Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

toxotis18

Member
vag25 είπε:
toxotis18 είπε:
τοξινωση απο το εντερο? ξετετε τι προβληματα (πολυ πιο σοβαρα ) πρεπει να προκυψουν πρωτα στον οργανισμο πριν φτασουμε στην τριχοπτωση.Οι καταστασεις αυτες ειναι ακραιες...σε ατομα με χρονιο δυσκοιλιοτητα...μιλαμε για κενωσεις 1 την βδομαδα ή και πιο αραια!
Οι μυκητες στο τριχωτο δημιουργουν συμπτωματα...φαγουρα,ξηροδερμια κ.λ.π. δεν περνανε απαρατηρητοι!Εδω η αποτελεσματικη λυση ειναι fungoral

Πως εξηγεις οτι το fungoral μαλλον δεν εκανε σε μενα?Ισως τα εκανε και χειροτερα.

Τωρα για τις τοξινες.Εγω γνωριζω αποβαλλονται φυσιολογικα μεσω οργανων (πχ συκωτι,νεφρα ,αλλα και απο το δερμα).

Το προβλημα υπαρχει υποθετω(χωρις να ειμαι βεβαιος) οταν δεν υπαρχει ισορροπια στην αποτοξινωση που ετσι και αλλιως κανει απο μονος του ο οργανισμος μας.

Ναι οργνισμος καθριζει μεσω των οργανων πολυ σωστο.Αλλα τα "αποβλητα..." θα πρεπει να φευγουν.Αν δεν φευγουν δηλητιριαζεται και πρωτο το νευρικο συστημα απο οτι γνωριζω!

Ειχες καποια γνωματευση απο δερματολογο οτι ειχες μυκητες στο τριχωτό ή οχι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
toxotis18 είπε:
Ναι οργνισμος καθριζει μεσω των οργανων πολυ σωστο.Αλλα τα "αποβλητα..." θα πρεπει να φευγουν.Αν δεν φευγουν δηλητιριαζεται και πρωτο το νευρικο συστημα απο οτι γνωριζω!

Ειχες καποια γνωματευση απο δερματολογο οτι ειχες μυκητες στο τριχωτό ή οχι?

Ναι σωστα,πρεπει να φευγουν για αυτο ισως φευγουν μαζικα απο το δερμα,αν δεν μπορουν να φυγουν απο αλλου?Δεν γνωριζω.
Μπορει:p

Κοιτα οι δερματολογοι λιγο πολυ ξερουμε(πιστευω και συ) τι θα σου πουν για την τριχοπτωση γενικα,ουτε θυμαμαι σε ποσους εχω παει τοσα χρονια.
Αν τους πεις τριχοπτωση θα σου δωσουν Regain/φινα,αν τους πεις φαγουρα θα σου δωσουν fungoral.Επισης ο καθενας εχει και διαφορετικη διαγνωση.Αρα εχεις λιγο απ'ολα:D

Εγραψα παραπανω oτι μυκητες διαγνωστηκαν απο αναλλακτικη ιατρικη.
 

xDante

Member
για τους μύκητες στο στόμα όσοι καπνίζετε κατά 99% είστε καθαροί για ευνόητους λόγους....
 

Nikos22_

New Member
Να πω και εγω οτι 1 χρονο μετα με θεραπεια προσκαρ κτλπ δεν ειμαι καλυτερα κατι που ειναι περιεργο. Πιστευω οτι πιο πολυ μου εχει ριξει τα μαλλια η ΣΔ παρα η ΑΑ
 

MANKAR

Active Member
υποτιθεται το fungoral σκοτωνει τους μυκητες στο τριχωτο , γιαυτο ατομα σαν εμενα που το χρισημοποιουν κανει μεγαλη δουλεια!!μπορει το ασπρο ιωδιο να κανει καλυτερη δουλεια σε αυτο!!!!
 

somari

Active Member
Δοκιμάστε και να πίνετε πολύ νερό (2.5 λίτρα την ημέρα πρέπει) για να καθαρίζει και από κεί το σύστημα!
 

