Panos1982, dr. erdogan , m.fue w keep, 5165 grafts, 8-9/11/2017

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Αυτό είναι ένα στρατηγικό πλάνο που ιδανικά θα πρέπει να έχει ο οποιοσδήποτε, δότριας και NW επιτρέποντος φυσικά.
ΜΜ στο timing που δεν είναι ορατό οποιοδήποτε πρόβλημα στο "κοινό" μάτι, αλλά υπάρχει ο χώρος για να μπουν τα τριχοθυλάκια, τα οποία θα καλύψουν το πρόβλημα και την αραίωση στο μέλλον που θα ήταν αντιληπτή στο "κοινό" μάτι!
Αυτό το πλάνο και η προσέγγιση στους περισσότερους και στις περισσότερες κλινικές, έχω την εντύπωση ότι δε θα μπορεί να εφαρμοστεί ούτε μέχρι το 2030.
Respect @Panos1982 !
 

Kostas97

Well-Known Member
@Panos1982 Θα ειχε ενδιαφερον να μας πεις πως εισαι και σημερα σχεδον 4 χρονια μετα και τη δευτερη ΜΕΤ. Παραμενεις στα ιδια επιπεδα ή εχεις υποχωρησεις?
 

vagosx

Well-Known Member
Οποιος δεν ακολουθεί φαρμακευτική αγωγή και προορίζεται για ΝW4 και πάνω είναι σχεδον αδύνατο να μην έχει υποχωρήσεις μέσα σε 4 χρονια
 

Panos1982

Well-Known Member
Αυτό είναι ένα στρατηγικό πλάνο που ιδανικά θα πρέπει να έχει ο οποιοσδήποτε, δότριας και NW επιτρέποντος φυσικά.
ΜΜ στο timing που δεν είναι ορατό οποιοδήποτε πρόβλημα στο "κοινό" μάτι, αλλά υπάρχει ο χώρος για να μπουν τα τριχοθυλάκια, τα οποία θα καλύψουν το πρόβλημα και την αραίωση στο μέλλον που θα ήταν αντιληπτή στο "κοινό" μάτι!
Αυτό το πλάνο και η προσέγγιση στους περισσότερους και στις περισσότερες κλινικές, έχω την εντύπωση ότι δε θα μπορεί να εφαρμοστεί ούτε μέχρι το 2030.
Respect @Panos1982 !

Σ ευχαριστώ ,
Πολλες φορες αυτο χρειαστηκε να το εξηγησω αλλα εσυ το αντιληφθηκες μονος σου οποτε καταλαβαίνω οτι η κριση σου είναι αυξημενη κ έχεις καλη σχέση με το αθλημα.
Να συμπλωρωσω ομως θελω κατι για μια ακομα φορα.
Αυτη η στρατηγική μπορεί να μας ειναι πιο αρεστη αλλα ενέχει πολλους κινδυνους ειδικα για οσους δεν ασχολουνται πολυ οποτε καλυτερα να την αποφευγουν.

Προσωπικα το εκανα αλλα ειχα πληρη επίγνωση του τι κανω κι αυτο γιατι εχω πολλααα χρονια κ εχω φαει μερονυχτα και μερονυχτα που ασχολούμαι κ διαβαζω για μεταμοσχευσεις και οτιδήποτε αφορα την ΑΑ γενικοτερα , απειρες συζητήσεις επι συζητησεων με γιατρους ειτε απο κοντα επισκεπτοντας τους στις χωρες τους ειτε με εμαιλς.... ολα αυτα ομως τα εκανα με ορεξη κ περναγαν ευχαριστα οι ωρες κ ειχα μια φυσικη ελξη στο να ασχολουμαι καταπινοντας πληροφοριες για πλακα κι οχι απλα επειδη ειχα ΑΑ αλλα επειδη μου αρεσε, δεν ειναι εύκολο να το κανει αυτο ο καθενας συνηθως το βλεπουν αγγαρεια οι περισσοτεροι κ θελουν απλα να λυσουν το προβλημα και κατανοητο θα ελεγα.


