Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

kwsths

Member
lydios__ είπε:
Αιτια δεν δημιουργει.

Αλλα εχω παρατηρησει οτι εαν αφησεις τη λαδιλα λιγο παραπανω χωρις λουσιμο,τοτε
φευγει απο μονη της.Ειναι προσωρινη,δηλαδη.

το χω δοκιμασει γτ ακουσα τη γιαγια μου να λεει ακριβως τα ιδια και ειπα να δοκιμασω. γτ ειναι πολυ λογικο παλια που καναν μπανιο μια φορα το μηνα ουτε λαδιλα ουτε τριχοπτωση ειχαν.. αντεξα 8 μερες στη 4 μερα το μαλλι εβγαζε ποσοτητα για σαλατα επεμενα ομως και μεχρι την 8 ασε να μη πω πως ηταν.. δικη μου παραγωγη λαδιου ανοιγα αν ηθελα.. αν εχεις παθογενεια δεν βγαινει τιποτα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lydios__

New Member
Kωστη ποια ειναι η διατροφη σου?

Υπαρχουν τροφες που δημιουργουν σμηγμα.

Τα λαδια ακομη και το ελαιολαδο δυσκολα επεξεργαζονται στο συκωτι .
Αν και το καθαριζουν και προλαμβανουν τη δημιουργια πετρας,
ομως αναγκαζεται να τα παει ολα παλι πανω προς το λαιμο το συκωτι.
 

kwsths

Member
lydios__ είπε:
Kωστη ποια ειναι η διατροφη σου?

Υπαρχουν τροφες που δημιουργουν σμηγμα.

Τα λαδια ακομη και το ελαιολαδο δυσκολα επεξεργαζονται στο συκωτι .
Αν και το καθαριζουν και προλαμβανουν τη δημιουργια πετρας,
ομως αναγκαζεται να τα παει ολα παλι πανω προς το λαιμο το συκωτι.

η διατροφη μου ειναι 22 φορες καλυτερη απο το 90 % των ατομων της ηλικιας μου.. τρωω 8 φουτα τη μερα μαυρο ψωμι οσπρια και ξηρους καρπους καθολου γαλα .. κι ομως δεν τους πεφτει τριχα και δεν εχουν καθολου λαδωμα παρολο που τρωνε καθημερινα πιτογυρα πατατακια πιτσες κρεπες μπουγατσα με κακαο καθε πρωι.. μια μινι ερευνα π εκανα το 80 % της ηλικιας μου δεν τρωωει πανω απο 4 φρουτα τη βδομαδα και πολλοι δεν εχουν παει ουτε μια φορα σε μαναβη στη ζωη τους.. οποτε η θεωρια σου περι φρουτοφαγιας ειναι μαλλον 7SFGSFG
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω αν μεινω μια μερα χωρις μπανιο,μπορω να στυψω το μαλλι και να τηγανισω 2 αυγα ματια.
το συγκεκριμενο σαμπουαν με εχει βοηθησει παρα πολυ.
διωχνει την λαδιλα και ειναι πιο ανεκτες οι λοσιον στο δερμα μου.
εχω παρατηρησει διαφορες με την ιδια λοσιον με αυτο και με αλλο σαμπουαν και υπαρχει διαφορα.
δοκιμασα προσφατα και ενα ακομα καλο στο θεμα λαδιλα.το bepanthol
 

giannis25

Member
αυξημένο λάδι προκαλει το sex. διεγειρονται οι σμηγματογονοι αδενες. αν καποιος στα σταματησει το sex για καμμια βδομάδα το λάδωμα θα μειωθεί πάρα πολύ.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Br J Dermatol. 2014 Jun;170(6):1313-8. doi: 10.1111/bjd.12842.
Morphological and morphometric study of the androgenetic alopecic scalp using two- and three-dimensional analysis comparing regional differences.

Kim JN1, Lee JY, Shin KJ, Gil YC, Koh KS, Song WC.
Author information

Abstract

BACKGROUND:
Androgenetic (male-type) alopecia (AGA) is caused by genetic and androgenetic effects. The progression of baldness results in smaller hair papillae, thinner hair and a shortened hair cycle. Alopecia occurs mainly in the frontal region and, to a lesser extent, in the occipital region.

OBJECTIVES:
The morphological differences in the hair follicular units between the alopecic frontal scalp and the vertex and occipital regions were compared using cross-sectional histology and three-dimensional reconstruction.

METHODS:

Skin specimens were obtained from the frontal, vertex and occipital regions of 24 male human cadavers with fully progressed AGA, and from the frontal region of 32 normal cadaveric scalps. These specimens were fixed, processed using routine histological methods, serially sectioned at a thickness of 10 μm and then stained with Masson's trichrome. The serial sections were reconstructed three-dimensionally using 'Reconstruct' software.

