Pan77, FUE, 3871g, 1-2/9/2021

vlafo

Well-Known Member
To μισό δεξί forelock ήταν τελειωμένο,το αριστερό ήταν σε καλύτερη κατάσταση.
Δε μιλάμε για κάποιο δυνατό forelock που θα έκανε καμία διαφορά ειδικά σε τέτοια πυκνότητα και έκταση.
Η φωτό με τα κοντά μαλλιά το αποτυπώνει ξεκάθαρα.
Φίνα είχε ξεκινήσει 5 μήνες πριν,πολύ πιθανόν να μη είχε επιδράσει ακόμα ώστε να τις δυναμώσει και να αντέξουν το συνολικό στρες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το μαλλί στις φώτο που έχει έρθει προς τα εμπρός είναι το ιδανικό forelock για να κάνεις πύκνωση. Ακόμα και 10-15g να είχε, αυτό σημαίνει ότι αν του ρίξεις άλλα 40-45g σε 1μμ πας στα 50-60g και έχεις ένα πολύ δυνατό αποτέλεσμα αφού έχεις φτιάξει ένα πολύ ισχυρό κέντρο. Για να χτίσεις τέτοιες πυκνότητες μόνο με μμ θέλεις 2μμ και πάλι είναι δύσκολο. Η μόνη ένσταση είναι αν αυτά τα 10-15g θα τα διατηρούσε σε βάθος χρόνου. Από την στιγμή που έπαιρνε φίνα και δεν τα έχανε από σοκλος κατά την μμ οι πιθανότητες να τα έχει για αρκετά χρόνια ακόμα ήταν πολύ μεγάλες.
 

vlafo

Well-Known Member
Το συγκεκριμένο forelock δεν αφορά μόνο την πυκνότητα που μπορεί να είναι 10g συνεπώς αθροιστικά με μια καλή μμ δίνει 55g, αλλά την έκταση του που είναι πολύ μικρή και πάνω από όλα την ποιότητα του που δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό.
Αν είχε ισχυρό κέντρο είτε το είχε είτε όχι με μια πυκνότητα των 45g θα ήταν σούπερ.
Το δεξί κομμάτι είναι τελειωμένο το αριστερό είναι καλό και πάλι όχι σε μεγάλο βαθμό.
Σε τέτοιες εκτάσεις για να φαίνεται πολύ δυνατή η χερλάιν πρέπει να έχεις πολύ δυνατό κέντρο που δεν το έχει ούτε και forelock.
 

Συνημμένα

  • 2.jpeg
    2.jpeg
    110.5 KB · Προβολές: 133

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όταν λέμε forelock εννοούμε αυτό στο κέντρο με τον κύκλο. Ούτε καν συζητάω για το αριστερό τμήμα που και εκεί έχει μαλλί. Αυτό δεν είναι forelock. Ο κύκλος λοιπόν έχει μια χαρά μαμίσιο μαλλί για βάση μμ.

2r.jpg
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Όταν λέμε forelock εννοούμε αυτό στο κέντρο με τον κύκλο. Ούτε καν συζητάω για το αριστερό τμήμα που και εκεί έχει μαλλί. Αυτό δεν είναι forelock. Ο κύκλος λοιπόν έχει μια χαρά μαμίσιο μαλλί για βάση μμ.

Προβολή συνημμένου 46559
Mod να σε ρωτήσω κάτι, με δεδομένο πως ο θύλακας δεν φεύγει ποτέ από τη θέση του και απλά σε εμάς με προδιάθεση ράφλας γίνεται ανενεργός στο πέρασμα των χρόνων, μήπως σε πολλούς που εμφανίζεται το shock loss συμβαίνει λόγω του ότι το σώμα τους δεν μπορεί να ''διαβάσει'' τον ένα θύλακα πάνω στον άλλον και τον απορρίπτει ; Γιατί κακά τα ψέματα σε κάθε ΜΜ εκεί που μπαίνουν οι μεταμοσχευμένοι θύλακες υπάρχουν και οι ανενεργοί ''μαμά'' .
 

vlafo

Well-Known Member
Έπρεπε να το δείξω συγκεκριμένα αν και νόμιζα έγινε κατανοητό.
 