Γενικά οπως επισημανες το να δουλευεις αναμεσα σε μαμα ειναι δυσκολο κ πρεπει να πληρούνται πολλες προυποθεσεις κ να προσεξεις τι και πως θα το κανεις για να παει καλα....γιατι οι πιθανοτητες ειναι να μην παει αν δε προσεξεις. Και θα ευθυνεσαι εσυ ! Δεν λεω ο γιατρος γιατι ακομα και για την επιλογή γιατρου ΕΣΥ θα ευθυνεσαι κ η επιλογη γιατρου επηρεαζει τα πάντα.....κι αν δεν εχεις τη σωστη κριση κ γνωση θα βαλεις στην θεση του καποιον που ισως ειναι ακαταλληλος γι αυτο που θελεις να κανεις !

Οποτε θα προτεινα σε οσους δεν το εχουν μερακι κ απλα θέλουν το.μαλλι τους κ να πανε παρακατω να περιμενουν να αδειάζουν οι περιοχες που θέλουν να δουλεψουν οσο μπορουν περισσότερο και μετα να επεμβαίνουν γιατι ετσι οι μμ τους θα ειναι πολυ πιο σίγουρες κ κατα μεγαλύτερο ποσοστο επιτυχημενες !

Το να.δουλεψεις σε μαμα δεν ειναι για ολους κ αν δε προσεξεις δεν θα παει καλα....

@Kostas97 @vagosx Ναι ειναι οντως ενδιαφερον να δειξω σε εναν μελλοντικο nw 5-6 χωρις θεραπειες μετα απο 4 χρονια το αποτελεσμα πως ειναι.

Που κ που τραβαω βιντεακια στο μπανιο μου για προσωπικη χρηση ( το χω μερακι οπως ειπα ) οποτε θα φιξαρω ενα κ θα το ανεβασω γιατι το βιντεο θα μιλησει καλυτερα απο εμενα....

Υ.Γ Ειναι μαθηματικα σιγουρο οτι θα υπάρχει υποχωρηση αλλα οχι ορατη στο ματι ακομα.... γενικα με το θεμα μαλλι ειμαι πολυ καλα κ νοιωθω οτι εχω απαλλαγει απ το προβλημα....(δεν εχω , αλλα υποσυνείδητα ετσι νοιωθω σαν να μην πασχω πλεον απο ΑΑ)
 
Τελευταία επεξεργασία:

jersey

Well-Known Member
Γενικά οπως επισημανες το να δουλευεις αναμεσα σε μαμα ειναι δυσκολο κ πρεπει να πληρούνται πολλες προυποθεσεις κ να προσεξεις τι και πως θα το κανεις για να παει καλα....γιατι οι πιθανοτητες ειναι να μην παει αν δε προσεξεις. Και θα ευθυνεσαι εσυ ! Δεν λεω ο γιατρος γιατι ακομα και για την επιλογή γιατρου ΕΣΥ θα ευθυνεσαι κ η επιλογη γιατρου επηρεαζει τα πάντα.....κι αν δεν εχεις τη σωστη κριση κ γνωση θα βαλεις στην θεση του καποιον που ισως ειναι ακαταλληλος γι αυτο που θελεις να κανεις !

Οποτε θα προτεινα σε οσους δεν το εχουν μερακι κ απλα θέλουν το.μαλλι τους κ να πανε παρακατω να περιμενουν να αδειάζουν οι περιοχες που θέλουν να δουλεψουν οσο μπορουν περισσότερο και μετα να επεμβαίνουν γιατι ετσι οι μμ τους θα ειναι πολυ πιο σίγουρες κ κατα μεγαλύτερο ποσοστο επιτυχημενες !

