Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Άκης

Administrator
Είχα διαβάσει πριν καιρό (αν δεν κάνω λάθος αναφέρθηκε και εδώ), για έναν που εργαζόταν στο ερευνητικό κέντρο της Merck (aka proscar) και είχε ανακαλύψει ότι η αιτία της τριχόπτωσης δεν είναι η ίδια η DHT, αλλά το σμήγμα. Ο τύπος αυτός φυσικά «έφυγε» από την Merck.
Σιγά σιγά παίρνει διαστάσεις το θέμα και σκέφτηκα να το προσθέσω εδώ.


Η θεωρία
Η θεωρία είναι ότι το πρόβλημα της τριχόπτωσης, οφείλεται στην υπερβολική παραγωγή σμήγματος από τους σμηγματογόνους αδένες.

Οι σμηγματογόνοι αδένες είναι μικρά όργανα που εκκρίνουν σμήγμα. Αυτή η ελαιώδης ουσία αποτελεί φυσική ενυδάτωση των μαλλιών και του δέρματος. Οι σμηγματογόνοι αδένες απαντώνται σε όλο το σώμα, αλλά είναι περισσότερα στην περιοχή του κρανίου και γύρω από το μέτωπο, το πηγούνι, τα μάγουλα και τη μύτη.Το σμήγμα που παράγεται από τους σμηγματογόνους αδένες κινείται προς την επιφάνεια της επιδερμίδας μέσα από το θύλακα της τρίχας, για να απελευθερωθεί βγαίνοντας από κάποιον πόρο του δέρματος. Αν, όμως, παγιδευτεί νωρίτερα, προτού προλάβει να ανέβει στην επιφάνεια, σκληραίνει και σχηματίζει μαύρο στίγμα. Συγχρόνως, μέσα στο «αιχμαλωτισμένο» σμήγμα εγκλωβίζονται και νεκρά κύτταρα, που, αντί να αποβληθούν, όπως θα έπρεπε να συμβεί φυσιολογικά, ενώνονται το ένα με το άλλο σχηματίζοντας, έτσι, μια συμπαγή μάζα που εμποδίζει ακόμη περισσότερο την κανονική ροή του σμήγματος. Αν αυτό συμβεί σε βαθύτερο στρώμα της επιδερμίδας, και σε συνδυασμό με την ύπαρξη βακτηριδίων, το πρόβλημα επιδεινώνεται και κάνουν την εμφάνιση τους και άλλα προβλήματα, όπως πχ ακμή.

sebum.gif

Η εικόνα είναι από το primehealthchannel.com.


Με την υπερβολική λοιπόν παραγωγή σμήγματος, συμβαίνει το εξής:
Υπάρχει μία φυσική αλλαγή, καθώς το σμήγμα αυξάνεται
Υπάρχει μία χημική αλλαγή, λόγω της οξείδωσης τους σμήγματος
Υπάρχει επίσης και μία βιολογική αλλαγή που έχει να κάνει με τις ορμόνες και μπορεί να εμφανίσει και προβλήματα που σχετίζονται με αυτές, όπως η ακμή και αυτό επειδή νέα στοιχεία εμφανίζονται ή εξαφανίζονται.
Η εμφάνιση των νέων αυτών στοιχείων, οδηγεί σε μία φλεγμονώδες αντίδραση και το πρόβλημα επιδεινώνεται μιας και αυξάνεται το «δίχτυ» του σμήγματος.
Μερικοί μικροοργανισμοί, αναπτύσσονται και τρέφονται από το σμήγμα, οδηγώντας την αντίδραση του οργανισμού, ο οποίος και τα επιτίθεται. Ίσως αυτήν να είναι η αιτία που προκαλείται πρόωρη φαλάκρα, μιας και οι μικροοργανισμοί αυτοί είναι κολλημένοι στον θύλακα.
Μία άλλη ορμονική διαταραχή, είναι το γεγονός ότι αυξάνεται και η DHT τοπικά, με αποτέλεσμα να συρρικνώνεται με την σειρά της στο σμήγμα.

Οι ειδικοί έχουν καταλήξει ότι υπάρχει γενετική προδιάθεση στην τάση για λιπαρότητα. Συνεπώς, το πρόβλημα δεν εξαφανίζεται πάντα με το τέλος της εφηβείας. Δεν είναι όμως η μόνη αιτία. Η ρύπανση της ατμόσφαιρας, το στρες, η κακή διατροφή ή η χρήση κακής ποιότητας σαμπουάν συχνά «ξυπνούν» τους σμηγματογόνους αδένες και μετατρέπουν ακόμα και τα κανονικά μαλλιά σε λιπαρά.

