Σμηγματοειδη δερματιτιδα

kwsTakis

Active Member
η παθηση αυτη συνηθως κανει γενικως δερματιτιδα κ στο προσωπο,,ειλικρινα παιδια με το ολιπροξ σωθηκα,,,οσον αφορα το προσωπο,,μετα απο πολλους πειραματισμους η elidel cream μ κανε δουλεια,,αλλα ειναι 2 τελειως ξεχωριστα προιοντα,,i elidel κανει καλη δουλεια,,αλλα εχει 2 αρνητικα,,μυριζει λιγο ασχημα κ εχει κορτιζονη,,αλλα σε σχεση με φουσικορτ νομιζω ειναι κλασεις ανωτερη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
η παθηση αυτη συνηθως κανει γενικως δερματιτιδα κ στο προσωπο,,ειλικρινα παιδια με το ολιπροξ σωθηκα,,,οσον αφορα το προσωπο,,μετα απο πολλους πειραματισμους η elidel cream μ κανε δουλεια,,αλλα ειναι 2 τελειως ξεχωριστα προιοντα

Εχεις σμηγματοροικη με πλάκες κτλ; Η εχεις απλα ξηροδερμία πυτιριδα ; Ειχες τριχοπτωση ποτε;
Επίσης με το σαμπουάν σου μειώθηκε η λιπαρότητα ; Παρατήρησες κανένα σεντινγκ γτ με τα περισσότερα αντυμηκητισιακα σαμπουάν παρατηρούμε ένα σεντινγκ στην αρχη!
Επίσης για την elidel ειναι πολυ καλή στο πρόσωπο αλλά πρόσεχε άμα την σταματήσεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνεις χάλια μην την σταματάς απότομα κ μην την βάζεις κάθε μερα γτ ειναι ανοσοκατασταλτικη κρέμα
 

kwsTakis

Active Member
την εχω σταματησει αποτομα κ δεν ειχα θεμα,,αλλα οταν βγαζω παλι στο προσωπο την χρησιμοποιω για 4 με 5 μερες κ μ κανει καλη δουλεια,,γενικως εχει τα αμεσοτερα αποτελεσματα απο οσες κρεμες εχω δοκιμασει στο προσωπο,,οσο για το μαλλι ειχα στην αρχη μικρες πλακες κ ξηροδερμια,,,αλλα σταδιακα με την χρηση του ολιπροξ 2 φορες την εβδομαδα κ κανονικη χρηση hargen shampoo εχει επανελθει κανονικα το μαλλι μου(με μικροτερη λιπαροτητα),,κ εχω κανει κ 2 μμ μαλλιων
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sandy

Active Member
την εχω σταματησει αποτομα κ δεν ειχα θεμα,,αλλα οταν βγαζω παλι στο προσωπο την χρησιμοποιω για 4 με 5 μερες κ μ κανει καλη δουλεια,,γενικως εχει τα αμεσοτερα αποτελεσματα απο οσες κρεμες εχω δοκιμασει στο προσωπο,,οσο για το μαλλι ειχα στην αρχη μικρες πλακες κ ξηροδερμια,,,αλλα σταδιακα με την χρηση του ολιπροξ 2 φορες την εβδομαδα κ κανονικη χρηση hargen shampoo εχει επανελθει κανονικα το μαλλι μου(με μικροτερη λιπαροτητα),,κ εχω κανει κ 2 μμ μαλλιων

Πολυ χαίρομαι ! : )))))
Εμένα με ενοχλεί πολλή η λιπαρότητα θα το δοκιμάσω το σαμπουάν! Ειχες δοκιμάσει ποτε Vichy dercos η σαμπουάν με κετοκοναζολη ;
Με τα σαμπουάν ειχες σεντινγκ;
Πριν χρησιμοποίησεις Το συγκεκριμένο σαμπουάν κάθε ποτε λουζοσουν κ τωρα που το χρησιμοποιείς κάθε ποτε λούζεσαι ;ειχες κ φαγούρα μαζι με την λιπαρότητα κ την ξηροδερμία ;επίσης στο φορουμ δοκιμάζουν την σκόνη dactarin που ειναι για σμηγματοροικη ,συγνώμη που κάνω τόσες ερωτήσεις :p
 

kwsTakis

Active Member
εχω δοκιμασει το vichy,,αλλα δεν μ κανε τοσο καλη δουλεια,ειλικρινα εδω κ καμποσο καιρο εχει καθαρισει το κεφαλι μου κ σταματησε κ η ενοχλητικη φαγουρα,,,λουσιμο φυσικα καθε μερα,,ειδικα οσοι χρησιμοποιουμε κ μινοξ,,απλα βλεπεις αποτελεσμα μετα απο 10 με 15 μερες
 

dimitris50423

Well-Known Member
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι Οσοι εχουμε προβλημα με σδ πρεπει να λουζομαστε καθημερινα. Αν δεν γινει αυτο με το καταλληλο σαμπουαν οι νιφαδες σχηματιζουν πλακες και μετα με την απομακρυνση τους φευγει και μαλλι. Εμενα με βοηθαει πολυ το h&s ευτυχως ειχα διαβασει τον καπα που το εγραφε και με εσωσε. Δεν θα φανταζομουν οτι ενα σαμπουαν του εμποριου θα μ εκανε δουλεια. Εχω δοκιμασει και σκονη dactarin σε επιλεγμενα σημεια στο κεφαλι που παει να εμφανισει λιγες νιφαδες.
 