AKHS

Member
seha είπε:
απο που μπορω να αγορασω το fungoral απο το iternet? ειναι το ιδιο με το nizoral??

Από τα φαρμακεία. Ναι είναι το ίδιο λένε, αλλά δεν ξέρω γιατί αναφέρεται nizoral εφόσον εδώ στην Ελλάδα έχουμε το fungoral.
 

mikipitri

Member
Παιδιά, τώρα με τις ζέστες η κατάσταση έχει ξεφύγει τελείως!!!
Δεν έχω απλά σμήγμα... θα το ονόμαζα καλύτερα ΛΙΠΟΣ... πραγματικό λίπος στο τριχωτό και δεν ξέρω πως να το πολεμήσω.
Κάνει τα μαλλιά να φαίνονται πολύ λίγα και εντελώς αδύναμα.
Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό? Πως το αντιμετωπίσατε?
 

MANKAR

Active Member
[amquote]
mikipitri είπε:
Παιδιά, τώρα με τις ζέστες η κατάσταση έχει ξεφύγει τελείως!!!
Δεν έχω απλά σμήγμα... θα το ονόμαζα καλύτερα ΛΙΠΟΣ... πραγματικό λίπος στο τριχωτό και δεν ξέρω πως να το πολεμήσω.
Κάνει τα μαλλιά να φαίνονται πολύ λίγα και εντελώς αδύναμα.
Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό? Πως το αντιμετωπίσατε?
[/amquote]

γεια σου φιλε , μπορεις να το καταπολεμησεις λιγο με το να λουζεσαι καθε μερα και να κοψεις τα πολλα τηγανιτα!!και εμενα ετσι ειναι τωρα στο τριχωτο παρα πολυ και φαντασου λουζομαι με fungoral και παω σχεδον καθε μερα και θαλασσα!!!
 

mikipitri

Member
τηγανιτα τρώω ελάχιστα και δεν μπορώ να πω ότι είμαι και χοντρός για να έχω τόσο λίπος (1.82 και 84 κιλα)
λούζομαι μέρα παρά μέρα συνήθως με σαμπουάν εμπορίου και μια φορά την εμδομάδα με libroman
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
[amquote]
mikipitri είπε:
τηγανιτα τρώω ελάχιστα και δεν μπορώ να πω ότι είμαι και χοντρός για να έχω τόσο λίπος (1.82 και 84 κιλα)
λούζομαι μέρα παρά μέρα συνήθως με σαμπουάν εμπορίου και μια φορά την εμδομάδα με libroman
[/amquote]

στη θεση σου θα εκανα και ορμονικες εξετασεις μηπως οφειλεται εκει!!!
 

mikipitri

Member
έχεις κάνει εσύ ΜΑΝΚΑΡ εξετάσεις?
ο υποθυρεοειδισμος που έχω δεν νομίζω ότι παιζει ρόλο στο θέμα μου...
 

MANKAR

Active Member
[amquote]
mikipitri είπε:
έχεις κάνει εσύ ΜΑΝΚΑΡ εξετάσεις?
ο υποθυρεοειδισμος που έχω δεν νομίζω ότι παιζει ρόλο στο θέμα μου...
[/amquote]

ναι εγω ειχα κανει παλιαοτερα οταν τα μαλλια μου ηταν σαν αχυρα και τωρα ειμαι οκ.αλλα να ξερεις οτι παιζει ρολο οι ορμονες με διαφορες διαταραχες μεσα στις οποιες ειναι και η τριχοπτωση!!!
 

mikipitri

Member
αυτό το γνωρίζω αλλά σε όσους γιατρους έχω πάει ( και δεν είναι και λίγοι) κανένας δεν έχει καταφέρει κάτι!!!
εσύ έχεις πρόβλημα με το θυρεοειδή?
ο θυρεοειδής παίζει ρόλο στην τριχόπτωση αλλά δεν νομίζω στο σμήγμα και στο λίπος που δημιουργείται με τον ιδρώτα
 

