Σμηγματοειδη δερματιτιδα

mike29

Active Member
Προβολή συνημμένου 9193 Παιδιά αυτο ειναι σμηγματοροικη ; Όταν ξύνω το κεφάλι μ βγάζω αυτές τις μικρές μπιλιτσες που κολλάνε στο μαλλί σαν κονιδα κ δεν φεύγουν !!!
sandy και γω εβγαζα τετοια ασπρακια αλλα και τωρα μπορει να εμφανιστουν σε λιγα σημεια,τα τριβω ελαφρια με το δαχτυλο και ξεκολανε!!αλλα σε σενα δεν ξερω αν ειναι απο σ.δ..εδω ο giocap ειχε παει σε δυο δερματολογους και δεν ειδαν την σ.δ που ειχε και μονο ο 3ος την ειδε και τις το ειπε!!σε μενα πριν παει σε βαρια σ.δ ειχε ξεκινησει μια απιστευτη λιπαροτητα..τωρα σε αλλους η λιπαροτητα δεν ξερω αν ειναι απ την ιδια αιτια.ενας ΚΑΛΟΣ δερματολογος μπορει να δει και να πει ακριβως..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
το h&s κανει δουλεια με τη ΣΔ αλλα εγω λουζομαι μερα παρα μερα με αυτο γιατι ξεραινει την επιδερμιδα και στο ενδιαμεσο χρησιμοποιω αλλα φαρμακευτικα σαμπουαν
 

paisot

Member
Παιδια, σας παρακαλω πολυ βοηθειστε με γιατι πλεον σηκωνω τα χερια ψηλα. Καταρχην, η διαγνωση των τελευταιων 2 δερματολογων που επισκεφτηκα ειναι οτι εχω σμηγματορροικη δερματιτιδα. Μου προτειναν ο καθενας τους απο 2 σαμπουαν(1 δυνατο και 1 για συντηρηση) και το αποτελεσμα μετα απο 15ημερη δοκιμη οχι δεν ειδα βελτιωση, αλλα δεν βγαζει καθολου αφρο το κεφαλι μου! Δεν παει να το λουζω 2 φορες την ημερα με διπλο χερι, δεν παει να βαλω ολο το σαμπουαν στο κεφαλι μου, δεν βγαζει αφρο με τιποτα, ειναι σαν να λουζομαι με σκετο νερο!! Και αυτο συμβαινει απο το καλοκαιρι πλεον. Γιατι μου συμβαινει αυτο?? Οταν λουζομαι και ακουμπαω τα δαχτυλα στο δερμα του κεφαλιου, παρατηρω οτι ειναι πολυ "τραγανο" και σκληρο με κατι "βουνακια" απο δω και απο κει. Υπαρχει καποιος τροπος αυτο να μαλακωσει καπως και να φυγουν? Δοκιμασα και δαφνελαιο μπας και το μαλακωσει, αλλα τιποτα. Και παραλληλα εχω και εντονη φαγουρα και μου χαλαει καθε μερα τη διαθεση. Πειτε μου τι αλλο μπορω να κανω.. Αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι να ριξω του κεφαλιου μου μια ξουρα(1η σκαλα με ηλεκτρικη μηχανη) και να ακολουθησω μια 15ημερη θεραπεια με daktodor(η οποια μου καθαρισε εντελως το προσωπο) και παραλληλα να λουζομαι με τα 2 σαμπουαν που μου προτεινε ο δερματολογος(θα προσθεσω και fungoral) και ευελπιστω οτι ετσι θα καθαρισει το κεφαλι μου. Εσεις τι λετε? Ειναι καλη ιδεα η οχι? Γιατι παιδια πλεον δεν παλευεται αλλο και εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ. Συγγνωμη για το μακροσκελες, καλες γιορτες να εχετε!
 

erevos

Active Member
Αντί για Daktodor, μπορείς να δοκιμάσεις Daktarin γέλη για στοματική χρήση, καθώς έχει καλύτερα έκδοχα(γλυκερίνη), αν τα ξουρίσεις βέβαια γιατί κολλάει κάπως. Θα σου πρότεινα πάντως αρχικά να δοκιμάσεις ένα βάμμα ιωδίου όπως αυτό: http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/15635#content αλλά με προσοχή, να βάλεις λίγο (με χαρτί κουζίνας βολεύει, σε κοντό μαλλί εννοείται) γιατί εκτος του χρώματος η περιεκτικότητα σε ιώδιο είναι αρκετά μεγάλη (20mg/ml).
 

