Rogaine / Regaine FAQ

Georgie

Well-Known Member
Οσοι βάζετε 1 φορα την ημέρα, το κάνετε το βράδυ ή τα πρωινά? Λογικά πρέπει να περάσει αρκετός χρόνος πριν το καθημερινό λούσιμο...am I right?
Μια φορα την ημέρα ειναι αρκετή, μια ωρα μετα το λούσιμο σε στεγνό μαλλι, σε 4 ωρες μετα την εφαρμογή μπορεις να λουστείς η να κολυμπήσεις.
Εχεις πρηστεί απο regaine η απλα επειδή το αναφέρουν άλλοι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

simpa

Active Member
Εχεις πρηστεί απο regaine η απλα επειδή το αναφέρουν άλλοι?

Οχι, δεν εχω αρχισει ακομα μινοξιδιλη, είναι επειδή το αναφέρουν άλλοι. Εικασία έκανα για το πρήξιμο, δεν εχω ιδεα τι λεω. Απλως αναρωτιεμαι αν υπαρχει διαφορα να την χρησιμοποιει κανείς βράδυ αντί για πρωί. Ισως να διαταρράσει και τον ύπνο.
 

Georgie

Well-Known Member
Οχι, δεν εχω αρχισει ακομα μινοξιδιλη, είναι επειδή το αναφέρουν άλλοι. Εικασία έκανα για το πρήξιμο, δεν εχω ιδεα τι λεω. Απλως αναρωτιεμαι αν υπαρχει διαφορα να την χρησιμοποιει κανείς βράδυ αντί για πρωί. Ισως να διαταρράσει και τον ύπνο.
Οχι, ok θα εισαι
 

mic6

Well-Known Member
Το είχα διαβάσει σε ξένα φόρουμς παλιότερα. Εννοείται στεγνό κεφάλι, αν έχει ξεφύγει και λίγο υγρασία είπα ότι δεν πειράζει. Πάντα πιστολάκι πριν.
 

nine

Active Member
Οσοι βάζετε 1 φορα την ημέρα, το κάνετε το βράδυ ή τα πρωινά? Λογικά πρέπει να περάσει αρκετός χρόνος πριν το καθημερινό λούσιμο...am I right?


Εγώ το βάζω πρωί 1 φορά την ημέρα απο τότε που ξεκίνησα την θεραπεία (πριν 3 χρόνια σχεδόν).
Προτιμώ μετά το βραδινό λούσιμο να μην βαζω τιποτα στο κεφαλι. Βαζω αυστηρα 1ml το πρωι και οχι παραπανω για να μην λαδωνει αν και τις πρωτες ωρες ειναι λιγο αβολο.
Σε περιπου 2-3 ωρες εχει στεγνωσει αν το εχω απλωσει σωστα και δίνει και styling στο μαλλί, αφου πολλοι κομμωτές με εχουν ρωτησει τι βαζω μιας και κουρευομαι απογευματα. Ειναι σαν να εχω βαλει την σκονη που κανει σκληρο το μαλλι.

Το μονο που δεν ξερω ειναι αν κανει να μενουν τα ασπρακια της μινοξ 14 ωρες στο κεφαλι (αφου βαζω πρωι και λουζομαι αργα οταν γυριζω 1 φορα). Πολλες φορες κολλανε με το δερμα και εχω shedding εκτος απο φαγουρα.
 

nine

Active Member
3 χρονακια θα έχεις παρατηρήσει αλλαγή ετσι δεν είναι;

Δυστηχως πλεον ειμαι οπως στην αρχη και λιγο χειροτερα.

Το πρωτο 4μηνο χρησης (2017 τοτε, ημουν 24) ειχα φτασει norwood1μιση με κλειστους κροταφους και ειχα απιστευτο regrowth. Τα αποτελεσματα ηταν κατι παραπανω απο εντυπωσιακα. Ειχα καταμαυρο χνουδι ακομα σε περιοχες που δεν ειχα δει ποτε μαλλι. Ολοι με ρωτουσαν τι εκανα απο τον τριτο μηνα χρησης.

Δυστηχως στους 15 μηνες χρησης και μετα και ενω υπηρχε μια σταθεροτητα εχασα τουλαχιστον το 80% στο οτι μαλλι ειχα βγαλει σταδιακα και επεστρεψα σε κανονικο norwood 3a οπως ημουν αφου περναγε καθε μηνας. Θα ελεγα οτι ξαναπερασα το ιδιο pattern της ΑΑ σε fastforward σε 2 χρονια.

Όλα αυτα με θεραπεια minox μια φορα την ημερα χωρις φινα.
 

simpa

Active Member
Επειδή έχω ακούσει πολλούς να λένε για το ότι η μίνοξ χάνει την δράση της, θέλω να ρωτήσω γιατί?
Γιατί η μίνοξ χάνει την δράση της? Είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή δεν θα βαστάει άλλο τα μαλλιά?
 
