Kardinalios , injertocapilar (Lorenzo), fue, 2901 grafts

manly_Man

Well-Known Member
εγω θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο ασφαλης ειναι η χρηση προιοντων styling (λακ, πουδρα) σε καθημερινη βαση σε μαλλια τα οποια ειναι επηρεασμενα απο ΑΓΑ; πιστευετε μπορει να επηρεασει καπως την τριχοπτωση ;

επισης αν χρησιμοποεις κ τοπικες λοσιον πχ μινοξ 2 φορες τη μερα τοτε νομιζω ειναι δυσκολο να εφαρμοσεις καποιο προιον styling γιατι θα πρεπει να λουζεσαι 2 φορες τη μερα....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kardinalios

Well-Known Member
Άποψη προσωπική και βασισμένη σε αυτά που έχω περάσει εγω . Για την τριχόπτωση δεν φταίει ούτε το ζελέ , ούτε οι πούδρες , ούτε το τοππικ κλπ . Φταιει αποκλειστικά η α.α . Το τοπικ και τα προϊόντα styling είναι και αυτά ένα όπλο στην φαρέτρα των απανταχού καραφλων για να πετύχουν ένα καλύτερο αποτέλεσμα . Δεν ευθυνονται αυτά για την τριχόπτωση .
 

nucky

Active Member
Συγνώμη που διακόπτω την ενδιαφέρουσα συζητηση (κι εγώ θα τεστάρω πομάδα).
Οχι απλά έχω κάνει μμ , είμαι από τους πρωτοπόρους. Σε μια από τις μμ μου ο Μπισάνγκα ήταν βοηθός (δεν είχε πάρει καν πτυχίο ακόμα :p )

Οπότε ξέρω (και έχω ξαναγράψει ) οτι η μμ είναι μια ευγενής τέχνη της ψευδαίσθησης και πρέπει να παίζουμε με χτενίσματα , layering, μήκη και δεν συμμαζεύεται. Δυστυχώς , και είναι λογικό αυτό, τα νέα μέλη που τώρα ψάχνονται δεν το ξέρουν αυτό . Έτσι , βλέποντας μόνο τις ¨καλές φωτογραφίες¨ καταλήγουν να έχουν ανέφικτες προσδοκίες. Βάλτε και καμία φωτογραφία χωρίς styling, αν είναι δυνατόν (αν είναι) και στο ίδο μήκος. Και βάλτε και με styling . Θα ικανοποιήσετε και μένα τον ψυχαναγκαστικό , θα βοηθήσετε και τα νέα μέλη ώστε να μην περιμένουν θαύματα. Αν πάλι δεν θέλετε πάλι φίλοι είμαστε .Ευχαριστώ :)
 

Harris_G

Well-Known Member
Μα και στα φυσικα μαλλια το ιδιο ισχυει. Αμα δεις ενα τυπο Nw1. με με λιγδιασμενο μαλλι αγουροξυπνημενο φαινεται λες και εχει αρχισει η αραιωση. Αμα τον δεις με πιστολακια/θερμοπροστατευτικα spray/ πουδρα /πηλους/πομαδες ειναι σα το Τσουμπακα.
 

nucky

Active Member
Χάρη δεν είναι το ίδιο. Εγώ πάντως όταν είχα όλο μου το μαλλί , όγκο έχανα όταν ήμουν άλουστος - αχτένιστος , αλλά αραιωμένος δεν φαινόμουν
 

Harris_G

Well-Known Member
Χάρη δεν είναι το ίδιο. Εγώ πάντως όταν είχα όλο μου το μαλλί , όγκο έχανα όταν ήμουν άλουστος - αχτένιστος , αλλά αραιωμένος δεν φαινόμουν
Εννοω οταν πατιεται το μαλλι στον υπνο και φαινεται το δερμα. Αλλα και παλι το πριν και το μετα το styling ειναι μερα με τη νυχτα, εκει θελω να καταληξω, Φαντασου τωρα αν αυτο χρειαζεται σε πυκνοτητες φυσης 90-120cm2 ποσο αναγκαιο ειναι με τα 50 και 60 της ΜΜ.
 

kardinalios

Well-Known Member
Όλες οι φωτογραφίες που έχω ανεβάσει είναι χωρίς ίχνος styling . Αν βάλω πούδρα το μαλλί φαίνεται τούμπανο και δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να το δείξω εδω μέσα .
 

Fil92

Member
@Fil92 επειδή μπορεί να δημιουργούνται ερωτηματικά για το ότι δεν απάντησα στις ερωτήσεις του φίλου , να πω ότι έγραψα ακριβώς την θεραπεία που έχω ακολουθήσει στο θέμα που άνοιξε .
Αν θέλει μπορεί να ποσταρει την απάντηση και εδώ αν και δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητο .


Γεια σου Καρδινάλιε,

συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα, είναι εντυπωσιακά!
Για λόγους πληρότητας παραθέτω εδώ την απάντησή σου στο νήμα μου σχετικά με την υποστηρικτική θεραπεία που ακολούθησες.
Καλη συνέχεια και ευχαριστώ για τις συμβουλές.

"Εγω ξεκινησα ως εξης:
0,25mg X 30
0,50 X 30
0,75 X 30
1,25 X 30
μετα αλλαξα σε propecia το οποιο το χρησιμοποιω εδω και 9 μηνες περιπου χωρις την παραμικρη παρενέργεια.
Με τις δοσεις proscar ειχα :
τσιμπηματα στους ορχεις και στο στηθος για ενα χρονικό διαστημα. Επεμεινα στο φαρμακο για λιγο και ολα αποδειχτηκαν παρωδικα.
Η θεραπεία με φιναστεριδη ειναι η αρχη και το τελος για περιπτώσεις σαν τις δικες σου . Για εμένα το σαμπουαν δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο αλλα να χρησιμοποιεις αυτο που σου ταιριαζει καλυτερα.
Σου προτεινα μια πιο επιθετικη εισοδο στο φαρμακο διοτι βλέπω οτι σε παει πολυ επιθετικα.

Μην αγχωνεσαι πάντως λυσεις υπαρχουν. Ξεκινα με αυτα και γρηγορα θα δεις μεγαλη διαφορα."

Σε άλλη απάντηση:

"Παρε και ενα καλο σαμπουαν. Εγω χρησιμοποιω της avalon organics αυτο με το saw palmetto. "
 

kardinalios

Well-Known Member
Ρεπό σήμερα και πήγα για κούρεμα .
Βρίσκομαι στους 6 μήνες και 10 μέρες περίπου .
IMG_20200630_122514__01.jpg
IMG_20200630_121038__01.jpg
IMG_20200630_120930__01.jpg
IMG_20200630_121105__01__01.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το χρονικό μιας προαναγγελθείσας εικόνας (βάσει αριθμητικής ανάλυσης). Η κρίσιμη φώτο είναι η 4η. Όταν σε τόσο κοντινο πλάνο από πλάγια με φωτεινό κάδρο από την άλλη πλευρά, το μαλλί δεν είναι see-thru στο 1-2cm από τη ρίζα, ο στόχος έχει επιτευχθεί.
 

vag25

Well-Known Member
Θεικο αποτελεσμα και εισαι στους 6 μηνες...

ξεχασες να βαλεις τις αρχικες φωτο στο πρωτο ποστ ομως και εψαχνα παλι :(
 

kardinalios

Well-Known Member
Λευκος καπνος στο Βατικανο/ εξαφανιζολ οι haters :cool:
Όταν δεν ανέβασα φωτογραφίες η αντιμετώπιση απέναντι μου ήταν σαν να είμαι πράκτορας της KGB . Αυτό είναι και το παραπονο μου γιατί η κατάσταση ήταν πολύ δύσκολη με τον ιό για όλο τον κόσμο αλλά όπως φαίνεται πανευκολη για κάποια μέλη εδώ μέσα . Δεν πειράζει καλή καρδιά και προχωράμε ..
 

platanos

Well-Known Member
Αυτός είναι και ο λόγος που παρότι έχω κάνει και γω μεταμόσχευση πάνω από 4 χρόνια δεν έχω κάνει παρουσίαση του αποτελέσματος μου (είναι επιτυχημένο). Η "ανθρωποφαγία" κάποιων εδώ μέσα αλλά για να κάνω και την αυτοκριτική μου, η ευθραυστότητα του χαρακτήρα μου και ο "φόβος" μου ότι θα πρέπει να είμαι σε άμυνα σε τυχόν επικρίσεις και επιθέσεις με οδήγησε σε αυτή την απόφαση. Οπότε για να κάνω και λίγο "ψυχαναλυτικό" το post μου, η διάθεση να βοηθήσεις κάνοντας μια παρουσίαση εδώ μέσα εμπεριέχει την προυπόθεση οτι θα εκτεθείς άρα πρέπει να τα έχεις βρει πρώτα με τον εαυτό σου (Αυτό μπορεί να γενικευτεί κιόλας πέρα της παρουσίασης των μεταμοσχεύσεων :) )
 