dimitris50423

Well-Known Member
οτι και να σου πουμε απο εδω μη το βαλεις στο κεφαλι σου πριν ρωτησεις το γιατρο σου. εμενα ο γιατρος που εκανα μεταμοσχευση οταν αρχισα να βγαζω νιφαδες στο κεφαλι τον ρωτησα και μου ειπε propiosalic lotion. λουζομαι με head&s και το κραταω καθαρο. αν πιασει πλακες ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα.. παλαιοτερα ειχα χασει μαλλι απο αυτο. με τις πλακες που ξεκολλουσαν εφευγαν τριχες πολλες μαζι.
 

paisot

Member
Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές. Δημήτρη, οι γιατροί το μόνο που μου λένε είναι πάρε τα 2 σαμπουάν και θα καθαρίσεις. Τώρα τι να κάνω, δεν ξέρω. Μιλάμε όπως είναι τώρα το κεφάλι μου με τα μαλλιά, δεν βγάζει αφρό ούτε με αίτηση. Πώς εξηγείται αυτό? Εσείς που έχετε δερματικά θέματα βγάζει αφρό το κεφάλι σας? Ειδικά αυτή η φαγούρα δεν παλεύεται άλλο. Αν καταφέρω να βγάλω τις πλάκες από το κεφάλι μου και γενικά καθαρίσει, μετά θα βγάζω αφρό κανονικά?
 

dimitris50423

Well-Known Member
τι να πω ρε φιλε αυτο που λες ειναι οντως περιεργο. με τους δερματολογους δεν βγαζεις ακρη ευκολα. ψαξε κανεναν καλο ιατρο. οταν καταφερεις να καθαρισεις ενημερωσε μας τι σε βοηθησε.
 

mike29

Active Member
Εγω οταν καθαριζα σιγα σιγα απ την σ.δ μαζι με τις πλακες εφευγαν 100αδες τριχες!!ηταν καταδικασμενες σε θανατο με τις πλακες!!αν την αφηνα για αρκετο καιρο θα ημουν γλομπος!!και το φαρμακο της καραφλας να ειχε βγει η σ.δ θα φροντιζε να παραμηνει η καραφλα γιατι βλεπω δεν πιανει τπτ για την τριχοπτωση οταν υπαρχει η Σ.Δ!!βλεπω να κανει ολες τς θεραπειες για την τριχοπτωση αχρηστες!!την βαρια σ.δ εγω την βλεπω σαν τον τελειο καταστροφεα μαλλιων δερματος και θυλακων δεν αφηνει τπτ!!και οταν εφυγαν τα βαρια συμπτωματα βλεπω αν το αφησω για 2-3 μερες θα βρει ευκαιρια να μου αλλαξει τα φωτα ξανα!!καθε μερα σκαναρω το κεφαλι και τριβω ελαφρα με το δαχτυλο το δερμα για να δω αν ειναι καπου με ερεθισμους κτλ!!αλλα μαλλον η σ.δ θα ειναι εκει εφ ορου ζωης περιμενοντας την ευκαιρια για την καταστροφη!!δεν υπαρχει οριστικη θεραπεια!!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχουμε αναφορες οτι αυτην η λοσιον βελτιωνει την ΣΔ http://www.hairlossgr.com/threads/Τ...-από-την-μινοξιδίλη-χωρίς-παρενέργειες.10240/
οποιος ενδιαφερεται για επανεκφυση και μειωση της ΣΔ η συνταγη ειναι η εξης
σε 100ml jojoba oil ριχνουμε 3ml αιθεριο ελαιο μεντας,ανακατευουμε πριν απο καθε χρηση και κανουμε μια εφαρμογη την ημερα
προσοχη ομως,με jojoba η μιξη,οχι αλλο ελαιο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

paisot

Member
Δηλαδη παιδια, οταν κουρεψω γουλι το κεφαλι μου και βρω τροπο να φυγουν οι πλακες και καθαρισει ολο το κεφαλι, δεν θα βγουν οι τριχες που εχασα απο Σ.Δ? Εχουν καταστραφει τα θυλακια? Επισης, αν καθαρισει το κεφαλι μου και βγαλει κανονικα αφρο, αυτο μπορω να το συντηρησω κανοντας καθημερινο λουσιμο με καταλληλο σαμπουαν?
 