Τελευταία επεξεργασία:

simpa

Active Member
Θέλω να εφοδιαστώ με 3+ μπουκαλάκια regaine liquid, είναι κανείς που έχει βρει καμοιά καλή προσφορά απο ιντερνετ?
 

simpa

Active Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

απο προσωπικη εμπειρια αυτο ειναι πρακτικο αλλα λιγοτερο αποτελεσματικο απο το να χωρισεις τις δοσολογιες 1ml και 1ml.
ακομα ποιο αποτελεσματικο ειναι να την χωρισεις σε 0,7ml 0,7ml 0,7ml αν ειναι εφικτο
(απο καποιον που εχει κανει την καραφλα χομπυ ;) )

kapa ξερω οτι ξεθαψα κατι πολυ παλιο, αλλα ειπα να το σχολιασω.
Πως γινεται να ισχυει κατι τετοιο απο την στιγμη που λενε οτι η μινοξ εχει χρονο ημιζωης 22h?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
kapa ξερω οτι ξεθαψα κατι πολυ παλιο, αλλα ειπα να το σχολιασω.
Πως γινεται να ισχυει κατι τετοιο απο την στιγμη που λενε οτι η μινοξ εχει χρονο ημιζωης 22h?
δεν ειναι στανταρ ο χρονος δρασης της μινοξ,αλλα αυτο εχω παρατηρησει οτι ησχυει με ολες τις θεραπειες.
η ιδια ποσοτητα μοιρασμενη ειναι ποιο αποτελεσματικη
 

aris85

Member
Γεια σας, θελω να ρωτησω, αρχισα μινοξιδιλη, εχω αραιωση σε ολο το κεφαλι, τα μαλλια μου ειναι 6-7 εκατοστα πανω.
Εχω παρει τον αφρο. Στις οδηγιες λεει μισο καπακι αφρος , δυο φορες την μερα. Ομως εμενα μισο καπακι αφρος δεν φτανει να παει παντου σε ολο το πανω μερος του κεφαλιου, ασε που το μισο το παει πανω στα μαλλια και οχι στο δερμα του κεφαλιου.

Τι να κανω; Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να βαζω μινοξιδιλη στην περιπτωση μου; Μηπως η υγρη μορφη θα ταιριαζε καλυτερα στην περιπτωση μου; Με τον αφρο παντως δεν εχω το παραμικρο side effect.

Καπου διαβασα και πως μερικοι το ψεκαζουν; 6 ψεκασμους, μηπως αυτο θα με βολευε καλυτερα;
Tι λετε ;
 

ΛΕΣ

Active Member
Εγώ πο
Γεια σας, θελω να ρωτησω, αρχισα μινοξιδιλη, εχω αραιωση σε ολο το κεφαλι, τα μαλλια μου ειναι 6-7 εκατοστα πανω.
Εχω παρει τον αφρο. Στις οδηγιες λεει μισο καπακι αφρος , δυο φορες την μερα. Ομως εμενα μισο καπακι αφρος δεν φτανει να παει παντου σε ολο το πανω μερος του κεφαλιου, ασε που το μισο το παει πανω στα μαλλια και οχι στο δερμα του κεφαλιου.

Τι να κανω; Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να βαζω μινοξιδιλη στην περιπτωση μου; Μηπως η υγρη μορφη θα ταιριαζε καλυτερα στην περιπτωση μου; Με τον αφρο παντως δεν εχω το παραμικρο side effect.

Καπου διαβασα και πως μερικοι το ψεκαζουν; 6 ψεκασμους, μηπως αυτο θα με βολευε καλυτερα;
Tι λετε ;
Εγω έχω μιλήσει με δερματολόγο και μου είπε έναν ψεκασμό σε κάθε περιοχή όχι με ένα καπάκι παντού.
 

aris85

Member
Εγω έχω μιλήσει με δερματολόγο και μου είπε έναν ψεκασμό σε κάθε περιοχή όχι με ένα καπάκι παντού.
Ευχαριστω για την απαντηση,
Βαζεις αφρο ή το υγρο; Οταν λες ψεκασμο εννοεις τον αφρο , το πατας ας πουμε μια φορα να βγει λιγο σε καθε σημειο ?
Το ρωταω γιατι δεν εχω βρει πουθενα καποιο προιον που να ειναι σαν να ψεκαζεις, οπως ψεκαζεις για παραδειγμα πχ σαν να βαζεις αρωμα απο καποια κολονια
 