Το να.δουλεψεις σε μαμα δεν ειναι για ολους κ αν δε προσεξεις δεν θα παει καλα....
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όμως που οι περιοχές δεν είναι τελείως άδειες αλλά έχουν αρκετές τρίχες οι οποίες όμως είναι πολύ αδυνατισμένες και δεν μεγαλώνουν πολύ και ουσιαστικά δεν συνεισφέρουν σε κάτι απλά υπάρχουν. Σε αυτή την περίπτωση δηλαδή θεωρείς ότι δεν πρέπει να πας να βάλεις μοσχεύματα σχεδόν πάνω τους σαν να μην τις υπολογίζεις, γιατί ίσως να υπάρχει κίνδυνος τρακαρίσματος του μαμά με το νέο μόσχευμα ή να ανταγωνιστούν για την αιμάτωση της περιοχής με αποτέλεσμα την μειωμένη φύτρωση των νέων μοσχευμάτων; Απλά το λέω γιατί και να αδειάσει τελείως κάποιος είναι μερικές φορές δύσκολο, και επίσης θα κάνει μπαμ η αλλαγή στο πριν-μετα.
 

Panos1982

Well-Known Member

Αυτο ειναι ενα κολλαζ απο διαφορα
Homemade βιντεακια π εχω τραβηξει το τελευταιο 3μηνο.
περιπου 4 χρονια μετα την μμ με βρεγμενα κυρίως μαλλια.

Το συγκεκριμενο αποτελεσμα
ειναι με 51g/cm
Παχος τρίχας 65 micron και λογος 2.1.
Τεχνικη τοποθετησης later slit (προσωπικα την θεωρω κ την πιο natural )

** Το βιντεο ειναι κυρίως για να δειξω το αποτελεσμα μετα απο ~4 χρόνια χωρις φαρμακα , και οχι για να κανουμε διαφήμιση στη κλινικη. Η κλινικη ειχε κορυφαια αποτελεσματα μεχρι κ την περιοδο που πηγα (2017) ωστοσο δε τη συνιστώ πλεον κ προσωπικα δεν θα την επελεγα.

Ο συνδιασμος strip & fue μπορει να κανει πολυ καλη δουλεια σε καλυψη κ συγκομιδη μοσχευματων
σε οσους πανε για nw 5-6 κυρίως.
 

alex7

Well-Known Member

Αυτο ειναι ενα κολλαζ απο διαφορα
Homemade βιντεακια π εχω τραβηξει το τελευταιο 3μηνο.
περιπου 4 χρονια μετα την μμ με βρεγμενα κυρίως μαλλια.

Το συγκεκριμενο αποτελεσμα
ειναι με 51g/cm
Παχος τρίχας 65 micron και λογος 2.1.
Τεχνικη τοποθετησης later slit (προσωπικα την θεωρω κ την πιο natural )

** Το βιντεο ειναι κυρίως για να δειξω το αποτελεσμα μετα απο ~4 χρόνια χωρις φαρμακα , και οχι για να κανουμε διαφήμιση στη κλινικη. Η κλινικη ειχε κορυφαια αποτελεσματα μεχρι κ την περιοδο που πηγα (2017) ωστοσο δε τη συνιστώ πλεον κ προσωπικα δεν θα την επελεγα.

Ο συνδιασμος strip & fue μπορει να κανει πολυ καλη δουλεια σε καλυψη κ συγκομιδη μοσχευματων
σε οσους πανε για nw 5-6 κυρίως.
Καταπληκτικο αποτέλεσμα .Ένα θαύμα .Είχες όμως αρκετά μαλλιά πριν την επέμβαση .Αν ήσουν άδειος τα 5k+ grafts δε θα σου έφτανε για πυκνό αποτέλεσμα
 

ManCyprus87

Well-Known Member

Αυτο ειναι ενα κολλαζ απο διαφορα
Homemade βιντεακια π εχω τραβηξει το τελευταιο 3μηνο.
περιπου 4 χρονια μετα την μμ με βρεγμενα κυρίως μαλλια.