Υπάρχουν και έρευνες σχετικά με την παραπάνω θεωρία, μιας και λιπίδια που βρέθηκαν μέσα στην τρίχα, βρέθηκαν και στο σμήγμα. Επίσης, έχουν αναφερθεί ότι πολλοί που είχαν τριχόπτωση, είχαν και έντονη λιπαρότητα.

Μπορείτε να δείτε σε δράση το παραπάνω, σε αυτό το flash αρχείο (πατήστε το βέλος να ξεκινήσει), ενώ σε αυτό το ποστ υπάρχει και ένα pdf αρχείο attached με περισσότερες θεωρίες.

Τι κάνουμε;
Για να λύσουμε (?) το πρόβλημα, θα πρέπει:
Να επανέλθει η παραγωγή σμήγματος σε φυσιολογικά επίπεδα.
Να εμποδιστεί ο πολλαπλασιασμός των βακτηριδίων.
Να καταπολεμηθεί η φλεγμονή.
Να αντιμετωπιστεί το φράξιμο των πόρων.

Φυσικά, όχι με επιπλέον χάπια κλπ, αλλά με κάτι τοπικό. Μια λύση που συζητάτε πολύ, είναι το Ελαιο Τζοτζόμπα (Jojoba oil), το οποίο και μπορεί να βρεθεί στην Ελλάδα εύκολα (πχ από Macrovita, zen-shop.gr, otc).
Το σωστό είναι κάποιος συνδυασμός έλαιων μαζί με Τζοτζόμπα και μιας και έχει πολύ καλή διείσδυση, θα μεταφερθεί στην ρίζα και θα καταπολεμήσει το πρόβλημα.

Επίσης, καλό είναι και η λήψη Σπιρουλίνας, μιας και περιέχει πολλές βιταμίνες και δρα στο πρόβλημα του σμήγματος (κυρίως έχει αντί φλεγμονώδης δράση).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Άκης είπε:
Το σωστό είναι κάποιος συνδυασμός έλαιων μαζί με Τζοτζόμπα και μιας και έχει πολύ καλή διείσδυση, θα μεταφερθεί στην ρίζα και θα καταπολεμήσει το πρόβλημα.
κατι σαν κι αυτο? http://www.hairmax-md.com/
ωραιο ονομα ακη τζοτζομπα :D αλλα κανει για ανδρογενετικη αλωπεκια?
σαν συμπληρωματικο δεν ειναι κακο καθαριζει και το δερμα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Ακη, άκρως ενδιαφέροντα τα όσα έγραψες και σαφώς χρειάζεται περαιτέρω ψάξιμο το όλο θέμα.

Αυτό όμως που με κάνει να αναρωτιέμαι είναι άν όλο αυτό το θέμα της τριχόπτωσης κλπ είναι τόσο εύκολο τελικά ώστε να λυθεί με ένα απλό λαδάκι τζοτζόμπα? Μακάρι να ήταν έτσι βέβαια...Αλλά είναι?

Αν υποθέσουμε, όπως αναφέρεις ένα συνδυασμό με άλλα έλαια, αυτά ποιά θα μπορούσαν να είναι?

Επίσης έχω πάρει 2 μπουκαλάκια από αυτό εδώ

http://www.baharcosmetics.gr/bhr2.html

έτσι για να το δοκιμάσω κάπως. Τζοτζόμπα βέβαια δεν έχει μέσα αλλά μπορώ να του κάνω μια μίξη...
Τι λές?
 

NGL

Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

πολυ ενδιαφερουσα θεωρια! 8)
 

Άκης

Administrator
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Georgex6 είπε:
κατι σαν κι αυτο? http://www.hairmax-md.com/
ωραιο ονομα ακη τζοτζομπα :D αλλα κανει για ανδρογενετικη αλωπεκια?
σαν συμπληρωματικο δεν ειναι κακο καθαριζει και το δερμα
χμμμ...... ναι.


GOMI είπε:
Ακη, άκρως ενδιαφέροντα τα όσα έγραψες και σαφώς χρειάζεται περαιτέρω ψάξιμο το όλο θέμα.

