Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

MANKAR

Active Member
[amquote]
kostas είπε:
Εγώ υποφέρω 11 χρόνια από υπερβολικό σμήγμα χωρίς να κατάφερα ποτέ να βρω μια λύση. Η υπερβολική παράγωγη ξεκίνησε μαζί με την τριχόπτωση όταν ήμουν 17,5 και τώρα στα 29 έχω φτάσει σε Norwood 6 προς 7.
Από εξετάσεις που έκανα για βιταμίνες, ορμονικές και γενικά δεν έβγαλα ποτέ άκρη άδειαζε μόνο η τσέπη μου .Το καλοκαίρι η κατάσταση είναι απελπιστική προσπαθώ να μην βγαίνω καθόλου από το σπίτι.
Tα πρώτα 7 χρόνια πίστευα ότι το σμήγμα έριχνε τα μαλλιά είχα φτάσει σε σημείο να λούζομαι μέχρι και 2-3 φόρες την ημέρα. Μετά τα 7 χρόνια και μετά από πολλά χαμένα χρήματα άρχισα να πιστεύω ότι η τριχόπτωση μου προκαλεί το σμήγμα.
[/amquote]

και εγω εχω αρχισει να πηστευω αυτο οτι δλδ οταν αρχιζει περισσοτερη τριχοπτωση βγαζω και περισσοτερο σμηγμα!!υποτιθεται οτι το σμηγμα βοηθα στο να καθαριζει το δερμα του τριχωτου οτι ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikipitri

Member
δεν εχεις άδικο... το ένα φέρνει το άλλο!!!
και δυστυχώς δεν γνωρίζουμε πως θα το αντιμετωπίσουμε!!!
 

MANKAR

Active Member
μαλλον οταν βρεθει και καποια μονιμη λυση για την τριχοπτωση θα περιοριστει και η ΣΔ!!παλια που ειχα ΣΔ ειχα και δυνατα και πυκνα μαλλια!!
 

lab_rat

Member
[amquote]
MANKAR είπε:
και εγω εχω αρχισει να πηστευω αυτο οτι δλδ οταν αρχιζει περισσοτερη τριχοπτωση βγαζω και περισσοτερο σμηγμα!!υποτιθεται οτι το σμηγμα βοηθα στο να καθαριζει το δερμα του τριχωτου οτι ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια!!
[/amquote]
Εγω ειμαι σχεδον σιγουρος. Οποτε εχω αυξημενη τριχοπτωση εχω και αυξημενο σμηγμα (δεν εχω ΣΔ). Δε ξερω ομως αν φταιει αυτο καθ εαυτο η ειναι και τα δυο αποτελεσμα αυξημενης dht αλλα ανεξαρτητα μεταξυ τους!

Τωρα δοκιμαζω κατι για το σμηγμα και περιμενω να δω...
 

MANKAR

Active Member
[amquote]
lab_hair είπε:
MANKAR είπε:
και εγω εχω αρχισει να πηστευω αυτο οτι δλδ οταν αρχιζει περισσοτερη τριχοπτωση βγαζω και περισσοτερο σμηγμα!!υποτιθεται οτι το σμηγμα βοηθα στο να καθαριζει το δερμα του τριχωτου οτι ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια!!

Εγω ειμαι σχεδον σιγουρος. Οποτε εχω αυξημενη τριχοπτωση εχω και αυξημενο σμηγμα (δεν εχω ΣΔ). Δε ξερω ομως αν φταιει αυτο καθ εαυτο η ειναι και τα δυο αποτελεσμα αυξημενης dht αλλα ανεξαρτητα μεταξυ τους!

