Σμηγματοειδη δερματιτιδα

rainbowblue

New Member
Εχετε να προτεινετε κανενα light σαμπουαν για ΣΔ για καθημερινη χρηση εκτος του h&s ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

paisot

Member
Καλησπέρα παιδιά! Δεν ξέρω αν με θυμάστε, αλλά είμαι το παιδί που είχα αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες ότι αναγκάστηκα να ξυρίσω το κεφάλι με 1η σκάλα λόγω πάρα πολύ βαριάς Σ.Δ, η οποία είχε αποτέλεσμα να χάνω πάρα πολλές τρίχες την ημέρα, να έχω έντονη φαγούρα, ξηροδερμία και όλα τα σχετικά. Και έτσι λοιπόν, αρχές Ιανουαρίου τα πήρα με τη μηχανή και τώρα ήρθε η ώρα να σας αναφέρω τα συμπεράσματα μου.
Να τα πάρω με τη σειρά και από την αρχή. Μεταξύ Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου λουζόμουν κάθε μέρα με ένα φαρμακευτικό σαμπουάν που μου πρότεινε o δερματολόγος και με το fungoral 2 φορές τη βδομάδα (συν ότι για 1 μήνα έβαζα και λίγο λεμόνι και daktodor). Αυτό το 2μηνο το κεφάλι μετά από 2 χρόνια ταλαιπωρίας, ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, δεν είχα καθόλου φαγούρα, καθόλου τριχόπτωση, καθόλου ξηροδερμία και γενικά δεν είχα κανένα θέμα.
Μεταξύ Μαρτίου και Απριλίου, αφού τέλειωσε το φαρμακευτικό σαμπουάν που μου είχε προτείνει o δερματολόγος, είπα να ρισκάρω λούζοντας τα μαλλιά μου καθημερινά με το h&s. Και όμως, το κεφάλι μου συνέχιζε να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, όπως και το προηγούμενο 2μηνο, σε φάση που έλεγα "Επιτέλους, έλυσα οριστικά το πρόβλημα μου, ουφ!"
Δυστυχώς όμως, όλα αυτά μέχρι πριν λίγες βδομάδες. Λόγω πολλών υποχρεώσεων που είχα για μια βδομάδα, τις 2 μέρες από αυτές(όχι σερί, Τετάρτη και Παρασκευή), δεν κατάφερα να λουσω το κεφάλι μου και δυστυχώς η δεύτερη ήταν και η φαρμακερή. Άρχισε να ερεθίζεται το δέρμα μου, να έχω λίγη φαγούρα και λίγο παραπάνω τριχόπτωση. Απογοητεύτηκα τόσο πολύ εκείνη τη μέρα που εκείνο το βράδυ έκλαιγα και έλεγα "Γιατί πάλι Θεέ μου?!". Βέβαια δεν ήταν το χακί που είχα πριν ξυρίσω το κεφάλι, αλλά ξενέρωσα πάρα πολύ. Τέλος πάντων, έλεγα ότι επειδή δεν ήταν μεγάλη η ζημιά, λέω θα ξαναβάλω το fungoral και θα ξανακαθαρισω. Έχουν περάσει 2 εβδομάδες από τότε που ξανάρχισα το fungoral και παρόλο που όταν κάνω μασάζ στο κεφάλι μου και δεν νιώθω νεκρό δέρμα και το αισθάνομαι καθαρό, τα μαλλιά μου πάνω είναι ακόμα "πεσμένα", καθόλου "ζωηρά" δηλ., καθόλου όγκο(ενώ τα γύρω γύρω μαλλιά έχουν απίστευτο όγκο), νιώθω φαγούρα τις περισσότερες στιγμές της ημέρας και γενικά δεν είναι σε καλή κατάσταση το κεφάλι. Τώρα τι έγινε από τότε που δεν έκανα 1-2 μπάνια, δεν ξέρω ειλικρινά. Σαν να ήρθε το τέλος του κόσμου.
Με λίγα λόγια, από την αρχή της θεραπείας μέχρι το σημείο που για 1-2 μέρες δεν έκανα μπάνιο(λίγο ότι δεν είχα χρόνο), το κεφάλι μου ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, ακόμα και όταν έκανα κάθε μετά μόνο με το h&s και χωρίς να χρησιμοποιώ το fungoral.
Τέλος πάντων, αυτή τη στιγμή, αφότου ξανάρχισα το fungoral μετά τη ζημιά που έπαθα πάλι, πιστεύω ότι είναι καθαρό το κεφάλι(αυτό πιστεύω τουλάχιστον), αλλά είναι πολύ ερεθισμένο το δέρμα μου, αυτή είναι η γνώμη μου. Τι λέτε εσείς παιδιά?
Και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω. Επειδή θέλω να σταματήσω το h&s,διότι πιστεύω ότι αυτό είναι που ερεθίζει το δέρμα μου, θέλω να μου προτείνετε ένα καλό καθημερινό σαμπουάν, που να καθαρίζει καλά, να προσφέρει όγκο, να είναι πολύ φιλικό με το δέρμα και γενικότερα να βοηθάει στη Σ.Δ. Από αυτά που διάβασα στο θέμα του soralteno με τα σαμπουάν, ξεχώρισα το revita, το biocap, το revivogen κλπ. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Ποίο από αυτά είναι σε γενικές γραμμές το καλύτερα σαμπουάν για καθημερινή χρήση, που να είναι φιλικό για το δέρμα, να,προσφέρει όγκο και να βοηθάει γενικότερα στη Σ.Δ? @Soralteno, τι λες, μιας και είσαι ειδικός σε αυτά? Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
 