Το συγκεκριμενο αποτελεσμα
ειναι με 51g/cm
Παχος τρίχας 65 micron και λογος 2.1.
Τεχνικη τοποθετησης later slit (προσωπικα την θεωρω κ την πιο natural )

** Το βιντεο ειναι κυρίως για να δειξω το αποτελεσμα μετα απο ~4 χρόνια χωρις φαρμακα , και οχι για να κανουμε διαφήμιση στη κλινικη. Η κλινικη ειχε κορυφαια αποτελεσματα μεχρι κ την περιοδο που πηγα (2017) ωστοσο δε τη συνιστώ πλεον κ προσωπικα δεν θα την επελεγα.

Ο συνδιασμος strip & fue μπορει να κανει πολυ καλη δουλεια σε καλυψη κ συγκομιδη μοσχευματων
σε οσους πανε για nw 5-6 κυρίως.
Ευχαριστούμε πολύ @Panos1982 για την παρουσίαση και το χρόνο σου.
Είναι πολύ ενδιαφέρον και δείχνεις με λεπτομέρεια πως είναι η κατάσταση 4 χρονιά μετά χωρίς φάρμακα, που ομολογουμένως παραμένει εξαιρετική για μένα αναλογιζόμενοι τις παραμέτρους της προδιάθεσης του NW, και της ηλικίας σου.
Και ελάχιστες υποχωρήσεις να υπάρχουν που είναι αναμενόμενες, είσαι πλέον για πάντα με ένα μεγάλο αριθμό από ΥΓΙΗ τριχοθυλάκια που θα σου δίνουν και σε μεγαλύτερες ηλικίες άριστη κάλυψη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member

Αυτο ειναι ενα κολλαζ απο διαφορα
Homemade βιντεακια π εχω τραβηξει το τελευταιο 3μηνο.
περιπου 4 χρονια μετα την μμ με βρεγμενα κυρίως μαλλια.

Το συγκεκριμενο αποτελεσμα
ειναι με 51g/cm
Παχος τρίχας 65 micron και λογος 2.1.
Τεχνικη τοποθετησης later slit (προσωπικα την θεωρω κ την πιο natural )

** Το βιντεο ειναι κυρίως για να δειξω το αποτελεσμα μετα απο ~4 χρόνια χωρις φαρμακα , και οχι για να κανουμε διαφήμιση στη κλινικη. Η κλινικη ειχε κορυφαια αποτελεσματα μεχρι κ την περιοδο που πηγα (2017) ωστοσο δε τη συνιστώ πλεον κ προσωπικα δεν θα την επελεγα.

Ο συνδιασμος strip & fue μπορει να κανει πολυ καλη δουλεια σε καλυψη κ συγκομιδη μοσχευματων
σε οσους πανε για nw 5-6 κυρίως.
Κάβα πίσω έχει μείνει ?
 

Harris_G

Well-Known Member
Πανο νομιζω εχει στρωσει αρκετα η φαση του. Βλεπω παρα πολυ καλα αποτελεσματα προσφατα.
 

vlafo

Well-Known Member
Φυσικά έχει μείνει, εφόσον είχε και έχει δυνατή δότρια, αλλά κυρίως έπαιξε με splitting - δεν έβγαλε 5000+ ατόφια από τη δότρια.
Αυτή είναι η δεύτερη συνολικά έχει εξάγει 8300.
Άλλα 2500 έχει η δότρια του σύμφωνα με τις μετρήσεις του.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Αυτή είναι η δεύτερη συνολικά έχει εξάγει 8300.
Άλλα 2500 έχει η δότρια του σύμφωνα με τις μετρήσεις του.
Γιατί 8300;
Στην 1η αν δεν κάνω λάθος έβγαλε περίπου 3200, και σε αυτήν τη 2η περίπου 3500 (όχι 5000+ αφού είχε και splitting).
Άρα σύνολο έβγαλε περίπου 6500+ μέχρι τώρα, σωστά;
 

vlafo

Well-Known Member
Γιατί 8300;
Στην 1η αν δεν κάνω λάθος έβγαλε περίπου 3200, και σε αυτήν τη 2η περίπου 3500 (όχι 5000+ αφού είχε και splitting).
Άρα σύνολο έβγαλε περίπου 6500+ μέχρι τώρα, σωστά;
Αν το splitting κινήθηκε γύρω στο 30% σωστά.
 

