Μινοξιδίλη και επίδραση

jersey

Well-Known Member
Να πω την αληθεια και εγω θεωρω οτι ειναι λιγο περιεργο να εχουν να κανουν αμεσα με μια τοπικη λοσιον που δεν την απλωνεις καν στα σημειο αυτο, πρεπει ομως να αναφερουμε πως ειναι περιεργο.
Όταν ξαπλώνεις και ακουμπας στο μαξιλάρι έχει στεγνώσει πληρως η μινοξ; Γιατί μπορεί να μην έχει στεγνώσει απόλυτα και να μεταφέρεται κάποια ποσότητα στο μαξιλάρι όπου μετά ακουμπας και με τα αυτιά αν ξαπλώσεις πλάγια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Όταν ξαπλώνεις και ακουμπας στο μαξιλάρι έχει στεγνώσει πληρως η μινοξ; Γιατί μπορεί να μην έχει στεγνώσει απόλυτα και να μεταφέρεται κάποια ποσότητα στο μαξιλάρι όπου μετά ακουμπας και με τα αυτιά αν ξαπλώσεις πλάγια.
Μεγάλε είσαι σωστός,δεν το σκέφτηκα .Εγώ πάντως κάνω αυτό που είπες..μινο και τουφα
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Όταν ξαπλώνεις και ακουμπας στο μαξιλάρι έχει στεγνώσει πληρως η μινοξ; Γιατί μπορεί να μην έχει στεγνώσει απόλυτα και να μεταφέρεται κάποια ποσότητα στο μαξιλάρι όπου μετά ακουμπας και με τα αυτιά αν ξαπλώσεις πλάγια.

Ναι αγορίνα μου. Στις αρχές όταν έπαιρνα custom διάλυμα από την κλινική του κύριου Τζερμια, οταν την άπλωνα καθόμουν 40 λεπτά καθώς αργούσε να την απορροφήσει. Τώρα 3 χρόνια περίπου μετά αν τη βάλω στο κεφάλι μου 10 στις 10 και 05 την έχει απορροφήσει όλη. Δεν έχει τύχει να ξαπλώσω ποτέ με τη μινοξιδίλη να ναι υγρή στο κεφάλι μου.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Τι να σου πω ρε φίλε,πάντως είναι λίγο ενοχλητικές αλλά οκ.
Και μένα με ενοχλούσαν στην αρχή, αλλά πλέον καθόλου.
Όταν δεν είναι πολλές και αναμειγνύονται μεσα στις μαύρες τρίχες είναι και γοητεία και δείχνει μια ωριμότητα.
Δες την αλλίως ;)
 

jersey

Well-Known Member
Μεγάλε είσαι σωστός,δεν το σκέφτηκα .Εγώ πάντως κάνω αυτό που είπες..μινο και τουφα
χαχα είδες; για όλα υπάρχει μια εξηγηση. Καλό ειναι να περιμένεις να στεγνώσει απόλυτα πριν ακουμπήσεις κάπου με το κεφάλι, γιατί αλλιώς θα μεταφερθεί ποσότητα και στο μαξιλάρι κ μετά και στα αυτιά. Είναι και αυτή μια λογική εξήγηση στο γιατί να βγαίνουν και σε άλλα σημεία τρίχες που πιθανον ακουμπάμε με το μαξιλάρι.
 

jersey

Well-Known Member
Ναι αγορίνα μου. Στις αρχές όταν έπαιρνα custom διάλυμα από την κλινική του κύριου Τζερμια, οταν την άπλωνα καθόμουν 40 λεπτά καθώς αργούσε να την απορροφήσει. Τώρα 3 χρόνια περίπου μετά αν τη βάλω στο κεφάλι μου 10 στις 10 και 05 την έχει απορροφήσει όλη. Δεν έχει τύχει να ξαπλώσω ποτέ με τη μινοξιδίλη να ναι υγρή στο κεφάλι μου.
το έχει απορροφήσει αλλά πάει και ποσότητα στα μαλλιά τα οποία δεν έχουν στεγνώσει πληρως. Καλά με το regaine δεν το συζητώ θέλει πολλές ώρες να στεγνώσει.
 