Αυτό όμως που με κάνει να αναρωτιέμαι είναι άν όλο αυτό το θέμα της τριχόπτωσης κλπ είναι τόσο εύκολο τελικά ώστε να λυθεί με ένα απλό λαδάκι τζοτζόμπα? Μακάρι να ήταν έτσι βέβαια...Αλλά είναι?

Αν υποθέσουμε, όπως αναφέρεις ένα συνδυασμό με άλλα έλαια, αυτά ποιά θα μπορούσαν να είναι?

Επίσης έχω πάρει 2 μπουκαλάκια από αυτό εδώ

http://www.baharcosmetics.gr/bhr2.html

έτσι για να το δοκιμάσω κάπως. Τζοτζόμπα βέβαια δεν έχει μέσα αλλά μπορώ να του κάνω μια μίξη...
Τι λές?
Βασικά προφέρεται χοχόμπα, αλλά στην Ελλάδα αναφέρεται σαν τζοτζόμπα.
Αυτήν ήταν και η θεωρεία του ερευνητή της Merck. Αλλά κανείς δεν ξέρει τι παίζει ακριβώς.
Καταρχάς το συγκεκριμένο λάδι είναι σαν κερί βασικά, με σύνθεση παρόμοια με αυτήν του ανθρώπινου σμήγματος. Γι' αυτό και απορροφάτε μόνο του, αλλά κάνει και καλή ενυδατική δουλειά. Μπορείς να το βάλεις με άλλα παρόμοιας δράσης ή αντί φλεγμονώδη , όπως η αλόη ή η τσουκνίδα.
Τα άλλα έλαια θα πρέπει να μπουν μέσα στο Jojoba και όχι το αντίθετο, για να παραμείνει σαν κερί.
Το προϊόν που έδειξες, δεν κάνει δουλειά για τριχόπτωση, sorry. Πιθανότατα να βοηθά σε ξηροδερμία και λιπαρότητα.
Αλλά, με 7€ κόστος που είδα σε μερικά sites, μπορεί κανείς να το δοκιμάσει.

Υπάρχει και μία έρευνα, που δημοσιεύτηκε στο Journal of Investigative Dermatology το 2006 με τίτλο "Doxorubicin-Induced Alopecia Is Associated with Sebaceous Gland Degeneration"
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Ωραία...μιας και βάζω 3 φορες την μέρα αλόη, ενδεχομένως σε μια από αυτές να την βάζω μαζί με το λάδι αυτό. Οπως λες και συ δεν χάνουμε κάτι να το δοκιμάσουμε.

Βασικα θυμάμαι παλιότερα μια φίλη μου που μου ειχε πει πως η δερματολόγος της για την έντονη λιπαρότητα στο πρόσωπο της είχε πει να χρησιμοποιεί άργιλο - καολίνη (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο) και μου έλεγε ότι απορροφούσε όλο το σμήγμα από το πρόσωπό της και σιγά σιγά το εξαφάνισε εντελώς.
Δεν ξέρω βέβαια αν ενδυκνείεται ο άργιλος για τα μαλλιά, μπορεί να είναι και εντελώς άσχετο βέβαια, αλλά το αναφέρω γιατί θυμάμαι πως δεν απορροφούσε το σμήγμα επιφανειακά αλλά μέσα από τους πόρους του δέρματος...
 

Άκης

Administrator
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Καλό αυτό με τον άργιλο, μιας και έχω και εγώ λιπαρό δέρμα...

Όσο για το Jojoba, θα κοιτάξω να βρω εδώ Λάρισα πουθενά για test.
 
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

GOMI είπε:
Δεν ξέρω βέβαια αν ενδυκνείεται ο άργιλος για τα μαλλιά

Άργιλο είχα βάλει. Ήταν με tea tree oil. Το άφηνα λίγα λεπτά πρίν λουστώ. Εμένα στη λιπαρότητα στο κεφάλι δε με βοήθησε. Στο πρόσωπο όμως με είχε βοηθήσει πολύ.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

χριστίνα, ήταν συγκεκριμένη μάσκα που χρησιμοποιούσες? του εμπορίου? ή την εφτιαχνες εσύ μόνη σου. Αν επιτρέπεται για πόσο καιρό την χρησιμοποιούσες?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Και αυτή απ ότι βλέπω μόνο για πρόσωπο είναι ε?

