Σμηγματοειδη δερματιτιδα

kapa

Μέλος του προσωπικού
αποφυγετε οπωσδηποτε την προπυλαινογλυκολη.
ακομα και να μην εχεις δερματικα προβληματα μια χαρα μπορει να αποκτησεις,βεβαια φευγουν με την διακοπη της,κανει κακο στην ΣΔ.
εγω ειχα παθει εκζεμα στο χερι απο την λοσιον,το κακο ηταν οτι δεν φανταστηκα εξ αρχης οτι μπορουσε να ειναι απο αυτο.
πολυυυυυυυυ φαγουρα
 

Συνημμένα

  • IMG_1827.JPG
    IMG_1827.JPG
    2.3 MB · Προβολές: 32

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

paisot

Member
Και εγω, απο τοτε που αρχισα μινοξυδιλη 2% με προπυλαινογλυκολη επαθα τη μεγαλη ζημια. (botafex ηταν). Μα καλα, αφου γνωριζε και εβλεπε ο δερματολογος οτι ειχα δερματικο θεμα, για ποιον λογο τη προτεινε? Τοσο ασχετοι ειναι? Τελος παντων, κατα τα αλλα, απο τοτε που ξυρισα το κεφαλι μου παω πολυ καλυτερα. Λογικα επειδη αυτη τη φορα τα σαμπουαν πανε απευθειας στο δερμα. Εχει βελτιωθει πολυ, θα δουμε.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Και εγω, απο τοτε που αρχισα μινοξυδιλη 2% με προπυλαινογλυκολη επαθα τη μεγαλη ζημια. (botafex ηταν). Μα καλα, αφου γνωριζε και εβλεπε ο δερματολογος οτι ειχα δερματικο θεμα, για ποιον λογο τη προτεινε? Τοσο ασχετοι ειναι? Τελος παντων, κατα τα αλλα, απο τοτε που ξυρισα το κεφαλι μου παω πολυ καλυτερα. Λογικα επειδη αυτη τη φορα τα σαμπουαν πανε απευθειας στο δερμα. Εχει βελτιωθει πολυ, θα δουμε.
οι δερματολογοι ειναι εντελως ασχετοι με την καραφλα και με τα δερματικα θεματα της καραφλας,εχω λογο που κραζω σε καθε σχολιο τους
 

mike29

Active Member
Μα καλα, αφου γνωριζε και εβλεπε ο δερματολογος οτι ειχα δερματικο θεμα, για ποιον λογο τη προτεινε? Τοσο ασχετοι ειναι?
Με τοσα σχολια που εχω διαβασει για τετοιες περιπτωσεις λεω και μη χειροτερα!!τι να πω???εδω στο μελος giocap αλλος τις ελεγε εχεις α.α αλλος γυροειδη αλλος τπτ απο αυτα και ειναι σ.δ αλλος παρε μινοξιδιλη αλλος δεν χρειαζεται η μινοξ και πρεπει να την κοψεις!!!τρεχα γυρευε!!
 

tasos33

Well-Known Member
εχει δοκιμασει κανεις σαπουνι με θειο? διαβαζω πως το θειο ειναι εξαιρετικο για δερματικα και για λιπαρα δερματα ακομα κ για σ.δ..θα το δοκιμασω οσονουπω
 
Giocap σε σένα απο ποιά ηλικία άρχισε η τριχόπτωση σου? Γιατί και γώ έχω τριχόπτωση απο όλο το κεφάλι και σε όλο το κεφάλι έχω αδύναμεσ και λεπτέσ τρίχεσ που με τα χρόνια γίνονται ακόμα πιο λεπτέσ. Αλλά απο τα 18 έχει παρουσιαστεί το πρόβλήμα και απο μικρή δεν είχα ποτέ πολύ πλούσιο μαλλι. Έχω πάει σε πολλουσ δερματολόγουσ αλλά κανενασ δε μου είπε για σ.δ. όλοι καταλήγουν σε α.α. Το μαλλί μου λαδώνει πολύ εύκολα καμιά φορά πονάν οι ρίζεσ μου στην κορυφή αλλά δε έχω πιτυρίδα ή κοκκινίλεσ υπάρχει περίπτωση να έχω σ.σ. ?
 

giocap

Member
Εμενα η τριχοπτωση μου αρχισε απο τα 30 και υστερα,αν και εχω την υποψια οτι θεμα με την Σ.Δ. ειχα απο πολυ νεοτερη ηλικια,το οποιο σιγα σιγα δουλευε απο μεσα και απλα δε το πηρα χαμπαρι γιατι τοτε δεν υπηρχαν συμπτωματα.Θα πρεπει να πας σε εναν καλο γιατρο για να σου πει.Παρατηρεις περα απο το κεφαλι να εχεις εντονη λιπαροτητα στο προσωπο η στο σωμα? Νιφαδες που μοιαζουν σαν νεκρο δερμα,να σου βγαινουν πισω απο τα αυτια η πανω απο τα φρυδια η ακομα και απο το κεφαλι? Αν ναι παιζει και να ειναι.
 