Συνημμένα

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    157.9 KB · Προβολές: 142

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Mod να σε ρωτήσω κάτι, με δεδομένο πως ο θύλακας δεν φεύγει ποτέ από τη θέση του και απλά σε εμάς με προδιάθεση ράφλας γίνεται ανενεργός στο πέρασμα των χρόνων, μήπως σε πολλούς που εμφανίζεται το shock loss συμβαίνει λόγω του ότι το σώμα τους δεν μπορεί να ''διαβάσει'' τον ένα θύλακα πάνω στον άλλον και τον απορρίπτει ; Γιατί κακά τα ψέματα σε κάθε ΜΜ εκεί που μπαίνουν οι μεταμοσχευμένοι θύλακες υπάρχουν και οι ανενεργοί ''μαμά'' .

Δεν παίζει κάτι τέτοιο
 

gate1908

New Member
O Pan77 ήρθε στο γραφείο χθες και τον είδε και ο Λορένζο μετά από μια ακύρωση ενός παιδιού στα προγραμματισμένα cons. Με βάση το πλήρες φωτογραφικό υλικό από τον Μάιο του 2021 (που τον είχε ξαναδεί) τα συμπεράσματα έχουν ως εξής:

1. Όπως του είπε και ο Λορενζο το 6μηνο είναι μια ένδειξη μόνο του που πάει η κατάσταση. Για να τοποθετηθούμε με βεβαιότητα πρέπει να περάσουν 10μήνες. Εκεί πλέον το πράγμα θα έχει δείξει οριστικά.
2. Η δότρια είναι σε πολύ καλή κατάσταση και μακροσκοπικά αλλά και μετά από μικροσκοπική εξέταση (από τον Λορένζο).
3. Η κάλυψη δεν είναι καλή για τα g που μπήκαν (αλλά όπως προείπα πρέπει να περιμένουμε άλλους 3-4 μήνες). Βέβαια η στρατηγική απλώματος σε όλη την περιοχή είναι λάθος και αυτό δεν βοηθάει στην εικόνα.
4. Εκεί που είναι εμφανές ότι υπάρχει θέμα είναι στην μπροστινή περιοχή και ειδικά στο forelock στο οποίο είχε αρκετό μαλλί πριν την μμ. Εκεί είναι εμφανές ότι υπάρχει σημαντικό σοκλος γιατί η εικόνα του με βάση το τι υπήρχε πριν συν το τι μπήκε και το τι υπάρχει τώρα είναι χειρότερη. Κατά το Λορένζο αν ήταν να επανέλθει έπρεπε να είχε γίνει στους 6 μήνες αλλά και πάλι το σίγουρο είναι να περιμένεις 2-3 μήνες ακόμη.
5. Το crown του είναι σε καλύτερη κατάσταση σε σχέση με τις περσινές φώτο πριν την μμ.
6. Η τωρινή εικόνα του δεν είναι καλή γιατί έχει μια ψιλο-σχηματισμένη συμμετρική hairline με μια πολύ διάχυτη αραίωση πιο πίσω κάτι που δεν είναι φυσικό. Φαίνεται ότι έχει κάνει μια μμ που δεν του έχει πετύχει μέχρι στιγμής.
7. Το σημαντικό είναι ότι κατά τον Λορένζο ακόμα και αν τελικά η μμ δεν δώσει κάτι παραπάνω έχει ακόμα επαρκή δότρια για να λύσει το πρόβλημά του.
8. Τα περί "βαλτού" και άλλα μεταφυσικά που έχουν γραφτεί είναι το λιγότερο φαιδρά. Έχω πλήρη στοιχεία του Pan77 από τον 5/2021 που έκανε το cons με τον Λορένζο, της προσπάθειας του να πάει Μαδρίτη που μετέπειτα ακύρωσε και 2-3 pm όταν τελικά την έκανε στον Τιρκάλα μερικούς μήνες μετά. Άρα μιλάμε για πλήρη ταυτοποίηση της διαδρομής του τους τελευταίους 10 μήνες.