leas

Well-Known Member
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι Οσοι εχουμε προβλημα με σδ πρεπει να λουζομαστε καθημερινα. Αν δεν γινει αυτο με το καταλληλο σαμπουαν οι νιφαδες σχηματιζουν πλακες και μετα με την απομακρυνση τους φευγει και μαλλι. Εμενα με βοηθαει πολυ το h&s ευτυχως ειχα διαβασει τον καπα που το εγραφε και με εσωσε. Δεν θα φανταζομουν οτι ενα σαμπουαν του εμποριου θα μ εκανε δουλεια. Εχω δοκιμασει και σκονη dactarin σε επιλεγμενα σημεια στο κεφαλι που παει να εμφανισει λιγες νιφαδες.
Δημήτρη έχω παρακολουθήσει το νήμα σου για την μμ και θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν η σδ ήταν πιο έντονη στο σημείο μπροστά μου είχες και το πρόβλημα.Στο σημείο εκέινο δεν έχεις σχεδον καθόλου τριχοφυία είναι η περιοχή γυμνή ενω στο υπόλοιπο κεφάλι δεν έχεις πρόβλημα(ίσως μικρο προς τα πισω κεντρικά)
 

dimitris50423

Well-Known Member
για το προβλημα οπως τα λες ειναι. να φανταστεις φιλε πριν μερικα χρονια ειχα αρκετα σοβαρο προβλημα με ΣΔ. ναι ειχα πλακες μονο μπροστα στο σημειο που βλεπεις εντελως αδειο στις φωτο.. εφευγαν κομματια με τριχες. πολυ εκνευριστικο οποιος το εχει ζησει να θες να τα σπασεις ολα μεσα στο μπανιο και να μην ξερεις πως να γλυτωσεις απο αυτο.
δερματολογος μου ειχε δωσει ενα σαμπουαν που βρωμουσε πισσα. tarmed λεγεται δεν θυμαμαι αν μου εκανε δουλεια.
προς το παρον το ελεγχω καλα οποτε παει για νιφαδες καλολουσιμο με μασαζ με h&s να απομακρυνθουν.
συνηθως χειμωνα εχει εξαρση το καλοκαιρι με ηλιο και θαλασσα δεν ειχα ποτε προβλημα.

μετα τη μμ μου με τη χρηση της μινοξιδιλης σε λοσιον αρχισε παλι προς τα πισω μαλλια να εμφανιζεται και θυμηθηκα τα παλια. και εκει ευτυχως διαβασα το θεμα του καπα για το h&s. φυσικα παλι διαβαζοντας το φορουμ αντικατεστησα την υγρη μινοξιδιλη με αφρο που ειναι λιγοτερο ερεθιστικος. ;)
 

Sandy

Active Member
εχω δοκιμασει το vichy,,αλλα δεν μ κανε τοσο καλη δουλεια,ειλικρινα εδω κ καμποσο καιρο εχει καθαρισει το κεφαλι μου κ σταματησε κ η ενοχλητικη φαγουρα,,,λουσιμο φυσικα καθε μερα,,ειδικα οσοι χρησιμοποιουμε κ μινοξ,,απλα βλεπεις αποτελεσμα μετα απο 10 με 15 μερες

@kwsTakis να σε ρωτησω κάτι τελευταίο το oliprox σου δημιουργεί αφρό ; Γτ εχω προσέξει τα σαμπουάν που δεν έχουν αφρό μου δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα γτ εχω πολυ λιπαρό μαλλι , φαντάσου σημερα που πλύθηκα είχα τοσο λιπαρότητα που μετα το μαλλι μ μόλις το στέγνωσα φαινόταν σαν λαδωμένο πάλι , κόλλαγε,
Εχω απελπιστει με την λιπαρότητα κ την φαγούρα ειναι ενοχλητικά
 

kwsTakis

Active Member
ναι μου δημιουργει αφρο κανονικα,,,κανω μασαζ 3 με 4 λεπτα περιπου...κ λουζομαι με αυτο 2 φορες την εβδομαδα,τις υπολοιπες hairgen shampoo,,
 