dimitris50423

Well-Known Member
πιστευω οτι αν φυγουν οι πλακες με καθημερινο λουσιμο με καταλληλο σαμπουαν μπορεις να το κρατησεις καθαρο. και εγω ελεγχω το κεφαλι μου καθε μερα μετα το λουσιμο που φουσκωνουν αν υπαρχουν και φαινονται. μια μερα κανω με σαμπουαν καταλληλο για τριχοπτωση φαρμακευτικο οχι απο σουπερ μαρκετ και την επομενη με head&s το οποιο με καθαριζει.
εχει τυχει να λουστω με frezyderm, παω να χτενιστω και βλεπω νιφαδες. λεω οχι ρε που@τη μου και λουζομαι ξανα με head&s να καθαρισει. αν το αφησω φοβαμαι οτι θα αγριεψει.
το καλοκαιρι δεν εχω ποτε προβλημα,. φθινοπωρο και χειμωνα εμφανιζεται.
 

mike29

Active Member
paisot εχω 1 χρονο και 1 μηνα που ξεφυγα απ την βαρια σ.δ στα σημεια που ειχα το μεγαλυτερο προβλημα οπως κοκκινιλα με πονο και μετα μου εκανε πλακα εκει ακομα δεν εχουν βγει ολα τα μαλλια που επεσαν!!!ελπιζω ακομα μην μου εκανε μη αναστρεψιμη βλαβη στους θυλακες!!αν και πρεπει να τα εχασα οριστικα αυτα που δεν βγηκαν εκει!!στα υπολειπα σημεια ειμαι καλυτερα!!ολη η ζημια εγινε μεσα σε 2 μηνες περιπου και αν το ειχα αφησει να καταστρεφει το κεφαλι πιστευω δεν θα ειχα παρει πισω ουτε μια τριχα!!και γω την ιδια απορια ειχα αν θα ξαναβγουν!!ο χρονος θα δειξει
 

paisot

Member
Αλήθεια λες??? Πωωω τη πάτησα δηλ.. Εγώ γι αυτό θα ρίξω λίγο daktodor που έχει και κορτιζόνη μέσα, και για να καθαρίσει το κεφάλι και για να "ξυπνήσει" τα τριχοθυλακια. Και ότι γίνει έγινε. Καταραμένη αρρώστια @@@. Άντε να μου έρθει η μηχανή να το ξυρίσω και ας πάνε στο διάολο τα μαλλιά. Καλές γιορτές να έχουμε, με υγεία!
paisot εχω 1 χρονο και 1 μηνα που ξεφυγα απ την βαρια σ.δ στα σημεια που ειχα το μεγαλυτερο προβλημα οπως κοκκινιλα με πονο και μετα μου εκανε πλακα εκει ακομα δεν εχουν βγει ολα τα μαλλια που επεσαν!!!ελπιζω ακομα μην μου εκανε μη αναστρεψιμη βλαβη στους θυλακες!!αν και πρεπει να τα εχασα οριστικα αυτα που δεν βγηκαν εκει!!στα υπολειπα σημεια ειμαι καλυτερα!!ολη η ζημια εγινε μεσα σε 2 μηνες περιπου και αν το ειχα αφησει να καταστρεφει το κεφαλι πιστευω δεν θα ειχα παρει πισω ουτε μια τριχα!!και γω την ιδια απορια ειχα αν θα ξαναβγουν!!ο χρονος θα δειξει
 

mike29

Active Member
Αλήθεια λες??? Πωωω τη πάτησα δηλ.. Εγώ γι αυτό θα ρίξω λίγο daktodor που έχει και κορτιζόνη μέσα, και για να καθαρίσει το κεφάλι και για να "ξυπνήσει" τα τριχοθυλακια. Και ότι γίνει έγινε. Καταραμένη αρρώστια @@@. Άντε να μου έρθει η μηχανή να το ξυρίσω και ας πάνε στο διάολο τα μαλλιά. Καλές γιορτές να έχουμε, με υγεία!

