Rogaine / Regaine FAQ

Kostas97

Well-Known Member
ναι, περαιτέρω διάβασμα και φυσικά μένει και η δοκιμή για επιβεβαίωση στο τι μου κάνει. Συνεπής θα είμαι. Ανάμεσα σε αφρό και σε υγρή, από όσο είδα εδώ μέσα πάντως, η δεύτερη είναι πιο ευγενική με το δέρμα. Ευχαριστώ
Ο αφρος για το δερμα ειναι πιο φιλικος.
Το υγρο περιπου σε 30%(αν το θυμαμαι καλα) δημιουργει θεμα, αλλα ειναι αισθητα πιο οικονομικο και αποτελεσματικοτερο.
Ο αφρος αφηνει το μαλλι δε πολυ καλη κατασταση ενω μετα απο το υγρο, χωρις να το πλυνεις δεν νομιζω οτι μπορεις να βγεις απο το σπιτι :D
Εγω τωρα χρησιμοποιω Kirkland αφρο. Σε πληροφορω λειτουργει σαν να βαζω πουδρα στο μαλλι. Πετυχαινω το λουκ που επιθυμω χωρις να χρειαζεται προιοντα styling.
Ακομα και 2 φορες τη μερα να βαλεις το μαλλι παραμενει με Ματ( Δεν φαινεται λαδωμενο)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orange

Member
Ο αφρος για το δερμα ειναι πιο φιλικος.
Το υγρο περιπου σε 30%(αν το θυμαμαι καλα) δημιουργει θεμα, αλλα ειναι αισθητα πιο οικονομικο και αποτελεσματικοτερο.
Ο αφρος αφηνει το μαλλι δε πολυ καλη κατασταση ενω μετα απο το υγρο, χωρις να το πλυνεις δεν νομιζω οτι μπορεις να βγεις απο το σπιτι :D
Εγω τωρα χρησιμοποιω Kirkland αφρο. Σε πληροφορω λειτουργει σαν να βαζω πουδρα στο μαλλι. Πετυχαινω το λουκ που επιθυμω χωρις να χρειαζεται προιοντα styling.
Ακομα και 2 φορες τη μερα να βαλεις το μαλλι παραμενει με Ματ( Δεν φαινεται λαδωμενο)
καλώς, το έγραψα γιατί, από όσο θυμόμουν να είχα διαβάσει εδώ μέσα, έγραφαν πως ο αφρός τους έκανε ερεθισμό στο δέρμα, κοκκινίλες κα.
ίσως το θυμόμουν αντίστροφα. Οπότε η επιλογή που θα ακολουθήσω, αν αποφασίσω να βάλω μινοξ τελικά, θα είναι πρώτα ο αφρός και μετά βλέπουμε.

feanor

Active Member
καλώς, το έγραψα γιατί, από όσο θυμόμουν να είχα διαβάσει εδώ μέσα, έγραφαν πως ο αφρός τους έκανε ερεθισμό στο δέρμα, κοκκινίλες κα.
ίσως το θυμόμουν αντίστροφα. Οπότε η επιλογή που θα ακολουθήσω, αν αποφασίσω να βάλω μινοξ τελικά, θα είναι πρώτα ο αφρός και μετά βλέπουμε.
μην πας σε υγρο θα το μετανιωσεις εμενα μ εβγαλε δερματιτιδα

Rigo

New Member
Καλησπέρα παιδιά
Ειμαι 37 χρονων,με πολυ μικρη υποχωρηση της hairline και ελαφρια αραιωση στο μπιφτεκι,ομολογω οτι μεχρι πριν 2 χρονια,δεν πιστευα οτι θα αρχισει η αραιωση καθως ολα "εδειχναν" οτι ειχα κληρονομησει το μαλλι απο το "καλο" σοι.Τελος παντων για να μην πλατειαζω,οταν αρχισα να βλεπω τα πρωτα σημαδια πηγα σε δερματολογο ο οποιος μου ειπε να παρω το Redenyl,αν ηξερα για την μινοξιδιλη μαλλον δεν θα το επαιρνα ποτε,καθως δεν ειδα καποιο ιδιαιτερο αποτελεσμα καθε αλλο.....
Τωρα που θελω να καταλληξω,εχω ξεκινήσει εδώ και περίπου 2 μήνες μινοξιδιλη (regaine) και εχω αγορασει παραλληλα και το Nanogen shampoo προς το παρον κανω χρηση μινοξιδιλης μονο το βραδυ,το τελευταιο διαστημα βλεπω να πεφτουν λιγοτερες τριχες κατα την εφαρμογη.Ειμαι ευχαριστημενος,απλα θελω να ρωτησω η μινοξιδιλη της kirland ειναι εξισου ποιοτικη,απο την εμπειρια σας!

aris85

Member
Να σας ρωτήσω, βαζω υγρη μινοξιδιλη καμια ωρα πριν κοιμηθω το βραδυ.
Παρότι ειναι στεγνα τα μαλλιά μου πριν ξαπλωσω, εχω δει πως το πρωι η μαξιλαροθήκη κιτρινίζει, το εχετε πάθει και εσείς;
Τι μου προτείνετε σαν λυση ;

Quarantine

New Member
Βάζω πολλά χρόνια μινοξ ξεκινησα με αφρό και μετά από ένα διάστημα άρχισα την υγρή μινοξ.Υγρη μινοξ έβαζα για αρκετό διάστημα, μετά αποφάσισα να ξανά αρχίσω τον αφρό και έτσι αγόρασα regaine.Το αστείο ειναι πως είχα ξεχάσει μετά από τόσο καιρό πόσο αφρό πρέπει να βάζω και αντί για μισό καπάκι έβαζα ένα ολόκληρο καπάκι δύο φορές την μέρα,δλδ στην ουσία έβαζα 4 φορές την μέρα.Το αστείο τις υπόθεσης είναι πως είχα δει μεγάλη βελτίωση στο μαλλί μου από αυτήν την δοσολογικη αύξηση.Το ερώτημα είναι, υπάρχει κάποιος που να βάζει περισσότερη μινοξ από όση αναγράφεται? Μπορεί η αύξηση να επιφέρει καλύτερα αποτελέσματα?και αν ναι υπάρχει περίπτωση να πάθεις κάποια σοβαρή παρενέργεια λόγο αυξημένης δόσης?Ποτέ μου δεν είχα σκεφτεί πως η αύξηση της δόσης μπορεί να επιφέρει καλύτερα αποτελέσματα, διότι είχα διαβάσει στις οδηγίες πώς η αύξηση της δοσολογιας δεν έχει καλύτερα αποτελέσματα.

cool11

Well-Known Member
Ας μας πει καποιος, και αν η μινοξιδιλη ριχνει την...πιεση,
γιατι ειμαι υποτασικος, βαζω regain ...δεκαετιες, αλλα με μετρο,
αλλα ειμαι καπως πιο φειδωλος το καλοκαιρι,
που οι υποτασικοι ειναι πιο ευαισθητοι στο να πεσει η πιεση περισσοτερο.

Μπλουζα