Rogaine / Regaine FAQ

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Οκ ευχαριστώ. Δηλαδή και κατακράτηση υγρών έτσι; sides είχα ελάχιστα και από μινο και από φίνα. Η λογική δε λέει ότι και στο οραλ θα ναι έτσι;
Όχι γιατί η οραλ διαλύεται με το καλημέρα στο ήπαρ ενώ η τοπική μεταφράζεται απο τα ένζυμα στο σκαλπ και πολυ μικρο ποσοστο της περναει συστημικά. Ενας που στην τοπικη δεν ειχε sides μπορει κάλλιστα να εμφανίσει στο χάπι. Δεν σου λεω ότι θα εμφανίσεις μη το παρεις ετσι απλα σου εξηγώ πως στην προκειμένη περίπτωση 1 και 1 δεν κάνουν 2. Άμα δεν έχεις καρδιολογικά θέματα και προβλήματα με την πίεση αξίζει μία δοκιμή η οραλ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Marios1982

Well-Known Member
Όχι γιατί η οραλ διαλύεται με το καλημέρα στο ήπαρ ενώ η τοπική μεταφράζεται απο τα ένζυμα στο σκαλπ και πολυ μικρο ποσοστο της περναει συστημικά. Ενας που στην τοπικη δεν ειχε sides μπορει κάλλιστα να εμφανίσει στο χάπι. Δεν σου λεω ότι θα εμφανίσεις μη το παρεις ετσι απλα σου εξηγώ πως στην προκειμένη περίπτωση 1 και 1 δεν κάνουν 2. Άμα δεν έχεις καρδιολογικά θέματα και προβλήματα με την πίεση αξίζει μία δοκιμή η οραλ.
Ευχαριστώ πολύ. Αν θελουμε branded αντί για φτιαχτή, υπάρχει κάποιος τρόπος από Ελλάδα η εξωτερικό;
 