Ετσι ακριβως!!σε σενα αν ειναι πιο ηπια μπορει να πανε καλυτερα τα πραγματα!!αλλα και να καθαρισουμε τελειως δεν τελειωσαμε!!πρεπει να προσεχουμε για να μην μας γυρισει παλι στο ιδιο σημειο και αντε παλι απ την αρχη!!!καλες γιορτες!!
 

paisot

Member
Καλησπερα σας παιδια και Καλη Χρονια, παντα με Υγεια! Τελικα πριν λιγες μερες μου ηρθε η ξυριστικη μηχανη και αυριο μεθαυριο θα ριξω μια ξουρα στο κεφαλι μου(αν και δισταζω παρα πολυ :Ρ). Αυτο για τους λογους που ανεφερα παραπανω(γιατι δεν βγαζω αφρο οταν λουζομαι, για να πιανουν τα φαρμακευτικα σαμπουαν απευθειας στο δερμα κλπ). Αυτο που θελω να μου πειτε αν ειναι ειναι σωστο αυτο που θα αναφερω παρακατω. Σκεφτομαι να λουζομαι 2 φορες τη βδομαδα με το fungoral, τις υπολοιπες με το σαμπουαν που μου προτεινε ο δερματολογος και για 15 μερες περιπου να εφαρμοζω καθε βραδυ τη κρεμα daktodor. Την daktodor θελω να τη βαλω μηπως και μου καθαρισει το κεφαλι(οπως μου καθαρισε εντελως το προσωπο) και για μηπως "ξυπνησει" τα τριχοθυλακια, λογω οτι μου εφυγαν πολλα μαλλια με πλακες λογω ΣΔ. Τι λετε? Ειναι καλη ιδεα η ρισκαρω με την υγεια μου? Τη κρεμα μονο για 10-15 μερες θα τη βαλω. Και αν πανε ολα καλα και καθαρισει το κεφαλι μου, θα λουζομαι μονο με h&s καθημερινα, να δω πως θα παει. Τι λετε? Μη μου πειτε να ρωτησω γιατρους κλπ, γιατι βρισκομαι σε νησι και επισης, σε δερματολογους που εχω παει, δεν εχω βρει ακρη. Ευχαριστω προκαταβολικα.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Καλησπερα σας παιδια και Καλη Χρονια, παντα με Υγεια! Τελικα πριν λιγες μερες μου ηρθε η ξυριστικη μηχανη και αυριο μεθαυριο θα ριξω μια ξουρα στο κεφαλι μου(αν και δισταζω παρα πολυ :Ρ). Αυτο για τους λογους που ανεφερα παραπανω(γιατι δεν βγαζω αφρο οταν λουζομαι, για να πιανουν τα φαρμακευτικα σαμπουαν απευθειας στο δερμα κλπ). Αυτο που θελω να μου πειτε αν ειναι ειναι σωστο αυτο που θα αναφερω παρακατω. Σκεφτομαι να λουζομαι 2 φορες τη βδομαδα με το fungoral, τις υπολοιπες με το σαμπουαν που μου προτεινε ο δερματολογος και για 15 μερες περιπου να εφαρμοζω καθε βραδυ τη κρεμα daktodor. Την daktodor θελω να τη βαλω μηπως και μου καθαρισει το κεφαλι(οπως μου καθαρισε εντελως το προσωπο) και για μηπως "ξυπνησει" τα τριχοθυλακια, λογω οτι μου εφυγαν πολλα μαλλια με πλακες λογω ΣΔ. Τι λετε? Ειναι καλη ιδεα η ρισκαρω με την υγεια μου? Τη κρεμα μονο για 10-15 μερες θα τη βαλω. Και αν πανε ολα καλα και καθαρισει το κεφαλι μου, θα λουζομαι μονο με h&s καθημερινα, να δω πως θα παει. Τι λετε? Μη μου πειτε να ρωτησω γιατρους κλπ, γιατι βρισκομαι σε νησι και επισης, σε δερματολογους που εχω παει, δεν εχω βρει ακρη. Ευχαριστω προκαταβολικα.
Δεν χρειάζεσαι daktodor, το fungoral αρκεί
 
Μπλουζα