Rogaine / Regaine FAQ

Kostas97

Well-Known Member
ναι, περαιτέρω διάβασμα και φυσικά μένει και η δοκιμή για επιβεβαίωση στο τι μου κάνει. Συνεπής θα είμαι. Ανάμεσα σε αφρό και σε υγρή, από όσο είδα εδώ μέσα πάντως, η δεύτερη είναι πιο ευγενική με το δέρμα. Ευχαριστώ
Ο αφρος για το δερμα ειναι πιο φιλικος.
Το υγρο περιπου σε 30%(αν το θυμαμαι καλα) δημιουργει θεμα, αλλα ειναι αισθητα πιο οικονομικο και αποτελεσματικοτερο.
Ο αφρος αφηνει το μαλλι δε πολυ καλη κατασταση ενω μετα απο το υγρο, χωρις να το πλυνεις δεν νομιζω οτι μπορεις να βγεις απο το σπιτι :D
Εγω τωρα χρησιμοποιω Kirkland αφρο. Σε πληροφορω λειτουργει σαν να βαζω πουδρα στο μαλλι. Πετυχαινω το λουκ που επιθυμω χωρις να χρειαζεται προιοντα styling.
Ακομα και 2 φορες τη μερα να βαλεις το μαλλι παραμενει με Ματ( Δεν φαινεται λαδωμενο)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orange

Member
Ο αφρος για το δερμα ειναι πιο φιλικος.
Το υγρο περιπου σε 30%(αν το θυμαμαι καλα) δημιουργει θεμα, αλλα ειναι αισθητα πιο οικονομικο και αποτελεσματικοτερο.
Ο αφρος αφηνει το μαλλι δε πολυ καλη κατασταση ενω μετα απο το υγρο, χωρις να το πλυνεις δεν νομιζω οτι μπορεις να βγεις απο το σπιτι :D
Εγω τωρα χρησιμοποιω Kirkland αφρο. Σε πληροφορω λειτουργει σαν να βαζω πουδρα στο μαλλι. Πετυχαινω το λουκ που επιθυμω χωρις να χρειαζεται προιοντα styling.
Ακομα και 2 φορες τη μερα να βαλεις το μαλλι παραμενει με Ματ( Δεν φαινεται λαδωμενο)
καλώς, το έγραψα γιατί, από όσο θυμόμουν να είχα διαβάσει εδώ μέσα, έγραφαν πως ο αφρός τους έκανε ερεθισμό στο δέρμα, κοκκινίλες κα.
ίσως το θυμόμουν αντίστροφα. Οπότε η επιλογή που θα ακολουθήσω, αν αποφασίσω να βάλω μινοξ τελικά, θα είναι πρώτα ο αφρός και μετά βλέπουμε.
 

feanor

Active Member
καλώς, το έγραψα γιατί, από όσο θυμόμουν να είχα διαβάσει εδώ μέσα, έγραφαν πως ο αφρός τους έκανε ερεθισμό στο δέρμα, κοκκινίλες κα.
ίσως το θυμόμουν αντίστροφα. Οπότε η επιλογή που θα ακολουθήσω, αν αποφασίσω να βάλω μινοξ τελικά, θα είναι πρώτα ο αφρός και μετά βλέπουμε.
μην πας σε υγρο θα το μετανιωσεις εμενα μ εβγαλε δερματιτιδα
 

Rigo

New Member
Καλησπέρα παιδιά
Ειμαι 37 χρονων,με πολυ μικρη υποχωρηση της hairline και ελαφρια αραιωση στο μπιφτεκι,ομολογω οτι μεχρι πριν 2 χρονια,δεν πιστευα οτι θα αρχισει η αραιωση καθως ολα "εδειχναν" οτι ειχα κληρονομησει το μαλλι απο το "καλο" σοι.Τελος παντων για να μην πλατειαζω,οταν αρχισα να βλεπω τα πρωτα σημαδια πηγα σε δερματολογο ο οποιος μου ειπε να παρω το Redenyl,αν ηξερα για την μινοξιδιλη μαλλον δεν θα το επαιρνα ποτε,καθως δεν ειδα καποιο ιδιαιτερο αποτελεσμα καθε αλλο.....
Τωρα που θελω να καταλληξω,εχω ξεκινήσει εδώ και περίπου 2 μήνες μινοξιδιλη (regaine) και εχω αγορασει παραλληλα και το Nanogen shampoo προς το παρον κανω χρηση μινοξιδιλης μονο το βραδυ,το τελευταιο διαστημα βλεπω να πεφτουν λιγοτερες τριχες κατα την εφαρμογη.Ειμαι ευχαριστημενος,απλα θελω να ρωτησω η μινοξιδιλη της kirland ειναι εξισου ποιοτικη,απο την εμπειρια σας!
 