Quarantine

Active Member
Οκ ευχαριστώ. Δηλαδή και κατακράτηση υγρών έτσι; sides είχα ελάχιστα και από μινο και από φίνα. Η λογική δε λέει ότι και στο οραλ θα ναι έτσι;
Φίλε μην αγοράσεις από Κοτσερωνη αγόρασα και ήταν πολύ χάλια η ποιότητα, ζήτησα 0,25mg και οι κάψουλες ήταν τεράστιες,δεν υπάρχει περίπτωση να έβαλε μέσα 0,25 δεν ξέρει τι του γίνεται όποιος και αν τις έκανε.Οταν τις δοκίμασα με πείραξαν στο στομάχι πολύ και μου έβγαινε μια ξινηλα.Αυτο είναι το λιγότερο όμως,με έπιασε και μια δυσφορία και μια δυσκολία στην αναπνοή μου κάτι που δεν θα έπρεπε να έχει συμβεί σε τόσο μικρή δοσολογία .Το έψαξα και βρήκα ενα φαρμακείο-εργαστηριο στον Βόλο που εξειδικεύεται στα γαληνικα σκευάσματα, είναι πολλοι σοβαροί και ξέρουν τι τους γίνεται.Οταν έκανα την παραγγελία ειχε μέσα και χαρτί που έλεγε ακόμα και την μάρκα μινοξ που έβαλαν της φαγκρον, επίσης έγραφε όλα τα συστατικά που έβαλαν μέσα όπως λακτόζη.Εγω ανάγκη να δυσφημισω δεν έχω κανέναν,από επαρχία είμαι ούτε από Αθήνα ούτε από Βόλο, αλλά πραγματικά πιστεύω πως ο τύπος που τις έκανε είναι επικίνδυνος.Και καλά υλικά να έβαλε μέσα παίζει να έκανε λάθος στην δοσολογία και να μου έβαλε αντί για 0,25 mg 250 mg.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Φίλε μην αγοράσεις από Κοτσερωνη αγόρασα και ήταν πολύ χάλια η ποιότητα, ζήτησα 0,25mg και οι κάψουλες ήταν τεράστιες,δεν υπάρχει περίπτωση να έβαλε μέσα 0,25 δεν ξέρει τι του γίνεται όποιος και αν τις έκανε.Οταν τις δοκίμασα με πείραξαν στο στομάχι πολύ και μου έβγαινε μια ξινηλα.Αυτο είναι το λιγότερο όμως,με έπιασε και μια δυσφορία και μια δυσκολία στην αναπνοή μου κάτι που δεν θα έπρεπε να έχει συμβεί σε τόσο μικρή δοσολογία .Το έψαξα και βρήκα ενα φαρμακείο-εργαστηριο στον Βόλο που εξειδικεύεται στα γαληνικα σκευάσματα, είναι πολλοι σοβαροί και ξέρουν τι τους γίνεται.Οταν έκανα την παραγγελία ειχε μέσα και χαρτί που έλεγε ακόμα και την μάρκα μινοξ που έβαλαν της φαγκρον, επίσης έγραφε όλα τα συστατικά που έβαλαν μέσα όπως λακτόζη.Εγω ανάγκη να δυσφημισω δεν έχω κανέναν,από επαρχία είμαι ούτε από Αθήνα ούτε από Βόλο, αλλά πραγματικά πιστεύω πως ο τύπος που τις έκανε είναι επικίνδυνος.Και καλά υλικά να έβαλε μέσα παίζει να έκανε λάθος στην δοσολογία και να μου έβαλε αντί για 0,25 mg 250 mg.
Δωσε ινφο μπρο μου. Περι Βολου αν μπορεις πες μας ποσο κανουν να ερθουν σε εσενα οι ταμπλετες και τι κοστος εχουν με τα μεταφορικα περιπου ; Περυσι και εγω ειχα εντονες καουρες απο τις ταμπλετες του Κοτσερωνη αλλα φέτος έχει στρώσει πολύ. Όσο για τα 250 mg μην υπερβάλουμε φίλε μου αν σου είχε βάλει τόσα τώρα θα ήσουν πρώτο τραπέζι πίστα στο σχήμα Παντελίδης - Μαντ Κλιπ.
 

Quarantine

Active Member
Δωσε ινφο μπρο μου. Περι Βολου αν μπορεις πες μας ποσο κανουν να ερθουν σε εσενα οι ταμπλετες και τι κοστος εχουν με τα μεταφορικα περιπου ; Περυσι και εγω ειχα εντονες καουρες απο τις ταμπλετες του Κοτσερωνη αλλα φέτος έχει στρώσει πολύ. Όσο για τα 250 mg μην υπερβάλουμε φίλε μου αν σου είχε βάλει τόσα τώρα θα ήσουν πρώτο τραπέζι πίστα στο σχήμα Παντελίδης - Μαντ Κλιπ.
Εχουν υπάρξει περιστατικά στην Ισπανία από λάθος φαρμακοποιών στην δοσολογία,άτομα κόντεψαν να πεθάνουν από πολύ μεγαλύτερη δόση.Για αυτό θέλει προσοχή όταν είναι φτιαχτα τα χάπια.
Από ότι θυμάμαι οι 100 κάψουλες μου έβγαιναν στα 30 ευρώ, γενικά δεν ήταν ακριβές.Το καλό είναι πως δουλεύουν με φαγκρον και ξέρεις τι πίνεις.
Το ότι είχες και εσύ θέμα έστω και στην αρχή αυτό κάτι λέει αδερφέ.Στην θέση σου θα έκανα μια δοκιμή απο Βόλο, μπορεί να σου κάτσουν καλύτερα.
 

orange

Member

Έρευνα δείχνει ότι η τριχόπτωση σταματά με πασίγνωστο φάρμακο του 0,50€​

Βρίσκεται εδώ και δεκαετίες στα φαρμακεία και πολλοί νόμιζαν ότι πρόκειται απλά για γιατροσόφι.

