Saw Palmetto - Προσοχή στις ετικέτες !!!

Kostas97

Well-Known Member
Θεωρώ πώς εάν κάποιος παρουσιάζει και κάποια ερυθρότητα στο τριχωτό ίσως τον ευνοεί το κλομπεταζολ. Πάντως και εγώ έχω ακούσει διάφορες απόψεις και η δερματολόγος που πάω είναι συντηρητική στο θέμα φάρμακο. Θα συζητήσω την επόμενη φορά την πιθανή διακοπή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Δεν ειναι για μεγαλη διαρκεια χρησης τα κορτικοστεροειδη, προοδευτικα λεπταινουν το δερμα περα απο αλλα...σε συνδυασμο με μινοξ μπουσταρει το αποτελεσμα αλλα θελει διακοπη.
 
Καλημέρα εχω ενα καινουργιο NOW saw palmetto k pygeum 85% fatty 120 καψουλες που αγόρασα σπο Γερμανία. Δεν το άνοιξα. Το αγόρασα για 33 ευρω με μεταφορικά και το δινω για 25 ευρώ. Απλα μετάνιωσα που το αγόρασα.
 
Σήμερα έκλεισα ένα μηνα χρήση Saw Palmetto Soft gel 320mg. Επίσης ξεκινησα τον 2ο μήνα φτιαχτής Μίνοξ με Κλομπεταζόλη (Κορτιζονούχο). Η τριχόπτωση έχει σχεδόν σταματήσει (πολύ αισθητή βελτίωση σε μηδενικά επίπεδα) και η Λίμπιτο έχει χτυπήσει κοκκινο. Αυτή τη φορά το Saw δουλεψε γιατί ειναι Standardized soft gel και οχι ξηρή κάψουλα.
Το προϊον που χρησιμοποιώ και έχω ήδη πάρει 2η συσκευασια ειναι της Evdermia / Plamogen Soft Gel και βγαίνει περίπου 25€ με 30€. Όποιο παλικάρι βρει κάτι φθηνότερο απο το Εξωτερικό που δουλευει να το γράψει γιατί το δικό μου τσιμπάει.
Φίλε.μου κάθε πότε παίρνεις saw Palmetto το πρωί η το βράδυ το βράδυ ρησιμοποιω τοπικό σκεύασμα lotion με μινοξ 5 και φίνα 100 mg στα 250 μιλιγραμμάρια
 

Absolute

Member
Εχει υπαρξει καθολου regrowth εστω και ελαχιστο με το saw palmetto η μονο για την τριχοπτωση εκανε δουλεια?
 

gerassis

Well-Known Member
Φίλε.μου κάθε πότε παίρνεις saw Palmetto το πρωί η το βράδυ το βράδυ ρησιμοποιω τοπικό σκεύασμα lotion με μινοξ 5 και φίνα 100 mg στα 250 μιλιγραμμάρια

Saw palmetto παίρνω μαζί με το γεύμα. Δεν μπορώ να μιλήσω για Regrown. Εκει θέλει να έχεις βγάλει φωτό από τη αρχή. Απλά μειώθηκε η τριχόπτωση και κάποιες τρίχες στους κροτάφους, σε σημείο που δεν είχε γίνει ματαμόσχευση μαυρισαν.
 
Να ρωτήσω κάτι η χρηση του saw palmetto προκαλεί αυξημένη τριχοπτωση τους πρώτους μήνες χρήσης; Το ρωτάω επειδή το εχω ξεκινησει κανα 2 μηνο και βλεπω μια εντονη τριχοπτωση μεχρι στιγμης. (320mg/ημερα softgel της Now food)
Μου έβαλες ψηλούς στα αυτιά αδερφέ γιατι και έχω έχω μια βδομάδα που το ξεκίνησα και η τριχόπτωση αυξήθηκε τέρμα έχω φτάσει να χάνω 110 τρίχες στο λούσιμο θα το κόψω και θα ενημερώσω για διάφορες
 

manly_Man

Well-Known Member
Μου έβαλες ψηλούς στα αυτιά αδερφέ γιατι και έχω έχω μια βδομάδα που το ξεκίνησα και η τριχόπτωση αυξήθηκε τέρμα έχω φτάσει να χάνω 110 τρίχες στο λούσιμο θα το κόψω και θα ενημερώσω για διάφορες
μετρησες οντως 110 φιλε; χαρα στο κουραγιο σου...
 
μετρησες οντως 110 φιλε; χαρα στο κουραγιο σου...
Ναι ξέρω τραγικός ψυχακιας παίρνω το μπαλάκι όπως είναι από το σιφωνι τις αδειάζω στον βουλωμένο νιπτήρα με νερό και τις ξεχωρίζω με βλέπω για ψυχίατρο στο τέλος παρά σε δερματολόγο χαχχαχαχ.παντως είναι κουλό χθες 110 τρίχες στο λούσιμο βάλε και.ποσες δεν καταλαβαίνουμε που μας φεύγουν στην μέρα .και σήμερα 4 μόνο στο λούσιμο θα χαζεψω δεν παίζει.πασχω κ από σμήγματοροικη δερματίτιδα που μάλλον αυτό πυροδοτεί την τριχόπτωση και αυτό που έκανα τις τελευταίες μέρες που είχα πολύ απόκριση είναι ότι δοκίμασα μια καινούρια Πομαδα ενώ χρησιμοποιώ μια συγκεκριμένη ότι σταματησα κάτι βιταμίνες που έπαιρνα και ότι ξεκίνησα saw palmetto μετά το χαλί με τις 110 πέταξα την Πομαδα πέταξα τα saw Palmetto ξαναξεκινησα τις βιταμίνες που έπαιρνα (εννοείτε ότι μινοξ κ φίνα τοπικά δεν σταμάτησα καθόλου)όμως παίζει κάτι από αυτά να πυροδοτησε τόσο έντονη τριχόπτωση για δύο μέρες μόνο είναι λες και έχω αλεργια σε κάτι και δεν μπορώ να βρω τι
 