Τωρα δοκιμαζω κατι για το σμηγμα και περιμενω να δω...
[/amquote]

αυτο που δοκιμαζεις ειναι μεσα σε αυτα τα κλασικα που δοκιμαζουμαι ολοι για το σμηγμα η' κατι διαφορετικο??αν δεις αποτελεσμα γραψε εδω να μας πεις μπας και απαλαγουμαι και εμεις!!
 

lab_rat

Member
[amquote]
MANKAR είπε:
και εγω εχω αρχισει να πηστευω αυτο οτι δλδ οταν αρχιζει περισσοτερη τριχοπτωση βγαζω και περισσοτερο σμηγμα!!υποτιθεται οτι το σμηγμα βοηθα στο να καθαριζει το δερμα του τριχωτου οτι ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια!!
lab_hair είπε:
Εγω ειμαι σχεδον σιγουρος. Οποτε εχω αυξημενη τριχοπτωση εχω και αυξημενο σμηγμα (δεν εχω ΣΔ). Δε ξερω ομως αν φταιει αυτο καθ εαυτο η ειναι και τα δυο αποτελεσμα αυξημενης dht αλλα ανεξαρτητα μεταξυ τους!

Τωρα δοκιμαζω κατι για το σμηγμα και περιμενω να δω...
MANKAR είπε:
αυτο που δοκιμαζεις ειναι μεσα σε αυτα τα κλασικα που δοκιμαζουμαι ολοι για το σμηγμα η' κατι διαφορετικο??
[/amquote]
Oral Pantothenic Acid + L-Carnitine

http://www.drdach.com/Acne_B5.html

MANKAR είπε:
αν δεις αποτελεσμα γραψε εδω να μας πεις μπας και απαλαγουμαι και εμεις!!

Εννοειται! Γιαυτο ειμαστε εδω :wink:
 

cmos516

Member
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης μηπως υπαρχει καποια αντιστοιχια...,μηπως εχει να πει κανεις κατι.

Στο προσωπο μου βγαζω συχνα πυκνα κατι σπυρια μεγαλα,με σμηγμα μεσα(σα καλογερους-καλογερους).
Συνεχως ολο και καποιο σπυρακι θα εμφανιστει (παρολο που ειμαι πλεον 30.Στην εφηβεια ειχα ακμη)που θα μου υποδηλωση οτι οι σμηγματογονοι αδενες μου δεν υσηχαζουν ποτε.
Επισης γενικα με εχω λιπαρο δερμα,αλλα και το μαλλι λαδωνει μεσα σε 3 ωρες απο το λουσιμο(οχι πολυ ομως)

Ειμαι nw1 και παω προς 2 υπαρχει μια σχετικη οπισθοχωρηση της hairline(σα ποντικοφαγομενη,αδυναμη)περισσοτερο στους κροταφους,αλλα αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι γενικα εχουν λεπτυνει-αδυναμωσει αρκετα τα μπροστινα(τα πισω ομως -πλαινα ειναι υγιεστατα)

Μπορει να εχει καμια σχεση η θεωρια αυτη με τα μαλλια μου ?

Τι μπορω να κανω ωστε εαν ειναι τουλαχιστων απο αυτο,να το εξαληψω και να μεινει η α.α. αν ειναι.
Γενικα τι να κανω να δυναμωσουν ,εχουν γινει πολυ αδυναμα.(χωρις βεβαια να φαινετε καραφλο σημειο).
Τοσο καιρο ελεγα οτι ειναι α.α. και δεν εκανα τιποτα,αλλα εαν υπαρχει περιπτωση να ειναι και απο κατι αλλο ,ειναι κριμα(και εχω καποιες ενδειξεις γενικα)

Επισης θελω να παω σε δερματολογο να κανω κατι για τα μαλλια μου,αλλα οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι,και γενικα δεν νομιζω οτι γνωριζουν τετοιες "ψαγμενες"πληροφοριες.(το μονο που ξερουν ειναι το ριγκεν,το χαπι,και την μεταμοσχευση)