aris85

Member
Να σας ρωτήσω, βαζω υγρη μινοξιδιλη καμια ωρα πριν κοιμηθω το βραδυ.
Παρότι ειναι στεγνα τα μαλλιά μου πριν ξαπλωσω, εχω δει πως το πρωι η μαξιλαροθήκη κιτρινίζει, το εχετε πάθει και εσείς;
Τι μου προτείνετε σαν λυση ;
 

Quarantine

Active Member
Βάζω πολλά χρόνια μινοξ ξεκινησα με αφρό και μετά από ένα διάστημα άρχισα την υγρή μινοξ.Υγρη μινοξ έβαζα για αρκετό διάστημα, μετά αποφάσισα να ξανά αρχίσω τον αφρό και έτσι αγόρασα regaine.Το αστείο ειναι πως είχα ξεχάσει μετά από τόσο καιρό πόσο αφρό πρέπει να βάζω και αντί για μισό καπάκι έβαζα ένα ολόκληρο καπάκι δύο φορές την μέρα,δλδ στην ουσία έβαζα 4 φορές την μέρα.Το αστείο τις υπόθεσης είναι πως είχα δει μεγάλη βελτίωση στο μαλλί μου από αυτήν την δοσολογικη αύξηση.Το ερώτημα είναι, υπάρχει κάποιος που να βάζει περισσότερη μινοξ από όση αναγράφεται? Μπορεί η αύξηση να επιφέρει καλύτερα αποτελέσματα?και αν ναι υπάρχει περίπτωση να πάθεις κάποια σοβαρή παρενέργεια λόγο αυξημένης δόσης?Ποτέ μου δεν είχα σκεφτεί πως η αύξηση της δόσης μπορεί να επιφέρει καλύτερα αποτελέσματα, διότι είχα διαβάσει στις οδηγίες πώς η αύξηση της δοσολογιας δεν έχει καλύτερα αποτελέσματα.
 

cool11

Well-Known Member
Ας μας πει καποιος, και αν η μινοξιδιλη ριχνει την...πιεση,
γιατι ειμαι υποτασικος, βαζω regain ...δεκαετιες, αλλα με μετρο,
αλλα ειμαι καπως πιο φειδωλος το καλοκαιρι,
που οι υποτασικοι ειναι πιο ευαισθητοι στο να πεσει η πιεση περισσοτερο.
 

asdasd

Member
Ο αφρος για το δερμα ειναι πιο φιλικος.
Το υγρο περιπου σε 30%(αν το θυμαμαι καλα) δημιουργει θεμα, αλλα ειναι αισθητα πιο οικονομικο και αποτελεσματικοτερο.
Ο αφρος αφηνει το μαλλι δε πολυ καλη κατασταση ενω μετα απο το υγρο, χωρις να το πλυνεις δεν νομιζω οτι μπορεις να βγεις απο το σπιτι :D
Εγω τωρα χρησιμοποιω Kirkland αφρο. Σε πληροφορω λειτουργει σαν να βαζω πουδρα στο μαλλι. Πετυχαινω το λουκ που επιθυμω χωρις να χρειαζεται προιοντα styling.
Ακομα και 2 φορες τη μερα να βαλεις το μαλλι παραμενει με Ματ( Δεν φαινεται λαδωμενο)
απο goldhair.gr παραγγελνεις ? αν ναι ξες κανενα κωδικο για εκπτωση? )
 

cool11

Well-Known Member
Πρεπει να ανοιξουμε ενα συγκριτικο νημα.
Kirkland αφρο vs Regaine foam.
Για οσους, πραγματικα εχουν δοκιμασει και τα δυο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Quarantine

Active Member
Πρεπει να ανοιξουμε ενα συγκριτικο νημα.
Kirkland αφρο vs Regaine foam.
Για οσους, πραγματικα εχουν δοκιμασει και τα δυο.
Είχα αγοράσει από goldhair αφρο Kirkland και είχα δει τρομερή πτώση σαν να μην έβαζα τίποτα,
παίζει να μου έδωσαν fake,από αμαζον το liquid Kirkland ήταν μια χαρά αλλά πολύ λαδιλα.Για εμένα είναι η χειρότερη μάρκα εβερ η Kirkland.
Τώρα βάζω αξελαν που το βρίσκω στο φαρμακείο.Θα ήθελα να ξανά δοκιμάσω το rogaine όχι το regaine μπορει να είναι το ίδιο αλλά όταν έβαζα rogaine σαν να είχα δει μια βελτίωση, σκέφτομαι μήπως το αμερικάνικο είναι καλύτερο .
 