MANKAR

Active Member
γενικα ο θυρεοειδης προκαλει διαταραχες σε οτι δηποτε στο σωμα .και το σμηγμα ειναι μια διαταραχη του δερματος του τριχωτου,αφου πηγες σε τοσους γιατρους δεν οφειλετε σε αυτο!!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
mikipitri, τώρα το καλοκαίρι όσοι έχουν πρόβλημα λιπαρότητας, είναι φυσιολογικό να επιδεινώνεται.
Θα σου προτείνω κάτι που ίσως σου φανεί "κάπως" αλλά μπορεί να έχει πολύ θετικό αποτέλεσμα.
Ήθελα να ανοίξω ένα θεματάκι ξεχωριστό γι αυτό αλλά δεν πειράζει. Θα το κάνω στην πορεία.
Λοιπόν, ψάξε να βρεις μια βούρτσα από φυσικές, σκληρές τρίχες αγριόχοιρου. Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τον τύπο της βούρτσας εδώ.

http://www.ebay.com/itm/Hair-Brush-ISINIS-Large-140-SAN-Boar-Bristle-/110675916498?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item19c4cc76d2#ht_2232wt_1396

Εγώ στην αρχή πήρα μια από τα hondos, αλλά δεν ήταν πολύ καλή ποιότητα (μαδούσε) και στην πορεία έψαξα μια ποιοτική. Αυτή τη στιγμή έχω 2. Μια για όταν τα μαλλιά τα έχω πολύ κοντά και μια για όταν μεγαλώνουν κάπως. Ανάλογα το μαλλί που έχεις βρίσκεις και βούρτσα με πυκνές γραμμές ή αραιές.

Κάθε πρωί ξεκίνα να βουρτσίζεις το κεφάλι, δίνοντας όμως έμφαση όχι στα μαλλιά, αλλά στο δέρμα του κεφαλιού. Στην αρχή μπορεί να πονάς ενώ θα παρατηρήσεις το δέρμα να κοκκινίζει κιόλας, λόγω της τοπικής αιμάτωσης που θα σου προκαλεί το βούρτσισμα.
Εκτός από τα θετικά που θα δεις στην πορεία στην ποιότητα της τρίχας, η λιπαρότητα θα εξαφανιστεί από τα πρώτα βουρτσίσματα. Αρκεί να το κάνεις πρωί και βράδυ για κανένα 5λεπτο. Εγώ προσωπικά το κάνω για 10 λεπτά και έμεινα για πάνω από 10 ημέρες άλουστος δίχως ίχνος λιπαρότητας ώστε να δω που μπορεί να φθάσει.
Δοκίμασε το...για αρχή μια βούρτσα από τα hondos για παράδειγμα έχει 9 ευρώ....και μόνο καλό μπορεί να κάνει.
Τι μπορεί να κάνει το βούρτσισμα που λίγο πολύ όλοι έχουμε ξεχάσει εδώ και χρόνια λόγω του προβλήματός μας μπορείς να πάρεις και εδώ μια ιδέα
http://recedinghairline.blogspot.de/2005/06/my-true-story.html?m=1
Στο προτείνω ανεπιφύλακτα!
 

MANKAR

Active Member
[amquote]
GOMI είπε:
mikipitri, τώρα το καλοκαίρι όσοι έχουν πρόβλημα λιπαρότητας, είναι φυσιολογικό να επιδεινώνεται.
Θα σου προτείνω κάτι που ίσως σου φανεί "κάπως" αλλά μπορεί να έχει πολύ θετικό αποτέλεσμα.
Ήθελα να ανοίξω ένα θεματάκι ξεχωριστό γι αυτό αλλά δεν πειράζει. Θα το κάνω στην πορεία.
Λοιπόν, ψάξε να βρεις μια βούρτσα από φυσικές, σκληρές τρίχες αγριόχοιρου. Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τον τύπο της βούρτσας εδώ.

http://www.ebay.com/itm/Hair-Brush-ISINIS-Large-140-SAN-Boar-Bristle-/110675916498?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item19c4cc76d2#ht_2232wt_1396

Εγώ στην αρχή πήρα μια από τα hondos, αλλά δεν ήταν πολύ καλή ποιότητα (μαδούσε) και στην πορεία έψαξα μια ποιοτική. Αυτή τη στιγμή έχω 2. Μια για όταν τα μαλλιά τα έχω πολύ κοντά και μια για όταν μεγαλώνουν κάπως. Ανάλογα το μαλλί που έχεις βρίσκεις και βούρτσα με πυκνές γραμμές ή αραιές.

