβαζω επισης οτι η μινοξ γενικα σαν ουσια, βγαζει περισσοτερες παρενεργειες στις γυναικες και μια απο αυτες ειναι και η δερματιτιδα.Παιζει λοιπον τοσα χρονια να ειχα Σ.Δ. οπως μου πε ο γιατρος που παω τωρα και η χρονια χρηση της μινοξ να επειδηνωσε το προβλημα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giocap

Member
Ρε παιδια το ultrex scalp oil control για λιπαρες επιδερμιδες για το σμυγμα,που περιεχει μεσα ψευδαργυρο εχει και αυτο απ οτι διαβαζω εδω προπυλαινογλυκολη. Ομως το h&s που λες εσυ kapa ειναι για ξηροδερμια οχι για λιπαροτητα,αρα πως ακριβως βοηθαει στην Σ.Δ. ? Και πως γινεται ενα σαμπουαν ψευδραργυρου να εχει και προπυλαινογλυκολη μεσα,που χειροτερευει το σμηγμα??.. εχω μπερδευτει.. εντομεταξυ διαβαζω και στα συστατικα του ultrex αλλα και του h& s ενα κατεβατο απο διαφορα παραγωγα πετρελαιου κα χημικα αρωματα και ουσιες που προκαλλουν πληθωρα προβληματων στο τριχωτο της κεφαλης αλλα και γενικοτερα ε?.. Μηπως η καλυτερη λυση οσο αφορα τα σαμπουαν,θα ηταν να προτιμησουμε ενα 100% φυτικο σαμπουαν με 100% φυτικα συστατικα,χωρις ολες αυτες τις χημικες μαλακιες που χωνουν μεσα στα φαρμακευτικα η στα απλα σαμπουαν του εμποριου?
Και γιατι κανενας γιατρος δε ξερει να σου προτεινει κατι τετιο?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ρε παιδια το ultrex scalp oil control για λιπαρες επιδερμιδες για το σμυγμα,που περιεχει μεσα ψευδαργυρο εχει και αυτο απ οτι διαβαζω εδω προπυλαινογλυκολη. Ομως το h&s που λες εσυ kapa ειναι για ξηροδερμια οχι για λιπαροτητα,αρα πως ακριβως βοηθαει στην Σ.Δ. ? Και πως γινεται ενα σαμπουαν ψευδραργυρου να εχει και προπυλαινογλυκολη μεσα,που χειροτερευει το σμηγμα??.. εχω μπερδευτει.. εντομεταξυ διαβαζω και στα συστατικα του ultrex αλλα και του h& s ενα κατεβατο απο διαφορα παραγωγα πετρελαιου κα χημικα αρωματα και ουσιες που προκαλλουν πληθωρα προβληματων στο τριχωτο της κεφαλης αλλα και γενικοτερα ε?.. Μηπως η καλυτερη λυση οσο αφορα τα σαμπουαν,θα ηταν να προτιμησουμε ενα 100% φυτικο σαμπουαν με 100% φυτικα συστατικα,χωρις ολες αυτες τις χημικες μαλακιες που χωνουν μεσα στα φαρμακευτικα η στα απλα σαμπουαν του εμποριου?
Και γιατι κανενας γιατρος δε ξερει να σου προτεινει κατι τετιο?
δεν ξερω να σου απαντησω.αν δεις το νημα του hs θα δεις οτι λιγο πολυ σε ολους βοηθησε αυτο το σαμπουαν.και ομως καταπολεμαει την λαδιλα.ησυχασα απο αυτο.
Απο συστατικα δεν ειναι και οτι καλυτερο
 

