Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

panoslydios

New Member
krhtikos21 είπε:
παιδια έχω θέμα με την λιπαρότητα.πραγματικά εγώ πιστευω είναι μεγάλη παράμετρος στην τριχοπτωση μου.παρατηρώ να μου πέφτουν τρίχες στην φαβορίτα .είναι τεράστιο πρόβλημα κια αυξάνεται ραγδαία.
μήπως αντί να χτηπήσουμε όμως την λιπαρότητα εξωτερικά να βρουμε τι την προκαλέι??
η λιπαρότητα είναι αποτέλεσμα ας βρουμε την αιτία.

ξέρει κανείς έστω τοπικά κάποιο καλό σαμπουαν?
εγώ βλεπω ΤGEL παίζει πολύ και fungoral.

Το σμηγμα ειναι απωλειες(τοξινες) που ο οργανισμος βγαζει μεσα απο το δερμα.
Οσο πιο καθαρα ζεις και τρως τοσο λιγοτερο σμηγμα θα εχεις.


Βαλε σε αυτο και τα καυσαερια που συσσωρευονται στο δερμα κτλ κτλ.

Τοπικα μονο να το περιορισεις μπορεις για μικρο διαστημα.
Και φυσικα το ρολλερ λειτουργει γιατι παει περισσοτερο αιμα στην περιοχη.
Και απο οτι εχω ακουσει το βουρτσισμα την εξαλειφει.


Μακαρι να μπορουσα να τρωω fast food και να μην εχω καμια μα καμια παρενεργεια.
Επειδη εχω ομως(λιπαροτητα),το εριξα στα φρουτα:p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
δε θα ξεκινησω ρολλερ αλλά βούρτσισμα στο κραουν και γυρω από τα μεταμοσχευμένα.
αλλά δεν έχει έρθει ακόμα η βούρτσα.

εσύ με αλλαγή διατροφής είδες αλλαγή στην λιπαρότητα?
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Διατροφή παιδιά.. παίζει τεράστιο ρόλο σε αυτό το θέμα.. από τότε που την άλλαξα έχω δει σημαντική βελτίωση στην λιπαρότητα δεν το συζητώ!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συμφωνώ, πριν φύγω για διακοπές ήμουν μια χαρά, με διατροφή και γυμναστήριο...μετά που γύρισα, μιας και για μια εβδομάδα έγινε της σαβούρας, έχω τρομερή λιπαρότητα στο πρόσωπο. Πάλι καλά που στο τριχωτό η βούρτσα τα μαζεύει όλα...
 

krhtikos21

Member
παιδιά επειδή έχω υπρβολική λιπαρότητα και πιτυρίδα ναα προχωρήσω σε fungoral?πήρα από κορρέ κτ σαμπουαν την πιτυρίδα δε μου την αφιαρούν.ή και να μου την αφαιρούν ξανα βγαίνει γρήγορα ίσως.

με φουνγκοραλ παίζει να αυξηθεί τριχόπτωση>?
παίζει να ερεθιστεί το κεφάλι γτ με μινοξ είχα θεμα τρελά έντονο?
μήπως να πάρω κανένα πιο ήπιο τύπου hea and shoulders h ultrex???

σε 2 μέρες θα χω και την βούρτσα μου από γερμανικό e bay
 

gkast

Active Member
krhtikos21 είπε:
παιδιά επειδή έχω υπρβολική λιπαρότητα και πιτυρίδα ναα προχωρήσω σε fungoral?πήρα από κορρέ κτ σαμπουαν την πιτυρίδα δε μου την αφιαρούν.ή και να μου την αφαιρούν ξανα βγαίνει γρήγορα ίσως.

με φουνγκοραλ παίζει να αυξηθεί τριχόπτωση>?
παίζει να ερεθιστεί το κεφάλι γτ με μινοξ είχα θεμα τρελά έντονο?
μήπως να πάρω κανένα πιο ήπιο τύπου hea and shoulders h ultrex???