Y.Γ.Αν εχει καποιος να μου συστησει επισης καποιον καλο που να γνωριζει για μαλλια,ας στειλει ενα pm(Αθηνα)
 

soylios

Member
για τα σπυρακια στα μουτρα βαλε airol η οποια ρυθμιζει και την παραγωγη σμηγματος, για το κεφαλι φτιαξε μια λοσιον απο αλοη βαζε τη 2 φορες τη μερα
 

panoslydios

New Member
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΜΗΓΜΑ= DERMA ROLLER ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ!
Οποιος δεν το πιστευει ας κανει ενα ρολλαρισμα με δερμο ρολλερ σε μια μονο περιοχη..
θα δει στην περιοχη εκεινη θα σταματησει η φαγουρα και το σμηγμα, αλλα θα υπαρχει στο υπολοιπο τριχωτο...
μετα απο 10 ολοκληρα χρονια δεν εχω φαγουρα εκει που το χρησιμοποιησα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

baldy

Member
παντα πιστευα οτι τι λιπαρο μαλλι οδηγει σε φαλακρα αρα ειμαι καταδικασμενος.Η δερματολογος ομως μου ειπε ομως οτι η σμηγματοροικη δερματιτιδα δεν προκαλει φαλακρα εχω μπερδευτει
 

gianniskritikos

New Member
η δερματολογος σου δεν ξερει τι λεει καθως αν εχεις σμηγμα και εχεις ευσθητα τριχοθηλακια στην ΔΗΤ το σμηγμα σου ριχνει τα μαλλια καθως περιεχει ΔΗΤ....


απλα αν εχεις σμηγμα θα τα χασεις πολυ πιο εφκολα απο οτι θα τα εχανες και μαλιστα θα χασεις και καποιο ποσοστο παραπανο απο οτι θα εχανες....τωρα αν δεν εχεις ΑΑ απο τη φυση σου και εχεις σμηγμα τοτε παλλι μπορει και να προκαλεσει τριχωπτωση αλλα οχι σιγουρα... υπαρχουν πελες αποψεις πανο στο αν το σμηγμα σε κεφαλι που δεν ειναι για να καραφλιασει αν το σμηγμα μπορει να προκαλεσει καραφλα εγω το ποιο πιθανων εχω ευσεθητα τριχωθηλακια εκει που εχω σμηγμα εχω αραιοση οποτε μου ριχνει το μαλλι μπορει αυτες οι τριχες να πεφτανε σε 2 χρονια λογο ΑΑ απο εσωτερικα και οχι απο εξωτερικα λογο σμιγματος λογο το οτι εχω προδιαθεση.... το θεμα ειναι οτι και 2 χρονια ειναι αρκετα....
 

baldy

Member
σωστος αλλα ειδες το θεμα ειναι αν εχεις ευαισθητα τριχοθυλακια,μπορει να εχεις πολυ σμηγμα αλλα οχι ευαισθησια στη δητ αρα κατα μια ενοια σωστα το ειπε
 

fotisI

Member
panoslydios είπε:
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΜΗΓΜΑ= DERMA ROLLER ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ!
Οποιος δεν το πιστευει ας κανει ενα ρολλαρισμα με δερμο ρολλερ σε μια μονο περιοχη..
θα δει στην περιοχη εκεινη θα σταματησει η φαγουρα και το σμηγμα, αλλα θα υπαρχει στο υπολοιπο τριχωτο...
μετα απο 10 ολοκληρα χρονια δεν εχω φαγουρα εκει που το χρησιμοποιησα!
έχεις λινκ από αυτό που χρησιμοποιείς?
ευχαριστώ...
 

panoslydios

New Member
fotisI είπε:
panoslydios είπε:
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΜΗΓΜΑ= DERMA ROLLER ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ!
Οποιος δεν το πιστευει ας κανει ενα ρολλαρισμα με δερμο ρολλερ σε μια μονο περιοχη..
θα δει στην περιοχη εκεινη θα σταματησει η φαγουρα και το σμηγμα, αλλα θα υπαρχει στο υπολοιπο τριχωτο...
μετα απο 10 ολοκληρα χρονια δεν εχω φαγουρα εκει που το χρησιμοποιησα!
έχεις λινκ από αυτό που χρησιμοποιείς?
ευχαριστώ...