paisot

Member
Παιδιά, συγγνώμη για τα συντακτικά και άκυρα λάθη, αλλά γράφω από κινητό και με δυσκολεύει η χρήση του. Ελπίζω να πιάσατε το νόημα. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
 

vag25

Well-Known Member
Εμενα το σκετο σαπουνι με βοηθαει αρκετα.

Δες και το θεμα με daktarin εδω στο φορουμ. Εχει βοηθησει πολλους
 

paisot

Member
Για το daktarin ίσως το δοκιμάσω. Αλλά θέλω παράλληλα να πάρω ένα πολύ καλό σαμπουάν, που να προσφέρει όγκο, να καθαρίζει καλά, να μην έχει πολλά βλαβερά συστατικά και να είναι φιλικό με το δέρμα. Κάποια από αυτά που είδα στο θέμα του @Soralteno είναι το biokap, το revita , το revivogen... Ποίο από αυτά είναι το καλύτερο για εμένα? Γιατί πιστεύω ότι η φαγούρα που έχω στο δέρμα οφείλεται σε ερεθισμό και μάλλον το προκαλεί το h&s λόγω πολλών βλαβερών συστατικών του. Γιατί ούτε τριχόπτωση έχω, ούτε αυτά τα "βουναλακια" με νεκρό δέρμα έχω(βάζω fungoral 1 φορά τη βδομάδα και καθαρίζει καλά το κεφάλι μου). Απλά μου λείπει ένα καλό σαμπουάν καθημερινής χρήσης που να μην ερεθίζει το δέρμα. Θα δοκιμάσω και τη daktarin να δω. Πάντως να ξέρετε, όσοι θέλετε να καθαρίσετε τελείως από σ.δ, ξυρίστε το κεφάλι με 1η σκάλα, λουστειτε με ένα καλό φαρμακευτικό σαμπουάν καθημερινής χρήσης και με fungoral και θα δείτε που θα εξαφανιστεί τελείως και θα είστε όπως πριν πάθετε σ.δ.. Απλά για να κρατηθεί το κεφάλι σε εξαιρετική κατάσταση, πρέπει να κάνετε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ λούσιμο, αλλιώς η σ.δ καραδοκεί ύπουλα. Αυτό είναι το συμπέρασμα μου, από ένα άτομο που πριν το ξυρίσω το κεφάλι μου, είχα απίστευτα βαριά σ.δ.
 