σε 2 μέρες θα χω και την βούρτσα μου από γερμανικό e bay

Εγω που έχω ΣΔ εχω πάρει το head and shoulders με δραστικη ουσια zinc pyrithione μου το ειχε προτίνει ο kappa και μεσά σε μια εβδομάδα μου έχει σταματήσει ο κνυσμος και το ξεφλουδισμα
Καλά ρε κριτικε τωρα δεν έχεις κάνει μετα/ση τι της παίρνεις τις βουρτσες δεν φοβάσε μην τραυματισης το κεφάλισου το γιατρο τον έχεις ρωτήσει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
gkast είπε:
Εγω που έχω ΣΔ εχω πάρει το head and shoulders με δραστικη ουσια zinc pyrithione μου το ειχε προτίνει ο kappa και μεσά σε μια εβδομάδα μου έχει σταματήσει ο κνυσμος και το ξεφλουδισμα
Καλά ρε κριτικε τωρα δεν έχεις κάνει μετα/ση τι της παίρνεις τις βουρτσες δεν φοβάσε μην τραυματισης το κεφάλισου το γιατρο τον έχεις ρωτήσει

που τυχαινει να ειναι και το καλυτερο που υπαρχει σε σουπερ μαρκετ.
ολα τα αλλα με αφησαν αδιαφορο
 

gkast

Active Member
kapa είπε:
gkast είπε:
Εγω που έχω ΣΔ εχω πάρει το head and shoulders με δραστικη ουσια zinc pyrithione μου το ειχε προτίνει ο kappa και μεσά σε μια εβδομάδα μου έχει σταματήσει ο κνυσμος και το ξεφλουδισμα
Καλά ρε κριτικε τωρα δεν έχεις κάνει μετα/ση τι της παίρνεις τις βουρτσες δεν φοβάσε μην τραυματισης το κεφάλισου το γιατρο τον έχεις ρωτήσει

που τυχαινει να ειναι και το καλυτερο που υπαρχει σε σουπερ μαρκετ.
ολα τα αλλα με αφησαν αδιαφορο

Φιλαρακή σε ευχαρίστω πολυ με έσωσες εχω πάρει fungoral λισαανθρακοπησα oliprox τιποτά μαλακίες μόνο αυτο μου έκανε δουλειά είναι τελικά τη δραστική ουσία σου ταιριάζει στο κάθε οργνισμό
Βάζω συμπλυρωματικά και μια λοσιον με θεικο ψευδαργυρο και κελουαμιδη της ducray θα σου πω σε καμια εβδοδα τα αποτελέσματα ......
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
gkast είπε:
Φιλαρακή σε ευχαρίστω πολυ με έσωσες εχω πάρει fungoral λισαανθρακοπησα oliprox τιποτά μαλακίες μόνο αυτο μου έκανε δουλειά είναι τελικά τη δραστική ουσία σου ταιριάζει στο κάθε οργνισμό
Βάζω συμπλυρωματικά και μια λοσιον με θεικο ψευδαργυρο και κελουαμιδη της ducray θα σου πω σε καμια εβδοδα τα αποτελέσματα ......

χρησιμοποιουσα σαμπουαν pyrithione zinc πολλα χρονια,χωρις να ξερω καν την ουσια.
η εξελιξη της φαλακρας πηγαινε παρα πολυ σιγα,και η ξηροδερμια πηγε περιπατο απο την δευτερη μερα.
οταν το σταματησα δεν επεστρεψε η ξηροδερμια αλλα εχασα τοσο μαλλι σε ενα καλοκαιρι οσο εχασα τα 8 προηγουμενα χρονια.
πολυ τραβηγμενο σεναριο για σαμπουαν.τραβηγμενο απο τα μαλλια.
αργοτερα δοκιμασα τοπικα pyrithione zinc λοσιον και zinc oxide cream.
ειχα regrowth και απο τις δυο ουσιες.
αν δεν ειχα θα ελεγα τυχαιο γεγονος το οτι αδεισα μολις σταματησα το σαμπου,ειμαι 50-50 πλεον.
ο τοπικος ψευδαργυρος μου δινει regrowth δοκιμασμενα.
μην το σταματησεις το head and shoulders και καθε μερα μπανιο ;)
 
Καλησπερα παιδια....επειδη εχω και εγω θεμα με σμηγμα,πιτυριδα,κνησμο(εκτος απο την τριχοπτωση)...διαβαζω συχνα εδω οτι το βουρτσισμα βοηθαει...δεν τραυματιζει ομως την τριχα??και τι τυπος βουρτσας ειναι καλος για το δικο μας ευαισθητο κεφαλι?και απο που μπορουμε να παρουμε τετοια βουρτσα??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Πολύς κόσμος με ΑΑ εχει παράλληλα και υπερβολική λιπαροτητα.
Μπορεί να υπάρχει σύνδεση αλλα αποκλείεται κατα τη γνώμη μου να ειναι καθοριστικός παράγοντας.
 