giocap

Member
Εμενα ρε παιδια ενω ακολουθω αγωγη για Σ.Δ. εδω και 5 μηνες που αρχισα,τωρα μου δημιουργηθηκε κι αλλη πλακα απο μπροστα στη χωριστρα,αλλα απο την δεξια πλευρα μου.Η οποια ειναι και πολυ κοκκινη και νιωθω να με καιει,χειροτερη απο την προηγουμενη.Φοβαμαι οτι θα ξεκολησει παλι το μαλλι και θα μεινει φαλακρο το σημειο,αλλα ο γιατρος που του το πα μου ειπε οτι δεν ειναι στανταρ κι οτι πρεπει να παω να με δει. Μου ειπε οτι ακομα και μεσα στα πλαισια μιας αγωγης,μπορει απο την εντονη υπερεκριση σμηγματος να συνεχιζουν να δημιουργουνται πλακες,αλλα αν ειναι ετσι τοτε και τα μαλλια πανω σ αυτες ειναι καταδικασμενες να πεσουν? Αυτος μου λεει οχι,καποιος που να εχει αναλογο προβλημα μπορει να μου πει? Ειναι στανταρ οτι με τον σχηματισμο πλακων ξεκολλαν και τα μαλλια μετα απο ενα διαστημα? Εχω αυτο το ανχος απο τοτε που μου ξανασχηματιστηκε..
 

nikosssss

Active Member
Παιδιά οτι μαλλιά χάνονται λόγω σδ, σε περίπτωση αντιμετώπισης της, οι χαμένες τρίχες επανέρχονται?? Ή έστω αν καταφέρουμε να τις επαναφέρουμε "τεχνιτα", minox κτλπ., σταματώντας τη θεραπεία έπειτα απο επανεμφάνιση τους, παραμένουν ή τις ξαναχάνουμε?? Θέλω να πω οτι εφόσον εξισορροπείται το ορμονικό πρόβλημα, εφαρμόζουμε θεραπεία, βγαίνουν μαλλιά, σταματάμε, και μετά δεν ξαναχάνονται εφόσον οι ορμόνες είναι σε λογικά επίπεδα....ΟΧΙ???
 

dimitris50423

Well-Known Member
παιδια η ΣΔ ειναι οτι χειροτερο για το μαλλι.. εννοειτε οτι φευγουν τριχες με τις πλακες οσοι την εχουν ξερουν.. καποτε ειχα χασει πολυ μαλλι. η dactarin σκονη δεν ξερω αν τελικα βοηθαει.. αν δω καπου νιφαδες ριχνω λιγο.. επισης δεν γνωριζω με σιγουρια αν ξαναβγαινει το μαλλι που φευγει με τις πλακες..
αν φτασεις σε σημειο να το καθαρισεις και μετα λουζεσαι καθημερινα με h&s μπορει να το κρατησεις σε καλα επιπεδα να μην πιανει πλακες..
 

giocap

Member
παιδια η ΣΔ ειναι οτι χειροτερο για το μαλλι.. εννοειτε οτι φευγουν τριχες με τις πλακες οσοι την εχουν ξερουν.. καποτε ειχα χασει πολυ μαλλι. η dactarin σκονη δεν ξερω αν τελικα βοηθαει.. αν δω καπου νιφαδες ριχνω λιγο.. επισης δεν γνωριζω με σιγουρια αν ξαναβγαινει το μαλλι που φευγει με τις πλακες..
αν φτασεις σε σημειο να το καθαρισεις και μετα λουζεσαι καθημερινα με h&s μπορει να το κρατησεις σε καλα επιπεδα να μην πιανει πλακες..

Δηλαδη ειναι στανταρ οτι αν ασχηματιστει πλακα παει και το μαλλι?Στανταρ?Εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι στανταρ..Γαμωτο :( Εμενα το h&s μου το σκληρενει και το κατσιαζει πολυ το μαλλι κ ετσι αρχισα να λουζομαι με το φυτικο PROPOLINE κατα της υπερεκρισης σμηγματος,εχει πιο καλες καλλυντικες ιδιοτητες και βλεπω οτι μου κραταει το κεφαλι καθαρο,οποτε λεω να συνεχισω μ αυτο. Ρε παιδια ειναι ντεφακτο δλδ οτι οπου βγει πλακα παει και το μαλλι??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Οτι η πλακα φευγει με μαλλι και μπολικο ειναι στανταρ απο οτι ειδα σε μενα κ εχω ακουσει. Το αν ξαναβγαινει απο ιατρο εχω ακουσει οτι ξαναβγαινει εγω το φοβαμαι πολυ παντως και ελεγχω συνεχεια το κεφαλι μ να μγ βγαλω
 

billaros

Active Member
παιδια αποτι εχω καταλαβει εχω σδ. εδω και πολλα χρονια.και θυμαμαι παλαιοτερα εξυνα το κεφαλι μου και φευγαν τουφες ολοκληρες.πλεον με h%s σαμπουαν δεν εχω φαγουρα στο κεφαλι.στο προσωπο παλευω με fucidin kai fucicort τα τελευταια χρονια.δεν ειχα ιδεα απο τριχοπτωση κλπ. παλια και δεν εκανα τπτ.αν το προβλιμα μου με την αριαωση στουσ κροταφους οφειλεται σαυτο μπορω να κανω κατι τωρα να επανελθουν?βεβαια η αραιωση εχει επελθει τα τελευταια 4 χρονια σταδιακα.τοχω αφησει δλδ καιρο ο χαζος,
 