mike29

Active Member
Και γω αρκετα χρονια πριν εψαχνα σαμπουαν χωρις χημικα και να μου κραταει το δερμα σε καλη κατασταση χωρις να χανει σε αποδοση και το ειχα κανει...με σοδα και μηλοξιδο ημουν κοντα στα 3 χρονια super ουτε σταγονα απο χημικα των σαμπουαν και τα μαλλια χωρις λαδιλα και σε τελεια κατασταση!!μεχρι κ σαμπουαν απο αλευρι σικαλης ειχα χρησιμοποιησει για λιγο καιρο!!αλλα δυστηχως φαινεται δεν ηταν αρκετο...η σ.δ ειχε επιστρεψει πολυ εντονη!!αμα δεν ειχα σ.δ θα ημουν οκ χωρις σαμπουαν αλλα αν εχεις σ.δ χρειαζονται συστατικα που την βελτιωνουν οπως zinc pyrithione κτλ!!και εγω αν βρω κατι καλο 100% φυσικο χωρις τα παλιοχημικα και παραγωγα πετρελαιου του h&s με την ιδια αποτελεσματικοτητα στη σ.δ ενοειται και δεν θα ξαναβαλω σε καμια περιπτωση το h&s!!η σ.δ δεν παραδινεται ευκολα...
 

giocap

Member
Και γω αρκετα χρονια πριν εψαχνα σαμπουαν χωρις χημικα και να μου κραταει το δερμα σε καλη κατασταση χωρις να χανει σε αποδοση και το ειχα κανει...με σοδα και μηλοξιδο ημουν κοντα στα 3 χρονια super ουτε σταγονα απο χημικα των σαμπουαν και τα μαλλια χωρις λαδιλα και σε τελεια κατασταση!!μεχρι κ σαμπουαν απο αλευρι σικαλης ειχα χρησιμοποιησει για λιγο καιρο!!αλλα δυστηχως φαινεται δεν ηταν αρκετο...η σ.δ ειχε επιστρεψει πολυ εντονη!!αμα δεν ειχα σ.δ θα ημουν οκ χωρις σαμπουαν αλλα αν εχεις σ.δ χρειαζονται συστατικα που την βελτιωνουν οπως zinc pyrithione κτλ!!και εγω αν βρω κατι καλο 100% φυσικο χωρις τα παλιοχημικα και παραγωγα πετρελαιου του h&s με την ιδια αποτελεσματικοτητα στη σ.δ ενοειται και δεν θα ξαναβαλω σε καμια περιπτωση το h&s!!η σ.δ δεν παραδινεται ευκολα...

Απο συστατικα παιδια περα απο τον ψευδαργυρο,κανενα σαμπουαν του εμποριου δεν ειναι οτι καλυτερο απ οτι καταλαβα.Τιγκα στα συνθετικα,χημικα πετρελεοπαραγωγα ειναι στην πλειοψηφια τους..Παρατηρησα και κατι ακομα σημερα που εψαχνα στο σουπερ μαρκετ.. Ολα σχεδον τα σαμπουαν οι κρεμες μαλλιων και τα αφρολουτρα εχουν την ετικετα του bar code κολλημενη ΑΚΡΙΒΩΣ πανω στο σημειο που αναγραφονται τα συστατικα του εκαστοτε προιοντος. Τυχαιο? Δε νομιζω!Για να μη βλεπουμε τι μαλακιες εχουν μεσα μαλλον.
Εχει χρησιμοποιησει καποιος σαμπουαν της apivita το PROPOLINE για πολυ εντονο σμηγμα?Περασα μια βολτα απο το φαρμακειο σημερα και εριξα μια ματια στα φυτικα σαμπουαν,ειδα αυτο του κορρε για εντονο σμηγμα και καποιες αλλες φυτικες μαρκες,με εκχυλισματα απο τσουκνιδα και δεντρολιβανο και γενικως βοτανα και φυτικα συστατικα.Λιγο τσιμπημενα στην τιμη αλλα εχουν καλα συστατικα μεσα.Εχει χρησιμοποιησει καποιος με εντονο σμηγμα κατι φυτικο σε σαμπουαν και να εχει δει διαφορα?Σκεφτομαι πολυ σοβαρα οταν μου τελειωσει το ultrex να δοκιμασω καποιο φυτικο απο το φαρμακειο,αν καποιος εχει δοκιμασει ας μου πει plz.
mil-nt εσυ αυτο με την μαγειρικη σοδα και το μηλοξιδο που το ανακαλυψες?Και ποσο μηλοξιδο εβαζες στο κεφαλι?
 