giocap

Member
Παιδια ο αφρος δημιουργειτε απο χημικες ενωσεις και δεν ειναι οτι καλυτερο για τα μαλλια.Εξου και το οτι τα φαρμακευτικα και φυτικα σαμπουαν δεν κανουν τοσο αφρο σε σχεση με τα απλα σαμπουαν του εμποριου. Το κεφαλι καθαριζεται οπως και να χει και με λιγο αφρο και το καλυτερο θα ελεγα ειναι να επιλεγουμε ενα σαμπουαν που δε κανει παρα πολυ αφρο,ρωτηστε και καποιον δερματολογο το ιδιο θα σας πει.
Να ρωτησω για κατι που διαβασα αν ξερει καποιος να μου πει.Ειναι αληθεια οτι το γιαουρτι που δεν περιεχει προβιοτικα(ολες αυτες οι βλακειες με τις ζελατινες και τα επιδορπια γιαουρτιου που κικλοφορουν κατα κορον) προκαλουν λιπαροτητα και μεγαλυτερη εκριση σμηγματος στο δερμα γενικα??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikipitri

Member
Έχω γεμίσει στο πάνω μέρος του κεφαλιού σμήγμα. Όπως υπάρχουν στο πρόσωπο τα μαύρα στίγματα και όταν τα πιέζεις βγαίνει σμήγμα, έτσι είναι και στο κεφάλι μου!!! Όπου ακουμπάω με τα δάχτυλα υπάρχει κάτι σαν μικρό εξωγκοματάκι και πιέζοντάς το βγαίνει η μικρή μπιλίτσα. Όσοι έχουν το ίδιο θέμα με καταλαβαίνουν απόλυτα!!! Υπάρχει κάποιος τρόπος να φύγει αυτό ή μόνο πίεζοντας τα σημεία;;; Υπ´οψιν ότι τον τελευταίο μήνα ακολουθώ διατροφή αποφεύγοντας τη ζάχαρη και τα υποκατάστατά της και έχει μειωθεί αισθητά η φαγούρα αλλά το σμήγμα δεν φεύγει με τίποτα!!!
 

dimitris50423

Well-Known Member
δοκιμασε λουσιμο με αρκετο μασαζ με h&s. αν καταφερεις να καθαρισει μετα να προσεχεις το κεφαλι σου να μην ξαναπιασει.. γενικα ειναι δυσκολη η αντιμετωπιση της ΣΔ
 

mikipitri

Member
Δυστυχώς το h&s μου προκαλεί τρελή ξηροδερμία...
Άσε που όσο μασάζ κάνω οι τρίχες φεύγουν σαν τρελές...
 

dimitris50423

Well-Known Member
αν βαζεις λοσιον μινοξιδιλης σταματα την γιατι επιδεινωνει το προβλημα. αν πρεπει να βαζεις προτιμησε αφρο.
 

mikipitri

Member
Την έχω σταματήσει εδώ και καιρό και φυσικά έχει πάρει τον κατήφορο το θέμα μαλλί!!!
Σκεφτόμουν αν έχει δοκιμάσει κανείς τη μάσκα αργίλου...
 

tasos33

Well-Known Member
Πληροφοριακά εδω κ εναμιση μήνα που έκοψα ζάχαρη γαλακτομικα και πολλά άλευρα η σ.δ έχει εξαληφθει απο τα σημεία που είχα, βέβαια δεν ηταν κ πολύ έντονο αλλα κατα περιόδους παρουσίαζε εξαρση
 

mikipitri

Member
Σε μένα ήταν πολύ προχωρημένη η κατάσταση... Ανεβάζω μια φώτο για να δείτε τι κομμάτια σμήγματος βγαίνουν!!!
 

Συνημμένα

  • IMG_1653.JPG
    IMG_1653.JPG
    374 KB · Προβολές: 60

dimitris50423

Well-Known Member
Αυτο δεν ειναι προχωρημενη κατασταση. Αν εβλεπες κομματια με μαλλι μεσα σαν λιπαρη πιτυριδα θα τρομαζες.
 

giocap

Member
Την έχω σταματήσει εδώ και καιρό και φυσικά έχει πάρει τον κατήφορο το θέμα μαλλί!!!
Σκεφτόμουν αν έχει δοκιμάσει κανείς τη μάσκα αργίλου...

Την εχω δοκιμασει την μασκα αργυλου και μπορω να στην προτεινω ανεπιφυλακτα,κανει τρομερη δουλεια με την λιπαροτητα.Κι εγω που εχω Σ.Δ. και το μαλλι λαδωνει μεσα σε 2 μερες,μ αυτη τη μασκα μπορει να περασουν και 4 μερες χωις ιχνος λιπαροτητας στις ριζες.Ασε που προσφερει και ογκο στο μαλλι,σε συνδυασμο με την μαλακτικη που επισης κανει πολυ καλη δουλεια.Θα μπορουσες να δοκιμασεις και το σαμπουαν απο την ιδια σειρα για πιο ολοκληρωμενο αποτελεσμα,εμενα το σαμπουαν δε με ενδθουσιασε αλλα ολη η υπολοιπη σειρα και ΕΙΔΙΚΑ η μασκα κανει καταπληκτικη δουλεια!
 
Μπλουζα