geobald

Member
Μου έγραψε ο γιατρός μου συμπλήρωμα saw palmetto μαζί με άλλη αγωγή για μια προστατίτιδα που αντιμετώπισα. Είναι αυτό: Quest Nutrition Saw Palmetto 36mg Έτσι και αλλιώς θα το πάρω, αλλά κάνει τπτ για την τριχόπτωση το συγκεκριμένο; Απο οτι καλαβαίνω απο το συγκεκριμένο thread, μάλλον οχι.
 

manly_Man

Well-Known Member
Μου έγραψε ο γιατρός μου συμπλήρωμα saw palmetto μαζί με άλλη αγωγή για μια προστατίτιδα που αντιμετώπισα. Είναι αυτό: Quest Nutrition Saw Palmetto 36mg Έτσι και αλλιώς θα το πάρω, αλλά κάνει τπτ για την τριχόπτωση το συγκεκριμένο; Απο οτι καλαβαίνω απο το συγκεκριμένο thread, μάλλον οχι.
36mg? για την τριχοπτωση η δοση θα επρεπε να ηταν 320mg...χωρις βεβαια να εισαι σιγουρος αν θα σε βοηθησει ή οχι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gerassis

Well-Known Member
Standardized είναι αλλά οχι σε μαλακή κάψουλα.
Δεν υπάρχει Standardized που να είναι σε χαπι ξηρό. Έτσι ξέρω. Η δόση πρέπει να ειναι 320mg τη μέρα αλλιώς δε κανει δουλειά. Οτι φάρμακο - σκευασμα προτείνεται για τον προστάτη κάνει δουλειά και στη τριχόπτωση. Οχι ομως για προστατίτιδα. Για υπερπλασια. Αν θες καλύτερο αποτελέσμα και δε φοβάσαι πας σε Φίνα
 

geobald

Member
Δεν υπάρχει Standardized που να είναι σε χαπι ξηρό. Έτσι ξέρω. Η δόση πρέπει να ειναι 320mg τη μέρα αλλιώς δε κανει δουλειά. Οτι φάρμακο - σκευασμα προτείνεται για τον προστάτη κάνει δουλειά και στη τριχόπτωση. Οχι ομως για προστατίτιδα. Για υπερπλασια. Αν θες καλύτερο αποτελέσμα και δε φοβάσαι πας σε Φίνα

Στην περιγραφή πάντως όπως φαίνεται γράφει standarized και η κάψουλα είναι όντως ξηρή.

20180905112840_quest_saw_palmetto_36mg_extract_90_tampletes.jpeg

Στη παρούσα φάση δεν με απασχολεί τόσο η τριχόπτωση. Φίνα έπαιρνα χρόνια μαζί με μινοξιδίλη πριν την μμ, πλέον τα έχω σταματήσει όλα. Αυτό ήρθε απο σπόντα
 
Αν
Μου έγραψε ο γιατρός μου συμπλήρωμα saw palmetto μαζί με άλλη αγωγή για μια προστατίτιδα που αντιμετώπισα. Είναι αυτό: Quest Nutrition Saw Palmetto 36mg Έτσι και αλλιώς θα το πάρω, αλλά κάνει τπτ για την τριχόπτωση το συγκεκριμένο; Απο οτι καλαβαίνω απο το συγκεκριμένο thread, μάλλον οχι.
Αν Είναι να πάρεις saw Palmetto πάρε της adam now με pygeon seed
Μου έγραψε ο γιατρός μου συμπλήρωμα saw palmetto μαζί με άλλη αγωγή για μια προστατίτιδα που αντιμετώπισα. Είναι αυτό: Quest Nutrition Saw Palmetto 36mg Έτσι και αλλιώς θα το πάρω, αλλά κάνει τπτ για την τριχόπτωση το συγκεκριμένο; Απο οτι καλαβαίνω απο το συγκεκριμένο thread, μάλλον οχι.
[/QUOTE]

Αν είναι να πάρεις κάτι πάρε αυτό της adam https://www.e-vitamina.gr/product/n...3AYpdm0Qe9BRdjER3djlWQYs8S6sKHxYaAi-SEALw_wcB έχει την σωστή περιεκτικότητα και σε συνδυασμό και με άλλα κάνει δουλειά βοηθάει στην τριχόπτωση
 

1234

New Member
Γεια σας για αρχη...
2 ειναι τα saw palmetto που ειναι με σωστη επεξεργασία στην Ελλαδα.
Prostamol και το Libeprosta
To πρωτο κανει 22 ευροτα 60 χαπια (1 τν ημερα).
δεν υπαρχει λογος να τσιγκουνεύεσαι 2,3 ευρο.
;)
 
Γεια σας για αρχη...
2 ειναι τα saw palmetto που ειναι με σωστη επεξεργασία στην Ελλαδα.
Prostamol και το Libeprosta
To πρωτο κανει 22 ευροτα 60 χαπια (1 τν ημερα).
δεν υπαρχει λογος να τσιγκουνεύεσαι 2,3 ευρο.
;)
Τα saw Palmetto πρέπει να έχουν αναλογία 360 mg ημηρεσιως και το ποιο.σημαντικο να είναι σε μορφή soft gel capsule για σωστή απορρόφηση
 
Μπλουζα