Μινοξιδίλη και επίδραση

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Καλημέρα για ακόμα μία φορά λιοντάρια, ελπίζω να είστε όλοι καλά. Σε αυτό το τόπικ θέλω να θίξω άλλο ένα θεματάκι που με προβληματίζει και γενικά να υπάρξει συζήτηση με όλους όσους μπουν στον κόπο να διαβάσουν τα γραφόμενα μου. Αυτό που θέλω να σχολιάσω είναι η Μινοξιδίλη και η χρήση της. Χρησιμοποιώ μινοξιδίλη από το 2019 και για τα τελευταία 2,5 χρόνια. Το πρώτο 9μηνο είχα επισκεφθεί τον κύριο Τζερμιά και τέλος πάντων μου είχε κάνει ένα διάλυμα δικό του το οποίο αν και με αραίωσε αρχικά , σε βάθος χρόνου με βοήθησε. Από τον Ιανουάριο του 2020 ( Αν θέλετε ακριβώς την μέρα, όταν επισημοποιήθηκε η μετακίνηση του Ποντένσε στο Wolverhampton) επισκέφθηκα έναν άλλον δερματολόγο και από τότε χρησιμοποιώ το ίδιο κοκτέιλ, αυτό της Hairway 5% μου που πρότεινε αυτός (Όχι ο κύριος Τζερμιάς, ο 2ος). Καλά όλα αυτά αλλά τι μας νοιάζουν θα ρωτήσετε και θα έχετε και δίκιο. Αισθάνομαι απλά ότι η Μινοξιδιλη πανω μου πλεον δεν έχει καμία επίδραση ως το να πυκνώσω το μαλλί, απλά με κρατάει σταθερό. Έχω μαλλί, αλλά νιώθω εδώ και ένα εφτάμηνο-οκτάμηνο πως μιλάμε για μία απλά στάσιμη κατάσταση. Βασικά όχι νιώθω, έτσι είναι . Και επειδή έχω μαλλί και είμαι μόνο 19, δε μπορώ να δεχτώ πως δε μπορεί να δώσει άλλο ο οργανισμός μου σε αυτή την ηλικία.Κοιτάζομαι όλη μέρα στον καθρέφτη μπας και αρχισει και πυκνώνει περαιτέρω αλλά τζίφος. Θέλω τις απόψεις σας οπότε. Υπάρχει πιθανότητα με το πέρας του χρόνου η Μινοξιδίλη να τα φτύνει ; Αν ναι, τι μου προτείνετε να κάνω ; Έχω αρχίσει και φιναστερίδη αλλά δε θα ήθελα να κόψω μονοκοπανια την Μινοξιδίλη. Βασικά δε ξέρω αν θα έπρεπε κι όλας αλλά θα ήθελα απόψεις για το αν μπορώ να κάνω κάτι με αυτήν ώστε να δώσει πράγματα. Αν άλλαζα εταιρεία λέτε να είχε διαφορά στο μαλλί ; Γενικά οποιαδήποτε άποψη είναι θεμιτή. Να στε καλά !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Αποφράδα η μέρα που ο Daniel πήγε στην τάνα την Wolves (άτιμο πολωνικό κοράκι marciniak....). Για μίνο δεν ξέρω να σου πω δεν παίρνω και ούτε πρόκειται. Φίνα 1,25mg/day και Nizoral 2 φορες την εβδομάδα (Big 2) που νομίζω δουλεύει καλά λαμβάνοντας υπόψη και την ηλικία μου. Νομίζω με την φίνα μόνο είσαι ΟΚ αλλά ας μιλήσουν οι παλαιότεροι. Θρυλικούς χαιρετισμούς.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Αποφράδα η μέρα που ο Daniel πήγε στην τάνα την Wolves (άτιμο πολωνικό κοράκι marciniak....). Για μίνο δεν ξέρω να σου πω δεν παίρνω και ούτε πρόκειται. Φίνα 1,25mg/day και Nizoral 2 φορες την εβδομάδα (Big 2) που νομίζω δουλεύει καλά λαμβάνοντας υπόψη και την ηλικία μου. Νομίζω με την φίνα μόνο είσαι ΟΚ αλλά ας μιλήσουν οι παλαιότεροι. Θρυλικούς χαιρετισμούς.

