Stratos, 3rd operation, last dance..

jersey

Well-Known Member
Δε ξέρω πως έχει περάσει αυτό με την Advanced ότι θα σου βγάλει και θα σου τοποθετήσει 2500 την ημέρα .
Βασικά ούτε οι ίδιοι ξέρουν αφού ως συνήθως δεν υπάρχει πλάνο πριν από την επέμβαση , πάμε και βλέπουμε λένε .
Τα 2500 θεωρητικά είναι το ταβάνι τους και αφορά εύκολα περιστατικά, δηλαδή μη νομίζεις ότι εξετάζουν τη δοτρια αν μπορεί να αντέξει , απλά εάν η εξαγωγή είναι δύσκολη η έχει αιμορραγία, η έχεις θέμα με την αναισθησία κλπ δε θα σου βγάλουν τόσα με τίποτα .
Υπολόγισε μέσο όρο τα 2100 -2200 την ημέρα .

Επίσης σε μια συνεδρία τέτοια των 2500 να ξέρεις ότι υπάρχει συνήθως και ταλαιπωρία για τον ασθενή , δηλαδή περισσότερες ενέσεις, μεγαλύτερο οίδημα και προς το τέλος της συνεδρίας ο πόνος είναι πιο έντονος .
Δεν είπα οτι θα σου βγάλουν στάνταρ, αλλά οτι έχουν αρκετά περιστατικά με 2500 μοσχεύματα. Από οτι θυμάμαμαι σε ένα είχαν βγάλει και 2700 σε μια μέρα. Σίγουρα κάθε περιστατικό ειναι διαφορετικό και οι δυσκολίες εξαγωγής διαφορετικές οπότε παίζει.

Ε εντάξει και σε 2 μέρες να πας πάλι θα φας πιο μεγάλη ταλαιπωρία, γιατί θα το ανεχτείς για 2 μέρες το ίδιο πράγμα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Δεν είπα οτι θα σου βγάλουν στάνταρ, αλλά οτι έχουν αρκετά περιστατικά με 2500 μοσχεύματα. Από οτι θυμάμαμαι σε ένα είχαν βγάλει και 2700 σε μια μέρα. Σίγουρα κάθε περιστατικό ειναι διαφορετικό και οι δυσκολίες εξαγωγής διαφορετικές οπότε παίζει.

Ε εντάξει και σε 2 μέρες να πας πάλι θα φας πιο μεγάλη ταλαιπωρία, γιατί θα το ανεχτείς για 2 μέρες το ίδιο πράγμα...
Την ίδια εντύπωση είχα για τις δύο ημέρες, όμως μια μεγάλη των 2400+2500 σε στρεσαρει πιο πολύ σε σχέση με 2 σπασμένες των 1800 ας πούμε .
Μου το έχουν πει πολλοί, και γιατροί .
Σίγουρα καλό είναι σε μία ημέρα να καθαρίζεις . Αλλά από την άλλη είναι λίγο risky οι μεγάλες εξαγωγές σε μία ημέρα .
 

jersey

Well-Known Member
Την ίδια εντύπωση είχα για τις δύο ημέρες, όμως μια μεγάλη των 2400+2500 σε στρεσαρει πιο πολύ σε σχέση με 2 σπασμένες των 1800 ας πούμε .
Μου το έχουν πει πολλοί, και γιατροί .
Σίγουρα καλό είναι σε μία ημέρα να καθαρίζεις . Αλλά από την άλλη είναι λίγο risky οι μεγάλες εξαγωγές σε μία ημέρα .
Ναι αλλά η ταλαιπωρία θα είναι εις διπλούν φίλε με τη διήμερη. Και επίσης η μεγαλύτερη εξαγωγή σε διήμερη θα έχει μεγαλύτερο χρόνο επούλωσης της δότριας και μεγαλύτερο κίνδυνο για shock loss, όπως έχεις δει και από περιστατικά του Τυρκαλά.
 

Georgie

Well-Known Member
Ναι αλλά η ταλαιπωρία θα είναι εις διπλούν φίλε με τη διήμερη. Και επίσης η μεγαλύτερη εξαγωγή σε διήμερη θα έχει μεγαλύτερο χρόνο επούλωσης της δότριας και μεγαλύτερο κίνδυνο για shock loss, όπως έχεις δει και από περιστατικά του Τυρκαλά.
Μπορεί να είναι και έτσι, βέβαια μαδημενες δοτριες έχουμε δει και σε περιστατικά μιας συνεδρίας και όχι μόνο από Ελληνικές κλινικές.

Shockloss, εννοείς μόνιμο?
Δεν έχω δει η αλήθεια είναι .
δεν ενημερώνουν και πολλοί που ξεκίνησαν να παρουσιάζουν όμως
 

jersey

Well-Known Member
Μπορεί να είναι και έτσι, βέβαια μαδημενες δοτριες έχουμε δει και σε περιστατικά μιας συνεδρίας και όχι μόνο από Ελληνικές κλινικές.