RESULTS:
The ratios between the numbers of terminal and vellus hairs in the frontal and occipital regions in the AGA scalps were 0·2 : 1 and 3·5 : 1, respectively. Almost all of the hair follicles in the frontal region were vellus hair follicles. The sebaceous gland and arrector pili muscle were larger in the frontal region than in the occipital region.

CONCLUSIONS:

The morphology of the AGA scalp has been characterized. The terminal-to-vellus hair ratio in the occipital (normal) region was different from that in the frontal (alopecic) region. Moreover, sebaceous glands were larger in the frontal alopecic region than in the occipital region. These larger glands may be associated with other dermatological pathologies, such as seborrhoeic dermatitis.

© 2014 British Association of Dermatologists.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24446778
 

fotisI

Member
Είναι σίγουρο ότι η λαδίλα μειώνει την αναπνοή που έχει τρίχα, και αν δείτε όσοι έχουν λιπαρό δέρμα έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες για καράφλα.
Σας το ξαναλέω, όλοι στην οικογένεια είχαν πολύ μαλλί. Ειδικά ο παππούς που λούζεται 1-2 φορές το μήνα έχει μαλλί διαφήμισης στα 95 του. Χωρίς λαδίλα, χωρίς μυρωδιές χωρίς τίποτα κακό...
Θεωρώ ότι κάτι παίζει με τα σαμπουάν μας. ίσως έχουν βρει την φόρμουλα για να καταναλώνουμε πολλά ώστε να μένει καθαρό το κεφάλι. Και αυτά ίσως βλάπτουν...
Αν βάλετε μια τρίχα σε καυστική ποτάσα, έστω και αραιωμένη, θα δείτε ότι η τρίχα μαλακώνει και διαλύεται... Όλα τα ρευστά απορρυπαντικά έχουν ποσοστό ποτάσας μέσα τους.

Μήπως τελικά προκαλούμε την καράφλα με την συχνή ανάγκη για λούσιμο?
Μήπως τελικά κάποιοι που δεν έχουν την ανάγκη να λουστούν κάθε 2η μέρα δεν καίνε τόσο το δέρμα τους και η τρίχα προλαβαίνει τον κύκλο της?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σίγουρα δεν είναι τόσο απλό όσο η μείωση του λουσίματος. Αλλά ναι, εμάς μας επηρεάζουν προς το χειρότερο σχεδόν τα πάντα.

Από αυτή την έρευνα, το βλέπω κάπως έτσι...

Γονίδια (?)----> local tissue 5 alpha reductase-----> testo to Dht----> υπερπλασία σμηγματογόνων αδένων-----> πνίξιμο του θύλακα----> συσσώρευση σμήγματος-----> αύξηση βακτηριδίων που τρέφονται από αυτό----> ενεργοποίηση mast cell----> αύξηση της pgd2....and let the game begin


fetchObject.action


Mast cells have been most widely studied in the context of allergic disease but also play a critical role in host defence against bacterial infection,

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12570671

Prostaglandin D2 (PGD2) is the major cyclooxygenase metabolite of arachidonic acid released after stimulation of mast cells.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10352758

Mast cells play a pivotal role in the host defence against pathogens.

Pathogen recognition by host receptors leads to mast cell activation and both direct and indirect antimicrobial responses. Abbreviations: AMP, antimicrobial peptide; CCL20, chemokine (C-C motif) ligand 20; CR, complement receptor; DC, dendritic cell; FcR, Fc receptor; GPI, glycosylphosphatidylinositol; Ig, immunoglobulin; IL-8, interleukin-8; IP10, interferon gamma-induced protein 10; LTC4, leukotriene C4; NK cell, natural killer cell; NOD, nucleotide oligomerisation domain like receptor; ROS, reactive oxygen species; TLR, toll-like receptor; TNF-α, tumour necrosis factor-alpha.

Επίσης, μέχρι στιγμής, η όποια διόγκωση των σμηγματογόνων αδένων, είναι μόνιμη...είτε στη δική μας περίπτωση της Α.Α. είτε και σε άλλες παθήσεις που τους αφορούν, αν και "λένε" ότι η φωτοθεραπεία (blue + red led light) μπορεί να βοηθήσει στον έλεγχό τους.
 

fotisI

Member
Να τονίσω ότι όσο το έχω ψάξει έχω φτάσει στο σημείο ότι όσοι έχουμε τέτοιο θέμα μάλλον έχουν έλλειψη ψευδάργυρου, μιας και νομίζω ότι το ενεργό συστατικό που μας κάνει να νοιώθουμε προσωρινά καλύτερα είναι το ~pirithione zinc

Σίγουρα δεν είναι τόσο απλό όσο το κάνουμε να φαίνεται αλλά από κάπου πρέπει να πιαστεί...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
και αυτό ίσως μπορούσε να βοηθούσε...