Μιλάμε φυσικά για το πιο παλιό και γνωστό φάρμακο κατά της απώλειας μαλλιών, τη μινοξιδίλη την οποία γνωρίζουμε σαν τη λοσιόν Rogaine. Από τη μία επειδή πρέπει να την τρίψουμε στο κεφάλι κι από την άλλη επειδή κυκλοφορούν πολλές «θαυματουργές» λοσιόν στην αγορά, ποτέ δεν κατάφερε να αποκτήσει το κοινό που της αξίζει, όλα αυτά μέχρι τώρα.

Περαιτέρω έρευνες πάνω στη μινοξιδίλη δεν επιβεβαίωσαν μόνο την αποτελεσματικότητά της, αλλά επέτρεψαν και μια εναλλακτική για την πρόσληψή της. Πλεον θα αρχίσει να διατίθεται και στη μορφή χαπιού με ένα χάπι χαμηλής δόσης της ουσίας να μην κοστίζει πάνω από 0,50€. Έτσι στις περισσότερες περιπτώσεις, όταν προλάβουμε εγκαίρως την εμφάνιση της τριχόπτωσης με μόνο μισό ευρώ τη σταματάμε και μάλιστα μπορούμε να κερδίσουμε πίσω, αν είμαστε τυχεροί, όσες τρίχες πρόλαβαν να χαθούν.

Η έρευνα για το χάπι ξεκίνησε όταν παρατηρήθηκε αλλεργική αντίδραση στο δέρμα του κεφαλιού από ορισμένους χρήστες της λοσιόν κι έτσι δοκίμασαν να βάλουν τη μινοξιδίλη σε χάπι και να τεστάρουν την αποδοτικότητά της. Οι κλινικές έρευνες έδειξαν ότι το χάπι είναι αποτελεσματικό στο 80% των περιπτώσεων χωρίς να επηρεάζεται η αποτελεσματικότητα από τη μορφή της πρόσληψης στον οργανισμό. Αυτό γιατί η μινοξιδίλη όταν μπει στον οργανισμό, σε οποιαδήποτε μορφή, σπάει σε ένζυμα που καταλήγουν στα τριχοθυλάκια και τα αναγεννά.

Δερματολόγοι πιστεύουν ότι είμαστε πολύ κοντά στο τέλος της παραδοσιακής λοσιόν που ήταν ο ορισμός της δύσχρηστης θεραπείας, αφού εκτός από τρίψιμο στο κεφάλι, έπρεπε να την αφήσεις και περίπου 4 ώρες να δράσει. Τώρα με το χάπι όλα πρόκειται να γίνουν πολύ πιο απλά και σίγουρα πιο αποτελεσματικά, μιας και κανείς δεν πρόκειται να κάνει λανθασμένη χρήση της θεραπείας.

 

liams87

New Member
Καλησπέρα σας..
Θέλω να παραθέσω κ εγώ το πρόβλημα μου μετα την χρήση μινοξιδιλης..
Ξεκίνησα χρήση 1 φορά την ημέρα μόνο στους κροταφους για 7 μήνες με αποτέλεσμα να αδειάσουν οι κροταφοι μου αρκετά!
Όπως ήταν λογικό εφόσον μετά από 7 μήνες ήμουν σε τραγική κατάσταση κ σταμάτησα τη χρήση..
Είχα μια ελπίδα ότι κάποια τρίχα θα έβγαινε ξανά μετά τη διακοπή αλλά δυστυχώς έχουν περάσει 8 μήνες από τη διακοπή δεν έχει βγει τπτ...
Έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orange

Member
Φίλε μην αγοράσεις από Κοτσερωνη αγόρασα και ήταν πολύ χάλια η ποιότητα, ζήτησα 0,25mg και οι κάψουλες ήταν τεράστιες,δεν υπάρχει περίπτωση να έβαλε μέσα 0,25 δεν ξέρει τι του γίνεται όποιος και αν τις έκανε.Οταν τις δοκίμασα με πείραξαν στο στομάχι πολύ και μου έβγαινε μια ξινηλα.Αυτο είναι το λιγότερο όμως,με έπιασε και μια δυσφορία και μια δυσκολία στην αναπνοή μου κάτι που δεν θα έπρεπε να έχει συμβεί σε τόσο μικρή δοσολογία .Το έψαξα και βρήκα ενα φαρμακείο-εργαστηριο στον Βόλο που εξειδικεύεται στα γαληνικα σκευάσματα, είναι πολλοι σοβαροί και ξέρουν τι τους γίνεται.Οταν έκανα την παραγγελία ειχε μέσα και χαρτί που έλεγε ακόμα και την μάρκα μινοξ που έβαλαν της φαγκρον, επίσης έγραφε όλα τα συστατικά που έβαλαν μέσα όπως λακτόζη.Εγω ανάγκη να δυσφημισω δεν έχω κανέναν,από επαρχία είμαι ούτε από Αθήνα ούτε από Βόλο, αλλά πραγματικά πιστεύω πως ο τύπος που τις έκανε είναι επικίνδυνος.Και καλά υλικά να έβαλε μέσα παίζει να έκανε λάθος στην δοσολογία και να μου έβαλε αντί για 0,25 mg 250 mg.
Στον Βολο το φαρμακειο αυτο μου απαιτησε συνταγή γιατρου..
 

Quarantine

Active Member
Στον Βολο το φαρμακειο αυτο μου απαιτησε συνταγή γιατρου..
Δεν είναι τίποτα, πήγαινε σε έναν γιατρό και ζήτα συνταγή για το loniten.Μια φορά την ζητάει μόνο μετά δεν θα σου ξανά ζητήσουν.
Αλλά θέλει προσοχή το χάπι,εγώ είχα γεμίσει τρίχες οι οποίες δεν φεύγουν πλέων,τις έχω μόνιμες.
Επίσης μπορεί να αισθανθείς δυσφορία στο στήθος και άλλες παρενέργειες.
Για εμένα δεν αξίζει το ρίσκο.
Αν ξεκινήσεις ξεκινα με χαμηλή δόση.
 

orange

Member
Τριχες εννοείς που; πήρα τις 2.5mg και βλέπω
Δεν είναι τίποτα, πήγαινε σε έναν γιατρό και ζήτα συνταγή για το loniten.Μια φορά την ζητάει μόνο μετά δεν θα σου ξανά ζητήσουν.
Αλλά θέλει προσοχή το χάπι,εγώ είχα γεμίσει τρίχες οι οποίες δεν φεύγουν πλέων,τις έχω μόνιμες.
Επίσης μπορεί να αισθανθείς δυσφορία στο στήθος και άλλες παρενέργειες.
Για εμένα δεν αξίζει το ρίσκο.
Αν ξεκινήσεις ξεκινα με χαμηλή δόση.
 

Quarantine

Active Member
Μαλιστα, είμαι που είμαι θα καταντήσω γορίλας
Φίλε πρόσεξε με στα σοβαρά στο λέω γιατί την έπαθα και αν το ψάξεις ισχύει.Οι τρίχες ακόμα και μετά την διακοπή της oral minox που θα βγάλεις δεν θα φύγουν ποτέ,είναι μόνιμη παρενέργεια.
Ενδέχεται να μην δεις τα επιθυμητά αποτελέσματα στο κεφάλι και να σου μείνουν οι τρίχες σε όλο το σώμα για πάντα.Εγω την έκοψα τόσους μήνες και στα σημεία που έβγαλα τρίχες από το χάπι οι τρίχες παραμένουν ακάθεκτες.
 