Δεν θυμαμαι φιλε. Νομιζω ηταν απο το ελληνικο apalis.gr
αλλα νομιζω τωρα δεν το πουλανε.
Τσεκαρε σε ebay και amazon για ρολλερ με 192 βελονες,απο τιτανο
ή και με 540 κανει δουλεια .
Αν δεις το κυριο νημα θα δεις πολλα να ποσταρονται.
Και με βουρτσισμα το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις λογικα,
 

panosdouk

New Member
Εκτός από την Τρετινοΐνη (airol) σμηγματοστατικά είναι το Αζελαϊκό οξύ και το Υπεροξείδιο του βενζολίου. Ειδικά το υπεροξείδιο του βενζολίου αναστέλλει την υπέρμετρη παραγωγή σμήγματος , ωστόσο η τοπική μακροχόνια χρήση του στο τριχωτό της κεφαλής μπορεί να αποχρωματίσει λίγο τη τρίχα.
Και τα τρία είναι ερεθιστικά αν χρησιμοποιηθούν για μεγάλο χρονικό διάστημα.
 

panoslydios

New Member
panosdouk είπε:
Εκτός από την Τρετινοΐνη (airol) σμηγματοστατικά είναι το Αζελαϊκό οξύ και το Υπεροξείδιο του βενζολίου. Ειδικά το υπεροξείδιο του βενζολίου αναστέλλει την υπέρμετρη παραγωγή σμήγματος , ωστόσο η τοπική μακροχόνια χρήση του στο τριχωτό της κεφαλής μπορεί να αποχρωματίσει λίγο τη τρίχα.
Και τα τρία είναι ερεθιστικά αν χρησιμοποιηθούν για μεγάλο χρονικό διάστημα.

To υπεροξειδιο του βενζολιου εχει κανει ζημια σε πολλος χρηστες σε φορουμ ακμης.

Το σμηγμα αντιμετωπιζεται με βουρτσισμα,μικροβελονισμο και πραγματικη διατροφη.
 

weznem

Well-Known Member
panosdouk είπε:
Εκτός από την Τρετινοΐνη (airol) σμηγματοστατικά είναι το Αζελαϊκό οξύ και το Υπεροξείδιο του βενζολίου. Ειδικά το υπεροξείδιο του βενζολίου αναστέλλει την υπέρμετρη παραγωγή σμήγματος , ωστόσο η τοπική μακροχόνια χρήση του στο τριχωτό της κεφαλής μπορεί να αποχρωματίσει λίγο τη τρίχα.
Και τα τρία είναι ερεθιστικά αν χρησιμοποιηθούν για μεγάλο χρονικό διάστημα.

εγω βαζω αιρολ πανω απο 1,5 χρονο δεν εχω κανενα ερεθισμο αν προσεξεις λιγο τον ηλιο και την ποσοστητα...
στην αρχη ειχα κοκκινιλες και τσουξιματα ελαφρια,επειδη εβαζα πολ αλοιφη..
 

krhtikos21

Member
παιδια έχω θέμα με την λιπαρότητα.πραγματικά εγώ πιστευω είναι μεγάλη παράμετρος στην τριχοπτωση μου.παρατηρώ να μου πέφτουν τρίχες στην φαβορίτα .είναι τεράστιο πρόβλημα κια αυξάνεται ραγδαία.
μήπως αντί να χτηπήσουμε όμως την λιπαρότητα εξωτερικά να βρουμε τι την προκαλέι??
η λιπαρότητα είναι αποτέλεσμα ας βρουμε την αιτία.

ξέρει κανείς έστω τοπικά κάποιο καλό σαμπουαν?
εγώ βλεπω ΤGEL παίζει πολύ και fungoral.
 
Μπλουζα