Τελευταία επεξεργασία:

kardinalios

Well-Known Member
Αυτός είναι και ο λόγος που παρότι έχω κάνει και γω μεταμόσχευση πάνω από 4 χρόνια δεν έχω κάνει παρουσίαση του αποτελέσματος μου (είναι επιτυχημένο). Η "ανθρωποφαγία" κάποιων εδώ μέσα αλλά για να κάνω και την αυτοκριτική μου, η ευθραυστότητα του χαρακτήρα μου και ο "φόβος" μου ότι θα πρέπει να είμαι σε άμυνα σε τυχόν επικρίσεις και επιθέσεις με οδήγησε σε αυτή την απόφαση. Οπότε για να κάνω και λίγο "ψυχαναλυτικό" το post μου, η διάθεση να βοηθήσεις κάνοντας μια παρουσίαση εδώ μέσα εμπεριέχει την προυπόθεση οτι θα εκτεθείς άρα πρέπει να τα έχεις βρει πρώτα με τον εαυτό σου (Αυτό μπορεί να γενικευτεί κιόλας πέρα της παρουσίασης των μεταμοσχεύσεων :) )
Αν με ρωτουσες αν θα ξαναέκανα παρουσίαση θα σου έλεγα σίγουρα πως όχι . Πάνω στον ενθουσιασμό μου και με αίσθημα ευθύνης απέναντι στο φόρουμ ξεκίνησα μια παρουσίαση διότι χωρίς αυτό πολλοί από εμάς ούτε στον ύπνο μας δεν θα βλέπαμε κλινικές τέτοιου επιπέδου. Έπεσα πάνω σε μια πολύ δύσκολη περίοδο και δεν προλάβαινα να ανεβάσω φωτογραφίες και έγινε όλο αυτό . Την συνέχισα όταν κατάλαβα ότι ο στόχος δεν ήμουν εγώ προσωπικά αλλά ο γιατρός και η "ζημιά" που κάνει σε αρκετούς καθώς όχι μόνο παίρνει πελάτες ( αυτό είναι το ελάχιστο καθώς λίγοι μπορούν να δώσουν τόσα χρήματα ) αλλά αυτά που γράφονται εδώ μέσα δημιουργούν απαιτήσεις από τους ασθενείς απέναντι σε κλινικές που έχουν μάθει μόνο να εισπράττουν . Αυτό χαλάει τη πιάτσα ...
 

manly_Man

Well-Known Member
Αν με ρωτουσες αν θα ξαναέκανα παρουσίαση θα σου έλεγα σίγουρα πως όχι . Πάνω στον ενθουσιασμό μου και με αίσθημα ευθύνης απέναντι στο φόρουμ ξεκίνησα μια παρουσίαση διότι χωρίς αυτό πολλοί από εμάς ούτε στον ύπνο μας δεν θα βλέπαμε κλινικές τέτοιου επιπέδου. Έπεσα πάνω σε μια πολύ δύσκολη περίοδο και δεν προλάβαινα να ανεβάσω φωτογραφίες και έγινε όλο αυτό . Την συνέχισα όταν κατάλαβα ότι ο στόχος δεν ήμουν εγώ προσωπικά αλλά ο γιατρός και η "ζημιά" που κάνει σε αρκετούς καθώς όχι μόνο παίρνει πελάτες ( αυτό είναι το ελάχιστο καθώς λίγοι μπορούν να δώσουν τόσα χρήματα ) αλλά αυτά που γράφονται εδώ μέσα δημιουργούν απαιτήσεις από τους ασθενείς απέναντι σε κλινικές που έχουν μάθει μόνο να εισπράττουν . Αυτό χαλάει τη πιάτσα ...
kardinalios επετρεψε μου να σου πω οτι εχεις ενα μεριδιο ευθυνης για τα αρνητικα σχολια και τις αμφισβητησεις που δεχτηκες! Αφενος ενω ειχες πει θα ανεβαζες καθε 10 μερες φωτο..μεχρι τους 4μηση μηνες αν θυμαμαι καλα δεν ειχες ανεβασει ουτε μια φωτο, ουτε καν της επεμβασης! Αφετερου οι φωτο που ανεβαζες ηταν σχεδον ολες θολες και με οχι καλο φωτισμο σε αντιθεση με τις φωτο πριν την επεμβαση που ηταν ολες καθαρες και με καλο φωτισμο ωστε να τονιζουν το προβλημα και ετσι δεν μπορουσαν να βγουν χρησιμα συμπερασματα και λογικο να υπηρχαν ετσι αμφισβητησεις απο διαφορα μελη. Και αφου επελεξες και μια τοπ κλινικη για την επεμβαση θα υπηρχαν και περισσοτερες απαιτησεις για τις φωτο να ειναι πολυ αποκαλυπτικες και καθαρες για να δουμε καθαρα την διαφορα που θα ειχε το αποτελεσμα σου σε σχεση με μια αλλη κλινικη (ομολοφουμενως εχω δει σε διαφορα νηματα να παρουσιαζονται πληρως αποκαλυπτικες και καθαρες φωτο) ....Αν τα ειχες κανει ολα αυτα διαφορετικα, δεν θα υπηραν κ αντιδρασεις ουτε θα σε αμφισβητουσε κανεις. Πριν κρινουμε την συμπεριφορα καποιων να κρινουμε και την δικη μας αν πραξαμε σωστα κτλπ βασει οσων ειχαμε υποσχεθει. Φιλικα παντα.
 
Μπλουζα