Θρυλικούς χαιρετισμούς και ελπίζουμε μέσα στη βδομάδα να σκάσει και το πρώτο εξτρέμ. Με Ντε Καστίγιο που ακούγεται είμαι πολύ καλυμμένος για τη θέση του ενός winger. Υδραυλικός, κουβαλάει μπάλα, άριστη τεχνική κατάρτιση και πάνω από όλα ποδοσφαιρικό IQ. Αν χρησιμοποιηθεί σε ρόλο Ματιε θα δώσει εύκολα 15 ασσίστ με τη τεχνική του και την εκτελεστική δυνότητα που έχουν παίκτες όπως Τικινιο, Φορτου, ΑΡΑΜΠΙ και πάει λέγοντας. Οπότε free roam σαν wide playmaker και θα δούμε έπη. Άλλωστε δε νομίζω να χάλασε και κανάνεν ο γεροΜατιε που έχει βάλει 1 γκολ μόνο σε open play αλλά έχει πετάξει και 30φευγα ασσιστ σε 2 χρόνια.
 

Aldo

Well-Known Member
ερωτηση αποκλειστικα για χρηστες Μινοξιδιλης:
Εχει παρατηρησει κανεις πληγες στο scalp του επειτα απο καποιο χρονικο διαστημα χρησης regaine ή οποιουδηποτε αλλου σκευασματος μινοξ ??
Εχω δυο μερες που εχω μικρες πληγες διασπαρτες, μονο στο πανω μερος (ληπτρια και mid)! σημερα ομως εχει παραγινει το θεμα ... με κρουστες κτλ
 

alex7

Well-Known Member
ερωτηση αποκλειστικα για χρηστες Μινοξιδιλης:
Εχει παρατηρησει κανεις πληγες στο scalp του επειτα απο καποιο χρονικο διαστημα χρησης regaine ή οποιουδηποτε αλλου σκευασματος μινοξ ??
Εχω δυο μερες που εχω μικρες πληγες διασπαρτες, μονο στο πανω μερος (ληπτρια και mid)! σημερα ομως εχει παραγινει το θεμα ... με κρουστες κτλ
μοιάζει με δερματίτιδα.Ποιό αρμόδιος θα ήταν καποιος δερματολόγος να σου πεί
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
ερωτηση αποκλειστικα για χρηστες Μινοξιδιλης:
Εχει παρατηρησει κανεις πληγες στο scalp του επειτα απο καποιο χρονικο διαστημα χρησης regaine ή οποιουδηποτε αλλου σκευασματος μινοξ ??
Εχω δυο μερες που εχω μικρες πληγες διασπαρτες, μονο στο πανω μερος (ληπτρια και mid)! σημερα ομως εχει παραγινει το θεμα ... με κρουστες κτλ

Εγώ φίλε και με το regaine συγκεκριμένα. Μου ξέραινε το κεφάλι, μου το κοκκίνιζε και μία φορά μου έκανε και πληγή στον αριστερό κρόταφο που είχε ματώσει. Κατά 99% δε σου κάθεται καλά η μινοξιδιλή σε μορφή αφρού. Μην στεναχωρηθείς και μην ανησυχήσεις καθόλου δεν είναι κάτι, απλά την κόβεις μονοκοπανιά από αφρό και πήγαινε πάρε τη σε υγρή μορφή. Προσωπικά παίρνω 1,5 χρόνο τώρα την Hairway 5% και δεν έχω κανένα παράπονο.
 

Aldo

Well-Known Member
Εγώ φίλε και με το regaine συγκεκριμένα. Μου ξέραινε το κεφάλι, μου το κοκκίνιζε και μία φορά μου έκανε και πληγή στον αριστερό κρόταφο που είχε ματώσει. Κατά 99% δε σου κάθεται καλά η μινοξιδιλή σε μορφή αφρού. Μην στεναχωρηθείς και μην ανησυχήσεις καθόλου δεν είναι κάτι, απλά την κόβεις μονοκοπανιά από αφρό και πήγαινε πάρε τη σε υγρή μορφή. Προσωπικά παίρνω 1,5 χρόνο τώρα την Hairway 5% και δεν έχω κανένα παράπονο.
η αληθεια ειναι οτι το ''περιποιηθηκα '' κ φτασαμε ως εδω, πλυσιμο δυο φορες την μερα και μετα μινοξ ... τι να πω το χρησιμοποιω εδω και 11 μηνες σχεδον, δεν μ ειχε βγαλει κατι.
 

