Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

fotisI

Member
Πάντως όλα όσα λέτε σχετικά με διατροφή και ασβεστοποίηση ψιλοταιριάζουν.
σε μένα που έκλεισα τα 35 και έτρωγα κατά κύριο λόγο κρέας και τηγανιτά, από μικρός, μετά από εξετάσεις αίματος μου είπαν ότι θα πρέπει να αλλάξω λίγο την διατροφή μου διότι έχουν αρχίσει επικαθίσεις στις αρτηρίες αθηροματικής πλάκας, και στα 55-60 θα έχω θέμα...
Να σημειώσω ότι στα κιλά ποτέ δεν ξέφευγα, και το σεξ ποτέ δεν έλειπε.

Μήπως τελικά η αθηροματική πλάκα είναι για εμάς δείκτης για το τι γίνεται στο κεφάλι?
'Ένα ακόμη που παρατήρησα είναι ότι αφότου άλλαξα τις χοιρινές μπριζόλες με κοτόπουλο, η λιπαρότητα έχει μειωθεί αρκετά...
Καλό θα ήταν να αναφέρετε και άλλοι το τι εμπειρία έχετε στην ζωή σας μπας και βγάλουμε κανα νόημα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairz

New Member
''Μήπως τελικά η αθηροματική πλάκα είναι για εμάς δείκτης για το τι γίνεται στο κεφάλι?''

Nαι.
 
fotisI είπε:
Πάντως όλα όσα λέτε σχετικά με διατροφή και ασβεστοποίηση ψιλοταιριάζουν.
σε μένα που έκλεισα τα 35 και έτρωγα κατά κύριο λόγο κρέας και τηγανιτά, από μικρός, μετά από εξετάσεις αίματος μου είπαν ότι θα πρέπει να αλλάξω λίγο την διατροφή μου διότι έχουν αρχίσει επικαθίσεις στις αρτηρίες αθηροματικής πλάκας, και στα 55-60 θα έχω θέμα...
Να σημειώσω ότι στα κιλά ποτέ δεν ξέφευγα, και το σεξ ποτέ δεν έλειπε.

Μήπως τελικά η αθηροματική πλάκα είναι για εμάς δείκτης για το τι γίνεται στο κεφάλι?
'Ένα ακόμη που παρατήρησα είναι ότι αφότου άλλαξα τις χοιρινές μπριζόλες με κοτόπουλο, η λιπαρότητα έχει μειωθεί αρκετά...
Καλό θα ήταν να αναφέρετε και άλλοι το τι εμπειρία έχετε στην ζωή σας μπας και βγάλουμε κανα νόημα.

Kαι πολύ καλά σου είπαν σε σχέση με την αθηρωματικη πλάκα. Όμως αυτό είναι άσχετο με την ανδρογενετική αλωπεκία. Αν βρίσκεται στα γονίδια σου, θα την εμφανίσεις ακόμα και με αγιορείτικη νηστεία.


hairz είπε:
''Μήπως τελικά η αθηροματική πλάκα είναι για εμάς δείκτης για το τι γίνεται στο κεφάλι?''

Nαι.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εδώ συζητιέται μια πατέντα, κινέζικης προέλευσης, που περιγράφει το πρόβλημα της Α.Α. μέσω της διόγκωσης των σμηγματογόνων αδένων.

http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/82640-New-patent-Hair-growth-promoting-solution-preparation-and-using-methods-thereof

Το προϊόν αφορά κυρίως sodium chlorite το οποίο ενεργοποιείται με προσθήκη citric acid. Είναι το γνωστό ίσως για κάποιους mms (miracle mineral solution). Βέβαια δεν είναι τόσο απλό, ούτε τόσο ακίνδυνο αν κάποιος δεν ξέρει τι κάνει.

Ο Κινέζος όπως θα δείτε έχει ανεβάσει και κάποιες φοτο, κυρίως areata, αλλά υποστηρίζει με κάποια στοιχεία πως μπορεί να κατεβάσει κάποιον με ανδρ. αλωπεκία, τουλάχιστον 2 norwood.
Επίσης έστειλε δωρεάν δείγμα σε κάποιο μέλος, το οποίο είναι από Ελλάδα.