Προβολή συνημμένου 46488

Προβολή συνημμένου 46487
Προβολή συνημμένου 46486
Προβολή συνημμένου 46485
Γελάω πολύ με την σανίδα του kite... Πορωμενος κυριολεκτικά!!!
 

koumparos

Well-Known Member
Κακο το αποτέλεσμα.Εαν όντως σε αναλάβει δωρεάν ο γιατρός και αυτό θα είναι το σωστό νομίζω θα ανεβάσει πολύ το value του στο φόρουμ.Θελουμε να δούμε το πρώτο ουσιαστικό after sale support στην Ελλάδα στα πρότυπα της Κύπρου.
@Και εγώ έπεσα έξω με την εικόνα της δοτριας.
@Θα ήθελα επίσημο εκπρόσωπο της κλινικής στα πρότυπα του Τζον Τζον.Μονο καλό θα κάνει.
 

kharmacoma

Well-Known Member
Δεν υπαρχει περίπτωση ο Τυρκαλάς να μην το αναλάμβανε δωρεάν, ακόμα και να μην είχε παρουσία στο Forum ο pan στο εγγυώμαι αυτό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Βασικα για να μην λεμε και τα αυτονοητα, νομιζω δεν υπαρχει γιατρος στον πολιτισμενο κοσμο που δεν θα το αναλαμβανε δωρεαν.
Μεχρι αποδειξεως του αντιθετου βεβαιως.
 

vlafo

Well-Known Member
Δεν είναι αυτονόητα και πολλοί δεν το κάνουν,αυτονόητα τα θεωρούμε εμείς.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Βασικα για να μην λεμε και τα αυτονοητα, νομιζω δεν υπαρχει γιατρος στον πολιτισμενο κοσμο που δεν θα το αναλαμβανε δωρεαν.
Μεχρι αποδειξεως του αντιθετου βεβαιως.

Αν υπάρχει publicity ΟΛΟΙ, αν δεν υπάρχει ΚΑΠΟΙΟΙ.
 

seeker

Verified MM member
Tο ερωτημα ειναι ποιος απο δω και με τι ψυχολογια θα πηγαινε για repair σε γιατρο που του εδωσε τετοιο αποτελεσμα την πρωτη φορα. Γιατι; Τι θα αλλαξει; Προσωπικα σε καμια περιπτωση.
 

giannis88test

Active Member
Tο ερωτημα ειναι ποιος απο δω και με τι ψυχολογια θα πηγαινε για repair σε γιατρο που του εδωσε τετοιο αποτελεσμα την πρωτη φορα. Γιατι; Τι θα αλλαξει; Προσωπικα σε καμια περιπτωση.

αποτυχημένο αποτέλεσμα μπορεί να κάτσει και από το λορέτζο θα ξαναπήγαινες ή όχι;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η άποψη μου Γιάννη (και το λέω με πλήρη αίσθηση αυτών που λέω) είναι ότι έχει μεγάλη διαφορά μια καθολική αποτυχία από μια τοπική αστοχία. Έχω δει πάρα πολλά ανεξάρτητα περιστατικά του Λορένζο και δεν έχω δει (ακόμα τουλάχιστον) καθολική αποτυχία, ενώ έχω δει τοπικές αστοχίες που χρήζουν touch up μερικών εκατοντάδων graft. Ακόμα δεν έχω εκφέρει άποψη για το περιστατικό αυτό (αν είναι καθολική αποτυχία) γιατί πρέπει να περιμένουμε ακόμα. Σε μια καθολική αποτυχία ότι και να λέμε σου κόβονται τα πόδια και αμφισβητείς τους πάντες.
 