Απο μια πρόχειρη ματία που έριξα για μαλλία δεν βρήκα κάτι σχετικό..
Ισως αυτή λέει κάτι έστω και αν επίσης είναι για πρόσωπο..

http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?products_id=1236
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Αυτή που έβαζα έγραφε ότι μπορείς να τη βάλεις και στο κεφάλι. Από το κατάστημα που την έπαιρνα μου είχαν πεί ότι είναι για λιπαρότητα (μαλλιά και πρόσωπο).
 

Ntia

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Καλημέρα σε όλους...!

Διαβάζωντας αυτή τη θεωρία θα έλεγα ότι συμφωνώ!

Γυρνώντας στο παρελθόν, θυμάμαι ότι όταν πρωτοξεκίνησε το πρόβλημα ήταν καλοκαίρι και καλοκαίρι γενικά πάντα χειροτέρευε... Δλδ σε σχέση με τους μήνες που λένε για εποχιακή το καλοκαιρι για μένα ήταν πάντα τραγικό! Να πω ότι πάντα το μαλλί μου ειχε τάση για λιπαρότητα.

Τώρα μετά από ένα καλό χειμώνα και σημαντική βελτίωση, πίστεψα ότι δεν θα ειχα πρόβλημα, κατά τα μέσα ιουνίου όμως μέχρι και σήμερα έχω ξανα μεγάλο πρόβλημα ενώ συνεχίζω κανονικά τη θεραπεία... Τα μαλλιά μου ξαναγυρίσανε στα ίδια που ήταν πρωτού αρχίσω τη θεραπεία. Προσωπικά πιστεύω ότι φταίει η ζέστη αλλά και ο ιδρώτας που δεν είναι σε ίδια ποσοτητα το χειμώνα.

Ένα καλό σαμπουάν που με έχει βοηθήσει πολύ στη λιπαρότητα και φυσικά το χειμώνα βοηθά περισσότερο γιατί δεν ιδρώνω τόσο πολύ, είναι το argeal της duckray και νομιζω οτι εχει αργιλο.

Δράμα η κατάσταση... :'(
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

φαντάσου ότι λούζομαι καλοκαίρι πρωί πριν την δουλειά και απόγευμα - αν δεις τα μαλλιά μου πριν τα λουσίματα θα αποδεχθούμε όλοι την παραπάνω θεωρεία ... O0
 

barman

Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

...οντως αυτη του τυπου της merck ειναι μια ενδιαφερουσα 8εωρια..και γενικα πολλες εταιριες εχουν στραφει στην αντιμετωπιση της τριχοπτωσης απο αυτην την οπτικη γωνια..με αντιβιοτικα προιοντα.
 

geofish

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Για όσους ψάχνουν ή έχουν ακούσει κουφές θεωρίες για την τριχόπτωση θα έχουν ακούσει ότι το γλείψιμο με την γλωσσά της αγελάδας σταματάει την τριχόπτωση και φυτρώνουν νέα μαλλιά..
ο λόγος που γίνεται αυτό συμφωνά με κάποιους είναι ότι ο σίελος της αγελάδας περιέχει αντιμικροβιακές και αντιμυκητιακές ιδιότητες και σκοτώνει τους μικροοργανισμούς που είναι υπεύθυνοι για την τριχόπτωση.
:unsure
 

vayero

Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

geofish είπε:
Για όσους ψάχνουν ή έχουν ακούσει κουφές θεωρίες για την τριχόπτωση θα έχουν ακούσει ότι το γλείψιμο με την γλωσσά της αγελάδας σταματάει την τριχόπτωση και φυτρώνουν νέα μαλλιά..
ο λόγος που γίνεται αυτό συμφωνά με κάποιους είναι ότι ο σίελος της αγελάδας περιέχει αντιμικροβιακές και αντιμυκητιακές ιδιότητες και σκοτώνει τους μικροοργανισμούς που είναι υπεύθυνοι για την τριχόπτωση.
:unsure
???
Σκέψου να έβγαινε σε τζελ 2 σε 1 (φιξάρισμα και αντιμικροβιακή δράση)!!! :D
 

barman

Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

εγω παιδια οταν διαπιστωσα οτι αρχισα να χανω τα μαλλια μου,πηγα και πηρα μια μικρη αγελαδιτσα...την ταιζα και την φροντιζα απο μικρη...εχω εχανα αυτη εγλυφε!! αλλα οταν αρχισα να βαζω spiro της πικριζε και δεν με εγλυφε στην κεφαλα πια!! χαχαχαχα :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Καλημέρα σε όλους...!