Αυτό που μπορεί να κάνει το προϊόν του, είναι μείωση της συσσώρευσης dht στο κεφάλι, συρρίκνωση των σμηγματογόνων αδένων σε φυσιολογικά επίπεδα, αύξηση κυκλοφορίας του αίματος, οξυγόνωση, ενεργοποίηση των κυττάρων (dp cells + skin cells) κ.α. (Καφέ δεν ξέρω αν φτιάχνει)

Τέσπα, κάποιοι νομίζω θα το δοκιμάσουν με δική τους μίξη, αλλά υποστηρίζει ότι δεν θα έχει τα ίδια αποτελέσματα με το δικό του προϊόν λόγω έλλειψης κάποιων προσμίξεων που δεν αποκαλύπτει. (π.χ lycium barbarum polysaccharide)

Το Chlorine dioxide είναι ήδη FDA approved, οπότε απ ότι λέει, δεν θα πάρει πολύ καιρό για να έχει τη δυνατότητα να το κυκλοφορήσει σε Αμερική και Ευρώπη μιας και μέχρι στιγμής, διατίθεται μόνο Κίνα.

Τιμή απ ότι πήρε το μάτι μου κάπου, κοντά στα 80 δολάρια...Δεν το λες και φθηνό...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν κάνει αυτά που υπόσχεται, τότε σύμφωνα με τα όσα αναφέρει στο αρχικό ποστ ο Άκης, η Merck θα ήταν μεγααααλη κουφάλα, μιας και ήξερε την αιτία και προσπαθούσε να την θάψει.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
xk είπε:
gomi μπορεις να βάλεις τις photo του?παρενέργειες αναφέρει?

Αρχική
attachment.php


Μετά 14 ημέρες
attachment.php


Μετά 90 ημέρες
attachment.php


Μετά 360 ημέρες

attachment.php



Αρεάτα

attachment.php


Μετά 20 ημέρες
attachment.php


Μετά 70 ημέρες
attachment.php


Μετά 120 ημέρες
attachment.php


Απ ότι φαίνεται στην ανδρ.αλωπεκία, δούλεψε ακόμα καλύτερα και μάλιστα και σε κροτάφους. (εφόσον οι φοτο είναι αληθινές)

Γενικώς αν είναι όπως τα λέει ο Κινέζος, έχει αποτελέσματα αστραπή, μέσα στον πρώτο μήνα. Παρενέργειες ο ίδιος λέει πως δεν έχει καθόλου, αλλά λίγο που έψαξα, θέλει λίγο προσοχή από άποψη τοξικότητας. Το mms όμως το κατηγορεί αρκετά η επιστημονική κοινότητα γιατί χαλάει τη "σούπα"...

Το ότι έστειλε δωρεάν δείγμα σε κάποιον, (ζητάνε και άλλοι) δείχνει αν μη τι άλλο ότι το πιστεύει το προϊόν του.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Τί έγινε; Το "fulfix" αποφάσισε να αλλάξει όνομα;

Βασικά ως χώρα διαθέτουμε πολύ ανώτερο "Κινέζο". Είναι ο γνωστός μαλλιάς εφευρέτης που όταν ο Κινέζος ήταν ένα μικρό και γλυκό κινεζάκι, εκείνος είχε βρει τη θεραπεία. Μs6 patent ή κάπως έτσι.
Και κατά έναν αδιευκρίνιστο λόγο ο εφευρέτης μοιάζει στη φάτσα με κινέζο.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
dermatologist είπε:
Τί έγινε; Το "fulfix" αποφάσισε να αλλάξει όνομα;

Βασικά ως χώρα διαθέτουμε πολύ ανώτερο "Κινέζο". Είναι ο γνωστός μαλλιάς εφευρέτης που όταν ο Κινέζος ήταν ένα μικρό και γλυκό κινεζάκι, εκείνος είχε βρει τη θεραπεία. Μs6 patent ή κάπως έτσι.
Και κατά έναν αδιευκρίνιστο λόγο ο εφευρέτης μοιάζει στη φάτσα με κινέζο.