mike29

Active Member
Δυστυχώς όμως, όλα αυτά μέχρι πριν λίγες βδομάδες. Λόγω πολλών υποχρεώσεων που είχα για μια βδομάδα, τις 2 μέρες από αυτές(όχι σερί, Τετάρτη και Παρασκευή), δεν κατάφερα να λουσω το κεφάλι μου και δυστυχώς η δεύτερη ήταν και η φαρμακερή. Άρχισε να ερεθίζεται το δέρμα μου, να έχω λίγη φαγούρα και λίγο παραπάνω τριχόπτωση.
Ετσι και σε μενα οταν ειχα βαρια σ.δ και 2 μερες χωρις λουσιμο ηταν αρκετες για να γινει μεγαλη ζημια.το h&s classic εμενα μου προκαλει ερεθισμο ενω με το h&s κατα της ξηροδερμιας ειμαι οκ!ενα σαμπουαν με zinc pyrithione και φυτικα συστατικα θα ειναι οκ αλλα εδω ελλαδα δεν βρηκα!!
 

giocap

Member
Για το daktarin ίσως το δοκιμάσω. Αλλά θέλω παράλληλα να πάρω ένα πολύ καλό σαμπουάν, που να προσφέρει όγκο, να καθαρίζει καλά, να μην έχει πολλά βλαβερά συστατικά και να είναι φιλικό με το δέρμα. Κάποια από αυτά που είδα στο θέμα του @Soralteno είναι το biokap, το revita , το revivogen... Ποίο από αυτά είναι το καλύτερο για εμένα? Γιατί πιστεύω ότι η φαγούρα που έχω στο δέρμα οφείλεται σε ερεθισμό και μάλλον το προκαλεί το h&s λόγω πολλών βλαβερών συστατικών του. Γιατί ούτε τριχόπτωση έχω, ούτε αυτά τα "βουναλακια" με νεκρό δέρμα έχω(βάζω fungoral 1 φορά τη βδομάδα και καθαρίζει καλά το κεφάλι μου). Απλά μου λείπει ένα καλό σαμπουάν καθημερινής χρήσης που να μην ερεθίζει το δέρμα. Θα δοκιμάσω και τη daktarin να δω. Πάντως να ξέρετε, όσοι θέλετε να καθαρίσετε τελείως από σ.δ, ξυρίστε το κεφάλι με 1η σκάλα, λουστειτε με ένα καλό φαρμακευτικό σαμπουάν καθημερινής χρήσης και με fungoral και θα δείτε που θα εξαφανιστεί τελείως και θα είστε όπως πριν πάθετε σ.δ.. Απλά για να κρατηθεί το κεφάλι σε εξαιρετική κατάσταση, πρέπει να κάνετε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ λούσιμο, αλλιώς η σ.δ καραδοκεί ύπουλα. Αυτό είναι το συμπέρασμα μου, από ένα άτομο που πριν το ξυρίσω το κεφάλι μου, είχα απίστευτα βαριά σ.δ.

Ωραιο αυτο που λες για το ξυρισμα του κεφαλιου φιλε μου και ευκολο ακουγεται σαν υστατη λυση.. Αν εισαι αντρας. Γιατι αν εισαι γυναικα ειναι αλλιως τα πραματα,δυστηχως :)
Εγω που εχω θεμα Σ.Δ. στο κεφαλι οχι πολυς βαριας μορφης ομως, κ επειδη εψαχνα κ εγω ενα φιλικο και χωρις πολλα χημικα συστατικα σαμπουαν που να καθαριζει καλα και να μην ερεθιζει το δερμα,τους τελευταιους μηνες χρησιμοποιω το PROPOLINE κατα του σμηγματος και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Καθαριζει πολυ καλα το κεφαλι και αφηνει τα μαλλια μου απαλα και δροσερα.Θα σου προτεινα να το δοκιμασεις,καθως ειναι και φυτικο σαμπουαν και δεν εχει μεσα πολλα χημικα-ερεθιστικα συστατικα.Εγω προς το παρον εχωε μεινει ευχαριστημενη,αλλα ειναι και αναλογα το δερμα και την εκταστη του προβληματος που εχει ο καθενας.
 