anime

Member
Παιδιά να ρωτήσω κάτι; H ΣΔ είναι αποτέλεσμα υπερέκρισης σμήγματος; Σωστά; To έλαιο jojoba διάβασα πως μιμείται κατά πολύ τη σύνθεση του σμήγματος του οργανισμού. Πως λοιπόν η jojoba καθαρίζει το δέρμα από το σμήγμα όταν η ίδια μοιάζει με σμήγμα; Τελικά τι γίνεται; Επίσης το σμήγμα έχω καταλάβει πως ενυδατώνει.. Πάραυτα σε μεγάλες ποσότητες προκάλεί ΣΔ που έιναι ουσιαστικά ξηροδερμία; Δε μου κολάνε τα πράματα..
 

giannis25

Member
το jojoba οιλ οπως παρομοια δραση εχει το παρθενο ελαιολαδο ειναι "καλα" λαδια και διαλύουν το σμήγμα θεωριτικα.αλλα αν καποιος βαζει συνεχεια το αποτελεσμα ειναι αντιστροφο. εχω ακουσει να λενε οτι το καλυτερο ειναι να γινεται 1 φορα το μηνα.το παρθενο ελαιολαδο και το jojoba ειναι καλά λάδια που ενυδατώνουν.το σμηγμα εχει βακτήρια και άλλους μικροοργανισμούς. επιπλέον σε μεγάλες ποσότητες το σμήγμα πνίγει τους θύλακες γεμίζουν οι θύλακες σμήγμα δεν μπορούν να αναπνεύσουν και δημιουργείται η ξηρότητα.
 

anime

Member
Τόσο αραιά; Μία φορά το μήνα; Μου φαίνεται πολύ μη συστηματικό για να είναι ευεργετικό τόσο σπάνια. Έχουμε κάποια άλλη άποψη για τη συχνότητα γιατί σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω. Σκεφτόμουν βασικά να το προσθέσω στο τοπικό μείγμα λαδιών με αμυγδαλέλαιο μηλέλαιο καστορέλαιο και δαφνέλαιο που βάζω μία φορά τη μέρα.. Μήπως και αυτό θα έπρεπε να το βάζω πιο αραιά;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εδω ειναι καποια σαμπουαν που υποτιθεται ειναι καλυτερα για την καραφλα του αλλου http://www.hairloss-research.org/UpdateRevita1-11.html
ειναι και το trendy το head and soulders που χρησιμοποιω μεσα σε αυτα.
υποψιν οτι δεν ειδα μειωση της τριχοπτωσης με το σαμπουαν.
απλα κραταει το δερμα μου σε παρα πολυ καλη κατασταση
 

lydios__

New Member
Καπα το head and shoulders ειναι αιτια σμηγματος..
Ναι στο καθαριζει τελεια,αλλα μετα τα μαλλια μενουν χωρις λαδι
και αναγκαζεται το σωμα να παραγει ακομη περισσοτερη ποσοτητα λαδιου.

Το χω ψαξει πολυ με τη λαδιλα και εχει να κανει με διατροφη,συχνοτητα πλυσιματος
και πολλα αλλα.

Δεν σου κανει εντυπωση που οι τριχες στο ολο σωμα δεν χρειαζονται σαμπουαν για να ειναι καθαρες.Γιατι ποτε δεν λαδωνουμε στο σωμα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
lydios__ είπε:
Καπα το head and shoulders ειναι αιτια σμηγματος..
Ναι στο καθαριζει τελεια,αλλα μετα τα μαλλια μενουν χωρις λαδι
και αναγκαζεται το σωμα να παραγει ακομη περισσοτερη ποσοτητα λαδιου.

Το χω ψαξει πολυ με τη λαδιλα και εχει να κανει με διατροφη,συχνοτητα πλυσιματος
και πολλα αλλα.

Δεν σου κανει εντυπωση που οι τριχες στο ολο σωμα δεν χρειαζονται σαμπουαν για να ειναι καθαρες.Γιατι ποτε δεν λαδωνουμε στο σωμα?

καθαριζει πολυ αποτελεσματικα την λαδιλα.
στο σωμα δεν εχω αλλα δεν σκεφτηκα ποτε το γιατι.
για αιτια σμηγματος αμφιβαλω αν δημιουργει το συγκεκριμενο
σε αρκετους εχει διωξει το σμηγμα
 

lydios__

New Member
Αιτια δεν δημιουργει.

Αλλα εχω παρατηρησει οτι εαν αφησεις τη λαδιλα λιγο παραπανω χωρις λουσιμο,τοτε
φευγει απο μονη της.Ειναι προσωρινη,δηλαδη.
 
Μπλουζα