alex7

Well-Known Member
η αληθεια ειναι οτι το ''περιποιηθηκα '' κ φτασαμε ως εδω, πλυσιμο δυο φορες την μερα και μετα μινοξ ... τι να πω το χρησιμοποιω εδω και 11 μηνες σχεδον, δεν μ ειχε βγαλει κατι.
25 χρόνια που το έβαζα ειδα μέχρι καλοήθεις αρρυθμίες στην καρδιά .Τρομερή φαγούρα με το 5% που με οδήγησε στο 2% .Αποτελεσματική αλλα μπελαλίδικη η μινοξ
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
η αληθεια ειναι οτι το ''περιποιηθηκα '' κ φτασαμε ως εδω, πλυσιμο δυο φορες την μερα και μετα μινοξ ... τι να πω το χρησιμοποιω εδω και 11 μηνες σχεδον, δεν μ ειχε βγαλει κατι.

Όταν λες πλύσιμο εννοείς ένα νεράκι μόνο ή με αφρόλουτρο κάθε φορά;
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
25 χρόνια που το έβαζα ειδα μέχρι καλοήθεις αρρυθμίες στην καρδιά .Τρομερή φαγούρα με το 5% που με οδήγησε στο 2% .Αποτελεσματική αλλα μπελαλίδικη η μινοξ

Εβαζες 25 χρονια Μινοξ ; Τα σέβη μου ! Εγω βαζω 2,5 και νομίζω πως είμαι παλιός στο αντικείμενο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Πληγες εννοεις κατι σαν σπυρακια να φανταστω;
Εγω παρατηρησα πως αυτα εβγαιναν κυριως με τη χτενα, μετα απο χρηση τοπικου.
Ισως χρειαστει να χρησιμοποιησεις καποιο πιο συγκεκριμενο σαμπουαν για ενα διαστημα ή κατα διαστηματα, αλλα νομιζω πως ολοι οσοι χρησιμοποιουμε τοπικο περασαμε και απο αυτη τη φαση.

Τωρα καλοκαιρι ειδικα...
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Να υποθέσω σου δουλεύει καλά ,ένα άλλο μέλος 25 χρόνια.
Για μένα φίλε μου δούλευε άψογα από τα 23 μέχρι τα 31 μου.
Φυσικά δεν την σταμάτησα στα 34 μου πλέον, αν και πλέον η επίδραση της πάνω μου είναι πολύ περιορισμένη.
 

Aldo

Well-Known Member
Πληγες εννοεις κατι σαν σπυρακια να φανταστω;
Εγω παρατηρησα πως αυτα εβγαιναν κυριως με τη χτενα, μετα απο χρηση τοπικου.
Ισως χρειαστει να χρησιμοποιησεις καποιο πιο συγκεκριμενο σαμπουαν για ενα διαστημα ή κατα διαστηματα, αλλα νομιζω πως ολοι οσοι χρησιμοποιουμε τοπικο περασαμε και απο αυτη τη φαση.

Τωρα καλοκαιρι ειδικα...
λες να μου την εκανε η χτενα ...

ολο και πιο κοντα το βλπεω το ''χαπι'' να ρχεται :D
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
λες να μου την εκανε η χτενα ...

ολο και πιο κοντα το βλπεω το ''χαπι'' να ρχεται :D

Μηπως βρε συ ειχες ρίξει καμιά κουτουλιά Ζιντάν πουθενά, ξεχάστηκες, έβαλες μετά μινοξ ενώ σου είχε κάνει ΗΔΗ πληγή και απλά ερεθίστηκε ; Μου φαίνεται περίεργο μετά από 11 μήνες να σου κάνει νερά ένα διάλυμα. Τέλος μη πάρεις χάπι αν δε γουστάρεις αδερφέ σιγά τα αυγά. Άκου απλά έναν καλό γιατρό κάτι θα μπορεί να σου προτείνει. Λίγες είναι οι περιπτώσεις που πρέπει πάση θυσία να δοθεί Φίνα.
 
Μπλουζα