dlazaros

Well-Known Member
Φίλε πρόσεξε με στα σοβαρά στο λέω γιατί την έπαθα και αν το ψάξεις ισχύει.Οι τρίχες ακόμα και μετά την διακοπή της oral minox που θα βγάλεις δεν θα φύγουν ποτέ,είναι μόνιμη παρενέργεια.
Ενδέχεται να μην δεις τα επιθυμητά αποτελέσματα στο κεφάλι και να σου μείνουν οι τρίχες σε όλο το σώμα για πάντα.Εγω την έκοψα τόσους μήνες και στα σημεία που έβγαλα τρίχες από το χάπι οι τρίχες παραμένουν ακάθεκτες.
Αυτό που λες ισχύει με μια διαφορά. Οι τρίχες που έβγαλε η μινόξ υπήρχαν αλλά σε λήθαργο. Απαξ και ξυπνήσουν αυτές οι τρίχες δεν πάνε πίσω ποτέ. Αυτό συμβαίνει στα γένια σε αυτούς που βάζουν εκεί για να ξυπνήσουν και να γεμίσουν τα κενά. Όταν όμως παίρνεις χάπι τότε δεν στοχεύεις σε ενα σημείο αλλά παντού. αν κάποιος είχε τις τρίχες στην πλάτη αλλά δεν είχαν ενεργοποιηθεί ποτέ τότε με την μινόξ σε χάπι θα κάνουν εμφάνιση, και ναι, δεν θα φύγουν ποτέ. Το ίδιο ισχυει στα χέρια, πόδια, φρύδια, αυτιά και όπου αλλού υπάρχουν τρίχες σε αναμονή.
 

Quarantine

Active Member
Αυτό που λες ισχύει με μια διαφορά. Οι τρίχες που έβγαλε η μινόξ υπήρχαν αλλά σε λήθαργο. Απαξ και ξυπνήσουν αυτές οι τρίχες δεν πάνε πίσω ποτέ. Αυτό συμβαίνει στα γένια σε αυτούς που βάζουν εκεί για να ξυπνήσουν και να γεμίσουν τα κενά. Όταν όμως παίρνεις χάπι τότε δεν στοχεύεις σε ενα σημείο αλλά παντού. αν κάποιος είχε τις τρίχες στην πλάτη αλλά δεν είχαν ενεργοποιηθεί ποτέ τότε με την μινόξ σε χάπι θα κάνουν εμφάνιση, και ναι, δεν θα φύγουν ποτέ. Το ίδιο ισχυει στα χέρια, πόδια, φρύδια, αυτιά και όπου αλλού υπάρχουν τρίχες σε αναμονή.
Εγω είμαι τυχερός γιατί έκανα θεραπεία μόνο δύο μήνες με μικρή δόση και το πρόλαβα.
Εχω γενικά μια μικρή αύξηση σε όλο το σώμα αλλά το πρόλαβα και δεν έγινα χειρότερα.Αν συνέχιζα και με μεγαλύτερη δόση δεν θέλω να φανταστώ πως θα ήμουν τώρα.Δεν γνώριζα πριν κάνω χρήση πως η παρενέργεια είναι μόνιμη και για αυτό έκανα χρήση,στην πορεία το έμαθα και την έκοψα.Ηξερα πως γεμίζεις τρίχες αλλά δεν ήξερα πως γεμίζεις για πάντα.
Μερικοί που δεν έχουν τρίχες στο σώμα είναι τυχεροί και δεν βγάζουν τίποτα.
 

dlazaros

Well-Known Member
Μην νομίζεις οτι και με την τοπική δεν υπάρχουν θέματα. Πχ εμένα με αφρό και μόνο κροτάφους μπιφτέκι και λίγο γένια, τα φρύδια έχουν γίνει θάμνος απο τότε και οι τρίχες στα αυτιά δεν παλεύονται. Αλλά... χαλάλι, και δουλειά στο κεφάλι έκανε και τα γένια γέμισαν τελείως (αυτά στο κεφάλι τα κράτησε η φίνα και συνεχίζει να τα κρατάει η ντούτα μια χαρά).
 
Μπλουζα