http://www.twlc.com.tw/en/light_3-1.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16766484

red light ενδεχομένως να το επιχειρήσω μιας και το είχα στο πρόγραμμα. Αλλά και για blue light, θέλει άλλα 200 ευρώ...

http://www.ebay.com/itm/NEW-Blue-MD-High-Power-LED-Acne-Hands-Free-Light-Therapy-Treatment-/360956702717?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item540ab22ffd
 

hairz

New Member
Field report:

Παιδια ειμαι εδω και ενα μηνα ωμοφαγος(που σημαινει τιποτα μαγειρεμενο-ωμα φρουτα, ωμα λαχανικα,αβοκαντο, ωμοι ξηροι καρποι) χωρις λαδια ,και λιπαροτητα δεν υπαρχει.

Ειναι τοσο απλο. Ειναι απιστευτο το κεφαλι σου να μην λαδωνει.

Ειναι 100% θεμα διατροφης.

Επιστροφη στις φυσικες συνηθειες και ξεχνα υπερπλασια σμηγματογονων αδενων.

Ολη η επιστημη βασιζεται στο να συγκαλυψει τις κακες διατροφικες συνηθειες των ατομων
με περιεργες ψευδο-εννοιες ,που το πληθος της πιστευει και φτανει στο σημειο να δινει χρηματα στους τσαρλατανους για ''ερευνα''.

Εναλλακτικα οταν τρως αντιθετα απο το φυσικο τροπο χρειαζεσαι επιπλεον φαγητα για την οξειδωση των παραπανησιων λιπιδιων.Φρουτα και λαχανικα πλουσια σε β βιταμινες.
Μια καλη αρχη ειναι νερο-κεφιρ και κομπουχα.Δηλαδη προβιοτικα-ζωντανοι οργανισμοι.
Οποιος εχει θεμα λιπαροτητας με ξηρους καρπους,για να τη μειωσει πρεπει να τους βρεχει σε νερο για 8 ωρες ωστε να φευγουν οι αναστολεις ενζυμων και το φυτικο οξυ.

Μασαζ και detumescence στις προβληματικες περιοχες.Ειδικα για οποιον εχει φτασει σε σημειο πολυ σκληρου δερματος στις καραφλες περιοχες.Σε τετοιες περιπτωσεις η διατροφη και οι καλες συνηθειες απο μονες τους δεν θα φερουν πισω τα μαλλια.Πρεπει μηχανικα να σπασεις το σκληρο δερμα.

Λεμφικη κυκλοφορια σε δραση- περπατημα ξυπολητος σε παραλια(grounding),yoga,χυμος σταφυλι,
πολλα φρουτα,αγγουρι,αρκετο νερο.Ολα αυτα κανουν το συστημα εσωτερικα να κινειται.
Οι λεμφαδενες ειναι το πραγματικο στομαχι μας.Εκει καταληγει η τροφη που δεν μπορει να αφομοιωθει 100%.Πολλα λιπιδια συγκεντρωνενται στους λεμφαδενες στο προσωπο και το κεφαλι.Κανουν φλεγμονες
και καταληγουμε με ασβεστοποιημενο τριχωτο,πνιγμενους θυλακες,λιπαρα φουσκωτα μαγουλα και αλλα.

Μπανιο στο θαλασσινο αλατι για να καθαρισει τη σμηγματορροικη δερματιτιδα.
Ηλιοθεαση για να σκοτωσει τους μυκητες που τρεφονται στο βρωμικο λεμφικο περιβαλλον πανω στη κεφαλη.

Με λιγα λογια ζησε .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
hairz είπε:
Field report:

Παιδια ειμαι εδω και ενα μηνα ωμοφαγος(που σημαινει τιποτα μαγειρεμενο-ωμα φρουτα, ωμα λαχανικα,αβοκαντο, ωμοι ξηροι καρποι) χωρις λαδια ,και λιπαροτητα δεν υπαρχει.

Ειναι τοσο απλο. Ειναι απιστευτο το κεφαλι σου να μην λαδωνει.

Ειναι 100% θεμα διατροφης.

Επιστροφη στις φυσικες συνηθειες και ξεχνα υπερπλασια σμηγματογονων αδενων.

Ολη η επιστημη βασιζεται στο να συγκαλυψει τις κακες διατροφικες συνηθειες των ατομων
με περιεργες ψευδο-εννοιες ,που το πληθος της πιστευει και φτανει στο σημειο να δινει χρηματα στους τσαρλατανους για ''ερευνα''.