Gianney

Well-Known Member
χαχα είδες; για όλα υπάρχει μια εξηγηση. Καλό ειναι να περιμένεις να στεγνώσει απόλυτα πριν ακουμπήσεις κάπου με το κεφάλι, γιατί αλλιώς θα μεταφερθεί ποσότητα και στο μαξιλάρι κ μετά και στα αυτιά. Είναι και αυτή μια λογική εξήγηση στο γιατί να βγαίνουν και σε άλλα σημεία τρίχες που πιθανον ακουμπάμε με το μαξιλάρι.
Ναι όντως
 

Flag17

Well-Known Member
Αν είναι φυσιολογικό τότε να μη πάω αύριο στο δερματολόγο..
Οι άλλες περιπτώσεις που έχω δει στο φόρουμ είναι 2-3 σπυριά. Δεν ξέρω φαίνεται σαν μια μορφή θυλακίτιδας οπότε κάποιο ήπιο αντισηπτικό κατάλληλο για το τριχωτό κακό δεν θα έκανε κακό. Όταν ξυριζεσαι στο πρόσωπο γεμίζεις σπυριά ?
 

panosss23

Active Member
Οι άλλες περιπτώσεις που έχω δει στο φόρουμ είναι 2-3 σπυριά. Δεν ξέρω φαίνεται σαν μια μορφή θυλακίτιδας οπότε κάποιο ήπιο αντισηπτικό κατάλληλο για το τριχωτό κακό δεν θα έκανε κακό. Όταν ξυριζεσαι στο πρόσωπο γεμίζεις σπυριά ?
οχι πολυ σπανια να βγαλω στο προσωπο,και ξυριζομαι συχνα στο προσωπο λογο δουλειας. δεν εχω 2-3 στο κεφαλι σιγουρα ειναι περισσότερα,
 

panosss23

Active Member
Οι άλλες περιπτώσεις που έχω δει στο φόρουμ είναι 2-3 σπυριά. Δεν ξέρω φαίνεται σαν μια μορφή θυλακίτιδας οπότε κάποιο ήπιο αντισηπτικό κατάλληλο για το τριχωτό κακό δεν θα έκανε κακό. Όταν ξυριζεσαι στο πρόσωπο γεμίζεις σπυριά ?
Τελικά δεν την γλητωσα. Αντιβίωση και ένα σαμπουάν... Ας ελπίσω ότι δεν θα έχει επίπτωση όλο αυτό στο αποτέλεσμα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Πάντως εγώ όπως ανέφερε και ένα άλλο μέλος γέμισα λευκές τρίχες στα αυτιά

Παντως οι περισσοτεροι αντρες μετα τα 45s εχουνε τριχαρες στα αφτιά. Μια εικασία που κάνω είναι μήπως και εμείς έχουμε τέτοια προδιάθεση απλά τώρα έχουν ξεκίνησει και βγαίνουν αδύναμες, εξού και το άσπρο χρώμα ;
 

Gianney

Well-Known Member
Παντως οι περισσοτεροι αντρες μετα τα 45s εχουνε τριχαρες στα αφτιά. Μια εικασία που κάνω είναι μήπως και εμείς έχουμε τέτοια προδιάθεση απλά τώρα έχουν ξεκίνησει και βγαίνουν αδύναμες, εξού και το άσπρο χρώμα ;
Τι να πωρε φίλε,τόσο τυχεροί σε όλα πάντως χαχα
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Μάγκες έχει κανένας άποψη για tretinoin και αν μπορεί να βοηθήσει ; Διαβάζω παντού ότι βοηθάει πάρα πολύ σε re-growth και σε αντίθεση με φίνα και μινοξ δεν προκαλεί και shedding στο ξεκίνημα της. Σκέφτομαι είτε να πάρω σκόνη και να την ανακατέψω με τη μινοξ ( κάποιο το κάνουν ) είτε ξέχωρα, δε ξέρω. Απλά λένε προκαλεί ερεθισμούς και δεν ξέρω αν βάζω διαφορετικά διαλύματα στο κεφάλι μου πως θα αλληλεπιδράσουν, δε θέλω να μου το κάψουν ή να το ερεθίσουν. Αξίζει ένα shot ;
 