giannis88test

Active Member
Η άποψη μου Γιάννη (και το λέω με πλήρη αίσθηση αυτών που λέω) είναι ότι έχει μεγάλη διαφορά μια καθολική αποτυχία από μια τοπική αστοχία. Έχω δει πάρα πολλά ανεξάρτητα περιστατικά του Λορένζο και δεν έχω δει (ακόμα τουλάχιστον) καθολική αποτυχία, ενώ έχω δει τοπικές αστοχίες που χρήζουν touch up μερικών εκατοντάδων graft. Ακόμα δεν έχω εκφέρει άποψη για το περιστατικό αυτό (αν είναι καθολική αποτυχία) γιατί πρέπει να περιμένουμε ακόμα. Σε μια καθολική αποτυχία ότι και να λέμε σου κόβονται τα πόδια και αμφισβητείς τους πάντες.

το ότι δεν έχει υπάρξει ανεξάρτητο περιστατικό με καθολική αποτυχία δεν εξασφαλίζει ότι δεν υπάρχει περιστατικό με καθολική αποτυχία.
είναι προφανές ότι πηγαίνοντας σε κορυφαίο γιατρό που δουλεύει σαν μηχανικός και όχι σαν αετομάτης, μειώνεις τα ρίσκα στο ελάχιστο αλλά πάντα υπάρχουν. μπορεί πχ κάποιος να το έριξε στα βάρη και δεν ξέρω τι πριν από το ασφαλές διάστημα (και ας μην φταίει ο γιατρός) μπορεί να δημιουργήθηκε expectations conflict (και ας μην φταίει ο γιατρός) και το οτιδήποτε.

σε κάθε περίπτωση "ακόμα δεν τον είδαμε γιάννη τον ονομάσαμε" ας περάσει το ασφαλές διάστημα (και ας μην αναμένονται θαύματα) και βλέπουμε ποια θα είναι η αντιμετώπιση του γιατρού, και ο φίλος ας αποφασίσει όπως θέλει από εκεί και πέρα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς πάντα υπάρχει μια θεωρητική πιθανότητα για τα πάντα. Εγώ μιλάω περισσότερο για τις μετρήσιμες πρακτικές πιθανότητες. Εννοείται πως σαν αποτυχία εννοούμε αυτή για την οποία ευθύνεται η χειρουργική πράξη και όχι η postop συμπεριφορά τους ασθενή. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση για δικούς του ψυχολογικούς κυρίως λόγους είναι προτιμότερο ο ασθενής να απευθυνθεί σε άλλον ίσης αξίας γιατρό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannis88test

Active Member
Προφανώς πάντα υπάρχει μια θεωρητική πιθανότητα για τα πάντα. Εγώ μιλάω περισσότερο για τις μετρήσιμες πρακτικές πιθανότητες. Εννοείται πως σαν αποτυχία εννοούμε αυτή για την οποία ευθύνεται η χειρουργική πράξη και όχι η postop συμπεριφορά τους ασθενή.

Επειδή ακριβώς μιλάμε για ιατρική πράξη και ας πρόκειται για τρίχες, σε αυτές που δεν αφορούν τρίχες υπάρχει και το "Η εγχείρηση πέτυχε, ο ασθενής απεβίωσε".

Ούτως ή άλλως επί του πρακτέος δεν διαφωνώ ότι όλα πήγαν πολύ άσχημα στην περίπτωση του φίλου. Ακόμα και το ότι τον έψαχνε η κλινική να δει πως πάει και αυτός αντί να πει τους προβληματισμούς του εκεί, έμπαινε εδώ και προεξοφλούσε την αποτυχία είναι εξόχως προβληματικό.
 
Μπλουζα