paisot

Member
Μην νομίζεις ότι είναι και τόσο εύκολο για έναν άντρα να ξυρίζει το κεφάλι του.
Είμαι στην τετάρτη μέρα χρήσης του dactarin και εντυπωσιάστηκα με το πόσο πυκνώνει-φουντώνει το κεφάλι μου. Όμως οι ερεθισμοί-φαγούρα παραμένει ακόμα, ίσως και να μειώθηκε λίγο. Μάλλον οι ερεθισμοί θα οφείλονται στο sls, ένα χημικο συστατικό που περιέχει το h&s, το οποίο όπως αναφέρει o @Soralteno σε ένα θέμα, το δέρμα το κάνει μπ...λο. Αλλά από την άλλη, όταν ξύρισα το κεφάλι και μέχρι να κάνω τη βλακεία για 1 μέρα να μην το λουσω, γιατί ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και δεν είχα ούτε ερεθισμούς, ούτε φαγούρα, ούτε τίποτα?
Αν συνεχίσουν οι ερεθισμοί κλπ, δυστυχώς θα ξαναξυρισω το κεφάλι, αλλά αυτή τη φορά θα δώσω όρκο ότι δεν θα ξαναφησω για καμιά μέρα άλουστο το κεφάλι. Θα δούμε
 

vasilakos

New Member
Μην νομίζεις ότι είναι και τόσο εύκολο για έναν άντρα να ξυρίζει το κεφάλι του.
Είμαι στην τετάρτη μέρα χρήσης του dactarin και εντυπωσιάστηκα με το πόσο πυκνώνει-φουντώνει το κεφάλι μου. Όμως οι ερεθισμοί-φαγούρα παραμένει ακόμα, ίσως και να μειώθηκε λίγο. Μάλλον οι ερεθισμοί θα οφείλονται στο sls, ένα χημικο συστατικό που περιέχει το h&s, το οποίο όπως αναφέρει o @Soralteno σε ένα θέμα, το δέρμα το κάνει μπ...λο. Αλλά από την άλλη, όταν ξύρισα το κεφάλι και μέχρι να κάνω τη βλακεία για 1 μέρα να μην το λουσω, γιατί ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και δεν είχα ούτε ερεθισμούς, ούτε φαγούρα, ούτε τίποτα?
Αν συνεχίσουν οι ερεθισμοί κλπ, δυστυχώς θα ξαναξυρισω το κεφάλι, αλλά αυτή τη φορά θα δώσω όρκο ότι δεν θα ξαναφησω για καμιά μέρα άλουστο το κεφάλι. Θα δούμε
γεια σου paisot, θα μπορουσες να με ενημερωσεις λιγο για τη εξελιξη της καταστασης σ ?, επειδη και εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα και μοιαζει πολυ ε αυτο που εχεις στη δικη σ περιπτωση , θα δοκιμασω μαλλον αυτα που προτεινεις γιατι η κατασταση δε παλευται αλλο, δεν εχω τοσο ισχυρη σ.δ αλλα ορισμνες φορες οταν ντρεπομαι η κανω καποια ασκηση αντι να ιδρωσω βγαζω κοκκινιλες στο κουτελο κατι το οποιο ειναι πολυ ενοχλητικο , πιστεω οτι σχετιζεται με την ξηροτητα του δερματος που προκαλεσε η σ.δ
 