Shockloss, εννοείς μόνιμο?
Δεν έχω δει η αλήθεια είναι .
δεν ενημερώνουν και πολλοί που ξεκίνησαν να παρουσιάζουν όμως
Ενα παράδειγμα ειναι ο Zelig που είχε αρκετό shock loss στη δότρια από την επέμβαση του στον Τυρκαλά, επειδή δεν ειχε και καλή δότρια και έβγαλε 4000g με τη μία. Αλλά και από HDC του sanji είδαμε περιστατικό με shock loss από εξαγωγή με διήμερη με 3500g.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν μπορείς να βάλεις 2500 σε μια μέρα είναι καλύτερο λόγω των αναισθησιών. 2500g όμως από έναν άνθρωπο πρακτικά, επαναλαμβάνω είναι σκότωμα όταν το κάνεις κάθε μέρα. Δεν θα διαρκέσεις πολύ.
 

Georgie

Well-Known Member
Δεν υπάρχει καταπόνηση δηλαδή λόγω περισσότερο αναισθητικού σε μία ημέρα ?
Επίσης δεν ισχύει τα περί καταπόνησης της δοτριας για τέτοιο session ?
Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά μου είχε αναφερθεί στην LP και την Dhi που πήγα για Con πριν από τη πρώτη μου μεταμοσχευση .
Ότι δηλαδή οι μονοήμερες συνεδρίες των άνω 2000g καταπονούν τη δοτρια -ληπτρια λόγω περισσότερης αναισθησίας
Το ίδιο μου ανέφερε και άλλος ένας γιατρός που είχα συνάντηση τελευταία στο Δουβλίνο.
Έμεινα με την απορία αφού και την άλλη μέρα μουδιασμενος θα πας για session , αλλά ξέχασα να το ρωτήσω !
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να στο πω απλά, όταν πας σε οδοντίατρο για να σου βγάλει ένα δόντι με το αναισθητικό που σου ρίχνει για το ένα μπορεί να σου βγάλει και το διπλανό αν χρειαστεί χωρίς μεγαλύτερη δόση. Αν πας την άλλη μέρα θα φας την διπλάσια δόση.
 

leas

Well-Known Member
Στράτο έχει να δώσει τόσα πολλά γκραφτς η δοτρια σου; Θα πάρετε από τα γένια πολλά;γιατί αν θυμάμαι καλά από σκαλπ δεν έχεις τόσα πολλά διαθέσιμα..
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Στράτο έχει να δώσει τόσα πολλά γκραφτς η δοτρια σου; Θα πάρετε από τα γένια πολλά;γιατί αν θυμάμαι καλά από σκαλπ δεν έχεις τόσα πολλά διαθέσιμα..
Αυτό σκεφτόμουν. 3000 πολλά δεν είναι ; Ακόμα και τον παράγοντα γένια να λάβουμε υπόψιν μπορεί να του προσφέρει το 50% των συνολικών g's με τόση ευκολία π.χ. ;
 

Stratos

Well-Known Member
η δότρια όπως την βλέπω εγώ πίσω δεν έχει τίποτα άλλο να δώσει, στα πλαινά μπορεί να βρεθούν 500-700.
τα υπόλοιπα από γένια, εγώ δεν έχω πρόβλημα να τα βγάλω και όλα από κάτω , δεν νομίζω να βγούνε 3000 σύνολο
με τίποτα. Ο Τυρκαλάς απο φώτο και τηλεσυνάντηση λέει 3000 αλλά όταν πάω απο κοντά θα δει ότι απίθανο αυτό το νούμερο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostala

New Member
Νομίζω πέρα απο γένια μπορείς να πάρεις και από ώμους η στήθος ανάλογα τον γιατρό και την ανάγκη. Μακάρι να τελειώσεις με το πρόβλημα σου, καλή επιτυχία!
 

Stratos

Well-Known Member
Θα βάλουμε όλα τα γένια και ότι μπορούμε από κεφάλι και όπου φτάσουμε, υπολογίζω 2000-2500 grafts max
 

Harris_G

Well-Known Member
Στρατο καταρχην καλη επιτυχία, εκάνες πολυ καλη επιλογη με Yaman σε VFM αλλά αφου εχουμε πλεον κορυφαιο VFM στο σπιτι μας δεν υπαρχει λογος για ταξιδι εξω. Καλή επιτυχία!

Κάποιοι γιατροί ισχυρίζονται οτι ναι μεν a priori δεν ειναι καλης ποιοτητας τα body grafts αλλα οταν μεταφερονται στο κεφαλι, εχει παρατηρηθει οτι αλλαζουν και μιμούνται τα hair grafts λόγω του αιματώνονται όπως τα δεύτερα. Εχει αρκετη λογική.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στρατο καταρχην καλη επιτυχία, εκάνες πολυ καλη επιλογη με Yaman σε VFM αλλά αφου εχουμε πλεον κορυφαιο VFM στο σπιτι μας δεν υπαρχει λογος για ταξιδι εξω. Καλή επιτυχία!

Κάποιοι γιατροί ισχυρίζονται οτι ναι μεν a priori δεν ειναι καλης ποιοτητας τα body grafts αλλα οταν μεταφερονται στο κεφαλι, εχει παρατηρηθει οτι αλλαζουν και μιμούνται τα hair grafts λόγω του αιματώνονται όπως τα δεύτερα. Εχει αρκετη λογική.

Αυτό λέγεται «recipient’s dominance» και παρόλο που έχει παρατηρηθεί σαν φαινόμενο δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, δηλαδή υπάρχει μια αλλαγή μεν αλλά όχι κάτι σημαντικό που να διαφοροποιεί αυτά τα graft ως προς την ποιότητα τους.
 
Μπλουζα