Κάθε πρωί ξεκίνα να βουρτσίζεις το κεφάλι, δίνοντας όμως έμφαση όχι στα μαλλιά, αλλά στο δέρμα του κεφαλιού. Στην αρχή μπορεί να πονάς ενώ θα παρατηρήσεις το δέρμα να κοκκινίζει κιόλας, λόγω της τοπικής αιμάτωσης που θα σου προκαλεί το βούρτσισμα.
Εκτός από τα θετικά που θα δεις στην πορεία στην ποιότητα της τρίχας, η λιπαρότητα θα εξαφανιστεί από τα πρώτα βουρτσίσματα. Αρκεί να το κάνεις πρωί και βράδυ για κανένα 5λεπτο. Εγώ προσωπικά το κάνω για 10 λεπτά και έμεινα για πάνω από 10 ημέρες άλουστος δίχως ίχνος λιπαρότητας ώστε να δω που μπορεί να φθάσει.
Δοκίμασε το...για αρχή μια βούρτσα από τα hondos για παράδειγμα έχει 9 ευρώ....και μόνο καλό μπορεί να κάνει.
Τι μπορεί να κάνει το βούρτσισμα που λίγο πολύ όλοι έχουμε ξεχάσει εδώ και χρόνια λόγω του προβλήματός μας μπορείς να πάρεις και εδώ μια ιδέα
http://recedinghairline.blogspot.de/2005/06/my-true-story.html?m=1
Στο προτείνω ανεπιφύλακτα!
[/amquote]

με το βουρτσισμα δεν φευγουν και πολλες τριχες και δερμα μαζι?, δεν προκαλουμαι περισσοτερη τριχοπτωση λόγω τριβης???
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κατ αρχήν γι αυτό σου είπα για συγκεκριμένη βούρτσα και όχι από ναύλον πχ που προκαλεί τριβή. Κατά δεύτερον στο δέρμα μπορεί να παρατηρείς κατά διαστήματα ειδικά στην αρχή, κάτι σαν πιτυρίδα που όμως είναι νεκρά δερματικά κύτταρα και είναι καλό να φεύγουν.
Για τριχόπτωση να μην ανησυχείς, εγώ προσωπικά είδα πολύ λίγη στην αρχή και μετά καθόλου. Οι τρίχες που είναι σε φάση να πέσουν θα πέσουν είτε έτσι είτε αλλιώς. Η τοπική αιμάτωση που θα πετύχεις μόνο θετικά έχει να δώσει. Δοκίμασε το και μην το φοβάσαι καθόλου
 

kostas

Member
Εγώ υποφέρω 11 χρόνια από υπερβολικό σμήγμα χωρίς να κατάφερα ποτέ να βρω μια λύση. Η υπερβολική παράγωγη ξεκίνησε μαζί με την τριχόπτωση όταν ήμουν 17,5 και τώρα στα 29 έχω φτάσει σε Norwood 6 προς 7.
Από εξετάσεις που έκανα για βιταμίνες, ορμονικές και γενικά δεν έβγαλα ποτέ άκρη άδειαζε μόνο η τσέπη μου .Το καλοκαίρι η κατάσταση είναι απελπιστική προσπαθώ να μην βγαίνω καθόλου από το σπίτι.
Tα πρώτα 7 χρόνια πίστευα ότι το σμήγμα έριχνε τα μαλλιά είχα φτάσει σε σημείο να λούζομαι μέχρι και 2-3 φόρες την ημέρα. Μετά τα 7 χρόνια και μετά από πολλά χαμένα χρήματα άρχισα να πιστεύω ότι η τριχόπτωση μου προκαλεί το σμήγμα.
 
Μπλουζα