Lemonaki

New Member
Καλησπερα και παλι στην ομαδα.Μετα απο 3 χρονια αγωγης με μινοξ,επισκεφτηκα εναν νεο δερματολογο ο οποιος μου ειπε πως ολα οσα μου εχουν πει οι προηγουμενοι γιατροι ειναι ακυρα.Γυρεωδης αλωπεκια ο ενας, ΑΑ ο αλλος μετα απο 2λεπτη εξεταση απλα κατω απο τη λαμπα..
Το προβλημα μου,μου ειπε πως ειναι η σμηγματοροικη δερματιτιδα.Δεν εχω γυρεωδη γιατι δεν κανω μπαλωματα,δεν εχω ΑΑ γιατι χανω μαλλια απο ολο το κεφαλι κ οχι μονο απο πανω.Μου ειπε οτι το προβλημα ειναι θεραπευσιμο και μου αρχισε αγωγη με την ΜAX HAIR lotion, και συμπληρωματα διατροφης της Ducray με αμινοξεα,σιδηρο και βιταμινες,καθως και ψευδαργυρο σε καψουλες.Μου ειπε πως αμινοξεα και ψευδαργυρο χρειαζεται το κεφαλι μου για να καθαρισει απο το σμηγμα και την λιπαροτητα.Τοσα χρονια κανενας αλλος γιατρος δεν ειχε προσεξει οτι εχω θεμα με το σμηγμα τι να πω? Η μινοξ μου εδινε μεν μαλλια,αλλα τα μαλλια που εβγαιναν ηταν σε αρρωστο δερμα και ηταν και οι τριχες αρρωστες,με αποτελεσμα να συνεχιζουν να πεφτουν..
Εντομεταξυ πριν απο κανα 3μηνο ειχα βγαλει ενα βιζουνι στο κεφαλι,μπροστα στη χωριστρα μου κοντα το οπιο επιασε και ασπρη κρουστα και με το καιρο μου εριξε τα μαλλια σ εκεινο το σημειο και τωρα εχω κανει πλακα. Δε το δωσα σημασια και το αφησα,αλλα ο γιατρος μου ειπε πως επρεπε να πεσει το μαλλι σ εκεινο το σημειο γτ ηταν νεκρο και θα μου ξαναβγουν τα υγειη μαλλια απο κατω με την αγωγη που μου αρχισε. Σε 2 χρονια μου πε θα χω ξεμπερδεψει με το θεμα μαλλιων και αφου φτιαξει το δερμα,οπου υπαρχουν ζωντανοι θυλακες ακομα θα μου ξαναβγουν νεα μαλλια. Τη μινοξ μου ειπε να την κοψω σταδιακα,για να μη μου πεσουν ολα με τη μια και οτι δε χρειαζεται να τη χρησιμοποιω εφ ορου,εφοσον το προβλημα μου δεν ειναι ΑΑ.
Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν καποια μελη απο δω αντιμετωπιζουν το διο προβλημα με ΣΔ,αν εχουν κανει πλακες η αν εχουν χασει γενικα πολυ μαλλι?τι αγωγη περνετε και κατα ποσο το προβλημα ειναι οντως θεραπευσιμο.
Σκεφτομαι οτι αφου εχει να κανει με το σμηγμα το θεμα της δικης μου τριχωπτωσης,μετα απο το περας της θεραπειας,δε θα χρειαστει να περνω κατι για να ρυθμιζω το σμηγμα,ωστε να μην ξαναρχισω να χανω μαλλια και να αραιωνω?
Παντως μου εδωσε ελπιδα,μιας και ολο αυτο το καιρο ειχα απογοητευτει τελειως με οσα ακουγα απο αλλους και πιστευα οτι δεν λυνεται το προβλημα μου.Ολοι οι γιατροι μου μιλουσαν για μινοξ εφ ορου κ οτι δεν υπαρχει τπτ αλλο που μπορω να παρω η να κανω κτλ.
Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν θα δεις το μνμ μου μετά από τόσα χρόνια μιας και βλέπω ότι το έχεις ποσταρει χρόνια πριν.
Ήθελα να ρωτήσω πως είσαι τώρα γιατί νομίζω ότι αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Σμηγματοροικη δερματίτιδα, μου δίνουν regaine αλλά νομίζω ότι με κάνει χειρότερα και ρίχνω κι άλλα μαλλιά εκεί που την βάζω μόνο. Άσε που έχω πάει σε τόσους γιατρούς και όλοι μου δίνουν to regaine., Αλλά τώρα πια είμαι σίγουρη ότι μου ρίχνει κι άλλα ειδικά στο στεφάνι θέλω να κάνω εμφυτεύση.
Αν δεις αυτό το μνμ πως είσαι τώρα μετά από τόσα χρόνια? Θέλω βοήθεια
 
Μπλουζα