ΛΕΣ

Active Member
Ευχαριστω για την απαντηση,
Βαζεις αφρο ή το υγρο; Οταν λες ψεκασμο εννοεις τον αφρο , το πατας ας πουμε μια φορα να βγει λιγο σε καθε σημειο ?
Το ρωταω γιατι δεν εχω βρει πουθενα καποιο προιον που να ειναι σαν να ψεκαζεις, οπως ψεκαζεις για παραδειγμα πχ σαν να βαζεις αρωμα απο καποια κολονια
Έστω ότι θες να βάλεις στους κροτάφους και στο Κράουν κάνεις ένα φσουτ στην παλάμη σου και τρίβεις και άλλα 2 φσουστ για τον άλλο κρόταφο και για το Κράουν. Αφρο βάζω δεν μπορώ να σου περιγράψω πόσο, μια Κουτσουλια λίγο λιγότερο από ένα καπάκι κάπως έτσι.
 

aris85

Member
Έστω ότι θες να βάλεις στους κροτάφους και στο Κράουν κάνεις ένα φσουτ στην παλάμη σου και τρίβεις και άλλα 2 φσουστ για τον άλλο κρόταφο και για το Κράουν. Αφρο βάζω δεν μπορώ να σου περιγράψω πόσο, μια Κουτσουλια λίγο λιγότερο από ένα καπάκι κάπως έτσι.
Έστω ότι θες να βάλεις στους κροτάφους και στο Κράουν κάνεις ένα φσουτ στην παλάμη σου και τρίβεις και άλλα 2 φσουστ για τον άλλο κρόταφο και για το Κράουν. Αφρο βάζω δεν μπορώ να σου περιγράψω πόσο, μια Κουτσουλια λίγο λιγότερο από ένα καπάκι κάπως έτσι.