Panos1982

Well-Known Member
Η δοτρια μου με strip μπορει να δωσει 2500 σίγουρα ακομα κι αν υπολογίσουμε και περιπου 1000 fue εχω 3500 ακομα διαθεσιμα υπολογιζω, η καπου εκει κοντα.

@Harris_G απο πολυ προσφατα περιστατικα του που βλεπω σε ξενα φορουμ συνεχίζω να βλεπω κακα αποτελεσματα....
Δεν εχω δει να αλλαζει κατι....
Εχεις δει ή εχει αναφερει η κλινικη αλλαγες ως προς τη διαδικασια της επεμβασης ωστε να βελτιωθει η κατασταση ??

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όμως που οι περιοχές δεν είναι τελείως άδειες αλλά έχουν αρκετές τρίχες οι οποίες όμως είναι πολύ αδυνατισμένες και δεν μεγαλώνουν πολύ και ουσιαστικά δεν συνεισφέρουν σε κάτι απλά υπάρχουν. Σε αυτή την περίπτωση δηλαδή θεωρείς ότι δεν πρέπει να πας να βάλεις μοσχεύματα σχεδόν πάνω τους σαν να μην τις υπολογίζεις, γιατί ίσως να υπάρχει κίνδυνος τρακαρίσματος του μαμά με το νέο μόσχευμα ή να ανταγωνιστούν για την αιμάτωση της περιοχής με αποτέλεσμα την μειωμένη φύτρωση των νέων μοσχευμάτων; Απλά το λέω γιατί και να αδειάσει τελείως κάποιος είναι μερικές φορές δύσκολο, και επίσης θα κάνει μπαμ η αλλαγή στο πριν-μετα.

Στο πρωτο σενάριο που μιλας για σχεδον vellus hairs ναι μπορείς να δουλεψεις.
Υπάρχουν πολλοι παραγοντες που καθορίζουν το αν πρεπει να δουλέψεις σε μια περιοχη και ποσο εντονα που δε μπορω να το απαντησω σαν μια νορμα , οτι δλδ πρεπει να συμβαινει αυτο κι αυτο , αλλιως δε προχωρας.....

Σίγουρα μερικα σημεια βασικά ειναι τα εξης, η φινα βοηθαει ( βγαζει τα τελογενη απο υπνο κ τα περναει σε αναγεννη ) οποτε οποίος τη χρησιμοποιει εχει μειωνενο κινδυνο ζημιας,
Στο μπροστά κομματι του κεφαλιου τα πραγματα ειναι καλυτερα (για λογους αιματωσης - οι θυλακες εχουν μικροτερο λογο - η φορα ειναι ομοια κ πιο προβλεπομενη σε περιπτωση τελογενων , κι ολα αυτα μειωνουν πολυ τον κινδυνο κ επιτρεπουν λιγο παραπανω επιθετικοτητα χωρις να αυξάνεται αντίστοιχα ο κινδυνος καταστροφης θυλακιων.....
Τωρα ειδικα στο κομματι mid και crown τα πραγματα ειναι δυσκολα , αρχίζουν να υπαρχουν πολυθυλακια ( στα οποια πρωτα αρχιζει να μειωνεται ο λογος και μετα να γινεται vellus ο θυλακας) η φορα δεν βοηθάει καθολου, το αιματολογικο δικτυο επισης δεν βοηθαει στη περιοχη κ ο γιατρος πρεπει να εχει εμπειρία απο crown.....και στις οπες που θα ανοιξει γιατι η φορα στροβυλου π υπάρχει εκει εγγυμονει πολλους τραυματισμους εκατερωθεν αλλα κ στο να γνωριζει ποση ποσότητα μπορει να τοποθετηθεί χωρις αυτη να θετει σε κινδυνο τα υπολοιπα....