Εναλλακτικα οταν τρως αντιθετα απο το φυσικο τροπο χρειαζεσαι επιπλεον φαγητα για την οξειδωση των παραπανησιων λιπιδιων.Φρουτα και λαχανικα πλουσια σε β βιταμινες.
Μια καλη αρχη ειναι νερο-κεφιρ και κομπουχα.Δηλαδη προβιοτικα-ζωντανοι οργανισμοι.
Οποιος εχει θεμα λιπαροτητας με ξηρους καρπους,για να τη μειωσει πρεπει να τους βρεχει σε νερο για 8 ωρες ωστε να φευγουν οι αναστολεις ενζυμων και το φυτικο οξυ.

Μασαζ και detumescence στις προβληματικες περιοχες.Ειδικα για οποιον εχει φτασει σε σημειο πολυ σκληρου δερματος στις καραφλες περιοχες.Σε τετοιες περιπτωσεις η διατροφη και οι καλες συνηθειες απο μονες τους δεν θα φερουν πισω τα μαλλια.Πρεπει μηχανικα να σπασεις το σκληρο δερμα.

Λεμφικη κυκλοφορια σε δραση- περπατημα ξυπολητος σε παραλια(grounding),yoga,χυμος σταφυλι,
πολλα φρουτα,αγγουρι,αρκετο νερο.Ολα αυτα κανουν το συστημα εσωτερικα να κινειται.
Οι λεμφαδενες ειναι το πραγματικο στομαχι μας.Εκει καταληγει η τροφη που δεν μπορει να αφομοιωθει 100%.Πολλα λιπιδια συγκεντρωνενται στους λεμφαδενες στο προσωπο και το κεφαλι.Κανουν φλεγμονες
και καταληγουμε με ασβεστοποιημενο τριχωτο,πνιγμενους θυλακες,λιπαρα φουσκωτα μαγουλα και αλλα.

Μπανιο στο θαλασσινο αλατι για να καθαρισει τη σμηγματορροικη δερματιτιδα.
Ηλιοθεαση για να σκοτωσει τους μυκητες που τρεφονται στο βρωμικο λεμφικο περιβαλλον πανω στη κεφαλη.

Με λιγα λογια ζησε .

hairz, τα 2 τελευταία χρόνια, δεν είχα ούτε εγώ ίχνος λιπαρότητας και το τελευταίο εξάμηνο είχα και πολύ καλή ποιότητα μαλλιών και πολύ καλύτερη πυκνότητα απ ότι αυτή τη στιγμή. Πειραματίστηκα με παρόμοιες διατροφές που αναφέρεις και όντως, στο θέμα μαλλιών κάνουν θαύματα.

Σε εμένα προσωπικά όμως, σε ορμονικό επίπεδο, ήταν καταστροφή και ενδεχομένως, κάποια στιγμή να έχεις και εσύ θέμα, όπως και άλλοι που έχω διαβάσει στο νετ. Το ότι κρατάς τα λιπαρά σε υψηλό επίπεδο βέβαια, είναι θετικό. Εγώ δεν το έκανα. Χωρίς χοληστερίνη, ορμόνες δεν παράγονται.

Για να συντομεύω...

Πρόσφατα σε άλλο θέμα είχαμε με κάποιο φίλο μια διαφωνία ως προς το θέμα λιπαρότητας και του fungoral.
To κλασσικό και συνάμα λογικό επιχείρημα, είναι πως πολύ κόσμος έχει λιπαρότητα, αλλά δεν χάνουν μαλλιά και δεν εξελίσσεται σε Α.Α.

Άρα η λιπαρότητα, δεν είναι το βασικό πρόβλημα.

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι έτσι όμως. Εδώ μιλάμε για υπερπλασία των σμηγματογόνων αδένων. Το να υπερλειτουργούν οι αδένες όπως σε πολλές περιπτώσεις, δεν σημαίνει και ότι διογκώνονται.
Άρα αν μιλάμε για κληρονομική Α.Α. ουσιαστικά υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα στους αδένες αυτούς. (Σε ότι αφορά το παρόν θέμα πάντα)

Η διατροφή λοιπόν, σαφώς επηρεάζει τη λιπαρότητα ως ένα βαθμό, αλλά τη φυσιολογική λιπαρότητα. Τους 3 τελευταίους μήνες που ανέβασα την τεστοστερόνη μου από το 300 στο 900, κούτελο, μύτη και μαλλί είναι συνεχώς με λιπαρότητα, παρόλο που συνεχίζω στο περίπου την ίδια διατροφή με πριν.
Άρα για μένα, η λιπαρότητα που έχει να κάνει με την περίπτωσή μας, έχει ρίζες κυρίως τα παρακάτω

Expression of steroidogenic enzymes in human sebaceous glands.

Inoue T1, Miki Y2, Kakuo S3, Hachiya A4, Kitahara T5, Aiba S6, Zouboulis CC7, Sasano H8.
Author information

Abstract

Androgens are well known to influence sebum synthesis and secretion.

Various factors related to androgen biosynthesis are expressed in human sebaceous glands. In our present study, immunohistochemical analysis of 43 human skin specimens demonstrated that various androgen producing- and metabolizing-enzymes were functionally localized in sebocytes accumulating lipid droplets and that the exclusive expression of 17β-HSD2 in sebaceous glands was negatively correlated with that of PPARγ , which also significantly changed in an age dependent manner. We also demonstrated that the changes of 17β-HSD2 expression in human immortalized sebocytes (SZ95) influenced on the expressions of sebogenesis-related factors. In addition, the overexpression of 17β-HSD2 in SZ95 significantly increased the androstendione production and markedly decreased the amounts of testosterone and dihydrotestosterone when dehydroepiandrosterone was externally added.

On the other hand, the phosphorylation of mammalian target of rapamycin, which is well known to induce the sebum secretion and the onset and/or aggravation of acne, was increased by the addition of testosterone with the presence of IGF-1 in hamster sebocytes.

These results all indicated that local androgen biosynthesis and metabolism in human sebaceous glands could play a pivotal role in sebum synthesis and secretion.
 

fotisI

Member
GOMI είπε:
hairz είπε:
Field report:

Παιδια ειμαι εδω και ενα μηνα ωμοφαγος(που σημαινει τιποτα μαγειρεμενο-ωμα φρουτα, ωμα λαχανικα,αβοκαντο, ωμοι ξηροι καρποι) χωρις λαδια ,και λιπαροτητα δεν υπαρχει.

Ειναι τοσο απλο. Ειναι απιστευτο το κεφαλι σου να μην λαδωνει.

Ειναι 100% θεμα διατροφης.

Επιστροφη στις φυσικες συνηθειες και ξεχνα υπερπλασια σμηγματογονων αδενων.

Ολη η επιστημη βασιζεται στο να συγκαλυψει τις κακες διατροφικες συνηθειες των ατομων
με περιεργες ψευδο-εννοιες ,που το πληθος της πιστευει και φτανει στο σημειο να δινει χρηματα στους τσαρλατανους για ''ερευνα''.

Εναλλακτικα οταν τρως αντιθετα απο το φυσικο τροπο χρειαζεσαι επιπλεον φαγητα για την οξειδωση των παραπανησιων λιπιδιων.Φρουτα και λαχανικα πλουσια σε β βιταμινες.
Μια καλη αρχη ειναι νερο-κεφιρ και κομπουχα.Δηλαδη προβιοτικα-ζωντανοι οργανισμοι.
Οποιος εχει θεμα λιπαροτητας με ξηρους καρπους,για να τη μειωσει πρεπει να τους βρεχει σε νερο για 8 ωρες ωστε να φευγουν οι αναστολεις ενζυμων και το φυτικο οξυ.

Μασαζ και detumescence στις προβληματικες περιοχες.Ειδικα για οποιον εχει φτασει σε σημειο πολυ σκληρου δερματος στις καραφλες περιοχες.Σε τετοιες περιπτωσεις η διατροφη και οι καλες συνηθειες απο μονες τους δεν θα φερουν πισω τα μαλλια.Πρεπει μηχανικα να σπασεις το σκληρο δερμα.

Λεμφικη κυκλοφορια σε δραση- περπατημα ξυπολητος σε παραλια(grounding),yoga,χυμος σταφυλι,
πολλα φρουτα,αγγουρι,αρκετο νερο.Ολα αυτα κανουν το συστημα εσωτερικα να κινειται.
Οι λεμφαδενες ειναι το πραγματικο στομαχι μας.Εκει καταληγει η τροφη που δεν μπορει να αφομοιωθει 100%.Πολλα λιπιδια συγκεντρωνενται στους λεμφαδενες στο προσωπο και το κεφαλι.Κανουν φλεγμονες
και καταληγουμε με ασβεστοποιημενο τριχωτο,πνιγμενους θυλακες,λιπαρα φουσκωτα μαγουλα και αλλα.

Μπανιο στο θαλασσινο αλατι για να καθαρισει τη σμηγματορροικη δερματιτιδα.
Ηλιοθεαση για να σκοτωσει τους μυκητες που τρεφονται στο βρωμικο λεμφικο περιβαλλον πανω στη κεφαλη.

Με λιγα λογια ζησε .

hairz, τα 2 τελευταία χρόνια, δεν είχα ούτε εγώ ίχνος λιπαρότητας και το τελευταίο εξάμηνο είχα και πολύ καλή ποιότητα μαλλιών και πολύ καλύτερη πυκνότητα απ ότι αυτή τη στιγμή. Πειραματίστηκα με παρόμοιες διατροφές που αναφέρεις και όντως, στο θέμα μαλλιών κάνουν θαύματα.

Σε εμένα προσωπικά όμως, σε ορμονικό επίπεδο, ήταν καταστροφή και ενδεχομένως, κάποια στιγμή να έχεις και εσύ θέμα, όπως και άλλοι που έχω διαβάσει στο νετ. Το ότι κρατάς τα λιπαρά σε υψηλό επίπεδο βέβαια, είναι θετικό. Εγώ δεν το έκανα. Χωρίς χοληστερίνη, ορμόνες δεν παράγονται.

Για να συντομεύω...

Πρόσφατα σε άλλο θέμα είχαμε με κάποιο φίλο μια διαφωνία ως προς το θέμα λιπαρότητας και του fungoral.
To κλασσικό και συνάμα λογικό επιχείρημα, είναι πως πολύ κόσμος έχει λιπαρότητα, αλλά δεν χάνουν μαλλιά και δεν εξελίσσεται σε Α.Α.

Άρα η λιπαρότητα, δεν είναι το βασικό πρόβλημα.

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι έτσι όμως. Εδώ μιλάμε για υπερπλασία των σμηγματογόνων αδένων. Το να υπερλειτουργούν οι αδένες όπως σε πολλές περιπτώσεις, δεν σημαίνει και ότι διογκώνονται.
Άρα αν μιλάμε για κληρονομική Α.Α. ουσιαστικά υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα στους αδένες αυτούς. (Σε ότι αφορά το παρόν θέμα πάντα)

Η διατροφή λοιπόν, σαφώς επηρεάζει τη λιπαρότητα ως ένα βαθμό, αλλά τη φυσιολογική λιπαρότητα. Τους 3 τελευταίους μήνες που ανέβασα την τεστοστερόνη μου από το 300 στο 900, κούτελο, μύτη και μαλλί είναι συνεχώς με λιπαρότητα, παρόλο που συνεχίζω στο περίπου την ίδια διατροφή με πριν.
Άρα για μένα, η λιπαρότητα που έχει να κάνει με την περίπτωσή μας, έχει ρίζες κυρίως τα παρακάτω

Expression of steroidogenic enzymes in human sebaceous glands.

Inoue T1, Miki Y2, Kakuo S3, Hachiya A4, Kitahara T5, Aiba S6, Zouboulis CC7, Sasano H8.
Author information

Abstract

Androgens are well known to influence sebum synthesis and secretion.

Various factors related to androgen biosynthesis are expressed in human sebaceous glands. In our present study, immunohistochemical analysis of 43 human skin specimens demonstrated that various androgen producing- and metabolizing-enzymes were functionally localized in sebocytes accumulating lipid droplets and that the exclusive expression of 17β-HSD2 in sebaceous glands was negatively correlated with that of PPARγ , which also significantly changed in an age dependent manner. We also demonstrated that the changes of 17β-HSD2 expression in human immortalized sebocytes (SZ95) influenced on the expressions of sebogenesis-related factors. In addition, the overexpression of 17β-HSD2 in SZ95 significantly increased the androstendione production and markedly decreased the amounts of testosterone and dihydrotestosterone when dehydroepiandrosterone was externally added.

On the other hand, the phosphorylation of mammalian target of rapamycin, which is well known to induce the sebum secretion and the onset and/or aggravation of acne, was increased by the addition of testosterone with the presence of IGF-1 in hamster sebocytes.

These results all indicated that local androgen biosynthesis and metabolism in human sebaceous glands could play a pivotal role in sebum synthesis and secretion.

Επειδή συμφωνώ πολύ με αυτά που λέτε + ότι θα ήθελα να προσθέσω την τσουκνίδα και τον ψευδάργυρο, θα ήθελα να αναλύσετε λίγο κάποια πράγματα που δεν γνωρίζω σχετικά με <<το ότι κρατάς τα λιπαρά σε υψηλό επίπεδο>>, και σχετικά με τις ορμόνες.

Προτείνω να τα αναλύσετε λίγο διότι έτσι μπορούμε να μαζευτούμε περισσότερα πειραματόζωα...χαχαχαχαχα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εδώ υπάρχει μια σχετική συζήτηση περί διατροφής και ορμονών. Aν έχεις όρεξη....

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8742.html
 

hairz

New Member
To τυρι πιστευω και τα γαλακτοκομικα διαλυουν τις ορμονες...
Ειδικα το τυρι...Το τυρι μενει 10 ωρες στο στομαχι!!!! Μακρια...

Επισης ενας τροπος να ασβεστοποιησεις τις αρτηριες σου ειναι να τρως το κρεας μαζι
με το ψωμι...Ο χειροτερος συνδυασμος.Προκαλει τρομερα οξεα στο στομαχι...

Εμεις σαν Ελληνες μπορει να τρωμε σε καθημερινη βαση ψωμι,κρεας ,τυρι και τηγανιτα ολα μαζι στο ιδιο πιατο...!!!!!

Δεν ξερουμε να φαμε αν και εχουμε την καλυτερη ποιοτητα φαγητου στην ευρωπη.
 

fotisI

Member
hairz είπε:
To τυρι πιστευω και τα γαλακτοκομικα διαλυουν τις ορμονες...
Ειδικα το τυρι...Το τυρι μενει 10 ωρες στο στομαχι!!!! Μακρια...

Επισης ενας τροπος να ασβεστοποιησεις τις αρτηριες σου ειναι να τρως το κρεας μαζι
με το ψωμι...Ο χειροτερος συνδυασμος.Προκαλει τρομερα οξεα στο στομαχι...

Εμεις σαν Ελληνες μπορει να τρωμε σε καθημερινη βαση ψωμι,κρεας ,τυρι και τηγανιτα ολα μαζι στο ιδιο πιατο...!!!!!

Δεν ξερουμε να φαμε αν και εχουμε την καλυτερη ποιοτητα φαγητου στην ευρωπη.

ειμαι και εγω ενας απο αυτους που δεν ξερουν να τρωνε...
Δωστε συμβουλες στον λαο....
Αν και θα διαβασω το λινκ με τις 42 σελιδες μπορειτε να δωσετε εναν γρηγορο οδηγο? οπώς πχ τις συμβουλές με το τυρί...
 

vag25

Well-Known Member
Η ωμοφαγια παντου διαβαζω οτι κανει καλο γενικα.Και στα μαλλια.
Δεν ειναι ευκολο να ξεκινησεις ομως.

Θα ελεγα οτι ειναι πιο λογικο να γινεις vegeterian πρωτα,μετα vegan και τελος vegan ωμοφαγος.Παραλληλα διαβασμα ,ενημερωση(για το τι ειναι απαραιτητο για τον οργανισμο μας) και πειραματισμο με συνταγες για να καταφερνεις να περνας απο το ενα σταδιο στο αλλο ευκολοτερα και οχι αποτομα.

Αν ξεκινησεις ενα πρωι και πεις θα γινω ωμοφαγος η αποτυχια λογο απογοητευσης ειναι βεβαιη,γιατι το μονο που θα τρως ολη μερα ειναι μαρουλια.
Αντιθετα αν το πας σιγα σιγα ανακαλυπτεις οτι καθε κατηγορια εχει πεντανοστημες συνταγες και γευσεις που δεν περιμενες οτι υπαρχουν.Εχω αντικαταστησει το παστιτσιο και το κλασικο cake με πολυ πιο νοστιμα vegeterian πιατα.Το cake μαλιστα ειναι vegan.

Θα ελεγα οτι εγω ειμαι στη φαση ημιvegetarian και θελω να πιστευω οτι στη πορεια θα το παω ετσι.

ημιvegeterian
vegeterian
ημιvegan
vegan
ημιvegan ωμοφαγος
ωμοφαγος.
 

hairz

New Member
vag25 είπε:
Η ωμοφαγια παντου διαβαζω οτι κανει καλο γενικα.Και στα μαλλια.
Δεν ειναι ευκολο να ξεκινησεις ομως.

Θα ελεγα οτι ειναι πιο λογικο να γινεις vegeterian πρωτα,μετα vegan και τελος vegan ωμοφαγος.Παραλληλα διαβασμα ,ενημερωση(για το τι ειναι απαραιτητο για τον οργανισμο μας) και πειραματισμο με συνταγες για να καταφερνεις να περνας απο το ενα σταδιο στο αλλο ευκολοτερα και οχι αποτομα.

Αν ξεκινησεις ενα πρωι και πεις θα γινω ωμοφαγος η αποτυχια λογο απογοητευσης ειναι βεβαιη,γιατι το μονο που θα τρως ολη μερα ειναι μαρουλια.
Αντιθετα αν το πας σιγα σιγα ανακαλυπτεις οτι καθε κατηγορια εχει πεντανοστημες συνταγες και γευσεις που δεν περιμενες οτι υπαρχουν.Εχω αντικαταστησει το παστιτσιο και το κλασικο cake με πολυ πιο νοστιμα vegeterian πιατα.Το cake μαλιστα ειναι vegan.

Θα ελεγα οτι εγω ειμαι στη φαση ημιvegetarian και θελω να πιστευω οτι στη πορεια θα το παω ετσι.

ημιvegeterian
vegeterian
ημιvegan
vegan
ημιvegan ωμοφαγος
ωμοφαγος.

Ναι ...Καλο ποστ.

Και δεν χρειαζεται να γινεις αυστηρα ωμοφαγος στο τελος..
Οταν βγαινω τωρα το καλοκαιρακι παιρνω δυο/τρεις! χωριατικες σαλατες και να σου πω την αληθεια το ευχαριστιεμαι περισσοτερο απο το να επαιρνα δυο πιτες που θα με εριχναν και θα μου εκαναν λαδιλα/ξηροδερμια.

Εγω το ξεκινησα καπως ετσι....
Χαλια διατροφη στην εφηβεια μου και μεχρι τα 22...
Μετα εκοψα ολα τα συσκευασμενα,γαλακτοκομικα και επεξεργασμενα,γλυκα και βλακειες.
Μετα εκοψα μαχαιρι κρεας,ψαρι κτλ...

Συνεχισα τοτε για ενα χρονο με φρουτα ,λαχανικα ,ξηρους καρπους και μαγειρεμενα οσπρια/ρυζι,και ψωμι.
Τωρα εδω και παραπανω ενα μηνα εκοψα και τα οσπρια και το ψωμι και τα μαγειρεμενα.

Εμεινα με φρουτα(80% της διατροφης μου περιπου),λαχανικα -βοτανα και ξηρους καρπους ...

Το επομενο σταδιο ειναι να μαθεις να μεγαλωνεις εσυ την τροφη σου με δικο σου τροπο και να ασχοληθεις με προβιοτικα(ζωντανους ωφελιμους μικροοργανισμους-κομπουχα,κεφιρ)..

Ελλειψεις ισως να υπαρχουν σε β-12(την παιρνεις απο κεφιρ και κομπουχα) και ψευδαργυρο(ακομη δνε εχω βρει καοπια πολυ καλη πηγη)..
Βιταμινη d απο τον ηλιο.
 

kwsths

Member
ετσι ειναι αν εχεις τα λεφτα του μπαμπα και ολη τη μερα καθεσαι μπορεις να σκεφτεις απειρους τροπους να συνδυασεις ενα ραπανακι ενα καροτο ενα μαρουλι και εναν ανανα σε ενα πιατο.. και αυτο για 6 -7 φορες καθε μερα γιατι με ενα τετοιο γευμα σιγουρα πεινας συνεχεια εκτος αν εισαι 47 κιλα οπως ο φιλος μου ο γιωργος. Για τους υπολοιπους θνητους ομως που δουλευουμε 10 ωρα σαν σκυλια για να βγαλουμε το Ψωμι μας οταν γυρισουμε σπιτι θα το ανοιξουμε στη μεση και θα βαλουμε οτι τυρι και ζαμπον μαγιονεζες κτλ βρουμε στο ψυγειο.. Γιατι οταν δουλευεις φιλοι μου και γυρνας σπτι πεθαινοντας απο τη πεινα δεν εχεις χρονο και κουραγιο να σκεφτεις τα καροτα με το μαιντανο..
 

Atermon

Member
kwsths είπε:
ετσι ειναι αν εχεις τα λεφτα του μπαμπα και ολη τη μερα καθεσαι μπορεις να σκεφτεις απειρους τροπους να συνδυασεις ενα ραπανακι ενα καροτο ενα μαρουλι και εναν ανανα σε ενα πιατο.. και αυτο για 6 -7 φορες καθε μερα γιατι με ενα τετοιο γευμα σιγουρα πεινας συνεχεια εκτος αν εισαι 47 κιλα οπως ο φιλος μου ο γιωργος. Για τους υπολοιπους θνητους ομως που δουλευουμε 10 ωρα σαν σκυλια για να βγαλουμε το Ψωμι μας οταν γυρισουμε σπιτι θα το ανοιξουμε στη μεση και θα βαλουμε οτι τυρι και ζαμπον μαγιονεζες κτλ βρουμε στο ψυγειο.. Γιατι οταν δουλευεις φιλοι μου και γυρνας σπτι πεθαινοντας απο τη πεινα δεν εχεις χρονο και κουραγιο να σκεφτεις τα καροτα με το μαιντανο..

Καλά τέτοιες υπερβολές με το καρότο και το ραπανάκι δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις.
Αλλά γιατί γυρνάς σπίτι λιμασμένος και δεν τρώς τίποτα στη δουλειά; Είναι το χειρότερο απ'όλα και γι' αυτό πέφτεις σε ό,τι σαβούρα υπάρχει στο ψυγείο. Όλοι έχουμε λίγο χρόνο να φάμε κάτι το πρωί, έστω ένα γάλα. Και το μεσημέρι, η δουλειά μπορεί να περιμένει ένα τεταρτάκι για να φας λίγο σπιτικό φαγητό από ταπερ. Οι παππούδες μας που δούλευαν 16ωρα στα χωράφια, τηρούσαν με ευλάβεια τα 5 γεύματα που λένε σήμερα οι διατροφολόγοι και έτρωγαν πολύ υγειινά και λιτά.
Με όλα αυτά θέλω να πω, δεν έχει να κάνει η έλλειψη χρόνου ή η κούραση. Το θέμα είναι πόσο θέλει ο καθένας να ασχοληθεί λίγο με τη διατροφή του.
 
Μπλουζα