Καλημέρα. Κατά 99% την κόβω μούφα την δουλειά, μιας και για το mms όσα βρήκα στο νετ, αφορούσαν αποτελέσματα από άλλη αιτία τριχόπτωσης και όχι Α.Α, αλλά θα μου στείλει με κούριερ δωρεάν δείγμα, όπως και σε αρκετούς απ ότι είδα. Οπότε χρήμα δεν χάνουμε σίγουρα, για το μαλλί δεν ξέρω:m02:
 
GOMI είπε:
dermatologist είπε:
Τί έγινε; Το "fulfix" αποφάσισε να αλλάξει όνομα;

Βασικά ως χώρα διαθέτουμε πολύ ανώτερο "Κινέζο". Είναι ο γνωστός μαλλιάς εφευρέτης που όταν ο Κινέζος ήταν ένα μικρό και γλυκό κινεζάκι, εκείνος είχε βρει τη θεραπεία. Μs6 patent ή κάπως έτσι.
Και κατά έναν αδιευκρίνιστο λόγο ο εφευρέτης μοιάζει στη φάτσα με κινέζο.

Καλημέρα. Κατά 99% την κόβω μούφα την δουλειά, μιας και για το mms όσα βρήκα στο νετ, αφορούσαν αποτελέσματα από άλλη αιτία τριχόπτωσης και όχι Α.Α, αλλά θα μου στείλει με κούριερ δωρεάν δείγμα, όπως και σε αρκετούς απ ότι είδα. Οπότε χρήμα δεν χάνουμε σίγουρα, για το μαλλί δεν ξέρω:m02:

GOMI, το τελευταίο πράγμα που θα σύστηνα είναι να γίνει κάποιος πειραματόζωο για λογαριασμό κάποιου ιντερνετικού τρεχαγυρευόπουλου που τον γνωρίζεις από ένα ε-μέηλ. Δεν είναι τα λεφτά (τα δωρεάν τα προσέχουμε ακόμα περισσότερο) αλλά πρώτα και κύρια η υγεία μας. Για να μην κοπανας το κεφάλι σου στον τοιχο αύριο.
 

dk1984

Member
το περιεργο ειναι οτι αυτος ο κινεζος εχει στειλει 30 μπουκαλια σε 6-7 χωρες (τουλαχιστον ετσι ισχυριζεται) οποτε τι κανει ξοδευει τζαμπα λεφτα για να διαφημισει ενα φιδελαιο που δεν προκειται να κανει τιποτα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
mimis giova είπε:
θα δειξει..ποτε θα σ ερθει ρε gomi??

Εχθές μου έστειλε αυτό. Απ ότι υπολογίζει σε 10 εργάσιμες.

I have just mailed 42 products to 21 members, they are distributed in the United States, and Canada and the United Kingdom, and Morocco, and Belgium, and Greece, and Poland, and Switzerland, Serbia and Montenegro and other countries. Each Member will be 2 products, each of which can be used for 6 months.


dermatologist είπε:
GOMI είπε:
dermatologist είπε:
Τί έγινε; Το "fulfix" αποφάσισε να αλλάξει όνομα;

Βασικά ως χώρα διαθέτουμε πολύ ανώτερο "Κινέζο". Είναι ο γνωστός μαλλιάς εφευρέτης που όταν ο Κινέζος ήταν ένα μικρό και γλυκό κινεζάκι, εκείνος είχε βρει τη θεραπεία. Μs6 patent ή κάπως έτσι.
Και κατά έναν αδιευκρίνιστο λόγο ο εφευρέτης μοιάζει στη φάτσα με κινέζο.

Καλημέρα. Κατά 99% την κόβω μούφα την δουλειά, μιας και για το mms όσα βρήκα στο νετ, αφορούσαν αποτελέσματα από άλλη αιτία τριχόπτωσης και όχι Α.Α, αλλά θα μου στείλει με κούριερ δωρεάν δείγμα, όπως και σε αρκετούς απ ότι είδα. Οπότε χρήμα δεν χάνουμε σίγουρα, για το μαλλί δεν ξέρω:m02:

GOMI, το τελευταίο πράγμα που θα σύστηνα είναι να γίνει κάποιος πειραματόζωο για λογαριασμό κάποιου ιντερνετικού τρεχαγυρευόπουλου που τον γνωρίζεις από ένα ε-μέηλ. Δεν είναι τα λεφτά (τα δωρεάν τα προσέχουμε ακόμα περισσότερο) αλλά πρώτα και κύρια η υγεία μας. Για να μην κοπανας το κεφάλι σου στον τοιχο αύριο.

Δεν έχεις άδικο και πιο καχύποπτος από εμένα δεν ξέρω αν υπάρχει. Αρχικά του έστειλα mail για δείγμα γιατί τον κατηγορούσαν πως έδινε μόνο σε μέλη που έκαναν εγγραφή εκείνη την ώρα στο site. Λέγανε δηλαδή πως είναι βαλτοί.
Οπότε ήθελα να δω τι θα μου απαντήσει.

Από την άλλη, η κίνησή του αν μη τι άλλο, δείχνει ότι για να μπει σε τόσα έξοδα κάπου στηρίζεται. Απ ότι λέει, δοκιμές έχουν γίνει ήδη απ όπου και οι φοτο.

Η μόνη παρενέργεια που με φοβίζει, είναι να μην κάνει τα πράγματα χειρότερα. Διαφορετικά δεν βρήκα κάτι άλλο από τα συστατικά που λέει ότι έχει.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
tasos είπε:
GOMI, τα συστατικά είναι φυτικά ή χημικά ?

Τα γράφει πουθενά ?

Taso, από την πατέντα που έχει κατοχυρώσει...

More further, the solution is made from the following components in weight percentage: chlorine dioxide or a chlorine dioxide precursor 0.2-4, dimethyl sulfoxide 0-30, lycium barbarum polysaccharides 0-20, flax lignan0-20, sodium chloride 0.2-0.85, a conditioner 0-10, a proper amount of a pH regulator to regulate the pH value to 1.5-4.5, supplemented with deionized water to 100.

Σαν χημική ένωση, μπορεί να θεωρηθεί το dimethyl sulfoxide, το γνωστό DMSO, για να είναι σίγουρος ότι θα απορροφηθεί από το δέρμα πλήρως.
Για το pH regulator, χρησιμοποιεί citric acid (υπάρχει στο ξύδι)
 

tasos

Active Member
GOMI είπε:
tasos είπε:
GOMI, τα συστατικά είναι φυτικά ή χημικά ?

Τα γράφει πουθενά ?

Taso, από την πατέντα που έχει κατοχυρώσει...

More further, the solution is made from the following components in weight percentage: chlorine dioxide or a chlorine dioxide precursor 0.2-4, dimethyl sulfoxide 0-30, lycium barbarum polysaccharides 0-20, flax lignan0-20, sodium chloride 0.2-0.85, a conditioner 0-10, a proper amount of a pH regulator to regulate the pH value to 1.5-4.5, supplemented with deionized water to 100.

Σαν χημική ένωση, μπορεί να θεωρηθεί το dimethyl sulfoxide, το γνωστό DMSO, για να είναι σίγουρος ότι θα απορροφηθεί από το δέρμα πλήρως.
Για το pH regulator, χρησιμοποιεί citric acid (υπάρχει στο ξύδι)

Ευχαριστώ GOMI για την γρήγορη και την κατατοπιστική απάντηση !

Να σου πω την αλήθεια όταν είδα chlorine dioxide (Διοξείδιο του Χλωρίου) τα χρειάστηκα....ΛΕΩ ΑΜΑΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ, ασε που εχω ενα θέμα με το νερό της βρύσης μου μυρίζει συνέχεια κλινέξ !

Αλλά το χρησιμοποιεί κατά των μικροβίων δημιουργώντας αυτό το MMS (Miracle Mineral Supplement) ???

Βρήκα ενα ωραίο άρθρο σχετικά: http://www.cancertutor.com/chlorine_dioxide/

Μόνο μην μου πείς ότι το πίνεις !!!
 
Μπλουζα