Γενικα δεν ειναι ευχαριστο να.περιμενεις να αδειαζεις αλλα μια.καλη λυση ειναι να χρησιμοποιεις consealers και να αφηνεις μεν το μαλλι αν αδειάζει αλλα ταυτοχρονα να δειχνει οκ ετσι ωστε να του δωσεις τη δυνατοτητα να αδειάσει χωρις να σε ενοχλει και μετα να μπορεσεις να δουλεψεις και πιο ολιστικα στην περιοχή αλλα και χωρις κινδυνο !!!
 

ΛΕΣ

Active Member
Πανο μας λε τη γνωμη σου για τα τεμποραλ σου; Πιστευω βλεποντας τα οτι αν βαλεις ενα πικ δεν ξερω αν το λεω και σωστα βεβαια και δεν ειναι ετσι μονοκομματα σαν καμπυλες. Στο προσωπο σου θα γινει απιστευτο φρειμ και θα φαινεται γενικα το ολο λουκ πολυ καλυτερο μονο με αυτη τη μικρη αλαλγη.
 

Panos1982

Well-Known Member
Πανο μας λε τη γνωμη σου για τα τεμποραλ σου; Πιστευω βλεποντας τα οτι αν βαλεις ενα πικ δεν ξερω αν το λεω και σωστα βεβαια και δεν ειναι ετσι μονοκομματα σαν καμπυλες. Στο προσωπο σου θα γινει απιστευτο φρειμ και θα φαινεται γενικα το ολο λουκ πολυ καλυτερο μονο με αυτη τη μικρη αλαλγη.

Εισαι σωστος γενικα. Εχω μιλησει με 3 γιατρους για τους κροταφους μου.
ΔΕΝ φτιάχνονται δυστυχώς στο δικο μ κεφαλι. Ο λογος ειναι ο εξης. Ο κροταφος μ εχει peaks αλλα ειναι ψηλοτερα απ οτι ηταν ο φυσικος μου. Επειδη ακριβως ειναι ψηλότερα ΔΕΝ επιτρεπεται να γινει πιο μυτερός *θα δειξει αφυσικο σε τετοιο υψος π βρισκεται.*
Επισης ΔΕΝ μπορω να τον χαμηλώσω...
Αν το κανω παλι θα δειξει αφύσικος γιατι θα περασει τα 4 εκατοστα που ειναι τα μαξιμουμ οριο που ΠΡΕΠΕΙ να κατεβαινει ενας κροταφος. Εμενα ηδη πιεστικε στα 4.5.
Παραπανω αρχιζει κ δειχνει αφυσικος....

Οποτε για να φτιάξω τον κροταφο κ να.μην κανω μανταρα την φυσικοτητα που εχω θα πρέπει να τον χαμηλωσω 1 ποντο ετσι ωστε να μπορω πλεον να του δωσω περισσοτερη κλιση κ να τον κανω μυτερο αλλα θα πρεπει να κατεβάσω και την hairline μου ενα ποντο κατω επισης γιατι αλλιως θα ξεφυγει ο κροταφος απ τη χερλαιν στα 5.5 εκατοστα κ κατι τετοιο απαγορευεται απο θεμα φυσικοτητας ! Την hairline ομως δεν μπορω να την κατεβασω αλλο....οποτε ο κροταφος δεν μπορεί να δουλευτει αλλο στο ύψος π βρικσεται η χερλαιν αυτη τη στιγμη....
Δυστηχως.....

20210820_235918.jpg


Στην φωτο βλεπεις το peak αν δωθει κλιση εκει ψηλα π βρισκεται το peak του χαθηκε το ματς. Αν κατεβει πιο χαμηλα οπως ηταν ο φυσικος κ δωθει η κλιση θα γινει τεραστιος (εφ οσων δε μπορω να κατεβασω κ χερλαιν) οποτε παλι χαθηκε το ματς....
Οποτε λογο της φυσιολογιας κ της αριαωσης που ειχα μπροστα αναγκαζομαι να συμβιβαστω με μια ισοπαλια Χ :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα