Ngl, dr. hasson, fut, 4400 grafts, 20/11/09

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

εμενα ξεκινησε στις 8 μερες και μεχρι τωρα (3.5 εβδομαδες) εχουν μεινει πολυ λιγες μεταμοσχευμενες.
οι πολλες επεσαν απ την 12-13 και μετα.
ειναι νορμαλ αυτο ετσι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

NGL είπε:
εμενα ξεκινησε στις 8 μερες και μεχρι τωρα (3.5 εβδομαδες) εχουν μεινει πολυ λιγες μεταμοσχευμενες.
οι πολλες επεσαν απ την 12-13 και μετα.
ειναι νορμαλ αυτο ετσι?

ναι νορμαλ ειναι......αν και εμενα στις 3 βδομαδες ηταν ολες ακομα κομπλε......αλλα παει αναλογα με τον οργανισμο.....
οταν τους ειχα ρωτηση στην κλινικη απο ποια μερα αρχιζουν να πεφτουν μοου ειπαν απ την 5-6η μερα και μετα αρχιναν.....σε αλλους μπορει και αργοτερα φυσικα......ηταν και ενας ιταλος εκει 60 χρονων....ειχε κανει επεμβαση και ηταν στην 2η βδομαδα και του ειχαν πεσει σχεδον ολες........
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

τωρα; που εκοψα το μαλλι παρατηρησα οτι εχω κατι κομματια δερματος που ξεφτανε και μου ειπε η δερματολογος για σμηγμ δερματιττιδα...επισης διαβασα οτι η κερατινη με το σμηγμα αλληλοσυνδεονται....και τα msm που παραγκειλαμε αυξανουν την κερατινη κτλ....λες να χειροτερευσουν την κατασταση με το σμηγμα????γνωριζεις κατι???Επισης λουζομουν με φουνγκοραλ και λεω να ξαναρχισω σε κανα μηνα......κανει να λουζομαι με αυτο αν εχω σμηγμα ξερεις????
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

panos1982 είπε:
τωρα; που εκοψα το μαλλι παρατηρησα οτι εχω κατι κομματια δερματος που ξεφτανε και μου ειπε η δερματολογος για σμηγμ δερματιττιδα...επισης διαβασα οτι η κερατινη με το σμηγμα αλληλοσυνδεονται....και τα msm που παραγκειλαμε αυξανουν την κερατινη κτλ....λες να χειροτερευσουν την κατασταση με το σμηγμα????γνωριζεις κατι???Επισης λουζομουν με φουνγκοραλ και λεω να ξαναρχισω σε κανα μηνα......κανει να λουζομαι με αυτο αν εχω σμηγμα ξερεις????

ρε συ πανο βαζε και αφηνε για κανα ισαωρο καθε μερα αλοη.το fungoral σ εμενα καλυτερευει την σμηγ.δερμ.αλλα δεν το χρησιμοποιω ακομα.αν σου ειπε ο hasson να τ αποφυγεις ,μην το ζορισεις.οσον αφορα το msm το ξεκινας και βλεπεις.εξαλλου δεν ειναι απαραιτητο οπως η φινα.επισης η σμηγ.δερμ.δεν θα σου εμποδισει την φυτρωση...οποτε δεν ειναι και της απελπισιας.
απελπισια φιλε ηταν η μολυνση,μην το συζητας...
 

omar77

New Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

σε μενα αρχισε με την αφαιρεση των scubs την 8η μερα, και μεχρι την τριτη βδομαδα πεσαν οτι ηταν να πεσουν,ενα μικρο ποσοστο δεν επεσε καθολου.
Για σαμπουαν που ειχα ρωτησει μου ειχαν πει οι νοσοκομες οτι μολις τελιωσει το δικο τους να λουζομαι με το δικο μου,οποτε fungoral νομιζω μπορεις να βαλεις. Ρωτα κιολας να σαι σιγουρος
 

aleksandros

New Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

Παιδια εσεις που κανατε επεμβαση πρηστικατε μετα την 2-3 μερα της επεμβασης το προσωπο τα ματια.
Ειδα κατι φωτο απο τα blog του london lad και τρελαθηκα δεν γνωριζοταν ο ανθρωπος απο το πρηξιμο.
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

aleksandros είπε:
Παιδια εσεις που κανατε επεμβαση πρηστικατε μετα την 2-3 μερα της επεμβασης το προσωπο τα ματια.
Ειδα κατι φωτο απο τα blog του london lad και τρελαθηκα δεν γνωριζοταν ο ανθρωπος απο το πρηξιμο.

την τριτη μερα αλεξανδρε πρηστικα πανω απ το δεξι ματι κι εβγαλα μια μεγαλη σακουλα με νερο απο κατω.την πεμπτη μερα ειχαν εξαφανιστει και τα 2...
πρηξιματακι στο προσωπο γενικα ειχα μεχρι και την 10η μερα.οχι τιποτα που να φαινεται.σαν το πρηξιμο που εχουμε μερικες φορες στο προσωπο απ τον υπνο...ενα ποσοστο πανω απο 90% πρηζεται απο 3-5 μερα αλλα ειναι πολυ προσωρινο και συντομο!αυτες τις μερες δεν ειναι να πολυκυκλοφορεις εξω!!τα απολυτως απαραιτητα..καποιοι δεν πρηζονται καθολου βεβαια..
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

omar77 είπε:
σε μενα αρχισε με την αφαιρεση των scubs την 8η μερα, και μεχρι την τριτη βδομαδα πεσαν οτι ηταν να πεσουν,ενα μικρο ποσοστο δεν επεσε καθολου.
Για σαμπουαν που ειχα ρωτησει μου ειχαν πει οι νοσοκομες οτι μολις τελιωσει το δικο τους να λουζομαι με το δικο μου,οποτε fungoral νομιζω μπορεις να βαλεις. Ρωτα κιολας να σαι σιγουρος

ιδια περιπτωση ειμαστε ομαρ.κι εγω απ την 8η περιπου μερα αρχισα να sheddarω....
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

aleksandros είπε:
εριχνα μια ματια στα blogs του evolution και του londonlad.
Αυτο δεν αποφευγεται ετσι?

δυσκολο,αλλα υπαρχει ενα μικρο ποσοστο που δεν εμφανιζει οιδημα στο προσωπο.
αν τ αποφασισει καποιος δεν ειναι θεμα αυτο παντως!πιστεψε με οταν φτασεις εκει,ουτε καν θα σ απασχολησει..ασε που θα το περιμενεις κιολας και θα αγχωθεις γιατι δεν εμφανιστηκε... :)
 

comb

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

Eγώ είχα πρηστεί αρκετά μέχρι την 7η-8η μέρα περίπου. Αλλά όπως είπε και ο ngl δεν ήταν κάτι το οποίο με απαχόλησε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aleksandros

New Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

Oταν πας τοσο μακρια και θες να επιστρεψεις Ελλαδα ειναι δυσκολο να ταξιδευεις σε τετοια κατασταση.
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

aleksandros είπε:
Oταν πας τοσο μακρια και θες να επιστρεψεις Ελλαδα ειναι δυσκολο να ταξιδευεις σε τετοια κατασταση.

μετα την 4η μερα αν ταξιδευεις,ειναι ναι μεν δυσκολο,αλλα οχι τοσο δυσκολο οσο ακουγεται..
αρκει να εχεις το νου σου μην χτυπησεις το κεφαλι πουθενα..
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

αυτο που φοβομουν πιο πολυ ηταν να μην χτυπησει το buzzeraki ,λογω των staples,στον ελεγχο μετα το check ιn και μου πουν να βγαλω την μπαντανα..
το buzzer δεν χτυπησε πουθενα αλλα στην φραγκφουρτη,ηθελαν να την βγαλω!!
ημουν ομως ψυχολογικα προετοιμασμενος για μια τετοια στιγμη και παρολο που απο πισω περιμενε πολυς κοσμος,πλησιασα κοντα στον φρουρο,ανεβασα λιγο την μια πλευρα της μπαντανας,του εδειξa λιγο τα staples που ηταν απο εκεινη την μερια και ολα οκ.μαλιστα του ειπα απο πριν οτι εχω κανει μια επεμβαση εκει και περασα αμεσως χωρις αλλα ερωτηση και με χιλια συγγνωμη....... :)
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

NGL είπε:
αυτο που φοβομουν πιο πολυ ηταν να μην χτυπησει το buzzeraki ,λογω των staples,στον ελεγχο μετα το check ιn και μου πουν να βγαλω την μπαντανα..
το buzzer δεν χτυπησε πουθενα αλλα στην φραγκφουρτη,ηθελαν να την βγαλω!!
ημουν ομως ψυχολογικα προετοιμασμενος για μια τετοια στιγμη και παρολο που απο πισω περιμενε πολυς κοσμος,πλησιασα κοντα στον φρουρο,ανεβασα λιγο την μια πλευρα της μπαντανας,του εδειξa λιγο τα staples που ηταν απο εκεινη την μερια και ολα οκ.μαλιστα του ειπα απο πριν οτι εχω κανει μια επεμβαση εκει και περασα αμεσως χωρις αλλα ερωτηση και με χιλια συγγνωμη....... :)

αυτα ειναι της στιγμης μωρε......ουτε που θα τους ξαναδεις αυτους.....απλα δε γουσταρεις εκεινη τη στιγμη.....κι εγω φορουσα τζοκευ και στην αγγλια το εβγαλα.....ενταξει δε γουσταρα εκεινη τη στιγμη.....αλλα μετα απο καμμια ωρα το ειχε ξεχασει εντελως.....αυτο που ειναι μεγαλο προβλημα ειναι οταν γυρνουσα απο βανκουβερ και ολοι κοιμοντουσαν στο αεροπλανο και εγω καθομουν σαν τον μαλακα......δε μπορουσα να κοιμηθω ευκολα με τα ραμματα κ με τα καθησματα εκει.....με το που κοιμομουν εικοσι λεπτα ξυπναγα και παλι το ιδιο......γιατι το ειχα εννοια μη τα χτυπισω.......

Κατι ασχετο......οταν πηγα βανκουβερ με τον ομαρ.....ηταν μαζι στο αεροπλανο ο Uri Geller.......
και εκανε κατι περιεργα κολπα.......χαχαχα....οχι οκ δεν εκανε τιποτα......απλα πεταγε...... χαχα...
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

panos1982 είπε:
δε μπορουσα να κοιμηθω ευκολα με τα ραμματα κ με τα καθησματα εκει.....με το που κοιμομουν εικοσι λεπτα ξυπναγα και παλι το ιδιο......γιατι το ειχα εννοια μη τα χτυπισω.......

Κατι ασχετο......οταν πηγα βανκουβερ με τον ομαρ.....ηταν μαζι στο αεροπλανο ο Uri Geller.......
και εκανε κατι περιεργα κολπα.......χαχαχα....οχι οκ δεν εκανε τιποτα......απλα πεταγε...... χαχα...

εγω ειχα βρει πατεντα για τον υπνο αλλα και παλι λαγοκοιμομουν...
ειχα την εννοια οχι μην χτυπησω τα ραμματα αλλα πανω...
καποια στιγμη καπου απλα ακουμπησα και αγχωθηκα και μετα δεν ξανακοιμηθηκα...χα
το φοβερο ειναι οτι οταν σου μιλανε οι γιατροι για χτυπημα που μπορει να σου προκαλεσει ζημια εννοουν,ιδιως μετα την 3-4 μερα,για δυνατο χτυπημα αλλα με την ιδεα και μονο εκεινη την στιγμη κανεις την τριχα..τριχια...

δεν ρωτησες το yuri kana καλο κολπο να βγαζεις μαλλια... :D
 

durix

New Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

NGL ευχομαι καλα καλα αποτελεσματα???

κ μια ερωτηση φιλε το παλιο στριπ σου το πηρε μαζι με το νεο?? αν σου ειναι ευκολο μια φωτο με την δοτρια σου....
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

durix είπε:
NGL ευχομαι καλα καλα αποτελεσματα???

κ μια ερωτηση φιλε το παλιτο στριπ σου το πηρε μαζι με το νεο?? αν σου ειναι ευκολο μια φωτο με την δοτρια σου....

οχι φιλε durix δεν το πηρε,γιατι θα περιοριζε πολυ τα εξαγωμενα grafts.εκανε ενα ακριβως απο πανω.αν μακρυνουν λιγο τα μαλλια δεν θα φαινεται ουτε το παλιο...(για το νεο δεν συζηταμε!).
μπορω να παω αν θελω να το αφαιρεσω μετα απο 6-8 μηνες και να ξεμπερδευω μια και καλη.την μια μερα πηγαινεις και την επομενη γυριζεις που λεει ο λογος,και σ αυτην την περιπτωση δεν ξυριζεις καμια δοτρια και ουτε περιοριζεσαι καπου,εκτος απ την αντιβιωση που θα παρεις...φωτος θα βαλω καποιες ακομα σε λιγες μερες με το πριν και τα της επεμβασης..
 

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

παραθετω μερικες ακομα επεξεργασμενες φωτο σχετικα αποκλειστικα με το strip και τα staples στην δοτρια περιοχη,για τα παιδια που το ζητησαν.εχω εστιασει αποκλειστικα και μονο σ αυτο προκειμενου να τονιστουν οι λεπτομερειες.
το δευτερο strip το πηρε ο hasson ακριβως πανω απο το πρωτο..
αν δειτε καλα τις φωτογραφιες θα παρατηρησετε , οτι απ την μια μερια στα πλαινα το παλιο scar ειναι διορθωμενο,ενω απ την αλλη φαινεται καθαρα.απο πισω η κατασταση ειναι λιγο χειροτερη απ οτι φαινεται γιατι υπαρχουν τα staples πανω στο παλιο scar..
 

Συνημμένα

  • CAM_0006.JPG
    CAM_0006.JPG
    40.4 KB · Προβολές: 430
  • CAM_0007.JPG
    CAM_0007.JPG
    53 KB · Προβολές: 364

NGL

Member
Απ: Dr Victor Hasson - 20/11/09 - 4.400 grafts

Μερικες φωτογραφιες απ το scar στις 7.5 εβδομαδες.....
ολες οι φωτο αφορουν την ουλη του hasson κι οχι της επεμβασης εδω που βρισκεται στο πισω μερος..
τα μαλλια ειναι κουρεμενα παρα πολυ κοντα,στην χαμηλοτερη σκαλα που υπαρχει στην μηχανη κουρεματος.
 

Συνημμένα

  • IMG_0231.JPG
    IMG_0231.JPG
    292.4 KB · Προβολές: 290
  • IMG_0232.JPG
    IMG_0232.JPG
    373.3 KB · Προβολές: 274
  • IMG_0233.JPG
    IMG_0233.JPG
    370.3 KB · Προβολές: 271
Μπλουζα