mike29

Active Member
mil-nt εσυ αυτο με την μαγειρικη σοδα και το μηλοξιδο που το ανακαλυψες?Και ποσο μηλοξιδο εβαζες στο κεφαλι?
Που αλλου ιντερνετ...γνωστη εναλακτικη λυση αντι για σαμπουαν!!μια κουταλια τις σουπας σε 250 ml νερο το ιδιο και με την μαγειρικη σοδα!!εβαζα πρωτα σοδα ξεπλυμα μετα το μηλοξιδο και μετα παλι ξεπλυμα!!και στο προσωπο πλυσιμο με σοδα και μετα μηλοξιδο το μηλοξιδο δεν το ξεπλενω και το προσωπο μου ειναι πεντακαθαρο χρονια τωρα με αυτο!!εδω σινεχιζω σταθερα!!!αλλα δεν σημαινει επειδη λητουργει σε μενα αψογα μπορει να ειναι το ιδιο σε ολους!!το δερμα μπορει να αντιδρασει διαφορετικα σε καποιον αλλο...
 

giocap

Member
Καθε μερα το κανες αυτο?Τα μαλλια η το προσωπο δε μυριζουν ξυδι μετα?Και πως στρωνουν,ειναι απαλα η γινονται σαν σκουπα βιλεντα? :p Εχει τυχει να δοκιμασεις καπιο φυτικο σαμπουαν απο το φαρμακειο για το σμηγμα η δε το ψαξες?
 

giocap

Member
Παρεπιπτωντος για τη λιπαροτητα στο προσωπο σου συνιστω ανεπιφυλακτα το σαπουνι του korre με ροδι και βιολογικο αμυγδαλελαιο.Κορυφη,καθαριζει πολυ καλα το προσωπο και αφηνει το δερμα λειο απαλο και μυρωδατο.Εγω κανω και μασκες με αμυγδαλελαιο και μελι για το προσωπο 1-2 φορες τη βδομαδα και δε μενει ιχνος λιπαροτητας.. Και επανερχομαι στη προηγουμενη σκεψη μου,εφοσον τα φυσικα συστατικα βλεπουμε οτι βοηθαν την επιδερμιδα μας,γτ ενα φυτικο σαμπουαν δε θα μπορουσε να βοηθησει το ιδιο μ ενα χημικο σαμπουαν ψευδαργυρου απο το σουπερ η μ ενα χημικο φαρμακευτικο? Οποιος εχει ψαξει,δοκιμασει οτιδηποτε πανω στο θεμα παρακαλω να ενημερωσει αν κανει την ιδια δουλεια.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Παρεπιπτωντος για τη λιπαροτητα στο προσωπο σου συνιστω ανεπιφυλακτα το σαπουνι του korre με ροδι και βιολογικο αμυγδαλελαιο.Κορυφη,καθαριζει πολυ καλα το προσωπο και αφηνει το δερμα λειο απαλο και μυρωδατο.Εγω κανω και μασκες με αμυγδαλελαιο και μελι για το προσωπο 1-2 φορες τη βδομαδα και δε μενει ιχνος λιπαροτητας.. Και επανερχομαι στη προηγουμενη σκεψη μου,εφοσον τα φυσικα συστατικα βλεπουμε οτι βοηθαν την επιδερμιδα μας,γτ ενα φυτικο σαμπουαν δε θα μπορουσε να βοηθησει το ιδιο μ ενα χημικο σαμπουαν ψευδαργυρου απο το σουπερ η μ ενα χημικο φαρμακευτικο? Οποιος εχει ψαξει,δοκιμασει οτιδηποτε πανω στο θεμα παρακαλω να ενημερωσει αν κανει την ιδια δουλεια.
σαμπουάν με tea tree oil ψάχνεις
 
Μπλουζα