billaros

Active Member
θα παω και σε δερματολογο .ειχα παει παλιοτερα και δεν μου ανεφερε τπτ για σδ.μου πε απλα για μινοξ ,κατι που εκανα για εξαμηνο αλλα δεν ειδα κατι.πλεον βαζω μια μιξη απο λαδια
 

dimitris50423

Well-Known Member
Οτι επεσε επεσε bill δεν ερχονται πισω οτι κ να κανεις. Κρατα καθαρο το κεφαλι με h&s αν δουλευει κ σε εσενα
 

mike29

Active Member
Οτι η πλακα φευγει με μαλλι και μπολικο ειναι στανταρ απο οτι ειδα σε μενα κ εχω ακουσει. Το αν ξαναβγαινει απο ιατρο εχω ακουσει οτι ξαναβγαινει εγω το φοβαμαι πολυ παντως και ελεγχω συνεχεια το κεφαλι μ να μγ βγαλω
Ετσι και γω οταν ειχα πλακες ολες εφυγαν με μαλλια απ την πιο μικρη μεχρι την πιο μεγαλη!!ειχαν ολες μαλλια!!μια θυμαμαι περιμενα για βδομαδες μπας και διαλυθει μονη και σωσω καμια τριχα αλλα δυστηχως και μονη της που ξεκολησε λογο zinc pyrithione επανω της ειχε καμια 50αρα τριχες!!αφου δεν διορθωνουμε την αιτια οσο και να πολεμαμε τα συμπτωματα αυτη και μεχρι στα 100 να παμε θα ειναι παντα εκει!!και αναλογος το ποσο εχει προχωρησει η σ.δ θα ειναι παντα ετοιμη για πλακες να ριχνει τα μαλλια και να πληγωνει το δερμα!καπου ειχα διαβασει αν πεσει αρκετα το ανοσοποιητικο δεν μπορει να διορθωσει βλαβες μεσα στο σωμα και απ το δερμα και αναπτυσεται η σ.δ και αλλες δερματοπαθειες φλεγμονες μυκητιασεις κτλ!!μπορει καποιος 100% υγιης να αναπτυξει σ.δ μετριας εως μεγαλης εντασης???ελπιζω να μην ειναι απο καποιο σοβαρο αιτιο για την υγεια..
 

Sandy

Active Member
Μπορεί κάποιος να ανεβάσει φωτογραφίες για να δούμε στο περίπου τι είναι αυτές οι πλάκες; κ πως μοιάζει η σμηγματοροικη στο περίπου γτ έχω καραμπετδευτει ! Εγώ όταν ξύνονται το κεφάλι μ βγάζω κάτι μικρα ασπράκια
 

billaros

Active Member
και μολις διαβασα το θεμα ειχα καποιες μικρες ελπιδες.¨((παντως αυτο το μιγμα(δαφνελαιο,αμυγδαλελαιο,καστιρελαιο,βιταμινες) που βαζω στα μαλλια δεν υπαρχει προβλημα ετσι?εχει δει κανεις απτα παιδια καποιο παρα εντυπωσιακο αποτελεσμα επανεκφυσης μονο και μονο απο ελαια??η απλα βγαινουν μερικες τριχουλες?
 

Sandy

Active Member
και μολις διαβασα το θεμα ειχα καποιες μικρες ελπιδες.¨((παντως αυτο το μιγμα(δαφνελαιο,αμυγδαλελαιο,καστιρελαιο,βιταμινες) που βαζω στα μαλλια δεν υπαρχει προβλημα ετσι?εχει δει κανεις απτα παιδια καποιο παρα εντυπωσιακο αποτελεσμα επανεκφυσης μονο και μονο απο ελαια??η απλα βγαινουν μερικες τριχουλες?

Ξερω ότι με τα έλαια όλων των ειδών ταΐζεις τους μύκητες γενικότερα είτε εχεις σμηγματοροικη στο κεφάλι είτε στο δερμα τρέφονται με λάδι ! Επίσης δεν ταΐζεις μόνο τους μύκητες αλλά κ ένα αλλο είδος παράσιτου που υπάρχει σε όλους τα demodex !
Γνώμη μ ειναι να αποφεύγουμε τα λάδια στο κεφάλι ειδικά εάν εχεις τάση προς λιπαρότητα
 

kwsTakis

Active Member
ετσι ειναι,σαμπουαν ψευδαργυρου καθημερινα,εγω εχω και πολυ λιπαρο δερμα αλλα τωρα εχει ερθει στα κανονικα.
τις λιγες φορες που αντικατεστησα το head and shoulders,το δερμα μου εγινε χαλια.
τωρα και στις διακοπες το κουβαλαω
oliprox της boderm,,απο τοτε π το αρχισα 2 φορες την βδομαδα ειχα θεαματικα αποτελεσματα,,
 
Μπλουζα