Gianney

Well-Known Member
Μάγκες έχει κανένας άποψη για tretinoin και αν μπορεί να βοηθήσει ; Διαβάζω παντού ότι βοηθάει πάρα πολύ σε re-growth και σε αντίθεση με φίνα και μινοξ δεν προκαλεί και shedding στο ξεκίνημα της. Σκέφτομαι είτε να πάρω σκόνη και να την ανακατέψω με τη μινοξ ( κάποιο το κάνουν ) είτε ξέχωρα, δε ξέρω. Απλά λένε προκαλεί ερεθισμούς και δεν ξέρω αν βάζω διαφορετικά διαλύματα στο κεφάλι μου πως θα αλληλεπιδράσουν, δε θέλω να μου το κάψουν ή να το ερεθίσουν. Αξίζει ένα shot ;
Νομίζω και ο Κώστας το είχε αναφέρει σαν επιλογή όταν η μινο δεν κάνει δουλειά
 

aeratos28

Just aeratos
Legwg δεν κάνουν τπτ..συνέχισε με τη φίνα σου ..ούτε regrowth έχει η tretinoin ούτε τπτ..τα λεφτά σου ,τον κόπο σου και το χρόνο σου θα φας.
Μάγκες έχει κανένας άποψη για tretinoin και αν μπορεί να βοηθήσει ; Διαβάζω παντού ότι βοηθάει πάρα πολύ σε re-growth και σε αντίθεση με φίνα και μινοξ δεν προκαλεί και shedding στο ξεκίνημα της. Σκέφτομαι είτε να πάρω σκόνη και να την ανακατέψω με τη μινοξ ( κάποιο το κάνουν ) είτε ξέχωρα, δε ξέρω. Απλά λένε προκαλεί ερεθισμούς και δεν ξέρω αν βάζω διαφορετικά διαλύματα στο κεφάλι μου πως θα αλληλεπιδράσουν, δε θέλω να μου το κάψουν ή να το ερεθίσουν. Αξίζει ένα shot ;
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Νομίζω και ο Κώστας το είχε αναφέρει σαν επιλογή όταν η μινο δεν κάνει δουλειά

Ναι απλά δεν μπορώ να βρω τι δοσολογίες θέλει για να τη βάλεις σε έτοιμο διάλυμα. Εψαχνα τα νήματα ενός παλιού georgetoumpa που ειχε δει τρομερο regrowth με το εξής σχήμα :
Διάλυμα minoxidil 5% (12h)
- Minoxidil 5gr
- Tretinoin 16mg
- Elocon Solution 90ml
- Progesterone 500mg
- Biotine Amp No1
- L-Cysteine 350mg
- Propylene glycole 5gr
- Eau de Rose 3gr
+ προσκαρ αλλά δε ξέρω, αν πάρω 16 mg τρετινοιν πως τη λενε και την πετάξω στο custom διάλυμα της hairway θα βγάλει νόημα η θα ναι καταδίκη ; Δε ξερω. Σκεφτομαι μολις τελειωσει το μπουκαλάκι που έχω τώρα να παω να κανω αυτη τη συνταγη στο φαρμακείο.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Legwg δεν κάνουν τπτ..συνέχισε με τη φίνα σου ..ούτε regrowth έχει η tretinoin ούτε τπτ..τα λεφτά σου ,τον κόπο σου και το χρόνο σου θα φας.

Οκ μπρο θενκς. Αποψη για διάλυμα georgetoumpa ; Επειδη εισαι παλιος λογικα τον πρόλαβες και ενδεχομένως να είχες και εικόνα του ( αν θυμασαι ) . Είχε τόσο significant regrowth με αυτα που εβαζε οσο γραφει γιατι οι φωτογραφιες δεν υπαρχουν.
 

aeratos28

Just aeratos
Όλους τους έχω προλάβει..το μόνο το οποίο έδειξε αποτελέσματα ήταν αυτό που κάνεις τώρα..τπτ άλλο.μην μπλέκεις το κεφάλι σου με πολλά.
Οκ μπρο θενκς. Αποψη για διάλυμα georgetoumpa ; Επειδη εισαι παλιος λογικα τον πρόλαβες και ενδεχομένως να είχες και εικόνα του ( αν θυμασαι ) . Είχε τόσο significant regrowth με αυτα που εβαζε οσο γραφει γιατι οι φωτογραφιες δεν υπαρχουν.
 
Μπλουζα