Διαβάζωντας αυτή τη θεωρία θα έλεγα ότι συμφωνώ!

Γυρνώντας στο παρελθόν, θυμάμαι ότι όταν πρωτοξεκίνησε το πρόβλημα ήταν καλοκαίρι και καλοκαίρι γενικά πάντα χειροτέρευε... Δλδ σε σχέση με τους μήνες που λένε για εποχιακή το καλοκαιρι για μένα ήταν πάντα τραγικό! Να πω ότι πάντα το μαλλί μου ειχε τάση για λιπαρότητα.

Τώρα μετά από ένα καλό χειμώνα και σημαντική βελτίωση, πίστεψα ότι δεν θα ειχα πρόβλημα, κατά τα μέσα ιουνίου όμως μέχρι και σήμερα έχω ξανα μεγάλο πρόβλημα ενώ συνεχίζω κανονικά τη θεραπεία... Τα μαλλιά μου ξαναγυρίσανε στα ίδια που ήταν πρωτού αρχίσω τη θεραπεία. Προσωπικά πιστεύω ότι φταίει η ζέστη αλλά και ο ιδρώτας που δεν είναι σε ίδια ποσοτητα το χειμώνα.

Ένα καλό σαμπουάν που με έχει βοηθήσει πολύ στη λιπαρότητα και φυσικά το χειμώνα βοηθά περισσότερο γιατί δεν ιδρώνω τόσο πολύ, είναι το argeal της duckray και νομιζω οτι εχει αργιλο.

Δράμα η κατάσταση... :'(

Ntia, λογικό μου φαίνεται αυτό αφού ψάχνοντας στο Νετ είδα ότι ο Ήλιος και γενικότερα οι ακτίνες UV, αυξάνουν την έκκριση των σμηγματογόνων αδένων έως και 30%. Ίσως μια καλή πρόταση να φαντάζει ένα spray προστασίας των μαλλίων από την ηλιακή ακτινοβολία κατά την διάρκεια που είσαι στην παραλία π.χ.
Επίσης διάβασα ότι από την ηλικία των 15 έως και 30 οι αδένες παράγουν το πιο πολύ σμήγμα, για να αρχίσουν να περιορίζουν την έκκρισή τους δραματικά από τα 50 και μετά..
Οι ηλικιές αυτές δεν είναι και από τις πιο κρίσιμες? Με ορισμένες εξαιρέσεις πάντα βέβαια..

Από κει και πέρα και όπως φαίνεται στις επισυναπτόμενες εικόνες που έβαλε ο Ακης, φαίνεται ότι όντως το σμήγμα και μόνο είναι αρκετό για να κάνει την όλη ζημιά.
Από την άλλη όμως αναρωτιέμαι πως μπορεί π.χ το προσκάρ, που προφανώς δεν έχει να κάνει με το σμήγμα, να δίνει καλά αποτελέσματα στο σύνολο των όσων το χρησιμοποιούν ή και γενικότερα ορισμένα αντιανδρογόνα.
Ενδεχομένως να μην "εγκλωβίζεται" αρκετή dht στον ήδη εγκλωβισμένο από το σμήγμα θύλακα??? :chinscratch

Εσείς τι λέτε?

Ντια το σαμπουάν σκέφτομαι να το πάρω και γω...ειδικά για τώρα το καλοκαίρι... :p
Διαφορετικά θα πρέπει να βρώ χώρο στο σπίτι να βάλω την αγελάδα... :D
 
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Φιλε GOMI επισκεπτικα σημερα στο περιστερι αυτο το εργαστηρι απο τις συνταγες της γιαγιας 35€ το μπουκαλακι
εσυ που το εχεισ δοκιμασει κανει τιποτε?
η κυρια εκει υποσχονταν οτι απο τις 2 πρωτες εβδομαδες θα δω βελτιωση......τι να πω!
παντος πολυς κοσμος παιδια ταλαιπωρειτε με την τριχοπτωση και εφαρμοζει διαφορα στο κεφαλι του
αυτο δε που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ηταν οταν σε ενα καταστημα βιολογικων προιοντων μου εκμυστηρευτικε ενας κυριος οτι του ειπε καποιος για να σωσεις τα μαλλια σου να βαλεις για 10 μερες τα "κακα" απο ασαραντιγο
θυλικο μωρο και το .......εκανε παιδια φανταστητε που εχει φτασει ο κοσμος....!!
 
Μπλουζα