Quarantine

Active Member
Έχει δοκιμάσει κάποιος αφρό folligein? Σκέφτομαι να παραγγείλω από biovea, από goldhair φοβάμαι να παραγγείλω μετά απο αυτό που είχα πάθει.Γενικα αν μπείτε amazon de έχει κάτι γερμανικές μάρκες υγρής μινοξιδιλης πολύ οικονομικές .
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλά τους κάνει χαλάστρα η goldhair, και είπαν να πετάξουν λάσπη...
Είχα αγοράσει από goldhair αφρο Kirkland και είχα δει τρομερή πτώση σαν να μην έβαζα τίποτα,
παίζει να μου έδωσαν fake ...
Λάσπη ή δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά...
 

nick90

Well-Known Member
Λάσπη ή δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά...
Εγώ που έχω χρησιμοποιήσει μινοξ αφρο από goldhair μια χαρά τον είδα πάντως. Και μια λοσιόν να σου φτιάξει το φαρμακείο δεν περνάει από ΕΟΦ, ή οι λοσιόν που πουλάνε οι κλινικές το ίδιο. Οπότε με την ίδια λογική θα έπρεπε να λένε να προσέχουν και για τις φτιαχτές λοσιόν από φαρμακεία ή τις κλινικές καθώς δεν έχουν άδεια κυκλοφορίας φαρμάκων από ΕΟΦ.

Ουσιαστικά δεν λέει κάτι, απλά λέει προσοχή εφόσον δεν περνάει από τον ΕΟΦ. Θα ειχε περισσότερη αξία όμως αν έκαναν έλεγχο στα προϊόντα και έβρισκαν αλλα πράγματα. Τότε θα είχε κάποια βάση αυτό το άρθρο, γιατί θα βασιζόταν κάπου και δεν θα έλεγε γενικά πράγματα χωρίς αποδείξεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Και εγω να πω την αληθεια στις αρχες ημουν επιφυλακτικος, χρησιμοποιουσα τους αφρους μερα παρα μερα με Fagron ωστε να ειμαι περισσοτερο σιγουρος.

Με τον καιρο και κρατωντας τις εξαδες που επαιρνα(επαιρνα μονο συσκευασμενες εξαδες) παρατηρησα οτι ολες οι συσκευασιες ηταν ιδιες και ποιοτικες. Επισης αρκετες φορες σε ελλειψη οταν πηγαινα να παραγγειλω.

Θα μου εκανε εντυπωση καποιος να προσπαθησει να νοθευσει μια τοσο φθηνη ουσια.

Απο τον ΕΟΦ ποιο ειναι εγκεκριμενο για χρηση δηλαδη;
 

dlazaros

Well-Known Member
Rogain, 5% MINOXIDIL TOPICAL AEROSOL

Ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων ανακοινώνει ότι το προϊόν Rogain, 5% MINOXIDIL TOPICAL AEROSOL “HAIR REGROWTH, TREATMENT REACTIVATES HAIR FOLLICLES TO STIMULATE REGROWTH ”, συσκευασία τριών φιαλών σε σπρέι με περιεχόμενο 60 g/φιάλη” το οποίο διαφημίζεται διαδικτυακά με σκοπό την θεραπεία της τριχόπτωσης για άνδρες και γυναίκες, δεν έχει αξιολογηθεί ως προς την ασφάλεια και την αποτελεσματικότητα από τον Ε.Ο.Φ. Επί πλέον στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα δεν υπάρχουν στοιχεία επικοινωνίας παρασκευαστή ή και διανομέα του προϊόντος. Εφιστάται η προσοχή των καταναλωτών, σε περίπτωση που περιέλθει στην κατοχή τους το προϊόν με τα ανωτέρω χαρακτηριστικά, να μην το χρησιμοποιήσουν και να ενημερώσουν άμεσα τον ΕΟΦ.
Επισημαίνουμε ότι η αγορά και χρήση προϊόντων αρμοδιότητας ΕΟΦ από μη εγκεκριμένες και αναξιόπιστες πηγές, μπορεί να θέσει σε κίνδυνο την υγεία του καταναλωτή.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ

Με λίγα λόγια .... όλοι δεν έχουν...
 

Συνημμένα

  • MINOXIDIL.pdf
    245.5 KB · Προβολές: 11
Μπλουζα