Καταλαβα φιλε, ευχαριστω πολυ για την βοηθεια
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Μινοξιδίλη
Η μινοξιδίλη αρχικά χρησιμοποιήθηκε χο-
ρηγούμενη από του στόματος για τη θερα-
πεία της αρτηριακής υπέρτασης. Η χρησιμό-
τητά της στη θεραπεία της ΑΓΑ αξιοποιήθηκε
όταν παρατηρήθηκε σαν ανεπιθύμητη ενέρ-
γεια η ανάπτυξη υπερτρίχωσης. Η χρήση το-
πικού διαλύματος μινοξιδίλης 2% εγκρίθη-
κε για τη θεραπεία της ΑΓΑ στους άνδρες το
1988 από τον FDA και του διαλύματος 5% το
1997, ενώ η χρήση με μορφή αφρού 5% το
2006. Η μινοξιδίλη ασκεί τη δράση της μέσω
του μεταβολισμού της σε θειϊκή μινοξιδίλη. Ο
ακριβής μηχανισμός με τον οποίο η μινοξιδί-
λη προωθεί την ανάπτυξη των τριχών δεν εί-
ναι γνωστός. Η θειϊκή μινοξιδίλη ανοίγει τους
ΑΤΡ-ευαίσθητους διαύλους καλίου στις κυτ-
ταρικές μεμβράνες, με αποτέλεσμα αγγειοδι-
ασταλτική δράση. Ωστόσο, η αγγειοδιαστολή
δεν φαίνεται να είναι υπεύθυνη για την αύξη-
ση των τριχών. Άλλες πιθανές δράσεις της μι-
νοξιδίλης στους τριχικούς θυλάκου είναι: (α)
αυξημένη έκφραση του ενδοθηλιακού αγγει-
ακού αυξητικού παράγοντα (VEGF mRNA), (β)
δραστηριοποίηση της συνθετάσης -1 της προ-
σταγλανδίνης που είναι κυτταροπροστατευτι-
κό ένζυμο, ρυθμιστής αύξησης των τριχών, (γ)
αύξηση έκφρασης του ηπατοκυτταρικού αυ-
ξητικού παράγοντα (HGFmRNA) που προωθεί
την αύξηση τριχών.
Η μινοξιδίλη εφαρμόζεται σε ποσότητα 1
ml δύο φορές ημερησίως σε στεγνό δέρμα
στο τριχωτό της κεφαλής. Χρειάζεται περίπου
1 ώρα για να απορροφηθεί. Μετά 48 εβδο-
μάδες θεραπείας με διάλυμα μινοξιδίλης 2%
παρατηρήθηκε επανέκφυση τριχών στο 40,8%
των ασθενών, ενώ με διάλυμα 5% επανέκφυ-
ση στο 57,9% των ασθενών. Η ανταπόκριση
ήταν ταχύτερη με το διάλυμα 5%. Επίσης, η
μινοξιδίλη 2% φαίνεται να αυξάνει τον αριθ-
μό των τριχών στο 40,8% των ασθενών, ενώ
το διάλυμα 5% προωθεί την επανέκφυση στο
57,9% των ασθενών.
Η ανταπόκριση είναι ταχύτερη με το διάλυμα
5%. Επίσης, η μινοξιδίλη 2% φαίνεται να αυ-
ξάνει τον αριθμό των τριχών κατά 12,7/cm2
, η μινοξιδίλη 5% κατά 18,6/cm2
, ενώ το εικονικό φάρμακο κατά 3,9/cm2
. Πρέπει να τονισθεί ότι
πιθανόν αρχικά, η τοπική χορήγηση μινοξιδί-
λης να κινητοποιήσει τελογενή τριχόρροια 2-
8 εβδομάδες μετά την έναρξη της θεραπείας.
Αυτή η προσωρινή πτώση τριχών είναι απο-
τέλεσμα της εισαγόμενης από τη μινοξιδίλη α-
πελευθέρωσης τελογενών τριχών (”exogen”)
προκειμένου να προωθηθεί η επανέναρξη της
αναγενούς φάσης. Το φαινόμενο αυτοπεριο-
ρίζεται με τη συνέχιση της θεραπείας, η οποί-
α δεν πρέπει να διακόπτεται.
Η αποτελεσματικότητα της μινοξιδίλης είναι
καλύτερη σε ασθενείς <40 ετών, με αραίωση
στην κορυφή και τη μετωποβρεγματική περι-
οχή, όταν η απώλεια τριχών είναι πρόσφατη
και όταν υπάρχουν τρίχες μήκους ≥1 cm. Ορα-
τή αύξηση του αριθμού των τριχών διαπιστώ-
νεται μετά 8 εβδομάδες, κορυφώνεται στους
4 μήνες και η μέγιστη απόδοση παρατηρείται
μετά 1 έτος. Ακόμη και μετά 4 έτη θεραπείας
ο αριθμός των τριχών είναι μεγαλύτερος από
την αρχή της θεραπείας. Η διακοπή της θερα-
πείας οδηγεί σε αναστροφή του θετικού απο-
τελέσματος σε 4-6 μήνες.
Οι ανεπιθύμητες ενέργειες είναι κυρίως δερ-
ματολογικές. Έχει αναφερθεί ερεθιστική δερ-
ματίτις (~7%) με ξηρότητα, κνησμό, απολέπι-
ση και ερυθρότητα οφειλόμενη κυρίως στην
προπυλενική γλυκόλη που περιέχεται στο διά-
λυμα. Το πρόβλημα αυτό δεν παρατηρείται
με χρήση αφρού μινοξιδίλης που δεν περιέ-
χει προπυλενική γλυκόλη. Η εμφάνιση αλλερ-
γικής εξ επαφής δερματίτιδας είναι εξαιρετικά
σπάνια. Σε ένα ποσοστό 3-5% (κυρίως γυναι-
κών) παρατηρείται υπερτρίχωση στο μέτωπο
και τις παρειές. Θεωρείται αποτέλεσμα μετα-
φοράς (διασπορά στο πρόσωπο μετά από το-
πική εφαρμογή στο τριχωτό κεφαλής) ή υπε-
ρευαισθησίας σε χαμηλά επίπεδα από συστη-
ματική απορρόφηση. Οι τρίχες αυτές πέφτουν
4 μήνες μετά από τη διακοπή της θεραπείας.
Η τοπική χρήση της μινοξιδίλης δεν αυξάνει
τον κίνδυνο καρδιακών συμβαμάτων, παρ’
όλα αυτά πρέπει να χρησιμοποιείται με προ-
σοχή σε άτομα με καρδιαγγειακά νοσήματα.
 

simpa

Active Member
Να ρωτήσω αν έχει εντοπίσει κανείς κάποια έρευνα πάνω σε εφαρμογή x1 vs x2 μινοξιδίλης 5% την ημέρα?
Ψάχνω αλλά δεν...
 

ΛΕΣ

Active Member
Να ρωτήσω αν έχει εντοπίσει κανείς κάποια έρευνα πάνω σε εφαρμογή x1 vs x2 μινοξιδίλης 5% την ημέρα?
Ψάχνω αλλά δεν...
Να σου πω εγω κατι αλλο, εγω εχω παντου μαλλια και εχω διαχυτη αραιωση οταν βαζω μινοξιδιλη τα μαλλια μου κολλανε μεταξυ τους γινονται γλειωδη κλπ. Επειδη πιστευω οτι ετσι ειναι οι περισσοτεροι χρηστες μινοξιδιλης τη βαζουν μονο βραδυ και οτι αποτελεσμα βλεπεις ειναι απο αυτο. Εστω οτι σου λενε οτι οι 2 φορες την ημερα ειναι πιο αποτελεσματικη δοση(που πιστευω οτι ειναι) θα το κανεις; Εγω παντως δεν θα το εκανα.
 
Μπλουζα